Beoordeling KAREL1 Zelfstudie Miniaturen Troephuis voor de invalide padvinders DAMESBEURS Nieuw CADEAU BRIDGE SCHAKEN i a Crematie Van Gulik o DAMMEN tans m VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 25 Steim gevraagd voor verbouwing an veestal in Leiderdorp ..Britse Week" in Brussel zonder Prinses Margaret Prinses Margaret van Engeland heeft wegens een keelontsteking vandaag de „Britse Week" In Brus sel niet kunnen openen. Haar echt genoot, Lord Snowden. met wie zij samen naar Brussel zou zijn geko men, zou haar vertegenwoordigen. Mooht zij voldoende hersteld zijn, dan zal zij maandag toch nog naar Brussel komen om deel te nemen aan de ontelbare manifestaties die tot volgende week zaterdag zullen plaatsvinden. De „Britse Week" ls een van de grootste publiciteitsondernemingen. die Engeland op touw heeft gezet. Het ziet er naar uit dat men op alle mogelijke manieren de hoofd stad van de EEG wil veroveren. Overal wappert de Engelse vlag en in vrijwel alle etalages ziet men foto's van de leden van het vor stenhuis. Er zijn tentoonstellingen en theatervoorstellingen, mode shows speciale verkopen in winkels en warenhuizen, concerten en ra dio- en tv-programma's. Zelfs het Brusselse marionettentheater speelt Macbeth van Shakespeare, zij het in een wat gewijzigde vorm. ADVERTENTIE U BENT WELKOM vanaf 26 september V.S.-admiraal over Russische vlootuitbreidine De Sowjet-Unie heeft haar vloot in de Middellandse Zee met 15 sche pen versterkt sedert de oorlog in het Midden-Oosten, aldus deelde admi raal Thomas H. Moorer, chef van de Amerikaanse vlootoperaties, gister avond in Washington mee. Moorer zei dat Sowjet-Rusland „een nog al forse macht" van 35 tot 40 schepen in de Middellandse Zee heeft tegen 25 tot 30 vóór de crisis in het Midden-Oosten. Onder de Russische schepen daar bevinden zich valgens Moorer vier tot zes duikboten. 14 oppervlakte oorlogsschepen en 10 tot 12 escorte schepen, plus een groter aantal trei- lers voor het verzamelen van inlich tingen. Moorer zei, dat de Sowjet-Unie aan het einde van de Tweede We reldoorlog, overwegend een landmo- gendheid, in de afgelopen tien jaar „massale investeringen gedaan heeft in haar vlootstrijdkrachten". De Russische onderzeevloot telt nu 400 duikboten en is daarmee de grootste in de wereld. Sowjetrussische oppervlakte sche pen, uitgerust met moderne raket systemen en verbeterde verdedigings mogelijkheden, „verschijnen op de grote zeeën in de nabijheid van onze vlootstrijdkrachten en zij breiden het gebied van hun operaties steeds verder uit. De uitdaging aan ons vrijegebruik van de zeeën is hier voor een ieder zichtbaar", aldus Moorer. ADVERTENTIE Als u vooreen dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien, die meer van zijn senoritas genietdan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? De groep voor invalide pad\'inders „M'hala Panzi", Postgroep West van De Nederlandse Padvinders kan de beschikking krijgen over een eigen troephuis. Aan de Mun- nikenweg 2 in Leiderdorp staat een veestal, die verbouwd kan worden tot een sfeervol troephuis voor de ze uit geheel Zuid-Holland afkom stige invalide padvinders. Met de verbomving. uitbreiding en speciale voorzieningen voor rolstoe len, sanitair etc. is echter een be drag van f 60.000 gemoeid. Daar van heeft de groep ongeveer f 45.000 bij elkaar aan toezeggingen en te verwachten subsidies. Juist die resterende f 15.000 leveren het bestuur van de Stichting tot be hartiging van de belangen van de M'hala Panzi Postgroep West grote moeilijkheden op. Hoe krijgt men dat bedrag bijeen? Het stich- ADVERTENTIE Competitie CKB Het programma van morgen biedt weer vele spannende wedstrijden. Verrassingen kunnen zdch met name voordoen bij ExcelsiorPKC en VEO Kinderdyk. Kan kampioen PKC in Delft het ongeslagen record vasthou den? Na de goede prestatie tegen Pernix moet VEO tegen Kinderdijk niet kansloos worden geacht. Vrien denschaarSnel is o.i. voor de thuisclub, die daarmee in de bo venste helft blyft meedraaien. De beide Leidse hoofdklassers. Ons Ei land en Pernix krijgen het bijzonder zwaar. HKC zal alle pogingen in het werkstellen om Ons Eiland zon der winstpunten huiswaarts te laten keren. Pernix won vorig seizoen voor het eerst sinds jaren in Den Haag van VES. Deze keer is de opgave heel wat zwaarder! In de overgangsklasse krijgt Fiks (Oegstgeest. 3 uur) koploper Bolnes op bezoek en dit garandeert weinig kans op succes.. DESKOAG en ADO—GKV zullen gering krachts verschil te zien geven. Overige wedstrijden: KVS—Kin derdijk 2; Rotterdam-zuid—Excelsior 2. In de eerste klasse A zijn slechts 2 wedstrijden vastgesteld. VES 2 zal in staat zijn Avanti een ruime nederlaag toe te brengen. Of Fluks de punten by ODO zal incasseren valt nog te bezien. i tingsbestuur weet er wel een oplos sing voor en meent, dat velen ze- ker bereid zullen zijn medewerking te verlenen een beetje levensvreug de te schenken aan die jongens, die zich niet zo kunnen beAvegen als de j andere jonge knapen, die over een i goed stel ledematen beschikken. I „Wanneer", zo zegt het bestuur, i „eens 300 mensen of bedrijven f 50 I stortten, dan waren we uit de zorg", j De stortingen (ook kleinere bedra gen) kunnen geschieden op giro I 467637 ten name van de M'hala Panzi-Postgroep West, Wassenaar. Bona Stars naar monstertoernooi De Leidse Bona Stars neemt a.s. zondag met vijf teams deel aan een door HAV georganiseerd monster- toernooi in Den Helder. Naast orga nisator HAV is ook de Amsterdamse eersteklasser Slotermeer aanweezig. Opstellingen: Heren: A. en P. de Jong, C. Pley. H. en W. Stol. A. van Slingerland, B. v. Cleef, H. v. Mameren, C. den Hollander. Dames: L. den Hollander, M. Otten, I. Scheerder, M. de Jong. C. Stolwijk, M. Wallaart. Meisjes: I. de Jong, M. Bark, E. Vermeulen, J. Zandbergen, R. Kleiss, J. Aartsen, P. Braun, O. v. Rijt. Junioren: P. Ruysenaars, M. en J. de Jong, P. Kleiss, J. de Wolf. D. Schotteldraaier, R. Wallaart, H. v. Haasteren, C. v. Diest, H. Bosse. Aspiranten: H. Hosman. K. Buur man. L. Valk, P. Ort. en nog verder aan te wyzen spelers. ADVERTENTIE Bridge vraag van deze week: Noord gever. OW kwetsbaar, AAHB52<?H10 9<>A H 10 «f» A 9 OW passen voortdurend Noord begint met pas zuid twee klaver «grote forcing» noord twee ruiten «negatief bod) zuid twee schoppen noord drie harten zuid vier klaver «azenvraag» noord vijf rui ten wat moet zuid doen? Antwoord elders op deze pagina. dit Irish Coffee glas \aVüiAMtS0N£SOa. 'jij elke les Jameson IP"" J Whiskey IMPORT: SCHAEFERS WllRDEMANN N.V. A'DAM ADVERTENTIE 1 kilo... 2 kilo... 3 kilo... 4 kilo... 5 kilo wasgoed? Automatisch stelt de ZANKER-INTIMAT zich In op élke hoeveelheid. Dat is handig en spaarzaam. Maar niet alleen daarom i3 deze wascomblnatie zo'n verstandige keus. Omdat het wassen en drogen in twee aparte, speciale trom - mels geschiedt, wordt uw was inten siever gereinigd en sneller,gedroogd. Bovendien heeft u een onbeperkte programma-keus. De roestvrij stalen uitvoering garandeert een bijzonder langs levensduur. Kortom: jarenlang on - gekend wascomfort voor slechts 998,- H' bijzondere wasautomaten voor véél-eisende mensen Wee9perstraat12t, A'dam tel. 67720 AntAvoord op bridgevraag: In werkelijkheid is het pro bleem na de gegeven biedserie vrywel onoplosbaar. Alles wat zuid van noord weet is, dat noord enige hartenlengte bezit en dat noord géén aas en géén heer heeft. Wanneer zuid het zesbod avontuurt, kan dat net zo goed fout als juist zijn. Mis schien had zuid er beter aan gedaan, over drie harten van noord te vervolgen met vijf harten, aangevende dat de azen en heren hem niet inte resseren, doch dat hij hoofd zakelijk geïnteresseerd is in de kwaliteit en lengte van noords hartens. Noord had A V V B 8 6 5 4 2 O 3 V 10 5 2 en het slembod (zes harten) is on- verliesbaar. Het spel kwam in 1953 voor tijdens een match USA—Zweden om het wereld kampioenschap. De Zweden strandden óp vier harten, de Amerikanen kwamen er héél gemakkelijk omdat noord iets deed, wat elke expert vandaag de dag met dit noordspel en deze kwetsbaarheid zou doen: hy opende met drie harten, waarop zuid meteen zes harten bood. waarmee alle problemen uit de wereld waren. Wanneer in de club over het al gemeen geoordeeld wordt dat Jantje toch wel wat sterker bridge speelt dan Pietje is één persoon het daar helemaal niet mee eens: Pietje! Bridge is het spel der on mogelijke beoordeling. Slechts over een tiental jaren zou men kunnen beoordelen of Jantje inderdaad „ster ker" is dan Pietje. Het kan best zyn, dat Jantje de dwangposities goed kent en altijd ziet. maar Pietje is een slimmere vos, die de tegenpar- rij bij tyd en wijle de vette kip onder de neus wegsteelt. Bridge is ook het spel. waarin men zwelgen kan van zelfvoldoening. Het is al ruimschoots voldoende éénmaal per jaar ergens een Paas- of Sin terklaaswedstrijdje te winnen o m weer voor dat jaar van eigen on feilbaarheid overtuigd te zyn. Een bestuurslid van een grote Amster damse club heb ik eens horen zeg gen. dat de leden van die club het lang niet zo erg vinden te hoog te worden aangeslagen voor de belas ting. dan te laag voor hun bridge- kennis! Arie van Heusden. één van Neder lands meest waardevolle toernooispe- lers en vertegenwoordiger van Ne derland in de internationale arena, vertelde mij eens dat hij in zyn jonge jaren een ouder clublid ver telde, dat die een bepaald spel niet goed had afgespeeld. De verontwaar diging van dit clublid over deze kri tiek was zó groot dat hy, gedach tig de wansuccessen van Arie's eer ste bridgejaren, Avoedend uitbracht: ,.Jy ventje, wat wil jy zeggen? Jouw hand stéat helemaal naar het felici teren van de tegenpartij!" Bridgekritiek is inderdaad héél las tig te geven, want de speler die zogenaamd iets „fout" deed. heeft altijd wel een verhaal waaróm hy zo speelde. Verreweg de meeste spie- Iers zijn dan ook wars van kritiek, voordl wanneer die van lieden komt die zeker geen aanzienlijk beter brid- gerapport hebben dan zyzelf. Hoe vindt u deze mededeling? „Nieuwe Strafmaatregelen". „Wie de spelers bij de ijver van hun spel over de schouders loert waardoor iemand zich onaangenaam gaat voelen, die moet men snel ver jagen en hem tevens een „Kiebit- zer" noemen. Wie echter in de kaar ten van twee spelers geloerd heeft en dan in de verleiding komt de een of de ander met de ogen of met de lippen iets te verraden, die behoort men met af te straffen met een rondje bier op zyn kosten, waar na men hem verjagen moet. Wie echter meent zo vol wijsheid te zijn dat hij één der spelers raad kan geven of vertellen, dat hy niet goed heeft gespeeld, die moet men om de oren slaan, hem zijn hoed over de trekken en daarna moet men deze ezel een fikse schop onder zyn achterste geven en hem de straat op werpen." Ongezouten taal en in onze geci viliseerde samenleving zou men deze aankondiging moeilijk in een bridge club kunnen ophangen, ofschoon ver schillende leden dat toch wel prach tig zouden vinden. In 1583 waren de- „Nieuwe Strafmaatregelen" blijk baar heel gewoon en werden deze keurige druk uitgegeven door Leon- 1 IIIIIIIIHIIIIIIIIIilll'llillllllllllllllllllllllHllllllllilillllllllllillllllllllllllllilllll' j lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll hardt Thurneister, die er de Berlijn- se kasteleins blij mee maakte Een korte variatie op deze lange lijst van wensen, zag ik eens in Am sterdam alwaar een heer die blijk baar veel onder kritiek te lijden had. met een boekje in de zak liep dat het opschrift droeg: „Aanwijzingen voor de toeschouwer by een bridge partij". Het „werk" bevatte uitslui- Cënd witte pagina's, behalve geheel in het midden waar deze tekst stond afgedrukt: „Kop dichthouden!". H. W. FILARSKI. ER IS MAAR EEN Aanvankelijk verzamelden schaak liefhebbers belangwekkende eindspe len en mooie combinaties uit de praktische partij. Deze verzamelingen prikkelden tot zelfstandige creaties. Zo ontstond de schaakstudie, d.i. het componeren van bijzondere eindspe len en merkwaardige stellingen. De schaakliteratuur is daardoor verrijkt met een schat van studies, die zo wel de spelers praktische oefening en kennis verschaffen als hun aestheti- sche behoefte bevredigen en de. vaak verborgen, schoonheid van het spel openbaren. De composities zijn het resultaat van vaak vele uren .huisvlijt" na de „ingeving" van de idee. Maar er zijn ook buitengewoon fraaie ..studies" bekend, die zo maar achter het bord zyn ontstaan. Waar de „idee" dus geboren werd uit de noodzaak de party te winnen of remise te houden. Een zeer fraai voorbeeld van een spontane studie is het volgende slot van een praktische partij, in '34 te Madrid gespeeld tussen Sanz en Or- tueta, vrijwel onbekende namen nu. 1iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' 1 a 8* m Zwart speelt uit de diagramstel ling: 1Td8-d2; 2. Pc3-a4 en na deze zet begon de verrassend fraaie studie: 2 Td2xb2!; 3. Pa4xb2. c4- c3! Zwart berekende: 4. Pd3, c5-c4t; 5. Txb6, cxd3 en de pionnen winnen. Zo eenvoudig bleek het echter niet, want wit zette: 4. Tb7xb6! (op 4 axb6; 5. Pd3, c4; 6. Pel). 4 c5-c4 (belet Pb2-d3 en dreigt dus c3-c2). 5. Tb6-b4. Stelling na 5. Tb4. n Zwart strijdt met slechts enkele pionnen tegen twee stukken. Maar wat voor pionnen! 5. Tb4 is wits beste verdediging .Op 5 cxb2; 6. Txb2 of 5 c2; 6. Txc4 wint wit. Zwart heeft echter nog een geduchte pijl op de boog. 5a7-a5! «Op 6. Tb5 wint c3-c2 en op 6. Txc4 volgt 6 cxb2). 6. Pb2-a4 met de hoop op een over- yld c3-c2 wat, gezien de gehele ma noeuvre van het opspelen van de pionnen een begrijpelijke fout zou zijn geweest. Maar zwart hield het hoofd koel en speelde: 6 a5xb4 en zwart gaf op. III Het Nederlandse militaire elftal heeft in Veendam een vrienschappe- lijke wedstrijd tegen de tweededivi- sieclub Veendam met 31 verloren. By de rust was de stand 00. Groot was gistermiddag de belang stelling by het afscheid van de zon dag jongstleden in Den Haag over leden Nederlandse ambassadeur in Japan en Zuid-Korea, dr. Robert- Hans van Gulik, die 57 jaar is ge worden- De grote aula van het cre matorium Ockenburgh was te klein om ieder een zitplaats te bieden, ter wijl drs. J. A. Bakker, minister van Buitenlandse Zaken ad interum en de Japanoloog prof dr. F. Vos uit Leiden toespraken hielden. De kist ging nagenoeg schuil achter de tien tallen bloemstukken en kransen, van de Japanse Keizer en Keizerin en van Koningin Juliana en Prins Bern- hard. Dr. van Gulik was als sinoloog en Japanoloog een groot en geniaal geleerde van wereldnaam, maar ook een groot en geniaal mens en de wereldberoemde schrijver van de ver halen van rechter Tie. die hij zelf illustreerde, aldus minister Bakker. Prof. Vos bleek eenzelfde mening over dr. van Gulik te hebben, die zelfs in zijn romans informatie over het oude China gaf. Hij vergeleek dr. Van Gulik met de poolster, die op haar plaats blijft en alle andere sierren om zich heen weet. Dr. van Gulik was uitzonderlijk begaafd en werd door geleerden uit China, Ja pan en Korea als hun gelijke be schouwd. Bovendien was hy een ge maal en hoogstaand mens met een warm hart voor collega's en een bron van inspiratie voor onderge schikten. Subsidiëring van openbaar vervoer bepleit (Van onze Haagse correspondent) De oud-president van de Neder landse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, heeft gisteravond tijdens de jaarvergadering van de „Neder landse vereniging bescherming voet gangers" in Den Haag gepleit voor subsidiëring van het openbaar ver voer (spoorwegen, busondernemin gen) in de toekomst. Hy stelde, dat in het jaar 2000 mogelijk elk Neder lands gezin een auto heeft. Toch zal ook dan de gemeenschap recht kun nen laten gelden op vervoer, waar van tegen vergoeding en zonder dis criminatie gebruik kan worden ge maakt. Bejaarden en kinderen blijken in toenemende mate de slachtoffers té worden van het hedendaagse ver keer. In 1965 was in Amsterdam 83 ró van de in het verkeer gedode voet gangers ouder dan 60 jaar, in Den Haag was dit cijfer 81 Het lande lijke dodencijfer onder de bejaarden stijgt jaarlijks met 23 Ook het aantal verkeersongevallen waarbij kinderen van 08 jaar be trokken waren steegvan 3322 in 1964 naar 3436 in 1965. Deze rubriek is weer voor de lief hebbers van het oplossen van mi niaturen. Voor alle opgaven geldt: wit speelt en wint. Oplossingen in een van onze volgende rubrieken. J. H. B. Leiersveert illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 m i ijl 4 1 5 a Sff m it wm f t Tarrasch „componeerde in 1911 tegen zijn grote rivaal Nimzowitsch de volgende „studie" (diagram III). 1 Tb8-b5; 2. Kh5-g4 «op TxT loopt de zwarte pion ineens door) 2 Tb5xf5; 3. Kg4xf5 en de koning zou dicht genoeg bij het promotie- veld van de a-pion zijn maar: 3 a6-a5; 4. Kf5-e4, f6-f5tü In dien nu 5. Kijf5 dan loopt pion a5 naar dame door en op 5. Kd4 om de pion te stoppen, volgt 5 f5-f4, en de zwarte koning verovert de witte pionnen en zwart wint. 9 9 9 9 9 9 9 «U @3 'M M 9 m o W. van Gorkum 1 2 3 4 5 9 9 J. Warmerdam 1 2 3 4 5 1 if 11 I i i .r - f a «f a W .ft':; ADVERTENTIE De LPV De Reisduif Wedvlucht vanaf Roemond. In concours 120 dui ven. Uitslag 1. K. Passchier, 2, 7. W. Talboom; 3, 9. S. Koster; 4, 6. W. Kop; 5, 8. P. Mooten; 10. T. van Duuren. Wedvlucht vanaf Maastricht. In concours 98 duiven. Uitslag: 1, 2, 10. K. Passchier; 3, 5. N. v. d. Dop; 4, 6, 8. P. Mooten; 7. W. Tolboom; 9. T, v. Duuren. Het gevecht tussen de Italiaan Nino Benvenuti en zjjn Amerikaanse uitdager Emile Griffith om de we reldtitel boksen in het middenge wicht, dat vannacht zou plaats vin den in een honkbalstadion in New York, is wegens de regen 24 uur uit gesteld. 9 9 9 a 9 9 9 9 1 H. de Jongh 1 2 3 4 5

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 25