Ophalen huisvuil wordt duurder Dr. Van Gelderen tot hoogleraar benoemd .VOORSTELLEN AAN LEIDSE RAAD Van f 1.50 naar f2.25 per emmer en per p.m. Promoties Verbetering paden sportaccommodaties Sinds 1964 lector Fietsen van markt DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Nog onlangs bij de indiening van de ge meentebegroting voor het jaar 1968 hebben wij er reeds op gewezen, dat tot de maatrege len, die zullen moeten worden genomen om het verstoorde evenwicht in de begroting te herstellen, o.m. behoort een verhoging van de reinigingsrechten (o.a. het ophalen van huis vuil). Teneinde hiertoe te geraken stellen B. Met deze verhoging, zo schrijven B. en W. aan de raad, is dan nog niet de kostprijs bereikt. Deze stap dient geleidelijk te worden gezet, waarbij het College denkt aan een tijdsbestek can miximaal drie jaar. De tariefsverhoging voor de vierde en volgende emmers behoeft niet zo groot te zijn, omdat hiervoor alreeds een hoger tarief in rekening wordt gebracht. Voor gesteld wordt dit tarief op 5,— per maand te brengen. nig zijn geplaatst, dat ter vermij ding van schade aan eigendommen van derden een tweede man bij het op- en afladen behulpzaam moet zijn. Het daardoor van de kostprijs af wijkende oude tarief ad f6.— zal thans f 20,per keer moeten gaan bedragen. Het daarnaast berekende staangeld per kist, per dag, wordt op dit moment nog voldoende geacht. Bij het tarief voor de laadbakken van 5 m3 is mede rekening gehouden met het tarief, dat particuliere on dernemers in rekening brengen. Dit ware te verhogen tot f30.—. Het staangeld voor laadbakken per dag zal echter met f 1.moeten worden verminderd om ook weer een ta rief te verkrijgen, dat enigszins ver gelijkbaar is met de tarieven, die door de particuliere ondernemers in rekening worden gebracht. De overige tarieven, behoudens die voor het storten van vuil op de stortplaatsen, zyn per 1 januari 1966 zodanig verhoogd, dat verdere aan passing op dit ogenblik nog niet aan de orde hoeft te komen. Wat betreft 'het tarief voor de stortplaatsen merken B. en W. op. dat hierbij het tarief voor het stor ten op het terrein van de reinigings- en ornjtsmettingsdienst kan verval len, omdat dergelijke stortingen niet meer plaats vinden. Hiervoor in de plaats is een tarief opgenomen voor het storten, inclusief het verwer ken, van vuil op het terrein van de vuilverbrandingsinstallatie van f3.50 per m3 of gedeelte daarvan. Hét tarief voor het storten van vuil op andere daartoe speciaal aan gewezen stortterreinen ware te be palen op fl.— per V2 m3 of ge deelte daarvan. De kostprijs van het storten van vuil op de stortplaats nan de Roomburgerweg. die als zo danig is aangewezen, bedraagt n.l. f2.per m3. De meeropbrengst van de voorge stelde tariefswijzigingen wordt in to taal geraamd op circa f 475.000.— per jaar. en W. de Leidse raad, die 16 oktober bijeen komt voor het tarief voor de eerste drie vuil nisemmers met ingang van 1 januari a.s. te stellen op 2,25 per emmer en per maand. Thans is dit tarief 1,50. In totaal wordt hier door een meerdere opbrengst van 375.000 verkregen. De heer P. W. Henniger, geboren in Tarakan (Borneo) en thans wo nende in Leiden, is aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op proefschrift getiteld „Transannulaire reacties met derivaten van cyclooctaan". De promotor was prof. dr. E. Havinga. De heer J. W. Rothuizen, geboren in 's-Gravenhage en thans aldaar wonende, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op proefschrift getiteld „Vapour phase arylation of benzene derivatives". De promotor was prof. dr. E. C. Kooijman. De heer R. M. Jonkman, geboren in Rotterdam, en thans wonende in Oegstgeest, is gepromoveerd tot doc tor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift Rotational relaxation in hy drogen isotope-noble gas mixtures". De promoter was prof. dr. J. J. M. Beenakker. Forse verhoging van tarief ophalen laadkist Voorts wensen B. en W. een forse verhoging aan te brengen in de kostprijs per kubieke meter afge voerd vuil. Het algemene tarief per m3 ware, rekening houdende met de kostprijs, op f 13.te stellen. Wan neer het tarief per laadkist van 1,8 m3 hiermede in verhouding wordt gebracht zal het thans geldende ta rief sterk dienen te worden opge trokken. Dit tarief was gebaseerd op de verwachting, dat het vervoer der laadkisten door één man (met auto) mogelijk was. De praktijk wijst ech ter uit, dat de kisten meestal zoda- Vour de Leidse kantonrechter Sassenheimer mag twee jaar lang niet op de bromfiets Zowel de eis als het vonnis, die een 61-jarige chef-bloemist uit Sas- senheim maandag j.l. voor het Leid se kantongerecht tegen zich hoorde uitspreken, waren niet mild: een geldboete van f 250,- subs 50 dagen en een onvoorwaardelijke ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motorvoertuig (inclusief een bromfiets) voor de tijd van twee jaar. Verdachte stond terecht voor een, zoals de officier mr. J. A. J. v.d. Bruggen, het noemde, bijzonde re nare en trieste zaak. Hij reed namelijk met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de Teylingerweg par does tegen een klein meisje op. Het meisje, dat aan de hand van haar moedor liep overfeed kort na het ongeluk. „Ik zat met m'n gedachten ergens anders en vergat daardoor uit te wijken". Na het uitspreken van de eis, bleek hü overgieens allesbehalve ingeno men te zijn met de ontzegging. „Als ik 2 jaar geen bromfiets mag rij den kan ik bij mijn baas wei in pakken". „U reed domweg een kind dood en heeft afdoende getoond een gevaar op de weg te zijn. Het algemeen belang gaat ver boven uw privé- belang uit en de geëiste straf komt U volkomen toe". Aldus de kanton rechter, mr. W. de Koning, die ge heel conform de eis vonniste. Dat het Leidse rechtscollege strenger gaat optreden tegen lieden, die het met de wetsbepalingen niet erg nauw nemen, kwam in enkele „zware zaken" tot uiting. Zoals b.v. in de zaak tegen een 37-jarige grondwerker uit Noordwijk, die tegen een geparkeerde auto was gereden met een door hem bestuur de wagen, die niet tegen WA. ver zekerd bleek te zijn. Bovendien bleek de grondwerker niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. De officier eiste een voorwaar delijke hechtenisstraf voor de tijd van 2 weken met een proeftijd van 2 jaar alsmede een totale geldboete van f 300,- subs 2 maanden. Het von nis luidde conform. Een 20-jarige metselaar uit Lei den had ook zonder rijbewijs auto gereden. De jongeman raakte in een slip en sloeg over de kop. Tegen hem eiste de officer een geldboete van f275.-— subs. 55 dagen alsmede onvoorwaardelijke ontzegging van het besturen van een motorvoertuig voor de tijd van 6 maanden. De kanton rechter deed er een voorwaardelijke hechtenistraf voor de tijd vam 2 we ken met een proeftijd van 2 jaar bovenop. De geldboete werd tot f 150,- subs 30 dagen gereduceerd. Een 24-jarige elektrimonteur uit Katwijk moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij een van zijn vrienden had laten rijden met een auto, die in zeer ondeugdelijke staat verkeerde. De officier vond een geld boete van 115,- subs 23 dagen op zijn plaats. „Wel wat veel", reageer- verdaohte. De rechter maakte er evenwel f250.- subs. 10 dagen van. ADVERTENTIE FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE. EN SCHIPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken. JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig 'a Maandags gesloten. Straat- en rioolbelasting omhoog De gestegen kosten van de voor zieningen op het gebied van aanleg cn onderhoud van de land- en wa terwegen in de gemeente en die voor de straatverlichting en voor de af voer van water en vuil maken het noodzakelijk, dat de tarieven van de straatbelasting en van de riool belasting worden verhoogd. Mede gelet op het geraamde'begro- t'ngstekort voor 1968 achten B. en W. het wenselijk om de beide be lastingen ingaande 1 januari 1968 te verhogen van 15,6% tot 20% het geen in het algemeen overeenkomt met de suggesties, die Ged. Staten hebben gedaan met betrekking tot het nemen van een aantal belas tingmaatregelen. Tekort 1967 sterk omlaag Zoals bekend hebben G.S. Leiden laten weten, dat zij de begroting de zer gemeente voor het dienstjaar 1967 niet voor goedkeuring vatbaar achten omdat deze een tekort ver toont van f 3.083.492. Het verheugt het college de raad thans een voorstel tot wijziging van de begroting voor 1967 ter vaststel ling te kunnen aanbieden, waarbij het begrotingstekort wordt terugge bracht tot f470.864, hetgeen aan vaardbaar wordt geacht. Hoofd Lucas van Leydenschool Ter benoeming van een hoofd van de Lucas van Leydenschool (open bare school voor gewoon lager on derwijs aan de Aalmarkt) bieden B. en W. de raad le volgende voor dracht aan: 1. de heer J. F. van den Wijn gaard, onderwijzer aan genoemde school; 2. de heer J. P. van Splunter, hoofd Indien de Leidse raad met het voorstel van B. en W. ak koord Qaat wordt het ophalen van huisvuil duurder. (Foto LD/Holvast) gere school te Overige voorstellen In de toegangspaden van een aantal sportcomplexen, die van een eenvoudige sintelverharding zijn voorzien, zijn in de loop der tijden door de slappe structuur van de grond verzakkingen ontstaan, die vooral bij regenachtig weer van de zijde van de huurders van de complexen en van de bezoekers van de wed strijden aanleiding geven tot gerechtvaardigde klachten. j Sintels voor een goede afwerking van de paden zijn niet meer verkrijg baar. Proeven met ander gelijksoor tig materiaal hebben niet het ge wenste resultaat opgeleverd. Tenein de de toegangspaden weer in goede staat te brengen en het noodzakelij ke onderhoud tot een minimum te beperken is het echter mogelijk de bestaande sintelverharding te egali seren, hierop twee lagen warm grlndzand-asfalt ter dikte van 10 cm aan te brengen en deze af te werken met een slijtlaag. De kosten van het op deze wijze verbeteren van de toegangspaden van de meest urgente objecten, nl. de voetbalter reinen aan de Boshuizerkade en aan de Haarlemmerweg, - alsmede tennispark aan de Haarlemmerweg, bedragen f 24.825. B. en W. stellen de raad voor dit krediet beschikbaar te stellen. In de zittóng van 16 oktober ko men voorts de volgende voorstellen aan de orde. Voorstel inzake het met de Ver- eeniging voor Christelijk Onderwijs ra het leven roepen van een stich ting, die' met ingang van 1 augustus 1968 een scholengemeenschap in stand houdt, waarin zijn verenigd een school voor lager algemeen voortgezet onderwijs en een school voor lager economisch en admini stratief onderwijs, alsmede tot op heffing van de openbare school voor 'Ortgezet gewoon lager onderwijs. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereeniging voor Chr. Onderwijs om medewerking voor de aanschaffing van ry wielrekken ten behoeve van de v.g.l.o. school (Prins Mauritsschool voor Handel en Prak tijk) aan het Noordeinde 40. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van f17.000 voor het treffen van voorzieningen aan het gemeen telijk schoolgebouw Boommarkt. Voorstel inzake subsidiëring van avondscholen verbonden aan scho len voor buitengewoon onderwijs, be doeld in artikel 2, eerste lid, van het Besluit buitengewoon onderwijs 1967, niet zijnde scholen voor zwakzin nige kinderen. Voorstel inzake het vaststellen van het getal wekelijkse lesuren per verplichte leerkracht, gedurende hetwelk vanaf 1 augustus 1967 vak onderwijs wordt gegeven, aan de openbare scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en elementair buitengewoon onder wijs. Preadvies op het verzoek van bet bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool" om de uitbreiding van het leerplan van zijn lagere technische school, Haagweg 4, met een afdeling procestechniek nodig te oordelen. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijzi ging van de Verordening op de Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de uitkering van bel ast i ngvergoe-d i ng wegens ont binding van de pachtovereenkomst, me tbetreking tot de percelen grond met opstallen, gelegen in de Broek en Simontjespolder. Voorstel inzake het verlenen van een bijdrage aan de Stichting Leid se Studentenhuisvesting ten behoe ve van de restauratie van het pand Nieuwsteeg 31. Voorstel inzake het aangaan van een overeenkomst tot Inpoldering van de Slagh- of Stadspolder. Voorstel tot hert overnemen van een door de Vereniging voor Christelijk Middelbaar- en Voorbe reidend Hoger Onderwijs gesloten geldlening. Voorstel tot het aangaan van ©en geldlening ad f 4.000.000.—, Tot gewoon hoogleraar in de kindergeneeskunde, om onder wijs te geven in de klinische aspecten van groei en rijping van het kind. is bij K.B. aan de Leidse Universiteit benoemd dr. H. H. van Gelderen. Dr. H.H. van Gelderen, die op 2 november 1924 werd geboren en te Bandoeng en Amsterdam het gym nasium bezocht, verbleef van 1942 tot 1945 in interneringskampen op Java. Van 1946 tot 1951 studeerde hij eerst te Leiden en daarna aan de Universiteit van Amsterdam medicij nen. In 1955 promoveerde hy bij prof. dr. G.M.H. Veeneklaas te Leiden op een proefschrift, getiteld "Pre-school child mortality in the Netherlands". In 1954 werd dr. Van Gelderen, die voordien assistent was geweest van prof. Van Lockeren Campagne te Domburg, in het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven en by prof. dr. J.H. de Haas op het Nederlands in stituut voor Praeventieve Geneeskun de te Leiden, aangesteld als assistent op de Leidse Kinderkliniek. In 1956 werd hy benoemd tot waarnemend chef de clinique en een jaar later tot Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens; kandidaats wiskunde en natuurwe tenschappen de heren C. B. Huijs- mans (Wassenaar); E. D. Henriquer (Den Haag); mej. E. W. de Jong (Leiden); mej. M. Laarman (Lei den) de heer J. C. A. Windhorst (Den Haag»; mej. A. G. A. C. Knaap (Leiden); de heer A. Hepp (Leiden); doctoraal scheikunde de heren L. H. Koppenal Leiden P. H. J. ten Cate (Leiden); J. A. van Zut- phen (Den Haag); en F. W. E. Knoop (Leiden); doctoraal natuur kunde de heren J. P. Koper (Leiden) en F. Th. Dekkers (Leiden); docto raal sterrekunde de heer P. Kruse- man (Leiden); kandidaats geschiede nis mej. D. Colfjn (Den Haag); doc toraal Nederlandse taal- en letterkun de de heer R. R. P. A. de Kuijper (Den Haag)doctoraal II geneeskun de mej. H. van Gog (Wateringen); en mej. A. A. van Loon (Rene'ns); heren P. R. F. Beetsma (Den Haag); J. A. Beker (Oegstgeest); J. G. Goekoop (Lelden); P. E. San- del (Rotterdam)mej. M. L. Kunz (Den Haag); de heren M. W. v. Gigelen (Hilversum); J. H. J. Har deman (Den Haag); J. W. Klawer Den Haag)P. v.d. Maden (Den Haag)C. J. Storm (Monster)F. G. I. Walenkamp (Warmond); A. M. C. v.d. Zandt (Den Haag)semi- artsexamen mej. N. K. D. Kok (Den Haag); en de heren H. A. Bruining (Nuenen)K. Reisma (Eindhoven) A. H. M. Duparc (Leiden); en Th. J. Mulder (Leiden)artsexamen mej. F. L. Hoogewerff (Katwijk aan Zee); mej. Th. H. M. Matze (Sassenheim) mevr. Demedts-Tan Toan Leng (Leu ven); mej. J. E. Dekken (Nieuwleus- den)en de heren H. J. Th. ten Berge (Den Haag); L. H. I. R. Cuy- pers (Rijswijk)J. E. Mals (Lei den); L. D. J. Maljers (Den Haag); P. A. Steegers (Rijswijk); en Tjong Toeng Lin (Leiden). Verbetering voor „Roomburg" Het kosteloos door de gemeente aan de Leidse Bond van Volkstuin- dersverenigingen in gebruik gegeven verenigingsgebouwtje op het eerste tijdelijke volkstuincomplex „Room burg" in de Oostvlietpolder is drin gend aan vervanging toe. De kosten van aanschaf en plaat sing vam een nieuw gebouwtje bedra gen rond f 5.650,hieronder niet begrepen de kosten van sanitaire voorzieningen. Evenals de drie thans op de volkstuincomplexen aanwezige verenigingsgebouwtjes ware het nieuwe gebouwtje door en voor reke ning van de gemeente te leveren en te plaatsen. De bijkomende werk zaamheden komen voor rekening van de Leidse Bond van Volkstuinders- verenigingen. Het gebouwtje zal kos teloos en onder de nader door het College te stellen voorwaarden aan de Leidse Bond van Volkstuinders- verenigingen in gebruik worden ge geven. Jubileum van Anton Plu Het jubileum van Anton Plu, die zaterdag a.s. veertig jaar als bedien de aan Sociëteit Minerva is verbon den, zal niet op die dag worden ge vierd maar morgen 6 oktober. In de ochtenduren vindt een huldiging door het personeel plaats, des middags een interne huldiging door de commissie, en des middags om zes uur recipieert de jubilaris in de sociëteit. Voorstel tot het vaststellen vam een verordening, houdende wijziging van het Ambtenarenreglement 1955 en van een verordening, regelende het verlenen van een uitkering we gens functioneel leeftijdsontslag. Voorstel tot het aanvaarden van de in de circulaire van het bestuur \an het Instituut Ziektekostenvoor ziening Ambtenaren in Zuid-Hol land voorgestelde wijzigingen in de Intercommunale I.Z.A.-regeling Zuid- Holland. chef de clinique, welke functie hij tot 1963 vervulde. In 1959 maakte dr. Van Gelderen, die in 1957 werd inge schreven als specialist in de kinder geneeskunde en in dat zelfde jaar een leeropdracht ontving, een reis naar Scandinavië en Engeland, waar hij de onderwijsmethoden bestudeer de. Van mei 1963 tot mei 1964 was hy in Nigeria als lector verbonden aan de Universiteit van Ibadan en werk te hij tevens als geneesheer in het Academisch Ziekenhuis aldaar. Bij zyn terugkeer werd hij benoemd tot lector in de kindergeneeskunde aan de Leidse Universiteit. Dr. Van Gelderen, van wiens hand tal van publikaties zijn verschenen, is lid van het hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheidsko lonies, districtsadviseur van de Ver eniging voor Kindergeneeskunde, lid van de commissie Gezondheidsraad voor Mazelenvaccinatie, plaatsvervan gend lid van het bestuur van het Leids Instituut voor Huisartsgenees kunde en lid van de redactie van het Maandschrift voor Kindergenees kunde. ADVERTENTIE f 1 lil WELLA FLEX vvella! *flex HAIR SPRAY van 2,40 tot 7,50 Prof. dr. H.H. v. Gelderen, Zilveren jubilaris Bij Van Gend en Loos in Leiden wordt vrijdag 6 oktober een zilveren jubileum gevierd Dan is het preclei 25 jaar geleden dat de heer L. van der Kleij als loods bediende bij dez« transportonderneming in dienst trad. De heer Van der Kleij, die, hoewel hjj in Leiden werkt in Gouda woon achtig is, is 64 jaar Het bestuur van de afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel heeft verzocht het meevoeren van fietsen op de markt te verbieden. Reeds eerder spraken de marktkooplieden in meerderheid zich uit voor het vaststellen van een dergelyk verbod. Een verbodsbepaling als bovenbe doeld dient te worden opgenomen in de Verordening op de Markten. In dit verband merken B en W op dat de vraag in hoeverre deze verorde ning verdere herziening behoeft in studie is genomen. Proef met Hoogl. Kerkgracht Aan dit verlangen werd tot nu toe niet voldaan omdat in de omgeving van de plaatsen waar markt wordt gehouden geen geschikte ruimte voor het stallen van rijwielen aanwezig is. Voorts werd als bezwaar tegen de voorgestelde maatregel gevoeld, dat velen hun fiets gebruiken om op de markt gekochte goederen te vervoe ren, terwyl bovendien een verbod voor alle wegen waarop markt wordt gehouden op praktische bezwaren stuit voor degenen die nabij de mark ten woonachtig zijn en ook voor hen, die in nabij de markt gelegen win kelpanden moeten zijn. Inmiddels heeft de raad een kre diet beschikbaar gesteld voor de in deling van 2de Kaasmarkt in par keervakken, in welk plan tevens een stallinggelegenheid voor rijwielen en bromfietsen is geprojecteerd nabij de Koppenhinksteeg. Zodra dit plan na het verkrijgen vam de nodige financiële goedkeuring zal zijn uitgevoerd, zal naar de me ning van het college op een gedeelte van de markt (Hooglandse Kerk gracht) het meevoeren van fietsen dienen te worden verboden, met dien verstande, dat het aanbeveling ver dient bepaalde uren in de ochtend van het verbod uit- te zonderen, een en ander voorshands by wyze van proef. Gehakt met een luchtje De gehaktballen in de koelkast van een Leidse cafetaria waren flink be dorven. zy waren beschimmeld en hadden een groene kleur. Het was duidelyk dat er een „luchtje" aan zat. Dit bracht de eigenaar van de zaak voor de Haagse politierechter. Wegens overtreding van de bepaling inzake de destructie van bedorven vlees, zoals dat heet. De Leidenaar zette uiteen dat hy bezig was de zaak, die hy had overgenomen, te vernieuwen. De gehaktballen waren daarby „over het hoofd gezien", zy waren, zo. zei hy, niet voor de ver koop, dat zou onmogelijk zyn ge weest. De zaak is inmiddels keurig in orde gebracht, al gaf de eigenaar van het cafetaria toe dat het inder daad een afgryseiyk vuile boel waa geweest. De officier wilde daar wel reke ning mee houden en ©iste f 250 boete, waarna de rechter veroordeelde tot f 200 boete. ADVERTENTIE t/m 6 oktober behalve 's zondags volop parkeerruimte, entree f 2, HOUTRUSTHALLEN DEi« HAAG (toot in het teken GEZELLIG WONEN 1968 Sfeervolle MEUBEL EXPO met 10 unieke mode' kamers. MODE THEATER 50 opwindende nr- deflitsen in een feeëriek lichtspel. NOVITEITEN Doorlopende KAPDEMONSTRATIES. Echte Haagse Bakkerij in vol bedrijf. Reserveer een middag of een avond 165 standhouders verwachten U!

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3