Kerk staat momenteel voor vele vraagstukken Verkouden' Met schatten uit verleden voortbouwen in liet lieden GERO CASSETTES v. d. Water Hoofd van 'Aalmarkt' vertrekt Vierde lustrum van r.k. vrouwenbeweging Noorderkwartier bestaat 40 jaar Padvindersraad in Leiden opgericht Aantal advocaten in ons land daalt Behaaglijk warm PULLOVER VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 CLASSIS LEIDEN N.H. KERK BIJEEN ADVERTENTIE ■Veïittouvfop Tijdens de vergadering van de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk, die in het wijkgebouw van de Vredeskerk in Leiden werd gehouden, bleek weer eens, hoe overstelpend veel vragen mo menteel op de kerk afkomen. De praeses, ds. H. J. van Achter berg uit Leiden, wees er in zifli openingswoord op, hoe bijna niemand in staat is om al deze onderwerpen te overzien. Oppassen voor oppervlakkigheid Is het wellicht mogelijkzo vroeg hij zich af, om ringsgewijs studiegroepen te vormen, waarin bijzondere aandacht loordt ge schonken aan onderwerpen, die thans onze aandacht vragen, zo als daar zijn: de verhouding RomeReformatie, de uitverkie zing, de liturgie, de catachese, de maatschappelijke structuren in onze samenleving? Er is zo veel te bestuderen, dat oppervlakkigheid dreigt. In ieder geval worden we na 450 jaarreformatie opgeroe pen om met de schatten uit het verleden voort te bouwen in het heden. Deze veelheid van onderwerpen bleek ook uit het verslag dat het sy nodelid, mr. Van Norden, gaf over de laatste synodevergadering. Daar kwamen o.a. ter sprake: richtlijnen voor het gemengde huwelijk tussen hei-vormden en rooms-katholieken, een rapport over de leer der verzoe ning, revisie van het diakonaat, de vredesweek, de vaste Paasdatum, de vaststelling van de nieuwe psalmbe rijming, de proeve van een nieuw ge zangboek .Het is bijna te veel voor één generatie om dit alles opnieuw op de helling te moeten brengen. Intussen hield de classicale verga dering van Leiden zich gisteren met twee onderwerpen meer intens be zig: met de vraag van het belijden der kerk en met het nieuwe kerklied. Het belijden der kerk De vraag naar het belijden der kerk werd ingeleid door ds. A. A. Spijkerboor, studenlenpredikant te Amsterdam. De eeuwen door heeft de kerk steeds haar geloof beleden. Zij deed dit om haar geloof te formu leren èn om de grens tussen geloof en ongeloof; gehoorzaamheid en on gehoorzaamheid tegenover God, te stellen. De kerk kent geloofsbelijdenissen uit de tijd van de oude kerk. De zgn. Apostolische Geloofsbelijdenis is daarvan wel de bekendste. Uit de tijd van de reformatie heeft de Heidel- berger Catechismus wel het sterkst zijn stempel op het geloof der ge meente gezet. In onze eeuw, toen in Duitsland de nationaal socialistische ideologie het geloof van de kerk dreigde te gaan overheersen, heeft in 1933 in Barmen de Duitse belijdende kerk de z.g. Barmer Stellingen ge formuleerd. Hierin sprak de kerk het uit: zo horen wij in deze tijd de bijbel, zo hijsen we in het schip van de kerk de vlag. In deze Barmer Stellingen werd niet alleen positie gekozen te gen de heidende ideologie van het nationaal socialisme, maar evengoed tegen een verburgerlijkt geloof, t in geloof in God als een te grote vanzelfsprekendheid werd aanvaard, maar waarbij hele terreinen van leven praktisch van onze verhouding tot God worden buitengesloten. Waarom zün we het in het verleden er zo gemakkelijk over eens geweest, dat b.v. film, toneel voor een christen taboe waren, maar hebben we de log als een voor een christen or mjjdelijke zaak aanvaard? In de Barmer Stellingen wordt dui delijk gestéld, dat wij ofwel alleen onder de goede heerschapptf van zus Christus zullen leven, dan w ADVERTENTIE Voor juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 De heer G. Meijhuis gaat, na het Leidse onderwijs elf jaar gediend te hebben, de stad verlaten. Hij heeft om zich in Apeldoorn te kunnen ves tigen ontslag gevraagd als hoofd van de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt. Op een door de oudercom missie belegde avond in het schoolge bouw werd gisteren van het hoofd af scheid genomen. De heer Meijhuis kreeg op deze afscheidsavond lof toe gezwaaid en cadeaus aangeboden. De gemeentelijke inspecteur van het onderwijs in Leiden, de heer J.J. van Riesen. noemde het scheidende schoolhoofd een gedegen vakman, die de belangen van het openbaar on derwijs in Leiden voortreffelijk heeft gediend. „Met grote intelligentie heeft U zich van Uw veelomvattende taak als hoofdonderwijzer gekweten", al dus de inspecteur. Het verheugde hem dat de kortsluitingen tussen het schoolhoofd en het "stadhuis" tot een minimum beperkt zijn gebleven. „U stond achter Uw personeel en met taaie volharding heeft U zich in Uw werk vastgebeten", zo vervolgde de heer Van Riesen. Hij noemde de heer Meyhuis een meer behoudend dan vooruitstrevend man, die over een goed ontwikkelde kritische instelling beschikt. Namens het gemeentebe stuur dankte de inspecteur de heer Meijhuis voor al hetgeen hij voor het Leidse onderwijs heeft gedaan. De Adviesraad voor het Openbaar Onderwijs in Leiden was op deze af scheidsavond vertegenwoordigd door de heer D. Cossee. Deze legde er de nadruk op dat de heer Meijhuis als opvolger van wijlen de heer P. Wisse de goede naam van de Lucas van Leydenschool heeft weten te handha ven. Hij zei voorts, dat een beroep op de hulpvaardigheid van de heer Mey huis nooit tevergeefs is geweest. Nadat enkele leerlingetjes liedjes ten afscheid hadden gezongen, dank te de heer Meijhuis voor al dit hul debetoon. Hy zei in zyn dankwoord het "wilde" westen te verlaten omdat zijn hart hem meer naar de lande lijke rust van het oosten trekt. Op de foto nemen enkele leerlin getjes afscheid van hun hoofdonder wijzer. (Foto LD./Holvast! de ban van andere krachten terecht zullen komen, zoals die met name in de totalitaire tendenties van de mo derne staat gestalte krijgen. In de stellingen van Barmen van 1933 wordt duidelijk uitgesproken, dat Jezus Christus het ene woord van God is, dat wij hebben te vertrouwen te gehoorzamen. Zijn gezag geldt x ons gehele leven, zodat er geen gebieden in ons leven zijn waarop wij andere machten toebehoren. In stelling 5 wordt uitgesproken, dat de staat de taak heeft in onze niet-ver- loste wereld voor recht en vrede te zorgen. De staat heeft een dam op te werpen tegen de macht kwaad; zij dient j*uimte open te houden voor de verkondiging koninkrijk van God. Kernwapenen We hebben ons in onze tijd wel af te vragen, of een overheid, die uit deze opdracht leeft, zich kan en mag bezighouden met de vervaardiging van kernwapenen. Dat kan wel eens een opschorting van de christelijke ethiek zijn. Ds. Spijkerboer is van mening, dat de ned. herv. kerk het gezag van de belijdenis van Barmen dient te er kennen. Daartoe heeft hij zich in het begin van dit jaar tot de classicale vergaderingen gewend. Hij had dus de gelegenheid om zelf zijn voorstel toe te lichten. De classicale vergade ring van Leiden nam nu nog geen be slissing. In januari 1968 hoopt men dit wel te kunnen doen. Het kerklied Als tweede hoofdpunt van de agen da werd het nieuwe kerklied aan de orde gesteld. Inleider was de orga nist van de Pieterskerk, de heer A. Blankestein Een proeve van een nieuw kerkboek is in bewerking. Niet minder dan een schat van 700 liede ren komt ervoor in aanmerking daar in opgenomen te worden. De synode heeft aan alle 54 classes van de Ned. Herv. Kerk een aantal liederen toe gezonden om deze in de kerkdienst naar inhoud en melodie te toetsen. Het bleek, dat in de classis Leiden nog maar een klein aantal gemeen ten aan deze toesing toegekomen is. Het is geen gemakkelijke zaak om een kerklied te testen op zyn bruik baarheid en op zijn muzikale merites. Tekst en melodie van een lied moe ten een eenheid vormen. Bij de be oordeling van een lied speelt de eigen geloofsbeleving een grote rol. De heer Blankestein onderstreepte dat we met het kerklied niet in het luchtledig staan. Er is in dit opzicht een bepaalde traditie. De wezenlijke dingen, die in de eredienst aan de or de komen moeten ook in het kerklied weerklank vinden. Het kerkboek moet in dezen altijd een open boek blijven: de kerk zal steeds weer nieuwe woor den en nieuwe vormen vinden om de lof van God te bezingen. Daar de persoonlijke instelling in de beoordeling van het kerklied zo'n grote rol speelt, is het begrijpelijk dat er vrij sterk verschillende stijlen in het kerklied bestaan. Het is nood zakelijk, dat de gemeenten zich be zinnen op de vraag of verschillende stijlen in één kerkbundel elkaar kun nen verdragen of elkaar ook schade kunnen berokkenen. De classicale vergadering sprak niet alleen over het nieuwe kerklied, ze toetste zelf ook een aantal nieuwe liederen in de praktijk. De vergade ring was het er over eens, dat men zich wil verheugen, dat er aan een nieuw gezangboek gewerkt wordt. Zij achtte het echter niet goed mogelijk om zich nu reeds een oordeel te vor men over de 12 aangeboden liederen, laat staan over een gehele bundel. Daarom werd het karakter van de nieuw te verwachten bundel als proe ve van een nieuw kerkboek ook sterk onderstreepte. Men zou het in het al gemeen gelukkig vinden als ver schillende bundelingen van liederen ons in de toekomst zouden bereiken: liederen voor de kinderen, liederen voor de jeugd, liederen voor de ere dienst. De classicale vergadering vaardigt met ingang van januari een predi kant af naar de generale synode. Als primus lid werd gekozen ds. S. Kooistra van Lisse, als secundus lid ds. P. Kloek te Leiden en als tertius lid ds. M. Hanemaayer te Alphen aan den Rijn. Verder dient nog te worden ver meld, dat de mogelijkheid onder ogen gezien zal worden om te komen tot uitwisseling van waarnemers met de classicale vergadering van de Geref. Kerken. Door een commissie zal aan dacht geschonken worden aan vor- Rillerig? Onprettig?Pas dan op Neem bijtijds 'ASPRO'. %ASPR0' bevat alles om Uw ver- koudheid snel en doeltreffend te bestrijden. Met een groot feest vierde de Leidse r.k. vrouwenbeweging gisteravond het vierde lustrum. Het bestuur bood bij deze ge legenheid de leden een souper in het St. Antonius Clubhuis aan. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het doet. ex. Ned recht de heren F. Robertson (Lei- kerkewerk, die speciaal ge- I den), P. Scholten (Amsterdam) H. richt zijn op de recreatiegebieden I Drewes (Leiden) en C. J. D. Waal binnen de classis. (Ledden). De presidente van de vrouwenbe weging, mevrouw C. Uphoff-Visser, gaf ha een overzicht van de groei en de diverse activiteiten van de vere niging. De beweging is op 30 septem ber 1947 opgericht door de K.A.B. (nu N.K.V.). Een maand later werd een bestuur samengesteld. Hierbij waren slechts tien dames aanwezig. Een jaar later werd de eerste al gemene ledenvergadering reeds door 120 leden bijgewoond. Mevrouw Up- hoff, die al vijftien jaar presidente is, vertelde altijd te hebben gestre den voor de vooruitgang van de huis vrouwen in onze maatschappij. In die twintig jaar werden bijvoorbeeld een toneelgroep en een naaikrans opge richt, werden er vele gespreksmid- dagen gehouden en gaven vele leden Leidse speeltuinvereniging Ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Leidse speeltuinvereniging „Noorderkwartier" recipieerde gisteravond het bestuur in de kantine van de Leidse Apparatenfabriek aan de Os- en Paardenlaan. De vereniging heeft onlangs Konink lijke goedkeuring aangevraagd, onder meer om de weg naar een lang begeerd clubhuis (waarvoor al ruim f 8.500,- bijeen is gebracht) te effenen. Clir. Lyceum dr. W. A. Visser 't Hooft Het verbouwde en sterk uitgebrei de Chr. Lyceum aan de Kagerstraat in Leiden zal maandag 23 oktober, 's middags om 2.30 uur, officieel wor den geopend. De opening zal wor den verricht door de oud-secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hoofd, wiens naam de school in het ver volg zal dragen. Gouden paar De heer A. Glasbergen en mevr. J. Glasbergen—Siera uit de Leuven straat (no. 46) in Leiden vieren op 10 oktober hun gouden huwelijksfeest. Op de ondertrouwdag, eergisteren, versierden de kinderen het echt paar Glasbergen heeft er acht het huis met kleurige slingers. De heer Glasbergen heeft 50 jaar lang gewerkt bij de firma Wernink. De laatste jaren was hij chauffeur op één van de vrachtwagens in welke tijd hij veel mensen leerde kennen. Eén jaar voor zijn pensionering ont ving de heer Glasbergen in verband met zijn gouden dienstjubileum de zilveren gedenkpenning van de Vere niging in Bouwmaterialen in Neder land en de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau. Mevrouw Glasbergen had in de I eerste jaren van haar huwelijk haar j handen vol aan de huishouding en de opvoeding van haar acht kinde ren. Nu is het rustiger geworden, maar nog vaak komen de kinderen, die allen In de buurt wonen, Dij vader en moeder aan. De heer en mevrouw Glasbergen, die beiden 72 jaar zijn, hebben dertien kleinkin deren. Het echtpaar is van plan om er op 10 oktober een gezellige avond van te maken, als temidden van alle kinderen en kleinkinderen het gou den huwelijksfeest wordt gevierd. hun tijd aan goede werken, zoals het afleggen van ziekenbezoek bij de le den. „Er hébben zich vele groepjes van vriendinnen gevormd, een bewijs dat het leeft in onze vereniging. Dit leven is ook vanavond aanwezig", aldus mevrouw Uphoff. Vervolgens voerde pater T. J. Wol- dendorp ofm. het woord. Pater Wol- dendorp. die zelf deze week een 20- jarig jubileum vierde als adviseur van de K.A.V., sprak over de ver nieuwing in de kerk en over de po sitie van de vrouw met betrekking tot deze vernieuwing. Allereerst her innerde hij er aan dat Paus Johan nes de eerste stoot heeft gegeven tot alle vernieuwingen in de R.K. Kerk. Deze drang naar vernieuwing is nu doorgedrongen in de bisdommen, ste den, dorpen en in de parochie's. Er waren na verloop van tijd veel men sen, die de vernieuwingen in de kerk konden aanvoelen. In Nederland wa ren echter sommigen zo progressief, dat ze zichzelf niet meer konden bijhouden. In dit verband noemde hij het voor de priesters een even pijn lijke kwestie als voor de leken, wan neer een andere priester, die het niet meer aan kan, uit het ambt treedt. Vernieuwingen doen zich ech ter niet alleen op godsdienstig ge bied voor. Pater Woldendorp hoefde slechts te herinneren aan de mode, de techniek, de huizenbouw, het ge zinsleven en de invloed, die de tele visie hierop heeft en aan de emanci- de (er 1 welijke waarnemers op het concilie). Spreker bepleitte bij de ouderen be grip voor deze vernieuwing, maar verzocht tevens de joiigeren respect te hebben voor de oude normen, die door de ouderen nog vaak worden gehanteerd. „Immers het belang rijkste in de kerk is de geest van God", aldus pater Woldendorp, die van mening was dat van het gods dienstig leven alleen de franje wordt afgeknipt, maar de essentie altijd zal blijven. In de loop van de avond brachten de leden een muzikale ode aah het bestuur. ADVERTENTIE VERLOVIWBSRINGEN DES/REE GROOTSTE WENS EEN CLUBHUIS Onder de receptiegangers bevonden zich o.m. wethouders Piena en San- hes. raadsleden (van wie sommigen in meer dan één kwaliteit aanwezig waren zo vertegenwoordigde de heer G. v. d. Vliet zowel de Recreatie- raad als de commissie sport- en jeugdzaken) en vertegenwoordigers van zusterverenigingen en organisa ties op jeugdgebied. Voorzitter J. J. v. d. Huizen stelde kort ha de opening zijn medebe stuursleden stuk voor stuk aan de genodigden voor omdat deze be stuursleden het toch maar zijn, die de vereniging laten draaien: eerste secretaris H. van Oosten, penning- meester J. Rijnsburger, tweede se cretaris P. Bink, tweede voorzitter C. i Nievaart (die al 39 jaar zitting heeft I in het bestuur), de heer P. van Ros- sum en mevrouw Van Rossum. De voorzitter wijdde ook enige I woorden aan het damescomité, het I comité vakantiebezigheden en de bouwfondscommissie. Ons grote doel voor de naaste toekomst blijft een clubhuis, aldus de voorzitter. „Wij j willen meer zijn dan alleen maar I een vereniging met een tuin, waarin I kinderen kunnen spelen". Hij herin- j nerde hog aan het kinderfeest, dat veertien dagen geleden werd gehou- i den ter gelegenheid van het jubileum. I Wethouder Sannes stond stil bij de ontwikkelingen, die het speeltuinwe- zen in de afgelopen veertig jaar heeft 1 meegemaakt, een ontwikkeling, die i nog steeds aan de gang is. Zijns in ziens heeft het georganiseerde speel tuinwezen nog steeds reden van be staan ondanks 't streven naar vrije speelgelegenheden. Bezinning op de vraag naar de toekomstige plaats van het speeltuinwezen blijft echter geboden. Ook moet niet worden voor bijgegaan aan aansluitingsmogelijk heden op andere vormen van jeugd werk. Ten aanzien van de jubilerende vereniging merkte de wethouder op, dat Noorderkwartier bekend staat als (Foto L.D./Holvast). een „op juiste wijze gerunde vereni- j ging", die een belangrijke plaats in- j neemt in het noorden van Leiden. Namens het gemeentebestuur en ook I als voorzitter van de Recreatieraad bood hij gelukwensen aan. Verder spraken o.a, de heer Schou temaker van de N.U.S.O., de heer F Knaap, voorzitter van Zuiderkwartier (die met enthousiasme opwekte tot contact tussen leden en be stuur), de heer Weeber, tweede voor zitter van de Leidse Bond en de heer Bol, voorzitter van de jubileum commissie. In de afgelopen twee jaar door verkoop van oude kranten en lorren f 4.034 bijeengebracht, deelde nee. Tezamen met wat reeds in was voor het te bouwen clubge bouw is in totaal nu f 7.894 beschik - De heer Bol koh tenslotte de verheugende mededeling doen. dat de jubileumcommissie f 700 heeft over gehouden van het voor de jubileum viering bestemde bedrag. Een meisje (zie foto) bood dit bedrag aan in een miniatuur clubhuisje. De oud-voorzitter van Noorder kwartier haalde deze avond leuke herinneringen op aah vroeger jaren. Eerste stap naar samengaan Wat landelijk woensdag zijn beslag heeft gekregen: de fede ratieve samenwerking van het Nederlands Padvindsters Gilde, de Katholieke Verkenners, de Nederlandse Gidsen Beweging en de Vereniging de Nederlandse Padvinders in „Scouting Ne derland", heeft na enkele maanden van intensieve voorberei ding nu ook in Leiden vaste vorm gekregen. In het Leidse buitencentrum „De i betekenen i hun activiteiten i Korte Vliet" is gisteren in aanwezig heid van de betrokken districten resp. onderdistrictstaven de oprieh- tingsacte van de Leide Padvinders- raad (LPR) ondertekend door resp. mevr. L. S. Groen-V. d. Vijver (te vens dit eerste jaar voorzitster) na mens het Nederlandse Padvindsters Gilde, de heer A. C. J. Duindam (te vens secretaris) namens de Katho lieke Verkenners, mevr. J. Jacbs- Oostdam namens de Nederlandse j welke uit dit eerste contact reeds Gidsenbewegingen de heer K. v. Rije zijn voortgekomen. Wellicht zal op namens de Nederlandse Padvinders den duur deze federatie van ver- (onderdistrict Leiden). lenigingen uitlopen op een echt sa- Dit samengaan kan voor de be- mengaan op elk gebied zoals de trokken organisaties een versterking grondlegger Baden Powell dat ook heeft bedoeld. al tegenover de overheid, zoals Groen-v. d. Vijver in haar toespraak benadrukte. Maar vooral betekent het, dat de vernieuwing die zich in het jeugdwerk aan het voltrekken is. nu met meer beleid en deskundigheid zich kan ontwikkeien. Dat de LPR méér kan zijn dan alleen orgaan van overleg, blijkt wel uit de vele suggesties en activiteiten „Het vrije beroep met zijn geringe sociale zekerheid en zijn i fiscale achterstelling maakt het de jonge meester in de rechten j niet gemakkelijk de advocatuur te verkiezen boven een min of I meer ambtelijke loopbaan, die niet deze nadelen heeft". Dit zei vanochtend de deken der Ne derlandse orde van advocaten, mr. T. baron van der Feite, in zijn rede op de vandaag in Alkmaar gehouden jaarvergadering der orde. Hij toonde zich ongerust over het feit, dat het aantal advocaten, dat de laatste ja ren rond de 2.000 schommelde sinds 1 oktober 1966 een vrij scherpe daling heeft ondergaan van 2024 tot 1943 thans. Sedert 1890 was de verhouding van één advocaat op 5700 Nederlan ders ongeveer dezelfde gebleven, nu ls deze 1 op ruim 6000. Kwantiteit al leen is niet voldoende voor een onbe zorgde toekomst van de balie, kwali teit is nog belangrijker, aldus spre ker. De deken wees er in zijn betoog verder op. dat de advocaten in Ne derland nog altijd niet adequaat wor den gehonoreerd in de procedures waarin zij worden toegevoegd. Hoe benard de financiële positie van de overheid ook moge zijn, deze kan en mag nimmer een reden zijn de advo caten en procureurs, die in deze een sociale plicht vervullen, lager te ho noreren dan waarop zij in redelijk heid en billijkheid aanspraak kunnen maken. De kosten verbonden aan het verlenen van reohtsbijstand aan zg. onvermogenden mogen nimmer een sluitpost van de begroting worden, aldus mr. Van der Feltz. ADVERTENTIE EEN VAN HERENSTRAAT 83 BREESTRAAT 137 Experimenteel Kerkewerk Onder leiding van dr. P. J. Schoon- heim wordt zondagochtend in «Ie stadsgehoorzaal een bijeenkomst van Experimenteel Kerkewerk der Leidse hervormde gemeente gehouden. In een open gesprek zullen enkele Leidse journalisten iets vertellen over hun taa'rpvatting.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3