de beste tabak is NORTON tabak Katwijks zwembad op zondag gesloten Ook Mellema wil federatie Mr. J. v. d. Plas: open discussie Oostduitse kinderen gestraft met zware dwangarbeid in kamp -rijp, vitaal, echt... W- VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Juwelenroof in Bussum (Van onze Hilversumse correspondent) Bij een inbraak in een juweliers zaak in Bussum is voor 50.000 gul den aan sieraden, gouden en zilveren ringen en horloges gestolen. De in braak werd gisteravond ontdekt door een voorbij gangster, die consta teerde dat de luiken voor de winkel ramen waren verwijderd. Zij waar schuwde toen de politie. De politie constateerde, dat de dief eerst geprobeerd had de toegangs deur tot de winkel te forceren. Toen dat niet lukte, werd een stuk uit het raam van het bij de zaak behorende kantoor gesneden en vervolgens werd dat ook gedaan bij een deur, die van het kantoor toegang gaf tot de winkel. Daar werd door de inbre ker een groot aantal kostbaarheden weggenomen. Uit het kantoor werd nog een bedrag van 100 gulden gesto len. De lege kassa in de winkel le verde geen buit op. De winkelier is tegen diefstal ver zekerd. Roemenië tegen kernwapenverdrag Roemenië heeft gisteren in Genè- ve zijn onafhankelijkheid van het Kremlin gedemonstreerd met een vernietigende aanval op het ont- j werp-verdrag tegen de verspreiding j van kernwapens. Het onvolledige ontwerp werd op 24 augustus ingediend door de Vere- ixigde Staten en de Sowjet-Unie en is sindsdien door Bulgarije, Tsjecho- Slowakije, Hongarije en Polen warm gesteund. De Roemeense afgevaardigde Eco- besco liet in een lange rede weinig heel van het verdrag, dat hij arti kel vóór artikel aan de kaak stelde. De Roemeen was vooral misnoegd over de omstandigheid dat de atoom- mogendheden niet alleen niet gecon troleerd worden maar door het ver drag op geen enkele wijze tot ontwa pening gedwongen worden. Gowon roept op tot beëindiging bewind-Ojoekwoe De Nigeriaanse federale premier kolonel Gowon heeft gisteren in een radioboodschap de Ibo's in de afge scheiden oostprovincie Biafra opge roepen het bewind van luitenant kolonel Ojoekwoe omver te werpen en een eind te maken aan de Nigeriaan- l se burgeroorlog. Kolonel Gowon be- j weert dat de huidige strijd niet te- i gen de Ibostam gericht is, maar te- gen het bewind in Biafra. Na langdurige discussies in de raad Meer dan twee uur heeft de Katwijkse gemeenteraad die gisteravond onder voorzitterschap van loco-burgemeester C. van der Plas in openbare vergadering bijeen kwam, nodig ge had om een beslissing te nemen over het voorstel van B. en W. goedkeuring te verlenen aan het besluit van de raad van be heer van de N.V. Sportfondsenbad Katwijk om, op grond van bedrijfseconomische overwegingen, het overdekte bad open te stellen van maandag tot en met zaterdag. Na langdurige dis cussies werd het voorstel tenslotte aangenomen. De heer J. L. Riezebosch (Gem. Bel.), die zelf in de raad van be heer zitting heeft, deelde mede het In grote trekken wel eens te kunnen zijn met de brief van de raad van beheer, die thans aan de orde werd gesteld. Dit met nadruk op het woord thans. Bij een commerciële benadering van de exploitatie van het sportfondsenbad behoort de raad van beheer niet te veel op gissingen en prognoses af te gaan, maar zi^h zo mogelijk te laten leiden door er varingscijfers, dus uitkomsten en be drijfsresultaten. Aangezien het bad nog niet geopend is durfde spreker zich dan ook niet aan prognoses te wagen. Hoewel in principe voorstan der van een gehele of gedeeltelijke openstelling van het bad op zondag, zag hy geen directe reden om hier toe over te gaan, aangezien de ani mo daarvoor nu nog niet bekend is. De heer M. A, de Vries (Vrije Lijst), overtuigd dat de raad van be heer alles doet om de exploitatie van het bad zo rendabel mogelijk te ma ken, toonde zich juist daarom over het besluit zeer vei'baasd. Het na delige saldo van het bad zal waar schijnlijk wel groter worden dan is geraamd. Hij begrijpt dan ook niet waarom wordt voorgesteld op be drijfseconomische gronden het bad alleen van maandag tot en met za terdag open te stellen. Hij zou daar om gaarne vernemen wat die gron den dan wel zijn. Het raadslid A. C. Berkheij (CH) verklaarde zich met het voorstel te kunnen verenigen en dat niet alleen op bedi'ijfseconomische, doch ook op principiële en sociale gx-onden. Geen goed woord Mr. J. van der Plas (AR) daar entegen had voor het voorstel geen goed woord over. Er wordt een be roep op bedrijfseconomischp motie ven gedaan, zonder dat de raad hier in ook maar enig inzicht heeft. Alle maatregelen van bedrijfseconomische aard onttrekken zich aan zijn oor deel. Bij de behandeling van de met de N.V. Sportfondsenbad te slui ten overeenkomst zijn alle bevoegd heden in handen van B. en W. ge legd, met uitzondering van de da gen van openstelling. Alleen hier over krijgt de raad te beslissen. Wat kan de raad nu anders doen dan ja knikken op wat de raad van be heer en B. en W. zeggen, zo vroeg dit raadslid. Immers geen enkel raadslid is er voor om het bad de gehele zondag open te stellen. Een positieve beslissing ten aanzien van de openstelling op zondag zou er echter op neer komen, dat B. en W. en de raad van beheer, buiten controle van de raad om, het bad dan de gehele zondag zouden kunnen openstellen. Bovendien moet deze bepaling leiden tot zeer onvruchtbare en weinig ver heffende debatten in de raad. In dit opzicht, aldus mr. Van der Plas, is er sprake van een vex-re- gaande tweeslachtigheid in de dorps politiek van Katwijk. Veel raadsleden menen kennelijk, dat de taak van het gemeentebestuur in hoofdzaak daar uit bestaat, dat voorschriften worden gegeven over wat wel en wat niet op zondag geoorloofd is en dat het zaak is zijn opvattingen dan vooral dwin gend aan anderen op te leggen. Dit leidt tot tal van onzuivere situaties, die voor al in het oog van de wereld onwaarachtig aandoen. Ook voor de AR.-fractie is de be vordering van de zondagsrust een dierbaar goed, maar wij verfoeien een debat als het onderhavige waaruit blijkt, dat B. en W. zelf de geit en de kool willen sparen. Het argument, dat het bad op „bedrijfseconomische gronden" gesloten zou moeten zijn, is voor de fractie onaanvaardbaar, in de eei'ste plaats omdat dit geen be slissing is waarbij de financiële uit komst van belang is, een puur kapi talistisch argument waardoor de AJl.-fi-actie zioh niet laat strikken, en de raad bovendien geen inzicht heeft in de financiële uitkomst van de exploitatie op zondag. Open discussie De A.R.-fractie wenst clan ook een open discussie, met inachtne ming van alle factoren, van belang voor de totale bevolking. Christelijke politiek is ten bate van de gehele samenleving en niet alleen gericht op het kerkvolk achter de gesloten kerkdeuren. De zaak thans afdoen met een beroep op bedrijfseconomi sche motieven is, gezien in het raam van wat het zwembad de gemeente kost, gezien het offer met gemeen schapsgeld aan onze jeugd, struisvo gelpolitiek. Het A.R.-standpunt is i gesloten moet zijn omdat andei's de dan ook dat de raad dit voorstel I kex-nwaarheid van de bijbel wordt moet afwijzen en dat B. en W. met aangetast en verdoezeld onder de een beter voorstel dienen te komei Ook de heren dr. G .W. Overdij- kink (CH) en J. C. de Krijger (PvdA toonden zich zeer verbaasd over de door de raad van beheer aangevoer de motieven. De heer K. van der Meij (SGP) verklaai-de, dat de bezwaren van zijn fractie tegen de zondagslui ting niet alleen op principiële gron den rusten, doch dat hierbij zeker ook bezwaren van economische en sociale aard meende dat christelijke politiek be houdend moet zijn in de px-incipiële doelstellingen, doch wel dynamisch moet zijn in de methodiek. Dyna misch zijn is vóór een zwembad kie zen. maar de principiële doelstelling is daarbij dat het bad op zondag schijn van vooruitstrevendheid. De heer D. van Duijn (PvdA) wenste ingelicht te worden over de vraag hoe de raad van beheer heeft kunnen constatex-en dat er geen be hoefte aan openstelling op zondag bestaat en hoe groot de behoefte dan wel zou moeten zijn om het bad wel open te stellen. Ook de heren J. J. Timmermans (CH), H. J. Grimber gen (KVP> en P. Jaapies (Gem. Bel.) xol spelen. Hij1 toonden zich weinig content met het Pronk Deze motie werd eveneens verwor pen en wel met 10 stemmen voor en 12 tegen. Voor stemden de heren J. J. Timmermans (CH), M. A. de Vries (Vrije Lyst), L. A. Kreft (AR), dr. G. W. Overdijkink <CH>, H. J. Grim bergen (KVP), L. Kruijt (Gem. Bel.), D. van Duijn (PvdA). J. L. Rieze bosch (Gem. Bel.) en mr. J. van der Plas (AR). Het vooi'stel van B. en W. werd hierna zonder hoofdelijke stemming aanvaax-d, met aantekening van de heren L. Kruijt (Gem. Bel.), mr. J. van der Plas (AR). M. A. de Vries (PvdA), dat zij geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. Ex-provo Stolk vraagt Koningin om gratie De vroeger in de provobeweging actieve Amsterdammer R. Stolk, die door het Gerechtshof is veroordeeld tot vijf weken gevangenisstraf, heeft Koningin Juliana in een brief om gi-atie gevx-aagd. De gevangenisstraf werd hem opgelegd wegens zijn rol bij het tot stand komen en vex-sprei- den van het nummer van het blad Provo, waarin een „subversieve brief" werd afgedrukt. Naar het oordeel van het Hof heeft hij zich hiermee schuldig gemaakt aan op ruiing. In de subversieve bxief werd onder meer opgeroepen tot het op blazen van de IJ-tunnel. Dè heer Stolk is van mening, dat hij geen straf verdient, omdat niemand de brief serieus heeft genomen. Antwoord ADVERTENTIE CEtafeur Cetaflex witte houtlijm CHU-KVP-ARP (Van onze paxdementaix-e redactie) de groep van 18 ook de opvattingen De christelijk-historische fractie leider in de Tweede Kamer, de heer J.T. Mellema, heeft positief gerea geerd op een verklaring van de C.H.- jongerenorganisatie, waarin werd ge vraagd om concrete besprekingen met KVP en A.R.P. over samenwer king op federatieve basis. „Ik ben het eens met de strekking van de ver klaring", zei hij gisteravond op een vergadering van de christelijk-histo rische kamerkieskring in Den Haag. „Het zou toe te juichen zijn als we over organisatorische samenwerking In federatieve zin konden praten". De heer Mellema vroeg begrip voor het feit, dat het gesprek tussen de drie confessionele partijen in de groep van 18 nog niet tot concrete re sultaten heeft geleid. Hij wees erop, dat de opstelling van een gezamenlijk progi-amma veel tijd vergt. Het ge sprek dient volgens hem echter tot resultaten te leiden, omdat het niet meer als vrijblijvend kan worden beschouwd. De sohristelijk-historische fractie leider wilde in de overwegingen van christen-radicalen beti-ekken. „Hun plaats moet in de christelijke politiek zijn", zei hij. De heer Melle ma liet blijken begrip te hebben voor het verlangen van de radicalen om de christelijk geïnspireerde politieke opvattingen een programmatische verwoording te geven. Hy noemde hun inbreng een positieve bijdrage voor de bepaling van de richting die de C.H.U. op moet. Volgens de heer Mellema, dient ook de C.H.U. zich de komende maanden diepgaand te bezinnen op de grondslagen en de opdracht, die de Unie heeft. Hij hield een pleidooi ter doorbreking van de kleurloosheid en wilde kiezen voor creativiteit in de politiek in plaats van immobiliteit. De C.H.U. komt in december in bui tengewone algemene vergadex-ing bij een om over de partijvernieuwing te praten. Ter voorbereiding van deze bijeenkomst heeft de fractieleider een aantal discussiepunten op papier gezet) die in de komende weken aan de kiesverenigingen zullen worden voorgelegd. Wethouder J. Bergman, die tevens voorzitter is van de raad van beheer, verklaarde 'in zijn antwoord, dat deze raad vooralsnog geen vrijheid kan vinden om met een voorstel tot open- j stelling op zondag te komen, zolang de behoefte daaraan niet is gebleken. Uit overleg met de plaatselijke ver enigingen, die zich bezig houden met het zwemonderricht, is komen vast te staan dat zij daaraan geen be hoefte hebben. Opening op zondag zou momenteel zeer veel geld kosten, waarmede bij de exploitatie-opzet geen rekening is gehouden. Er is nu reeds een geraamd tekort van f 300.000 per jaar. Om daar nog eens een nadelig saldo van de zondagsexploitatie bij te laten ko men is niet verantwoord. De zon- dagsrust zou volgens de wethouder met een openstelling niet in het ge drang komex\. doch deze kwestie is thans niet aan de orde. Ook in tweede instantie werd nog uitvoerig over deze zaak gediscus sieerd, met als resultaat dat moties werden ingediend door de heren P. Jaapies (Gem. Bel.) en mr. J. van dea- Plas (AR). De heer Jaapies wilde dat de raad in principe zou beslui ten het bad op zondag open te stel len, doch het aan de raad van be heer over te laten met ingang van welke datum dit zou moeten geschie den. Deze motie werd met 19 tegen 3 stemmen verworpen. Voor stemden alleen de heer Jaapies en zijn frac tiegenoten L. Kruyt en J. L. Rieze bosch. In de motie van mr. J. van der Plas werden B. en W. uitgenodigd de vraag of het bad op zondag ge opend zou moeten zyn aan een na dere studie te onderwerpen en na te gaan in hoeverre aan de openstel ling behoefte bestaat, mede in sa menhang met het jeugdwerk, en hierover aan de raad verslag uit te brengen. Negenentwintig Oostduitse meis-1 motorbootje te vluchten. Aktieve jes en jongens, die deze zomer tij- voorbereiding tot vlucht wordt even dens pogingen om over de Oostzee j streng gestraft als een mislukte luchtpoging. Scandinavië of de Bondsrepu bliek te vluchten, werden aangehou den, zijn door de arrondissements rechtbank van Rostock ieder tot an derhalf jaar dwangarbeid veroor deeld. Zij moeten hun straf uitzitten in een speciaal gevangenkamp voor jongeren, dat in Hennickendorf bij Strausberg ten oosten van Ber lijn is gevestigd. Met uitzonde ring van de jongeren beneden de vijftien, moeten zy allen twaalf per dag in de steenfabrieken ei brouwerij in nickendorf, zw verrichten. Het grootste deel van deze jonge ren werd door Oostduitse oorlogs schepen ontdekt en aangehouden, j toen zij met kano's, zeilbootjes of motorbootjes trachtten de Oostzee over te steken. Vier jongeren waren er al in geslaagd met hun bootje buiten de territoriale wateren te ko men. Desondanks werden zij aan- gehouden en opgebracht, j Zes jonge mensen verloren bij de j dergelijke vluchtpogingen het leven. Een meisje en een jongen werden doodgeschoten toen zij 's nachts geen gevolg gaven aan een bevel om te stoppen en trachtten in de duisternis te ontkomen. Twee andere jongens werden bij zo'n poging zo zwaar gewond, dat zij latex- aan hun wonden bezweken. Een meisje en een jongen verdronken toen hun bootje 's nachts werd geramd door een snelboot van de Oostduitse po litie en dientengevolge kantelde. Kinderen beneden de vijftien be hoeven „alleen maar" zeven werken. Zij krijgen de rest tijd les- Er wordt zes dagen per week gewerkt. Zondags is er sport beoefening, politieke scholing en „zelfstudie." waarmede vier uur strikte afzondex-ing wordt bedoeld. De gevangenen mogen in de eer ste zes maanden van hun verblijf in Alle 29 in dit kamp opgesloten Hennickendox-f alleen eens in de J jongeren hebben zich schriftelijk twee weken een briefkaart aanmoeten verplichten niets te vertel- naaste familieleden schrijven, len niet tijdens en niet na hun Daarna zijn, als het gedrag goed is. gevangenschap over de gevallen dodelijke afloop en eventuele brieven toegestaan die eerst door de kampleiding moeten worden gele zen. De jongste gevangenen in dit kamp zijn een meisje en een jongen 'eertien jaar. Zij werden sterfgevallen tijdens de gevangen schap. Sommigen hebben er toch met familieleden over gepraat. In deze jeugdgevangenis zyn ook jon- arrestatie van hun ouders betrapt geren opgesloten, die criminele de- bij hun voorbereiding om met een I lieten hebben begaan. NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwé soorten volle, weelderige tabak— de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. 25 NORTON cigarettes/1.50 NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet was—gemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! "5^ trmKÊÊÊÊÊÊÊSk SiSii in iiilii

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5