BLAMAGE VOOR ORANJE Instelling voor de rust onvoldoende9 Celtic Glasgow uitgeschakeld Onbeheerste beweging jegens scheidsrechter Wright kan voor Rinus Israël onprettige gevolgen hebben Sterke Deense ploeg GRATIS REEP 1; Stand nu DONDERDAG 5 OKTOBER 1967 RAG IN A 11 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) t)e Deense televisie verkeert wat het uitzenden van voetbalinterlands betreft, zo'n beetje In dezelfde positie als in Nederland de NTS. Wanneer bij een ontmoeting op eigen bodem zoals die van gisteravond tegen Nederland, het stadion niet tijdig is uitverkocht, heft de Dansk Bold- tpil-Union prompt een afwerende hand op. De toestemming van de Deense „KNVB'' gaat dan niet verder dan drie kwartier met een deel of gedeelte van de wedstrijd en dan nog niet eens direct. Maar in Denemarken heeft men afgezien van een stereotiepe montage van de meest in teressante beelden, zoals bij ons veelal gebruikelijk is. Men kondigt van tevoren aan de beste speelhelft te zullen uitzenden. Twee maanden geleden bij DenemarkenIJsland werd in de rust stand 60 uiteraard besloten die doelpuntrijke eerste periode te brengen. Dat plan moest drie kwartier later worden gewijzigd. Er waren nog tien doelpunten bijgekomen. De eindstand was 142. Gister avond was de keus niet moeilijk. De beschikbare vijftig minuten uitzendtijd konden vijf minuten voor de rust ingaan en de beste helft was de tweede, althans voor de Denen. In die 5 plus 45 minuten immers voltrok zich het drama over een tn wit-zwart gestoken Oranje-ploeg, die nu al sedert 1949 niet meer fn Denemarken heeft kunnen winnen, die wederom door de dit jaar toch wel uiterst succesvolle Deense amateurs werd verrast. Onzekerheid De kans dat deze zoveelste bla mage van Idraetsparken nog een on aangenaam verlengstuk krijgt ook, Is zeer wel aanwezig. Zal Rinus Is raël zyn wat onbeheerste beweging Jegens scheidsrechter Wright, onmid dellijk na de fatale strafschop, een minuut voor rust, wellicht met een schorsing moetep "bekopen? In het Nederlandse kamp heerste gistera vond laat nog onzekerheid over hoe de hele zaak zich heeft toegedragen. Maar in de luxueuze eetzaal van ho tel l'Angleterre, waar alle betrokke nen van dit onderdeeltje uit het Eu ropese kampioenschap zich meester maakten van grote hoeveelheden veelsoortig smorrebröd, was mr. Wright zeer positief in zyn oordeel: „number 3, yes, i'll report him to the UEFA. Obstruction against the referee". Bondscoach Kessler, schuin tegen over Israël gezeten wiilde er liever niet over praten, maar enkele bege leidende bondsofficials schudden drif tig van nee. Er zal echt niets ge beuren. Aanvoerder Bennie Muller zei van de scheidsrechter begrepen te hebben dat deze niets tegen Is raël, die overigens in het begin van het duel al een vermaning van de Ierse arbiter kreeg, zal onderne men. „Wij zijn na de wedstrijd zelfs nog even samen in de kleedkamer geweest. Rinus maakte de heer Wright zijn excuus voor het feit dat hU wat wild tegen hem aangelopen was Israël: eigenlijk botste die Bcheidsrechter meer tegen mij op dan ik tegen hem en nou dit. Ruimte „Dit", gebeurde in de luttele se conden tussen het moment dat Kres- ten Bjerre met een slimme voetbe weging Pieters Graafland kansloos had gelaten en het rustsignaal. De Denen leidden bij de pauze zodoen de met 10, het diient erkend, dat was een verdiende voorsprong. Ter wijl de Nederlanders, die duidelijk de aanval bovenaan in het strijdplan hadden staan, vergeefs probeerden tot sluitende combinaties te komen, profiteerden de Denen keer op keer van de ruimte die zijn overal op Bennie Muller probeert arbiter Wright tot andere gedachten „te praten", maar de Engelsman, die „niets" hoort, blijft zich in de richting van de elfmeterstip be wegen het speelveld volop kregen aangebo den. De bondscoach had bij het uit werken van de te volgen taktiek uiteraard rekening gehouden met de vuurkracht van middenvoor Dyre- borg. Daartoe verbleef vooral in het begin Eykenbroek als ver terugge trokken man achter in de liinie van de laatste vier die nu door Muller werd gecompleteerd. Henk Groot be vond zich meestal in de voorste ge lederen in de onmiddellijke nabijheid van vooral Nuninga, die evenals en kele jaren geleden tegen Noord-Ier- land op de voor hem toch wel on dankbare rechtsbuitenplaats speelde. Dit alles gaf de Deense schakel spelers Bjerre en Söndergaard met nummer tien op de rug zeer dikwijls volop speelgelegenheid op het mid denveld. Vooral Söndergaard van de voormalige Deense kampioen, maar thans tweede klasser B 93 bleek naarmate het duel zich ontwikkelde, een speler met bijzonder grote be gaafdheden. Vóór dit tweetal kon rechtsbinnen Laudrup door de grote belangstelling die de overigens tegen vallende Dyreborg genoot op uiter mate beweeglijke wijze, nu eens links dan weer rechts van ztfn midvoor verwarring stichten in de Nederland se defensie. Veel fouten In die defensie werden ondanks goed spel van in de eerste plaats Israël toch wel veel fouten gemaakt, Pronk, voor het eerst in de peniode- Kessler terug in de nationale for matie, was duidelijk zwak met de linkervoet, waarvan de snelle Olsen maar al te graag profiteerde. Fevre deed als linksbuiten hetzelfde dank zij de vrijheid die hij van Suur- bier genoot. Het Deense aanvalsspel gebaseerd op goed positiekiezen directe passes, leverde dan ook aan zienlijk betere scoringskansen op dan van de Nederlanders, waarin weinig lijn en eenheid vielen te ont dekken. De debuterende Feyenoorder Wim Jansen had het, zoals voor zien tussen al die Ajacieden, verre van eenvoudig. Hij sloeg er zich zo goed mogelijk en met veel ijver door heen, maar het feit dat juist hij en Nuninga van positie moesten wisse len, duidt er al op dat ook de bonds coach niet gelukkig was met de si tuatie. Het meeste gevaar in de eerste helft kwam zoals gebruikelijk van Cruyff, die toen ook een groot deel de tien hoekschoppen (tegen Denemarken 2) nam. Keijzer die goed startte, had met enkele schoten wei nig geluk en viel spoedig tot een middelmatig niveau terug. Het geest driftige Deense publiek Idraets parken was met 34.500 toeschouwers goed bezet kwam kort voor de rust juichend overeind toen scheids rechter Wright tot ontzetting van de Nederlanders naar de witte stip wees. Een overtreding van Israël die de behendige Laudrup al te fors stuitte, vormde de inleiding. Laudrup zelf die vrije trap enkele meters buiten het strafschopgebied. In het Nederlandse muurtje "hing" Sönder gaard die, logisch eigenlijk, gestuit werd toen htf wilde doorlopen terwijl Laudrup schoot. Het koste de hem de doortocht belemmerende Neder landers een strafschop die Bjerre vervolgens ondanks heftige protesten mocht nemen. Dreun De energie waarmee de Oranje- ploeg aan de tweede helft begon, kreeg al na acht minuten een fikse dreun. Söndergaard stuurde Le Fevre achter een lange pass aan en op de voorzet van de Vejle-speler reageerde geen der Nederlandse •erdedigers al te energiek. Via Lau drup kwam de bal voor de voeten Söndergaard die op fraaie wijze raak vuurde. Bijna een kwartier la- weer midden in een periode dat het Nederlands elftal zich bleek te herstellen, barstte het natte Idraets parken los in een oorverdovende juichkreet. Een mislukte Nederland se ingooi op de vijandelijke speel helft was direct de oorzaak dat BIJ4 DIKKE 25CT5 REPEN: KWATTA De stand in groep 5 van het toer nooi om het Europese kampioen schap voor landenteams luidt nu: Hongarije 5 4 1 0 9 154 Nederland 6 2 1 3 5 1111 Oost-Duitsland 4 1 1 2 3 68 Denemarken 5 1 1 3 3 413 Bekerwinnaars Voor het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars werden de volgende wedstrijden gespeeld: Cardiff City (Wales)Sham rock Rovers (leid.) 20. De eer ste ontmoeting eindigde in 11. Car- diff City plaatste zich voor de vol gende ronde. Olympique Lyonnais (Fr.) Aris Bonneweg (Lux.) 21. Olym pique Lyonnais won de eerste wed strijd met 30 en heeft zich dus geplaatst voor de volgende ronde. Wisla Krakau (Polen)HJK Helsinki (Finl.) 40. Wisla plaatste zich voor de volgende ronde. De eertste ontmoeting leverde een 41 overwinning voor de Polen op. Motor ZwickauTorpedo Mos kou 01. Aangezien de eerste wed strijd in 00 eindigde, heeft Torpedo Moskou zich geplaatst voor de twee de ronde. Söndergaard de bal kreeg. Moeite- Een enerverende situatie voor loos rende hij in de richting Pieters Graafland, precies op maat kwam de voorzet bij Bjerre. die de Feijenoorder met een prachtig schot passeerde: 30. Het Deense mid den-duo zette daarmee de kroon op een werkelijk formidabele wedstrijd. Schieten Het pleit voor de Nederlanders, dat zij door deze grote achterstand niet nog meer van de kaart raak ten. Maar in de voorhoede lukte eenvoudig niets meer, ook al waren Groot en Muller nu nog meer in de voorste lijn te vinden. Schieten bij elke kans werd nu het parool. En zo waar, binnen twee minuten was het verschil tot één doelpunt terug gebracht. Maar dat was in feite niet de verdienste van de aanval lers, zelfs niet, zoals bij de Denen, van de schakelspelers. Eerst kogel- hef doel van Nielsen. de Suurbier uit een vrije trap raak via het lichaam van Bjerre, en in de 31ste minuut kopte Israël uit een door (weer) Suurbier genomen hoekschop langs de uitstekende doel man Nielsen. De toeschouwers die de eerste treffer in een overwin ningsroes nauwelijks hadden waar genomen, zwegen bij de tweede plotseling. Alleen Cruyff, die kort tevoren een solorush van Söndergaard op nogal in- beter vast -grijpende wijze had beëindigd, kreeg een honend fluitconcert te ho ren wanneer hij zelfs maar naar de bal keek. Voor Nederland zat er te gen de nu uitgespeelde Denen niet meer in dan 32. Maar ook bij ver lies wordt nog een premie uitbe taald. De Deense amateurs ver trokken meteen na het banket naar huis. Met in hun zak maximaal 67 gulden wegens loonderving Ontevreden George Kessler: (Van speciale verslaggever) George Kessler was duidelijk onte vreden. Voor het eerst eigenlijk in de ruim drie jaren dat hij nu coaeh is van het Nederlands elf tal, stelde hij kort en bondig dat het resultaat van het duel tegen de Denen hem teleurgesteld had. Het was zonder meer zwak van ons elftal dat wij niet dat tem" po gehanteerd hebben waarmee wij deze tegenstander onze wil konden opleggen. Iedereen liep maar wat met de bal, de dekking begon pas twaalf meter voor het strafschopgebied en de Denen kon den daardoor gemakkelijk en ver oprukken. „Toch hebben we vooral aan dat lo pen, het opbrengen, bij de voor bereiding veel aandacht besteed. Wel geloof ik dat we nog hadden kunnen winnen wanneer we direct het veld waren opgegaan met de zelfde instelling als de tweede Het eerste Nederlandse doel punt, gescoord door Suurbier. helft". Een geheel andere zaak waarover de bondscoach duidelijk geïrriteerd bleek was het gedrag van bepaalde spelers naar aanlei ding van onder andere de straf schop. „In de rust heb ik de jon gens duidelijk gemaakt, dat zoiets niet te pas komt. Wij hebben daar al eerder mee te maken gehad en ik keur een dergelijk optreden scherp af. Ook na de pauze is er iets gebeurd wat ik absoluut af keur". En daarmee doelde Kess ler kennelijk op de weliswaar niet gemene, maar wel onsportieve overtreding van Cruyff. „Het debuut van Wim Jansen", al dus de bondscoach, „wil ik bevre digend noemen. Eerst als linker verbindingsspeler met Keijzer, la ter op rechts met Groot. In deze wedstrijd waarvan ik van te vo ren wist dat hij heel erg moeilijk zou worden, voldeed deze Feije noorder. U weet dat ik nooit graag namen noem. Maar Hans Eycken- broek, Nuninga en Muller wil ik tot de beste spelers rekenen, ter wijl ook van Israël veel kracht uitging. Voor Pronk was het moeilijk om er goed in te komen, maar hij heeft verdienstelijk gespeeld. Debutant Jansen zelf was minder optimis tisch. Of het met allemaal spelers van Ajax in de buurt niet erg moeilijk was geweest? De kleine Rotterdammer lacht wat verlegen maar antwoordt niet. ,Maar ik heb natuurlijk wel eens betere wed strijden gespeeld" is een van de weinige conclusies die hij zelf trekt. Klaas Nuninga „dat de verdedi gers de doelpunten hebben ge maakt is in het moderne voetbal niet zo erg" en Rinus Israël we ten de nederlaag aan de eigen tak tiek. „We hebben zelf teveel op de aanval gespeeld. Daardoor Kregen de Denen ruimte en ze hebben er goed van geprofiteerd. Wij heoben toch op dezelfde manier ook al te gen sterkere tegenstanders goede resultaten behaald. Pieters Graafland was nog wat ver stoord dat de heer Wright de straf schop niet heeft laten overnemen: „die Bejerre maakte duidelijk oen mislendende beweging, maar de scheidsrechter wilde niet naar me luisteren". Grote tevredenheid zonder dat er sprake was van uitbundigheid heerste er in de Deense kleedka* mer. Team-manager Eric Hansen zei: „Ik had verwacht dat we zou den winnen. Ook tegen Hongarije en Oost-Duitsland hebben we dit jaar goed gevoetbald. Maar dit re sultaat is het beste dat we hebben behaald". Europese beker voor landskampioenen De houder van de Europese beker voor landskampioenen, het Schotse Celtic, is in de eerste ronde van het nieuwe toernooi uitgeschakeld. Ruim 85.000 wild enthousiaste Russen 350.000 aanvragers van kaarten moes ten worden teleurgesteld zagen gisteravond in Kiev Dynamo 11 spelen tegen de ploeg uit Glasgow, welke reeds op eigen veld met 12 van de Russen had verloren. De strijd tussen de Russische en de Schotse kampioen begon als een herhaling van de wedstrijd in Glas gow. Celtic viel onstuimig aan tegen Dynamo, dat opnieuw herhaaldelijk acht of negen spelers in de verdedi ging terugtrok. De verdediging Dynamo kwam in moeilijkheden door weergaloze acties van de kleine John ston en Lennox. Na ruim een half uur gaf Lennox Johnston een goede kans vlak voor doel. Terwijl rechtsbuiten uithaalde voor een woestend schot, wierpen twee, drie Russische verdedigers zich voor de voeten van de kleine Schot, die zijn kogel zag afspatten op dit menselijke schild. DWS uitgeschakeld door Dundee (3-0) Alec Ancell, de coach van Dundee, lachte tevreden. Het was tegen DWS in het Jaarbeursstedentoernooi 30 geworden, hij had 20 voorspeld. De Schotse ere-divisieploeg die in de Schotse league angstig dicht in de nabijheid van de rode lantaarn ver toeft, had zich voor de 16.000 toe schouwers enigszins gerehabiliteerd. Al in de vierde minuut brak Wilson door de Amsterdamse afweer heen en schoof de bal in de uiterste hoek. De Schotten drongen daarna steeds verder op. DWS moest een paar keer aan de noodrem trekken en in de 14- de minuut gebeurde dat in een on overzichtelijke situatie zo erg, dat de scheidsrechter maar een beslissing kon nemen: strafschop. McLean be lastte zich met de executie- Hoewel DWS na dit doelpunt iets meer vrij heid kreeg, bleven de Schotten toch gevaarlijker. Na de hervatting hebben de Dun dee-supporters maar even in span ning geleefd. Een paar gevaarlijke Amsterdamse aanvallen werden ech ter kundig door de Schotse defensie ontrafelt. Al na 10 minuten ontrolde zich weer hetzelfde schouwspel als voor de rust: een aanvallend Dundee en een stug verdedigend DWS. De Schotse vuurlinie kreeg kansen te over maar alleen McLean wist nog een doelpunt te maken. Naast Dundee kwam ook Liverpool een ronde verder. De Britten ver sloegen Malmoe met 21 na de eer ste wedstrijd al met 20 te hebben gewonnen. Glasgow Rangers klopte Dynamo Dresden met 21. De Schot ten gaan met de totaalscore 32 over naar de achtste finales. Lokomotiv Leipzig verloor weliswaar mei 1—0 Tempo Na de rust veranderde Dynamo's zijn speelwijze. De Russen, die in d< eerste helft bijzonder nauwkeurig er op balbezit hadden gespeeld, ver hoogden het tempo van hun acties. De halfspelers en zelfs de verdedigers Tsjelgolkov en Krulikovski gingen mee in de aanval. Celtic had ev moeite om deze Russische storm op te vangen, maar veteraan-doelman Simpson hield het hoofd koel daardoor herstelde de ploeg zich. De strijd werd wat vinniger, het aantal botsingen, die overigens niet ernstige aard waren, nam Scheidsrechter Sbardella (It.), bijna twee Jaar geleden in Tiflis duel tussen beide clubs voor de beker der bekerwinnaars had geleid, hield het duel met enige moeite in handen. Huilen In de veertiende minuut va: tweede helft, na een duel tussen Sa- bo en Murdoch, gaf Sbardello eei vrije trap tegen de Schotten. Mur doch, die het kennelijk niet met deze beslissing van de arbiter eens wierp de bal ver weg. Sbardello trok atfn notitieboekje, schreef het nummer van Murdoch en stuurde hem vervolgens var van Linfiels (N. Ierl.) maar toch naar de volgende ronde omdat de eerste wedstrijd met 51 door de Oostduitsers werd gewonnen. FC Bologna schakelde Ski Og Lyn (Noorw.) uit. Gisteren werd het 00, maar de eerste ontmoeting was het 20 voor de Italiaanse ploeg. FC Barcelona werd verrassend ge wipt door FC Ziirich. De Spanjaar den triomfeerden gisteren met 1- maar hadden in Zwitserland met 31 verloren. Edinburgh handhaafde zich tegen FC Porto maar op het nippertje De Schotten kregen gisteren met 31 klop, maar hadden de eerste ontmoe ting met net iets gunstiger cijfers af gesloten: 3—0» veld. Murdoch weigerde aanvankelijk 4e gaan, maar manager Jock Stein haalde de huilende speler van het veld. Een minuut later toonde Celtic deze schok met een onbegrijpelijk incas seringsvermogen te hebben door staan. Johnston bracht de bal uit een vrije trap hoog in het strafschopge bied en Lennox vuurde uit een moei lijke hoek de bal kogelhard langs doelman Banikov. Celtic had weer kans, maar de Schotten moes ten nog een doelpunt maken om de nederlaag van 12 in Glasgow weg te werken. Zij verdubbelden met tien man hun energie. Weer moest Dy- Kiev in de verdediging. Slechts incidenteel slaagden Sabo en Puzach op het middenveld in de 8chotse furie te doorbreken en pas in het laatste kwartier van de strijd kwa de Russische kampioenen weer met gevaarlijke acties tot in het strafschopgebied. Hun gelijkmaker, na een half uur, werd echter wegens hands afgekeurd, maar zes minuten voor tijd trof Sabo opnieuw doel. Scheidsrechter Sbardella wees naar het midden, maar een massaal pro test van de Schhotten, die hem tot in de middencirkel achtervolgden, bracht de Italiaan ertoe xjjn grens rechter te raadplegen. De grensrech ter maakte Sbardella duidelijk dat doelman Simpson In de vurige doel- worsteling door Byshovets was weg geduwd.. Sbardella annuleerde daar op zijn beslissing en gaf Celtic vlak voor doel een vrije trap. Pas in de laatste minuut van de wedstrijd verdween de laatste hoop van de Schotten, toen de Russische international Anatoli Byshovets de gelijkmaker langs doelman Simpson schoot. Het gelijke spel gaf Dynamo Kiev niet meer uit handen. Uitslagen De uitslagen van de overige, gis teravond voor Europa Cup I ge speelde wedstrijden luiden: Sparta Praag (Tsj.-Sl.)—Skeid Os lo (Noorw.) 11. Sjoeberg gaf de No ren een voorsprong, Mraz maakte in de tweede helft gelijk. Toeschouwers: 5000. Spartak Praag, dat op 20 septem ber in Oslo de eerste wedstrijd met 1—0 won, heeft zich geplaatst voor de tweede ronde. Benfica (Port.)—Glentoran Bel fast (Ierl.) 00. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen eindigde even eens in een gelijkspel: 11. Doordat doelpunten, in een uitwedstrijd ge scoord echter dubbel tellen, bereikt Benfica toch de tweede ronde. Kuopio Palloseura—St. Etienne 0—3 (0—1). 5. Jacquet 0—1. 75 Bos- quier 0—2, 83 Fevelli 0—3. Toeschou wers: 5.000. De eerste wedstrijd eindigde ook ln een 30 overwinning van St. Etien ne. De Fransen hebben zich dus ge plaatst voor de tweede ronde. Djugarden Stockholm (Zwed.)— Gornik Zabrze (Pol.) 0—1 (0—1). Het enige doelpunt werd gemaakt door Musialek. Toeschouwers 1.300. De eerste ontmoeting werd met 3—0 door Gomik Zabrze gewonnen, zodat de Polen zich voor de volgende ronde hebben geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11