31/2% Leids bouwbeleid voor binnenstad rente-girorekening Leidse reclassering heeft een eigen dak Maak uw salaris rentegevend! op een bij de Algemene Bank Nederland B. en W. in gesprek met particulieren Industriëlen vieren gouden feest N.S.R. gaat - onder voor waarden - akkoo rt I Van dobbelstenen tot wiskunde WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 V Naar aanleiding van het onlangs tot de Leidse raad gerichte adres, waarin een aantal instellingen en particulieren zijn ver ontrusting uitsprak over enkele aspecten van het bouwbeleid in de binnenstad (o.a. over het betrekken van enige panden in de Lokhorststraat in de nieuwbouw van een cultureel centrum aan de Pieterskerkgracht) is een bespreking gehouden met adressanten, waarin van de zijde van B. en W. uitvoerig is in gegaan op het door de gemeente voorgestane bouwbeleid in de binnenstad. Adres aan raad In een thans aan de raad ge richt schrijven geeft het Leidse College van B. en W. verslag van deze bespreking. Het College on derschrijft de mening van adres santen, dat de architectuur van het Cultureel Centrum (te bou wen op de plaats van het huidige MSG-gebouw aan de Pieterskerk gracht) moet worden aangepast aan de omgeving. Zoals bekend geeft de minister van Cultuur, Recreatie, Maatschappelijk Werk Leiden geen toestemming om de panden Lokhorststraat 18, 20 en 22 in de nieuwbouw op te nemen. Het moet, aldus de minister, mogelijk zijn om deze panden in het cultu reel centrum op te nemen en deze pahden door restauratie en verbou wing geschikt te maken voor een nieuwe bestemming. Onverantwoord Ten aanzien van het MSG-gebouw is er tijdens de bespreking de aan dacht op gevestigd, dat dit gebouw in een dusdanig slechte staat ver keert, dat o.m. gevaar bestaat voor instorting van daken; het treffen van de meest minimale voorziehin- gen zou reeds een bedrag vergen van naar schatting f 350.000, hetgeen, vol gens B. en W. een onverantwoorde uitgave zou zyn. In het algemeen werd van de zijde der gesprekspartners de wehselyk- heid uitgesproken, dat tijdelijk leeg staande gebouwen als voorbeeld werd gesteld, dat het Herenlogement reeds van 1945 af leeg staat zo veel mogelijk beschikbaar komen ,,'t Heerenlogement"dat sinds 1945 leeg staat. Waarom hierin tijdelijk geen kunstenaars onder gebracht? (Foto LD./Holvast) voor kunstenaars; na afloop van de huurmogelijkheid moet uiteraard di rect tot ontruiming worden overge gaan. Kunstenaars, zo werd betoogd, voelen zich veelal niet thuis in een moderne omgeving. Zij zullen bij voorkeur dienen te zyn gehuisvest in een oudere, doch wel sfeervolle omgeving. Het beschikbaar stellen van krotwoningen of andere in fei te onbewoonbare perceleh vormt hiervoor evenwel geen juiste oplos sing. De wenselykheid werd uitgespro ken, dat een plan voor de bebouwde kom wordt vastgesteld, speciaal voor de uit een oogpunt van conservering belangrijke gedeelten daarvan. Als voorbeeld werd genoemd het gebied tussen het Rapenburg, de Garen- markt en de Breestraat. Bij het ont- wrepen van een dergelijk plan zou ook rekening moeten worden gehou den met de functies, die bepaalde gebouwen kunnen vervullen. Naar aanleiding van de suggestie om een of meer plannen te doen vaststellen voor de binnenstad, delen B. en W. mee, dat voor het sane- ringsgebied HerengrachtZij lsingel in 1964 een gedetailleerd plan tot stahd is gekomen. Voorts is aan de directeur van gemeentewerken op dracht verleend tot het gereed ma ken van bestemmingsplannen voor de Camp en voor het zuidelijk deel van de Noord-Zuidverbinding en de Garenmarkt. Een bestemmingsplan voor de omgeving vah de Gortestraat is eveneens reeds lang in voorberei ding, terwijl overleg gaande is met de directeur over het gereed maken een gedetailleerd bestemmings plan voor d e gehele bebouwde kom der gemeente. Dit laatste is echter, gezien de omvang van de binnen stad, geeh eenvoudige aangelegen heid. Met betrekking tot het handhaven van het huidige karakter van (be paalde gedeelten van) de binnen stad en de restauratie van de aldaar aanwezigè monumenten is in het al gemeen gesteld, dat het de gemeen te soms zelf veel moeite kost om on aanvaardbare plannen tegen te gaan; in dit verband werden de van parti culiere zijde geopperde plannen ge noemd om een geheel nieuwe bebou wing op te richten ter plaatse van de bestaande panden tussen het Ra penburg en de Kaiserstraat. Voorts werd betoogd, dat nog wel eens uit het oog wordt verloren, dat het be houd van het karakter van een bin nenstad. c.q. bepaalde gedeelten daarvan, niet alleen een zaak is van de gemeente, doch evenzeer van par ticulieren. Van laatstgenoemde zijde met name van de kunstenaarsvereniging is tot dusverre echter helaas nog niet veel uitgegaan. De aandacht werd in dit gesprek voorts gevestigd op de groenvoorzie ning in de binnenstad, mede ter ca mouflage van armoedige toestanden. Deze aangelegenheid vormt nog een onderwerp van studie. Bezien zal worden welke soorten bomen het meest in aanmerking komeli, zulks o.m. in verband met de iepziekte en de uit het verkeer voortvloeiende na delen voor bomen. De noodzaak werd uitgesproken om bij restauratie van monumenten in het algemeen ook de omgeving daar van nauwgezet onder ogen te zien. Met deze zienswijze konden B. en W. volledig instemmen. Tenslotte werd tijdens dit gesprek de wenselykheid uitgesproken om de bestaande Welstandscommissie te vervangen door twee commissies, na melijk één voor de binnenstad en één voor het daarbuiten gelegen ge bied. In de eerste commissie zouden deskundigen op het gebied van de restauratie van monumenten zitting moeten hebben. Dit punt, zo delen B. en W. mee, maakt intern nog een onderwerp van beraad uit. en W. hebben de overtuiging, dat dit gesprek de verontrusting heeft weggenomen, die in het aan de raad gerichte adres tot uitdruk king is gekomen. P.T.T.-diensten op 3 oktober Op 3 oktober zullen de postkan toren te Leiden, Leiderdorp en Oegst. geest tot 10 uur zijn geopend voor de normale dienstuitvoering. De postagentschappen zullen die dag gesloten zijn. De lichting van de bij brievenbus sen zal te 09.00 uur en 16.00 uur ge schieden. Aan het hoofdkantoor Breestraat zal de laatste lichting plaatsvinden te 19.00 uur. De le briefpost-bestelling zal nor maal worden uitgevoerd. De bestelling van pakketpost en aangetekende stukken vervalt. De open stelling voor de Telegraaf- en Telefoondienst blijft ongewijzigd. ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doct.ex. Ned. recht mevr. M. J. A. A. v. EmpelRam- bonnet (Rotterdam)doct.ex. Ned. recht de heer Ch. J. L. M. de Cat (Amsterdam) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN en M. J. P. Oosterlaan. Carel Adrianus, z. v. C. Oornellssen en J. N. van He- mert. Jan Albertus. z. v. C. Cornelis- sen en J. N. van Hemert. Maria Jan netje Wilhelmlna. d. v. J. L. C. de Cort en C. van Rijn. Ronald Cornells Jan, z. v. C. Verhorik en A. van der Zaan. Christine Verena. d. v. J. C. van ba Arina. d. v. J. Weissenbach en A. van Dam. Ronald Marcel, z .v. K. G. H. Goudberg en I. Broeksema. Willem, z. v. A. Klok en M. A. BerkheiJ. Nico- i Duivenvoorde i i J. Hemmes. venvoorde en A. A. Ouwehand. Jacque line Elizabeth, d. v. D. de Jong en G. H. W. van den Burg. Nicolaas Johan nes Maria. z. v. N. P. Mooren en A. J. van der Geest; Marlies Antonia Su sanna. d. v. W. van der Linden en S. M. Brakhoven; Joydeep, z. v. R. N. den Berg; T. G. H. Hogen; W. Worsteling. 94 jaar. ADVERTENTIE (alle voordelen van de giro en bovendien 31/2% rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. Reeds eerder maakten wij op deze plaats melding van het gouden jubileum, dat de Leidsche Vereeniging van Industrië len in november a.s. hoopt te vieren en de wijze waarop zij zich voorstelt dat te doen. Het streven is er vóór alles op gericht de Leidse industrie dichter bij de burgerij te brengen en bestuur en jubileumcom missie hebben hun plannen daarom zodanig opgesteld, dat de burgerij zoveel mogelijk in de feestviering wordt betrokken. Burgerij wordt ingeschakeld Naast een puzzel-wandeltocht voor de jeugd van 8 tot 15 jaar en een bromfietstocht voor de jeugd (16 tot met 18 jaar), beide op zaterdag Aan de Langegracht De raad van vijftig van de Nederlandse Studenten Raad heeft op voorstel van het NSR-bestuur het besluit genomen de ver hoging van het inschrijfgeld van 10 tot 100 te aanvaardèn, mits aan drie voorwaarden wordt voldaan. Basis voor dit standpunt vormt de ministeriële toelichting op de verho ging van het inschrijfgeld, waarin wordt gesteld dat het inschrijfgeld in het vervolg het karakter zal kry gen van een bijdrage van de studen ten aan hun eigen voorzieningen. De NSR pleit reeds enkele jaren voor een dergelijke bijdragen; De voorwaarden die de NSR aan aanvaarding heeft verbonden zijn; 1. deze studentenbijdrage mag niet worden gebruikt voor de financiering van die voorzieningen, welke de overheid ook voor andere financieel zwakke groepen in de maatschappij 'treft; 2. er moet een reorganisatie van de studentenvoorzieningen plaatsvinden. In elke universiteits stad moet daarbij een instituut voor studentenvoorzieningen tot stand ko men waarin de studenten zelf me dezeggenschap hebben; 3. het colle gegeld waarvoor naast de studen. tenbydrage geen plaats meer is zal op de duur moeten verdwijnen en in ieder geval evenredig verlaagd moeten worden met de verhoging van het inschrijfgeld. Tegen De verhoging van het examengeld van 60 tot 100 gulden wordt door de NSR van de hand gewezen. Het motief voor heffon van examengeld ligt volgens de NSR niet 'n de aan het examen verbonden kosten, maar in het fungeren als rem op het on tijdig afleggen van examens. De NSR ziet niet in waarom een bedrag van f 60,- niet en een bedrag van f 100,- wel als zo'n rem zou fungeren. 11 november, staat 'n fotowedstrijd op het programma, waaraan alle amateurfotografen uit Leiden en om geving kunnen deelnemen. Onder het motto „Fabrieken kie ken" valt de wedstrijd in twee delen uiteen: ten eerste het bedrijf zelf, te weten de buitenkant, het gebouw, de architectuur en ten tweede de mens in het bedrijf, d.w.z. in de uitoefening van de dagelijkse ar beid. De foto's van de bedrijven, welke hun gebouwen voor de deelnemers aan deze wedstrijd toegankelijk heo- ben gesteld, moeten vóór 27 oktober zijn ingezonden. Ze zullen van 8 tot en met 14 november worden geexpo- seerd in „De Lakenhal", waar zij ook te zien zullen zijn tijdens de receptie, welke op 14 november al daar wordt gehouden. Er is een algemene hoofdprijs van f 750,- en voorts voor beide afdelin gen van de wedstrijd prijzen van f 250,-, f 150,_ en f 100,-, zodat het alleszins de moeite waard is eraan deel te nemen. Behalve de al gememoreerde ac tiviteiten is er op 9 november nog een modeshow in samenwerking met een aantal modehuizen, waar in een middag- en 'n avondseance ongeveer duizend dames worden verwacht, een interne herdenking in het Palace- hotel te Noord wijk op 11 november en een bijzondere Industriemiddag op 15 november in „De Lakenhal", waar drie vooraanstaande Nederlandse in dustriëlen het woord zullen voeren met aansluitend de receptie. Op deze en andere aspecten van dit gouden jubileum komen wy te zijner tijd nader terug. Helpen bij collecte In Leiden wordt zaterdag de jaar lijkse straatcollecte gehouden ten bate van alle landelijke reclasserings- instellingen, die betrokken zijn bij het werk voor mensen die zichzelf en hun gezin uit het spoor hebben gebracht. Reclassering wil nJ. niet al leen de ontspoorden zelf steun bieden maar ook de gedupeerde gezinnen helpen. Het Leidsche collecte-bureau is zaterdag gevestigd in gebouw Breestraat 19, zij-ingang Schoolsteeg. Wie wil collecteren kan tussen ne gen en drie uur een bus halen. Vele vrijwillige krachten zijn nodig om in de binnenstad op straat te col lecteren. Ieder uurtje collecteren op zaterdag betekent een stukje hulp verlening aan medemensen. Belediging van Koningin met 1 maand gestraft De 25-jarige Leidse student, dia destijds in het Prytaneum een aan tal voor het Koninklijk Huis beledi gend geachte geschriften uitdeelde, werd door het Haagse Gerechtshof in hoger beroep veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. De Hoga Raad heeft het tegen dit arrest in gestelde cassatie-beroep nu verwor pen. Eerder had de Haagse recht bank de pamflettenverspreider ver oordeeld tot'zes weken gevangenis straf, waarvan drie weken voorwaar- delyk met "h proeftijd van drie jaar. Weer Russische kunstmaan De Sowjet-Unie heetf gisteren haar 180ste onbemande kunstmaan in een baan om de aarde gebracht. Dit was de vijfde lancering in de laatste twee weken. De Kosmos-180 werd in een sigaarvormige baan om de aar de gebracht, waarvan het hoogste punt 370 kilometer en het laagste punt 212 kilometer van de aardop pervlakte verwijderd is. Elke 90.1 minuten beschrijft de nieuwe Kos mos een baan om de aarde, onder een hoek van 72.9 graden ten opzich te van de t In de Leidse Universiteit heeft dr. J. Fabius gistermiddag zijn ambt van lector in de wiskunde aanvaard met het uit spreken van een rede, getiteld „Van dobbelstenen tot wis kunde". De afdeling Leiden van het Nederlands Genootschap tot Reclassering heeft na vele omzwervingen via de Witte Sin gel en het Plantsoen eindelijk een definitief onderkomen. Het bureau is thans gevestigd in het pand Langegracht 246a, dat voor zijn nieuwe bestemming geheel is opgeknapt door de eigenaar, aannemer Blansjaar. Gistermiddag werd het bureau officieel in gebruik genomen, nadat de reclassering er reeds enige tijd in was gehuisvest. De voorzitter van de afdeling, de heer J. van Duyvendijk (zenuwarts in Leiden), memoreerde in het kort wat er gebeu ren moest voordat men kon komen tot dit nieuwe gebouw. Hij was dankbaar dat de eigenaar het pand tegen kostprijs had willen opknappen. Tot slot overhandigde hij de leider van de Leidse afdeling, de heer C. Jongewaard een klok (zie foto; de heer Van Duyvendijk links). Hiermee was het gebouw officieel voor geopend verklaard. Belangstelling voor deze plechtigheid werd onder meer ge toond door wethouder S. Menken; de directeur van sociale za ken, mr. J. W. Ten Napel; de secretaris van de Reclasserings- raad in het arrondissement Den Haag, de heer W. J. Bouma; prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar in het strafrecht; vertegenwoordigers van het Leger des Heils, Humanitas en van r.k. en protestantse zusterverenigingen. Het nieuwe bureau omvat drie kamers en een keuken. Er zal een staf van twee personen in werken. (Foto LD/Holvast). Taalkundig onderzoek met Z.W.O.-subsidie De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de heer E. J. Furhee, leraar in de klassieke talen aan het Thor- becke-lyceum in Den Haag, een sub sidie verleend voor de voltooiing van een proefschrift over de taal van de prae-Griekse bevolking. Drs. Fur- nee hoopt deze dissertatie het vol gend jaar te verdedigen by prof. dr. F. B. J. Kuiper, hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Door deze sub sidie is het de classicus mogelijk geworden zcih eeh aantal maanden aan zijn school te laten vervangen waarin hij nu alle aandacht kkan wij den aan de totstandkoming van zyn proefschrift. Dr. J. Fabius (lector) aanvaardt ambt In zijn openbare les gaf drs. Fa bius een overzicht van de ontwik - keningè Hoewel de mens duizenden kening. oHewel de mens duizenden Jaren geleden al met dobbelstenen speelde, was het toch eerst in de loop van de zestiende eeuw, da*t de eerste ons bekende pogingen tot het bere kenen van kansen werden onderno men. In de zeventiende en achttien de eeuw kwam het vak tot grote bloei, na het baanbrekende werk van Format, Pascal en Huygens. Bijna alle wiskundigen van naam in deze periode hebben zich wel enig tijd met de waarschijnlijkheidsrekening be ziggehouden. In de negentiende eeuw nam de be langstelling van de wiskundigen voor deze tak van de wiskunde echter sterk af, als .gevolg van een aantal moeilijkheden van fundamentele aard. Pas in de jaren dertig van deze eeuw heeft men de waarschijnlijk heidsrekening los weten te maken van deze moeilijkheden door haar, evenals alle andere takken van de wiskunde, te baseren op een aantal axioma's. Sindsdien heeft het vak een snelle, nog steeds voortdurende ontwikkeling doorgemaakt. Het be slaat heden ten dage een uitgebreid terrein en heeft vele, vaak onver wachte connecties met andere delen van de moderne zuivere wiskunde. Na het uitspreken van deze rede volgde een druk bezochte receptie in het Academiegebouw.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3