LEIDSCH DAGBLAD Rajakowitsch vlucht naar bureau van zijn advocaat JAMIN Persconferentie in Wenen in een chaotische demonstratie ontaard Federale troepen bezetten Enoegoe PRINS BERNHARD: Schoonzoons niet geschikt voor inspecteur-generaal" CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 No. 31393 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Wenen, prof. dr. N. Greitemann) Erich Rajakowitsch organi seert nooit meer een perscon ferentie. Zelfs niet in Oosten rijk. Toen hij gistermiddag, omstuwd door een „moorde naar, moordenaar" joelende menigte, het kantoor van zijn advocaat binnenvluchtte, was de meest rumoerige en meest hartstochtelijke persbijeen komst achter de rug die ik ooit heb meegemaakt. Er was rumoer voorzien. Studenten hadden zich al vroeg in de middag verzekerd van een plaatsje bij het deftige café Landman, waar Raja kowitsch' advocaat een zaal had ge huurd. Spandoeken droegen leuzen als: „Moordenaar houdt persconfe rentie" en „Blijven oorlogsmisdadi gers op vrije voeten"? In de zaal deelden de journalisten de beschik bare ruimte met studenten en ver tegenwoordigers van een verzetsbe weging. Stoelen en banken waren omdat van zitten geen sprake kon zijn de beste staanplaatsen. Men had mij gevraagd de „schrijf tafelmoordenaar", voordat de pers conferentie zou losbarsten, onder vier ogen en gevolgd door een camera van de Oostenrijkse t.v., onder vuur te nemen. Een half uur voor de ont moeting van de andere journalisten zat ik tegenover een zelfverzekerd, zorgvuldig gekleed man. Men geeft hem zo op 't oog nog geen 61. Hij praat kalm en met een brutaliteit zonder weerga over de „valse docu menten" waarmee mr. Taconis uit Amsterdam indertijd naar Wenen is gekomen om mee te werken aan zyn veroordeling. Waarom die persconferentie? Raja kowitsch wenste ten overstaan van de wereldpers af te rekenen met alle valse beschuldigingen, waarvan Ne derland in de meeste gevallen de bron is. Waarom wordt zijn boek „Klopf- jagd gegen Rajakowitsch", waarin hy de documentenvervalsers met name noemt, doodgezwegen in de pers? „Als U zich onschuldig voelt", zeg ik hem, „waarom dan niet eens een vakantie genomen in Nederland?". Het is een vraag die tijdens de pers conferentie zal worden herhaald. Alle vragen aan Rajakowitsch liggen trou wens voor de hand. Hij gaat niet naar Nederland, „omdat de wet hem daar niet beschermd". „Merkwaar dig", zegt hij veelbetekenend. Hfj praat over Syes en Taconis van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie in Amsterdam. Eerstgenoemde beschuldigt hij van meineed tijdens het proces dat hem („onschuldig") twee jaar geleden een gevangenis straf van 2jaar met aftrek van 2 jaar voorarrest kostte. En beiden hebben, beweert hy, bedrog gepleegd toen zij met beschuldigende docu menten naar dat proces kwamen. Hij zou zich best kunnen voorstellen dat Taconis met nieuw beschuldigend material aankomt. Taconis is over leden, vertelt een journalist hem. Onder vier ogen zegt hij mij even tueel voor de Oostenrijkse officier van justitie nog eens stelling te wil len nemen tegen belastend materiaal ANQUETIL'S RECORD WORDT NIET ERKEND De Internationale Wielerunie (UCI) heeft vandaag meegedeeld dat het wereld-uurrecord dat Jacques Anquetil vorige week in Milaan ves tigde, niet officieel erkend zal wor den. Anquetil legde in één uur 47.493 km af. maar weigerde zich na af loop aan het verplichte doping-on- derzoek te onderwerpen. De Italiaanse voorzitter van de Unie. Rodroni, verklaarde dat de renner bovendien een boete zal moe ten betalen en enige tyd gediskwali ficeerd zal worden (zie ook pag. 17). ADVERTENTIE Wy brengen U onze speciale dagschotels a f 3,inclusief Keuze uit 12 diverse schotels, tussen 122 en 58 uur. RESTAURANT SNACKBAR Peter Leenen GANGETJE 14 - TEL. 24905 Ons restaurant op de 1ste etage speciaal geschikt voor partijen tot 40 personen. WEERBERICHT Onstandvastig i veer Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: vanavond nog hier en daar een bui. In de nacht en ochtend opklaringen en overwe gend droog. Morgen overdag vanuit het westen toenemende bewolking, later gevolgd door regen. Tydelyk tot matig of zwak afnemende en naar zuidwest tot zuid krimpende wind, morgen overdag aanwakke rend tot krachtig. Koude nacht, maar morgenmiddag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 urn-). 6 OKTOBER Zon op: 6.48 uur; onder: 18.08 urn*. Maan op: 10.31 uur; onder 19.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.29 en 16.51 uur, laagwater te 0.34 en 12.48 uur. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Biafraans militair hoof dkwartier verplaatst Belangrijkste succes voor overste Gowon Federale Nigeriaanse troepen heb ben gisteren Enoegoe, de hoofdstad van de 30 mei j.l. afgescheiden deel staat Biafra bezet. Reeds enkele dagen woedden er in de buitenwijken van Enoegoe zware gevechten. Het militaire hoofdkwar tier van de Biafraanse troepen schynt te zijn verplaatst naar het 130 kilometer ten zuiden van Enoe goe gelegen Oemoehia. Over de ver blijfplaats van het staatshoofd van Biafra luitenant-kolonel Ojoekwoe is niets bekend. Enoegoe is gevallen vlak voor de aankomst van een missie van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) in Lagos. Deze missie, be staande uit de staatshoofden van Ethiopië, Niger, Kameroen, Liberia, Kongo en Ghana, heeft van de in september gehouden topconferentie van de OAE opdracht gekregen in de Nigeriaanse burgeroorlog te be middelen. De val van Enoegoe wordt be schouwd als het belangrijkste succes van de federale troepen onder over ste Gowon in de strijd tegen Biafra, Tot eind augustus scheen het Biafra in militair opzicht voor de De Franse hoeren gaan voort met hun demonstraties tegen te lage -prijzen voor hun produkten en het tekort aan ontwikkeling van hun landbouwgebieden. De demonstraties in Quimper, waar aan twintigduizend boeren deel namen, had een agressief karak ter: er vielen gewonden en een auto van de politie werd in brand gestoken. wind te gaan. Biafraanse troepen drongen ver op Nigeriaans gebied door en bezetten de belangrijke plaatsen Ore en Benin, terwijl Lagos maar bekend bleef maken, dat de federale troepen naar Enoegoe op rukten en dat de val van deze stad een kwestie van uren was. In de eerste week van september scheen de militaire situatie in even wicht te zijn, hoewel de federale te genstand steeds sterker werd. Op 20 september begonnen de Biafraan se troepen zich uit het midden-wes ten terug te trekken, waarbij zij vol gens Lagos zware verliezen leden. Zij moesten ook de stad Benin in deze federale staat opgeven. De op mars van de federalen naar Enoe goe ging nu in steeds sneller tempo. Het Biafraanse verzet scheen gebro ken. Enoegoe was omsingeld, 27 sep tember werd de stad beschoten en op 1 oktober stonden de federale troepen in de buitenwijken. Biafra ontkent Het radiostation „De stem van Biafra" heeft vandaag tegengespro ken dat Enoegoe, de hoofdstad van de afgescheiden staat, in handen van de Nigeriaanse federale troepen is gevallen. De melding van het radiostation werd opgevangen in Cotonou, in het aangrenzende Dahomey. Volgens het radiostation, dat nog steeds vanuit Enoegoe zou uitzenden, hebben de Biafraanse troepen in de afgelopen 48 uur de vijandelijke aanvallen met succes afgeslagen en de federale troepen zware verliezen a en materiaal toegebracht. „De stem van Biafra" heeft niets aan zyn programma's gewijzigd. Vol gens waarnemers in Cotonou Is de technische kwaliteit van de uitzen dingen, die in de afgelopen acht da gen aanzienlijk achteruit was, weer uitstekend. uit Nederland. Duidelijk is voor hem nu al dat dan nogmaals „leugens" worden verkocht. Hij heeft immers niets van doen gehad en heeft pas met Jodenvervolging en deportaties na de oorlog in een Amerikaans boek gelezen over de tegen Duitsland en zijn jodenvervolging gerichte staking in Nederland. Van de stemming onder het Ne derlandse volk heeft hy nooit iets kunnen bespeuren. '„Ik werkte op een kantoor". De enige keer dat Rajako witsch zijn. ijzingwekkende zelfver zekerheid verliest, is als het vuur hem door de schreeuwende menigte in de zaal op dit punt wat erg na aan de schenen wordt gelegd: ,Jk heb nooit een Jood gedood!" Zijn uitroep wordt weggejoeld. Dat gejoel begint tegelijk met de „conferentie". Al dadelijk dringt de Poolse journalist Zellmann naar vo ren om zich met Rajakowitsch te laten fotograferen. „Meneer de Ober- sturmbahnführer", zegt hij, ,ik heb jarenlang in een concentratiekamp gezeten.i Hoe voelt U zich, nu U in dit democratische Oostenrijk zo maar vrij kunt praten met een slachtoffer van de jodenvervolging?". Rajako witsch glimlacht wat zuur tegen Zellmann. Vervolg op pagina 2 Nog geen V.P.R.O. satire voor radio „Pan", een satirisch radioprogram ma van de VPRO, dat zondag haar première zou beleven, gaat voorlopig niet door. Bij de VPRO zei men van ochtend dat dit niet het gevolg was van een wijziging van het beleid, maar uitsluitend wegens gebrek aan medewerkers. „Zodra wij echter iemand vinden, die een satire kan schrijven en brengen en die men sen zyn er niet zo veel dan gaat het programma wekelijks draaien". De moeilijkheden die de VPRO nu bij het samenstellen van een satirisch radioprogramma ondervindt, zijn het rechtstreekse gevolg van de affaire-Kleywegt. Zoals men weet is dit hoofd van de tv-sectie met ver lof gezonden in verband met zijn be moeienis met de VPRO-tv-satire „Nu hoor je het ook eens van een ander", dat ook niet doorgaat. Henk Terlingen, die voor de radio satire was aangezocht, heeft de VPRO toen laten weten zich als ge volg van de houding van de directie ten opzichte van de heer Kleywegt, terug te trekken. Ook andere mede werkers, die door de VPRO voor het nieuwe programma werden gepolst, lieten het afweten, zij het zoals de VPRO vanochtend zei „vaak om andere reden". Voor zaterdag heeft de VPRO op nieuw een bijzondere bestuursverga dering belegd om het beleid van de afgelopen weken te bespreken. Of de commissie voor goede diensten over de communicatiestoornis tussen di rectie en personeel van de VPRO dan al haar rapport zal indienen is nog niet bekend. (Van onze Haagse correspondent) Prins Bernhard acht zijn bei de Nederlandse schoonzoons niet geschikt ooit zijn functie van inspecteur-generaal der strijdkrachten over te nemen. Zij missen daarvoor de nood zakelijke vooropleiding en heb ben volgens de Prins ook niet de vereiste belangstelling in militaire aangelegenheden. Mocht de post, die wel eens met die van een „ombudsman" is vergeleken, vrijkomen, dan lijkt het de Prins het meest aannemelijk dat de minister van Defensie er „een andere actief dienende generaal" voor aanwijst. Prins Berhard zei ons dit gisteren tijdens een inspectiebezoek, dat hij bracht aan de groepen geleide wapens van de Koninklijke Luchtmacht West-Duitsland. Dinsdag, woensdag en vandaag reisde de Prins langs alle vijf de groepen, die ons land aan het naar het oosten gerichte afweerschild van ge.leide raketten bijdraagt. In de keten, die loopt van Denemarken tot aan de Zwitserse grens, nemen de Nederlanders in de omgeving van Hannover een centrale plaats in. Permanent zit éénvierde van de on geveer 4.500 luchtmachtmensen pa raat op de uiterst winderige heuvel- Plensbui Dat zy niet zo ideaal geacht mogen worden voor het personeel zelf kon de Prins gisteren aan den lijve onder vinden. Tijdens één van de inspectie visites ontlastte zich boven zijn hoofd zo'n ongehoord forse regenbui, dat er geen ontkomen aan was. Met soppende schoenen arriveerde het ge zelschap later in de officiersmess van het centrale kamp in Hessisch Olden- dorf. Daar liet de Prins ogenblikke lijk droge sokken en een forse anti- grieptablet aanrukken om eventuele Haven van Antwerpen bedreigd door olie (Van onze Brusselse correspondent) De Antwerpse haven wordt be dreigd door 30.000 ton stookolie die uit een lekke tank is gestroomd en die enige wegen, een paar industrie terreinen en verscheidene havens met een dikke laag olie bedekt. De olie werd gepompt uit de tanker Esso Antwerp, die eergisteren de grote sluis van Zandvliet officieel had in gewijd. Ongeveer 70.000 ton olie moesten uit die tanker in nieuwe tanks van Esso gorden overgepompt. Tijdens dat overpompen is er in een van die tanks een scheur gekomen die aan vankelijk door niemand werd opge merkt. Toen enige arbeiders zagen hoe de olie uit de tank stroomde was het al te laat. De Scheldelaan, spoor wegemplacementen en wegen waren al bedekt- met een 35 centimeter dikke laag olie. Ache zeeschepen en vijftig lichters werden in allerhaast geschut en naar andere havens overgebracht. Met netten probeerde men de olielaag te gen te houden. Met pontons wordt getracht de andere havens vry van olie te houden. De schoonmaakwerkzaamheden wor den bemoeilijkt door gevaar voor ex plosies en de afschuwelijke geur die de olie verspreidt. Omdat de capaci-i teit van de te Antwerpen aanwezige pompen niet groot genoeg is, werd in de loop van de afgelopen nacht uit Rotterdam een grote pompinstal- latie naar Antwerpen overgebracht. De scheepvaart van en naar Ant werpen is voor een deel stilgelegd omdat men de sluizen niet durft te openen uit angst dat de stookolielaag zich over de Schelde zal verspreiden. kwalijke gevolgen tegen te gaan. „Ik moet vandaag nog verderop", zei hij, „ik kan me niet veroorloven dat ik op één oor kom te liggen." Een dub bele whisky en een fors walmende pijp vervolmaakten de afweermaat- regelen. Geen erebaantje Het was voor het eerst, dat journa listen in de gelegenheid werden ge steld van nabij te constateren dat het inspecteur-generaalschap van de Prins geen „erebaantje" Is. Zelf ant woordde hij op een vraag in die rich ting: „Nee, zeker niet. Myn staf en ik moeten er hard voor werken. Wij verlenen hulp aan de minister, de staatssecretarissen en de chefs van staven op elk gebied waarvoor zij ons willen inschakelen. Alle onderdelen van de krijgsmacht krijgen op gezette tijd een beurt. Ook ga ik wel uit ei gen belangstelling kijken, zoals nu hier, bij de geleide wapens. Wy bren gen rapport uit aan de regering. Daarin staan niet alleen mijn bevin dingen, soms ook wel adviezen. Op het ogenblik werken wij mee aan de besparingen, die in de Defensie no dig zijn". Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE JUWELIERS Den Haag Rotterdam - Lange Poten 11 - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Amsterdam - Kalverstraat 123 Haarlem - Grote Houtstraat 63 Na de inspectie tijdens een plensbui waren de sokken van Prins Bernhard zo doorweekt, dat hij zich van droge moest voorzien ADVERTENTIE W VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS ADVERTENTIE maantjes niot duur we/ heerlijk (§ud Aan de Middelstegracht, j i op de hoogte der Groene- c i steeg, viel hedenmiddag een wagen met paard en voerman j 1 in het water. De man werd i spoedig, het paard niet zon- der moeite gered. Te Laren werd in het voor- i jaar een aardappel (Pruisi- sche soort) in zooveel stuk- ken gedeeld als er kiemen aan zaten, welke, gepoot. i evenveel ferme stronken op- i leverde niet alleen, maar ook een getal van 72 gezonde i aardappelen voortbrachten, 1 waaronder meerdere gevon- den worden van ruim 4 Ned. j onsen

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1