LEIDSCH DAGBLAD Philby was al sinds 1933 spion voor Sow jet-Unie Chinese ambassade in Djakarta geplunderd uit een gezin verongelukt JAMI Onthullingen in Engelse bladen Huisarts Drie kinderen (nog) niet duurder Leiden viert feest Uitstel bemande Apollo? (9uc/ ^)Ue, euwö Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 OKTOBER 1967 No. 31396 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling'losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het heeft destijds maar weinig gescheeld of de Sowjet- russische spion Kim Philby was met de leiding belast van de Britse geheime dienst, aldus onthulden gisteren- de „Sunday Times" en „Observer". Deze benoeming zou dan de kroon zijn geweest op de carrière van de vermoedelijk grootste dubbel agent aller tijden. In 1963 is Philby naar de Sowjet-Unie ge vlucht toen men er achter begon te komen welke rol hij had gespeeld, nadat hij al in 1933 of 1934 door de Russen als agent was aangeworven, toen hij nog maar 22 jaar oud was. De vlucht van de Britse diplomaten Burgess en McLean naar de Sowjet- Unie in 1951 bracht een ommekeer teweeg: Philby werd slachtoffer van de daarop volgende zuivering en ging toen voor de „Observer" werken. Thans woont hij in Moskou. Philby's 24-jarige zoon John, een fotograaf, heeft zijn vatler enkele weken geleden in Moskou bezocht, die hem op de hoogte bracht van zijn dubbelrol. De publikaties der „Ob server" en de "Sunday Times" zullen geen afbreuk doen aan de destijds gehavende reputatie van de Engelse geheime diensten, want na de ont dekking van de spionage door de twee diplomaten van Buitenlandse Zaken, Burgess en de inmiddels over leden MacLean, heeft Engeland orde op de spionagezaken gesteld. Het was Philby, die deze twee waarschuwde, dat de grond hun te heet onder de voeten zou gaan worden. Later heeft MacMillan als minister van Buiten landse Zaken Philby gerehabiliteerd. Philby deed weer werk voor de ge heime dienst toen hij in Beiroet voor de Observer werkte, maar later week Militairen klagen over 9beestachtige kwaliteit voedsel De „Vereniging voor dienstplichti ge militairen" in de Johannes Post- kazerne in Steenwjjkerwold is onte vreden over het eten en de hygië nische toestand in en rond de keu ken. Er zouden kakkerlakken in het voedsel gezeten hebben en dit neemt men niet. Ook zouden er wel eens levende maden in de voorgeschotel de vis hebben gezeten. Bovendien vindt men dat het vooral in de spoelkeuken maar een vieze boel is. Na een gesprek met de plaatselijk commandant en een voedingsofficier heeft de VVDM een rapport opge steld dat het ministerie van Defensie duidelijk moet makenu wat er mis is in de Johannes Post Kazerne. Foto's moeten als bewijsmateriaal dienen. De voorlichtingsofficier van de kazerne kon moeilijk geloven dat de kakkerlakken in de gamellen waar in het eten wordt weggebracht zou den hebben gezeten. Overigens ont kende hij het bestaan van de kak kerlakken niet. De hele manschap- penkeuken wordt namelijk verbouwd. De kakkerlakken, die vaak in de buurt van ovens zitten, komen nu uit hun schuilplaatsen te voorschijn. Men is bezig de zaak op te rui men, er is vergif gestrooid maar het schijnt moeilijk te zijn de bees ten uit te roeien. advertentie WEERBERICHT Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe har de zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (opgemaakt om 11.40 uur.) Het KNMI in De Bilt, gevraagd naar een speciale weersvoorspelling voor de streek van Leiden, kon ons voor de drie-oktoberfeesten geen bril jant weer in het vooruitzicht stellen. De atmosferische omstandigheden zjjn nogal labiel, waardoor het moei lijk is plaatselijke voorspellingen sa men te stellen. ]>fen kon ons slechts zeggen dat het weer wisselvallig zal zijn, met nu en dan een plaatselijke bui, maar ook zonnige perioden. In deze omgeving zal de temperatuur V tot 15 graden bedragen. De wind zal vermoedelijk metier tot krachtig zijn. 3 OKTOBER Zon op: 6.43 uu:r onder: 18.15 uur. Maan op: 5.51 uur: onder: 1816 uur. Hoogwater te. Katwijk te 2.31 en 14.53 uur. laagwater te 10.51 en 23.09 uur. (4/10 hoogwater te 3.10 en 15.30 uur laagwater te 11.32 en 23.53 uur.) Dit nummer bestaat uit 18 pagina's hjj voor een Russisch persbureau hü definitief naar Moskou uit, waar artikelen over het Verre Oosten schrijft. Meer dan tien jaar bekleedde Phil by, terwijl hij voor de Russen werkte, een vertrouwenspositie in het hart van de Britse geheime dienst. Hij werd kort voor het einde van de oor log chef van de afdeling van de Brit se contraspionage die .speciaal be last was met de strijd tegen de Rus- siche spionnen. Hij werd in die tii'" aangezien als het toekomstige hoofd van de hele geheime dienst. Al ging de benoeming niet door, zijn ster bleef stijgen. In 1949 werd hij con tactman met de Amerikaanse Cen trale Inlichtingendienst (CIA), in welke functie hem de grootste gehei men van het Westen werden toever trouwdGeen wonder, dat de Ame rikanen woedend waren toen ontdekt werd, dat hij bij de ontvluchting van Burgess en MacLean "de derde man" was. De omvang van het door Philby ge pleegde verraad is onberekenbaar, ge zien het feit dat hij het gehele Brit- •se spionageterrein kon overzien. Phil by's carrière en die van zijn beide kameraden uit hun studietijd in Cambridge werpt, zo merkt de „Ob server" op, een schril licht op de zelf genoegzaamheid en blindheid van de op dure kostscholen en exclusieve universiteiten opgeleide zogenaamde elite, die de lakens uitdeelt in de di plomatie en andere belangrijke le venssferen. Philby, die uit dezelfde sociale laag stamde, buitte dit op briljante wijze uit. Het wanbeheer van deze lieden tijdens de oorlog en tijdens de koude oorlog zal door de "Sunday Times" uit de doeken wor den gedaan. Na herdenking mislukte staatsgreep Mail tegen mail gevechten met messen en flessen Bijna duizend Indonesische jonge ren hebben zondag de Chinese am bassade in Djakarta geplunderd en verscheidene Chinese diplomaten afgeranseld. De diplomaten en vijf Indonesiërs moesten voor behande ling worden opgenomen in een zie kenhuis. Naar verluidt zouden drie Indonesische studenten zjjn omgeko- De Chinezen werden in de och tendschemering volkomen bij verras sing overvallen nadat studenten 1 en middelbare scholieren het militaire kordon wisten te doorbreken en de Premiegrens aow naar 15.350,— (Van onze Haagse correspondent) Op 1 januari gaat de premiegrens voor de AOW'AWW omhoog van f 14.050,— naar f15.350,—. Deze jaarlijkse aanpassing, die geschiedt volgens o.m. de inkomensindex, be tekent dat men over het verschil be drag in inkomen de volle premie moet gaan betalen Deze premie zal met op 10,2 pet blijven Er wordt momenteel in het ministerie van Sociale Zaken bestu deerd hoeveel noger deze moet wor den. Het is niet onwaarschijnlijk dat er een verhoging komt tot 10,6 pet. toegangspoort tot de ambassade for ceerden. De aanval van de studenten viel samen met de herdenking van de mislukking van de pro-communisti sche staatsgreep in oktober 1965. Twee uur lang vochten studenten en ambassadepersoneel met elkaar, voordat troepenversterkingen op het toneel van de strijd verscheneh. Bij de gevechten van man tegen man werd van messen en gebroken flessen gebruik gemaakt. De studenten maakten zich meester van de Chi nese vlag, verbrandden doeken waar op denkbeelden van Mao Tse-toeng stonden, namen documenten mee en sloegen ramen en meubilair kapot. Na de aanval namen militairen be zit van het gebouw. De Chinese vlag werd gestreken en door de Indonesi sche vervangen. Chinees protest China heeft bij Indonesië krachtig tegen de plundering geprotesteerd. In een nota, die zondagmiddag de In donesische zaakgelastigde ad interim Darwoto in Peking werd overhan digd, beschuldigt zij de Indonesische regering ervan de betrekkingen tus sen beide landen te torpederen. De Chinezen behouden zich het recht- voor alsnog verdere maatregelen te treffen. In de nota werd voorts ge ëist dat Indonesië de veiligheid van het Chinese ambassadepersoneel zal garanderen. Zaterdag kwam het al tot moeilijk heden tussen Indonesische autoritei ten en enkele Chinese diplomaten die trachtten het terrein van de am bassade te verlaten. De militairen die het gebouw bewaakten weigerden hen door te laten. Eerder had het Indonesische ministerie van Buiten landse zaken de bewegingsvrijheid van de Chinese diplomaten tot Dra- karta beperkt. Deze maatregel werd beschouwd als het Indonesische ant woord op de weigering van China de Indonesische ambassadestaf visa te verstrekken om naar hun land terug te keren, nadat Indonesië had beslo ten de gehele staf terug te trekken. (Van onze Haagse correspondent) De huisartsentarieven voor parti culieren worden voorlopig niet ver hoogd. De landelijke Huisartsen Vereniging heeft haar leden geadvi seerd de oude prijs vast te houden. Het bestuur van de L.H.V. is echter van mening, dat de voorgestelde verhoging van 12 procent redelijk is. Volgens de •.voordvoerder van de L.H.V.dr. C. Z Salomé, zal het be stuur het ministerie van Economi sche Zaken met de cijfers op tafel proberen te overtuigen. Het L.H.V.- bestuur, dat zich zaterdagmiddag breedvoerig heeft laten voorlichten over de juridische aspecten van de prijsstop die haar is opgelegd, wil de regering ook met krachtige ar gumenten haar bevoegdheid in deze betwisten. Er is overigens nog geen datum voor overleg met het minis terie besproken. Drie fietsende zusjes zijn gister avond om 7 uur op een onverlichte weg onder Valkenswaard door een achteropkomende auto gegrepen en gedood. Het zjjn de 15-jarige Tonnie de 17-jarige Jeanne en de 18-jarige Lies Maas uit Borkel en Schaft (gem. Valkenswaard) De drie meisjes reden op de Maas- trichterweg naar Valkenswaard toen de auto, bestuurd door een 44-jarige Morgen, de feestdag van Leidens Ontzet, zal ons Blad niet verschijnen. Onze bureaus zullen de gehele dag gesloten J zijn. Om half acht vanavond begint het „Leidse feest", dat morgen de gehele dag zal voortduren. Het programma ziet er als volgt uit: Maandag 2 oktober: 19.30 uur: Grote Taptoe vanaf de Kaasmarkt 20.0024.00 uur: Lunapark op het Schuttersveld Dinsdag 3 oktober: 7.00 uur: Reveille op het Stadhuisplein 7.309.30 uur: Uitdeling van haring en wittebrood in de Waag 8.00 uur: Koraalmuziek in het Van der Werfpark o.l.v. Herman Stenz 8.1511.00 uur: Variétéprogramma voor kinderen 8.15— 8.45 uur: Bevrijdingsplein 9.009.30 uur: L. MorswegP. C. Hooftlaan 9.4510.15 uur: P. Bothstraat 10.3011.00 uur: Zeemanlaan 8.30 uur: Intocht der Watergeuzen 9.00—10.30 uur: Politiehondendressuur 9.0024.00 uur: Lunapark Schuttersveld 9.30 uur: Militaire Parade en Défilé Stadhuis Breestraat 10.00—12.00 uur: Wielercriterium in Zuid-West 10.0012.00 uur: Museum „De Lakenhal" en fiolen de Valk" geopend 10.30 uur: Herdenkingsdienst In de Pieterskerk (voorganger: ds. L. Kievit) 13.00 uur: Grootse optocht „LEIDSE LACHSPIEGEL" 19.0020.00 uur: Dansfestijn Lammermarkt 20.00 uur: Operette „Viktoria und ihr Husar", Stadsgehoorzaal 20.00 uur: Max Tailleur in Schouwburg 23.00 uur: Groot Vuurwerk op het terrein achter het Lunapark Met verachting Enver Hodja, eerste secretaris van de Chinees-ge zinde Albanese communistische par tij, heeft in een in Tirana uitgespro ken rede gezegd, dat de Albanese communistische partij „de smerige uitnodiging van de afvalligen van Moskou, die de onbeschaamdheid hadden ons voor de vijftigste ver jaardag van de oktoberrevolutie uit te nodigen", met verachting van de hand heeft gewezen. Lord Snowdon in vrolijke stemming tijdens een gesprek met Prins Albert en Prinses Paola van België na afloop van de voorstel ling in de Brusselse Schouwburg van Benjamin Britten's opera „Gloriana" door Sadler's Wells Opera Company. Zoals bekend staat de Belgische hoofdstad thans in het teken van een „En- geland-week". Prinses Margaret, die aanvankelijk zou overkomen, is door een keelontsteking ver hinderd. Lord Snowdon nam haar plaats in. inwoner van Eindhoven, met grote snelheid op hen inreed. De meisjes werden 80 meter meegesleurd. De drie fietsen waren dermate vernield, dat de politie niet heeft kunnen con stateren of de achterlichten hebben gebrand. De bestuurder van de personen auto heeft zelf de politie gewaar schuwd. Bij het verhoor kwamen geen punten aan het licht die tot een eventuele aanhouding reden ga ven. De drie overleden zusjes waren de oudste kinderen van het elf kinderen tellend gezin Maas, van wie de vader kippenfokker is. Het oudste meisje was op weg naar haar werk in het bejaardentehuis Kempenzorg in Val kenswaard. De twee andere meisjes brachten haar weg. Twee meisjes werden onmiddellijk gedood, de der de overleed na aankomst in een Eind- hovens ziekenhuis. Twee jongens uit Berkel en Ro denrijs zijn zaterdagavond bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Het zijn de 10-jarige Josje Zoe- terbroek, die op slag dood was, en de 13-jarige Frans Osthoom, die levens gevaarlijk werd gewond en in een ziekenhuis overleed. Josje zat achter op de fiets bij zijn vriendje, die zon der richting aan te geven de Noord- eindeweg in Berkel en Rodenrijs overstak en werd gegrepen door een personenauto. Op de autoweg EursingeMep- pel in de gemeente Ruinen zijn vrij dagavond twee personenauto's door onbekende oorzaak frontaal tegen el kaar gebotst. Hierbij vloog één van de auto's in brand. De bestuurster, de 29-jarige mej. P. Bollaert, kwam in de vlammen om. De bestuurster van de andere auto, de 40-jarige mej. T. Kooy uit Hoogeveen, werd met ernstige verwondingen naar een zie kenhuis in Hoogeveen vervoerd, waar zij zaterdagnacht overleed. De wijzigingen aan het Apollo ruimtevaartuig vereisen meer tijd dan verwacht werd en het gevolg zou kunnen zijn dat het nog een jaar duurt voordat de volgende Apollo ruimtevlucht wordt ondernomen. Tot de wijzigingen werd besloten nadat in januari drie astronauten bij een brand in een Apollo omkwa men. North American-Rockwell Corpo ration zou in februari a.s. de gewij zigde Apollo van de eerste bemande vlucht naar Kaap Kennedy moeten sturen. Vernomen wordt dat de maat schappij drie maanden uitstel heeft gevraagd. Daarna zullen de voorbe reidingen voor de lancering nog eens jvier maanden eisen. Dit zou beteke nen dat niet voor september drie as tronauten onder leiding van Walter M. Schirra gelanceerd kunnen wor den voor een reis rond de aarde wel ke twee weken zou kunnen duren. advertentie 3? Uit het Leidsch Dagblad van 5 October 1867: Onze voormalige stadge noot, de heer W. Molkenooer heeft bij de jongste prijsuit- deeling aan de academie van schoone kunsten te Leu ven. acht ereblijken ont- j vangen in de afdeelinqen teeken-, schilder- en beeld houwkunst en bouwkunst. q In Friesland woont iemand die een geheimpjt weet om de Zuiderzee in 14 dagen droog te malen, d(<= 1 zich sterk gevoelt om het te i r kunnen doen regenen, en A nog meer van die wonderen verrichten kan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1