Spanje geen land meer voor rijke toeristen Leven in de kolc lang geen paradijs Redelijke haringvangst bij Ierse westkust Katwijk kreeg nieuwe brandweerauto een kaas uit het vuistje waarom is Pontiac het meest verkochte Zwitserse horloge in nederland? Pontiac tijd juiste tijd Caro PONTIAC VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T Weekblad Time hield enquete (Van correspondent in Madrid) Amerikaanse toeristische experts geven in een enquête, welke door het weekblad „Time"' is gepubliceerd, de volgende tips voor Spanje: Torremolinos (overstroomd door beats en ye-ye's, er zijn daar tenminste vijf verschillende seksen te vinden), de Costa Brava („jampacked"), Madrid („is going crazy") en de eilanden Mallorca en Ibiza (gekkenhuizen). Er blijft niet veel over, want volgens „Time" kan je eigenlijk alleen nog maar naar Marabella, dat gefrequenteerd wordt door de hertog en de hertoging van Windsor en naar Sotogrande del Guardiano om er golf te spelen op een van de mooiste „courses" van de wereld. Meer gasten, minder winst Als alle Amerikanen die dit jaar Spanje bezoeken die raad opvolgen, !s dat een reden voor alle andere jtervelingen om deze aangeprezen oorden dan maar te mijden, want daar zullen dan achthonderdduizend Amerikanen hun vakantie gaan door brengen. De andere vijftienmiljoen toeristen geven er de voorkeur aan de door Amerika gedoodverfde gek kenhuizen, "jampacked'-kusten en verzamelplaatsen van meer seksen dan de menselijke vormen zouden doen veronderstellen, op te zoeken. Dat zü dit doen, is in zoverre weer >n veeg teken, omdat de experts van Time niet helemaal ongelijk heb- Spanje als geheel voor het ex clusieve toerisme inderdaad "uit" het raken is en het reisdoel wordt van het naamloze en geldloze massatoerisme. Bezorgdheid Spaanse reisbureaus maken ver deze ontwikkeling ernstige nrgen. Volgens officiële cijfers van het ministerie van Toerisme is het lantal toeristen, dat Spanje in het eerste halfjaar van 1967 heeft bezocht toegenomen met bijna zes procent. De netto deviezenwinst van dit gro- aantal gasten is echter met een loortgelljk percentage gedaald. Relatief gezien is deze daling ech ter veel groter, want afgezien van de prijzen in de hotels die ongeveer lelijk zVn gebleven aan het vorige is alles in Spanje tien tot der procent duurder geworden. De uchtvaartmaatschappij Iberia ver- ioogde zijn tarieven voor nationale rluchten. Spoorwegen werden duur- ook de taxi's verdubbelden de serste aanslag op hun meters. De irijzen in bars en restaurants, in de ouvenirindustrie en van het levens- niddelen-pakket stegen schrikba rend. Indien het grotere aantal toeristen verhouding en per hoofd evenveel leid bij zich zou hebben als het vori- jaar, dan zou de deviezen op- irengst tenminste met twintig pro ent moeten zijn toegenomen, ter- rijl de relatieve daling circa vyfen- "tig procent is. Kampeertoerisme Deze verschuiving komt r rekening van het kampeer- oerisme, dat Spanje letterlijk over- poelt. Daardoor bleef tot diep in het eizoen een groot deel van de 370.000 otelbedden die Spanje telt onbesla- )p het weekeinde van de negende üli telde een gerenomeerd en niet te uur hotel aan de kust in de buurt Barcelona met 105 bedden slechts ien gasten. Vooral die hotels, die oornamelijk met Duitse reisbureaus erken, klaagden steen en been. Ei- enlijk hebben alleen de Nederlan- in de verwachtingen beant- oord. Hun aantal was in Spanje roter dan ooit en waarschijnlijk zul- m zeshonderdvijftigduizend Neder- anders dit jaar de zon in Spanje op- »eken. Van het weekeinde van de zestien- juli af zijn de Spaanse hotels vol, mdat op die datum de vakanties in Franse industrieën zijn begonnen in één etmaal bijna tweemiljoen ransen de Pyreneeën overgetrok- en zijn. Zij zullen gedurende vier eken het Spaanse toeristenbedryf ADVERTENTIE VOEDZAAM MA^ brvw imzaaoA handen vol werk geven. Maar dit be drijf moet tenminste honderd dagen van het jaar op volle kracht werken, wil het zelf en wil de Spaanse staats huishouding aan zijn trekken komen. De staatskas is pas gediend met een toeristische opbrengst van ander- halfmiljard dollar. Ook dat bedrag is nog niet voldoende om de beta lingsbalans in evenwicht te brengen, maar het beantwoordt aan de ver wachtingen die in het ontwikkelings plan zijn gesteld. Op die opbrengst is het industrialisatieschema geba seerd en zijn importen vrijgegeven. Gevreesd wordt dat deze raming vijf- honderdmiljoen dollar tekort zal ko men, waardoor de inflatie dreigende vormen aan gaat nemen. In Spanje gaat het gerucht dat met het °°6 daarop Europese banken hun han delsrelaties hebben aangeraden hun tegoeden in peseta's op korte termijn te liquideren. Regelmatig hoort men ook in Spaanse financiële kringen spreken over de mogelijkheid van een nieuw Spaans monetair stabilisatieplan. In zijn jaaroverzicht sluit de president van de Bank van Spanje, ex-minister ADVERTENTIE DEALER eije drinkt Leids Juweliersbedrijf Navarro Rubio, deze mogelijkheid overigens niet uit. Het zou een eerste maatregel kunnen zijn van de nieuwe Spaanse regering, die eind oktober of begin november zal worden samen gesteld. Gedrag Spaanse toeristen Het zijn niet alleen de armere toe risten, die schuldig zijn aan dit defi cit. Dat zijn ook de Spanjaarden zelf, die in steeds groter aantal vakantie gaan houden in het buitenland en steeds meer deviezen voor hun ver tier buiten de grenzen opnemen. In het eerste halfjaar bedroeg hun aan tal 1.700.000, hetgeen een stijging van zeven procent betekent over dezelf de periode van het vorige jaar. Tot voor kort was het aan de Span jaarden zelf alleen gegeven buiten landse toeristen te zien komen. Zij zelf konden onmogelijk aan een va kantie ook niet in eigen land denken. Het vorige jaar is echter ook in Spanje het sociaal toerisme voor het eerst op gang gekomen. Dat i6 voorlopig nog alleen op het eigen land gericht. Men begint zich kwaad te maken over de discriminatie van de hotel houders tevenover hun landgenoten. Maar men is eerlijk genoeg om te er kennen dat deze hoteliers niet hele maal ongelijk hebben. De Spanjaard is een beginnend toerist die nog meent dat, zodra hij "uit" is, de we reld aan zijn voeten ligt. Volgens de "Noticiero Universal" uit Barcelona zijn het tegenwoordig altijd Spanjaar den, die zorgen voor schandalen In hotels en op campings. Zij tonen geen tact en geen gevoel voor verhoudingen, zij zijn niet in staat om zich aan de meest elemen taire regels van de toeristische sa menleving te houden, terwijl het een uitzondering is als een buitenlander zich er niet aan houdt. De toeristenindustrie aan de Spaanse kusten houdt zijn hart vast voor de tijd dat van het interne toe risme moet worden geleefd. Mede met het oog daarop houdt het minis terie van Voorlichting een grote na tionale campagne, die erop is gericht de gemeenschapszin bij de Spanjaar den aan te kweken onder het motto: "Denk aan de anderen!" Van NV Kleef Loodgieters staken in Alphen en Oegstgeest In diverse plaatsen in ons land, onder meer op de nieuwbouwpro jecten in Alphen en Oegstgeest, wordt gestaakt door loodgieters van het loodgietersbedrijf NV Kleef uit Ouderkerk aan de IJssel. Het sta kende personeel geeft hiervoor als reden op de verlaging van de tarie ven van 7 tot 10% door de directie. Dit zou, zo wordt in een schrijven van de stakers meegedeeld, door de directie zyn gedaan naar aanleiding van het instellen van de verkorte werkweek (werktijd met een kwar tier per dag verkort). Pogingen de tariefsverlaging niet door te laten gaan, hebben niet het gewenste re sultaat opgeleverd. Bij telefonische informatie bij het bedrijf werd meegedeeld, dat me geen commentaar wenste te geven. Wel werd bevestigd, dat onder mee in Alphen en Oegstgeest, wordt ge staakt. Dit zou echter op kleine schaal gebeuren. Strijd in Laos 70 doden Bij een vechtpartij tussen ongere gelde troepen van de Laotiaanse re gering en Noord Vietnamese eenheden zijn 70 Noordvietnamezen gesneuveld, zo is gisteren van milita/ire zijde in Loeang Prabang vernomen. De Noordvietnamezen vielen in een hin derlaag, op 80 km ten noorden van Loeang Prabang gelegd door de Lao tiaanse troepen. Dezen zouden ook 12 boten van de tegenstander tot zinken hebben gebracht op de ri vier de Nam Oe. Nederlander is matige vleeseter Nederland komt in de EEG-sta- tistiek van het vleesverbruik per hoofd van de bevolking pas op de voorlaatste plaats en het blijft aan zienlijk onder het EEG-gemiddelde. Per hoofd van de bevolking gerekend beliep het vleesverbruik in 1965/66 in Frankrijk 94,6 kg, in de Duitse Bondsrepubliek 73 kg, in België/ Luxemburg 71,1 kg, in Nederland 58,8 kg en in Itailë 38,8 kg. Het EEG- gemiddelde lag op 68,1 kg. Waarom Anjoeta (23) koos voor de stad (Van onze correspondent in Moskou) Jarenlang had de foto van het melkmeisje Anjoeta, als waardering voor het vele werk dat zij in het kol- chosbedrijf verzette, aan een erebord gehangen. Toch had zij op een och tend haar spulletjes verzameld en was naar de stad gelift om daar een nieuwe baan te zoeken. De 23-jarige had in de kolchos (de collectieve boerderij) niet slecht ver diend: 150 tot 160 roebel per maand dat is zo'n 650 gulden en in de zomer zelfs meer. Zij had echter meer dan genoeg van het plattelandsleven en was van plan geweest bij haar broer in de stad te gaan wonen. Dat zo'n plan van een meisje als Anjoeta meer betekent dan het persoonlijke besluit van een jong meisje dat de "wijde wereld" in wil, dat het veeleer symptomatisch is voor het Russische plattelandsle ven en vooral voor de manier waar op de jeugd daartegenover staat, werd onlangs duidelijk in een artikel dat de krant "Sowjetskaja Rossija" aan dit onderwerp wijdde. Wat moet ik met dat geld? De schrijver had Anjoeta opge zocht. Toen werd gesproken over haar flinke verdiensten, stelde An joeta daar tegenover: "Wat moest ik met al dat geld beginnen? Ik heb kle ren gekocht, mooie jurken en man tels maar wanneer kon ik ze aan trekken? Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werkte ik op de kol chos". Haar klacht over het gebrek aan vrijheid was niet de enige. Haar broer, zo vertelde Anjoeta, kon na ge dane arbeid in de fabriek onder de douche gaan bij haar op de kol chos, noch in het dorp was echter een bad beschikbaar geweest Gebreken Om deze klachten te onderzoeken maakte de schrijver van het artikel een rondreis door het gehele gebied van Orlow, een landbouwstreek in het zuidwesten van de Russische re publiek en ontdekte daarbij bijvoor beeld dat tweederde van de kolchosen sowchosen daar het zonder een bad moeten stellen. Ook verblijf plaatsen voor de arbeidsters komen zelden voor. Bij de gebrekkige hy giënische uitrusting komt dikwijls een technisch achtergebleven uitrusting van het bedrijf. Op heel veel kolchosbedryven is de afvoer mest en het verdelen van het nog altijd een moeizame han denarbeid. Ver achter Ook aan de hand van statistisch materiaal werd het de journalist van „Sowjetskaja Rossija" duidelijk waarom steeds minder vrouwen inte resse hebben voor het werk op de col lectieve boerderijen. In de 400 kolcho sen en sowchosen van het gebied Or low zijn tezamen slechts 176 kinder bewaarplaatsen, waarvan er niet meer dan 40 dag en nacht geopend zijn. Ook bij de bouw van clubhuizen en bibliotheken ligt men ver achter op de planning. Dit jaar zouden in het bezochte gebied 190 van zulke cultuurcentra worden opgericht. Tot dusver is echter slechts met de uit werking van 89 projecten begonnen. Geen jonge meisjes De autoriteiten in party en land bouw eisen nog altijd de uitvoering van de economische programma's, maar aldus de schrijver over het leven van de kolchosboeren ma ken zij zich weinig zorgen. In ieder geval schijnt van de drie op dit ter rein concurrerende Instanties (de vakbond, die een maximale verzor ging van de plattelandsbevolking aandringt, het ministerie van Econo mische Zaken, dat uitvoering van de plannen eist en het staatsbouwbe- drijfdat een minimum aan bouwkos ten wil maken) de vakbond aan het kortste eind te trekken. Een van de opvallende gevolgen, die de journa list tydens zijn bezoeken opviel, was dat de vrouwen op de grote land bouwbedrijven vrywel steeds boven de veertig waren. Naar jonge meis jes als Anjoeta zoekt men doorgaans tevergeefs. ADVERTENTIE 1. Een Pontiac geeft feilloos de tijd 2. Een Pontiac is mooi, welk model ook S. Een Pontiac heeft een bescheiden prijs 4. Een Pontiac: geen kosten, wat er ookinde garantietijdmee gebeurt. En om nog vele andere redenen, die uw Pontiac-dealer u graag zal vertellen. Twintig vaartuigen zorgden don-De schelvis werd iets duurder, derdag in IJmuiden voor een aan- Voor de kleinste soort, die de duur- voer van 2.252 kisten vis. Er waren ste was, werd tot f 56.— per kist be- 40 kisten schelvis, 80 kisten wijting, i taald, voor wijting tot f 40.en 240 kisten gul en kabeljauw, 20 kis- j voor gul tot f 58.per kist. Kabel- ten koolvis, 1.020 kisten haring, 200 jauw deed tot f 124.per 125 kg, kisten makreel, 380 kisten schol, 2 maar de grote zwarte koolvis kwam kisten tarbot, 6.000 kilo tong en 90 niet verder dam f 88.per 135 kg. kisten diversen- Verse haring noteerde tot f29. ADVERTENTIE Russische steun aan Turken en Pakistanen President Ajoeb Khan van Pa kistan heeft gisteren meegedeeld, dat de Sowjet-Unie zijn land econo mische bijstand tot 1975 toegezegd heeft. In een rede ter afsluiting van zijn verblijf van vier dagen in Moskou, herhaalde Ajoeb zijn indirecte kri tiek op de Sowjet-Unie omdat zij wa pens levert aan India, het buurland van Pakistan. Het overleg tussen de Sowjet-Unie en T u r k Ij e dat in Moskou is ge voerd, is gisterochtend geëindigd. Volgens Tass werden de besprekin gen gehouden in een sfeer van vriend schap en wederzijds begrip. Premier Kosigin van de Sowjet-Unie ver klaarde gisteren tijdens een lunch, aangeboden aan premier Demirel van Turkije, dat de vooruitzichten op de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Turkye, zowel op politiek als eco nomisch gebied, gunstig zijn. Voor het begin van de gis teravond gehouden vergadering van de Katioijk.se raad werden de raadsleden in de gelegenheid ge steld de nieuwe brandweerauto te bezichtigen, waarmede de vrij willige brandweer is uitgerust Het voertuig stond hiertoe voor de ingang van het gemeentehuis opgesteld. Er werd uiteraard ook een kleine spuitdemonstratie ge geven. Voor de aankoop verleen de de raad op 9 augustus 1966 een krediet van 60.000. De nieuwe auto, die een oude in 1948 aange kochte brandspuit zal vervangen, werd gebouwd door de Brand spuit enfabriek A. Bikker Zoon te Rotterdam en is gemonteerd op een DAF-chassis. Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee. makreel tot f31.per kist. Voor schol was het maximum f 51.per kist. Weeg tarbot varieerde van f 6.20 tot f 5.50 per kg, tong van f 5.17 tot f2.67 per kg. Voor de vrijdagmarkt stonden o.a. genoteerd de Marie Elizabeth IJM. 6 met 1.200 kisten vis, 250 kl. kistjes vis en 50 stuks stijve kabel jauwen, de Elizabeth Christina KW 41 met 600 kisten koopharing, als mede de Michael KW 167 en de Wiron m LJM. 211 met samen 700 kisten spamiharing. Aan de Ierse westkust deden de treilers redelijke vangsten. De Ca roline VL 90 meldde een dagvangst van 20 last, zijnde 340 kantjes ha ring, de Elisabeth VL 105 kwam tot een dagvangst van 100 kantjes en de Urisnus VL 1 had een dagresui- taat van 9 last ofwel 153 kantjes. In de noord zijn de schelvisvang sten minder geworden. Wat er ge vangen wordt is bovendien nogal klein ram stuk, merendeels „pie pers", die door de vrieetredlers wor den ingevroren. ADVERTENTIE Vertrouwd® «teer van weleer nog tteeds bij Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORDW1JK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 uitzicht op keerruimte Golfbaan. >ver dekte en onoverdekte terrassen. HET GEHELE JAAR GEOPEND Stichting Va ka ntiefonds gaat niet in cassatie Het bestuur van de „Stichting vakantiefonds voor de bouwnijver heid" heeft besloten niet in cassatie te gaan tegen de uitspraak van de arrondissementsrechtbank in Am sterdam van 5 juli inzake de inhou ding van twee procent administra tiekosten tydens de zomerverzilve- ring van vakantiezegels in 1966. De ingehouden bedragen (het gaat om in totaal enkele tonnen) zullen in de komende maanden worden te rugbetaald.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7