Ik wilde f 1 van u lenen HANOMAG FÏNATABANKav. Fa. J. Vermond en Zoon 9olitie in Den Haag sprak met ouders wer jeugdproblemen Mr.H.Mde Munk 25 jaar bij L.T.B. Vergissing stuurman noodlottig geworden V ier j ar enprogr anima ontwikkelingshulp VRIJDAGMIDDAG 3 UUR HEROPENING VAN ONZE ZAAK IN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN WONING HEEL HUIS MIDDENSTANDS WONING WOONRUIMTE CHEF-SLAGER 'donderdag 28 september 1967 LEIDSCH DAGBLAD De Haagse politie heeft gis iravond met een experiment icces geboekt. Met ouders, ou- ?ren en ook jongeren werd «proken over alerlei vragen, in de begeleiding van kin- iren een rol spelen. zijn inleiding had hoofdinspec- W. M. van Andel gememoreerd, vorig jaar in Den Haag ruim kinderen zich schuldig maak- aan misdrijven, waaronder weg- pen van huis, het aanrichten van itjes die niet door de beugel kon- enz. Hij legde ook de vraag of de ouders wel de wereld men waarin hun kind leeft, dens de discussie werden diverse mderwerpen aangesneden. Over de Kat-tenten werd o.m. opgemerkt, jat ze voor de jeugd dikwijls een twestie van status zijn: je moet de Houtrusthallen bij de Rol- ing Stones zijn geweest, anders lel Je de volgende dag op school mee. Overigens word üuders ook geadviseerd zelf eens en kijkje in beattenten te nemen. De politie is van oordeel, dat luele voorlichting moet plaats bben voor het kind tien jaar is. deze leeftyd is het kind al door endjes voorgelicht, is de algemene iruk bU de politie. Met de komst van grote aantallen jtenlandse arbeiders is ook het bruiken van verdovende middelen sterk toegenomen. De gemeen- olltie van Den Haag is er zeer ent toe overgegaan een speciale iade samen te stellen om dit euvel Bestrijden. Ofschoon nog slechts Hasjiesj tegen een paar jeugdige gebruikers van verdovende middelen proces verbaal is opgemaakt, neemt de Haagse politie aan, dat er ongeveer honderd jonge gebruikers van ver dovende middelen in de residentie zijn. Niet is gebleken dat in Den Haag lsd wordt gebruikt, wel mari huana en hasjiesj. Onopgelost bleven vragen als: waar eindigt de taak van de politie in de preventieve sfeer. Hiervoor zijn geen wettelijke normen gesteld. Waar de problemen op het terrein van andere deskundigen liggen zal de politie naar dezen verwijzen. Het niet in militaire dienst wil len van jongeren was aanleiding om vast te stellen, dat het zaak is, dat ouders respect op kunnen brengen en tonen voor een standpunt, dat van het hunne afwijkt. Een afwij zend standpunt mag in ieder geval nimmer leiden tot het discrimineren van jongeren. Ook werd nog gewezen op de lastige jeugd, die ook wel provo wordt genoemd. Veroordeeld werd tegenover dit verschijnsel slechts een negatieve houding aan te nemen. De provo's mogen dan lastig zijn als het om de uitoefening van het gezag gaat, zij hebben onbetwist mede de discussie over het gezag op gang ge bracht. Honderd jaar zondagsschool Met een bijeenkomst in de Leidse Oude-Vestkerk werd gisteravond het honderdjarig bestaan herdacht van de zondagsschool „Zaai uw zaad in de morgenstond". Medewerking verleen den de gebroeders Spaargaren uit Lisse en organist H. Harstens. Dr. K. Dronkert en ds. J. Bovenberg leid den de bijeenkomst. Laatstgenoemde mediteerde naar aanleiding van 2 Petrus 1 vers 19. („En wij achten het profetische woord daarom des te vaster én gij doet wel er acht op te geven als op een lamp, die schijnt in een duistere plaats totdat de dag aanbreekt en de morgenster opgaat in uw harten"). Ik stel me zo voor, aldus ds. Bo venberg. dat men honderd jaar gele den bij het gele licht van de gaslamp bezig was met het Woord van God, dat toen precies eender was als het nu is. Er zal gesmaald zijn op het zondagsschoolwerk, en op die oude Bijbel. Maar net als nu hadden de mensen toen begrip nodig. Wy moe ten acht geven op het Woord, dat als een lamp schijnt in de duisternis tot dat de morgenster opgaat. Namens de Evangelisatiecommissie bood de heer Van Ingen Schenau me juffrouw A. Owel, de presidente van de honderdjarige zondagsschool een flanelbord aan. Verder spraken een vertegenwoordiger van de Gerefor meerde Zondagsschoolvereniging te Rijnsburg, jeugdouderling Faas van de Hervormde wijkgemeente Molen wijk en dr. Dronkert, die namens de kerkeraad f 100 aanbood voor de aan schaf van boeken. Op 1 augustus 1967 was het 25 jaar geleden, dat mr. H. M. de Munk, adjunct-directeur van de Onderlinge Waarborgmaat schappij Verzekeringen Van de L.T.B. te Leiden, bij deze maat schappij in dienst trad. Gisteren werd dit feit herdacht in een bijeenkomst met het voltallig personeel van binnen- en buiten dienst. Namens het bestuur sprak de voor- i genwoordigers de heer R. Beentjes uit Tijdens de receptie mocht het zitter, de heer G. H. v. d. Berg uit Heemskerk. echtpaar De Munk vele geluk- Poeldijk, die, teruggrijpend in de his- In zijn dankwoord gaf mr. De wensen in ontvangst nemen. torie van de maatschappij, enige markante ontwikkelingspunten me-: mor eerde. Munk blijk van zijn erkentelijkheid voor de hulde die hem bereid was. Het onderlinge samenzijn op deze ochtend, wilde hij graag als een sym bool zien van goede samenwerkihg tussen alle medewerkers van het be drijf, op welke plaats zij ook staan. De sfeervolle morgenbijeenkomst werd 's middags besloten met een druk bezochte receptie in restaurant Van der Heijden voor besturen uit de L.T.B.-organisatie, zakenrelaties, collega's van zusterinstellingen en vrienden. De jubileumdag werd met een diner in intieme kring besloten. Niex. we satelliet u VS gelanceerd fan Kaap Kennedy is gisteren de ai Bird-3" communicatiesatelliet inceerd voor de verbindingen met stralië en het Verre Oosten. De elliet die met een Thor Delta-ra- In de ruimte werd gebracht, zal aen elliptische baan rond de aar- blijven draaien tot zaterdag of dag. waarna hij op signaal van aarde een vaste positie van onge- 35.000 kilometer boven de eve- moet aannemen. De Lani d-3 zal vervolgens geleidelijk naar positie op 175 graden ooster ite worden gedirigeerd, dichtbij januari gelanceerde Lani 1-2. !uid-Afrika zendt lieer vliegtuigen naar tie grens te oommandant van de Zuidafri- luchtmacht, generaal Martin, ft aangekondigd dat een eskader mpire'-jachtvli egtuigen uit de spprovincie zal worden overge- naar Pietersburg aan de as met Rhodesië. In januari van jaar werden reeds 'n eskader „Sa- "-straatjagers uit Pretoria naar lersburg overgeplaatst, olgens militaire waarnemers heeft maatregel ten doel de noordgrens het land beter te beschermen in and met infiltratiepogingen van iaanse terroristen in Rhodesië. aid-Afrika heeft eerder politie- heden naar Rhodesië gestuurd om Rhodesische veiligheidstroepen te pen bij de bestrijding van de ter- sten.* Oosteuropeaiien verlaten banket in Peking jplomaten uit Polen. Oost-Duits- Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, igarije en Buiten-Mongolië zijn «ren weggelopen van een banket Peking, dat was aangericht ter ere de Albaanse premier Mehmet,- aoe. De Russische diplomaten in hadden voor het banket, geen lodiging ontvangen. De diploma- verlieten de dis toen premier Je En Lai in zijn tafelrede het Bische revisionisme deelde. Chinees begreep order niet Stuurman C. J. Brouwer, van het Nederlandse vrachtschip „Schiekerk" is zondag bij de redding op de Indische Oceaan van de opvarenden van het Joegoslavische schip „Trebinje" om het leven gekomen, doordat een Chinees lid van de beman ning een bevel verkeerd begreep. Na 1954 vooral ging de uitbreiding van de zaken in een versneld tempo met als voorlopig hoogtepunt de re organisatie van de instellingen in 1964 tot de huidige onderlinge waar borgmaatschappij. De heer v. d. Berg bracht de jubilaris hulde voor zijn groot en werkzaam aandeel hierin. De heer W. H. M. vah Ommen, di recteur van de maatschappij, gaf in een persoonlek woord zijn erkente lijkheid en dankbaarheid weer voor zyn naaste medewerker. Hij stelde de jubilaris ten voorbeeld voor zyn om geving, wijzend op zyn inzet voor j het werk. dat steeds volledig, creatief en begeesterend was. Nadat eerder de voorzitter zijn woorden had onderstreept met een cadeau onder couvert en bloemen voor mevrouw De Munk die met de kinderen op spontane wijze in de huldiging werd betrokken, was het woord aan mej. C. Juffermans die, gehuld in Westfries kostuum, op kla re wijze de carrière van de jubilaris in versvorm belichtte. In haar ge volg kwamen in de persoon van twee jeugdige medewerkers, de heren J. van der Berg en R. Kortekaas, als kaasdragers uit Alkmaar de ge boorteplaats van de jubilaris het cadeau van het personeel, een film camera, aanbieden. Tenslotte sprak namens de verte- Radio-telegrafist Van Muylwijk van de Schiekerk vertelde na aan komst in Durban aan verslaggevers, dat Brouwer met een reddingslijn overboord was gesprongen om het oudste bemanningslid van de „Tre- Lord Chalfont. Engelands minister voor onderhandelingen met de Europese Economische Gemeenschap, is gistermiddag uit Straatsburg, waar hij dinsdag in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa een rede heeft gehouden, via Parijs op Schiphol aangekomen. Lord Chalfont hoopt in ons land, evenals tijdens zijn bezoe ken aan de andere EEG-landen, te kunnen kennismaken met de ministers en hogere ambtenaren met wie hij waarschijnlijk te ma ken zal krijgen bij toekomstige onderhandelingen over de toetre ding van Engeland tot de EEG. Gisteravond werd hem een diner aangeboden door de staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, de heer H. J. de Koster. binje" te redden, die uit een red dingsboot was gevallen. Brouwer had een Chinees beman ningslid toegeroepen de lijn wat te vieren, maar deze boog zich voorover en kapte de lijn inplaats van hem te vieren. „Iemand gooide een zwemvest naar de stuurman. Maar hij kon hem niet te pakken krijgen. Hij dreef sa men met de oude zeeman af". De „Schiekerk" gooide onmiddel lijk het roer om. maar weer aange komen op de plek vond men alleen de oude zeeman. De kapitein zei, dat het terugvaren wel een half uur in beslag had genomen. De „Schiekerk", bijgestaan door een verkenningsvliegtuig van de Zuidafri- kaanse luchtmacht heeft de rest van de dag nog gezocht, maar geen spoor van Brouwer gevonden. Vorst Joessoepow (81) overleden Na een langdurige ziekte is in Pa rijs vorst Felix Joessoepow overleden volgens eigen zeggen de min, die in 1916 de beruchte monnik Raspoetin aan het tsarenhof vermoordde. Vorst Felix studeerde in Oxford en trad later als page in dienst van de tsaar. Na de moord op Raspoetin werd hy onder huisarrest gesteld op zijn eigen landgoed. Drie maanden later ontsnapte hij naar de Krim waar hij achtereenvolgens door het rode leger, het Duitse leger en de geallieerden gevangen werd geno men. In 1920 kwam hij als vluchteling naar Parijs, waar hij in 1924 een mo dehuls en in 1925 een restaurant opende. In 1927 schreef hij zijn eerste boek, in 1928 procedeerde hij tegen Metro-Goldwyn Mayer, dat zijn leven verfilmd zou hebben. Enige jaren ge leden diende hij een aanklacht in te gen Columbia Broadcasting System wegens een televisieprogramma, ge baseerd op de dood van Raspoetin. Vorst Felix stierf op 81-jarige leef tijd. Hij was half verlamd en bezig zijn gezichtsvermogen te verliezen. Hij verliet zyn huis de laatste twee jaar zelden. Zaterdag wordt hy in Sainte Gene- viève des Bois begraven. Hij laat een vrouw en doohter achter. VOETBAL Lugdununi winnaar zilveren Ooievaar Lugdunum is winnaar geworden van het Zilveren Ooievaar-toernooi van VIOS. Gisteravond speelden de kikkers de finale tegen ADS (beide finalisten hadden tegen VIOS de kleinst mogelijke nederlaag geleden). De eindstrijd eindigde in een 33 spel. Lugdunum stond aanvankelijk met 30 achter, maar door een tref- der van een ADS-back in eigen doel. een prachtige kopbal van Leo Redel en een vliegend schot van Collé werd het toch nog gelijk. Penalties moes ten de beslissing brengen en die wer den door de Leidenaars het beste ge nomen. Lugdunum speelt zondag a.s. een vriendschappelijk ontmoeting tegen DOCOS. De regering zal het parlement een vierjarenplan voorleggen, waarin prioriteiten worden voorgesteld voor de ontwikkelingshulp op middellan ge termijn. Dit gebeurt, aldus mi nister Udink van Ontwikkelingshulp In zyn toelichting bij de begroting i van het departement van Buiten- i landse Zaken voor het komende jaar, om tot een geconcentreerd en doelmatig beleid te komen. De bedoeling is, dat in 1968 de prioriteit voor hulp aan Indonesië wordt gehandhaafd. De grootte van die hulp zal pas worden vastgesteld, nadat later dit jaar in Nederland de volgende conferentie van donorlan den is gehouden. Er is echter reeds een aparte post van vijf miljoen gulden bestemd voor deelneming in een op te richten Indonesische ont wikkelingsbank, terwijl bovendien volgend jaar een technische bijstand zal worden verleend ten bedrage van 16.5 miljoen. Zoals al eerder gemeld, is beslo ten voor de ontwikkelingshulp een totaalbedrag van 525 miljoen gulden beschikbaar te stellen. Dit betekent een vergroting van de hulp verge leken met het vorige jaar. De mi nister wijst erop dat ook andere landen hun bijstand vergroten, maar dat de landen die het grootste aan deel voor hun rekening nemen, de Verenigde Staten en Engeland, him bijdragen denken te verkleinen, in het Britse geval zelfs met tien pro cent. De bereidheid van kleinere lan den tot grotere inspanningen zal niet in staat zijn de stagnatie, die zich hierdoor voordoet, te doorbre ken. Mede om tot een zo goed mogelij ke ontwikkeling van de exportmoge lijkheden der ontwikkelingslanden te komen overweegt. Nederland een exportbevorderings- centrum op te richten, dat direct zal moeten samenwerken met de ontwikkelingslanden zelf. Het parle ment zal hierover worden ingelicht zodra de plannen nader zyn uitge werkt. Nu de regering een nationaal sys teem van garanties voor Nederland se particuliere investeringen in ont wikkelingslanden zal gaan invoeren, hoopt zij dat het aandeel van parti culieren in de hulpverlening zal toe nemen. Drie Tsjechische schrijvers ixit partij gestoten De Tsjechische communistische partjj heeft drie vooraanstaande schryvers uitgestoten en een in vloedrijk letterkundig blad onder regerlngstoezicht geplaatst. De maat regelen die gepaard gaan met ern stige berispingen van de schrijvers bond, werden gisteravond na een zitting van twee dagen door het centrale comité bekend gemaakt. De geschorste schrijvers zijn Lud- vik Vaculik, Antonin Liehm en Ivan Klima. Een vierde schrijver, J. Prochazka, werd ontheven van zijn functie als reserve-lid van het cen trale comité. Vaculik, een 31-jarige romanschrij ver die in 1966 de prijs van de schrij versbond verwierf, staat bekend om zijn openhartige kritiek op het regime van president en partijleider Novotny. Tijdens het schrijverscon gres in Praag leidde hij het verzet tegen de anti-Israëlische politiek van de regering. Vaculik eiste afschaffing van de censuur en vrije contacten met Westerse schrijvers, en waarschuwde tegen terugkeer naar het Stalinisme. Hij beschuldigde de partij ervan, niet te begrijpen dat „vrijheid slechts be staat op plaatsen waar men er niet over behoeft te spreken". Liehm en Klima haalden zich de toorn van de autoriteiten op de hals door kritiek op de regering uit te oefenen wegens de steun aan de Arabieren. Het conflict bereikte een hoogte punt met het dramatische vertrek van de schrijver Mnacko naar Israël De redactie van het tijdschrift „Literair Nieuws" werd door het centrale comité beschuldigd van het luchten van kritiek op de partij. Omdat het tijdschrift „volkomen uit de hand is gelopen en een spreekbuis voor de oppositie is geworden" be sloot het comité het onder toezicht van het ministerie van Cultuur en Voorlichting te plaatsen. Gunstige ontwikkeling Kon. Zout -Ket jen De gunstige ontwikkeling by N.V. Kon. Zout-Ketjen, die op 12 septem ber bij het verschenen van de half jaarcijfers tot uiting kwam door een stjjging van de hettowinst en de om zet aan derden, heeft zich tot nu toe ook in het tweede halfjaar voortge zet. Op grond daarvan wordt over 1967 op een behoorlijk resultaat ge rekend. Dit heeft de vice-voorzltter van de Raad van Commissarissen, de heerh. H. Weinmers meegedeeld aan de buitengewone algemene vergade ring van aandelhouders. waarin een voorstel tot statutenwijziging die beoogde de nieuwe houdstermaat schappij, de Kon. Zout-Organon, stemrecht in de Kon. Zout-Ketgen te geven met algemene stemmen werd aangenomen. Het is niet moeilijk bij de 'Finata'. Bank geld te lenen. Zelfs heel snel. En voor welke privé-doeleinden dan ook. Daarom: U bent van harte welkom bij één van onze 22 kantoren. Voor inlichtingen over het redelijke rentetarief zonder allerlei extra kosten. Over de prettige manier van terugbetalen. Of over de zekerheid dat bij overlijden het restant van uw schuld wordt kwijtgescholden. En natuur lijk ligt de uitgebreide 'Finata'-folder op onze kantoren voor u klaar. Lelden, Rijnsburgerweg 3, (0-1710) 5 23 40 Haarlem, Dreef 18, (023) 1 53 17 Mu ook geopend op elke vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 nor. Driftige bestel- en vrachtauto's. Fel in het drukke verkeer. Met economische dieselmotor van 50, 65, 80 of 100 pk. Lichte typen desgewenst met benzine motor van 54 pk. Alles naar maat, ge bouwd voor probleemloos vervoer. Hoge of lage laadbak, gesloten „koffer" of „kasten", speciale opbouw of ge woon een extra lange bak. Bij Hanomag is (bijna) alles mogelijk. Bestelwagens, die er tegen kunnen: typen F 20, F 25, F 30 en F 35. Daarnaast een serie echte trucks: typen F 45, F 55, F 65, F 66 en F 75. Het totale antwoord op de vraag naar 1 - 4,5 ton nuttig te vervoeren vracht Vraag de dealer naar bewijzen. Automobielbedrijf 'Jongeleen' St. Jacobsgracht 10-18, Leiden Tel. 01710-21560 HERENSINGEL 17—18—19 LEIDEN TEL. 26256. Boven binnenkort leeg te aanvaarden. Koningstraat Leiden. TELEFOON 26695 TE KOOP AANGEBODEN Indeling: Engelse kamer, keuken, douchecel en 3 slaap kamers. Binnenkort leeg te aanvaarden. Oranjestraat, Leiden. TELEFOON 26695. TE KOOP GEVRAAGD, wel ke uiterlijk 1 december a.s. leeg opgeleverd kan worden. Brieven onder no. 59033 aan het bureau van dit blad. Echtpaar z. k. zoekt rustige in Lisse of omgeving. Binnenkort opent DE GRUYTER in OEGSTGEEST een nieuwe SUPERMARKT. In deze SUPER kunnen wij plaatsen een: Na een inwerkperiode zal hy in staat moeten zyn de leiding van de slagery op zich te nemen. Aan vakbekwaamheid en servicebereidheid worden hoge eisen gesteld. Gegadigden dienen in het bezit te zyn van het slagersvakdiploma en niet ouder te zyn dan 35 jaar. Wy bieden een goed loon, terwyl de overige arbeids voorwaarden eveneens uitstekend zyn. Gegadigden kunnen zich aanmelden op vrijdag 29 september a.s. van 15.00 tot 21.00 uur op ons filiaal in de Haarlemmer straat te Leiden. U kunt ook telefonisch reflecteren onder nummer 01710—42213.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17