LEIDSCH DAGBLAD Huisartsen verwerpen prijsstop van regering n jaar gratir vlees Maanbodem bestaat uit basaltachtig gesteente JAMIN L.ILV. totaal overrompeld Diplomaten verlieten Chinese receptie Ontdekking van Surveyor- V Johnson bereid tot overleg mits Hanoi geen misbruik maakt Negatieve Oostduitse reactie op brief van Kiesinger aan Stopli Boerderij Meerrusf Café-Rest. '(Kompas ©ucJ Qföeuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1967 No. 31393 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf fooi-uitbetaling?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Landelijke Huisartsenvereniging (L.H.V.) verwerpt voor het ogenblik de beslissing van het ministerie van Econo mische Zaken. Evenals bij het conflict met de ziekenfondsen in januari van dit jaar, toen de huisartsen ook al van plan wa ren de tarieven drastisch te verhogen, ontzegt de L.H.V. het ministerie het recht, haar tarieven onder controle te houden. Geen hogere tarieven Dit is de eerste voorlopige reactie van de Landelijke Huisartsenvereniging op de prijsstop die door het minis terie van Economische Zaken is afgekondigd, direct nadat bekend werd dat de huisart sen hun tarieven voor parti culate patiënten per 1 okto ber wilden gaan verhogen. In de staatscourant van gisteren is de prijzenbeschikking huisartsen 1967 afgekondigd. Deze beschikking schrijft voor dat de huisartsen met Ingang van 1 oktober geen hogere tarieven in rekening mogen bren gen dan die, welke werden berekend in de week van 23 tot 29 september 1967. De minister van Economische Za ken en de minister en staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksge zondheid menen dat de hogere ta rieven die de L.H.V. aan haar leden heeft geadviseerd, belangrijk uit gaan boven de maximumtarieven die de regering overeenkomstig het ad vies van de commissie-Van der Ven aanvaardbaar acht. Met het advies van de L.H.V. wordt naar het oordeel van de bewindslie den de grens overschreden van een uit een oogpunt van het algemeen- sociaal-economisch belang aanvaard baar prijspeil voor het verlenen van hulp door hulsartsen. In Den Haag Diplomatieke vertegenwoor- woordigers van Polen, Honga rije en de Sow jet-Unie hebben gisteravond een receptie van de Chinese zaakgelastigde in Den Haag verlaten toen deze „het moderne revisionisme" van Rusland veroordeelde. De Poolse ambassadeur, Stanis- law Albrecht, zijn eerste secretaris, Andrez Jedymak, de secretaris van de Hongaarse ambassade, dr. Guyla Jelenik, en de tweede secretaris van de Sowjet-ambassade, B. A. Maka- row, verlieten en bloc de bijeen komst toen de Chinese zaakgelastig de. mr. Liao Ho-shu, zich in een toespraak ter gelegenheid van de nationale feestdag van China tegen het beleid van de leiders van de communistische party van de Sow- Jet-Unie keerde. De ambassadeur van Roemenië, dr. George Elian en zyn secretaris N. A. Manoiu en de ambassadeur van Cuba, Carlos Maristany Sanchez, hoorden de rede aan en bleven ook daarna nog enige tijd op de receptie aanwezig. De zaakgelastigde van Tsjecho- Slowakije, Frantisek Skramovsky, WEERBERICHT iets naderbij r (Van onze weerkundige medewerker) Oktober zal morgen een koel entree maken met in de onsta bielere lucht die wordt aange voerd, kans op een paar buien. In de afgelopen nacht en och tend verdreef een koufrontje de vochtige en warme september- lucht met enkele buitjes, snel gevolgd door opklaringen. De laatste septemberweek was zo mers met temperaturen flink bo ven de 20 graden. Toch is sep tember in zijn geheel een te koele maand gebleven met een tekort van 40 tot 50 uren zonne schijn in ons land. De eerste oktoberdagen zullen iets herfstachtig er worden nu een depressie van betekenis zich van IJsland naar Schotland uit breidt. De wind zal de komende dagen wat sterker zijn en de temperatuur komt op een niveau van vijftien tot zeventien gra- ien. Met dit afscheid van de na zomer komen wij morgen, ook op ie kalender, een stapje dichter bij de herfst. I OKTOBER Zon op: 6.40 uur; onder: 18.19 uur. Maan op: 2.50 uur; onder: 17.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.58 en 13.28 uur, laagwater te 9.14 en 21.33 uur. (2/10 hoogwater te 1.47 en 14.12, laagwater te 10.06 en 22.25 uur). Dit nummer bestaat uit 22 pagina's had de receptie reeds verlaten toen de Chinese zaakgelastigde begon te spreken. Mr. Liao wees op het belang van de culturele revolutie om herstel van het kapitalisme in China te voorkomen en veroordeelde, behal ve het Amerikaanse imperialisme en het Russische revisionisme, die leiders van de communistische par tij in China die de weg naar het ka pitalisme hebben ingeslagen. Hy eindigde zyn toespraak met o.a. „Lang leve de vriendschap tussen de volkeren van Nederland en Chi- a," en „Lang leve voorzitter Mao." De talrijke gasten, onder wie ver tegenwoordigers van het ministerie Buitenlandse Zaken en Econo mische Zaken, en vertegenwoordi gers van het Nederlandse bedrijfs leven en het culturele leven, konden keuze maken uit op lange tafels uitgestalde werken van Mao-Tse- tung, waaronder het rode boekje. Velen verlieten het kantoor van de zaakgelastigde met een of meer bro chures. Op de Groene Kruisweg tus sen Rotterdam en Brielle zijn een vrachtwagencombinatie met 12 ton pulp en een combinatie met 10 ton suikerbieten in zeer dichte mist met elkaar in botsing geko men. Een van de chauffeurs raak te dusdanig bekneld, dat drie kwartier gewerkt moest worden om hem te bevrijden. Verwarring Kanellopoelos werkte samen met communisten De Griekse minister van Binnen landse Zaken generaal Patakos, heeft gisteren oud-premier Kanellopoelos ervan beschuldigd in het verleden met de communisten te hebben sa mengewerkt. Kanellopoelos verhief drie dagen geleden als eerste Griekse politicus zijn stem tegen het militair bewind. Hij wees de bewering van de hand dat de militaire staatsgreep van 21 april het land van politieke chaos en een communistische machtsover name had gered en ried de mili tairen aan, het bewind weer in han den te geven van politici. Volgens Patakos heeft Kanellopoe los in 1942 tijdens de Duitse bezet ting vrienden aangeraden zich aan te sluiten bij het onder communis tische leiding staande Nationale Be- vrydingsfront en ook met de leider van het front samengewerkt, die verantwoordelijk was „voor de af slachting van duizenden van zijn te genstanders". malsen, kon nog niet zeggen wat de huisartsen gaan doen. Voor vandaag zou een spoedvergadering worden uitgeschreven. Duidelijk was wel, dat de beslissing van Economische Zaken de L.H.V. totaal heeft overrompeld. Of de nieuwe tarieven nu toch morgen, 1 oktober, zullen ingaan, is door de verwarring in de L.H.V.- kringen niet duidelijk geworden. Maar de kans lijkt klein. Een groot deel van de maanbodem schijnt te bestaan uit een basaltach tig gesteente zoals dat ook op aarde veelvuldig voorkomt, zo hebben ge leerden van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) gisteren op een persconferentie in Washington meegedeeld. De ontdek king, gedaan door het maanschip „Surveyor-V", dat bijna drie weken geleden een zachte landing op het hemellichaam maakte, werd dooreen der NASA-functionarissen, dr. Gault, President Johnson heeft gis teren, in een rede in San An tonio in Texas, opnieuw on derstreept, dat hij bereid is onmiddellijk met Ho Tsji- minh van Noord-Vietnam be sprekingen te voeren en de bombardementen op het noor den stop te zetten als dit zou leiden tot „een vruchtbare be spreking". Aan dit laatste voorstel voegde hij evenwel toe, dat Noord-Vietnam dan tijdens de onderhandelingen geen voordeel zou dienen te trekken uit het stopzetten of beperken van de bombarde menten. De president riep het Amerikaanse volk op eensge zind pal te staan in de verde diging van Zuid-Vietnam te gen de machten der agressie. Tegenover zyn critici liet president Johnson blijken, dat hun protesten de reden vormen, dat Hanoi de hoop op een Amerikaanse aftocht nog niet heeft opgegeven. Maar hy verzeker de zijn toehoorders zowel in San Antonio als in de huiskamers aan de t.v. dat Noord-Vietnam zich ver gist: Amerika zal doorvechten. In direct maakte de president duidelijk, dat onderhandelingen met Hanoi moeten plaatsvinden. Over erkenning van de Vietcong als onafhankelijke gesprekspartner repte hy met geen woord. President Johnson wees er opnieuw op, dat het communistische expansio nisme nergens zo agressief is als in Vietnam en dat het tegenhouden van de agressie in het kleine land, dat tienduizend myl van Amerika's kusten ligt, nodig is om te voorko- j men, dat heel Zuidoost-Azië commu nistisch wordt. Hij beriep zich hier- 1 bij op zijn voorgangers Eisenhower en Kennedy. Johnson bleek vast te houden aan de z.g. „domino-theorie" (valt één staat, dan vallen er spoedig andere) en aan de vergelijking met Europa van voor de Tweede wereld oorlog (staat men de agressor kleine overwinningen toe, dan neemt de aanvalslust toe en leidt dan tot een wereldoorlog) Over de oorlog zelf zei de president, dat er sinds 1965 „dra matische vooruitgang" is geboekt en dat de greep van de Vietcong op het volk van Zuid-Vietnam is gebroken. In de afgelopen twee jaar is het be volkingsdeel, dat onder communis tische controle leeft, tot minder dan twintig procent verminderd. Johnson gaf toe, dat de strijd hard is, maar ontkende, dat de Amerikanen een on evenredig zwaar aandeel in de stryd hebben. Veel nadruk legde president John son op het speculeren van de com munisten op Amerikaanse oorlogs moeheid. „Het is het gebruikelyke onvermogen van totalitaire regimes, dat zy de aard van onze democratie niet kunnen begrypen. Zjj zien ver schil van mening aan voor ontrouw en vatten redevoeringen van perso nen op als officiële verklaringen. De Noordvietnamezen zijn niet beter dan de nazi's en de propagandisten uit de Stalinistische periode in staat de kracht en vasthoudendheid van Amerika te beoordelen. Het is tra gisch, dat zy de hoedanigheden van het Ameirkaanse volk door een bloe dige oorlog moeten ontdekken. En vroeg of laat zullen zy dat ook, al dus president Johnson. „een van de grootste de gehele menselijke beschaving" ge noemd. Op de plek waar de maanverken- ner is neergekomen bestaat de grond uit materiaal, dat 50% zuurstof en 18% silicium bevat, net als het vul kanische gesteente in Hawaii, IJs land, Brazilië, India en vele andere delen van de wereld. De plaatsvervangend leider van het „Apollo-project" (dat gericht is ADVERTENTIE toffee mix niet duur we/ heerlijk op de landing v maan), dr. James Turnock, verklaar de vervolgens, dat nu vaststaat dat er zeker in het bewuste gebied ge makkelijk een bemande cabine kan landen. Aan het reeds ontworpen toe stel behoeft naar zijn zeggen niets gewijzigd te worden. De eerste poging om een astronaut op de maan te brengen zal naar verwachting tegen 1970 door de Amerikanen worden ondernomen. De plaatsvervangende directeur van de NASA, dr. Newell, verklaarde dat er met de maanverkenner „op windende en revolutionaire resulta ten" zijn geboekt. Niet alleen was men dank zij een chemische proef waarbij de maanbodem met alfa deeltjes werd gebombardeerd be langrijke dingen te weten gekomen over de samenstelling van het maan oppervlak, maar ook waren de door de Surveyor-V genomen foto's de beste die de NASA ooit had ontvan gen. De Westduitse bondskanselier Kie singer heeft gisteren in een brief aan de Oostduitse minister-president Stoph medegedeeld, dat hy bereid is tot besprekingen met Oost-Berlijn en daarvoor de staats-secretaris van de kanselarij, Knieper, ter beschikking stelt. Kiesinger antwoordde hiermee op een brief van Stoph, die tot twee maal toe een bespreking op het hoog ste niveau had voorgesteld om tot normalisering van de wederzijdse betrekkingen te komen. Volgens de bondskanselier is de regering bereid in het belang van al-1 le Duitsers, maar ook ten behoeve van ontspanning en vrede te praten over de voorstellen, die hij in juni van dit jaar deed en die betrekking hadden op het verlichten van de on gemakken der scheiding. in Oost-Duitsland te publiceren. De zaken waarover wij spreken gaan al le Duitsers aan. De Duitse natie is politiek mondig. Zij moet zich zelf een oordeel over onze standpunten kunnen vormen, aldus de bondskan selier. Hij merkte op, dat het recht van zelfbeschikking een internatio naal onbestreden feit is en dat de dag zal komen, dat dit recht ook het Duitse volk niet meer ontzegd kan worden. De plaats van ontmoeting kan volgens Kiesinger Bonn of Ber lijn zijn. De eerste reactie van Oostduitse zyde op de brief van Kiesinger is ne gatief. De voorlichtingsdienst van de Oostduitse regering liet namelijk in een verklaring weten, dat Kiesin ger met geen woord is ingegaan op „de constructieve en zakelijke voor stellen van Oost-Duitsland, gericht op normalisering van de betrekkingen tussen de twee Duitse staten". ADVERTENTIE Wegens VERBOUWING is de DISCO—DANCING BOULE 7 te Noordwyk aan Zee GESLOTEN van 2 tot 27 OKTOBER ADVERTENTIE Koningin Juliana heeft gis termiddag in paleis Soestdijk de zes leden ontvangen van de In donesische parlementaire delega tie, welke momenteel in ons land verblijft. Bij haar bezoek aan Soestdijk was de delegatie verge zeld van de Indonesische ambas sadeur in Nederland, de heer Soe- djarwo Tjondronegoro (rechts). De voorzitter van de delegatie, de heer Ben Mangrengsay, vice- voorzitter van de Indonesische volksvertegenwoordiging, bood de Koningin een rookstel aan, ver vaardigd uit Djokjazilver. ADVERTENTIE WARMOND 01711—851 VANAF 1 OKTOBER Het bekende R. en T.V. orkest Fred Jasper Dinsdag 3 okf. tof 3 uur 's nachts geopend. KAAGDORP. TEL. 02534—215 VANAF 1 OKTOBER Zaterdagsavonds en zondag smiddags van 2 tot 8 uur het bekende T.V. kwartet van Wim v. d. Beek (gitaar, zang), en o.a. WIM KUILENBURG (trompet), HANS v. ES (piano), JORGE SAUTO (drums, bongo's), De gehele winter geopend. Unieke gelegenheid voor bruiloften en partijen. t ADVERTENTIE creativiteit in bont-couture van egmond breestraat 1 73 Dezer dagen komt de "Vlees Expres"in uw bus, de speciale krant over vlees. J Let op de prijsvraag! 5 Win een der prijzen en eet een jaar lang gratis vl";es en/of vleeswaren. (en/of vleeswaren) Leiden 3 October. De gedenkdag van heidens onl zet wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Een landbouwer in de ge meente Veendam heeft voor een stuk land, groot 5/8 bun der, geoogst 150 mud aard appelen. Hij verkocht dezt voor f2.50 het mud, zoodui genoemde grond eene op brengst opleverde van f375.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1