Ongelukscyclus in de racerij van De dodelijke ongelukken van de laatste paar maanden. De lijst Is mogelyk niet volledig. 16 juli Bij een formule Ill- race op de zeer slechte baan van het Italiaanse Caserta een ge- vaarlyk stratencircuit botsen elf wagens op elkaar. De Zwitser We ber raakt van de weg, probeert zwaaiend de andere coureurs te waarschuwen en wordt overreden door de Italiaan „Geki" (Giaccomo Russo), die samen met hem ter plaatse overiydt. Ook „Tiger" ide Italiaan Perdoni) komt om; er zijn gewonden. De race wordt gestaakt. 22 juli De Duitser Gunther Klass verongelukt met zyn Ferrari Dino sportwagen tydens de training voor de Grand Prix van Mugello (by Florence). De race is vergelijk baar met de Targa Florio. Een lan ge route, die door dorpjes voert(l), moet verschillende keren gereden worden. 22/23 juli Tydens de 24 unrs race voor sportwagens op het cir cuit van het Belgische Francor- champs by Spa verongelukt de 22- Jarige Zandvoorter Wim Loos met zyn Alfa Romeo, als hy door mist, (en mogelyk door het zwaailicht van eeh ambulance!) verrast wordt. De Belg Eric de Keyn raakt in de zelfde race zwaar gewond en sterft een paar dagen later. 23 juli In Lourenco Marques op Mozambique rydt de formule III wagen van de Zuidai'nkaan Botha op het publiek in. Er zyn zeven doden en minstens tien ge wonden. 30 juli By een race in Gre- naa (Denemarken) verliest formu le III-ryder Doug Revson (broer van de meer ervaren Peter) de macht over zyn stuur. De Ameri kaan raakt van de baan en komt om, tegeiyk met de aangereden cir cuitdirecteur. Er zyn vyf gewonden. 6 augustus Op het Duitse Nurburgringc-ircuit raakt Roland Cantz met zyn Mercedes 300 SE van de baan. Hy doorboort een af rastering eh raakt een aantal toe schouwers, die op een verboden plaats staan. Een vrouw wordt ge dood, er zyn elf gewonden. 14 augustus De grand prix- coureur Bob Anderson rydt zich dood in zyn Brabham formule I- wagen tegen een betonnen paal ty dens een training op het Engelse Silverstonecircuit. 22/23 augustus De Belg Jojo Berger (49) verongelukt mee zyn Porsche tydens de eerste nacht van de 84 uursrit op de Nurburging, de Marathon de la Route. Het ongeluk is te wyten aan een rijfout. Berger startte na een jaar niet meer aan wedstryden te hebben deelgenomen. 26 augustus By Campana in Argentinië verongelukt Ascar Cabalen, als hy met zyn nieuwe Ford traint voor een „stock-car"- race. Ook byryder Guillermo Ar- naiz komt om. 26 augustus De Zwitserse coureur Axel Perrenoud raakt met zyn Ford Cobra van de baan ty dens de training voor de Grote Bergprijs van Zwitserland tussen Ollon en Villars. Hy overlijdt op weg naar het ziekenhuis. 3 september In het zieken huis van Nice overiydt de Franse Renaultryder Claude Roitbourg aan de verwondingen, die hy kort daarvoor had opgelopen, toen hy in de zwaarste rally van Europa om de Coupe des Alpes van de weg was geraakt. Zyn co-equipier Jean Pierre Rouget waal «taaxby zwaar gewond» f JET jaar 1967 lijkt het zoveelste rampjaar te worden in de j I geschiedenis van de autorensport. Het driejaarlijkse sluitstuk van de ongelukscycluswaaraan de racerij onderhevig schijnt. Doorgaans verlopen twee achtereenvol gende jaren op de circuits zonder al te grote brokken, terwijl een derde jaar zich kenmerkt door een bijzonder groot aantal ongelukken. Het jaar 1967 is zo een derde jaar: het aantal ongelukken met dodelijke afloop is ver voor het einde van het seizoen niet meer op de vingers van twee handen te tellen. De rij van tijdens races verongelukten is lang. Geroutineer de coureurs reden zich dood als gevolg van een moment van onachtzaamheid, een technische storing aan de wagen of ge woon door domme pech. De bekendste slachtoffers van de laatste jaren: Ascari, Castellotti, Musso, Bandini, De Portago, Ricardo Rodriguez, Collins, Hawthorn (op de openbare weg), Bristow, StaceyLewis Evans, Bueb, Behra, Levegh, Ander son, Von Trips. Dikwyls verongelukten de cou reurs niet alleen, maar met hen langs het parcours staan de toeschouwers: meer dan tachtig tydens de „24 Heures du Mans" 1955. toen de Talbot van Pierre Le vegh van de baan raakte. Onder de zich immer voortzetten de reeks van verongelukte racers bevinden zich niet alleen waaghal zen, sensatiezoekers en prysryders, maar ook de onafhankelijke cou reurs voor wie het grand prixwe- reldje een duur (te duur?) betaalde hobby Is. Een van hen was de Maarsbergse gentleman, jonk heer Carel Godin de Beaufort. In de zomer van 1964 verongelukte hy met zyn Porsche tijdens de training op de Nürburgring in een van de 172 bochten, die het Eifel-circuit telt. De boomlange racer Carel- tje werd hy genoemd was een man, die geen risico's nam. Een rijder die met zyn kansloze wagens de circuits langs trok om „er by te zyn". Niet om de pryzen, maar de sfeer van het grand prixwereldje bond hem tot zyn einde aan de racery. Die sfeer van dat grand prixwe reldje: mooie meisjes in het ren nerskwartier, die op de geur van verbrande Castorolie afkomen als byen op die van nektar. Maar ook de pitsseinen, de driftige monteurs die vier banden verwisselen in min der dan een halve minuut: de stryd tegen de tyd en de theoretische on mogelijkheden: de briefing voor de In mei van dit jaar verongelukte de Italiaanse coureur Lorenzo Bandini op het circuit van Monte Carlo. Bandini verbrandde in zijn auto, die niet tijdig geblust kon worden. Voor de organisatoren van de Nederlandse Grand Prix ivas het aanleiding om het veilige Zandvoortse circuit te gaan bevolken met brandweerlieden in hitte bestendige asbestpakken. Een formule Vee-ren- wagen is opgebouwd uit Volkswagenonderdelen. Een goedkoop apparaat om mee te racen (en te verongelukken). Vroeger was de autosport alleen voor gefortuneerde snel heidsfanaten weggelegd. start en de volksliederen na afloop. In de groep der snelsten, de grand prixcoureurs, zyn geen onafhanke- lyke rijders meer over. Maandag 14 augustus verongelukte de laatste van die Mohikanen, de sympathie ke Bob Anderson, met zyn Brab ham formule I-wagen op het Britse vliegveldcircuit Silverstone. Langs de vlakke baan stond een paal. Daartegen reed hy zich dood. Geen goden dus meer in het for mule 1-circus maar toch zyn er voor hen meer mogelykheden dan ooit. Tien jaar geleden was de rennery slechts een zaak voor een elite van gefortuneerde snelheidsfanaten. Nu is er voor nauwelijks zevenduizend gulden een formule Vee (opgevoer de Volkswagen met het uiterlijk van een renwagen), voor een paar duizend meer een capabele sport wagen. Ook voor het grotere geweld is geen fabriekscontraot of dikke bankrekening vereist, voor aanko mende coureurs is er voor rond twintig mille de formule III (een motorisch van standaardprodukten afgeleide wagen)In deze klasse kunnen rijders zich over het alge meen wel verheugen in beperkte steun van grote bedryven, omdat de internationaal actieve F III re- clamemogeiykheden te over biedt. Onder de formule IH-races zyn de grootste brokkenmakers te vin den. Coute que coute willen ze doorstoten naar de „ambachtely- ke" Grand Prixracertf. Door de ge- ïykwaardigheid van de F-III-wa- gens (ajlemaal ryden ze met 'n op gevoerde Angliamotor) kunnen de ryders vaak alleen inhalen vanuit de „slipstream" (de windvrye posi- enkele centimeters achter de te- genstahder) wat tot gevolg heeft dat men elkaar dikwyls in de wie len rydt. Vooral in Italië heerst een er-op-of-er-onder-mentaliteit. Toine Hezemans, met zyn 24 jaar een van Nederlands meest getalen teerde ryders, heeft het dit jaar herhaaldelyk zien gebeuren. De Eindhovense garagehouder werd afgelopen winter opgenomen in de Abarth-fabrieksstal. Sindsdien heeft hy zyn eigen kleine Abarth 1000 Berlina geruild voor een grote, open tweeliterwagen. Hy zegt: „Al die ongelukken maken me echt niet bang, maar soms denk ik wel dat ik er voorzichtiger door ben gaan ryden Jack Stewart neemt sinds zyn ongeluk uitgebreide veiligheids maatregelen, maar hy rydt ook niet meer zo best als verleden jaar. Wat myn veiligheid betreft? Ik trek uit voorzorg een brandvrije overall aan, daar houdt het wel mee op", Hezemans kan het niet uitstaan, dat race-ongelukken altyd direct met „feesten, bier en een slechte voorbereiding" geassocieerd worden den. Iemand die daarover sterk met hem van mening verschilt, is Wormerveerse garagehouder Jaap Zwart, al twaalf jaar hoofdbe stuurslid van de Nederl. Autoren sport Vereniging, die vrij frequent autoraces op het circuit van Zand voort organiseert. N A V-voorzitter Zwart reed in het verleden zelf vyf tien Jaar in sportwagens. Hy heeft zo zyn eigen gedachten over de racer van vandaag: „Vroeger was er veel meer concentratie, ging men een week voor de race al vroeg naar bed, rookte en dronk men niet. Dat mis ik tegenwoordig. Ze hebben er niets meer voor over. Nonchalance of een andersoortige voorbereiding veroorzaakt ongelukken". „Wim Loos, een ryder, die zich wel altyd goed concentreerde, is misschien toch door een slechte voorbereiding verongelukt. Hy was aan de Rivièra met vakantie, toen hy hoorde, dat hy met een Belgi sche Alfa Romeo op Francor- champs kon ryden. Loos reed toen linea recta naar Zandvoort (om zyn verloofde af te zetten) en keer de direct terug naar Spa. Daar kon hy meteen gaan trainen. Hy was niet tevreden over de wagen, om dat er geen veiligheidsriemen in gemonteerd waren. Toch startte hy zonder". De 22-jarige Zandvoorter verongelukte in de nacht van 22 op 23 juli, toen htf in een mistbank van de baan raakte. Veiligheidsrie men hadden hem wellicht gered. Jaap Zwart vindt het een taak voor de wedstrydorganisatie om slecht voorbereide rijders te weren. „Op Zandvoort hebben we een strenge technische keuring, maar we letten ook op de conditie van de ryders. Als ik een racer tydens de training fouten zie maken, stuur ik onze dokter op hem af. Er is wel eens gebleken, dat zo iemand moei- lykheden had met zyn vrouw. We verbieden hem in zo'n geval te starten. De afgelopen Jaren hebben we een tiental keren iemand de deelneming aan de wedstryd ont zegd. De Amersfoorter Ben Pon volgens insiders Nederlands beste coureur vindt het in tegenstelling tot Jaap Zwart on nodig om voor de racery altyd en eeuwig alcohol- en nicotinevry te biyven. „Natuurlijk ga ik de avond voor een race niet te laat naar bed, maar verder tref ik geen by zonde- re maatregelen. Ik heb geen we reldkampioensaspiraties, de race ry is myn hobby en als ik er alles voor over moet hebben, stop ik lie ver. Het racen vereist overigens een conditie, anders dan die van een atleet. Je moet in de eerste plaats je hoofd erby houden. Dat is een kwestie van routine. Zo lang Jk twintig races per jaar ryd, blyf ik dus in conditie". Het grote aantal ongelukken maakt hem niet bang. „Als ik bang ben, dan stop ik er mee. Ik word ook niet bang by de gedachte, dat de helft van het pu bliek komt kijken in de hoop, dat ze er een zien rollen". Byzonder gevaarlyke circuits zyn er in Europa eigenlyk alleen in Ita lië, waar men grote trajecten op de openbare weg uitzet (Mugello, Tar ga Florio). Door de enthousiaste opdringerigheid van het publiek in de kleine dorpjes is het voor de eens gevaarlyk ryden. Het nationale duincircuit in Zandvoort behoort tot de veiligste ter wereld. Vier mensen zyn in de naoorlog se geschiedenis van de bochtige, ruim vier kilometer lange baan, ty dens races om het leven gekomen: een baancommissaris, een jeugdige bezoeker (die op een verboden plaats stond, toen Dan Gurney in 1960 met geblokkeerde remmen door het vanghek van de Tarzan- bocht schoot), Tulpenrally-rijder Werner Engel en Porsche-bestuur- der Dr. Gerlach, die enige jaren geleden van de baan raakte in een bocht, die nu naar hem wordt ge noemd. De Zandvoortse vanghekken heb ben erger voorkomen. Na het recen te ongeluk van Lorenzo Bandini in Monte Carlo, die in zyn wagen ver brandde, ztfn de brandweerlieden langs het oircuit met zilverwitte as bestpakken uitgerust. Een lucht machthelikopter staat gereed voor een snelle afvoer van gewonden. De Ier Ian Raby heeft er 30 juli van gebruik moeten maken, toen hy op een „ongevaariyke plaats" van het circuit van de baan raakte, LinksEen sensationeel moment in de formule III- race van Jyllandsringen (Denemarken). De Fin Olavi Kiukka maakt een luchtsprongmaar alles loopt goed af. Boven Het laatste gro te ongeluk op Zandvoort: de Ierse formule Il-rijder Ian Raby raakte van de baan op een ongevaar lijk'punt. Hij doorboorde de afrastering en stortte in een tien meter diepe duinpan. Raby kwam er af met inwendige kneu zingen en gebroken be nen. Zijn wagen was nau welijks meer dan een puinhoop. Let op de dun ne „sprieten" van ophan- ging en chassis. ter plaatse enkele vanghekken doorboorde en in een tien meter diepe duinpan stortte. Raby moest met inwendige kneuzingen en ge broken ledematen naar het zieken huis in Haarlem worden overge bracht. Het ongeluk van Raby gebeurde tydens een race met wagens, gebouwd volgens de formule II, een klasse waarin de raceauto's byna even snel zyn als de grand prixwagens, op bochtige circuits door het geringe gewicht soma zelfs sneller. De formule Il-klasse is er spe ciaal voor talentvolle B-coureurs, die met deze wagens de kloof tus sen de formule in en de grand prixracery als volledig beroeps coureur kunnen overbruggen. Vreemd genoeg zyn de formule Il-wagens (1600 cc) nagenoeg ge- lyk aan de oude formule I-wagens (anderhalve liters), die twee jaar geleden door de grand prixcou reurs werden afgekeurd, omdat ze te gevaarlyk waren. Nu ryden de formule I-racers met drieliterwa- gens, omdat „anderhlaveliterwa- gens te weinig paardekrachten had den om je er in geval van nood snel mee „uit de voeten" te kun nen maken. Daarmee rijden nu de Overigens in 1961 werd de cilin derinhoud van de formule l-wagens teruggebracht van tweeëneenhal- ve naar anderhalve liter, omdat de tweeëneenhalve liters te snel wa ren! Liane is niet bang Ondanks alles draaien er ook een paar vrouwen mee in het gevaarlyke racecircus. Een van hen is de fraaie, blonde Haar lemse Liane Engeman (23), die onlangs nog op het Zahdvoortse circuit reed in haar formule III-Brabham. Liane rydt weke- lyks in Engeland ze woont daar haar favoriete klasse is de formule Vee. Bang? „Nee hoor, waarom zou ik. Ik ben keer de bocht uit gegaan, nu dat viel allemaal erg mee". Als de blonde schone langs de tribunes raast, wapperen haar lange haren bevallig. Het is de filmwereld al opgevallen. Liane werd ontdekt in een reportage- filmpje over de twaalf uursrace van Sebring. Gevolg? Een hoofdrol in een filmisch epos over een vrouwelyke „coureuse". „Binnenkort krijgt ik het script" zegt Liane, „dan kan ik ook be kijken of ik het wel aan kan". Film of geen film, het racen gaat voor. Weakeindbijlage Leidsch Dagblad Zaterdag 30 september 1967 Zandvoort: een veilig circuit

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9