lamp van de'Van Imhoff Wie kaatst moet e bal verwachten HOOGOVENS IJMUIDEN Een matroos greep en kreeg de kans bij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN V- D.C.N., een nieuwe (schaduw)partij iTERDAG 30 SEPTEMBER 1967 LE1DSCH DAGBLAD ADVERTENTIE n. v. Heekeren, Batavia seint; Bakker/Daamen Den Haag C. van Heekeren. Batavia seint: Berlijn. Bakker/Daamen, in Haag. Voor wie dat soms vergeten is: C. van Heekeren is schrijver van de voortreffelijke herinneringen aan de mar- gang van een groep Nederlandse krijgsgevangenen op Su- atra onder de Japanners. Dat boek is eerst verschenen in jen beheer onder de titel De „Atjeh-Party" en is later her- ikt bij dezelfde uitgever bij wie dit nieuwe werk verschijnt t de naam „Het Pannetje van Oliemans". )it tweede boek van Van Heekeren bevat een uitvoerig ge- :umenteerd verslag: a. van de internering van de Duitsers in toenmalige Ned. Oost-Indië; b. over de ramp van de „Van hoff": c. over de bezetting door de Duitsers van het eiland as, gelegen op de westkust van Sumatra. het eerste hoofdstuk getiteld net dat nu?" rechtvaardigt de au- zijn werk door er op te wijzen het nuttig en nodig is gebeur- issen waarover nog steeds een con verse bestaat, historsch voor zo dat mogelijk is helder en zui- uit de doeken te doen, ten einde controverse en alle gevolgen er fvijandschap o.a.) uit de weg te en. Dat die controverse inder- d bestaat blijkt duidelijk uit het dat de Van Imhoff-historie b.v. 1965 nog werd opgehaald terwijl pan Duitse zijde geen gelegenheid ■ebruikt gelaten wordt, om met ïalen aan te komen over de af- ielijke behandeling die die Duit- eïnterneerden zouden hebben on- ;aan waarbij dan het geval van ,Van Imhoff" het parade-paardje )at deze zaken ook koren zijn op molen van de „weg-met-onzers", [t telkens. veezijdig probleem oen op 10 mei 1940 het codesein rlijn" gegeven werd van Bata- uit, stonden de Nederlandse be- irders voor een tweezijdig pro- in. Ten eerste „Hoe interneert en ten tweede „hoe interneert vijanden die blanken zijn". Let met deze tweede kant moet men lege rekening houden met de toen- ige situatie waarin het vernederen 'de ene blanke door de andere I beschouwd als pedagogisch on- ten opzichte van de autochone olking. hielp evenwel geen moedertje- lan: Duitsers en Oostenrijkers sten in kampen ondergebracht, men niet wist hoe dat moest, men met zijn houding verlegen ten opzichte van mensen die dat moment tot de eigen gemeen- ap hadden behoord, dat er hele- 1 geen kampen waren, heeft er- meegewerkt dat een en ander der taktisch en soms grof ge il is. Aangezien ik echter ner- in Van Heekerens boek waar- leel veel materiaal, vrijwillig ver- ift door die Duitse geïnterneer- gepubliceerd en verwerkt is, ook iets heb kunnen vinden dat ook ir in de verste verte te vergeiy- is met de minste bezigheden de Duitsers zelf in dezelfde pe- le. neem ik aan dat het met die ryselijkheden wel is meegevallen, auteur zegt wel dat men geen vergelijking moet treffen ze drin gen zich gewoon op wanneer er Duitse kranten en tijdschriften begin nen te jammeren. De „Van Imhoff" is inderdaad een rampzalige geschiedenis. Met dit schip werden, toen de Ja panners met het landen bezig waren, een groep Duitse geïn terneerden naar India overgebracht. Nu werd alles wat de neus buiten gaats stak door deze Japanners ge bombardeerd. Zo ook de „Van Im hoff" met ongeveer 400 Duitsers on der de luiken, waar% zij niet zo heel veel beter gehuisvest waren dan het „ebbenhout" in de slavenschepen van weleer. Op de vierde dag na het vertrek gooiden de Japanners met bommen en schoten met hun boord- wapens. Het voorschip van de „Van Imhoff" begon te zinken. Wat er aan boord was aan boten en vlotten werd uitgezet en de strijd om het vege lijf begon. De beman ning, de bewakende militairen en ten slotte de gevangenen. Zeker is dat niet iedereen gered kón worden, maar gebrek aan efficiënte leiding is er wel de oorzaak van dat er meer mensen zijn verdronken dan noodza kelijk. De verklaringen van de overleven den verschillen onderling veel en spreken elkaar soms tegen op het gebied van feitelijke zaken zoals b.v. de aanwezigheid van de hoeveelheid reddingsmateriaal, zowel van Neder landse als van Duitse zijde. Al met al is dit een onoplosbare en heel pijnlijke historie, maar alweer, als men denkt aan de ontelbare nutteloos ten onder gegane koopvaardijschepen dan is het nogmaals niet duidelijk hoe die Duitsers het in hun hart kunnen halen om zo'n drukte te ma ken over die ene Van Imhoff. T ragi-kom e dis De bezetting van het eiland Nias door de Duitsers, dat door de auteur zojuist „Een Revolutie in Minatuur" genoemd wordt, is een tragi-kome- die. Een combinatie van muitende politie en gevangen Duitsers nam op een nacht alle Nederlandse man nen gevangen en bracht alle vrou wen en kinderen in één huis onder- Ondanks alle ellende is de ontmoe ting tussen de Duitsers en de lan dende Japanners een vermakelijk in cident en ook later blijkt dat de as- genoten weinig met elkaar op had den. Zoals hij dat ook in zyn vorige boek „Het Pannetje van Oliemans" getoond heeft, is Van Heekeren in staat tot uiterst zakelijk en tevens boeiend formuleren. Hij rangschikt I zijn materiaal overzichtelijk en eer lijk. doet nooit moeite om te ver- goeilijken wat niet vergoeilijkt moet worden maar is aan de andere kant ook niet bereid om in een situatie als deze. van een totale oorlog, van schuld te spreken. In zijn laatse hoofdstuk wijst hij nogmaals nadruk kelijk op de noodzaak van zijn boek waarvan het motto is: „Wat had dón het alternatief moeten zijn En terecht. CLARA EGGINK (Van onze parlementaire redactie) „Mannetjesmaker" Ben Korsten is een aardige man. Jarenlang heeft hij onopvallend zijn werk gedaan. Wat dat werk precies was werd nooit geheel duidelijk. Maar het moest wel belangrijk zijn, want Ben was op goede voet met de gro ten uit de landspolitiek. Hij was ei genlijk 'n soort notaris, zo'n stille vriendelijke man, die nu en dan wat goede raad geeft. En vooral een man om tegenaan te praten. Sommige mannen zijn zo. Hun vrien delijke betrouwbare gezichten, hun bescheiden stemgeluid zijn een soort uitnodiging. „Luister eens Ben, ik zit met een pro"bleem Talloze malen moet dat zo zijn ge gaan. En Ben gaf dan raad. Mis schien was het meestal de raad, die de door zorgen geplaagde zo graag wilde horen. Die was er zelf ook al opgekomen, maar wilde ook nog graag even van een ander horen hoe die erover dacht. Die' ander was dan Ben. Klein, rond, kaal en met een grote sigaar kuierend over de stoepen van Den Haag, luisterend aan de telefoon. Er zou nooit iets gebeurd zijn als Ben deze maand niet onverwachts uit zijn rol was gevallen. Hij be gon te vertellen over zijn goede re laties. Dat was niet alleen een beet je opschepperig, het was ook dom. Want Ben kon zijn werk alleen maar doen op de voorwaarde van geheimhouding. Een notaris die in eens aan het praten slaat tegen over de buitenwacht verliest zijn klanten. Ben ook. Eigenlijk zou het allemaal niet de moeite waard zijn om erover te schrijven, ware het niet, dat de lotgevallen van Ben een stuk of wat structurele tekortkomingen in de Haagse toestanden aan het licht brachten. De feiten waren er al lang, maar deze maand werden ze ineens beter zichtbaar. ADVERTENTIE Wilt u eenzelfde kans krijgen als die matroos? U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die matroos: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten eivelop) aan: Hoogovens IJmuiden, Personeelsvoorziening „Buitenhof". Ik stel prijs op meer informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Naam: Geboortedatum: Voornaam:Huidig beroep: Adres: - Gehuwd/Ongehuwd Woonplaats: Handtekening: Bouw uw toekomst op staal mn De Koningin benoemd ministers en ontslaat hen naar welgevallen. Dat staat in de grondwet. Het is een loze zin geworden want de minis ters worden naar voren geschoven door de fractieleiders die samen een kabinet op poten willen zetten. Maar toch doet de zin wel een beetje vermoeden, dat ministers niet altijd volwassen politici zijn. Geen politici in de zin van voor aanstaande parlementariërs, die zichzelf in verkiezingscampagnes een weg naar het parlement heb ben gevochten. Sommige ministers waren inderdaad parlementslid, maar een heleboel niet. Van het zittende kabinet heb ben maar vier van de veertien mi nisters weet van parlementaire po litiek. De anderen zijn nooit Kamer lid geweest. Ze hebben b(jna nooit op verkiezingsvergaderingen ge sproken, zijn zelden op kiezersbe- zoek gegaan, zijn nooit in debat geweest met tegenstanders en zijn nooit uitgebeend voor de televisie. Sommigen hebben er later wel eens iets aan gedaan, maar toen zaten ze al in de politieke lift. De risico's waren maar heel klein. Risico's in Kamer Ministers zonder praktisch politieke ervaring hebben het niet zo veel moeilijker dan hun collega's, die de ervaring wel hebben. Met één uitzondering. In het parlement lo pen ze risico's. Ze kennen de sfeer niet. Ze weten niet zo precies, hoe je het in de Kamer moet „spelen". Sommigen liggen zelfs wakker bjj het vooruitzicht, dat ze een moei lijk voorstel in de parlementaire leeuwenkuil moeten verdedigen. Dezelfde soort gevaren lopen ze in hun contacten met de buitenwe reld. Als ze eens een keer tot het gewone volk moeten spreken kun nen ze In zak en as zitten. Als je nooit met dé kiezers bent omge gaan kan het heel moeilijk zjjn. Vooral nu de televisie alle tekort komingen meedogenloos onthuld. Een verkeerd gebaar, ongelukkig taalgebruik, verkeerde kleding kan een carrière fnuiken. Een leek zou zeggen: maar die mi nisters hebben toch ambtenaren, die hem helpen? Jawel. Maar door opleiding, traditie en instelling zijn de meeste Nederlandse ambtena ren niet de aangewezen mensen om dit soort problemen aan te pakken. Onze ambtenaren werken anoniem. Tussen het volk en het bestuursappa raat staan balies en loketten. In het maatschappelijk verkeer is de ambtenaar een uitzonderlijk wezen. Hij heeft eigen arbeidsvoorwaarden een eigen code. Hij is gebonden aan zijn geheimhoudingsplicht. Maakt hy als werknemer fouten dan wordt hij berecht door een aparte rechter. Ons ambtelijk apparaat werkt vol gens de geheimhoudingsregel. Al les is geheim of niet-openbaar tijnzij de wet anders voorschrijft, Geen burger mag zomaar een over heidsgebouw binnenstappen, hoe wel het gebouw en de inhoud van zijn centen worden bekostigd. Aanraking Er is maar één plaats, waar het ambtelijk apparaat met de open baarheid in aanraking komt. En dat is het parlement. De meeste ambtenaren hebben dan ook een boertje dood aan dat parlement dat steeds maar van alles wil we ten, dat plannen kan doorkruisen. Het parlement is bijna de natuur lijke vijand van de ambtenaren. Ze blijven er liefst zo ver mogelijk vandaan. Dat is de achtergrond, de mentali teit waar de minister mee moet werken. Als hij politieke ervaring heeft zal het in het parlement wel loslopen. Dan zal het in zijn contac ten met de buitenwereld ook wel gaan. Maar als hij geen politieke ervaring heeft zoekt hij hulp. Sommige ministers hebben die ge probeerd te krijgen door politieke vrienden als voorlichtingsmannen in een hoge ambtelijke rang te be noemen. Daarmee kon hy zyn pro blemen bespreken en van hem kon hy een betrouwbaar advies ver wachten. Maar zoiets heeft zijn ge varen. Als de minister weggaat wordt hy heel vaak vervangen door een politieke opponent. En die politieke oppo nent moet het dan doen met de door zyn voorganger ingehuurde politieke vriend. We moeten ervan uitgaan, dat de ze loyaal is aan het apparaat en dus ook aan de minister. Maar een minister zou geen mens zyn als hy toch niet zyn reserves had. De re cente geschiedenis kent trouwens voorbeelden van voorlichtinL 3amb- tenaren die niet-bevriende minis ters een politieke doodsmak lieten maken Na 9 jaar varen kreeg matroos Johannes Nauta (28) eindelijk weer vaste, zekere grond onder z'n voeten. Precies anderhalf jaar geleden, bij Hoogovens. Nauta is nu algemene reserve in de beitserij. „Na al die zee wil je je vrouw en kinderen (2) wel 'ns wat langer zien dan tussen twee reizen door. En toch. het avontuur en het plezier in je werk bewaren." Afwisselend werk dus, bij Hoogovens? „Zeker, in de beitserij kan ik 7 ver schillende functies waarnemen! En door de ploegendienst ook overdag nog 'ns vrij." De vooruitzichten? „Prima, Hoogovens heeft het gelukkig in mij gezien! En dan gaat de promotie als het ware van zélf. En dan nog dat vrije huis! Nou, m'n gezin is echt gelukkig. En daar gaat het toch om!" Bouw uw toekomst op staal Oplossing Dit is het moment, waarop we Ben in ons verhaal moeten Invoegen. Want Ben is de oplossing voor al deze problemen. Hy is betrouw baar de politieke onervaren mi nister heeft dat gehoord van zyn collega's, die in het verleden met dezelfde handicap zaten. Ben is geen ambtenaar en kan zonder hië rarchische problemen opereren in het ambtelyk apparaat. De minis ter staat voor hem in. Ben kent bovendien de buitenwacht. Hij zegt je en jy tegen de kopstuk ken in het parlement en hy weet hoe de minister zich bij de pers ge liefd moet maken. Ben weet iets van televisie en voelt aardig aan hoe de minister zich moet kleden. Kortom Ben ls een een mannetjes maker. Hij bevalt en de relatie biyft in stand. Ook later, als de mi nister er een beetje over in zit hoe hy zyn beleid moet presenteren, kan een telefoontje naar Ben uit komst brengen. Het is allemaal niets byzonders. Zo lang er regeerders zyn hebben ze behoefte gehad aan raadgevingen van mensen die een beetje afstand hadden van het ambtelyke appa raat. En het vervolg is ook niets byzonders: altyd heeft het ambte lyke apparaat geprobeerd dit soort onderhandse raadgevers uit te schakelen. Dat is ditmaal dan ge lukt. Elders anders Er zyn landen waar ze minder moei- ïyk doen over dit soort zaken. Als daar de regering wisselt gaan deho- ge ambtenaren mee. Er doen zich dan geen loyaliteitsproblemen voor. Met dezelfde mensen m.w. de minis ter zyn verkiezingsprogramma maakte kan hy dan gaan proberen het uit te voeren. Pierre Salinger was de publiciteitsmanager van de (Van onze parlementaire redactie) Ons land heeft er weer een nieuwe politieke groepering bij: het Democratisch Centrum Nederland, dat zich gisteren onder leiding van het Rotterdamse KVP-raadslid, dr. S. W. Couwenberg, als een soort schaduwpartij heeft gepresenteerd. Het DCN, dat vorig jaar als gespreksgroep is opgericht, heeft in een boekje, getiteld „Naar nieuwe politieke verhoudingen", een serie uitgangspunten voor een nieuwe politieke formatie geformuleerd, waarover het met personen uit de bestaande partijen van gedachten wil wisselen. De groep, die zich links van het centrum opstelt en die enige ver wantschap voelt met het Franse De mocratische Centrum van Lecanuet, wil af van de partyvorming op basis van christendom, liberalisme of so cialisme. Zy ijvert ook niet voor een zuiver pragmatische benadering, maar introduceert de centrum-filo sofie als grondslag voor een gematigd progressieve volksparty. waarin plaats moet zyn voor iedereen die zich daarin thuisvoelt, van welke gezindte hy ook is. Het DCN telt 35 leden, voorname- lyk afkomstig uit KVP en P.v.d.A., maar ook uit A.R. en D '66. De groep wil in eerste instantie trachten in de bestaande party en verandering teweeg te brengen. Zo circuleert in de KVP een geschrift over de party- vernieuwing, waarin ook de visie van het DCN is opgenomen. Ook wil men proberen met de P.v.d.A., AJt. C.H.U. en D '66 tot een dialoog te komen. Mocht het onverhoopt niet lukken samen met anderen een nieuwe partyformatie tot ontwikke ling te brengen, dan wil het DCN zelfstandig aan de kamerverkiezin gen van 1970 gaan deelnemen. Gemengd kiesstelsel presidentskandidaat John Kennedy later werd hy de perschef van de president John Kennedy. Zoiets is in Amerika de gewoonste zaak van de wereld. Na een regeringswisse ling marcheren de hoogleraren, de publiciteitsmanagers en andere handlangers achter de overwin naar de regeringsgebouwen in. Ze bezetten de stoelen van hun voor gangers, die door de nederlaag van hun baas ambtenaar-af zyn. Die moeten maar zien hoe ze aan de kast komen. Als ze Iets voorstellen zal dat wel meevallen. En waarom moet politiek een bedrijf zonder ri sico's zyn? Iets dergelyks is in Nederland nog niet aan de hand. Het gaat mis schien wel komen. De politieke stryd gaat harder worden. Mensen, die iets in de politiek willen berei ken zullen steeds meer behoefte hebben aan een persoonlyke staf die meer aan henzelf dan aan het apparaat is gebonden. Ben Korsten was misschien een voorloper. De voorkeur van de DCN gaat ver der uit naar een gemengd kiesstelsel. Het parlement moet worden omge vormd tot een nationale vergadering met 200 rechtstreeks gekozen leden. De minister-president dient gekozen te worden door het parlement. By een conflict met de Kamer schryft hy verkiezingen uit. De Raad van State treedt terug als adviesorgaan en wordt omgebouwd tot het topor gaan van een sluitend systeem van administratieve rechtspraak Een kleine greep uit het DCN- programma: vrije woningbouw en vrye huren, een ondernemingsbe- stuur bestaande uit werknemers en kapitaalverschaffers, afschaffing van de PBO, vrye loon- en prijsvorming, invoering van een ombudsman, streekbesturen in plaats van provin cies, een zwaardere rol voor het leken-element in de rechtspraak, de monstra tie-vryheid, uitgebreide voor lichting en hulp op het terrein van de geboorteregeling, een Europees veiligheidsverdrag, reorganisatie van het hoger onderwijs en een gezamen- lyk programma als aanloop tot een nationaal omroepbestel Melkliandelaren op de koffie (Van onze Vlissingse correspondent) Vier jaar lang heeft een Vlis singse melkhandelaar elke dag bij een vrouw gezellig een kopje koffie gedronken. Zijn collega heeft de traditie van het dage lijkse kopje koffie na de over name van de melkhandel voort gezet. De totale kosten van zes jaar koffie drinken belopen zo'n 20.000 gulden. Deze zaak kwam voor de Mid delburgse politierechter. Na vier jaar koffiedrinken kwam de eer ste melkhandelaar 16.000 gulden tekort, terwijl de tweede, na de vrouw twee jaar elke morgen bezocht te hebbenruim 4000 gul den misteGeen boekhouder die er iets van begreep. Totdat de Vlissingse recherche bij een ver hoor van de vrouw in verband met enige andere kruimeldief stallen, ontdekte dat de melkhan delaren een flinke duit voor hun kopjes koffie zijn kwijtgeraakt. De huisvrouw haalde namelijk elke dag tijdens het koffiedrin ken even wat geld uit de tas van de melkboer. In de loop van zes jaar is dat bij elkaar een bedrag geworden van ruim 20.000 gulden. De Middelburgse politierechter heeft de zaak, met instemming van de officier van Justitie, van wege de ingewikkeldheid verwe zen naar de rechter-commissaris. Roolvink verwacht geen toeneming van jeugdwerkloosheid Minister Roolvink van Sociale Za ken en Volksgezondheid verwacht niet dat de werkloosheid van de jeugdigen binnenkort zal toenemen. Zeker verwacht hy dat niet ten aan zien van schoolverlaters In de sec tor bouw. Dit blykt uit het antwoord dat de bewindsman heeft gegeven op schrif- teiyke vragen van het tweede ka merlid Van den Doel (P. v. d. A.). De minister zegde voorts toe zeer binnenkort cyfers over de jeugd werkloosheid aan de Kamer te zul len overleggen. Ondanks deze vooruitzichten wordt thans toch overwogen welke even tuele specifieke maatregelen die nen te worden genomen ter bestry- dlng van de jeugdwerkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15