l^loelle van Alphen, Menasche Glazier en Jan van Stolk Generlei disharmonie ondanks eigen stijlen anders dan andere Nieuwe uitgaven 5?° VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 F°i Heniff exposeren j neemt. Ondanks de abstracte allure zyn toch meermalen figuren herken baar, zo ln het „Tender embrace", waarin een vrouw een boeket bloe men omarmt. Ook hier zal de be schouwer eerst een zekere onwennig heid moeten overwinnen, om tot de kern van Glaziers kunst door te drin gen. Maar is hü eenmaal zover, dan zal het meermalen felle coloriet hem ongetwijfeld boeien. Onder de zwart wit tekeningen zijn enkele portret ten (o.a. van een Israëliër en een jonge vrouw), die perspectieven in dit genre openen. Tenslotte veel kleurige keramiek van Jan van Stolk, die reeds meer dere malen bü Heuff exposeerde en wiens affiniteit met de Oosterse (Perzische?) kunst opvalt. In het bij zonder houdt hü zich met het karak teriseren van dieren bezig (olifant, varken, haas. vogels), daarnaast treft o.a. zijn „Ouderpaar met kind" en in de tuin zijn enige ingenieuze „wa terconstructies" aanwezig, waarvan speciaal de uitstekend getroffen „Wasvrouw" de aandacht trekt. Wü missen in zijn werkstukken echter een gedetailleerde analyse waardoor te plompe indruk maken. H. Drie totaal uiteenlopende figuren, wier werk ondanks uitge sproken eigen stijlen toch niet al te sterk disharmonieert, expo seren tot 12 oktober in Kunstzaal Heuff te Wassenaar. Zij zijn de in Antwerpen wonende Noëlle van Alphen (graf- fito's en tekeningen, Menasche Glazier uit Tel Aviv (gouaches en tekeningen) en de Nederlandse pottenbakker Jan van Stolk (keramiek) Wiee zich verdiept in de by uit stek fynzinnige graffito's van Noëlle van Alphen komt onder de indruk van de precieuse en uitermate nijve re arbeid, welke daaraan ten grond slag ligt. Graffito's zijn gebouwd op diverse lagen kleurig waskrijt, waar in met de etsnaald getekend wordt, zodat de onderste laag naar boven komt. De verrassende effecten, die de kunstenares hiermee oproept, zijn zowel knap als artistiek. Tot in de uiterste subtiliteit zijn de krassen en lijnen uitgewerkt, waarbij het il lustratieve karakter van de onder werpen evident is. Die onderwerpen zijn van een grote verscheidenheid; naast het hierbij gepubliceerde sfeer volle „Herfstbos" trof ons de me lancholieke „Wachtende clown", het visionaire „Kosmos", het schatti ge „Schaapje", en het geestige „Jo nas". Een zekere eenzijdigheid kan ambachtelijk gesproken dit werk, dat van een typisch vrouwe lijke visie getuigt, niet ontzegd wor den. Is men over de eerste verwon dering heen. dan valt er speciaal door de ragfijne profilering veel te waarderen. Van gans andere aard zijn de naar het abstracte neigende gouaches, met sterk decoratieve in slag, van de Israëliër Menasche Gla zier. In tegenstelling tot Noëlle van Alphen is hier sprake van wazige Teken- en schilder cursus in Nieuwkoop Omdat er een grote belangstelling blyft bestaan voor het volgen van een cursus tekenen en schilderen, zoals het Kunstgenootschap 't Regt- huys in Nieuwkoop al enkele jaren met groot succes heeft georganiseerd, heeft het bestuur besloten ook voor het seizoen 1967/68 opnieuw een der gelijke cursus te organiseren. Dit maal zal deze cursus onder leiding staan van de Nieuwkoopse kunstschil der Henricus Rol, die niet alleen in Nieuwkoop maar ook landelijk grote belangstelling geniet. De heer Rol verzorgt reeds jarenlang de illustra tie van albums met afbeeldingen van bloemen en vlinders, ook als restaurateur van oude schilderijen geniet hij een grote reputatie. De cursus zal 20 lessen omvatten en donderdagsavonds gehouden worden ln het Oude Raadhuis; aan vang 19 oktober a.s. Het aantal deelnemers is gesteld op „Tijd vrij voor muziek" Het radio-programma ..Tijd vrij voor muziek in vrije tijd" op donderdag 5 oktober om 18.00 uur bevat het optreden van koor en orkest van het Rotterdams Barokensemble O.I.V. Iskar Aribo en de christelijke muziekvereniging „Harpe Davids" te Noordwijkerhout oJ.v. Wijb Schoon. Met medewerking van de organist Koos Bons vertolken koor en or kest van het Rotterdams Barok-en- semble „De Profundis" van Chris- toph Willibald von Gluck. „Harpe Davids" kan men beluisteren in de ouverture „Nabucco" van Giuseppe Verdi (arrangement Alyre Delhaye) en „Call of the sea" van Eric Ball. Noëlle van Alphen: Herfst- bos". contouren en in elkaar overvloeiende kleurenformaties, waarin vooral het blauw een vooraanstaande plaats in- Tou Lutz directeur van „Ensemble" Karl Guttmann gaat heen Ton Lutz heeft een benoeming aanvaard tot directeur van „En semble" met ingang van 1 septem ber 1968. Het bestuur van de Stich ting Zuidelijk Toneel „Ensemble" heeft de directeur Karl Guttmann verzocht zijn ontslag te nemen. Per 1 september 1968 en zo spoedig mo gelijk voorstellen te doen om de verantwoordelijkheden te regelen tij dens zijn verblijf in Stuttgart. Karl Guttmann is in Stuttgart be noemd tot hoogleraar aan de Hoch- schuile flir Musik und darstellenden Kunst. Het bleek niet mogelijk de leiding van „Ensemble" tydig op passende wijze te versterken. Daar door ontstond zo'n onrust in en om het gezelschap, dat de artistieke ba sis en het voortbestaan van het ge zelschap in gevaar dreigden te ko men. Het bestuur van „Ensemble" heeft de heer Guttmann in het be lang van het Zuidelijk Toneel ver zocht niet voor september 1968 heen te gaan. Expositie Jean Corin inStedelijke' Van 30 september 1967 zal in het Stedelijk Museum een overzichtsten toonstelling worden gehouden van het werk van de Franse kunstenaar Jean Gorin. De openstelling expositie middag oi vleugel va zigheid vj ADVERTENTIE 17.00 uur in in de heer Gorin. Jean Gorin, die in 1899 geboren werd en de laatste jaren in Meudon by Parijs woonachtig is. heeft zün jeugd doorgebracht in de omgeving van Nantes, waar hü opgeleid werd door de Ecole des Beaux-Arts. In de vele jaren, dat hy rusteloos naar nieuwe vormen en structuren zocht, heeft hü via het kubisme zün artis tieke vervulling gevonden in de ab stractie. Voor Gorin's leven en werk is zün ontmoeting met Mondriaan in Parijs in 1926 richtinggevend ge weest. Het is ook Mondriaan geweest, die Gorin aanmoedigde tot het maken van zün eerste reliëfs (1930), die niet als schilderüen, maar als architec- turele realisaties bedoeld waren. Gorin. die in de Jaren dertig in Pa- rüs exposeerde met de avantgarde groepen „Cercle et Carré" en .Ab straction-Creation" en later ook met de groep ..Espace" heeft voor al na de oorlog verschillende pro jecten ontworpen voor architectu rale constructies, waarbü de con structieve toepassing van de kleu ren een grote rol speelde. In 1962 werd hem om die reden de Neder landse Sikkensprijs toegekend (teza men met Charles Biederman, Joost Baljeu en Dick van Woerkomi. KN, LAUREN S PRODUKT Marianne Hilarities is zoals gemeld, terug bij het Nationale Ballet, na een afwezigheid van vier jaar. Men ziet haar hier tij- dens de eerste repetitie na haar terugkomst. De avonturiers, door Harold Rob- bins. Uitg.: A- J- Luitingh, Laren (NE.) Architectuur als samenspel van ruimte en vorm, door J. J. Vriend. Uitg.: Kosmos, Amsterdam. Bartimeiis. Verschenen in de serie „Wat de Bübel ons vertelt". Uitg.: Nederlands Bü belgenootschap, Am sterdam. Leer mjj ze kennen de Hage naars, door J. M. Galjaard, uitg. A. W. Süthoff. Leiden In Süthoff's pakkende serie „Leer mü ze ken nen zün na de Groningers, Twen tenaren, Noordhollanders, Amster dammers, Limburgers. Friezen. Stichtenaren en Rotterdammers ook de Hagenaars onder de loep geno men. Als buren van het Haagje en misschien wel als geboren Hage naars zal dat vele Leidènaren niet weinig interesseren. De schrüver Jan van Stolk: ,,Haan". Molière en Brecht ongeschikt voor scholieren De acteur Gregory Peck heeft in Los Angeles verklaard, dat het ver schil over schoolvoorstellingen van stukken van Molière en Bertold Brecht „overtrokken" Is. „Het zyn slechts groeistuipen", zei hy. In schoolkringen is gevraagd om wyzigingen in Moliëre's „Tartuffe en een ander stuk voor Brechts „Kau- kasische Krijtkring". Volgens school- functionarissen zijn beide stukken niet geschikt voor 15-jarige kinde ren. Beide stukken zouden door een beroepsgezelschap worden opgevoerd in het kader van een experimenteel programma, dat dank zy subsidies tot stand is gekomen. ADVERTENTIE t/m 6 oktober behalve 's zondags volop parkeerruimte, entree f 2,— HOUTRUSTHALLEN DEN; HAAG GEZELLIG WONEN 1968 Sfeervolle MEUBEL EXPO met 10 uniekemodel- Doorlopende KAPDEMONSTRATIES. Echte Haagse Bakkerij in vol bedri|f. Reserveer een middag of een avond. l 165 standhouders verwachten u. journalist en voorlichtingsambte naar stond voor een zware taak. want het aantal „import-Hagenaars" is zo groot, dat men zich kan afvra gen of er wel sprake is van een be paald type. Maar de auteur is er wonderwel in geslaagd de hoofdlü- nen van het portret van de Hage naar duidelük te schetsen. Hü deed dit op sierlijke wüze, in een zwierig- Haagse stüh maar er tegenlükertüd naar strevend een echt portret te be. kenen. met. herkenbare contouren. Taalgebruik en dialect. Haagse vrou wen. ambtenaren, Indische Neder landers, het taaie ras van de Sche- veningers, kunstbeoefening, het oor deel van buitenlanders en nog heel veel meer: het passeert de revue op een wijze, die het doet betreuren, dat dit boekje van 132 bladzüden niet dubbel zo groot is. Büzonder aan trekkelijk zün de foto's van de Haagse fotograaf Theo Meüer. die meermalen in de roos schoot. Parken en buitenplaatsen ln en om Den Haag, uitg. W. van Hoeve, Den Haag Van dit instructieve boek je over de schat van natuurschoon in en om de residentie verscheen een tweede druk, aangepast aan recen te veranderingen. Op zeer duidelü- ke wüze geven de schrüvers een overzicht van verbindingen, ingan gen. oppervlakte, geschiedenis, hui- I dige toestand, beelden en monumen- j ten. Fauna en Flora, bloeikalender en I groene routes van bü'na vüftig par- j ken en buitenplaatsen. Een voorbeel- I dig boekje, dat al dit schoons, dat ook van Leiden uit zo gemakkelük te bereiken is, beter toegankelük j maakt. Wassenaar, historische verkennin- j gen, door E. M. C. M. Janson, uitg. I |C. A. J. v. Dishoeck, Bussum Een j royaal geillustreerd wegwüzertje van nog geen honderd bladzüden om de j sfeer van dit aantrekkelüke dorp te j schetsen, maar wel een goed inzicht t de historie van de talrüke buiten- I plaatsen, waaraan Wassenaar rük I is. De schrüver groepeerde zijn in- i formatie in een tiental „verkennin- Enkele voorbeelden: verken- I ning VI Groot Haesebroeck, de Kie vit, Meyendel. Blankenburg, Voorlin den: verkenning VII Backershagen, de Hertenkamp, de Drie Papegaaien. In kort bestek is heel wat histori sche kennis verwerkt. Jammer, dat de Dorpskerk in verkenning I nogal pover uit de verf komt. Het boekje is uitgegeven onder auspiciën van de historische vereniging „Oud Was- lar" ter gelegenheid van har- tienjarig bestaan. „Gids voor de Nederlandse archieven" In de Fibulareeks (uitgaven Van Dishoeck N.V. in Bussum) verscheen het leerzame boekwerkje „Gids voor de Nederlandse archieven". Auteur is de rüksarchivaris in Groningen, dr. W. J. Formsma, die bedoeld heeft de geheimzinnigheid rond de Neder landse archieven, welke een schat aan documentatie bevatten, op te heffen, door te vertellen wat archie ven eigenlük zün en hoe ze worden geordend, wat men zo al in de archie ven kan vinden en hoe ze kunnen worden gebruikt. Mede aan de hand van talrüke foto's en tekeningen, wordt in deze materie een gefun deerd inzicht gegeven, waarvoor een ieder, die in het archiefwezen belang De Russische wielrenster Irlna Kritsjenko heeft gisteren in Eriwan (Armenië) een nieuw wereldrecord over500 meter met vliegende start gevestigd. Zü legde de afstand af in 32.5 sec. en bleef daarmee 0.2 sec on der het 12 jaar oude record van haar landgenote Rasoevaieva. Het nationale dameshockeyteam van Canada heeft in Eindhoven een 21-overwinning behaald op het elf tal van oranje-zwart. De ruststand van deze vriendschappelüke wed strijd was 1—0 in het voordeel van Oranje-Zwart, dankzü een doelpunt van Ineke van de Hurk na een half uur spelen. In de tweede helft greep Canada de winst door treffers van midvoor Sue Millikin en linksbinnen Gill Thomas. ADVERTENTIE helpt uw auto glansrijk de herfst doorl Vloeibare VALMA BEAUTY WAX reinigt, beschermt 1 en geeft superglans1 in één vlugge behan- deling.Zo'n royale busV*ES®- is voldoende voor'n jaar lang glans rijke bescherming. UNIVERSEEL: kan zowel voor nieuwe als oudero auto-lak worden gebruikt Profiteer nu nog van de SPECIALE AANBIEDING GROTE BUS TIJDELIJK van voor stelt of daarin een functie bekleedt of wil bekleden, ongetwyfeld de no dige aandacht zal hebben. Wat wel licht tot een „droge" stof gerekend kan worden, is door de deskundige schrüver levendig en boeiend uit de doeken gedaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23