Tv-reclame in kleur is veel effectiever Rennies Duikers schat van werkeloos bij „De Liefde" WACHTEN OP DE ROTSEN VAN DE SHETLAND-EIL4NDEN DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Genootschap voor reclame (Van onze Amsterdamse correspondent). Volgens een recent Amerikaans onderzoek is reclametelevisie ln kleur 33% effectiever dan tv-reclame in zwart-wit; voor voedsel blijkt dit percentage zelfs 78 te bedragen. Deze en soort gelijke cijfers werden gisteren verstrekt op de eerste reclame- televisiedag, door het Genootschap voor Reclame georganiseerd in de Amsterdamse R.A.I. Kleurenreclame is echter ook 10 tot 40% duurder wat betreft de produktie. Hoewel in de Verenigde Staten in de eerste tien jaar van het bestaan van kleuren-tv slechts 2 miljoen toe stellen werden verkocht, gaat de groei tans veel sneller. Volgens een schatting bezitten 10 miljoen gezin nen, 18%, thans een dergelijk appa raat. In 1970 zullen 30 miljoen fa milies een ktv hebben, de helft van alle kijkers. In West-Duitsland hoopt men dit jaar 50.000 toestelen te ver kopen en in Nederland 15.000. Redenen van die aanvankelijke terughoudendheid zijn de duurte van de toestellen, de moeilijke afstel ling, de dure reparaties en de weini ge uitzendingen „Willen wij in ons land een dergelijke situatie vermij den. dan moeten we voldoen aan drie voorwaarden: 1) veel in kleur uitzenden. 2) een zo groot mogelijke koopkracht van het publiek te krij gen en 3) goede niet te duren toe stellen maken", aldus de heer H. Gout, tv-directeur van een Rotter dams reclamebureau. De aanschaffing van een tweede iwart-wittoestel in huis opent voor de adverteerders geen nieuwe moge lijkheden. De heer Gout toonde aan dat 30% van de Amerikaanse kijkers 'een tweede apparaat in huis heeft, maar dat er toch niet naar verschil lende programma's wordt gekeken. „Men doet dit klaarblijkelijk om het programma makkelijk te kunnen volgen. Het gezin blijft echter kijken als eenheid". In de VS heeft 95% van de gezinnen een tv-apparaat, tegen 83% een koelkast en 71% een was machine. Onbevredigend De reclamedag, die werd bijge woond door 600 genodigden, waarbij de voltallige reclameraad, werd geo pend door de voorzitter van het ge nootschap, dr. J.P. Ton. Hij con stateerde dat het publiek de tv-re- clame heeft geaccepteerd en dat de samenwerking met de STER (Stich ting Etherreclame) goed is. Hij he kelde echter het feit dat de adver teerder geen zeggenschap heeft over de wijze waarop hij het medium wil gebruiken. Er is geen keuze van net en evenmin van een bepaalde dag. Een doelbewuste spreiding van bood schappen is niet mogelijk en daar bij komt nog dat er in september reeds voor een heel jaar moet wor den gereserveerd. „Voor een ultra modem medium als de televisie is deze situatie hoogst onbevredigend". Sprekend over de komende radio reclame, hoopt hjj, dat er gezien de korte periode die er nu nog rest voor dat deze reclame een feit wordt, geen slecht werk zal worden geleverd. „De boodschappen dienen in zo duidelijk mogelijk van elkaar gescheiden tijds eenheden te worden gebracht en meermalen per dag te worden uit gezonden en gedurende verscheide ne dagen. „Laat men over dit laat ste toch nog eens serieus denken, nu minister De Jong kennelijk de laat ste hand legt aan de torpedo die Ve ronica tot zinken moet brengen. Als er voor Veronica een onbevredigend systeem en een absurd tarief in de plaats komt, is aan niemand een dienst bewezen". ADVERTENTIE De Engelse zangeres Sandie (op de-blote-voeten) Shauheeft in Londen voor de eerste maal een collectie door haarzelf ontworpen kleding getoond. Hier presenteert zij een door haar ontworpen „jaz- Prijs f60,—. ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct Zestig leden van het Kunst genootschap t Regthuys in Hieuwkoop hebben gisteravond kennis gemaakt met de Percussie groep Cees See. De jazz die deze groep (v.l.n.r. Cees See, Han Ben- nink, John Engels en Martin van Duynhoven) brengt is voor Euro pese begrippen tamelijk nieuw. Cees See vertelde over het werk van zijn Percussiegroep, die slag instrumenten in allerlei vormen gébruikt. Op vier drumstellen en met gébruik van bijna vijftig an dere instrumenten werden stuk ken gespeeld die afwisselend van fluisterend zachte tonen naar een orgie van leven werden gevoerd, die het oude raadhuis op zijn grondvesten deed trillen. Aan het einde van de avond speelden Her man Schoonderwalt met alt- en sopraansax nog enkele nummer tjes. Hij werd begeleid door bas- sis Ron Langerijs. (Foto Leidsch Dagblad) (Van onze speciale In de baai van Aut Skerries, het oostelijke puntje van de Shetland-eilanden, dromen drie amateur-duikers over de rijk dom van de buit, die zij op de zee hopen te veroveren. Dat is vooralsnog hun enige bezigheid, want zoals de leider van het groepje, de 25-jarige Canadees Owen Gander zegt: „Zolang de Britse en Nederlandse regeringen elkaar in de haren zitten over het eigendomsrecht, n beloning, waarvan niemand weet „Zee veilige kluis praten over een waar- 90 miljoen gulden, want uit de handvol zilveren dukaten, die zij verleden jaar uit het wrak van de in 1711 vergane Oostindiëvaarder "De Liefde" opdoken, is gebleken, dat zo'n dukaat op 150 gulden wordt ge schat. En het staat vast dat 'De Lief de" 600.000 dukaten aan boord had. De donkere, bebaarde Owen Gander, die als analist bij een petroleum- maatschappij werkt, vreest dat het touwtrekken tussen Londen en Den Haag te lang zal duren om serieus met de berging te beginnen, nog de najaarsstormen beginnen. Maar voorlopig is er voldoende om de win ter mee door te komen: een ijzeren kist met 4000 dukaten, die de duikers hebben ontdekt. Geen van de drie mededeelzaam over de juiste plaats van het wrak. Richard Turner, een 34-jarige bouwopzichter uit Sutton (Surrey), wijst een meter of dertig ver in de grauwe golven, waar het water ongeveer 20 meter diep is. „We laten die kist liggen tot we zekerheid hebben over de beloning. Het geld ligt er veiliger dan in de kluis van een bank". Te geriug De leider van het team windt zich op over de volgens hem verouderde wetgeving op het vinden van derge lijke schatten. „Groot-Brittannië be taalt als vindersloon ongeveer een derde van de waarde. Dat is te wei nig. Afgezien van de kosten van het bergingswerk is het duiken hier levensgevaarlijk. We hopen nu maar dat de Nederlandse regering als eige naresse wordt erkend en dat wij een voordeliger overeenkomst kunnen sluiten". Over de techniek van de berging zwijgen de mannen angstvallig, of schoon zij erkennen, dat de kist met 4000 dukaten is ontdekt, nadat rots blokken. die in de loop der eeuwen by zwaar weer op het wrak zijn te recht gekomen, met dynamiet zijn verwijderd. Zij achten het niet on mogelijk, dat door dit geweld delen van de kostbare lading over de zee bodem zijn verspreid. Dat kan dus nog wel een gezoek worden. De bewoners van de meestal door storm en regen geteisterde en daar door volstrekt boomloze Shetland-ei landen zijn door het bericht dat aan hun kust de grootste schat aller tij- s gevonden, niet opgewonden ge raakt. Zij weten uit ervaring, dat de wèl neemt, maar zelden terug geeft. In de loop der eeuwen hebben zich op de verraderlijke, onder water doorlopende rotskust, enkele honder den wrakken verzameld, waarbij eni ge duizenden zeelieden zijn omgeko men. De ramp van "De Liefde", die plaats had op 3 november 1711 eiste 300 mensenlevens. De enige overle vende was de matroos, die in het kraaienest zat en met de voormast overboord werd gesmeten. In de onmiddellijke nabijheid ver ging in december 1664 de Indiëvaar- der "Kennemerland". waarbij van de 263 opvarenden 3 overlevenden wa ren. Ook dit schip had geld aan boord: 120.300 dukaten, waarvan een klein deel in de loop der jaren door vissers is gevonden. Schotse Piet Visser Wat Piet Visser in Nederland is voor de "Renate Leonhardt" is John Bannon voor "De Liefde". Deze tauranthouder is samen met een col lega en twee ingenieurs de financier van de berging en tevens de leider van de bergingsmaatschappij, die voor deze gelegenheid is opgericht. De kosten, die tot dusver zijn ge maakt, worden geschat op 50.000 gul den. Bannon is als een goede Schot zuinig met geld, maar ook zuinig met woorden. En wat hij over de berging kan vertellen heeft hij inmidd' voor goed geld exclusief aan het En gelse dagblad "Sunday Times" kocht. Gisteren is hij naar Londen gevlogen om te zien of hij de onder handelingen over de rechten een duwtje kan geven. De weerberichten voor de komende dagen zijn niet gunstig, maar over een week kunnen de duikers wel tot het voorjaar naar huis gaan. En misschien vindt Ban non de zeebodem toch niet zo'n vei lige kluis voor de 4000 dukaten die ingepakt klaar liggen.... Insecticide lag vlakbij bloem en suiker In de Mexicaanse stad Tisuana is een pakhuis ontdekt, dat volgens de autoriteiten de bron moet zijn van de vergiftiging, waarvan tal van kin deren het slachtoffer zijn geworden. Het pakhuis, waar het insecticide, dat de zenuwen aantast, moet zijn vermengd met bloem en suiker, be hoort aan een grote broodbakkerij. Van dat bedrijf zijn 34 personen voor een diepgaand verhoor gearres teerd. Tot dusverre is niemand ir staat van beschuldiging gesteld. In het pakhuis lag parathion, eer dodelijk vergif, dat in noord-Mexico gebruikt wordt, tezamen met bloem en suiker opgeslagen. Deze bloem en suiker werden 'n negevtal bakkerijen verstrekt de vervaardiging van brood en bak. De produkten werden aan tal loze wederverkopers geleverd. Het aantal slachtoffers, dat oor spronkelijk 34 heette te zijn, is thans officieel op 16 gesteld. Kerk en Wereld 22ste diesviering van Kerk en Wereld zal worden gevierd op zater dag 18 november in de recreatiezaal van het „Grote bos". Deze dies viering zal staan in het teken van de „toekomst", dit mede door de deelname van kerk en wereld aan de werkgroep 2.000. Het woord zal worden gevoerd door prof. dr. C. A. van Peursen uit Leiden, die het thema van de wijsgerige kant zal benaderen (hij behoort namelijk tot degenen die zich aan de Leidse Universiteit het meest met de vragen van de toekomstkunde hebben bezig gehouden). Prof. dr. P. J. Thung, hoogleraar te Leiden, za 1 het thema vanuit de medische wetenschap be lichten. 's Middags zal dr. A. T. van Leeuwen commentaar leveren op deze redevoeringen. ADVERTENTIE Recordcijfer voor „Kröller-Müller" De 200.000ste bezoeker in 1967 in dit geval was het een bezoekster van het Rijksmuseum Kröller- Müller in Ofcterloo is geregistreerd. In 1966 werden over het gehele jaar 165.000 bezoekers geteld zodat het registreren van de 200.000 be zoekers na 9 maanden wijst op een zeer aanzienlijke stijging van het beaoekersa an tak Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk, zo gezond. Doublemint reinigt - tanden en verfrist mond adem; Koop vandaag nog een je - plezier voor twee merk zelf hoe goed Doublemint i doet. NEDERLAND 1 NCRV 6.45 uur De minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur De verrekijker; internationaal jeugdjournaal 7.10 uur Van gewest tot gewest 7.30 uur Mensen in de sport 7.59 uur Toeristische tips 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Attentie 8.45 uur De stormridder; tv-serie 9.10 uur Jeroen aan het woord 9.12 uur De rechtvaardigen; toneel 10.45 uur Laatste nieuws 10.50 uur Sluiting NEDERLAND 2 VARA en TROS 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Coronation street 8.55 uur Achter het nieuws 9.10 uur 87th precinct 10.00 uur Kompas 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Afrikaanse kerkleiders 11.00 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.30 1 10.10 i The LondonMelbournerace; slot Alicia de Larrocha speelt Spaanse pianowerken Peyton Place De grote buitenlandse troef van de VARA voor dit seizoen (de For syte Saga) is al allerwegen met voldoening ontvangen. Gisteren speelde de AVRO op Nederland II haar grote troef in dit genre uit, te weten Peyton Place, gebaseerd op de beide boeken die Grace Me- talious tegelijkertijd beroemd, be rucht en rijk maakten en haar tenslotte, door drank verstuwd naar het schijnt, de dood indre ven. De inwoners van het stadje, die elkaar herkenden of meenden te moeten herkennen, waren in dertijd zo furieus over haar eerste boek, dat zij haar man, een on derwijzer, onmiddellijk lieten ont slaan. Grace Metalious heeft zelf, blijkens de achterklap van „Te rugkeer naar Peyton Place" ge schreven: „De stadjes in New Eng land zijn klein en vaak zijn ze mooi. In de ogen van een toerist zijn ze zo lieflijk en vreedzaam als een gekleurde prentbriefkaart, maar als je onder de oppervlakte kijkt, is het of je met je voet een steen hebt omgekeerd. Allerlei zonderlinge wezens kruipen plot seling onverhuld en in 't volle dag licht rond. Iedereen die in het stadje woont, weet wat er zich af speelt geheimen zijn eenvoudig onbestaanbaar maar niemand wil dat ook buitenstaanders er achter zullen komen. En het minst van al willen zij de waarheid ge drukt zien. Ik heb geschreven wat er gebeurt en zij wéten wat er gebeurt. Zo zijn de mensen nu eenmaal" De eerste aflevering (een „hal ve" van 25 minuten), viel om de waarheid te zeggen niet mee. Het was natuurlijk leuk om Mia Far row (Frank Sinatra's vrouw) ni eens te zien, maar voor het overi ge kregen we de indruk dat v maken zullen krijgen met alweer zo'n clichématige Amerikaanse fa miliehistorie, waarbij een zoon, die zijn vader een weduwnaar in het bijzijn van een buurvrouw betrapt, zich diep gewond afwendt en zegt: „U hebt mij nu toch niet meer nodig". Want dat is het aar dige van Amerikanen: ze kunnen niet leven zonder van uur tot uur het gevoel te hebben dat iedereen in hun omgeving hen dringend nodig heeft. Maar goed, de eerste stap is pas gezet, oordelen is voor barig. Gesprek met Margo .Vlinc o De AVRO (die op II een hecht doortimmerd programma liet zien kwam daarna met een herboren „Literaire ontmoetingen". Zoals men zich zal herinneren was „Li teraire ontmoetingen" zo'n jaar of vier geleden het belangrijkste prestigeprogramma van de AVRO, met Gomperts als presentator en Hans Keiler als regisseur. Gom perts kreeg er van de TV-critici de Nipkowschijf voor (waarna hjj in Leiden tot hoogleraar kon wor den benoemd) en Keiler verhuisde naar de KRO, nadat er een hoog lopend conflict was ontstaan met de AVRO-leiding. De AVRO zet nu Adriaan van der Veen als ge sprekspartner neer (en deze NRC- letterkunde-redacteur is niet ie mand die gauw brokken zal ma ken), en ook de eerste twee geno digden kunnen moeilijk proble men opleveren: Marga Minco gis teren, Alfred Kossmann de vol gende keer. Niet dat ze niet be langrijk zouden zijn als letterkun digen. maar men zou hen beiden „terughoudende" schrijvers kun nen noemen. Rense Royaarts had de regie. De gedachte om het le vensverhaal van Marga Minco te illustreren via een geleend meisje van die opgroeiende leeftijd, was juist. Geheel verantwoord was het, dit levensverhaal te doorschieten met foto's die ondertussen het op marcheren van het Nazisme aan gaven, ook al kwam het heden daagse meisje in haar korte rok daardoor in anochronistische moeilijkheden. Het gesprek tussen Marga Min co en Adriaan van der Veen duur de soms wat lang. Plotselinge ver gezichten of valkuilen doemden niet op, maar men kon het gauw goed noemen zonder het idee kwijt te raken dat het ook anders had gekund. Nws. 20.05 Land der muzen: kunst kroniek 20.30 Stereo: Radio kamer- ork.: klass. en mod. muz. 21.45 Mor gen is vandaag: muzikaal klankbeeld. "2.10 Stereo: Voc. ens.: oudere lied. 2.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: euwe gram.pl. 23.55 tot NCRV: 18.10 Sportrubriek. 18.30 de twintigers. 19.00 Ns. hoorspel. 20.45 Avondpermissl mod. muz. 23.5524.00 Nws. VOOR VRIJDAG 29 SEPTEMBER Hilversum 1. 402 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgvmn. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gram.- (7.30—7.35 Van Planorecital (gr.): klass. AVRO: 11.30 Kerkorgelconc. Ultz. vol 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13*.3(j 1 keringen: een cultureel prograi Ds. Cohen beroepen Ds. M. Cohen, predikant van de Baptistengemeente in Alphen aan den Rijn, heeft een beroep ontvan gen van de kerkeraad van de Baptistengemeente in Zwolle. ;ram.muz. VPRO: 15.30 Thuis: amma voor thuiszittenden. 16.00 al van Praag lente 1967: Tsje chisch Filharmonisch ork. en solist: mod. en semi-klass. muz. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Stereo: Muzikale inwinsten. 17.45 Act. Hilversum 2. 298 m NCRV; 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Lichte gram.muz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte gram.muz. 8.00 Nws. 8.10 Gew. muz. gr.). 8.30 Nws 8.32 Lichte Morgendienst. 11.00 Lichte gram.n 14.05 Schoolradio. 14.25 Stereo: Prom. ork. 15.00 Lichte gram.muz. 15.15 Poé- zleprogr. 15.30 Pianorecital (opn.) 16.00 In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. 17.00 Stereo: Lichte gram.muz.. 17.30 Mill, concert (opn.). Hilversum 3. F.M en 240 m AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat maar raak! 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvit.: pop. vereoekplatenprogr. (11.00 Nws.) VPRO: 12.00 Nws. en persoverzicht. 12,05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. en persoverz. 13.05 El pée. 14.00 Nws. en persoverz. 14.05 2 x Top Tien. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Popu- laris: gram.pl.progr. 16.00 Nws. 16.02 Oud plaatwerk, opnieuw opgepoetst. 12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. AVRO: 19.00 In kleuren: Luipaard op schoot 19.25 Moef Ga ga. popshow voor de tieners. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televlzler. 20.45 Vlucht zonder uitweg, tv-fllm (dl. 2). 21.50 Operatie Vox Popull, een plan voor wereldvrede, documentaire. NTS: 23.10- 23.15 Journaal. Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. in 't kort. KRO: 20.05 De Adelaar (Death NTS: 22.15—22.39 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5