Bij treinramp in Lnik 11 doden 75 gewonden DERBY UP DRINK Mary Tyler Moore even in ons land Danny Kaye in De Doelen Jongeren enthousiast bij première „Stunt" Wisselwachter gearresteerd gratis Derby Drinks glas bij 2 flessen DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 5 dag van 1© mooiste mijn leven" (Van onze Amsterdamse correspondent) In haar paarse mini-jufkje en zwarte laklaarzen en met haar brutale kopje dat nauwelijks is opgemaakt valt Mary Tyler Moore nauwelijks op in Amsterdam, waar er van haar typetje dertien in een dozijn gaan. Maar als zij zit te praten over haar werk, haar beweeglijke bruine ogen en welgevormde handen laat meespreken en haar zinnen onderbreekt voor een brede lach, die een prachtig gebit laat zien, is zij helemaal de spon tane temperamentvolle vrouw, die via het televisiescherm een goede kennis is geworden van miljoenen huisgezinnen: de tele visievrouw van Dick van Dyke. Wij troffen haar gisteren in het Hilton-hotel in Amsterdam, zes uren nadat zij voor het eerst van haar le ven een voet op het Europese conti nent zette en een uur voor ze weer per vliegtuig naar Londen zou wor den afgevoerd. Mary Tyler Moore bracht een bliksembezoek aan Neder land omdat de publiciteitsmannen van de filmmaatschappij Universal Pictures 't wenselijk vanden de start van haar film „Modern Millie" wat kracht by te zetten. Zij is een zo goed actrice dat haar uitroep „dit is de mooiste dag van myn leven" volko men echt klonk. Die dag bestond dan uit een bezoek aan het Anne Frank huis, in een rondvaart door de Am sterdamse grachten en natuurlyk uit de onvermydelyke mannen uit de Mary Tyler Moore showde gis teren op Schiphol een Japanse ki mono, hetgeen niet op het pro gramma stond. Dit gebeurde doordat naast de perskamer een modeshow werd gegeven, waarin 25 kostbare kimono's werden ge toond. Mary vond dit zo grappig dat zij na enig overleg met haar manager even in zo'n kimono mocht lopen. F itles: Aanbod van miljoen dollar afgewezen De Beatles hebben een aanbod van de Amerikaanse impressario Bernstein afgewezen, om voor een miljoen dollar op een dag twee maal op te treden in New York. De woordvoerder van de Beatles, Tony Barrow, verklaarde dat de af- wyzing geen financiële kwestie was. Volgens Barrow wil de groep niet in het openbaar optreden „zolang men niet over de middelen beschikt om de nieuwste composities van de- groep ten tonele te brengen." Voor Israël De speciale catie ten behoeve van Israël, die by het begin van de zes daagse oorlog ook in ons land werd ontketend en die tot nu toe in Ne derland ruim vijftien miljoen gulden opbracht, zal op 5 november worden afgesloten met een optreden van Danny Kaye in De Doelen in Rot terdam. De 54-jarige komiek zal dan het 100 leden tellende militaire Is raëlische jeugdorkest Gadna op ka- rikaturistische wyze dirigeren. Deze show wordt thans door Kaye in Is raël voorbereid. Hy zal in niet min der dan twintig steden in de gehele wereld alleen niet in de Verenig de Staten worden gebracht ten filmwereld die doorlopend tegen haar aanpraatten. Mary Tyler Moore die sinds enkele jaren is getrouwd met Grant Tinker, vice-president van een Californische televisiemaatschappy is 29 jaar oud en heeft uit een vroeger huwelyk een zoon van 11 die evenals haar televi- siezoon in de Dick van Dyke-show Ritchie heet. Ze is haar carrière be gonnen als danseres, maar eenmaal op het toneel rustte ze niet voor zy ook andere artistieke uitingsvormen onder de knie had. zy groeide uit tot een all-round-artieste. Grote bekend heid kreeg ze eerst in haar rol in de Dick van Dyke-show, waarvan men in vyf jaar tyd 195 afleveringen maakte. De acteur Dick van Dyke zal de rol van president John F. Kennedy spelen in een film naar het boek „Met Kennedy" van Pierre Salinger, de voor malige perschef van het Witte Huis Naar film „Het was een heerlyke tyd. Dick van Dyke is een geweldige artiest en een ideale partner, want in vyf jaar heb ik hem nooit kwaad of opgewon den gezien. Zelf had ik minder zelfbe heersing. We werkten voor elke afle vering vier dagen. Carl Reiner schreef de tekst, maar tydens de re petities veranderden wy zeker de helft". Mary Tyler Moore gelooft dat het geheim van de show naast het acteer talent van Dick van Dyke zelf vooral schuilt in de tekst van Carl Reiner, „die van de tragische dingen van alle dag, die ons normaal gesproken ver driet doen, de grappige zijde be licht". Hoe reageerde haar zoon Ritchie op de verschyning van zyn moeder op de beeldbuis? ,,Ach, wy wonen in Beverly Hills en dan ziet een kind zyn moeder pas als een by zonderheid als zy niet op de televisie of film ver- schynt Vorig jaar werd de laatste afleve ring van de Dick van Dyke-show op genomen. Mary Tyler Moore kreeg toen een 7-jarig filmcontract van Universal Pictures. „De overgang naar de filmstudio was ontzettend groot. In de tv-shows konden we im proviseren en de tekst aan ons zelf aanpassen. Die show werd direct uit gezonden. By de film wordt iedere scène twintig keer gerepeteerd en dan nog eens tien kee^r uit verschil lende hoeken opgenomen. Ik heb het er wel eens moeiiyk mee gehad, maar ik had een enorme morele steun aan mijn mede-speelster Julie Andrews. Slagers halen Dave Brubeck naar ons land (Van onze correspondent) vyf Nederlandse slagers halen de Amerikaanse jazzmuzicus Dave Bru beck in oktober naar ons land. Op 2 oktober concerteert Daves kwar tet in het Scheveningse Kurhaus, een dag later in het Amsterdamse concertgebouw, Pim Jacobs is presen tator. Het kost de lagers, die kenne- ïyk niet alleen aan vlees maar ook aan swing denken, een bedrag van f 57.500.- om Brubeck op de vader landse podia te brengen. Initiatiefnemer is de Haagse re clame-adviseur B. J. Hoorneman. Hy zegt: „Op 10 april van dit jaar hebben de slagers de „Club van vyf" gesticht. Daarin willen zij, zonder hun zelfstandighed te verliezen, op het gebied van inkoop en reclame samenwerken. We zeiden dat die club geïntroduceerd moest worden bij het publiek. Op een rustige zondag kreeg ik een*idee: het leek me leuk een soort reuze-receptie te houden, een ontvangst in wyd verband. Aan- vankelyk wilde ik iets doen met het! Rotterdam Filharmonisch Orkest sa men met het trio Pim Jacobs. Ik belde er Lou van Rees voor op, maar die was mat vakantie. Zy secretaires-; se, die ik aan de lyn kreeg, zei dat! ze net een brief van Brubeck had; gekregen. Er bleek in te staan dat er voor zyn tournee door Europa: nog dagen onbezet waren. Ik hapte onmiddellyk toe". Het lot wilde dat de derde voor stelling van de nieuwe musical „De Stunt" door het wegvallen van de eerste twee, wegens ziekte van hoofd rolspeelster Jasperina de Jong, tot première werd verheven. Dit ge schiedde in Enschede en juist deze voorstelling werd vrywel uitsluitend door jongelui bezocht, die een speci aal jeugdabonnement bezitten van de Twentse Schouwburg. Nu bleek zonneklaar: op zo'n musical hebben ervaren tieners en prille twens zit ten wachten. Aan het slotapplaus leek geen einde te komen, nadat het publiek al by tal van scènes van zijn geestdrift had blijkgegeven. Of een ouder publiek het ook al lemaal zo zal kunnen waarderen? Wij betwijfelen het. Guus Vlleugel heeft een keiharde tekst geschreven en na „Heerlyk duurt het langst" is deze musical weer een flinke stap verder op de weg naar de totale af braak van heilige huisjes. In „De Stunt" dient Guus Vleu gel een enorme dosis tegengif toe te gen allerlei toestanden die „in" zijn, zoals LSD, boetiekjes, homofilie, tie nersterren progressieve dominees, sex en begrypende ouderen. Voor al de meepraters onder de oudere generatie moeten het geducht ont gelden. Vleugels zwakke punt bleek het verziinnen van een goede „plot". Het verhaal is draderig, maar er ko men heel knappe liedjes in voor. Naast Jasperina de Jong spelen in de musical Willem Nyholt, Ger Smiit, Trdy Labij, Ad Hoeymans, Mary van den Berg, Jack Dixon, Aart Staartjes en Marian Berk. (Van onze correspondent in Brussel) Een drievoudige treinbotsing bjj het plaatsje Fexhe-le-Haut-Clocher, niet ver van Luik, heeft 11 doden, 75 gewonden, van wie 40 ernstig en aan zienlijke schade tengevolge gehad. Het treinverkeer tussen Brussel en Luik is lange tyd gestremd geweest en werd omgeleid over Namen. De 50-jarige wisselwachter van het station Fexhe is na een verhoor in staat van beschuldiging gesteld wegens "dood door schuld". Hy be vindt zich in arrest. De oorzaak van de ramp, in twaalf jaar het eerste spoorwegongeluk in België waarby doden zyn te betreu ren, is waarschyniyk al even ge compliceerd als de botsing van de drie treinen. Gisterochtend was een van een overweg, niet ver van het station Fexhe, gereden. Daardoor werkten deze niet meer en evenmin de automatische lichtinstallaties. Het gevolg was dat de treinen op de in de buurt liggende stations moesten stoppen. De bestuurders ontvingen daar een schriftelyke instructie, vol gens welke zy langzaam moesten ry- den en signalen geven by de overweg. Het gevolg was ook dat de elektrische signalen op het emplacement van Fexhe niet werkten en met de hand bediend moesten worden. Op een bepaald ogenblik had de trein Verviers-Oostende het teken ge kregen dat hy het station kon ver laten. Hy kwam door een verkeerd signaal terecht tegen de trein Leu ven-Luik. De botsing was hevig en vrywel op hetzelfde ogenblik schoten Een overzicht van de plaats van de ramp. In het midden de locomotief van de exprestrein, die zich in de stoptrein boorde. de locomotief en een wagen uit de rails. Daardoor ontstond een nieuwe botsing met de juist passerende trein Luik-Brussel, die in de tegenoverge stelde richting met een snelheid van 120 kilometer per uur kwam aange reden. Twee wagens werden volledig opengereten en daar zyn de meeste slachtoffers gevallen. Ook andere wagens liepen uit de rails. De chaos die ontstond was enorm. Er waren enige minuten van de grootste ver warring, na de klap, die klonk als een ontploffing. Stofwolken waadden omhoog. Jasperina de Jong ADVERTENTIE 1 magnëtophons afspeelapparatuur alles pleit voor TELEFUNKEN VARA niet in raad van beheer NRU en NTS Wanneer In december, krachtens het overgangsbesluit, nieuwe be: mingen op NTS- en NRU-niveau plaatshebben, moet het uitgesloten worden geacht dat VARA-bestuur ders lid zullen worden van de raad van beheer van NRU en NTS. Dit zei gistermiddag de heer J. W. Rengelink, die zoals eerder is mee gedeeld, geen nieuwe benoeming meer zal aanvaarden als programma-cnm- missaris van de NTS. De heer Ren gelink achtte het onmogelyk een steeds groeiende taak by de NTS te vervullen, naast zyn werk voor de VARA, zonder daaraan fysiek ten onder te gaan. De heer Rengebnk zei dat ny reeds eind augustus zijn medebestuurders van de VARA bad ingelicht over zyn besluit. Hij zei ii: deze een vrywillige keus te hebber gemaakt. Er is volgens hem vanuit het VARA-bestuur in geen enkel op zicht pressie op hem uitgeoefend om het programmacommissariaat van de NTS neer te leggen. De heer Rengelink zal wel in het NTS bestuur blyven. Ook zal hy straks namens de VARA worden aangewezen voor het NOS-bestuur (Nederlandse Omroep Stichting) NEDERLAND 1 KRO 8.00 uur 8.20 uur 8.35 uur 9.20 uur 10.40 uur 10.45 uur NEDERLAND 2 7.03 uur 7.25 uur 7.45 uur 8.00 uur 8.20 uur 8.45 uur 9.35 uur 9.56 uur 10.30 uur 10.35 uur Pipo de clown Nieuws Graduation ball; ballet Journaal en weerbericht Hendrik Andriessen 75 jaar De spiegel uit Venetië; mini-opera van Andrie: De aap; van Franz Kafka Laatste nieuws Sluiting NTS Pipo de clown Van gewest tot gewest Mensen in de sport Openbaar kunstbezit Journaal en weerbericht Achter het nieuws Coronation street Verkenning in wetenschap; documentaire Van groot-seminarie haar Hogeschool Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: 9.35 uur De kinderen van Verona; hoorspel 10.35 uur Kamermuziek van deze en cfióteren „Gevraagd" Om het leed „voetballeed" te verzoeten, kregen we op Neder land I de uitstekende film 'Room at the top', acht jaar oud al, maar toch nog voor de volle 100 acceptabel. Trouwens, op Nederland II werd een nieuw programma, „gevraagd" ten doop gehouden, dat er ook mocht zijn. Eerst dachten wij dat God fried Bomans als voorzitter van het panel, ernst en luim te zeer door elkaar haalde om niet mis plaatst te zyn in die functie, maar gaandeweg bleek dat zo'n vreemde eend in de byt ook omdat hy stug doorging zich zelf te zyn) toch zyn charme had. Het programma was een soort variatie op „Wie van de drie?". Drie sollicitantes naar een betrekking als verkoopster in een juwelierszaak, moesten een voor een binnenkomen en werden op verschillende manie ren getest door een viertal ex perts in deze branche. Er werd niet alleen gelet op technische kwesties, maar ook op houding, optreden etc, zodat net 't mooi ste meisje won. Terecht overi gens. Dat het eerlyk toeging bleek wel, toen het op een na mooiste meisje genoegen moest nemen met een derde plaats. Een heel bruikbaar programma dus, een spel met ernst, want na afloop werd feestelijk mee gedeeld dat een Rotterdamse ju welier de winnares een functie had aangeboden. Bepaald opmerkelijk was ook nog de ingelaste uitzending van „Hier en nu", waarin Jules Huf gespecialiseerd op interviews met Wiesen tal of Rajakowitch, deze keer Rajakowitch uitvroeg over z'n opzienbarende ontsnap ping aan de Joegoslavische auto riteiten, die op hun beurt weer ontsnapt zyn aan allerlei juri dische complicaties Realpo- riker! Je zit toch naar zo'n man te kyken, alsof iemand uit een heel andere wereld in mensen gedaante naar dit ondermaanse VOOR DONDERDAG 5 OKTOBER Hilversum 1402 in AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Partij van de Ar beid: soc. bekeken. 18.30 De tafel van (half) zeven, gev. progr. 19.30 Nws. IKOR: Mens en Bijbel, Radiocateche se. 20.00 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.05 Kunstkroniek. 20.30 Voorjaarsfes tival te Praag 1967: Praags kamerork. en solisten: klass. en mod. muz. 21.25 Sopraan en plano: (gr.): klass'. lied. 21.35 De kinderen van Verona, hoor spel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Mod. kamermuz. (gr.). 23.5524.00 Nws. Hilversum 2. 298 m NRU: 18.00 Tijd vrij voor rauz, in tijd. 18.30 Nws. en weerpraatje n Het Leger 18.45 Act. 19.00 Muz. Proef met t.v. voor patiënten in ziekenhuis (Van onze Zwolse correspondent; Een 30-tal patiënten in het Sofia- ziekenhuis in Zwolle zal binnenkort vanuit bed via een eigen, klein-mo- del t.v.-toestel programma's naar keuze kunnen volgen. Het toestel kan, als de patiënt het wenst, aan het voeteneinde worden geplaatst. Er dient voor te worden betaald via een inworp van f 3,50 per etmaal. Voor deze voorziening die als proef wordt gezien is er een apart distri butienet in het ziekenhuis aange bracht. ongeveer zoals de draadom roep. De proef geldt niet alleen de reacties van de patiënten maar ook de technische werking. De verhuur der, een technisch bureau uit Utrecht, heeft belangstelling van an dere ziekenhuizen in het land voor- lopfg afgehouden om te bekyken hoe het project in Zwojle voldoet. Het systeem is ontwikkeld in Ame rika, waar men er gunstige erva ringen mee zou hebben opgedaan. ADVERTENTIE tintelend fris en lekker pittig des Heils. 19.15 Spectrum: nms. uit de protestants christ. organisaties. 19.30 Kerkorgelconcert: klass. muz. 20.00 Wyd als de wereld: wekeiykse inter nationale oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 20.10 Pianorecital: klassieke muz. 20.30 Stekker: steravondprogram- ma. 22.20 Boekbespreking. 22.25 Med. of gramanuz. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.50 Stereo: Koorzang. 23.00 Studio 2300: licht gevarieerd pro gramma. 23.5524.00 Nws. VOOR VRIJDAG 6 OKTOBER Hilversum 1, 402 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn 7 20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gram on uz. (8.308.35 De groen teman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 ler-}-JJ;h00—11 02 Nws>' 11-55 Beurs- 1200 Blik op de wereld. 12.27 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Overheldsvoorl.: Uitz. voor de landb. 12.40 Stereo: Lichte gram.muz. 12.50 R(echt en slecht: Mr. Dr. Benno Stok vis. 13.00 Nws. 13.10 Act. VARA: 13.30 Stereo: Mod. ork.werken (gr.). 14 20 Wikken en wegen, lez. voor de consu menten. NRU: 14.30 Licht gev muz- Sf°gr\i2PnT->- 15 00 °rc*e in vrijheid?: disc.. 15.20 Lichte gram.muz. 15.35 Von ken onder de as: Nederlandse volksver- M„en,I1ï.oVSi.ksfebruiken- VPRO: 16.00 tlnriPn ProSr- voor thuiszit- tendem 16.30 Voor de kinderen. 16 45 Omroep-ork.: semi-klass. •recital: klass. muz. 17.40 chtergronden en com- Concert Informatie: mentaren. Hllversu 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende 7-l50Speeïse klass. muz. (gr.). 7.30 Nws 7.32 Act. 7.40 Speelse kamer- 755 °verw- 8.00 Nws. 8.10 L^aS.S' muz" <Sr.) 8.30 Nws 8.32 cftLrL, 9 40 Schoolradio. 10.00 ?wïn m klasslek platenprogr. Van tx iV l Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.23 Voor de landbouw; 12.27 Med voor land- en tuinb.; 12.30 Nws 12 4o' Ar-t i }?-.0^S^oolradl°- 14-30 Stereo:' Muslë's- ta. ncht gev. muz.progr. TROS- 15 00 f'"!- Orkest: klass. eS moderne muz. 15.30 Voor oudere luistemrn ifi an t^V16'02 Act' 16 05 F11mkroniek.' lb.30 Lichte gram.muz. voor de tieners. spirt. iSrictmet zangsollste- 17-30 Hilversum 3, FM en 210 m VARA: 9.00 Nws .9.02 Schiphol-pro- (10.00 Nws). NRU: 11.00 Nws. ii.uz Doordraaien en verversen- lirhre. platen VPRO: 12.00 Nws 13Ss Dlfte ?n nn h" f P"s„ 32 05 Ons kent ons (13.00 Nws.) 13.30 Help: gram.pl procr TROS: 14.00 Nws, 14.02 Actua: rep. fn commentaren. 14.05 Van 2 tot 3 op T= A^nie^we 8ram-Pl- AVRO: 15.00 Nws 15.02 Popularis, populaire pl. 16.00 Nws. 16.02 Operette-varla. 17.00 Nws. 17.0- Act. 17.0518.00 Zingende bou gie: pl.progr. voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland l NTS: 10.20—12.00 Schooltelevisie. 18.55 Pipo de Clown 19.00 Journaal. NCRV: 19.07 Pick Up maandeiyks pl.progr. NTS: 20.00 Jour naal. NCRV: 20.20 Hier en Nu: act.- rubr. 20.45 In kleur: De Stormridder tv-feullleton (dl. 2). 21.10 Stoelendans, muz. komedie. 21.50 U bent geboren in Griekenland, doe. progr. 22.20 Farce majeure, amusementsprogr. 22.40 Jazz in de Poolse kerk (II). NTS: 22.50 Journaal. 22.55—23.50 Grand Gala du Disque Classique 1967. Nederland'2 —NTS: 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Die van hiernaast, tv-feullleton. (prod. BBC). 19.28 Open oog. Waarheen met het weekend? 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Peyton Place, tv-feullle ton. 20.45 Pro-Sport, een combinatie van topsport en amusement. 21.50 AVRO's Televizier. NTS: 22.2022 25 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5