NAZOMER 1967 Het flauwgevallen paard Scepticisme, satire van Francoise Sagan BENDER LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Gebruikte Francoise Sagan in haar blijspel „Kasteel in Zwe den" de misdaad met een raillerende openhartigheid als een toekruid voor haar inzichten in de zinnelijke verhouding tussen vrouw en man, in „Het flauwgevallen paard" grijpt zij daarvoor naar hogere waarden. De satirische, met flitsende humor opge bouwde dialoog, haar duidelijk blijkend scepticisme maken het onmogelijk om van romantiek te spreken. Toch is er soms een zekere mildheid, een vlaag van melancholie en gevoeligheid aanwezig, die we van haar niet verwachtten. Geloven in feiten „Het flauwgevallen paard", gister avond door de Nederlandse ComeJie voor K. en O. in het rijke sfeervolle decor van Jan Bentener ten tonele speelt zioh af ten huize de zestiende baronet Henry-Ja- Ghesterfield, waar zijn schat rijke maar niet adellijke vrouw Fe licity de scepter zwaait. Hun doch ter Prisoilla komt terug van een halfjarig verblijf in Parijs, in ge zelschap van haar daar opgedane verloofde, de zoals later blijkt, nogal ongure Hubert. Eenmaal als zodanig door de Chesterfields geaccep teerd, laat hij zijn maïtresse Co ralie, die hij uitgeeft voor zijn zus ter ook over komen. Huberts plan simpel als handig: hij zal Prisoilla trouwen en Coralie moet Antony, zoon van de baronet, zien te verstrikken, wat gezien de attrac- Coralie, wel gelukken zal. Komen beide huwelijken tot stand, dan zal, na ontvangst van de dub bele bruidschat, door Hubert en zyn maïtresse op scheiding worden aan gestuurd, zij keren met voldoende middelen naar Parijs terug, een zor geloze toekomst tegemoet. Dat het plannetje niet slaagt is te danken de onberekenbaarheid van de v, casu quo Coralie, èn van Henry-James, de baronet. Deze laat ste, geestelijk aristocraat in hart en nieren, die het juk van zijn huwe lijk met de bazige Felicity met bit tere ironie en zelfspot draagt, maakt op Coralie een dusdanige indruk dat zij hem (en dit is weer èoht Sagan) vergunt haar te omarmen en te kus- dat terwijl zij zulks blijkt uitdrukkelijk met hart en ziel Hubert is toegedaan De baronet is bereid alles achter te laten en met Frankrijk een nieuw leven MUZIKALE PROEFTIJD Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het m gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw ige kosten de huurprijs. Overigens .,jn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnenl deskundig in klank Dit 'bijzonder mooie in hout ingelegde tegeltableau, een ge schenk van de Californische zus ter gemente Artesia, werd gister avond aan de Koudekerkse raad getoond. (Foto Leidsch Dagblad). in betrekkelijke armoede be begin nen." Vergelijkt Coralie hiermee de hebzuoht van Hubert dan komt zij tot een besluit, óf Hubert gaat op staande voet, en nog wel op de hu welijksdag met Prisoilla, met haér terug naar Parijs, óf zij geeft hem zijn congé. Hubert, gelooft er niet in, hij gelooft slechts in feiten. Die levert de baronet hem aan het slot. als hij hem de tickets, door hem voor zich en Coralie genomen, on der de neus houdt. Dan buigt ook de louche Hubert voor de kracht van de liefde, aanvaardt de tickets van de baronet en verdwijnt met Coralie. Hoge spelprestaties Het valt niet te ontkennen dat de schrijfster zich veroorlooft in het eerste bedrijf de nadruk te leggen op de satire, en het tweede een men geling te zien geeft van toneelspel- comedie, maar zij heeft zich wel grotere vrijheden voorbehouden in haar werken. Voor hen, die als Hu- bert alleen in feiten geloven: een feit is, dat figuren als de baronet, Lady Chesterfield, Hubert, Coralie en Antony knap getekend zyn en dit toneelwerk dus volop gelegen heid biedt tot het leveren van pres taties van betekenis. Guus Oster voldeed niet alleen uiterlijk maar ook qua karakterte kening volledig aan de hoge eisen die deze baronet van een oud adel lijk geslacht stelt. Mary Dresselhuys bewaarde met raffinement de af stand bussen het blauwe bloed van de baronet en het roder getinte van haar klasse. Met volkomen begrip bracht Petra Laseur d e langzame ontwikkeling van haar inzicht en haar uiteindelijke, spontane figuur in Hubert tot uitdrukking. De minder aantrekkelijke figuur in Hubert was bij Jules Croiset in vertrouwde handen. Antony Ches terfield, de boekenwurm, die voor het eerst kennis maakt met de lief de op het. eerste gezicht van de uiterst charmante Coralie, vond in Rudolf Luoieer een verrassend goe de vertolker en Agaath Meulenbroek wist zioh als Priscilla Chesterfield in dit gezelschap te handhaven. Verder noemen we Gerard Schild a.ls de butler Soames en Jan van Royen, die als Humphrey een ge slaagd debuut maakte. Fons Rade maker voerde de regie. Het tempo de première vond zaterdag jj. plaats zal nog wel wat opgevoerd wor den. K. en O. bracht de gebruikelijke bloemenhulde, die door het enthou siaste publiek (de Schouwburg was nagenoeg uitverkocht) nadrukkelijk Een scène uit ,,Het flauwge vallen paard" met Guus Oster (l.) en Mary Dresselhuis (r.). (Foto L.D./Holvast) naar West-Europa. Dit is de mening van William Stanhope van het New- Yorkse effectenkantoor Webber, Jack son en Curtis. In een analyse schrijft hij dat het waarschijnlijk is dat het 160 km lange kanaal na heropening voor veel van de oliemaatschappijen de tweede verkeersroute aal blijven na het vervoer rond Kaap de Goe de Hoop. Hij voorspelt dat In 1970'71 de oliemaatschappijen het zullen kunnn stellen zonder 't kanaal ook al zul len zij dit dit nog eniger mate blij ven gebruiken. Jack Robbins. directeur van het planbureau van Mobile Oil Interna tional. is het hiermee eens. „Het ka naal wacht een moeilijke tijd wat het olievervoer betreft," zo is zijn me ning .Om zich onafhankelijk te ma ken van het kanaal geven de olie maatschappijen geweldige bedragen uit om steeds grotere tankschepen te laten bouwen om het vervoer van olie rond de Kaap economisch ren dabel te maken. Van 1952 tot 1966 is de gemiddelde tonnenmaat van een westelijk tank schip gestegen van 15.000 tot 30.000 ton. Nu heeft Royal Dutch Shell 29 tankschepen van 200.000 ton besteld, Jersey Standard 12, Mobile 4, Stan dard van Californië 4, British Pe troleum 2 en Texaco ook twee. Gulf Oil is het verst gegaan door op dracht te geven voor de bouw van zes tankschepen van 312.000 ton. koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit Elfriede Beyer zingt in Duitsland De in Den Haag wonende concert zangeres, de alt Elfriede Beyer is uitgenodigd om in West-Duitsland aan een reeks concerten haar solis- André Maurois geopereerd De beroemde Franse schrijver An dré Maurois (82) in thans herstellend van een chirurgische ingreep een darmoperatie die gisteren heeft plaatsgevonden. In een medisch bulletin werd mee gedeeld, dat hij een goede nacht ge had heeft en dat zijn toestand „zo bevredigend als maar mogelijk is. Hij mag echter geen bezoek heb ben. Maurois is opgenomen in een kliniek in de Par ij se voorstad Neuilly Muziekavond in Alkemade By het feestelijk programma rond de opening van het Dorpshuis in Alkemade is ook opgenomen een muziekavond op 4 oktober. Deze wordt verzorgd door om. de ge mengde zangver. „Vox Laeta" onder leiding van Jan van der Meer, met solistische medewerking van de sopraan Lize Schoo, de tenor Jan Koot en de bas-bariton Wim Hille- brand. Het koor opent met een viertal nummers zang a capella, waarna volgt Sub tuum van Mozart voor sopraan en tenor. Het gedeelte voor de pauze wordt door 't koor be sloten met een viertal bekende negro-spirituals. Na de pauze de tenor-solist met de aria „Mit Würd und Hoheit angetan" uit „Die Schöpfung", waarna sopraan en tenor een duet uit „Die Jahreszei- ten" zingen. Het koor zingt hierna o.a. „Sound the trumpet" van H. Purcell, voorts „Wilt doch met mate drinken" van Carolus Souliaert. Het besluit met een tweetal nummers de uit de 16de eeuw bekende Jan Belle. Een aria van Mozart wordt hierna vertolkt door de sopraan Lize Schoo, gevolgd door 2 aria's uit „Die Zauberflöte" door de bas-solist. Het solistische gedeelte wordt besloten met een duet uit „Les pêcheurs de perles" van G. Bizet door tenor en bas. Het koor besluit het programma met enkele polyfone werken. Van Scoreltriptiek naar museum (Van onze correspondent) „Het kerkbestuur van de Vituspa- rochie in Hilversum overweegt in haar bezit zijnd drieluik van Scorel in langdurig bruikleen af te staan aan het Aartsbisschoppelijk Museum in Utrecht. De triptiek stelt de kruisiging, de kruisdraging, de opstanding, de Hof van Gethscmane met twee geestelijken ais stichters en de geseling voor. Met name de laatste beide v stellingen, voorkomend op de buiten zijden van de vleugels, worden als authentiek erkend. Het drieluik maakt thans deel uit van de exposi tie van religieuze kunst die de jubi lerende Vituskerk heeft georgani seerd. Het stuk van Van Scorel is door de oud-kapelaan van de Vitus F. van der Meer. thans hoogleraar te Nijmegen, aan de vergetelheid ontrukt. Hij bezorgde het werk een ereplaats in de pastorie. Men is ech ter van oordeel dat dit kostbare stuk in een museum betere conser ringsconditities zal krijgen dan welke particuliere behuizing ook. Expositie in Nieuwkoop Zaterdag 7 okt. wordt in ,,'t Reght- huys" te Nieuwkoop een expositie ge. opend van tekeningen en aquarellen van Maaike Braat en van klein- plastiek van L. P. J. Braat, zulks onder auspiciën van het Kunstge nootschap ,,'t Reghthuys". De ope ning geschiedt door de heer P. A. Begeer. Na een heerlijke zomer, als onverwachte genade een even heerlijke na-zomer. Wie had dat kunnen den ken? Een gezegende periode voor hen, die regen, storm en gure windvlagen verafschuwen en nu nog voor hoe lang? gelegenheid krijgen, van een milde herfstzon te genieten, waaronderzij zich kunnen koesteren. Een ragfijn, glinsterend spel van licht en donker doortrilt de herademende Natuur, vlak vóór zij de laat ste beslissende slag moet le veren tegen de brute elemen ten, die op de loer liggen haar onherroepelijk te vernieti gen In deze dagen omhult de wandelaar, ver buiten de stad, de stilte, waarnaar hij intens hunkert in deze onsta biele tijd met zijn geraas en rumoer en kan hij nog volle dig opgaan in al hetgeen de wondere, contrastrijke wisse ling van het getij hem biedt. Grijp deze laatste kans! Straks zal er nieuwe schoonheid op Uw weg zijn, als de winter komt met zijn witte vacht en pracht. Maar eerst lang nadat voor de herfst de stervensklok ge klonken heeft. Wat op dit beeld is vastge legd. is in het najaar wel haast een uitzondering. Moge het U als een onver getelijke herinnering bij blij ven. En als het kan, zoek zo'n plek op. Heus: indien U wilt Is deze ondanks alles ergens wel te vinden. U zult er geen spijt van hebben! FANTASIO. (Foto Daniël Linsson, A'dam). tische medewerking te verlenen, aoa.: op 29 september te Düsseldorf een concert in de Matthaikerk waar rij drie psalmen van C. Huygens psalm 18 van Heinrich Schütz en een „Geistliches Konzert" van H F. Mi- cheelsen vertolken zal. In november in de Stadthalle te Bielefeld een concert onder leiding van Matthias Buchel waar o.a. ,Jn terra pax" van Frank Martin uit gevoerd wordt. Vervolgens in decem ber te Duisburg het Weihnachts-ora- torium van J. S. Bach onder leiding van Konrad Voppel. Deze reeks wordt m maart volgend jaar te Düsseldorf besloten met de Messias van G. F. Handel onder leiding van Friede- mann Gottschick. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zalk en Veecaten J. C. Terlouw te Lage Vuursche te Bleskensgraaf C. Tx-eure te Hasselt. Aangenomen naar Buitenpost R. Bijl te Joure, die bedankte voor Balk naar Tolbert (Gron.) J. A. Poel stra te Eext naar Schilwolde en Hallum (toez.) J. A. Geuzebroek te Stadskanaal. Bedankt voor Woerden (4e pred.- pl.) en voor Capelle aan de IJssel (wijk West) (toez.) J. Vos te Rys- Beroepen te Bovenhardinxveld (2e pred.pl.) J. Boogaard te Ernst *Ov.) te Brandwijk A. van der Vlist te Andel. Aangenomen naar Veendam (vac P H. Kapteijn) R. Hoen te Holwerd naar Wijhe J. F. Grimm te Tien hoven. Bedankt voor N.O. polder (wijkge- meente Emmeloord) (toez.) C. Baas te Nieuwerkerk aan de IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Groningen-West (als studentenpred.) (vac. C. Klapwijk) C. Stam, vlootpred. te Den Helder te Kampen (vac. C. Heijerman) F. de Jonge te Emmercompascuum, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen te Amsterdam-Nieu- wendam G. M. W. Steen te Harden- berg. Aangenomen naar Brielle B. Slin- genberg te Ren6woude. Bedankt, voor Donkerbroek (vac. A. Veldhuijzen) M. Kievit te Wester lee voor Boskoop (vac. G. Vesseur) en voor Schoonebeek W. F. Koelé te Ens (N.O.P.) GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Brunssum-Treebeek B de Vos te Ten Boer te Ommen R. Houwen te Hattem te Londen, Watford, Ontario (bij de Can. Geref. Church) M. van der Wel 'e Sneek. Aangenomen naar Voorburg M. J. C Blok te Utrecht-N.W. Bedankt voor Avereest-Dedemt- vaarr en voor Enumatil G. Mulders te Murmerwoude. Gurp ta CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Leerdam M. Baan be Zeist en W. van Sorge, kand. te Apeldoorn. Beioepen te Naarden en te Utrecht W. van Sorge, kand. te Apeldoorn. Tweetal te Maarssen M. dein Ble ker en W. Sorge, belden kandidaten te Apeldoorn. Beroepen te Siegerswoude-De Wilp D. J. Klein Onstenk, kand. aldaar te Drogeham Noordeloos en te Urk W. van Sorge, kand. fce Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Vllssingen A Kok te Poortvliet en J. C. Westrate te Me- liskerke, waaruit laatstgenoemde te oeroepen. CHRIST. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Werkendam M. J. Middelkoop te Zwolle. Suezkanaal Na heropening zal het Suezkanaal nooit meer die rol spelen, welke het tot nu toe vervuld heeft bfj het voer van olie uit het Midden-Oosten .[n de Leidsche Schouwburg: Kaap verdringt

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9