iiusie van twintig missiebladen Synode behandelt de gevaren van deze tijd Perscommentaren MADO DAG 5 OKTOBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 grootste 'advertentie erlandse missie treedt ezind aan j n dat is de naam van het tijdschrift waarmee de jidse missie één en onverdeeld gaat aantreden. Dit ge il 1 januari 1968 en het maakt een einde aan het-moei- •■staan van twintig bladen en blaadjes van evenzovele 'ledrijvende orden en congregaties. van de opleiding en uitzending komen voor rekening van het missie-insti tuut. Men zon op middelen om gelden in te zamelen: het missiebusje kwam, later de kalender en de alma nak. het girobiljet, de bedelpreek, het zilverpapier, melkcapsules en een tijdschrift voor weldoeners. De meeste missiebladen kwamen niet verder dan het praatje van pater Piet in Patagonië en de avonturen van broeder Benedictus in de oer wouden van Brazilië. De oubolligheid en kwezelachtige vroomheid vierden hoogtij. Kortom, de blaadjes waren gedoemd weg te kwijnen ondanks de kapitalen die er geïnvesteerd werden. Deze dreiging en de wens naar ordening van werk zaamheden op het gebied van de mis siepubliciteit leidden in juni 1966 tot overleg van zeventien orden en con gregaties. ;antlblad van Nederland 'n By een: een nieuw beeld van missie, zending en [ngswerk. De twintig, mis- 'die overgaan tot fusie heb- [itale oplage van 240.000. Het nmer van het nieuwe tjjd- (rdt gedraaid in een oplage )o. Hoermede wordt Bijeen ite maandblad van Neder- •966 telde Nederland onge- ntig missiebladen en blaad- os bladen die geheel of gro- ■jewijd waren aan missie- •is een gevolg van de histo- watie in Nederland. Ons procent van de R.- K. ■^►aaakt telt twaalf procent 'missionarissen. De kosten Tip voor diger huishouden 'HIKKELIJKE Onhoudbaar Pater H. Bijmans, redacteur van het nieuwe maandblad BIJEEN: Op vele missleprokuren was men er van overtuigd dat de bestaande situatie niet veel langer houdbaar was. Le zers en weldoeners worden steeds ou der en jonge mensen komen er nau welijks bij. Het klimaat voor fusies was onmiskenbaar aanwezig. Ervaringen in het buitenland toon den aan dat fusies van missiebladen een groot succes waren. In 1966 von den honderd Franse instituten, orden, congregaties en instanties, die zich direct of indirect inzetten voor de missionering elkaar in de uitgave van het tijdschrift „Peuples du mon de". In Duitsland verscheen „Konti- nente" uit de fusie van twintig bla den en blaadjes". Het 48-pagina's (zonder adverten ties) tellend BIJEEN zal in vierkleu rendruk worden uitgevoerd. Het ac cent wordt gelegd op ontwikkelings- nieuws uit alle werelddelen. Pater Bijmans: „Wij mikken op een pu bliek dat zich interesseert voor de ontwikkelingsproblematiek. Wij be naderen de feiten zoals ze zijn en zul len niet schromen kritische noten te plaatsen wanneer dit noodzakelijk is. Over de naam BIJEEN: Met deze naam wordt de christelijke gedachte uitgedrukt dat wij alle mensen, hoe verschillend van ras, godsdienst en historie ook bijeen moeten brengen". t9 ruimtewoekeraars) )ogproblemen, zoveel To- ogrekken! Eenvoudig op op te-hangen. Voor bal- ^Ter, tuin of badkamer. In "^iten en uitvoeringen. Bij- het Torrie.stic staand meter drooglengte, plat iwen f 37,50. Tafelmodel inzetstuk, 18 meter droog- 4,75. Speciaal model voor d f 15,95. Hangende droog- m f 4,- tot f 9,50. (Van onze Romeinse correspondent) De bisschoppensynode in Rome heeft gisteren een rapport in behandeling genomen van de uiterst conservatieve kardinaal Browne, een Iers lid van de curie. Het rapport handelt over de gevaren' van deze tijd en het atheïsme. Browne waarschuwt, dat de kerk voor alles de plicht heeft het onveranderlijke woord Gods te blijven onderrichten aan ontwikkelden en onontwik- kelden. f 37,50 tips? Vraag uw winkelier om r Hartewensen"- Of schrijf aan madohul8, afdeling K., Dordrecht. De godgeleerden moeten de hei lige schrift blijven bestuderen en zich niet laten leiden door natuur lijke criteria. Kardinaal Browne vindt vooral „het wegnemen der mythen" een bijzonder ernstige zaak. Zo'n houding is strijdig met de traditie van de kerk. Het is ook gevaarlijk zich teveel te laten bein- vloeden door de leer van de betrek kelijkheid van alle dingen, zo meent de Ierse curie-kardinaal. In een hoofdstuk over de erfzonde stelt hij dat de zondeval wel dege- liik een echte zonde is geweest. ..Begaan bf] het begin der menselij ke geschiedenis, overgedragen van geslacht op geslacht door alle tijden en daarom in ieder van ons aanwe zig, zodat een ieder die uit Adam is geboren, behoefte heeft aan de verlossing door Christus." In zijn hoofdstuk over de eucharistie merkt kardinaal Browne op, dat Christus reëel tegenwoordüg is in de gewijde hostie en in de wijn van de miskelk. Wat het atheïsme betreft geeft hij een korte samenvatting van de oor zaken die ten grondslag liggen aan de verschillende vormen van het hedendaags atheïsme. De synode zal zich bepalen tot een bestudering van het wezen van atheïsme als zo danig. Kerkelijk x-echt Op de bisschoppensynode is giste ren de discussie over het kerkelijk recht, het eex-ste punt van de agen da afgesloten met een aanbeveling aan de Paus een speciale commis sie hiervoor in het leven te roepen. Deze instantie zou een nieuw wet boek moeten samenstellen met een minder streng juridisch en een meer menselijk karakter dan het huidige. De bisschoppen zouden bij de uit oefening van hun ambt meer juri dische bevoegdheden moeten heb ben in verband met de uiteenlopen de situaties in de verschillende lan den. Problemen strokarton fabrieken (Van onze Groninger correspondent) De orderpositie van de z n Groninger strokartonfabrieken (per soneel ongeveer 3000 man) baart zor gen. Dit heeft ertoe geleid, dat en kele bedrijven zich genoodzaakt heb ben gezien de produktie te beperken en een deel van het personeel op wachtgeld te zetten. De coöperatieve strokartonfabriek „De Vrijheid" in Veendam heeft maandag en dinsdag de produktie ge staakt.. maar draait nu weer. De co- operatieve strokartonfabriek „Ons Belang G.A." in Stadskanaal heeft ongeveer vijftig personeelsleden op wachtgeld gezet, omdat de produk tie daar deze week grotendeels Is stilgezet. Niet uitgesloten is het, dat ook andere bedrijven tot dergelijke maatregelen moeten besluiten. Van een alarmerende toestand in de noor- delijke strokarton industrie wordt evenwel niet gesproken. De heer H. van der Meulen, di recteur van het verkoopkantoor Stro karton Groningen, wijt de minder gunstige orderpositie aan de gevol gen van de economisch sleohtree toe stand in Engeland, Duitsland en Ne derland, waar de vraag naar strokar ton de laatste tijd beduidend klei ner is geworden. Als er minder wordt geleverd valt er minder in te pak- ken en is er dus minder strokarton te verkopen, aldus de heer Van der I Meulen, die de problemen Inzake de afzet van zuiver conjunctrele aard noemt. Geef'm van katoen, jongens! Vandaag krijgen jullie een echt bed! Helemaal nieuw en van jou. Wat een dag, 't is feest. Ze zijn gelukkig. Ze zijn gelukkig... naar Hulshoffgegaan. Den Haag: Spui/hoek Kalvermarkt. Rijswijk: In de Bogaard. Leiden: Nieuwe Rijn/hoek Hartcsteeg. Interieurbouwers CONCORDAAT HERZIEN? De Italiaanse kamer van afgevaar digden is gisteren aan een van de ne teligste debatten van na de oorlog be gonnen over de mogelijkheid het 38 Jaar oude concordaat met het Vati- caan te herzien. De kwestie werd aan de orde ge steld door de communistisch gezinde socialistische partij van proletarische uniie en de rechtse liberalen. Zij be weren. dat het concordaat achter haald is door de nieuwe geest in de R. K. Kerk na het concilie. De drie coalitie partijen christen democraten, socialisten en liberalen gaven toe dat -een aantal clausu les" van het concordaat nader be schouwd zouden kunnen worden, maar dat de gehele regeling van de verhouding met het Vaticaan in tact moet blijven. Verwacht wordt dat premier Aldo Moro een vertrouwensvotum over de kwestie zal vragen. In ieder geval wordt aangenomen dat niet tot wij zigingen zal worden besloten tot na de algemene verkiezingen welke in het voorjaar gehouden zullen worden. l'Osservatore Romano heeft in een hoofdartikel een aanval gedaan op de mensen die het concordaat willen herzien en betoogd dat het Vaticaan nooit te veel invloed op de Italiaanse staat heeft uitgeoefend. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen: te Waddinxveen (vac. J. R. Cuperus) (toez.) J. van der Heuvel te Ede; te Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius) (toez.) J. Wieman te Nunspeet; te Reeuwijk A. v. Eijk te Bergschenhoek; te Groot Ammers J. A. de Bruijn te Krimpen aan de Lek; te Oldebroek (a.s. vac. H. A. van Bemmel)G. Biesbroek te Vlaar- dingen. Aangenomennaar Sappemeer (toez.) F. Hartman te Haaksbergen; naar Almelo (vac. A. J. Hovy) A. de Haan, voorheen pred. voor b.w. te Kongo, thans woonachtig te Drie bergen; naar Westbroek A. Breure te Hei- en Boeicop. Bedankt: voor Westerhaar-Vriezen- veenschewijk (toez.) en voor Rijk- Rijssenhout (toez.) K. van der Sluys te Herwijnen; voor Andijk c.a. W. A. Soesan te Eierland (op Texel); voor Workum (vac. G. van Zeben) (toez.) J. Chr. Plaat te Well en Ammerzo- den; voor Benschop A. van der Vlist te Andel. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hillegom (2e pred. pl.) A. Prins te Dokkum; te Bredevoort D. van Santen te Suawoude; te Tzum F. Dijkstra te Hijum. Bedankt: voor Uithuizen G. Assies te IJmuiden. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt: voor Alkmaar-Broek op Langedijk G. Mulders te Murmer- woude. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ouderkerk aan de Amstel W. van Sorge, kand. te Apel doorn. Bedankt: voor IJmuiden J. H. Ve- lema te Apeldoorn. De ochtendbladen van Kopenhagen openden zonder uitzondering hun sportpagina's met in vet gedrukte koppen hun visie te geven op de in terland. Over het algemeen waren zij het erover eens dat het Nederlandse nationale elftal een teleurstellende wedstrijd had gespeeld. Het commentaar van het groot ste Deense ochtendblad "Berlingske Tidende" was: „Als men niet beter wist, zou men geloven dat de Denen de professionals waren en niiet de Nederlanders." Het Dense regeringsblad „Aktuelt" opende zijn visie op de wedstrijd met over de gehele breedte van de pagina in vet gedrukte letters lui dende kop: „Deense amateurs gaven Nederlandse profs in 70 minuten een lesje in goed voetbal". De vrees van 'Aktuelt" is nu dat de wedstrijd De nemarken tenminste de helft van haar nationale spelers zal kosten. CONSEQUENTIES „ASSEN-1926" Nu de generale synode der. geref. kerken besloten heeft de uitspraak van „Assen 1926" terzijde te stellen, zal ze zich in haar vergaderingen van januari 1968 moeten beraden over de consequenties daarvan voor de tuchtmaatregelen, die in 1926 ge nomen zijn. De synode heeft een com missie benoemd die haar daarin van advies moet dienen, In deze commis sie hebben zitting dr. O. C. Broek Roelofs. de heer G. van Dalen, dr. P. G. Kunst, prof. dr. H. N. Ridderbos en prof. dr. C. van der Woude. Joods nieuwjaar in Jeruzalem Duizenden pelgrims en toeristen zijn naar Jeruzalem getrokken om daar het joodse nieuwjaar (het jaar 5728 op de joodse kalender) te vieren. In de hoofdstad werden aan de voet van de klaagmuur voor het eerst se dert 20 jaar diensten gehouden. Vandaag zullen de sjofars (rams hoorns) weerklinken in de synagogen ter begroeting van rosj hasj ana (het begin van het nieuwe Jaar). Het blad is van mening dat de oranjemannen hun tegenstanders na de ontmoeting in Rotterdam van verleden jaar onderschat hebben. „De Nederlanders konden niet weten, dat Denemarken een nieuw, goed- spelend team had en daarom werden ze verrast". "Aktuelt" was van me ning dat het Nederlands elftal over physiek sterkere spelers beschik te, die sneller waren dan de Denen, maar de gastheren speelden intelli genter en met meer variatie. De derde grote krant in Kopen hagen, "Politiken", schrijft: „Het jon ge Deense team maakte voetbalhis- tonie door Nederland een van de beste Middeneuropese teams te overspelen na een 30 voorsprong. Nederland gaf alleen in het begin van de ontmoeting goed partij. Jo- han Cruyff was de enige gevaar lijke speler, maar hij kreeg te weinig steun van zijn medevoorwaartsen". iedere maaltijd.. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en' adem: Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Cherie Spencer en Hendrikx gestraft De strafcommissie van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft de succesvolle merrie Cherie Spen cer en eigenaar-rijder J. J. Hendrikx een straf opgelegd, nadat bewezen was dat Cherie Spencer doping ge bruikt heeft in het kampioenschap voor Nederlandse paarden op 29 au gustus van dit jaar. Bij het eerste on derzoek en de contraexpertise werd namelijk coffeïne in de urine van Cherie Spencer aangetroffen. De heer Hendrikx is een jaar uitgesloten van deelneming aan wedstrijden. Hem is voor dezelfde duur de toegang tot de wedstrijdbanen ontzegd. Cherie Spen cer heeft een startverbod tot 28 maart 1968 gekregen en is alsnog ge diskwalificeerd in het kampioenschap voor Nederlandse paarden, dat door haar gewonnen werd. Axkit Hollandia, tweede aankomen de in het kampioenschap en gereden door Martin Vergay, zal nu als win naar de historie ingaan. Franse Wielerbond achter Anquetil De Franse Wielerbond neemt Jacques Anquetil in bescherming. De secretaris-generaal van de Interna tionale wielrenfederatie (UCI), Che- sal, heeft een brief ontvangen van de voorzitter van de Franse wieler bond, waarin deze schrijft „als voor zitter van de Franse wielerbond, pro testeer ik tegen elke maatregel die door de UCI tegen Anquetil en zfjn werelduurrecord zal worden geno men". Het bestuur van de UCI zal zich op 13 oktober in Parijs beraden over de weigering van Anquetil zich na zijn geslaagde recordpoging in Milaan aan een doping-onderzoek te laten onderwerpen. Jan en Huub Harings naar Caballero Twee renners uit de Televizier- stal Jan en Huub Harings heb ben gisteren in Breda een contract getekend voor het extra-sportieve merk Caballero. KNVB-richtlijn „vier-passenregel" De KNVB heeft alle scheidsrech ters een circulaire gestuurd waarin ae nieuwe regel, die bepaalt dat de doelverdediiger niet meer dan vier passen met de bal mag maken nog eens wordt uitgelegd. De interpretatie van de nieuwe regeling leverde de meeste moeilijk heden op in de gevallen dat de doel man met de bal naar de rand van het strafschopgebied dribbelde en de bal daar weer in handen nam. Inde circulaire zegt de KNVB dat een doelverdediger die de bal heeft ge vangen hem op de grond werpt en met de voet naar de rand van het strafschopgebied speelt om hem daar weer op te rapen voor hem weg te trappen, geen stafbare handeling pleegt. Een doelman echter, die de bal na vier passen op de grond werpt en hem weer opraapt, moet worden bestraft met een indirecte vrije trap. omdat het weer oprapen van de bal als een strafbare hande ling. namelijk als de vijfde pas, moet worden beschouwd. advertentie Een nieuwe roman van SIMONEOEBEfUIDIR De schone schijn vraag uwyboekhandei Oostenrijk is uitgeschakeld In het toernooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams. Het Oostenrijkse elftal verloor gisteren in Athene met 41 van Grieken land, dat met 3 punten achter stand op Rusland zelf ook vrij wel kansloos is. Hockeyprograiiiina Heren: eerste klasse Hilversum—HDM. BMHC—HHIJC, LarenAmsterdam. HGCHIC, SCHCKampong. Promotieklasse B KameleonAmersfoort, Schaer- weyde—Pinoké. Be Fair—Leiden, Al lianceHurley. Vierde klasse A SaxenburgersHLC, VVV—Qui Vive, CartoucheSouburgh, Zuid- wij ckSiseo. Dames: eerste klasse. GooischeBe Fair (zat. 7 okt.), FitBe Fair, RBCLaren, Amster damBDHC, Voor daanGooische. Tweede klasse A TogoHDM, HGCRing Pass, LeidenVict ori aKievi tenHudito. Derde klasse B AeolusMyra, MRHCRandwijck Ever SwiftSiseo. AllianceAMVJ. Vierde klasse A HDS IITempo '34, Souburgh Cartouche, Spirit II—Zuidwijck. Het Nederlands basketbal-team heeft gisteren, op de zesde dag van het Europees kampioenschap, dat in Helsinki en Tampere wordt gehou den, opnieuw verloren. Dit keer gin gen onze landgenoten met 7863 ten onder tegen Tsjecho-Slowakije. Koersen Duindigt Bretteur P had geen moeite (Van onze medewerker) In tegenstelling tot de overige dra verijen was de internationale koers met zes paarden schriel bezet. Bret teur P (Wagenaar jr.) lanceerde uit derde positie zijn slotaanval en had geen moeite om in 1.23.7 te zegevie ren. Y Y Hanover werd verrassende tweede vóór Yellow Six. Anton kon niet tot grote daden komen en werd vierde. Bram Nottelman was met 3 paar den naar Duindigt gekomen en ze gevierde twee maal. Met de Vrijdag- zoon Fos klopte hij in een veld van 14 paarden Feny Hollandia en Farm Lady overtuigend. Met Cilly Harves ter K had Nottelman 11 tegenstan ders te bestrijden en dit bleek geen bezwaar. Na een zeer vlotte start gaf hij in 1.25.8 Detra en Ever Queen met ruim verschil het nakijken. De ren om de Grote Prijs der drie jarigen werd een gedecideerde triomf voor de Belg Muyldermans, die met Top Branch overtuigend Ragged Ro bin (Vandeuren) en Just in Time achter zich hield. De Grote Prijs der tweejarigen werd een dubbel sucoes voor entrai- nement Dekkers. Patisha (J. Webb) won en Abgars Bonny B, met Gert Bier in het zadel, werd tweede. UITSLAGEN Yellow Slx-prijs: 1. Brèche de Roland (A. C. Groenewegen) (1.28.— 2. Dora Harvester D; 3. Burnley Quick. Tot. w. 6.70. pl. 1.90. 1.20, 1.40. kop. 8 20. cov. 4.40. trio 94.10. Ybe van Papenhoef-prijs: 1. Fos (A. R. Nottelman) (1.31.8); 2. Feny Hollandia; 3. Farm Lady. Tot. w. 5. pl. 2.80, 2.—. 1.90, kop. 6.20. cov. 8.30. Yberflötc-prys: 1. Enigste (A. T. Knijnenburg) 1.25.9); 2. Boyke van Our Bonnl; 3. Donna Fez. Tot. w. 4.10. pl. 1.40, 2.10, 1.50. kop. 7.30. cov. 9.20, trio 210.50. YY Meeske-prljs: 1. Bretteur P (J. Wagenaar jr.) (1.23.7); 2. Y Y Hano ver; 3. Yellow Six. Tot. w. 3.—, pl. 1.70, 4.90. kop. 33.10, cov. 12.40. Yec-prljs: 1. Cllly Harvester K (A. R. Nottelman) (1.25.8); 2. Detra; 3. Ever Queen. Tot. w. 4.50. pl. 1.60. 1.90. 1.90, kop. 7.30, cov. 3.90, trio 156 20 Yucatan-prijs: 1. Goodwill (W. B. van Overeem) (1.27.1); 2. Grand Mai- tre W; 3. Guustaaf. Tot. w. 2.90, pl. 2.—, 2.50, 2.50. kop. 7.50, cov. 18.— Ypermoron-prijs: 1. Brown Bomber (H. van Voorst) (1.26.2. Bernn- dlne; 3. Cash Six. Tot. w. 7.60, pl. 2.40. 1.40, 1.70, kop. 9.80. cov. 4.—. Yellow Rose-prijs: 1. Fllomeel S (M. Vergav) (1.28.5); 2. Fablola Norton: 3. Dldo van Ernstheem. Tot. w. 8.80 pl. 2.30, 1.60. 3.-. kop. 13.70. cov. 3.60 Grote prijs der drie-Jarigen: 1. Top Branch (J. Muyldermans); 2. Ragged Robin; 3. Just In Time S. Tot. w 9.80, pl. 2.40, 1.40, 2.80, kop. 16—, cov. 3.20. Grote prijs der twee-jarigen: 1. Pa tisha (J. J. Webb); 2. Abgars Bonny

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17