Zondag in zes huren vrij provincies Beatverbod in Ermelo ,ijn:(x» DAMESBEURS KIESPIJN? Rozebotteljam ZWAARDEMAKER Woonwagens zullen moeten verdwijnen WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1987 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 5 T (Van onze Amersfoortse correspondent) De geboorte van de 35.000ste inwoner van Ermelo, die bin nenkort wordt verwacht, zal beslist niet worden gevierd met een optreden van een beatband, want het kind zou het niet lang maken", aldus Ermelo's burgemeester H. J. Langman. Hij lichtte gistermiddag zijn stand punt toe inzake het verbod tot het houden van beatavonden in zijn ge meente. Hy stelde, dat het vertrou wen in de organisatoren op het ogen blik weg is. „Ik heb hun het ver trouwen gegeven, maar ze hebben zich niet aan afspraken gehouden". De burgemeester wees hierbij op de bepaling, inzake de verlichting en de leeftijd van de bezoekers. Pervers De verlichting noemde htf totaal onvoldoende, zulks in strijd met de voorwaarden., Ook was hem gebleken dat er kinderen beneden de 18 jaar zonder geleide waren. De burgemeester zei meermalen bij beatfeesten te zijn geweest. Hij is zich in de loop der tijd gaan afvragen noemt men dit nog dansen. „Het is gewoon drukken tegen e lkaar en schuiven tegen elkaar. Ik noem het een pervers gedoe", aldus de heer Langman. die de wijze waarop de beatmifziek wordt gewaardeerd door de bezoekers, in strijd acht met de geestelijke volksgezondheid. Hsls kalbaal Over de beatavonden in Ermelo zei hij, dat meer dan eens klachten van omwonenden zyn binnengekomen. „Ik vond het helemaal niet zo'n her rie, maar dat was geen wonder: als ik binnen kwam werd de versterker zachter gezet. Later bleek mij, dat de muziek inderdaad een hels kabaal veroorzaakte. Ik ben er eens met een wethouder geweest, die kon het niet lang uithouden en ging gauw naar buiten. Ik ben tot het diepst van de zaal doorgedrongen" .aldus de burge meester. De heer Langman zei zich na en kele bezoeken te hebben afgevraagd waar het heen moet met zulk soort bijeenkomsten. En wat weten de ouders van die jeugdige bezoekers er van? „Als je officieel toestemming geeft voor zulke bijeenkomsten ben ADVERTENTIE I U BENT WELKOM vanaf 26 september Kleuren-tv van Eurovisie mogelijk De kleurenuitzendingen van Euro visie zullen thans mogelijk zijn, want er bestaan geen technische proble men meer betreffende overschake ling van het Franse Secam-systeem op het Duitse Pal-systeem en omge keerd. Dit heeft Walter Bruch, uit vinder van het Pal-systeem in Aken gezegd voor het jaarlijkse congres van de televisievereniging. Tijdens de Olympische winterspe len in Grenoble, aldus Bruch, zullen bezitters van Pal ontvangers zonder een speciale technische installatie de uitzendingen volgens het Secam-sy- steem kunnen volgen. Beatles storten zich in de motie De Beatles zijn van plan volgende maand in Londen een super-boetiek voor mode, „The apple", te openen. De modellen die geïnspireerd zijn op klederdracht in het oosten, zullen worden getoond door de vrouwen twee Beatles, Cynthia Lennon en Pat- ti Harrison. Achterstelling jazz-muziek De Stichting Jazz in Nederland vindt dat er in het radio-omroepbe- leid in ons land sprake is van een achterstelling van de jazzmuziek. Zij zegt in een rapport dat de jazz nog steeds een onderdeel is van de sectie lichte muziek, dat volgens haar een miskenning inhoudt van de jazz als zelfstandige muziekvorm. Dit in tegenstelling tot België en Duitsland waar zelfstandige jazzsec- ties bestaan. De uitbreiding van de zendtijd door toevoeging van Hilver- zum 3 heeft niet geleid tot meer jazzuitzendingen dan daarvoor op Hilversum 1 en 2. Wat de televisie betreft kan vol gens de stichting niet van een ach terstelling worden gesproken, ook niet in vergelijking met het buiten land. Uit luister- en kijkonderzoeken en uit voorkeursonderzoeken is gebleken dat de belangstelling voor de jazz in het algemeen gering is. Maar de ver schillen met andere genres, waar voor ook weinig belangstelling be staat, is veel kleiner dan in het algemeen wordt aangenomen, al dus het rapport van de Stichting Jazz in Nederland. Je ook verantwoordelijk voor de da den. Mijn collega's in andere ge meenten moeten zelf weten hoe ze hun verantwoordelijkheid in deze In Ermelo liep het in ieder ge val de spuigaten uit, zo kon het niet langer". Teleurgesteld Dat. de jeugd teleurgesteld is over het verbod tot het houden van beat- bijeenkomsten in zijn gemeente, kon de heer Langman zich wel voorstel len. „Er zijn echter zoveel teleurstel lingen te incasseren in het leven", stelde hij. Bovendien is het z.i. „in" je gefrustreerd te voelen als je niet tevreden bent. „Maar als jeugd heb je niet uit te maken wat wel of niet mag". De heer Langman stelde tenslotte dat hij geenszins tegen dansen is. „Dansen op zichzelf verbied ik niet, alleen het zwoele by de beat was voor mij de hoofdzaak deze te ver bieden", zo zei burgemeester Lang- Tweede Kamer akkoord met uitbreiding huurbescherming Catherina Spaak is in Rome voor opnamen van een nieuwe film, waarin zij de vrouw speelt van een groot, maar oud musicus, gespeeld door Hugh Griffith. Als zij verliefd wordt op een jonge man, besluit zij haar echtgenoot te elimineren. Dit besluit veroor zaakt een aantal vreemde maar amusante gebeurtenissen, zo ivil het verhaal. Op de foto Catheri na en Hugh, een vrolijk stel. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer is akkoord ge gaan met een uitbreiding van de huurbescherming. Het gaat om een verandering van de huurwet, die no- is vanwege het vrijmaken van de huren in het noorden, oosten en zuiden op 1 oktober a.s. Die veran dering maakt het ook voor huurders die in de betrokken gebieden na 1 oktober een huis betrekken, moge een beroep op de kantonrechter te doen als van hen een te hoge huur wordt gevraagd of als hun de huur wordt opgezegd. Het beroep op de kantonrechter is in de huidige huurwet alleen mogelijk voor geves tigde huurders. Van zondag af wordt in de „vrije gebieden" de huurprijs vastgesteld in overleg tussen de huurder en de verhuurder. Daarbij hoeft men geen rekening meer te houden met wet telijke voorschriften. s provincies zijn betrokken bij het vrijmaken van de huren. Het zyn: Groningen (met uitzondering van de gemeenten Groningen, Delf zijl, Haren, Hoogezand-Sappemeer en Onstwedde)Friesland (met uitzon dering van Leeuwarden en Harlin- gen); Drente (met uitzondering van Assen, Emm en en Hoogeveen)Zee land en delen van Limburg en Noord-Brabant. Herzien De Duits acteur Curt Jurgens en de Italiaanse actrice Daniëlo Bianchi in een scène van een film over de tweede wereldoorlog die als titel meekrijgt Van de Ar dennen naar de hel". De film wordt in Rome opgenomen en staat onder regie van de Italiaan Alberto de Martino. Het afschaffen van de huurprijs- voorschriften verandert op zichzelf niets. Zonder nieuwe huurovereen komst blijft alles bij het oude, zo als het dus tot op 30 september (za terdag) is. Er verandert pas wat als de huurder of de verhuurder de huur willen herzien. Als huurder on huis baas het niet eens kunnen worden over de huur kunnen ze advies vra gen van de huuradviescommissie. Als ;e het helemaal niet eens kunnen irorden kunnen beide partijen de huur opzeggen. De huurder kan een ander huis zoeken. Als het conflict ontstaat door de houding van de huurder kan de huiseigenaar de huur opzeggen. Dat betekent niet, dat de huurder de ene op de andere dag op straat staat. Hij mag tot twee maanden de aanzegging tot ontruiming (te gen de oude hum-) in het huis blij- Binnen die twee maanden kan hij de kantonrechter verlenging die termijn vragen. De rechter kan verzoek afwijzen bij voorbeeld als blijkt dat de huurder zich at betaling heeft schuldig gemaakt of hy het huis heeft ver loosd of buren of huisigenaar last heeft bezorgd. Wordt het verzoek ingewilligd dan kan de termijn tot een jaar sen nieuw verzoek met nog jaar worden verlengd. De bepaalt na advies vai huurcommissie de huurprijs de verlengde termijn. Overigens worden niet alle huren t de betrokken gebieden vrij. Voor woningwetwoningen en gesubsidieer de particuliere hum-woningen blijven de wettelijke voorschriften van kracht. Voor deze woningen heeft minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelyke Ordening) huurverho gingen in petto Op 1 januari 1968 komt er 4 procent bij en vanaf 1 januari 1969 elk jaar 6 procent. Dat gaat door tot de subsidie verdwenen is. De bedoeling is, dat dat in 10 jaar gebeurt. Deze regeling zo heeft de minister in zijn begroting beloofd zal ook gelden voor de rest van het land (waar de huren niet vrijgemaakt worden). Om geen grote verschillen te later ontstaan wil hij de verhogingen var 4 procent op 1 januari 1968 en f procent op 1 januari 1969 ook toe staan op de huren van oude huizen en huizen, die niet meer worden ge subsidieerd. Dit is evenwel geen dwingend voorschrift. Hum-der veihuurder moeten het erover kunnen warden. ADVERTENTIE Wèg pijn Als u 7 WITTE KRUIS poeders kiest! Hum-toeslag Tenslotte zit er nog een nieuwig heid op het gebied van de huren in de lucht. Minister Sohut heeft na melijk in veranderde vorm het voor van het kabinet-Cals overgeno- om 'huurders van woningwetwo ningen met hoge inkomens een toe slag op te leggen. Het zal gelden voor personen, die eer dan f 12.750.per Jaar verdie nt. De toeslag zal 10 procent van hun belastbaar inkomen verminderd met de kale huur bedragen. Daarbij kan voor elk kind 10 procent worden afgetrokken, terwijl de heffing niet hoger kan zijn dan de huur. Overi gens zal het parlement aan deze plannen zijn goedkeuring moeten hechten. vol natuurlijke vitamine C KAMER VOLGT MINISTER KLOMPé (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer is gisteren in grote meerderheid minister Klompé (Cultuur) gevolgd in haar opvatting, dat de woonwa gen moet worden beschouwd als een minder gelukkige woon vorm, die op de duur moet verdwijnen. Minder treklust VOETBAL OP TV De NTS zal een rechtstreekse re portage verzorgen van de voetbal wedstrijd om de wereldbeker tussen het Schotse Celtic, winnaar vai Europese beker voor landskampioe nen, en het Argentijnse Racing Buenos Aires, de bekerwinnaar Zuid-Amerika. De wedstrijd, die op woensdag avond 18 oktober in Glasgow wordt gespeeld is de eerste van de twee ontmoetingen tussen deze twee clubs. De tweede ontmoeting wordt in Bue nos Aires gespeeld. Commentator is Herman Kuiphof. De Kamer verwierp bij de voort gezette behandeling van de nieuwe woonwagenwet een amendement van drs. E. C. Visser (D'66) en dr. B. van der Lek (PSP), waarin werd voor gesteld iedereen in principe vry te laten in een woonwagen te gaan le- De nieuwe wet, die werd aange- en onder verzet van de Boeren partij, de PSP en D'66 (met uitzon dering van mr. M. J. Imkamp) laat de woonwagen alleen toe als woning in de trekkende bevolking. Het amendement-Visser, dat de steun kreeg van de Boerenpartij, de PSP, het GPV, en de socia listen drs. E. van Thijn en drs. J. der Doel, werd door minister Klompé fel bestreden. Zy betoogde, dat het in strijd was met de geest waaruit de wet is geschreven. De minister weigerde zelfs de anti revolutionair J. A. Bennekom, die het amendement sympathiek vond, maar niet voor wilde stemmen, tegemoet te komen door een door hem gesug gereerde bepaling in te voegen, wel ke de burger, die de neiging voelt opkomen op een particulier terrein ?n woonwagen te kruipen, daar toe de mogelijkheid biedt. Volgens de minister heeft zeker 60 pet. van de woonwagenbevolking het trekken er al aan gegeven. Een vaste plaats op een van de regionale centra blijkt een grote trekpleister Mej. Klompé deelde mee, dat ge tracht zal worden bij deze centra ge richte werkgelegenheid te scheppen kondigde de instelling, aan van rijksinspectie, die het woonwa- genbeleid van de gemeenten moet controleren en stimuleren. In decem ber zal een nieuwe telling worden gehouden, waarna eerst precies valt vast te stellen hoeveel centra er nog moeten komen. Voorlopig houdt de regering het nog op 50 centra ia 1970. Het Rijk da-aagt in de stichting van deze centra 3250 gulden per standplaats bij, terwijl het 50 pet. van de aanschaffingsprijs van een nieuwe woonwagen voor haar reke ning neemt. Keuze NEDERLAND 1 AVRO 6.50 uur 7.00 uur 10.15 i 10.40 i 10.45 i De minimolen Nieuws De nieuwe kleren van de keizer; sprookje Socutera: Eerste hulp Journaal en weeroverzicht Zendtijd politieke partijen: KVP De vechtjas; film Zij die ons dierbaar zyn; 4 oktober, dierendag Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 AVRO 8.00 uur Nieuws 10.10 i 10.25 1 Peyton place; tv-serie Literaire ontmoetingen Dansend op doorreis; Martine Hamel danst AVRO's Sportpanorama Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: 10.55 ii Hilversum 7.55 uur Akkoord; gevarieerd programma Hedendaagse kamermuziek Het Horst Janowski koor Aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam e*t cjióteren Politieke vragen Het VARA-programma van gisteravond eindigde heel laat met de inaugurele rede van prof. dr. L. de Jong, waarvan de in houd u al wel bekend zal zijn. Dat het programma van Anne- lies Bouma tot nader order moest worden uitgesteld, was echter niet zijn schuld, maar van échter het nieuws" dat na de Forsyte Saga nog een half uur aan zijn programma toe voegde, dat min of meer als een experiment beschouwd mocht worden. De kijkers werden na melijk opgewekt om een van de drie opgegeven telefoonnummers te bellen met vragen voor de vijf panel-leden ,die in het eerste ge deelte nader commentaar had den gegeven op bepaalde passa ges uit de Troonrede. Een lawi ne van vragen bleek een uur la ter over de VARA te zijn uitge stort, die kort geformuleerd aan de meest voor de hand liggende aanwezige autoriteit (allemaal jonge aankomende politici) wer den voorgelegd, en prompt wer den beantwoord. Door Gruyters weer wat directer dan door De Gaay Fortmann, door Theunis- sen iets bedachtzamer dan door Dankert, maar alles byelkaar toch meestal op heldere en be vredigende manier. Het bleek experiment. Forsyte-Saga Intussen had de VARA ook voor lichtere kost gezorgd. Eerst „Ja zuster, nee zuster", halver wege de avond het vierde deel van „The Forsyte Saga" en ten slotte een van Buster Keatons laatste filmpjes, „The railrod- der": een ouwe meneer die de zelfde dingen deed als 40 jaar geleden, maar nu filmisch per- feet opgenomen, waao-door toch iets van de charme van het gen re verloren was gegaan. „The Forsyte Saga" is een ab solute voltreffer, voortreffelijk gemaakt, voortreffelijk gespeeld en voortreffelijk in stijl gehou den, d.w.z.: men acteert in de styl van de vorige eeuw, maar dat dan op een gedempte wyze. Schrikt zo'n oud dametje, dan slaat zif duidelijk zichtbaar de hand voor de mond, terwijl een actrice anno 1967 dezelfde schrik bijvoorbeeld met alleen haar ogen zou uitbeelden. Datzelfde schrikgebaar van het vorige eeuwse dametje zou door Sarah Bernhard echter zijn omgezet in een veel grootser, wijdser ge baar. Daarom was dit gedempte gebaar zo voortreffelijk in styl gehouden: immers een volmaakt huwelijk tussen de laat-Victo- riaanse tyd en dit televisietijd perk. VOOR WOENSDAG 27 SEPTEMBER 22.30 Nws. 22.40 Dienen Hilversum 1, 402 m VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 de Anti Revolutionaire tij. Uitz. te verzorgen door de ARJOS. Concertorgelau Artistieke staal! licht gev. i-Dansork. 19 00 ltsmuz. 19.20 20.00 Nws. wedstrijd- llch* pl.progr. 22.00 Gesprek. Uitkomt mermuziek. 23.20 Radio Jazz Maga zine. 23.55—24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m NCRV: 18.00 Tijd vrij voor rauz. in vrije tijdAccordeonens. koor. 18.30 Spectrum: Radiokrant. 19.30 Wereldpanorama. 19.55 L: met instr. begeleiding (oi Stereo: Concertgebouwork. Een lachende Prins Bernhard samen met de vroegere NAVO- bevelhebbergeneraal Norstad. De foto werd genomen tijdens het 83ste galadiner van de Holland Society in New York, ivaar de Prins een gouden medaille ont ving „voor zijn buitengewone werk". De minister dwong de Kamer daarmee een keuze te doen tussen de verbeteringen, die de wet de rei zende woonwagenbevolking als groep biedt en de vrijheid die de wet de burger ontneemt, om als hij daarin zin mocht krijgen, in een woonwa gen te gaan leven. „We moeten de groep helpen, maar niet de gelegen heid bieden om met zijn 12 miljoe nen in een woonwagen te gaan zit ten", vond mej. Klompé. Zij liet er geen misverstand over bestaan dat de wet tot doel heeft de trekkende woonwagenbevolking geleidelijk (in één generatie) in de gevestigde sa menleving (dus in normale wonin gen) ondergebracht te krijgen. Daar voor wordt niet het trekverbod ge hanteerd, maar wordt geprobeerd de reizende bevolking op te vangen in goed geoutilleerde centra, waar men een standplaats kan krijgen met. j aansluitingen op riolering, waterlei ding, lichtnet en waar men kan pro fiteren van voorzieningen op het ge bied van onderwijs, sport en cultuur. 1 22.45 Lichte gram.muz. 2C..0U Vei antwoord ouderschap, lez. 23.15 Lich te gram.muz. 23.5524.00 Nws VOOR DONDERDAG 28 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m AVRO: 7.00 Nws, 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gramanuz. VPRO: 7.55 De ze dag. Lichte m). Klass. kam< 8.50 Morgenwijd. 9.00 kamermuz. (gr.). S.35 Schoolradio. 10.00 Voor 12.00 Stereo: zangsollsten. 12.27 Med. tuinb. Jjj - - soliste. 13.30 Muzikale gelopen zomer in vogelvlucht. 14.30 Israël en zyn bewogen historie, lez 14.45 Internationaal Belaardconcours 1967 te Eindhoven. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Nws. 16.02 Canta America: Muziek uit Suriname, de Nederlandse AntUlen en omringende landen. 1C.40 Promenade-orkest, Klein Radiokoor en solisten; Der Fidele Bauer, operette. Hilversum 2,298 ni KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte gram .m uz. (7.307.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 810 Lich te gram.muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Klass. gram.muz. 11.00 Voor de zie ken. VPRO: 11.30 Klass. kamermuz. (gr.). 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 1230 Nws. 12.40 Pro memorie. 1245 Tafelpraat, praatje. 13.00 Moderne gram.muz. 13.45 Voor de vrouw. 14 15 Klassiek decor: A. Pianorecital: klass. en mod. muz. B. Gltaarreciialmoe. muz. TROS: 14.45 Van 1685 tot van- 17.00 erd. 16.30 Stereo: Licht LondonMel bi 15 Stereo: Metropole ork. 17.45 Stereo: Lichte gram.muz. Hilversum 3. FM en 240 m NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte voc. muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengel- muze: nieuwe langspeelplaten. 11.00 .02 Muz. by de koffie. 12.00 gev. program - jiscnr Nws. 13.02 Top dert Nws. Nws. 12.02 Transi •istische inslag. 13.00 Nederlandse hltpara* lichte 1 14.00 15.00 Net- 6.00 Nws. 10,02 Ac 18.50 Journaal. M) Journaal. NCRV: 20 20 20.45 De Stormridder iLe Chevalier tempete). tv-feuilleton (dl. 1). 21.10 Jeroen aan het woord. 21 12 De Rechtvaardigen, tv-spel. NTS 22.4522.50 Journaal. Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. In 't kort. VARA: 20.05 Coronation Street, tv-feuilleton 20.55 Achter het nws. TROS: 21.10 87th Precinct. 1-- 22.00 Kompa: (2). Afrikaanse kerkleiders

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5