\lleen het koetswerk voor „doe-het-zelver^ NMBm NMB u kunt meer doen met uw salaris via de DERBY UP DRINK FOMADO E00P EEN VEILIGE OFFIEMOLEN gratis Derby Drinks glas bij 2 flessen Bij General Motors bumpers van plastic Museum antieke auto's De jongste troef van Ford„kleine" 12M De bank waar zich thuisvoelt! roMADO DERDAG 28 SEPTEMBER 1987 LEIDSCH DAGBLAD Van wegen, wagens9 wieten en wui - er - :o - bi) - Umnt Het wordt op vele terreinen moeilijker een repara- iir te krijgen. Dikwijls wordt en, vooral in grote steden, op >n wachtlijst geplaatst. En er dan eindelijk zo'n her- iller komt opdagen, schrikt en doorgaans van de reke- rg, die naderhand wordt ge- esenteerd. Het eenvoudigste karwijtje >rgt al gauw een paar uur ar id en met de huidige uur tien loopt de post arbeidsloon gauw tot enkele tientallen 'idens op. De groep doe-het-zelvers wordt ook steeds groter. Lieden, van verondersteld werd, dat ze geen jker in de muur konden slaan, nteren nu met meer of minder ïrdigheid de timmermansliamer, verfkwast, het plamuurmes en dere ambachtsattributen, die ze ,eger wellicht nooit hadden aan raakt. tiet de toenemende massamotori- ing is de doe-het-zelfrage ook rrgewaaid naar de autoraobüis- Er zyn er, die uit pure liefhebbe- graag zelf wat aan hun auto utelen, maar er zijn er ook, die tot allerlei reparaties r weef leur s versie van Volvo P 144 Volvo, de grootste representant van Zweedse auto- industrie, gooit ns hoge ogen op de Nederlandse irkt voor personenauto's. In de rste acht maanden van dit jaar Ie dit merk één procent van die irkt voor zich op. Wat meer is ooit tevoren werd bericht. En porteur Niham N.V.- Den Haag wacht, dat het aandeel over ge el 1967 nog groter zal zijn. Dat is voor een deel te danken aan z.g. Amazone, de enige wagen uit Volvo-serie, die beneden de tien 11e uitkomt (wat koste wat het t zo wordt gehouden). Maai' me- is dat een gevolg van de intro- Itie van de P. 144 vroeger in dit ;ar is nu ook 'n nieuwe verse ver benen, de P 142. Zoals het laatste i'er aangeeft is dit een tweedeurs gen. Voor het overige technisch ieel gelijk aan de P 144, alleen 50 goedkoper. Volgens de fabriek ■tond er veel vraag naar zo'n twee versie. De wagen kan in vier voeringen worden geleverd: met pk motor of met 115 pk motor andaard, met overdrive of auto- itisch). Voor het overige is het iuws uit Volvo's programma voor len: gedeelde stuuras op alle ies (behalve de P 1800), 115 pk plaats van 100 pk motor in de 12 en P222, interieurwijziging en or grotere veiligheid en rembe- ichtiger op alle series (behalve do. pulaire Amazone) ADVERTENTIE Tip voor J handiger huishouden ier bij de aanschaf van een elek- sche koffiemolen op dat u een ILIGE molen krijgt. Een VEILIGE lulinex Tornado koffiemolen, met ivig nylon huis en dubbel geïso- irde motor. Er zijn 3verschillende :dellen: twee met drukknopscha- iaar en draaisluiting, de derde ialtalleenzolang uhetdekselaan- Jkt. Prijzen f 18,50, f 22,75 en 14,75. Op alle modellen volledige fflado garantie. méér tips? Vraag u winkelier om de Wekfolder "Hartewensen"- Of schrijf aan ^do.Tomadohuis, aldellng K., Dordrecht. overgaan, omdat hun budget net niet toereikehd is om naast de tel kens weerkerende kosten van mo- torrij tuigbelasting, verzekeringspre mies, benzine en olie, ook nog de vaak hoge garagerekeningen te be talen. Hierin schuilt een gevaar. Wie eeh spyker krom in de muur slaat, by het schilderen verftra- nen veroorzaakt of een nieuw be hangetje wat scheef op de muur plakt, kan daarmee geen brokken veroorzaken, maar ten hoogste de echteiyke verstandhouding versto ren. Het zelf doen van autorepara ties ligt echter op een geheel ah- der vlak. Wie daarmee poedeit, kan het eigen leven en dat van anderen in gevaar brengen. Ingewikkeld De auto heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot zo'n geperfec tioneerd apparaat, dat elke versto ring van het ingewikkelde mecha nisme, dat door de fabrikant met zoveel nauwkeurigheid tot in frac ties van millimeters is samenge steld, op den duur onvoorstelbare gevolgen kan hebben. De wielen dienen zeer nauwkeu rig te worden gebalahceerd om een goede besturing van de wagen te krygen en om onnodige slytage van de banden te voorkomen. Diverse bouten moeten met een precies voor geschreven kracht worden vastge zet. Zo zyn er tal van onderdelen, die slechts met speciaal gereedschap of met kostbare apparatuur weer in de j originele toestand gebracht kunnen 1 ADVERTENTIE Bedrogen De leek, die dergelyke onder houdswerkzaamheden met wat een voudige sleutels en tangen denkt te kunneh opknappen, komt dan ook byna altyd bedrogen uit. Ook als hy blijkbaar in is geslaagd, ae wa gen weer te doen functioneren, dan zal hy uiteindelyk toch duurder uit zyn, want elke onvolkomenheid ge at ten koste vah de prestaties en de levensduur van de auto. De doe-het-zelf-reparateur doet er dan ook verstandig aan zich te be perken tot werkzaamheden aan het koetswerk en het mechanisch deel, behoudens eenvoudig onderhouds werk, aan de garagist over te la ten. Het remsysteem en de stuurin richting, waarvan het goed functio neren over dood of leven van de be stuurder kunnen beslissen, zyn uiter aard eveneens geheel taboe voor de hobbyist. tintelend fris en lekker pittig General Motors introduceert voor 1968 als geheel nieuw onderdeel een voorbumper van plastic op de Tem pest GTO-modellen van Pontiac. De ze serie wordt in standaarduitvoe ring met deze revolutionaire bum per, die de naam Endura kreeg, uit gerust, terwijl hy later in het jaar misschien als extra voor a ndere Tempestmodellen verkrijgbaar wordt gesteld. De bumper is samengesteld uit een soort plastic, dat van binnen verstevigd is met een C-vormige metaalstrook ter dikte van ca. 8 mm. In tegenstelling tot de conven tionele bumpers zal de Endura geen blinkend ornament van de voorste ven worden, maar in dezelfde kleur lak worden gespoten, waarmee de carrosserie is behandeld. Het oppervlak van de bumper is byna even hard als van een stalen bumper met uitzondering van de ge deelten, die het dichtst by de spat borden en de motorkap zyn gelegen. Deze delen zyn wat zachter en veer krachtiger om de druk van een ge ringe botsing te kunnen weerstaan. Wordt de bumper by een niet al te stevige botsing in zyn geheel ver vormd, dan zal hy zich na de bot sing meestal weer in zyn oorspron- kelyke vorm herstellen. Dat kan direct na de botsing gebeuren, soms een minuut of tien later, maar er kan ook wel een hele nacht over verstryken. Mocht de bumper toch op een of andere wyze beschadigd worden dan kan hy vry gemakkelyk binnen het half uur gerepareerd worden. Om een vernielde plek te herstel len behoeft men alleen maar dit ge deelte met een V-vormige inkeping uit te sntfden en het gat met behulp van een soort lym opnieuw te vul len met wat materiaal uit een repa ratieset. Na 15 minuten drogen is de zaak weer in orde en behoeft men alleen nog maar de bumper in zyn geheel over te lakken om de beschadiging ongedaan te maken. Experimenten zyn nog gaande om in zo'n geval te kunnen volstaan met alleen het gerepareerde deel by te lakken. De Endura-bumper moet twee maal zoveel druk weerstaan als een conventionele bumper. Hoewel dit bumper-experiment nog maar drie jaar oud is, gelooft men dat de lak op zo'n plastic bum per vele jaren kleurbestendig zal blijven. Het feit, dat mem deze tic bumper op zo'n 100.000 GTO mo dellen in standaai-duitvoering aan brengt, moet gezien worden als een laatste test om na te gaan hoe zo'] bumper zich in het massale dage- lyks gebruik In Leidschendam Directeur Louwman van de Leid- sohenda-mse firma Louwman en Parqui (importeur o.a. van Toyota en Alfa Romeo) heeft een niet alle daagse hobby. Hij verzamelt antieke voertuigen. Hy is er al eens mee op de televisie verschenen. Karin van Wamelen liet hem toen van alles vertellen over zyn liefhebbery, waarmee hy inmiddels zyn zoon Evert ook hevig heeft geïnfecteerd. Op het beeldscherm waren toen heel wat leuke wagentjes te zien. Maar televisie is een vluchtig medium, Men kreeg slechts flitsen te zien van zaken, die men wellicht wat nauwkeuriger had willen bekyken, Er is daarna tenminste aan de Veur- sestraatweg in Leidschendam nogal wat belangstelling getoond voor ver dere kennismaking. Nu staat een deel van de heer Louwmans verza meling steeds in zijn bedrijf, maar men komt er niet zo gemakkelyk toe zo'n zaak binnen te stappen. Daarom heeft de heer Louwman be sloten in de nabye toekomst een automobiel- en voertuigen museum te gaan inrichten. Hoe het precies gaat worden Weet hy nog niet. Waarschynlyk wordt het een apart te bouwen loods op zyn terrein, Maar die plannen hebben nog geen geheel concrete vorm. Om inmid dels de getoonde interesse wat tege moet te komen werd in het afgelo pen weekeinde in het bedrijf een klein voorproefje gegeven. Een deel van de kleine tachtig auto's, dertig rijtuigen en vyftig motoren, die de heer Louwman heeft vergaard, wa ren temidden van moderne auto's in een speciaal ingerichte hal opge steld. De oudste maar liefst uit 1898 Voor de liefhebbers om van te watertanden die prachtig an tieke wagentjes, landbouwwerktui gen, motoren, ja zelfs een authentie ke riks ja Peugeot heeft een eenvoudiger versie van de succesvolle 404 ge lanceerd, de 404/8 Confort. Deze wagen heeft een motor van 60 pk gekregen tegen 80 pk in de nor- Voor automatiek nog weinig animo Het aantal half- of volautoma tische transmissies, dat thans ook op een groot aantal Europese wa gens kan worden geleverd, neemt steeds toe, maar van een zegevie rende opmars van deze automatiek kan nog steeds niet worden gespro ken, al is het succes wel iets groter dan eén tiental jaren geleden by de eerste pogingen om het twee-peda len-systeem in te voeren. Het Duitse blad „Auto, Motor und Sport" heeft een onderzoek inge steld naar de percentages auto's van bepaalde typen, welke met een auto matische transmissie werden gele verd. Slechts by eeh aantal hooggeprijs de typen kon van een succes van de automatische overbrenging wor den gesproken. Het onderzoek, dat betrekking bad op het voorjaar van 1967, leverde de volgende resultaten op: Merce des 300 SE 70 pet.; Mercedes coupé 60 pet.; Mercedes 250 SE 48 pet.; Mercedes 250 S 43 pet.; Mercedes 230 32 pet.; Opel Kapitan 28 pet BMW Coupé 25 pet.; Ford 20 M 17.5 pet.; Opel Commodore 16.5 pet.; Mercedes 200 15 pet.; BMW 2000 14 pet.; Simca 1501 10 pet.; Simca 1000 9 pet.; Opel Rekord 7 pet.; BMW 1800 4 pet.; Ford 20 MTS 3 pet.; Peugeot 404 3 pet.; en Ford 17 M Nieuwe motor voor Cortina De Engelse Fordfabrieken hebben bekendgemaakt, dat de Cortina's in 1968 zullen worden uitgerust met een nieuwe motor. De auto's zullen er vry wel het zelfde blyven uitzien. De 1300 en 1600 cc modellen (de 1500 cc wordt uit de produktie genomen) zullen worden uitgerust met een „dwarsin- jectie" motor, die naar wordt meegedeeld de prestaties van de auto's zal doen toenemen .zonder meer brandstof te kosten. Het geheim van de nieuwe motor is het gebruikvan uitgeholdezuigr e- is het gebruik van uitgeholde zuiger koppen, die zelf de verbrandings ruimten vormen. Hierdoor was men in staat de in- en uitlaatopeningen aan beide zyden van het motorblok zo aan te brengen, dat een verbeter de toevoer van brandstof mogelijk werd. Zegslieden van de Fordfabrieken betogen, dat door deze verbeterde methode van motor-„ademhaling" de capaciteit van de Cortina's met 10 tot 15 procent is toegenomen. De maximum snelheid van de 1.300 cc komt hierdoor van 127 op 132 km/u, terwyi die van de 1.600 cc stijgt van 132 tot 140 km/u. Ongeveer driekwart van alle in ons land verkochte nieuwe perso nenauto's kost 7000 gulden of min der. Geen wonder, dat de Nederland se markt met dit soort auto's over voerd is en dat er steeds nieuwe modellen by komen. Een sprekend voorbeeld: de goedkoopste (Britse) Ford-Cortina is alleen in ons land verkrygbaar. Nergens anders ter wereld. Hy wordt speciaal voor de Nederlandse markt in Amsterdam geassembleerd. De jongste en kleinste loot aan de Duitse Ford-stam is de Ford 12-M (1,2 liter). Kleinste, althans wat mo torvermogen betreft. Want uiterlyk is er geen verschil met zyn wat sterkere broers (1,3 en 1,5 liter), die vorig jaar al in hun huidige vorm werden gelanceerd. Wel zyn er in het interieur wat verbeteringen aan gebracht, die vooral de veiligheid ten goede komen. Zo heeft men alle tot nu toe uitstekende knopjes in het dashboard laten verzinken. De naam Taunus is by de nu byna Ameri kaans uitgerekte M-serie verdwe nen. Wy vonden hem alleen nog te rug op de sleuteltjes en de spatlap- Pittis Ondanks het wat minder motor vermogen (57 SAE pk) is ook de „kleine" 12 M nog een redelyk pit tige wagen. Hy komt wat moeizaam van zijn plaats, maai- laat zich dan toch ruim binnen de twintig secon den naar 80 km optrekken. Met wind mee bereikten wy nog een topsnelheid van 140 km. Althans op de teller, waarvan wy overigens de indruk hadden, dat die wat aan de optimistische kant was. Tegen een fikse wind in kregen wy de teller niet hoger dan 125 km. De motor, die normaal spint als een tevreden poesje, gromt by die top als een vervaarlyke hond. Het windgeruis is dan ook hinderiyk luidruchtig, maar wat wy belang rijker vinden de wind krygt nau- welyks vat op de wagen. Zelfs by die hoge snelheid laat hy zich ge makkelyk besturen. Alleen in de bochten doet hy wat dartel aan zon- het echter erg hinderiyk Stus De stuurversnelling van onze gloednieuwe wagen deed wat stug aan, evenals de vering. De (ver grendelde) stoelen voorin waren niet slecht, zonder by zonder goed te zyn. Wij geven er de voorkeur aan in een stoel te zitten inplaats van erop, wat ons in de bochten dwingt even wicht aan het stuur te zoeken. De ruimte binnenin is prettig groot. Ook als de stoelen in achterste stand staan hebben de passagiers achter in nog voldoende plaats voor voeten en benen. De bagageruimte is zon der meer geweldig (voor zo'n auto van f 6395), met het reservewiel weggewerkt onder de vloer. Het ruitoppervlak is ook erg royaal, zo dat het zicht naar alle kanten uit stekend is. De benodigde knoppen in het dashboard zitten prettig dicht- by. Vocht Ondanks zyn flinke afmetingen laat de Ford-12 M zich gemakkelyk in het drukke stadsverkeer manoeu vreren, mede door zyn betrekkelyk korte draaicirkel. De remmen rea geren prompt op elke druk op het pedaal. Het benzineverbruik vonden wy vry hoog: 1 op 10 (wel met vry veel stadswerk). Vocht is een grotere vyand van deze Ford als hy stilstaat dan als hy rydt. Na een natte nacht wil het nog wel eens gebeuren, dat men langdurig moet starten voor men de motor aan de praat heeft. Maar de ruitenwissers (met twee snelheden) kunnen ook de zwaarste regenval de baas. Dat hebben wy heel duidelyk kunnen bemerken in een enorme onweersbui. Het kost wat moeite het ingewikkelde ventilatie- en ver warmingssysteem onder de knie te krygen, maar het biedt vele moge lijkheden en de verwarming laat niets te wensen over. Wel maakt aanjager veel kabaal, maar dat schynt niet te vermyden te zyn. Alles bij elkaar: een plezierige kennismaking met het eenvoudigste produkt in de succesvolle M-serie. Een zeer bruikbare wagen en voor Ford een flinke troef in de felle con currentie in de prysklasse tussen de zes en zeven mille. male 404. De topsnelheid is daar door van 150 tot 135 kilometer per uur teruggebracht ADVERTENTIE Fiat grootste autoproducent in Europa Fiat heeft Volkswagen onttroond als de grootste automobielfabrikant van Europa. Fiat produceerde in het eerste half jaar van 1967 706.000 wa gens tegenover 540.000 stuks door Volkswagen. Fiats leiderschap in de Europese autoproduktie is een gevolg van een eigen produktiestyging met 17 pro cent en een niet onaanzienlijke da ling van de Volkswagenproduktie. De afzet van VWs' in Duitsland is in de eerste zes maanden met 70.000 stuks gedaald in vergelijking met dezelfde periode van 1966. Inmiddels is in augustus een einde gekomen aan de Volkswagen-impas- l)e anatomie van Nederland (Van onze Amsterdamse correspondent Naar het voorbeeld van Anthony Simpsons „Anatomy of Brittain" heeft de Amsterdamse journalist Jo ris van den Berg (35) de .Anatomie van Nederland" geschreven. Het eerste deel, waarin het Koninkiyk Huis, het parlement, de politieke partyen, de departementen, het kabi net, de diplomatieke dienst, Brussel (de EE.G.) en de kerken ter sprake komen, is dinsdag verschenen. Begin volgend jaar komt het twee de deel uit. Daarin wordt aandacht besteed aan banken, beurzen, werk gevers en werknemers-organisaties, de grote ondernemingen en hun ma nagers en aan pers, radio en televi sie. „De Anatomie van Nederland" is een gezamenlyke onderneming van de uitgeverij De Bezige By, het weekblad Vry Nederland en het dag blad het Algemeen Handelsblad. De r Van den Berg heeft voor zyn boek gesprekken gevoerd met onder meer honderd gezaghebbende Neder landers. Aan de hand van deze ge sprekken geeft hij een beeld van de manier waarop de machtsgroeperin gen in ons land functioneren. Hy doet dit in tegenstelling tot Simpson hoofdzakelyk registrerend, zonder een boodschap uit te dragen. ADVERTENTIE Belangrijk nieuws over salarisdag.' Steeds meer bedrijven gaan er toe over om de salarissen niet meer contant uit te betalen. Hoe dan wel? Die vraag hoeft voor u geen probleem te zijn. U hoeft maar 3 letters banktaal te kennen om van A tot Z te kunnen profiteren van uw salaris op een particuliere bankrekening bij de NMB. Zoals: Een bankrekening, die tevens spaarrekening is (3%% rente over uw tegoed!). 2 Contant geld elke werkdag op te nemen aan de kas. 3 Door de NMB voor u kosteloos verrichte betalingen. 4 Periodieke betalingen, die desgewenst automatisch voor u worden verzorgd. 5 Maandelijkse overzichten van inkomsten en uitgaven. 6 De uitgebreide persoonlijke service in alle financiële aange legenheden, waar u als cliënt recht op hebt. Kortom, alle voordelen van een NMB-bankrekening. Vraag de folder „U kunt meer doen met uw salaris via de NMB". Daarin vindt u alle inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK I Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13