LEIDSCH DAGBLAD voel me niet schuldig ik SPINAZIE ML28 Hevig duel tussen Israël en Egypte «Hg 99. Kans op vrije loonpolitiek iGé VERHOOG JAMiN 2 J. P. J. van Heijst in Grobbendonk Desnoods ga ik brommen HOLL. SNIJBONEN Vele doden aan beide zijden (9uc/ Opgericht 1 maart I860 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 No. 31393 (Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer W DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel l, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze speciale verslaggever) „Nee, ik voel mij niet schuldig, want ik ben bedrogen door degenen die in de fabriek de leiding hadden. Ze hebben me van alle kanten bestolen. Bovendien: meneer Pit van de vakbond heeft misgegokt. Hij heeft erop gerekend, dat het bedrijf zou worden overgenomen door een ander, zodat zijn mensen kon den blijven doorwerken. Dat is niet gebeurd en nu staan ze op straat. Hij is verantwoordelijk, want ik heb hem gewaar schuwd". sprek geeft hij enigszins toe dat een directeur-eigenaar van een fabriek verantwoordelijk is voor het wanbeleid dat on der zijn beheer is gevoerd. „Ja'', stelt hij vast, „in die zin, als je het zo wilt zien, ben ik natuurlijk wel schuldig". Dit antwoordde de heer J. P. |J. van Heijst gisteravond in ■Grobbendonk (België) op de ■vraag of hij zich schuldig voelt laan de sluiting van zijn Haag- Ise bedrijf. Verder in het ge- OENTOENG GEFUSILLEERD Kolonel Oentoeng, de ter dood ver- ■j lordeelde leider van de mislukte com- nunistische staatsgreep in 1965 en wee andere officieren, z(jn vanoch- end in Bandoeng terechtgesteld. De wee anderen zün de voormalige lachtmachtbevelhebber Soejono en luitenant Hasoewigno. De waarnemend president van In donesië, generaal Soeharto, wees en kele maanden geleden hun verzoeken clementie van de hand. De drie men werden by het ochtendglo ren door drie executiepelotons dood geschoten. Allen waren vorig jaar door een bijzondere militaire recht- |»ank ter dood veroordeeld wegens un aandeel in de staatsgreep. Kolonel Oentoeng bin Samsoeri as commandant van een bataljon, dat deel uitmaakte van het Tjakra- birawa-regiment. Het regiment had de bescherming van het staatshoofd ils taak. Hij leidde de opstandige mi litairen op 30 september en 1 oktober 1965. Oentoeng werd ook verantwoor delijk gesteld voor de dood van zes anti-communistische generaals, die op gruwelijke wijze werden omge bracht. Militaire eenheden, onder aanvoering van generaal Soeharto, visten de opstand binnen enkele da- jen te bedwingen. I Soejono was bevelhebber van het luchtverdedigingsregiment op de luchtmachtbasis Halim, een broei nest van verzet voor de staatsgreep, pij werd veroordeeld omdat hij het Jbevel had gegeven de generaals te Équideren en wegens het opleiden ran militante communisten. Ngadimo Hadisoewigno kreeg de doodstraf wegens samenzwering te len de staat. Hij had tot taak om bij de staatsgreep het PTT-gebouw in Djakarta te bezetten. Hier speelde :h een felle strijd tussen opstande- igen en anti-communistische mili- eenheden af. (ADVERTENTIE) UW SLAGER Voor uw extra mals stukje KLAP STUK zijn wü MAANDAG 2 OKTO BER DE GEHELE DAG GEOPEND. UW POELIER Voor 'ILDE EENDEN, DUINKONIJNEN lekkere verse BRAADKUIKENS BRAADSTUKKEN WEERBERICHT VERANDERLIJKE BEWOLKING Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: ver anderlijke bewolking met plaatselijk een bui. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Aanvankelijk weinig, later matige wind uit zuidelijke rich tingen. Overdag dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur). 29 SEPTEMBER. Zon op: 6.36 uur; onder: 18.24 uur. Maan op: uur; onder: 17.12 uur. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Als commentaar op het onderzoek van de Haagse recherche naar frau duleuze mandelingen in de thans ge sloten radiatorenfabriek zegt hij „Als ik in deze kwestie ergens juri disch aansprakelijk ben, dan zal ik dat op mijn schouders nemen. Des noods ga ik brommen Geen geslagen man De heer J. P. J. van Heijst is géén geslagen man, althans die indruk wekt hij niet. Hij vertelt in krach tige bewoordingen van zijn voorne men niet alleen het grootste markt aandeel in de Nederlandse radiato renverkoop te blijven behouden, dooh tevens op vaderlandse bodem terug te keren; aanvankelijk met een ver koopkantoor en later (weer) met een eigen produktie-bedrijf. „Alles groeit en bloeit, alleen Den Haag is naar de knoppen. Maar dat voel ik niet als mijn schuld". Aan het riante bedrijf in Grobbendonk, dat de naam Veha draagt (welke naam de NDSM wat betreft de ra- diatoren-produktie wil ADVERTENTIE KWALITEITS DIEPVRIES Koningin Juliana ivas gister avond eregaste op de galapremiè- re van de film ,,De getemde feeks" in het Amsterdamse theater Du Midi. De voorstelling werd gege ven ten bate van het Nederland- sche Roode Kruis, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. Ook de ministers Roolvink en Schut wa ren aanwezig, alsmede verschei dene Amsterdamse autoriteiten onder ivie burgemeester Samkal- den (links). In ,,De getemde feeks" worden de hoofdrollen gespeeld door het echtpaar Elizabeth (Taylor) en Richard Burton. is te hoe hij zich de toekomst En terwijl In het Haagse bedrijf aan de Cruquiuskade de allerlaatste arbeiders naar huis worden gezon den. gaat de Belgische vestiging van Van Heijst over op een tweeploegen- systeem, teneinde de produktie nog verder op te schroeven. Het feit dat Nederlandse afnemer in België een contante order van 400.000 gul den kwam plaatsen is de heer Van Heijst by zün plannen ter wille. Hij heeft de status van een ont heemde, maar hij is ogenschijnlijk niet erg bezorgd over een uitleve ringsprocedure, die het gevolg kan zijn van Haags politiewerk. Om de VOLGENDE WEEK GESPREK (Van onze Haagse correspondent) De Stichting van dc Arbeid gaat volgende week vrijdag praten over een mogelijke vrye loonpolitiek voor het komend jaar met afzonderlijke onderhandelingen in de bedrijfstak ken of per onderneming. Ondanks het feit dat de voorbereidende besprekin gen In de looncommissie van de Stichting nog niet zyn afgerond, kan dit nu worden aangenomen. Dat werkgevers en werknemers el kaar in het vooroverleg hebben kun- vlnden betekent zeker niet, dat het voltallige bestuur hierover ook een akkoord zal komen. Veel risi- lopen geen van beide partyen ech ter, want de regering houdt in ieder geval de bevoegdheid nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomsten af te keuren als naar haar mening de loon- styging te groot is. Welke norm daarby zal worden gehanteerd heeft minister Roolvink al gezegd: niet dan de produktiviteitsstijging. Bovendien hebben de werknemers organisaties al laten bhjken begrip te hebben voor de economische situatie. De vraag is nu of by de huidige werkloosheid tot een vrije loonvor ming kan worden overgegaan. Des ondanks treft de looncommissie hier- Arrestatiebevel tegen Van Heijst Dc Haagse politie heeft een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen de heer J. P. J. van Heust en mevr. L.K. De verzoeken -tot opsporing, aanhouding en voorgeleiding zijn inmiddels doorgegeven aan alle Nederlandse politiekorpsen en aan het personeel van de grensbewa king. De heer Van Heust en mevrouw K. verblijven in het Hotel Maryland in Grobbendonk in België. De of ficier van justitie mr. E. A. J. Hil- len, die stappen tot uitlevering zou kunnen nemen, wenste zich van middag van direct commentaar te onthouden. Via een woordvoerder liet hü weten dat „nadere mede delingen betreffende uitlevering in dit stadium van de zaak niet ge- bruikeiyk zün". Uitlevering is echter mogelijk. De of ficier van justitie zal daartoe het initiatief moeten nemen. Hü zal een vordering tot de rechtbank moeten indienen, waarna de recht bank een beslissing moet uitgeven waarin de gevangenneming wordt bevolen. De officier van justitie moet dan via diplomatieke weg de uitlevering bewerkstelligen. toe de voorbereidingen. Zy zal met een rapport komen over de verschil lende mogeiykheden van een vrijere loonpolitiek. Deze zomer al hebben werkgevers voorzitter Bosma en werknemers voorzitter Kloos van de Stichting van de Arbeid gezegd, dat dit instituut zich niet meer in de eerste plaats moet bezighouden met het bepalen van een algemeen percentage voor loonsverhogingen, zy willen wel meer vrijheid Maar in de gevariëer- de werkgeverskringen wordt gezegd, dat dit niet betekent, dat met die vrijheid dan ook meteen zal worden ingestemd. manoeuvres van de bewindvoerders in de fabriek, die hem in Den Haag uit handen is genomen, veroorlooft hij zich een luide schaterlach, aan gezien hij dezer dagen per telex het bericht ontving, dat hij als directeur was ontslagen Een half uur later kon hij tot zyn niet geringe verbazing van diezelfde telex de missieve scheuren, dat dit congé was herroepen. Welgemutst verhaalt hij van zijn vier ruim betaalde vertegenwoordi gers, die en bloc bij de NDSM in dienst zijn getreden. Deze stap was bijna gestrand op een onderlinge ru zie over het kwellende vraagstuk of de auto's die zij ter beschikking zou den krijgen, al dan niet van een schuif dak voorzien moesten zyn Vervolg op pagina 2 Naar hun houding te oorde len waren president Johnson en de Engelse minister van Buiten landse Zaken, Brown niet in een hoopvolle stemming, toen laatst genoemde gisteren een be zoek aan het Witte Huis in Was hington bracht en met de Ameri kaanse president door de tuinen -ld" Brnwn toonde zich na afloop pessimistisch over de vredeskansen in Vietnam. Boven dien kon hij niets opwekkends rapporteren over het werkdiner van de ministers van Buitenland se Zaken van de Grote Vier, dat in een sfeer van malaise en zelfs van wantrouwen moet zijn verlo pen. Gistermiddag laat is een ein de gekomen aan een artillerie- en tankduel tussen Israëlische en Egyptische troepen aan het Suezkanaal, dat de gehele dag heeft geduurd. Beide partijen beschuldigen elkaar ervan met schieten te zijn begonnen. De verliescijfers lopen nogal uit een. Volgens een Israëlische opgave zijn aan die zijde vier militairen gesneuveld en tien gewond. Voorts zijn tien bur gers om het leven gekomen: acht Arabieren en twee Is raëliërs. Een Egyptische woordvoerder maakte bekend, dat in Ismailia door Israëlisch vuur 48 personen zijn gedood en ruim honderd gewond. Drie Egyptische militairen zijn ge sneuveld. Radio-Cairo deelde gisteren mede, dat de Egyptenaren „een groot aan tal" Israëliërs hebben gedood of ge wond en dat er 29 Israëlische tanks, pantserwagens en vrachtwagens zyn vernield. Zeven Israëlische waarne mingsposten zouden vernietigd zün, een hoofdkwartier, een radarpost, drie eenheden veldartillerie, een een heid luchtdoelgeschut, drie admini stratieve centra en een goederen trein. In Ismailia werden twintig huizen getroffen, in Qantara een moskee en zeven huizen en In Suez dertig huizen. Verder verloren de Egyptenaren volgens eigen opgave een tank en een anti-tankkanon. Van Israëlische zijde is medege deeld, dat de Egyptenaren het vuur openden op een Israëlische patrouille op 15 km ten zuiden van Ismailia, waarna ook Egyptische tanks begon nen te sahieten. Cairo daarentegen zegt, dat de Israëlische artillerie een aanval op Ismailia deed. De stad Is mailia zou ernstig beschadigd zyn: in de woonwyken zijn tientallen ge bouwen verwoest of beschadigd. Vol gens de gouverneur van de stad lie ten de Israëliërs gistermiddag in nog geen vier uur tijd ongeveer duizend granaten op de stad neerkomen. Terrorisme Israëlische veiligheidstroepen heb ben gisteren een bende Arabische nationalisten opgespoord. Twee Ara bieren werden gedood en drie gevan gengenomen, maar ook twee leden van de Israëlische grenspolitie sne velden in een vuurgevecht met Arabieren, die behoren tot de orga nisatie „El Fatah", aldus heeft Israëlische militaire woordvoerder bekendgemaakt. Een pakje met drie handgranaten is gisteren in Jeruzalem gevonden voor de woning van premier Levi Esjkol van Israël. Het bleken oude granaten te zyn, die niet meer kun nen ontploffen. De politie die de zaak onderzoekt houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat het hier om een „grap" gaat. Plan van Eban Israëls minister van Buitenlandse Zaken: Abba Eban heeft gisteren in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg verklaard, dat, hoewel dat zeer uto pisch lijkt, zich in het Midden-Oos ten een nog nooit gekende nieuwe historie kan ontwikkelen. In de na tuurkunde kent men een proces, waarbij hoge Temperaturen een sa mensmelting doen ontstaan Het be wustzijn dat er grote gevaren drei gen kan er toe by dragen, dat ont dooit wat nu nog bevroren is. zo zei hy. Eban wees er op, dat er alleen vrede in het Midden-Oosten kan be staan als het zich bindt, zowel aan Europa als aan Afrika. Israël kan voorts een brug vormen tussen Afri ka en Azië, omdat het, naast Egyp te, het enige land is met verbin dingen naar de Middellandse Zee en de Rode Zee. De Israëlische minister wees er verder op, dat de band met Europa voor Israël altyd essentieel geweest Is. Door zijn geschiedenis is Israël een deel van Europa, ondanks een toevloed van emigranten uit niet- Europese landen. Europa is het na tuurlijke afzetgebied voor Israëlische landbouwprodukten, maar het moet, als Israël geïndustrialiseerd is, dat ook worden voor de Israëlische in- dustrleprodukten. Het land zet thans 55 procent van zyn export in Europa af, terwijl het 51 procent van zijn import daaruit betrekt. In antwoord op vragen, die hem vanuit de assemblee werden gesteld, zei Eban de noodzaak te zien van nauwe economische samenwer king speciaal tussen Israël, Libanon Jordanië. De relatie tussen deze drie landen zou geRjk moeten zyn die tussen de landen van de Europese Economische Gemeenschap. Israël wil bijdragen aan de oplos sing van het vluchtelingenprobleem. In de komende weken zullen be paalde projecten op dit punt tot uit. voering gebracht worden, die de mogelukheden zullen aantonen van integratie van vluchtelingen. ADVERTENTIE Wy brengen onze speciale dagschotels a f3,— Inclusief Keuze uit 12 diverse schotels, tussen 122 en 6—8 uur. RESTAURANT SNACKBAR Peter Leenen GANGETJE 14 TEL. 24903 Ons restaurant op de 1ste etage speciaal geschikt voor partyen tot 40 personen. ADVERTENTIE 1 Uit het Leidsch Dagblad van 1 October 1867: Gisterenmiddag is te i Voorschoten omstreeks half- vier bü den rietdekker Cris- pijn een hevige brand ont staan. Niet alleen hebben de Leidsche weesjongens, die i zich gehaast hadden met hun spuit tegenwoordig te zijn. zich dapper geweerd, maar ook de heeren studenten en officieren, die op de plaats tegenwoordig waren. Als een zeldzaamheid kan men mededelen, dat in den tuin van G. Nijkamp te Almelo een appelboom staat die, nadat er dit jaar reeds tweemaal vruchten van zijn geoogst, thans voor de derde keer in bloei staat, en daar om door vele tuinliefhebbers bezigtigd wordt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1