VIej. dr. A.M.M. is geen rectrix Smit meer Sleutel van laatste woning overhandigd AFSCHEID VAN HET EEIDSE GYMNASIUM Nieuwe functie Mr. E. Brederveld gem. secretaris Groningen Dr. J. Amesz lector Leidse Universiteit BRILJANT v. d. Water DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 advertentie heel toepasselijk e geschreven vorm aan. Hij was heugd dat de rectrix de vrije ningsuitang op school zelden of nooit in de weg heeft gestaan. De scheidende rectrix werd op dit afscheidsfeest ook nog toegesproken door haar „buurman", dr. J. W. Blom van het Rembrandt-lyceum, en door de tegenover het gymnasium nende oud-directrice van de malige meisjes-h.b.s. aan de Garen- markt, mej. dra. J. L. van Hoorn. De woordenstroom werd enkele malen onderbroken door het optre den van het oudercabaret gymnasium met enkele gelegenheids- schetsjes en een blokfluittrio leerlingen. De bijeenkomst werd op speciaal vciraoek van dfc scheidende 'rectrix besloten met het zingen schoollied. Mej. dr. A. M. M. Smit is geen rectrix van het Leids Stedelijk Gym nasium meer. Zij heeft in verhand met haar benoeming tot adviseur van de gemeente Leiden voor het openbaar voortgezet onderwijs af scheid genomen van de schoolgemeenschap aan de Fruinlaan. Woor den van waardering werden gistermiddag in de propvolle aula van het schoolgebouw tot haar gericht, cadeaus werden haar bij deze ge legenheid overhandigd en nog vele andere blijken van bewondering werden op deze bijzondere middag haar deel. Het was een middag van hartelijkheid en dankbaarheid, die mej. Smit niet licht zal vergeten. Het was ook een middag van weemoed, omdat de „Franse" lerares er straks, na een langdurige periode van les geven op en leiding geven aan 't Leidse „gym", niet meer zal zijn. Het afscheid van mej. Smit, die zich met de invoering van de mammoetwet in de Sleutelstad zal gaan bezighoudenwerd bijgewoond door haar opvolger, drs. A. M. Coebergh van den Braak. Ook de oud-bilrgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot was naar het gymnasium gekomen om de scheidende rectrix de hand te drukken. uitzondering' enkele passages voor uit een vertrouwelijk rapport, dat m 1959 over mej. Smit werd uitge bracht. In dit rapport werd duide- Oüjik gemaakt dat mej. Smit over meer dan voldoende capaciteiten beschikt om een goed rectrix te zijn'. .Zij weet', aldus het rapport, voor treffelijk te organiseren, zij is zeer gezien bij de leerlingen, bij de ouders en bij de docenten, zij heeft tact. een ontwikkeld gevoel voor hu mor en een open oog voor de ont wikkelingen, die zioh bij het onder wijs voordoen'. Mej. v. d. Vliet gaf als haar persoonlijke mening te kennen, dat het rectoraat van mej. Smit .zonder meer een succes is ge worden' Trouwens, Uw gehele visie op het Nederlands onderwijs is hu maan. democratisch en sociaal be wogen.. aldus de imspectrice. Bij afwezigheid van burgemeester mr. G. C. van der Willigen, die in het buitenland verblijft, was aan wethouder S. Sannes de taak om de rectrix namens het gemeentebestuur van deze stad te danken voor al het geen zij in het belang van het Ste delijk Gymnasium heeft gedaan. De wethouder herinnerde ér aan dat Annemarie Smit, na in dé jaren dertig als lerares aan het gymna sium te zjjn aangesteld in 1953 tot conrector van deze school werd be noemd en in 1959 tot rectrix. Hij prees meja Smit, die het leerlingen- tal van haar school de laatste ja ren tot driehonderdenzestig heeft zien stijgen, om haar organisatori sche eigenschappen. Ook de wijze waarop de rectrix met de gymna siasten om is gegaan had de aan dacht van de wethouder getrokken, evenals trouwens haar grote deskun digheid op het gebied van de school- problematiek in het algemeen. Het is volgens wethouder Sannes onder mej. Smits rectoraat geweest, dat met het begrip standenschool voor goed werd afgerekend. Het verheug de hem, dat mej. Smit de moed heeft gehad om de vertrouwde func tie van rectrix te rullen voor een geheel nieuwe. De wethouder twij felde er niet aan of mej. Smit zal de taak van gemeentelijk adviseur met even groot enthousiasme ver vullen als die van rectrix. Hjj hoopte dat met de benoeming van de heer Coebergh van den Braak is voldaan aan me. Smits wens het rectoraat' van het gymnasium niet aari de .eer ste de beste' over te laten. Visie Na de wethouder was de beurt aan de rijksinspeotrice voor het V.HM.O., mej. H. v. d. Vliet, om de scheidende rectrix toe te spreken. De inspeotrice las ,bij wijze van hoge Enig Namens de curatoren van het Leidse gymnasium richtte prof. dr. W. den Boer een afscheidswoord tot haar die het middelpunt van deze middag was. Hij wees daarin op de unieke functie, die mej. Smit als hoofd van een gymnasium negen Gymnasiasten bieden de schei dende rectrix, mej. dr. A. M. M. Smit, een transistor radio aan. (Foto L.D./Holvast) jaar lang heeft bekleed. „U bent een figuur, die wij juist in Uw enigheid zo hebben weten te waarderen", al dus de president-ouraitor. Hij ves- tlgde er voorts de aandacht op. dat mej. Smit de kinderen nooit klein heeft bezien en altijd zichzelf is ge bleven. „U was reoht door zee, niet alleen in de klas maar ook in de curatoren-vergaderingen", zo besloot prof. Den Boer zijn lofzang op de rectrix, ond'er aanbieding reisklokje. Cadeaus Geschenken werden ook aangebo den door ir. G. A. Oosterholt na mens de Vereniging Vrienden van het Gymnasium (een boek) en na mens de docenten (een fauteuil). De conrector legde de nadruk op mej Smits overtuiging dat starheid en formalisme fnuikend voor de school zou zijn. „U ging daarom als rectrix van een heel wat ruimere instelling uit", aldus ir. Oosterholt, die de scheidende rectrix voorts prees om haar milde taot. De voorzitter van de oudervereni ging, mr. W. L. Renaud, liet zich op deze middag evenmin onbetuigd. Hij stelde mej. Smit een bijdrage voor een te maken reis in het voor uitzicht als blijk van „enorme waar dering". Leerlingen Van de leerlingen ontving mej. Smit een transistorradio en nog en kele zelfvervaardigde cadeautjes. Het was de praeses van de schoolvereni ging USA, Duco Hellema, die de lof trompet over zijn rectrix stak. Namens het schoolblad „Socius", waarvan ter gelegenheid van dit af- j scheid een aan mej. Smit gewijde uitgave verscheen, bood Rob Gallas Mr. E. Brederveld, oud-chef van het kabinet van de Leidse burgemeester en thans gemeentesecretaris van Almelo, is met 32 tegen 5 stemmen benoemd tot gemeentesecretaris van Gro ningen. Voor mr. Brederveld betekent dit een mooie promotie: de gemeente Groningen telt drie maal zo veel ingezetenen als zijn huidige gemeente. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kand. ex. Duitse taai en letterkunde de heer Th.F.M. Waaijers (Den Haag); doet. ex. Ara bische taal- en letterkunde Mevr. M. T. van Duijkeren-Romijn (Leiden) kand. ex. godgeleerdheid de heer M. de Meij (Leiden) en de heer W.F.G. Terborgh (Den Haag). Betoging tegen Debray voor rechtsgebouw Tijdens het proces in Camiri. Boli via, tegen de Franse linkse leraar Regis Debray is het gisteren tot pro testen gekomen van de verdediging. De vader van Debray, de Parijse ad vocaat Georges Debray, liet weten dat hij zich terugtrok omdat de Bo liviaanse krijgsraad hem het reoht onthield met zijn zoon overleg te plegen. Voor het gebouw van de bond van arbeiders in de olie-industrie in Ca miri waar het proces wordt gevoerd, betoogden ongeveer vijftig Columbia- onder wie vele familieleden van militairen, die in de strijd tegen de verzetsbeweging zijn gesneuveld. Zij riepen leuzen als „dood aan de ver daders" en „wij willen de hoofden Debray en Bustos". Bustos, een Argentijnse schilder staat met De bray terecht op beschuldiging van deelneming aan de verzetsactiviteit in zuidoost-Bolivia. (advertentie) Oud-chef kabinet burgemeester Egbert Brederveld werd op 23 juni 1922 In Leiden geboren. Aan het ste delijk gymnasium aldaar behaalde hij het bêta-diploma in 1941, waarna hij in dienst trad bij de gemeente secretarie van Leiden. In de avond uren studeerde hij aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1952 zijn meestertitel behaalde. Per 1 mei 1956 werd mr. Brederveld benoemd V erkeerslicliten W armonderbrug Met ingang van morgen wordt de verkeerslichteninstallatie bij de Warmonderbrug in Leiden (Haar lemmerweg) in gebruik gesteld. In de week van 29 september tot 6 ok tober zullen uitvoerige proeven met de installatie worden genomen, ten einde tot een zo goed mogelijke de finitieve opstelling te komen. Het ligt in de bedoeling voortaan bij elke nieuwe verkeerslichteninstallatie een dergelijke proefperiode toe te pas sen, tot chef van het kabinet van de bur gemeester, op 8 mei 1958 werd hij gemeentesecretaris van Almelo. Mr. Brederveld, die zijn nieuwe functie vermoedelijk in januari' zal aanvaarden, is belijdend lidmaat de geref. kerk en behoort tot de A.RP. Mr. E. Brederveld Lekencongres in Vaticaanstad Ruim 80 vertegenwoordigers van orthodoxe en christelijke kerken zul len als waarnemers en adviseurs het internationale oongres van r.k. leken bijwonen, dat van 11 tot 18 oktober in Vaticaanstad wordt gehouden, Aan het ..derde wereldcongres voor het lekenapostolaat" zullen 25000 af gevaardigden uit alle delen van de wereld deelnemen. Met dit congres wil men de leken een beter begrip bijbrengen van de leerstellingen en zienswijzen, die op het Vaticaanse concilie van 1962—1965 naar vo ren ziln gekomen. De kerk in de huidige samenleving De vierde assemblee van de We reldraad van Kerken, welke in 196; in het Zweedse Uppsala zol worden gehouden, zal voor een groot deel ge. wijd zijn aan de positie van de kerk in de huidige samenleving. „Kerk Wereld" heeft in verband hiermee besloten haar novemberberaad te wijden aan deze assemblee. Er is In middels een voorbereidingscommis sie gevormd waarin gereformeerden en ook rooms-katholieken zitting hebben genomen. Van de zijde Kerk en Wereld wordt verklaard, dat dit gezien kan worden als een a heugend teken, dat hoop geeft op toekomstige werkelijke atino 1815... reeds 150jaar natuurkwaliteit! 35ct. Blok van 336 woningen Het blok van 336 woningen aan de Churchilllaan en het Jacques Urlusplantsoen in Leiden is nu helemaal afgebouwd. Gistermiddag is tijdens een officiële bijeenkomst in de ont spanningszaal van het Bejaardencentrum „Rijn en Vliet" de laatste van deze woningen overgedragen aan de nieuwe bewo ners, het echtpaar W. A. Wallaart. Dit gebeurde door het overhandigen van de huissleutel door mevr. N. A. den HaanGroen, die als presidente van de Wo ningstichting de „huisbaas" is, aan de heer Wallaart. De sleu tels waren daarvoor al van hand tot hand gegaan. De heer J. P. v. d. Zeeuw, directeur van de firma Panagro, die de wonin gen had gebouwd, reikte dé sleutels uit aan de wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, onder dankzegging aan zijn opdrachtgever, de gemeente Leiden. Wethouder Piena vertelde hoe hij ruim twee jaar geleden bij het slaan de eerste paal vanaf dezelfde plaats iets had gezegd over de som bere perspectieven voor de volkswo ningbouw in Leiden. „Ook vorig jaar om deze tijd zag de toekomst somber uit", aldus de heer Piena. Het zag er toen niet naar uit dat het gehele contingent woningwet- bouw voor 1967 in eiden kon worden gerealiseerd. Het contingent 1966 moest door de gemeente al ten dele in Lisse worden ondergebracht. Ge gadigden voor deze in aanbouw zijn de woningen, die vermoedelijk begin volgend jaar worden opgeleverd, kunnen zich nu reeds met het Bureau Huisvesting in verbinding stellen. Ook de hoop nog dit jaar of volgend jaar met de bouwstromen in de Me ren wijk te starten, is door de lang durige onteigeningsprocedures de bodem ingeslagen. Morskwartier „Er is echter tussen al die teleur stellende ervaringen een heel belang rijke meevaller te voorschijn geko men", zo vervolgde de heer Piena zijn overzicht van de bouwmogelijk heden in Leiden. De onderhandelin gen over belangrijke gedeelten van voormalig Oegstgeest in het Mors kwartier verliepen buiten verwach ting vlot. In allerijl moest geld w den gevonden om de grond bouwrijp te maken. Het resultaat hiervan is, dat nog dit jaar kan worden begon nen met de bouw van 413 woningwet woningen in het Morskwartier. Dit aantal gaat ruimschoots uit boven het contingent voor dit jaar, dat 289 bedraagt. Hiermee krijgt de uitbreiding aan de Diamantlaan, waar vorig jaar 303 centraal ver- Tot lector in de biofysica aan de Leidse Universiteit is bij K.B. benoemd dr. J. Amesz. Na in Gouda, waar hij op 11 maart 1934 werd geboren, het Coornhert- Gymnasium te hebben bezocht, stu deerde di-. J. Amesz van 1951 tot 1958 scheikunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, waar hij in laatst genoemd jaar cum laude voor zijn doctoraal examen slaagde. Eveneens cum laude promoveerde hij in 1964 in Ledden by prof. dr. L. N. M. Duysens op een proefschrift, getiteld „Intracellular Reactions of Nicoti- j namidedinucleotide in Fhotosynthe- j tic Organisms", Dr. Amesz, die sinds 1958 werk zaam is op het Laboratorium Biofysica van de Leidse Universiteit, verbleef in 1963 enkele weken op het Botanisch Instituut van de Univer siteit van Milaan voor een onder zoek met prof. dr. G. Forti fotosynthetisohe fosforylerlng in vivo. Van begin vorig jaar tot april dit jaar verrichtte hij onderzoekin gen op het Department of Plant Bio logy van de Carnegie Institution of Washington te Stanford in Califor- nië. Van zjjn hand zijn tal van pu- blikaties verschenen. warmde woningwetflats gereed kwa- weer een belangrijke impuls. Ook het winkelctenrum van een su permarkt en tien winkels en de 193 tot dit project behorende woningen, zullen binnen afzienbare tijd zyn vol tooid. Dit gebied, dat in totaal ca. 1180 woningen gaat omvatten, krijgt hiermee duidelijk al het aanzien van een aparte woonwijk. Dit woningbouwproject in het Morskwartier bestaat uit twee ge deelten. Het eerste deel zal bestaan uit twee blokken van in totaal 193 ruime woningwetwoningen in drie en vijf bouwlagen. Deze flats komen e- venwijdig aan de dr. Lelylaan te staan. Het tweede deel bestaat uit 216 woningen in zes lagen. Het me rendeel van deze woningen heeft vier kamers. Voorts zijn er 12 van vijf kamers en 12 van twee kamers. De ze flats komen aan de te verlengen Warmonderweg te staan, evenwijdig aan de Diamantlaan. Na voltooiing van wat nu in aanbouw is of binnen kort in aanbouw komt, worden nog ongeveer 300 woningen gebouwd. De verwezenlijking van deze 413 ningen is nu nagenoeg zeker toont de gelegenheidspolitiek, w toe de gemeentebesturen tegenwoor dig vaak worden genoodzaakt. Vaak komen bij de uitvoering van dii soort projecten nog moeilijke onder handelingen over het vaststellen var de curveprijs. Toch blijft de gemeen te zich vastklampen aan de hoop in elk geval medio 1969 de kraan van de zogenaamde bouwstroom voor de Merenwijk te kunnen open draaien, Tot slot sprak wethouder Piena de hoop uit, dat de 413 woningen, w aan de gemeente spoedig gaat be ginnen, even voorspoedig uit de grond mogen komen als de 336, v van de laatste gisteren werd opgele verd. Hierna overhandigde hij de sleutels aan mevrouw Den Haan- Groen. Doorstroming Mevrouw Den Haan vertelde, dat de gemeente met deze 336 woningen door de doorstromingsregeling toe te passen meer dan 750 gezinnen heeft kunnen helpen. Zjj wenste alle bewoners veel geluk mèt, maar ook in deze nieuwe woning. De heer Koolwijk, een van de architecten, advertentie juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Mevrouw Wallaart opent de deur van haar nieuwe woning, de laatste van een blok van 336 met de sleutel die zij zojuist van haar „huisbaas" mevrouw N A. den Haan-Groen (r.) heeft ontvangen. Haar echtgenoot (links) en wethouder C. J. Piena (midden) kijken nauwlettend toe. (Foto LD/Holvast) sprak een kort dankwoord, waarin t aan herinnerde dat op 18 juni 1965 de eerste paal werd geslagen. Hierna togen de heer en mevrouw Wallaart naar de zesde verdieping, onder toeziend oog van de wet houders mevrouw Den Haan en de heer Piena hun nieuwe woning te openen. Laat weg voor optocht vrij De Burgemeester van Leiden verzoekt het publiek tijdens de 3-ok- toberoptocht het middengedeelte der straten vrij te laten, niet met de op. tocht mee te lopen en alle belemme ringen uit de weg te ruimen. Voorts doet hij een dringend be roep op ieder om, ter voorkoming van ongelukken, niet met serpentines, vuurwerk, confetti e.d. te werpen, PROMOTIES Aan de Leidse Universiteit is de heer R. E. van der Ploeg, geboren te Soerabaja en thans wonende te Leiden, gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op een proef schrift getiteld „Aromatische sub stitutie door middel van mangani- acetaat in ysazijn." Promotor was prof. dr. E. C. Kooijman; de heer T. B. Gebbink, geboren te Eindho ven en thans wonende te Leiden, tot doctor in de faculteit der genees kunde op proefschrift getiteld „Structure and connections of the basal ganglia in man." Promotor was prof. dr. W. J. C. Verhaart; do heer P. J. Christen, geboren te 's- Gravenhage en thans wonende te Voorschoten, tot doctor in de facul teit der wiskunde en natuurweten schappen op proefschrift getiteld „De stereospecifieke anzymatische hydrolyse van sarin in plasma." Promotor was prof. dr. E. M. Co- hen. Busdiensten op 2 en 3 oktober Van maandagochtend zes uur tot en met 4 oktober op een nader vast te stellen tijdstip is de weg over het Schuttersveld voor alle verkeer ge sloten. De busdiensten, waarvan het Schuttersveld in de route is opge nomen, rijden tot op het moment, waarop óók de Turfmarkt en Nieu we Beestenmarkt zijn afgesloten, via de Tweede Binnenvestgracht en de Stationsweg naar het Station. Tij dens de taptoe op maandagavond en het afsluiten van de binnenstad op 3 oktober zullen de N.ZJï.-dien- sten een andere route volgen. De bussen van Citosa en Langhout rij den van en tot het Levendaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3