Amerikaan in Belgrado: „hoeveel kost een mens?" Ook Albania kent „culturele revolutie" Bloembollen weer duurder Texelse vingen spanvissers veel haring Waarom zou u het niet O lenen „IJ bent een bureaucraat kameraad professor Z1J11 Belangrijke kwestie in ruimtevaart VEL persoonlijke lening Algemene Bank Nederland )NDERDAG 28 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 99 nze correspondent In Wenen) Na enig aarzelen heeft Enver lodzja, de secretaris van de com- iiunistische party in Albanië, eind orig jaar de culturele revolutie uit- eroepen. Heiligenbeelden werden de rode garde stukgeslagen of erbrand, het klooster van de Fran- iscanen ging in vlammen op, de ithedraal in de hoofdstad Tirana ;erd gesloten en als voorlopig hoog- ipunt werd van de kerk in Elbasan jamfabriek gemaakt. Voorts westen 41 geestelijken „vrijwillig" in het openbaar verklaren dat „volksverraders" waren, terwjjl ok universiteitsprofessoren aan de jak werden gesteld. In het communistische partijblad erscheen een artikel over de rëc- van de universitéit: „U bent bureaucraat, kameraad profes- Ook schrijvers en acteurs Bij Hobaho en H.B.G. in Lisse De laatste dagen klinkt zo nu en nogal eens afkeurend of pro- esterend gefluit in de veilingzaal de HOBAHO in Lisse. Bij de fnemende aanvoer gaan de inko- 5 toch wel bemerken, dat sommi- variëteiten niet zo overvloedig oorradig zyn als men aanvankelijk lacht. Een typisch voorbeeld daar- vormt de Triumphtulp Elmus, ie in één week tijd van f 7 - f 6 per londerd steeg tot in de buurt van de cht gulden per honderd voor de 12! Lustige Witwe, een andere massa- wrt, heeft sinds.lang weer een zes plaats van de veel te lage f5 in noteringen van zift 12. Prominen- klautert langzaam naar het tien- De afgelopen week werd voor de este partyen f 9-20 voor z.12 be- aald. Er is over het geheel genomen een tijging waarneembaar, zodat men net spanning de handel in oktober acht. Daaruit kan men dan ten- latte zien of men aan het gegin van zoen zyn verwachtingen over ogst en verkoop in het buitenland te oog of te laag heeft gespannen. By de narcissen is de situatie niet ieel anders. De dure trompetten zijn enige, die van- de grote hoogte aoeten afdalen, de kleinste maten n aantal variëteiten worden :hter duurder. Deze zijn hoofdzake- jk bestemd voor de verkoop aan articulieren. moesten het ontgelden: 41 van hen werden naar het platteland gestuurd „om de werkelijkheid te leren ken nen." Alles dus in de stjjl van Mao en zijn Rode Garde. Toch is deze culturele revolutie in dit land van de trotse Skipetaren geen daverend succes- Van de 1,7 miljoen inwoners leeft de grote meerderheid op het platteland of in de bergen en deze herders, boeren en wijnbouwers zijn niet warm te krijgen voor dit soort activiteiten. Bovendien is een groot gedeelte van de bevolking nog altijd zeer ge hecht aan de godsdienst van Mo hammed en ontoegankelijk voor atheïstische propaganda. De culturele revolutie heeft even min vat op de hoge functionaris sen van de partij, die in een aparte door de politie bewaakte wijk wo nen. Slachtoffers van de Rode Gar- Crocussen blyken zo ongeveer tnoeg gekocht te zijn. De groot maten laat men langzamerhand at schieten, de kleinere worden nog ïl vlot gekocht. De aanvoer van d< rissen neemt af waardoor de prij 'orden. Prof. Blaauw er f edge wood gaan zelfs weer iets sty- Men mag overjgens f 2.30 vooi 00 iris Wedgewood eigenlijk geen frjjs noemen. De zaken, die nogal wat in bijgoed een. kunnen ook nog steeds goed te- echt. Er komt zo langzamerhand at wintergoed als lelies en amaryl bij. Deze brengen nu al goede rijzen op. Hollandse umbellatum kosten f29.80 per honderd; 5/18 f21.95 en tigrinum simplex 3/op kost f 20 per honderd- De hyacinten vormen nog steeds en uitzondering. Er is het gehele eizoen geen opleving geweest. Alles ing voor de trieste overnemings- iïtjs weg of bleef voor het surplus- 'onds staan. Alleen de witte brengen sog. prijzen tussen de 25 en 30 cent stuk op. Bij H.B.G. leverbare bollen de bloembollenveiling van HBG in lisse neemt nu iedere week al Behoorlijke prijzen voor de bloemen De bloemen worden over 't alge- leen aan de Boskoopse veiling be hoorlijk gewaardeerd, al kan topprijzen niet worden gesproken. '.en zyn van goede kwaliteit in de prijzen goed. De poliantharo- worden nog het best betaald »et prijzen tot 50 cent per tak. Hierna komen de Pernelliaplan- en de afgesneden takken, die !«lfs hoog worden afgedrukt- 'JHjzen gaan tot 6 gld. per bos. ïd van bonte hedera, nepero- d. brengen een goede prijs op. Een partijtje Capsicum schommelde mussen de 45 en 55 cent per stuk. Er werden veel chrysanten aange- Toerd, die zeer uiteenlopende pry- noteerden, sommige soorten iaan boven de gulden per bos ®dere kunnen de 25 cent niet halen. markt van chrysanten wordt Vervoerd. Andere buitenbloemen «erden weinig aangevoerd, behalve 'ritona, die vaak rond een dubbeltje Per stuk noteerden. de zijn de lagere functionarissen, van wie er tot nu toe 15.000 werden opgeroepen om binnenplaatsen schoon te maken, de gevels van de gebouwen op te knappen en beer putten te legen. Hodzja gebruikt de ze revolutie om de bureaucratie te bestrijden. Tijdens de actie werden de 400 afdelingen en secties van de partij tot 110 verlaagd. Ook kon het aantal lagere partijfunctionarissen en ambtenaren in staatsbedrijven tot de helft worden verminderd. Hodzja heeft alle macht in handen, er is geen tegenpartij die zyn plan nen doorkruist en het is hem inder daad gelukt de uitwassen van het administratieve apparaat uit te roei en. Minder succes heeft hij echter met zijn plannen om van Albanië een industriestaat te maken. Hij is geheel op zich zelf aangewezen, om dat de andere communistische lan den en vooral Moskou hem in de steek laten. Soms komt er wel eens hulp uit China, maar dat mag geen naam hebben. Het voornaamste im port artikel is de „culturele revolu tie" i Mao bestaat in hoofdzaak uit restanten overschotten van de export. Er blijft nog wel veel vraag en prak tisch alles wordt verkocht. Enkele soorten trokken nog weer wat aan j in prijs, o.m. Prominence gingen J boven f9; ook Lustige Witwe! zowel zift 12 als zift 11 waren f 1 j duurder dan vorige week. De restanten narcissen vinden nog graag een koper, en vooral de Gele Trompebten gaan voor beste prijzen. Irissen zijn wel niet hoog in prys, doch gaan vlot van de hand. Op de vrije bloemenveiling van H.B.G. blijft de aanvoer toenemen. De aanvoer van gladiolen echter be gint. wat betreft kwaliteit en kwan- titeit, af te nemen. Voor goede zui vere partijen worden dan ook beste prijzen betaald n.l. van fl tot f 1.30 per bos. Irissen komen er nu iets meer, maar goede kwaliteit haalde toch nog ruim f 2 per bos. Alle aan- 1 gevoerde artikelen werden vlot ver kocht, zo betaalde men b.v. voor an jers f0.18 - f0.29 per stuk, Ornitho- galum f 0.50 - f 0.74 per bos, Lilium Tigrinum f 0.40 - f 0.54 per tak. De oer van troschrysanten neemt ook steeds toe en vooral voor goede kwaliteit komt men nu tot bevredi gende prijzen n.l. van f0.65 - fl.20 per bos. Enkele gladiolen noteringenAl- bert Schweitzer fl-05 - fl.22, Al fred Nobel f 0.95 - f 1.15, Ben Trovata f 1.28, Black Giant f0.95 - f 1.12. Dr. Salk f101 - f 1.21, Golden Fic tion fl - f 1.13, Sans Souci f0.94 - f 1.15, Spie and Span f0.87 - f 1.19, White Friendship f 0.96 - f 1.11. ADVERTENTIE #"0RAKA de harde matras met alle comfort van een zachte! (Van onze redacteur ruimtevaart) Hoeveel geld is een mens eigenlyk waard? Die vraag is vaak gesteld, maar nog nooit beantwoord. Tydens het ruimtevaartcongres in Belgrado is op die vraag voor het eerst een reëel antwoord gegeven door de Ame rikaan dr. E. B. Konecci, die een voordracht hield over de veiligheid van ruimtevaarders. Hij stelde na drukkelijk, dat de ruimtevaart tot dusverre de meest veilige vervoers techniek is geweest, wanneer men in aanmerking neemt dat slechts één ruimtevaarder, de Rus Komarow, tij dens een ruimtevlucht om het leven is gekomen. Natuurlijk, aldus dr. Konecci, zyn er risico's verbonden aan ruimte- vluchten, maar die zijn er ook aan het huishouden en aan het verkeer, waarin zeer vele slachtoffers vallen. De grote vraag is nu hoe de veilig heidsnormen voor de wet veilig ge steld moeten worden. Die vraag wordt alleen oprecht gesteld omdat het om spectaculaire projecten gaat- Eigen lijk moet die vraag ook gesteld wor den betreffende de veiligheid van de voetganger, maar dat is nog nooit ge beurd. Wanneer men de voetganger een veiligheid van tegen de honderd procent wil geven betekent dit dat men hem moet beschermen door een persoonlijk assisterende politieagent of een andere begeleider, die de be voegdheid heeft om alle verkeer stop te zetten als hij over wil steken en voortdurend moet waken dat hy niet in gedachten van het trottoir stapt. En dan zou die voetganger nog niet voor honderd procent veilig zyn, want de remmen van een auto zou den ook wel eens kunnen weigeren. Miljoenen Honderd procent zekerheid mag men dus ook niet verwachten van de veiligheid van ruimtevaarders. Hoe veel zekerheid dan wel? Volgens deze Amerikaanse deskundige moet in die veiligheid niet meer geld gestoken worden dan de waarde van de man waarom het gaat. Hoe groot is de waarde van een mens? Volgens be rekeningen over de investeringen, die in een bepaald iemand zijn gedaan door de gemeenschap en de schatting van de baten die hij voor de gemeen schap zal opleveren is die waarde on geveer een half tot één miljoen gul den in de lagere salarisklassen, één tot twee miljoen in de gemiddelde en twee tot vyf miljoen gulden in de hogere. Dit alles voor iemand van middelbare leeftijd. In de ruimte vaart wordt aan de veiligheid van de astronauten veel meer, zelfs tiental len malen meer geld besteed: ze kun nen tot de hoogste salarisklassen ge rekend worden. Wanneer men echter zou wensen dat de veiligheid van Tweeëntwintig vaartuigen zorgden zeker een hoeveelheid van 3.000 kis- gisteren in IJmuiden voor een aan- ten afkomstig van de spanvissers, van 6.182 kisten vis, 1.810 kl. voornamelijk Texelaars, die de laat- kistjes vis en 150 stuks stijve kabel- ste dagen veel succes hebben ge- jauwen. Er waren 1.000 kisten schel-' boekt. Na lossing zijn zij hals over vis, 140 kisten wijting, 220 kisten gulkop weer naar zee gegaan in de en kabeljauw, 30 kisten koolvis. 4.200 hoop, dat de haring op dezelfde plek kisten en 1.700 kl. kistjes haring, j is blijven wachten op hun terug- 280 kisten en 110 kl. kistjes makreel, j komst, zodat zij mogelijk vrijdag op- 200 kisten schol, 2 kisten tarbot, nieuw aan de markt kunnen zyn. 4.300 kilo tong en 110 kisten diver- Ook nu deed de handel het in de meeste gevallen voorzichtig aan. Schelvis noteerde tot f 44.— per kist en dat was dan de kleinste soort, wijting tot f. 33.— en gul tot f50.— per kist. Voor kabeljauw werd tot f 112,— per regel van tien stuks en tot f 130.— per 125 kg be taald. Verse haring deed tot f28.ma kreel tot 43.per kist en de schol kwam niet hoger dan f 47.— per kist. Weegtarbot varieerde van f 5.50 tot f 3.20 per kg, tong van f 5.02 tot f 2.60 per kg. Voor de donderdagmarkt stond o.a. genoteerd de Jan Maria KW 171 met 510 kisten vis. Voor de vrijdagmarkt kan worden verwacht de Maria Elizabeth IJM 6 met 1.200 kisten en 250 kl. kistjes vis en 50 stuks stijve kabeljauwen Verse haring die door elkaar genomen varieerden van 60 tot 70 kantjes. De schepen, die zuidzuidwest van Ierland op ma kreel visten, hadden niet veel suc ces. De vangsten waren niet groot en wat aan boord kwam was heel klein van stuk. In de noord werden trekken ge meld van zo'n 60 tot 80 manden hoops, waarbij de schelvis wel de belangrijkste rol speelde. ruimtevaarders tydens hun vluchten honderd procent was dan kwam er geen man van de grond en dan was de bemande ruimtevlucht een onmo gelijkheid. Wanorde Overigens kan de techniek, hoe ver ook gevorderd, nooit enige garantie geven voor het goed functioneren van op zichzelf perfecte systemen. Het 18-de Internationale ruimte vaart-congres in Belgrado dreigt na de eerste helft van de voordrachten tot een lachwekkende aangelegenheid te worden doordat vrijwel alle verta lingsinstallaties weigerden, de elektri citeit telkens uitvalt tijdens de ver toning van lichtbeelden en films en de organisatie voortdurend in het honderd loopt. Achter de schermen is dit congres wel van groot belang in verband met lopende onderhandelin gen over internationale samenwer king, maar voor de deelnemers is het nu al, halverwege de week, een grote mislukking. Men hoopt thans op een meer geslaagde voortzetting tijdens het 19de congres dat volgend jaar ok tober in New York wordt gehouden. De Engelse fotograaf Norman Partington maakte deze char mante foto van Prinses Margaret en haar kinderen Sarah Arm strongJones, drie jaar oud, en Viscount Linley, David Albert Charles, bijna zes jaar oud. ADVERTENTIE if ORAKA NEL de harde matrat met alle comfort van een zachte! Een van de zestien gewon den bij de trambotsing op het Stationsplein in Rotterdam wordt weggedragen. Twee trams zijn bij een drukke wissel op elkaar in ge reden. Trams naar en van het station moeten hier vaak even op elkaar wachten. ADVERTENTIE Duizenden mensen vinden het heel gewoon bij ons geld te lenen. Bijvoorbeeld als ze een koelkast, bankstel, kleurentelevisie of kampeeruitrusting willen aanschaffen. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de PERSOONLIJKE LENING zal men u gaarne op al onza kantoren (meer dan 370) iedere gewenste inlichting geven. UITSTEKEND VOETBAL IN MADRID In het Bernabeu-stadion in Madrid heeft een Europees elftal gisteravond in een ere-wedstrijd voor de legenda rische Spaanse doelman Ricardo Za- mora, met 30 gewonnen van het Spaanse elftal. De ruststand van de ze uitstekende wedstryd die werd bij gewoond door 40.000 toeschouwers, was 20. De voorhoede van de Euro pese selectie waarin Mazzola. Rivera en de ongrijpbare Eusebio tot glan zende combinaties kwamen, begon na een kwartier de Spaanse verde diging onder zware druk te zetten. Mazzola en Eusebio (na een prachti ge solo) bezorgden hun ploeg een 2—0 voorsprong, die in de tweede helft toen het spelpeil iets min der werd door de Spaanse Belg Goyvaerts (die na de rust de Brazi liaan Waldo was komen vervangen) tot 3—0 werd vergroot. Het Spaanse elftal met o.a. De Felipe, Sanchis en Grosso (Amancio deed niet mee, hy was licht geblesseerd) kreeg geen enkele kans van de "Europese" verdediging, die bestond uit doelman Sarti (na de rust de Engelsman Bo- nettl) en achterspelers Burningh (It), Ure (Eng), Schnellinger (West-Dld» en Cooke (Eng). HONGAREN IN KWARTFINALE De rol van Nederland in de strijd om het Europees kampioenschap voor landenteams is uitgespeeld. Hongarije, dat voortdurend als fa voriet in groep vyf gold, is er in geslaagd, nog vóór de laatste wed strijd gespeeld is, winnaar van de groep te worden en zich derhalve voor de kwartfinale te plaatsen. De wedstry denreeks begon voor Nederland succesvol. In de herfst van het vorig jaar werd eerst Hon garije in Rotterdam op 2—2 gehou den en daarna Denemarken in het zelfde Feyenoordstadion met 20 verslagen. De daaropvolgende neder lagen van het oranjeteam in het afgelopen voorjaar deden echter de Kans op kwalificatie aanzienlijk dalen. De ongelukkige 34 nederlaag in Leipzig en het 1—2 verlies in Boedapest liggen nog vers in het geheugen. Na de 10 overwinning van oranje op Oost-Duitsland, veer tien dagen geleden in Amsterdam behaald, was er nog een minimale kans, dat Nederland zich voor de kwartfinale kon plaatsen. Hongarye zou dan beide wedstryden tegen Oost-Duitsland moeten verliezen, terwyi bovendien Denemarken van Oost-Duitsland zou moeten winnen en van Nederland verliezen. Hongarye heeft op afdoende wijze een einde gemaakt aan de specula ties door met 31 over Oost-Duits land te zegevieren. Janos Farkas was als binnenspeler de grote man bij de Hongaren. De tachtigduizend toeschouwers zagen hem in het Nepstadion driemaal scoren. De stand in groep 5 luidt nu: Hongarye 5 4 1 0 9 15— 4 Nederland 5 2 1 2 5 9—9 O.-Duitsland 4 1 1 2 3 6—8 Denemarken 4 0 18 1 1—11

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15