Gekleurde vriendschap in Frankrijk en Rusland DERBY UP DRINK gratis Derby Drinks glas bij 2 flessen Negercomplot wilde tal van Amerikaanse steden vernietigen Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... \1 i DESIREE VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBtAD PAGINA 19 Maar televisietoestellen nog niet in Russische winkels. (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk en Rusland zullen zondag de kleurentelevisie in wijden. Beide landen willen dit vieren in de vorm van een ge coördineerd Frans-Russisch vriendschapsfestival. schaduwen. Want in 1970 hopen zij één miljoen kleurentoestellen per Jaar te kunnen produceren en dat zal dan vijf keer meer zijn dan Frankrijk dat jaar op zijn verlang lijst heeft geschreven. Onthullend De eerste kleuren gaan in beide landen gelijktijdig de lucht in vol gens hetzelfde Franse systeem. Frankrijks minister van Voorlich ting, Gorse, en de Sowjetrussische- ambassadeur in Parijs, Zorine, zul len daarbij enkele vriendschappelijke woorden uitwisselen. Ook de pro gramma's zelf beginnen met een we derzijds vriendschapsgebaar in kleu ren: een film over Parijs in de Sow- jet-Unie en een film over Moskou in Parijs. Van een uitwisseling van die programma's heeft men moeten af zien, doordat de Russische-satelliet het intussen heeft laten afweten. Fiasco Aan de start van de kleurenpro- giramma's is een hevig Frans debat over de prijs van de kleurenontvan- •gers voorafgegaan en in sommige dagbladen is een fiasco voorspeld. Een ontvanger voor kleuren- en zwart-wit-programma's kost in Frankrijk 2900 tot 4300 gulden; dit is anderhalf maal zo hoog als in West- Duitsland. Fabrikanten wijten de hoge prijzen aan de weeldebelasting: 25 procent, tegen 8 procent in West- Duitsland. Ofschoon het aantal Franse kleu- rentoestelen de 3 4 4000 nog niet schijnt te hebben overschreden, laat Frankrijk de Sowjet-Unie momenteel toch nog ver achter. Voor het ogen blik kunnen de Russen de Franse kleuren alleen nogmaar in sommige hotels, clubs en musea bewonderen. De kleurentoestelen zijn nog niet in de winkels te krijgen De Russen, die de invoering van de kleuren-tv aan de 50-jarige her denking van hun oktober-revolutie hebben gekoppeld, zullen Frankrijk, kwantitatief, echter spoedig over- Geen rvolging van Jan Nagel Er zal geen strafvervolging worden ingesteld tegen het jongste hoofdbe stuurslid van de Partij v. cL Arbeid, Jan Nagel (28), naar aanleiding van diens uitspraak in een V.A.R.A.-re- portage over de ongeregeldheden op de Dam in Amsterdam op 1 mei (toen de viering van Koninginnedag en Dag van de Arbeid samen vielen) waarin hij het politieoptreden toen als „schofterig" betitelde. De Am sterdamse officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker, heeft gezegd, dat hij een vervolging niet opportuun acht, waarbij hij ook rekening heeft gehouden met de omstandigheden waaronder destijds de bewuste uit drukking is gebezigd. Radio Pliil. Orkest concerteert in Bonn Het Radio-Philharmohisch Orkest van de Nederlahdse Radio Unie ver trekt zondag a.s. naar Bonn waar het op uitnodiging van het gemeen tebestuur op 2 en 3 oktober een concert zal geven in het kader van het Beethoven Festival. Op het pro gramma staan de Ouverture Leoho- re II en de 8ste en 7de symphonie van Beethoven. De Engelse BBC heeft allen die voor de kleurentelevisie op treden gewaarschuwd de drank voortaan de drank te laten en hun gebit te laten nakijken. En dat alles omdat kleurentele visie volgens BBC's Tom Sloan enorm populair wordt in Enge land. En kleurentelevisie is ont hullend. Je ziet direct of iemand een kater heeft. Bloeddoorlopen ogen en een vale tong springen als het ware uit de buis Sloan, hoofd van de afdeling amusement van de BBC, voor spelde dat de Britse tandartsen een gouden tijd tegemoet gaan Elke keer als ik een artiest zie op de buis vraag ik mij af wat er gaat gebeuren als hij zijn mond open doet". Op de kleuren-tv zie je elke vulling. De BBC zendt nu vijf uur kleu- ren-tv uit per week. De Black and White-ministrels, een popu lair amusementsprogrammagaat terug van kleur naar zwart-wit. Het programma ondervindt veel kritiek zowel kleurlingenorgani saties als segregationisten. De eersten vinden dat de kleurlingen erdoor worden beledigd en verne derd, de tweeden dat het een schande is in het programma blanke meisjes met zwarte ver brande kurk") mannen te laten dansen ADVERTENTIE tintelend fris en lekker pittig Met ingang van 1 oktober zal het Humanistisch Verbond weer gaan uitzenden op zondagochtend van 9.45 uur tot 10.00 uur, aansluitend op het programma van de V.A.R.A. „Weer of geen weer". Vanaf 1948 had het Humanistisch Verbond gastvrijheid bij de VARA op ditzelfde tijdstip. Volgens luisteronderzoekingen lag het aantal luisteraars rond de 200.000. Het wekelijkse zondagochtendpro gramma van het Humanistisch Ver bond wordt hervat met een lezing door prof. dr. J. P. van Praag. De maandaguitzendingen vervallen. Het bureau van de openbare aan klager in de Amerikaanse stad Phi ladelphia heeft gisteren onthuld dat het komplot van een extremistische negerorganisatie, die 1.500 stedelijke functionarissen en vooral politieman nen uit de weg had willen ruimen, deel uitmaakte van een veel meer omvattend plan om Amerikaanse ste den door middel van tegelijk uitbre kende ongeregeldheden te verwoes ten. Eergisteren had het bureau bekend gemaakt, dat men bijna 300 gram cyaankali in beslag had genomen, die bedoeld was om te mengen door de koffie en het voedsel, die by noodtoestanden aan politiemannen en ander overheidspersoneel worden ver strekt. De bewuste negerorganisatie, de .Revolutionaire Actiebeweging' (RAM) zou voordien een rassen- rel hebben willen organiseren. Volgens genoemde functionaris be schouwde de RAM Philadelphia als haar „nationale hoofdkwartier". Van de vier leden van de RAM, die in verband met het komplot door de politie worden gezocht, heeft er in tussen één zich gemeld in Chicago. Gina wil scheiden Gina Lollobrigida heeft by de Va ticaanse Rota een verzoek ingediend tot ontbinding van haar huwelijk. De Italiaanse actrice, die al gerui me tijd gescheiden leeft van haar echtgenoot Milko Skofic, wilde niet zeggen welke gronden zy heeft aan- Deze man, een zekere Anthony Monteiro, verklaarde voor een rech ter in Chicago dat hy niets te ma ken had met de „black-power-bewe- ging" of met enige extremistische organisatie. Hij zei naar Chicago te zijn gekomen om aan de facul teit voor politieke wetenschappen van de universiteit aldaar Afrikaanse za ken te bestuderen. Geen „Kinderboek van het jaar" De jury, die was ingesteld door de commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek, om uit de kinderboekenproduktie van de laatste twee jaar een boek te be kronen, heeft besloten dit jaar geen boek aan te wijzen voor de bekro ning „Kinderboek van het jaar, tot 10 jaar en evenmin voor de bekro ning „kinderboek van het jaar, 10 jaar en ouder". De jury besloot geen prijzen toe te kennen^ omdat zij „er eenparig van overtuigd was dat haar aandacht vóór alles gericht moest zyn op de zin en waarde van deze jaarlijkse bekroning". Ook de drie boeken, die bij de laatste beoordeling overble ven, „Kinderverhalen" van Paul Bie- gel, „De zevensprong" van Tonke Dragt en „Boris" van Jaap ter Haar achtte de jury van onvoldoende kwa liteit om ze zoor bekroning in aan merking te doen komen. ARRESTATIES EN ZELFMOORDEN IN CHINA De Chinese geheime politie heeft een aantal hooggeplaatste anti-Mao- istische luchtmachtofficieren gear resteerd en hun plannen om 20 Mig- straaljagers op de luchthaven var Kanto op te blazen, verijdeld, al dus reizigers die gisteren van het vaste land in Hongkong aankwamen. Twee Chinese luchtmachtofficieren zouden zich met messteken van het leven hebben beroofd omdat zy met de dood bedreigd werden voor hun weigering naar het front tussen Chi na en Sikkum te gaan. De plaatsvervangend militair be velhebber van de provincie Kwan- toeng, waarvan Katon de hoofdstad is, heeft een poging gedaan zich op te hangen omdat hy verantwoorde lijk werd gesteld voor het grootste deel van de chaotische pro- en anti- mao machtstrijd, vertelden de reizi gers. Tanks zijn naar het vliegveld van Kanton gereden om de Mig-straal jagers te beschermen die daar ver scheidene dagen geleden aankwamen en die gebruikt zullen worden' bij een luchtshow op 1 oktober, de na tionale feestdag van China. Een reiziger zei dat hij gehoord had dat een groep officieren die pre sident Lioe Sjao- Tsji, Mao's aarts vijand, trouw waren gebleven, van plan waren de Migs op te blazen om de festiviteiten in de war te sturen. De tijdbommen zouden op 30 sept. te middernacht afgaan. Brigitte Bardot heeft voor haar 33ste verjaardag, gisteren, een mo torboot gekregen van haar man Günther Sachs. Woensdagavond werd in een nachtclub met feesten begonnen. De echte verjaarspartij had gisteravond plaats in Brigitte's villa „La Madrague." Kon. onder scheiding voor predikanten By K.B. zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: ds. G Visser, voorganger van de Baptisten gemeente te Heerenveen en ds. A. Bikker, predikant van de Chr. Geref, Kerk van Utrecht. ADVERTENTIE Sophia Loren was het stra lende middelpunt van het Britse Filmfestival in Sorrento (Italië), dat zij heeft geopend. Maar na afloop was ze zéér vermoeid, zoals de foto toont. ADVERTENTIE 't is fijn werken met Fons Jansen heeft keelaandoening De cabaretier Fons Jansen heeft de serie voorstellingen van „Hoe meer zielen" in Amsterdam op dok tersadvies moeten stopzetten. Hij heeft last gekregen van een virus aandoening aan de stembanden en zal de voorstellingen van vanavond en het komend weekeinde moeten Naar zyn impressariaat meedeelt, hoopt men evenwel dat de voorstel lingen op 2 en 3 oktober in Rotter dam normaal zullen doorgaan. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. - TEL 2667C NEDERLAND 1 AVRO 6.45 uur De minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Luipaard op schoot 7.25 uur Moef GaGa; popshow 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur AVRO's Televizier 8.45 uur Vlucht zonder uitweg: film 9.50 uur Operatie vox populi; een plan tot wereldvrede 11.10 uur Laatste nieuws 11.15 uur Sluiting NEDERLAND 2 KRO 8.00 uur Survival; natuurfilm 8.30 uur De Delta rhythm boys; spirituals en gospels 9.00 uur Bonanza 9.50 uur Onze man in Washington 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.05 uur De dwergen; hoorspel 9.00 uur Omroeporkest Hilversum 2 8.25 uur Frankrijk als bondgenoot; radiodebat 11.00 uur Deutsches Bachfest 1967. „De rechtvaardigen" Gisteren heeft het uur van de waarheid geslagen. Het slaat eigenlijk al veel langer, maar aan het begin van het nieuwe seizoen moet het maar eens duidelijk gezegd worden: toneel zoals dat gisteren in „De recht vaardigen" vertoond werd, hoort niet meer op het scherm thuis. Het gaat niet aan het Neder landse televisietoneel, na 16 jaar televisie, nu nog altijd „on derontwikkeld gebiedje" te la ten spelen temidden van En gelse, Amerikaanse, Franse en Duitse series en televisie spelen, waarin zoveel opvallend beter wordt geacteerd. Wy we ten wel, Malta speelt ook mee in de Europacup, dus waarom zou het Nederlandse toneel zijn deuntje niet meeblazen temid den van al dat buitenlandse ge weld, maar wy geloven toch dat dat onze eer te na zou moeten zyn. Nu geven wij toe dat Ca mus, ondanks zyn Nobelprijs in 1957, met „Les justes" niet veel soeps heeft gecreëerd. Hij is het type van de raisonneur, en dat is een ondankbaar begin punt voor een toneelschrijver. Als romancier had hij ongetwij feld grote verdiensten („De Pest" is een voortreffelijk werk), maar als toneelschrijver schreef hy schrijftaal, waar spreektaal gewenst zou zijn ge weest. Ook Sartre (om eens een voor de hand liggende tijdge noot te noemen) is een theore ticus, maar hy laat zijn ideeën via de mensen tot leven ko men, terwijl Camus tevergeefs probeert zyn mensen via zijn ideeën enige levensadem in te blazen. Stelt u zich voor: een Rus sische revolutionair moet de groot-hertog doden. Hy schrikt er op het laatste moment voor terug en vertelt zijn kamera den dan hoe dat kwam. Welke revolutionair zegt dan: „En naarmate het geluid van de wielen naderbij kwam Zo le,s je een spraakje van Andersson voor! Niet alle schuld treft echter Camus, tenzij hij de rol die door Ton Lensink gespeeld werd door een ander heeft laten schrijven. Lensink had er op eens geen moeite mee, alles uit zijn mond klonk heel plausibel, terwyl Hans Culeman daaren tegen op dioteersnelheid leek te spreken en Ton Kuyl aan het reciteren was. Ook van Caro van Eyck ging nog iets uit, Julien Schoenaerts had eveneens zijn betere mo menten, maar door de bank ge nomen kan men toch zeggen dat deze opvoering, als zij in Enge land op de band was gezet, door het verantwoordelijke te- levisiehoofd niet voor uitzending vrij zou zyn gegeven. Ook re gisseur Gerard Rekers treft hier blaam. Alle spelers stonden, let terlijk maar toch vooral fi guurlijk, los van elkaar, on danks dat zy een belangrijke sabotageploeg vormden. De zin netjes werden keurig één voor één opgezegd, alsof poppen uit een wassenbeeldenspel een spreekbeurt mochten vervullen. Zelfs een Victoriaans uitgedoste serie als „De Forsyte Sage" leert dat je op zo'n manier geen to neel maakt, hoogstens een es say uitbeeldt. Die zinnetjeszeg- gerij trof vooral in de scène waarin Ton Kuyl kwam vertel len hoe Julien Schoenaerts aan zijn eind was gekomen. „En toen?", vroeg Ina van der Mo len.- als Ton Kuyl zijn zinnetje af had enz. Wij zouden hier niet zo over uitwijden als we met een uniek, incidenteel ge val te doen hadden, maar op deze manier wordt er nog al te dikwijls „TV-toneel" gemaakt in Nederland. En wat er verder was... Wat was er verder? De verklaring over het ver band tussen handel en kritiek op onwelgevallige landen, door het Centraal Orgaan uitgege ven. ondervond zowel kritiek in „Attentie", als in „Achter het nieuws" en „Kompas". „Atten tie", dat voortaan „Hier en nu" zal gaan heten bracht een tref fend interview met vader en zoon Debray, van wie de laatste in Bolivia terecht staat voor een krijgsraad. In .Achter het nieuws" kre gen we aanvullende mededelin gen van een personeelslid over de banden tussen Van Heyst en Siebe van der Zee. „Kompas" had iets actueels over vervoer van Fokkeronderdelen per vrachtauto (ditmaal stond Sjoerd Rodermond Joop van den Broek terzijde), maar veel belangwekkender was de docu mentaire in „Mensen in de sport" over de training van de twee Poolse wereldrecordhoud sters Eva Klobukowska (100 meter) en Irena Kirszenstein (200 meter), onder leiding van 'n indrukwekkend kundige trai ner. Mieke Sterk en Truus Hen nepman bleken meer te trainen dan Fanny Blankers indertijd, maar toch minder dan de beide Poolse meisjes. „Hartelijk dank jongens", zei Bob Spaak na af loop. Dat had hij beter tegen de Poolsen kunnen zeggen. Ten slotte is Eva Klobukowska (de blonde) onlangs afgekeurd om dat zij één hormoon te weinig had om als vrouw te kunnen gelden VOOR VRIJDAG 29 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termijnen, praatje. 18.20 Licht instr. kwartet. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Ste reo: Lichte gram muz. 19.30 Lit. kro niek. 20.00 Nws. 20.05 De dwergen, hoorspel. 20.50 Kerk voor anderen,, lo zing. VARA: 21.00 Omroeporkest en 60list: mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Licht pl.progr. 23.5524.00 Nws. Hilversum 2, 298 m NCRV: 18.00 Lichte muz. (gr.) 18.20 Ultz. van de Kath. Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Operafragmenten (gr.). 18.55 Op het woord af, praatje. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Ra diokrant. 19.30 R.V.U: Leugen en waarheid In de geneeskunde, door mevrouw dr. E. PereiraD'Ollveira. NTU20.00 Franse chansons (gr.). 20.25 Frankrijk als bondgenoot: ge sprekken. 21.25 Let the peoples sing (slot)internationale competitie voor amateurkoren. 22.25 Humanistisch Verbond: Kort commentaar, onder red. van en uitgesproken door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Sterren in dienst, een streepje voor in het le ven?: een impressie over de reserve- officier in het Nederlandse Leger. 23.00 Avondconcert: I. Deutsches Bachfest 1967: Klavecimbelreoital: klass. muz. II. Klein Radiokoor: oude liederen. III. Radio kamerork.: mod. muz. 23.5524.00 Nws. G RAMMOFO ON PLATEN PROG KAMM A (Over de 4de HJn) van 1820 uur Voor vrijdag 29 september I. Gloacchino Rossini: 1. Fragmen ten uit .,11 Barbiere di Siviglia" (50 min.), Ouverture - Largo al factotum - Se 11 mlo nome - All'Idea dl quel metallo - Una voce poco fa - La ca- lunnla - Dunque lo son - A un dottor Ehl dl casa! - La testa vl gira - Ah Sual colpo - Dl sl fellce; Gianna "Angelo; Nicola Montl; Renato Ca- pecchl; Giorgio Tadeo; Gabriëlla Carturan; Carlo Cava; Giorgio Glor- ?etti; Koor van de Nationale Ita- laanse Opera; Symphonie Ork. van de Beierse Omroep; Dirigent: Bruno Bartoletti. 2. Ouverture „Tancredi" (5 min.) RIAS Symphonie Orkest Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. II. Giuseppe Verdi: Fragmenten uit „Don Carlo" (60 min.). Su, cac- ciator! prontl - Fontalnebleaufores- ta immensa e solltaria - Nel giardin del bello - Che mal 6l fa nel suol francese - A mezzanotte. al giardin della Reglna - Ella glammal m'amo - Ah! plu non vedrö la Reginal/O don fatale - Fellce ancor io son - Tu che le vanlta - E dessa! Un detto, un sol - Si, per sempre!; Boris Chrlstoff; Fla- vlano Labo; Ettore Bastianinl; Ivo Vinco; Allessandro Maddalena; An- tolnetta Stella; Florenza Cossotto; Aurora Cattelanl; Koor en Ork. van de Scala te Milaan; Dirigent: Gabrlele Santinl. VOOR ZATERDAG 30 SEPTEMBER Hilversum 1. 402 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. (8.30 tot 8.35 Van de voorpag.). 9.35 Water standen. 9.40 Stereo: Koperork.: klass. en mod. muz. 10.00 Z.O. 135: gev. progr. (11.00 Nws.). 1215 Loon naar werken, lez. 12.27 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Act. sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varla. 13.15 Tijd voor teenagers (gr.). 14.15 Uit laat: progr. voor twintigers. 14.55 Ra dio Jazz Magazine. 15.30 Stereo: Licht gev. muz.progr. 16.00 Nws. 16.02 Oost Europese kroniek. 16.20 Lichte gram. muz. 17.05 Amateursprogr. 17.30 Ra- dloweekjournaal. Hilversum 2. 298 m KROi 7.00 Nwa. 7.10 Meditatie. Nws. 7.32 Geest, ilecf. (qpu.). Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djimn, gev progr. (8.30—8.32 Nws.) 12.25 Markt- ber. 12.27 Med. t.bv. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Overheldsvoorl.: Hoe gaan we? Een progr. over verkeer, vervoer en vooruitzien. Presentatie: Rob Maas. 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending. 13.00 Vliegende schijven: veraoekprograrmna voor de mil. 14.00 PM.: een weekblad met veel plaatjes. 17.00 Carlonca; ra diomagazine voor tieners. Hilversum 3, FM en 240 m NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Ochtendconc. 10.00 Nws. 10.02 Operafragmenten. 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3-vertisse- ment. 11.30 Leger des Heilsmuziek. 12.00 Nws. 12.02 Wegwijzers, wenken en wetenswaardigheden voor een vro lijke vakantie in eigen land. 13.00 Nws. 13.02 Tlenerama. 14.00 Nws. 14.02 Tlenerama. 14.30 Ramblers Radio Re prises. 15.00 Nws. 15.02 Live: modern Amerikaans amusement. 15.30 Toer- nee: een muzikale zwerftocht. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.0218.00 Sport- TELE VISIEPRO GRAMMA'S Nederland 1 NTS: 13.3015.00 Teleac: 13.30 Automatisering (19 herh.); 14.00 Polemologie (3 - herh.)t 14.30 Russische les (3 - herh.). 15.30 Nws. In 't kort. NTS: 15.34 Weekjour- naal met titels voor slechthoren den. VARA: 16.00 D© Zesdaagso, vrolijke film. 17.10—17.30 Het roodborstje, doe. programma NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. AVRO: 19.00 In kleuren: The Thun- derblrds, tv-fllm. 19.50 In oktober op uw scherm, progr.-overz. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Wie van de drie. quizprogramma. 20.50 Voor de vuist weg. 22.00 Vlucht zonder uit weg. tv-fllm (slot), NTS: 23.2023.25 Journaal. Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. In 't kort. NCRV: 20.05 Van nul uur één tot middernacht: dl. XI: De wraak tv-film. 20.30 Apollon Musagéte, bal let van Strawinsky (produktle van de NDR). 21.00 Gezona gezin, gesprek ken. 21.10 In kleuren: de vergeten woestfjn. filmrep. 21.45 Gelach - Ka mer. licht progr, NTSl 22.15—22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19