Spinazie a Ia crème MISSLYN Voor bijbel blijft grote belangstelling bestaan „Dr. Zjivago" groots en lang spektakel „De jonge Venus SCHUDEI'S CITROEN Dit hebt u nog nóóit gegeten! Nu nog 25 miljoen voor vertaling en verspreiding DAMESBEURS MODE THEATER [JDAG 29 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 29 ADVERTENTIE LIDO „Wü hebben talrijke bezwaren tegen de duidelijke Amerikaanse visie van David Lean op een in de eerste jaren van de revolutie zo sterk gis tend Rusland. Dat neemt niet weg, dat hij met het volgen van Boris Pasternaks roman een menselijk drama op het grote doek brengt, dat velen zal kunnen boeien en wellicht zelfs ontroeren. Een moderne versie van „Oorlog en Vrede", vol van de benodigdheden voor een best seller, welke het ondanks de be zwaren ook ins land wel goed zal doen". Dat schreven wij een klein jaar geleden, toen „Dr. Zjivago" in ons land in premiè re ging. Inderdaad heeft de film succes gehad. Zoveel we ken hier, zoveel weken daar. Geen wonder. Regisseur Lean heeft de voor hem aantrekke lijke zaken uit Pasternaks ro man gehaald en die omgeven met talrijke mooie plaatjes aan ons voorgezet. Pasternak kreeg de Nobel prijs voor de wijze, waarop hy de aandacht van de we reld heeft gevestigd op de dich ters en eenzame intellectuelen, die pogen achter het ijzeren gordyn hun geestelijke vrijheid te veroveren of te bewaren. Lean (de man. die eens het fyne werkje „Brief Encounter" maakte) heeft getracht dat in beelden te vangen. Hij is nauwelijks verder gekomen dan een heel groots, heel kleurig en heel lang spek takelstuk. Plaatsjesmaker Lean won het met glans van kunste naar Lean. Hi/ heeft zich niet teveel verdiept in de psychologie van zijn karakters. Het zijn slechts onmisbare schakels in het beeldverhaal rond dr. Zji vago (Omar Sjarif), door het lot in de vorm van het regime ach tervolgd en heen en weer geslin gerd in de liefde tussen zijn vrouw Tonia (Geraldine Chap lin) en zijn edele vriendin Lara (Julie Christie). De rand figuren komen nog minder uit de verf. Oh ja. Lean werkt met zijn hoofdpersonen geheel volgens zijn gedachtengang. maar hij naakt ze ondergeschikt aan zijn alloze mooie plaatjes. Daarbij gaat hij geen bekend effect uit ie weg: vallende blaadjes, rij pend koren, lugubere bloedvlek ten, smeltende sneeuwvlokken, huilende wolven, smachtende balailaika's, denderende treinen, loeiende wind en niet te verge ten een eindeloos herhaald, maar op zichzelf heel fijn melodietje. Daarbij hanteert Lean bijzonder abrupte overgangen en verdiept hij zich soms in eindeloze de tails. Het zijn nogal wat bezwaren, maar velen zullen deze wel voor lief hebben bij het langdurig be kijken van het romantische prentenboek, dat door Lean werd samengesteld uit een on gelooflijk aantal zeer mooi ge maakte opnamen. Louis de Funès LUXOR Voor de tweede tweede week kan men Louis de Funès bewonderen in de kleu renfilm ..Bertrand in on (t)roe rend goed". Op knappe wijze vertolkt deze Franse komiek de rol van de rijke makelaar Ber trand. die zich uit het drukke zakenleven heeft teruggetrok ken. Zijn lekker lui leventje wordit echter wreed verstoord. De vele verwikkelingen zijn op bijzonder vrolijke en komische manier in deze film verwerkt, waardoor de liefhebber van dit genre films zeer wel aan zijn trekken komt James Bond TRIANON James Bond leeft voor de derde achtereen volgende week op het witte scherm in Trianon. „You only live twice" is een bijzonder spectaculair Bondwerk, al lykt het wel of de technische vin dingen onze held wel een beet je overvleugelen. Het verhaal speelt zich af op Japan waar 007 een Spectrebasis vernietigt, van waaruit ruimteschepen op stijgen om andere ruimtevaar tuigen te onderscheppen. James Bond (Sean Connery) maakt in zijn strijd tegen Spec tre gebruik 'van een alleraar digst opvouwbaar helikoptertje Dit wentelwiekje is eergisteren op het vliegveld van Manches ter neergestort. Tijdens een de monstratie werd het toestelle tje, dat 20.000 gulden heeft ge kost, door een windstoot gegre pen. Het kwam op zijn zy te recht, waarbij propelior en ro tor werden vernield. De piloot bleef ongedeerd. Eén windstoot maar Julie Christie als dr. Zjivajo's edele vriendin Lara. 95 STUDIO Het gevoelige en intens doorleefde beeldgedicht „De jonge Venus" (Young Aphrodites) heeft de Griekse cineast Nikos Koundouros na twaalf jaar internationale faam bezorgd. Hij verwierf er prijzen voor de beste regie mee in Ber lijn en Salonika. Al eerder had hij met „De rivier" in de laat ste sitad eenzelfde prijs ver overd. maar desondanks viel het hem moeilijk een producer te vinden voor zijn volgende film. Want Koundouros maakt wel mooie, maar geen commerciële films. Dat is in zeker opzicht ook het geval met „De jonge Venus". Het verhaal is geba seerd op een oude Griekse sage, die zich afspeelt zo'n 200 jaar voor het begin van de jaartel ling. Koundouros heeft het ont daan van alle demonen en an dere onwezenlijke elementen, zo dat hij slechts (primitieve» mensen en mensjes van vlees en bloed overhoudt. Voor de hoofd- roloezetting heeft hij geen ac teurs en actrices genomen, maar mannen, vrouwen en kinderen, die nooit voor de camera had den gestaan. Het is wonderlijk om te zien, hoe hy vooral die kinderen (scholieren) heeft ge plooid naar zijn inzichten. Zy «yn het, waarmee hij een sub tiel spel speelt. Hij heeft nau welijks dialoog nodig om hun langzaam ontwakende gevoelens in beeld te brengen. Van een bijna poëtische schoonheid zijn de passages, waarin de argeloos spelende kinderen iets ervaren van de man-vrouw verhouding. Ojojoj verfrissend CAMERA „Ojojoj" de film is ails de titel: zonder kop of staart, maar dat kan ook bijna niet anders want regis seur Ardy Stuwer heeft zyn werkstuk aangekondigd als een „popart-sexfilm". Een verhaal valt er natuurlijk ook nauwe lijks te beKennen, behalve dan dat het gaat om een uit haar jeugd gegroeide prinses die aan de man geholpen moet worden. De koning een voortdurend met pistool rondlopende figuur roept een drietal kandidaten op voor de vacature van echt genoot. De prinses mag een keuze maken, maar kan maar niet tot een besluit komen, waarop het drietal een aantal proeven ondergaat, Aan dit ge geven mag men het eigenlijk wel zo noemen? heeft Stu wer een aantal schitterende, bijna gave krankzinnigheden opgehangen, waarover niet veel te schrijven valt. Het popart- sprookje is geen verhaal maar louter en alleen een visueel ge- Ojojoj" is temidden van de vele met cliché's volgeladen films een uiterst verfrissend werkje. Prachtig is de parallel, die hij trekt tussen de ontwakende ge voelens van die jongeren en het spel der lusten, dat een schaapherder speelt met een vissersvrouw. Een confrontatie van de twee paren tilt de jon geren met een schok over de drempel naar volwassenheid. Onwillekeurig dringt zich een vergelijking op met filmers als Antonioni en Bergman. Ook voor Koundouros is het verhaal slechts een middel om de men selijke emoties filmische gestal te te geven. Voor de liefhebbers is het fascinerend om te zien hoe Koundouros met personen, beeld en geluid omspringt. Hij komt tot een schier volmaakte harmonie. Maar bij dat alles ontwikkelt het verhaal zich zo traag en is de cinematografische vormgeving zo allesoverheer send, dat men echt wel cinofiel moet zijn om volledige waarde ring op te brengen. ,Mini, Mini, Hip, Hip' REX Een bijzonder vro lijke film (in kleuren» is „Mi na. Mini, Hip, Hip", waarin Cliff Richard en The Shadows de hoofdrollen spelen. Het is een ongecompliceerde wervelen de wind van zang, dans en mu ziek, met een niet al te inge wikkeld verhaal. Cliff en zyn vrienden spelen een belangrijke rol bij het zoeken naar een bij het Spaanse vissersplaatsje San Colmar neergestorte „mini"- bom. De Amerikaanse marine, alsmede vijandelijke spionage diensten zijn er zeer op gesteld de gevaarlijke bom in handen te krijgen. Ook Cliff en z\in metgezellen ondernemen een speurtocht. Succes blijft niet uit. maar voordat de bom in goede handen is afgeleverd, maken zij vele doldwaze situaties mee. Voor de vrouwelijke noot in deze film zorgt een aantal lieftallige jon gedames. die bijzonder gechar meerd zijn van de aanwezigheid van Cliff en zijn vrienden. ADVERTENT Li' DUBBEL BESTOOKTE Kijk, wat de Iglo-koks deden. Zij hakten En kijk nu eens bij uw winkelier in de diep- zorgvuidig spinazie. Die werd snel gaar vrieskast. Daar ligt die verbazend lekkere gekookt. Intussen maakten zij een apart spinazie a la crème! Voor u! Tafelklaar! romig sausje met exquise kruiden. Dat Alleen maar opwarmen. Niets toevoegen! mengden zij door de spinazie. En toen proeven... verrassend I Pak van 450 gram 1.45. Niets! Eet vandaag nog deze heerlijke Iglo- keuken-vondst. Spinazie a la crème! (Van onze Haarlemse correspondent) De eerste Europese regionale conferentie van de Wereldbond van bijbelgenootschappen heeft in St.-Cérque in Zwitserland ruim 100 vertegenwoordigers van kerken en bijbelgenootschap pen uit alle delen van Europa getrokken. Op deze conferentie is door velen de verantwoordelijkheid van de Europese bijbelge nootschappen voor vertaling en verspreiding van de bijbel in andere werelddelen onderstreept. Over 5 jaar is 125 miljoen nodig Voor dit doel wordt nu 25 mil joen gulden besteed, maar de we reldbegroting van de bijbelge nootschappen zal de eerste drie jaren moeten worden verdubbeld en in de komende vijf jaar ver vijfvoudigd. Naar aanleiding van deze con ferentie hebben we in Haarlem de heer Alb. Spaargarensecretaris voor bijbelgebruik van het Neder- lanr-s Bijbelgenootschap, ge vraagd hoe het nu eigenlijk in ons land staat met de verspreiding van de bijbel. De nadruk blykt hier te liggen op luxe uitgaven. In tegenstelling tot andere landen, waar men veelal de bijbel gratis moet verspreiden kan hier ieder zijn eigen exemplaar be talen en is zelfs de vraag naar mooie uitgaven heel wat groter dan die naar de wat eenvoudiger bijbels. „De belangstelling voor de bijbel ls in ons land nog altijd boven ver- roosters op en bespreken we hoe we de luisteraars duidelijk moeten ma ken wat een perikoop zeggen wil. Waarbij minder mét individuele be schouwingen wordt gewerkt, dan wel duidelijk wordt gemaakt dat het ge loof, hier op aarde, een kracht is om te leven". Vanaf 1 oktober zullen deze dag openingen onder één naam worden uitgezonden. De NCRV laat „dagope ning" vallen, zodat alle uitzendin gen dan „het levende woord" zullen heten, welke naam ze bij de KRO al hadden. De uitzendingen zijn altijd recht streeks, zegt deheer Spaargaren nog, .omdat we altijd rekening willen houden met de mogelijkheid van een geweldige actualiteit. De deelnemers moeten bereid zijn hun schriftkeu ze en gebed daarop af te stemmen". wachting. Veel mensen, die niet voor de kerk voelen willen wel een bijbel hebben", zegt de heer Spaargaren. Grote vraag is er tegenwoordig voor al naar de juiste wijze om de bijbel te gebruiken. „Juist nu er zoveel ver andert in de visie op de bijbel zijn de mensen niet meer tevreden met het stramien van tweemaal per dag aan tafel uit de bijbel lezen. Daar om geven wy veel bybelroosters en handleidingen voor bijbelgebruik uit, waarbij we regelmatig samenwerken met de Rooms-katholieke Bijbel stichting". Die samenwerking komt heel nauw tot uiting in de radioprogramma's, die men elke morgen om tien over zeven op Hilversum II kan beluiste ren. Ook de NCRV-serie „geef de bijbel een eerlijke kans", waar werd ingehaakt op „klare wijn", was ge richt op een beter leren werken met de bijbel. Tientallen brieven komen er na dergelijke uitzendingen btnnen Problematiek N V. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Wensen van interkerkelijk vredesberaad Over enkele weken zal het inter kerkelijk vredesberaad een petitie aan parlement en regering aanbie den, waarin de rijf belangrijkste wensen van het beraad opgesomd worden. Deze wensen zijn: 1. de vrede dient de hoeksteen te zijn van de Nederlandse buitenlandse politiek. Dit moet duidelijk tot uit drukking komen; 2. invoering van een alternatieve dienstplicht is noodzakelijk. Men moet kunnen kie- zen uit de bestaande militaire dienst. het in dienst gaan voor V.N.-poli- 1 tietroepen, twee jaar werken in een I ontwikkelingsland, en een burger- i dienst in eigen land; 3. de Neder- i landse delegatie op de eerstkomen- de wereldhandels- en ontwikke lingsconferentie te New Delhi moet zioh onafhankelijk opstellen, dus niet bij voorbaat aan de kant van de rijke landen; 4. Nederland moet een versterking voorstaan van de Verenigde Naties en van taken van de V.N.: de organisatie van de vre de, de overwinning van de groeien- de noord-zuid-tegenstelling, de be- eindiging van alle vromen van ko- konialisme en rassendiscriminatie, de erkenning van de fundamentele mensenrechten: 5 Nederland moet steun geven aan Oe Thant bij diens streven tot onvoorwaardelijke beëin diging van de bombardementen op Noord-Vietnam te komen. Zo wordt gelegenheid geschapen tot een poli tieke oplossing van de Vietnamese kwestie. De petitie wordt in vijftigduizend exemplaren door heel Nederland verspreid. De actie wordt gefinancierd door de partioiperende kerken, te weten de R.-K. Kerk. de Ned. Herv. Kerk. de Geref. Kerken, de Remonstrantse Broederschap, de Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Broederschap en de Oud-Katholieke Kerk. is groot „Als de mensen ons vragen stellen is dat voor hen nog wat vrijblijven der" zegt de heer Spaargaren. „De anonomiteit gaat niet direct verlo ren, wat wel zou gebeuren als ze meteen naar dominee of pastoor zou den gaan. Uit die brieven blijkt dat veel mensen in verwarring zijn gekomen. De problematiek is groot, de geykte manier van bijbellezen loopt vast. Daarom hebben we in die ochtend openingen samen met de R.k. By- belstichting een poging gedaan een andere visie op het bijbelgebruik te bevorderen. Met een team predi kanten en priesters, waarin ik als enige leek zitting heb, stellen we de trialisatie brengen. Daar zit na- tuurl k het grote gevaar in dat men het christendom als een specifiek „blanke" godsdienst gaat zien. Daar om is ds. Ype Schaaf hal.\rd aan het werk om het bijbelgenootschap in Kameroen te Afrikaniseren, om dui delijk te maken dat het evangelie voor alle mensen is". „De kerkmensen in Nederland moeten leren offeren", zegt de heer Spaargaren. „Bijbelverspreiding kost veel geld. dat is ook op de Zwitserse conferentie weer gebleken". Buitenland In het buitenland heeft het NBG twee landen als speciaal arbeidster rein voor zijn rekening genomen, al dus de heer Spaargaren, Indonesië en Kameroen. In Afrika ondervinden we vrijwel geen 'weerstand. Men meent daar blijkbaar dat de progressiviteit er- ermee gediend is omdat de bijbels ko men uit die landen, die ook de indus- ADVERTENTIE PIANOHAWDEl VAH 1140 Verhuren Repareren Inruilen ^^^^Stemmen C. F. van der DOES LANGE HOUTSTRAAT 9 TEL. 11.3AJ9 Den Haag Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Diever S. Gla- zenbung, kand. te Groningen, die bedankte voor Blijham Cltoez.) naar Leens-Warfhuizen c.a. mej. F. A. W. van 't Land, pred. te Parys. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Alblasserdam W ten Kate te Huizen (N.H.), die bedankte voor Beverwijk-Heemskerk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Ouderkerk aan de Amstel M. den Bleker en W. van Sorge, beiden kandidaten te Apel doorn. Waardering van Belgische minister voor Zuid-Afrika De Belgische minister van Trans port, Bertrand, heeft gisteren, by de afsluiting van zijn bezoek aan Zuid-Afrika, in Pretoria verklaard waardering te hebben voor „het voortdurende streven van regering en volk van Zuid-Afrika alle lagen van de bevolking te laten delen in de vruchten van de ontwikkeling". Zuid-Afrika draagt by tot de we reldvrede door een grote rol te spe len in de stabiliteit van Afrika en de ontwikkeling, aldus minister Ber trand. Ook was hij van mening dat de sociale en economische ontwik keling van Zuid-Afrika gunstig met die in de Westelyke landen kan worden vergeleken. Bertrand begon op 9 septemJber aan een officieel bezoek aan Zuid-Afrika en heeft sindsdien besprekingen gevoerd o.a. met zyn Zuidafrikaanse ambtge noot Sohoeman, en een bezoek ge bracht aan het Bantoe-thuisland Transkei. ADVERTENTIE kom naar de 's middags en 's avonds 50 opwindende modeflitsen in een feeëriek lichtspel ADVERTENTIE SCHOONHEID UIT ITALIË NAGELLAK LIPSTICKS 11- OOGMAKE-UP in een grote verscheidenheid van hartveroverende kleuren, waarbij de tint die U zoekt. Imp. Handelsonderneming VANDEN BENT-Brouwersgracht 252-Amsterdam-TcL 225941 Opiiunoorlog in grensgebied van Birma en Laos Birma, Laos en Thailand hebben In alleryi troepen naar hun noorde- iyk grensgebied gezonden om te po gen een einde te maken aan de vechtpartUen tussen elkaar beste dende groeperingen gewapende opi umsmokkelaars die al honderden mensenlevens hebben geëist. Ongeveer 800 man kwomintong-troe pen nationalistische Chinezen die destyds naar het zuiden vluchtten toen de communisten de macht in China overnamen - zouden zich langs de grens tussen Thailand en Birma hebben ingegraven nadat de politie van Thailand hun geen toestemming had verleend door Thailands gebied naar Laos te trekken. De Chinezen willen naar Laos om zich te wre ken op gewapende concurrenten te gen wie zy kortgeleden een nederlaag hebben geleden. Naar schatting le ven er tussen de 5.000 en 6.000 ge wapende rebellen in het niemands land tussen de drie landen, zy hou den zich voornameiyk bezig met het smokkelen van opium dat veel geld oplevert en vaak leidt tot heftige vechtpartyen. Uit Vientiane is gemeld dat de Laotlaanse luchtmacht nog pas ge leden by een dergelijke vechinartij tussenbeide is gekomen. Zy bom bardeerde beide partijen. Na afloop van de strUd had men de lichamen van 400 smokkelaars gevonden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 29