Engeland verbijsterd over aanval van Y.N. Verklaring minister Brown Zuid-Afrika's premier wijst kritiek af van Oe Tliant en de V.S. MET EEN ENKEL WOORD mJÈ na iedere maaltijd.. LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 SEPTEMBER 195] Engelands minister van Buitenland se Zaken, Brown, heeft gisteren in de Algemene Vergadering der V.N. zfjn visie gegeven op diverse wereld problemen. Brown begon met kritiek uit te oefenen op de commissie van de V.N., die zich met „kolonialisme" bezighoudt. Hij vermeet deze com missie een „dogmatisme" van een zeer simpele soort". Zfjn landgenoten waren „verbijsterd en gebelgd" door de aanval op Engelands koloniale po litiek. Die aanval was dan ook vol komen onjuist geweest omdat de Britten niet alleen geloven in het recht van alle volkeren om hun eigen toekomst te bepalen, maar dit geloof ook in daden heben omgezet. Brown was bijzonder verontwaardigd over het feit dat de commissie een resolutie had aangenomen met de bedoeling het door Engeland in Gi braltar gehouden referendum ongel dig te verklaren. Brown hoopte niet temin dat het gesprek tussen Enge land en Spanje hervat zal worden. De Britse minister noemde verder de apartheidspolitiek van Zuld-Afrika verfoeilijk. Dit neemt echter niet weg, dat Engeland het niet wil laten aan komen op een economische oorlog met Zuid-Afrika. Wat Rhodsië be treft sloot Brown het gebruik van geweld uit. Van alle koloniale vraag stukken zou Engeland de kwestie- Rhodesië echter met de hoogste voor rang behandelen. Een weg terug in deze bestaat voor Engeland niet. Inzake 't Midden-Oosten was Brown het niet eens met Israëls minister van Buitenlandse Zaken. Eban, die in de Algemene Vergadering gepleit heeft voor een regeling van het con flict aldaar uitsluitend via rechtstree se onderhandelingen tussen Israël en de Arabische landen. De Britse minis ter was van mening dat die rege ling slechts via de Verenigde Naties tot stand kon komen. Engeland kon ADVERTENTIE Goed voor de huid het gehele jaar door niet akkoord gaan met een regeling door middel van geweld. Geen enkele land mag dan ook gebied verwerven door middel van een oorlog. Dit be tekent dat Israël zich moet terugtrek ken, aldus Brown, en dat Israëls buurlanden 't bestaansrecht van Is raël moeten erkennen. Met betrekking tot de kwestie-Vietnam herhaalde de Britse minister de voorstellen, die hij op 11 oktober in de Algemene Ver gadering heeft gedaan. Deze voor stellen hielden in een bestand, on derhandelingen, een politieke oplos sing en internationale bekrachtiging van de regeling die de strijdende partijen onder elkaar getroffen heb ben. Brown kon niet inzien waarom de onderhandelingen over Vietnam niet direct kunnen beginnen, hoewel de onderhandelingen natuurlijk veel vlotter zouden verlopen als de vij andelijkheden voor het begin van het overleg stopgezet werden. VROUW MET MES GESTOKEN In een woning aan de Cornelis Anthonisstraat in Amsterdam heeft zich gisteravond een steekpartij voorgedaan, waarbij een vrouw ze venmaal met een mes werd gesto- Spaanse burgemeester bij inwijding pro testantse kapel ken. Voor het eerst in de geschiedenis van rooms-katholiek Spanje is een Spaanse burgemeester aanwezig ge weest bij de inwijding van een nieu we protestantse kapel. Burgemeester Antonio Mana Zafra van Rota hield een toespraak voor de 300 aanwezigen tijden de inwijdings plechtigheid van de nieuwe kapel van de pinkstergemeente te Rota, over de geestelijke waarden van de arbeid, aoelend op 't vinden van God bij iie'c dagelijkse werk. Zoals bekend heeft Spanje onlangs een voorstel tot gro tere godsdienstvrijheid goedgekeur Pater brouwt Het is waar, dat Zuid-Afrika zich bewapent en dat het zich voorbereidt op een eventuele aanval, doch Zuid- Afrika bedreigt geen enkel ander land, aldus de Zuldafrikaanse pre mier Vorster in een rede te Volks- rust. „In de praktijk is bewezen, dat geen van onze buurlanden vrees koestert door Zuid-Afrika aangeval- len te worden. Geen van hen bewa- I pent zich uit vrees, dat Zuid-Afrika hun iets zal afnemen. Zij voelen in stinctief, dat Zuid-Afrika's beleid er niet een van vrees is, doch gericht op vreedzaam-naast-elkaar-bestaan. Tegen deze achtergrond was premier Vorster eens te meer verbaasd over bier Het bier vloeit rijkelijk in de rooms katholieke St. Mary's kerk in Liver pool, en de pastoor vindt het best. Kapelaan Anselm Hurt brouwt bier als zijn hobby. Zijn recept: twee pond donkere gedroogde mout, drie pond bruine suiker, een ons hop en een snuifje gist. „Ik zou het lekker, zacht bier noe- meh", zei hü. ,Jk heb nog geen klachten gehad". Pastoor Sebastian Moore heeft geen enkel bezwaar tegen de hobby van zijn kapelaan. „We drinken er allemaal van en pater Hurt's bier is bijzonder lekker", zei hij. „Het is nogal straf en we kunnen niet meer dan twee of drie glazen hebben". De pastoor vervolgde: „We kunnen zo bovendien heel goedkoop voor' een verfrissing zorgen als we ontvangen". TOEKOMST VAN CHR. KERKEN Dr. Michael Ramsey, de Anglicaan- de aartsbisschop van Canteburry, heeft gisteren op een persconferentie te Delafield in de Amerikaanse staat Wisconsin voorspeld, dat de christe lijke kerken naar een wereldomspan nende eenheid zullen toegroeien en dat er een wijziging komt in de op vatting van de R.K. Kerk over de ge boorteregeling. In de komende tien tallen jaren zou de beweging naar eenheid van de kerken steeds meer aan kracht winnen. Als er eenmaal een wereldomspannende christelijk kerk zou zijïi, waarin alle kerken zon den zijn opgenomen, dan zou die nieu we kerk vele vormen van eredienst kennen. Kapelaan krijgt kwijtschelding belastingschuld Aan kapelaan H. van Hedel. leider van het jeugdwerk 't Hoefke" in Oss, die in het krijt stond voor f 1650 niet betaalde amusementsbelasting is voor dit jaar dit verschuldigde be drag kwijtgescholden. Bij niet beta-' ling zou een deel van de bezittingen van de kapelaan verkocht worden, maar hij verkreeg uitstel van beta ling tot vandaag. Het kwijtschelden van het bedrag is voor hem een gro te opluchting. Er zal thans een andere, eenvou digere administratie opgezet worden voor het jeugdwerk, dat de kapelaan in Oss zo na aan het hart ligt. On dertussen wordt met de gemeente Oss een onderhandeling gevoerd over de wijze van het subsidiebeleid. GRIEKENLAND KRIJGT NIEUWE GRONDWET De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren besloten de mogelijkheid te betuderen om Griekenland het lidmaatschap te ontnemen. In een resolutie doet de vergadering een dringend beroep op haar presidium een onderzoek in te stellen naa het lot van de Griekse afgevaardigen. wier geloofsbrieven door het huidige bewind zijn inge trokken. Sedert de vestiging van het mili taire regime in Griekenland staat de verdere ontwikkeling van de as sociatie van dat land met de EEG grotendeels stil. zo blijkt uit een antwoord van de Europese Commis sie uit het Europese parlement. Generaal Patakos, een der Griek se „sterke mannen", heeft maandag op een persconferentie een beroep gedaan op de buitenlandse journalis ten, „slechts de waarheid over Grie- nenland te schrijven." Volgens hem was in de buitenlandse pers geschre ven dat „bloed op straat vloeide en dat burgers gemarteld waren". HU noemde het militaire bewind „libe raler dan dat van sommige landen die ons aanvallen". In Athene is officieel bekendge maakt dat men bUna klaar is met het ontwerp voor een nieuwe Griekse grondwet. Als het ontwerp gereed is, zal het aan de militaire regering worden voorgelegd. Daarna zal het Griekse volk zich er in een referen dum over uitspreken. Men verwacht dat er na de volksstemming algeme ne verkiezingen zullen worden gehou den. MUREN JERICHO ONDERGRAVEN? Een ingenieur uit New York, Ja cob Feld, heeft een rapport aangebo den aan de technische hogeschool van Haifa, waarih hij een nieuwe the orie over het instorten van de muren van Jericho beeft neergelegd. Feld heeft de overblijfselen van de muren ter plaatse onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat joodse soldaten de muren moeten hebben ondergraven, terwijl hun collega's aan de andere kant van de stad de aan dacht afleidden door op trompetten te blazen PAUS 70 JAAR De Paus heeft gisteren zijn 70ste verjaardag in alle rust doorgebracht. Er waren geen feestelijkheden eh Va ticaanse zegslieden wilden zelfs niet zeggen of de Paus verjaardagsbezoek van familieleden heeft ontvangen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Paus vrijdag plechtig gelukge wenst zal worden bij de opening van de bisschoppensynode. Verschillende katholieke groepe ringen in Rome hebbeii gisteren de verjaardag van de Paus gevierd. Het enige feestelijke teken in de Vati caanstad vormde een paar pauselijke vlaggen. de taal, die secr.-generaal Thant I van de V.N. van tijd tot tijd ge- j bruikt. Maar deren denken ons op enige wijze te kunnen intimideren en bedreigen, vergissen zü zich. Wü bedreigen nle- mand doch wij staan anderen ook niet toe ons te bedreigen". De heer Thant ging te ver, aldus premier Vorster, door onlangs on- 1 rust te inspireren in een land als het onze waar vrede en rust heersen. Zuid-Afrika is dit soort uitspraken van iemand, die naar vrede behoort te streven, beu. Thant verwees naar ons als kolonialisten door te zeggen, dat het kolonialisme in het zuiden van Afrika nog steeds niet is verdwe nen. Ik wens er de nadruk op te leg gen, dat wij géén kolonialisten ztfn en dat ook nooit zijn geweest. Zuid- Afrika is ons vaderland. Wij hebben zijn advies niet nodig, vooral niet nu wij gezien hebben welk fiasco hij 1 tot nu toe van zijn positie gemaakt heeft. Wij kunnen niet toestaan, dat j ons voorgeschreven wordt hoe wij ge- 1 regeerd moeten worden. Ook betreurde premier Vorster de taal, die de Amerikaanse ambassa deur bij de V.N., Goldberg, met be trekking tot Zuid-Afrika gebruikt heeft. Hij hoopte oprecht, dat de Ver- Staten een oplossing voor hun eigen bevolkingsvraagstukken zullen vin den. „doch ik vraag me af met welk recht een regering, die geen oplos sing voor haar eigen problemen heeft, ons kan voorschrijven hoe wij onze problemen moeten Het slachtoffer is de 43-jarige Ali- da de Lange die sinds anderhalf jaar van de dader is gescheiden. Zij woonde met haar kinderen aan de Cornelis Anthonisstraat. Zij bevond zich gisteravond bij de buren in het benedenhuis. De 40-jarige dader was in het begin van de avond via de achtertuin het huis binnengedrongen en heeft zijn voormalige vrouw on middellijk in arm en zijde gestoken. De vrouw werd. niet levensgevaar lijk gewond, opgenomen in het Wil- helmina Gasthuis. De dader is na een uitvoerige klopjacht vannacht gearresteerd. Over enige dagen begint in Rotterdam een proef die voor de PTT een belangrijke stap bete kent naar de totstandkoming van een automatisch mobilofoonnet. Veertig Rotterdamse mobilofoon abonnees gaan de komende zes maanden voor de PTT als proef konijn fungeren. Zij kunnen dus als deze juffrouw) in de auto het gewenste nummer kiezen. EGYPTENAREN UIT JEMEN Zesduizend Egyptische militairen zijn vorige week uit Jemen vertrok ken en de rest moet voor eind de cember verdwenen zijn, zo wordt van bevoegde zijde in Aden vernomen. De terugtrekking geschiedt op grond van het akkooord. dat vorige maand tussen Koning Feisal van Saoedi- Arabië en president Nasser v. Egyp te is gesloten. Op het ogenblik zijn er nog 17.000 Egyptische soldaten in Jemen, tegen 70.000 voor de Is- raëlisch-Arabische oorlog. H M. de Munk (zilveren Jut sociale raadsvrouw 4-6 Leldeche Ver. Postzegel verzame- „De Hoeksteen" (Levendaal): Jonge- irgenstond" 8 uur Afscheid van schoolhoofd, ie l»e Meühuls 8 uur nam. Leidse Apparatenfabrlek (O Ppardenlaan 41): Receptie ópe.i vereniging ..Noorderkwartier'' Hnagweg 90: Openbare Bahal spreksavond. 8 uur nam. \RIJDAU Rest. Van der Hebden: Openlr zoen Humanlstlsoh Verbond. 8 u Stadsgehoorzaal (foyer): K Causerie Jan P. Strijbos „Naar ht van de halve maan". 8 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie tengem. ..Ecclesia". 8 1 JONGEN (11) VERONGELUKT IN NOORDWIJK Op de Hogeweg in Noordwijk vond gisteravond een verkeersongeluk plaats, waarbU de 11-jarige Gerard van Schle, wonende aan de Offem- weg. om het leven is gekomen. De Jongen fietste hard achter een oudere broer aan, die op de brom mer was. Vermoedelijk is hij daarbij iets naar links uitgeweken met het gevolg, dat de knaap tegen een juist naderende personenauto, bestuurd door een 35-jarige inwoner van Noordwijk, reed. De jongen sloeg te gen de voorruit en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Een beeld van het bijzonder vervallen Jan van Riebeek-huis in Culemborg. Met de restauratie van het huis is een bedrag van 450.000 gulden gemoeid. Van dit bedrag moet 150.000 gulden uit Zuid-Afrika komen, waar op het moment allerlei acties worden gevoerd, waaronder één waaraan 3.000 scholen deelnemen, om het geld bijeen te krijgen. BINNENLAND „Ouders van nu" In Amsterdam is gisteren een nieuw tijdschrift ten doop gehouden dat de titel draagt „Ouders van nu". Het is bedoeld als een ..vakblad voor ouders". Het blad wordt samengesteld door een redac tie. die bijgestaan wordt door een (wetenschappelijke) raadgevende re dactie en een wetenschappelijke ad viesraad. De bedoeling is vragen die bij de ouders leven te behandelen en door het verstrekken van adviezen de zelfbeslissing van de ouders te sti muleren en vergemakkelijken. Chauffeur ontslagen Jean Marie Larget, de 27-jarige chauffeur uit Metz die op 16 september in Beek met een lege tankwagen is omgesla gen. is door de directie van zijn be drijf. de Société Transport Liquide uit Saint Nazaire ontslagen. Vier an dere chauffeurs van het transportbe drijf hebben zich solidair verklaard en hebben hun ontslag ingediend. Dode bij scheepsbrand Bij de brand, die gisteravond heeft gewoed op het Griekse motorschip „Simba", dat aan de werven van Wilton Feij- enoord gereed lag om morgen te ver trekken, is de 24-jarige olieman Ado- het leven gekomen. Hii bevond zich tijdens het uitbre ken van de brand in de machineka mer en kon daaruit niet worden ge red. Nadat de brand was geblust heb ben brandweerlieden nog getracht door middel van mond-op-mondbe ademing de levensgeesten op te wek ken, doch dit gelukte niet. Geen nieuw Scheepvaarthuis De vier In het Scheepvaarthuis in Am sterdam zetelende rederijen, de KNSM, Maatschappij Nederland, de K.P.M. en de K.J.P.C.L., hebben be sloten af te zien van de gezamenlij ke bouw van een nieuw kantoorpand in de hoofdstad. Volgens de plannen zou het nieuwe Scheepvaarthuis, waarvan de bouwkosten twee jaar ge leden voorlopig op f 25 miljoen wer den geraamd, met een brugstuk aan het havengebouw op de De Ruyter- kade worden aangesloten. De hou ding van de gemeente Amsterdam, de conjuncturele omstandigheden interne verbeteringen hebben volgens het communiqué de maatschappijen tot hun besluit gebracht. Redder geëerd De Joegoslavische scheepvaartmaatschappij „Jugoli- nlja" heeft besloten een voor stel in te dienen bij de president Tito om stuurman C.J. Brouwer van het Nederlandse schip „Schiekerk" te decoreren „uit dankbaarheid en herinnering aan een moedig Brouwer verloor het leven, toen hij bezig was afgelopen zondag zeelie den te redden van het schip „Tre- binje" dat op de Indische Oceaan brand stond- Jongen vermist De negenjarige Gerard Koops, Hoge Bakstraat 20 in Dordrecht wordt sinds maandagavon vermist. Hij speelde met zijn broertjes op een in de BInnenkalkhaven lig gende baggermolen. De politie heeft met behulp van een speurhond de jongen gezocht. Ook heeft geruime tijd in de omgeving vai baggermolen gedregd. Ongeval op kermis Gisteren is op de kermis in Made de negenjarige D.A.M. Verweimeren uit Made uit een luchtschommel gevallen. De jon gen is in zorgelijke toestand naar het ziekenhuis in Tilburg overgebracht. Hij heeft o.m. een schedelbasisfrac- tuur gekregen. Voor zijn leven wordt BUITENLAND Grove belediging Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking heeft gisteren de sluiting bekendge maakt van de Chinese ambassade Tunis. Aanleiding hiertoe vormde de houding van de Tunesische rege ring in een conflict, die „een grove belediging voor de grote volksrepu bliek China was", aldus het persbu reau Nieuw-China. Einde onderwUzersstaking Bur gemeester Lindsay van New York heeft gisteren voor de televisie het einde van het onderwijzersconflict in zon stad bekendgemaakt en de hoop uitgesproken dat de onderwijzers zeer spoedig het werk zullen hervat ten. Vijfzesde van de 58.000 Newyork se onderwijzers is twee weken lang tr. staking geweest voor salarisverho ging en betere arbeidsvoorwaarden. De staking begon op 11 september, het begin van het nieuwe schooljaar. De meeste scholen probeerden de les- ZATERDAG Ant. Clubhuis: Uitvoering Acco* deon vereniging „Vivace". 7/r ZONDAG Stadsgehoorzaal: Nationale uuubi. driyeom de koperen hutspot vnn het ste*"1 Spr. de heer Diender. 10.30 uur Oude Rijn 5: Gem "X Christ uggen. lijk christendom. Spr. BIOSCOPEN uxor: „Beltrand in on(t)r in.l. Dag. 2.30, 7 en 9 uur, 4.45, 7 en 9 uur. amera: „Lilith", 18 Jaar. Dag. 2.30 11 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, Ido: „Mondo Blzarro", 18 Jaar 7. 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45. Rex: „West Side Story", 14 Jaar. Ds? en 8 uur; zond. 2. 5 en 8 uur. k Trianon: „Je leeft maar twee 1 i.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur: i.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. studio: „Blow-Up", 18 Jaar. 1.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4 :n 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling Ke«i Legermuseum (Peethulslaan)1 uitzondering van zaterdag van 10-4 (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk", Molenmuseum opend dinsdag t/m zaterdag 10 1 Maandags gesloten. Volkenkunde l, beeld dagelijks lo. Ten van Kyosal. Dagelh: 's Zondags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor de geschledenii der natuurwetenschappen uur. zond. 1-4 uur AcademiegebouwSohl! grafiek Ed Dukkers^ maanc oktober). (Kunstzaal Heuff) ïoelle van Alphen, sche Glazier en Jan van Stolk. Mass. toonstelling Noèlle van sche Glazier en J dag t m zaterdag ai__ oktober) OND- EN NACHTDIENST DER nam.; bovendien dinsdagavond sen zoveel mogelijk doorgang te la ten vinden, maar van de 1,1 miljoen meeschreven leerlingen gingen er ciaar 300.000 naar school. Fl»s bezoek aan België De Fin se president Kekkonen is. vergezeld van zijn echtgenote, de minister van Buitenlandse Zaken Karjalainen en andere vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren per vliegtuig in België aan gekomen voor een officieel bezoek van vier dagen. Drijvende bommen De commu nisten in Hongkong hebben hun toe vlucht genomen tot een nieuwe vorm van terreur: drijvende bommen. Twee van deze moordwapens zijn gisteren in de haven van Hongkong aange troffen. Zij zaten in kisten van bam boe, die als drijver dienst deden en waren voorzien van communistische leuzen. De gevonden bommen kon den gedemonteerd worden. Kerkhof-vandaal in België Op de gemeentelijke begraafplaats van Herentals (België) is in de nacht van maandag op dinsdag een hon derdtal grafzerken, voornamelijk van kindergraven, beklad. Een dertien tal grafzerken was omgeworpen of beschadigd. Op een ervan had de onbekende dader geschreven: Groe ten uit Weert, Holland Uitbreiding haven Kaapstad De Zuidafrikaanse regering heeft reusachtig uitbreidingsplan voor de haven van Kaapstad goedgekeurd, aldus de minister van Vervoer, B, J. Sohoemon. Dit werk zal 125 mil joen gulden kosten en o.m. de bouw van twee nieuwe dokken en vijl tra-aanlegplaatsen omvatten alsme de de verlenging van de bestaande golfbreker. Het hele werk zal onge veer vUf Jaar duren. Amerikanen in Zuid-Amerika Het Pentagon (ministerie van De fensie) heeft toegegeven dat Ameri kaanse speciale troepen, bekend on der de naam „groene baretten" in een aantal La tij nsamerikaanse lan den gelegerd zijn, waar zij regerings troepen opleiden vcor de strijd te gen guerrillastrijders. Esjkol wil emigratie De Isra ëlische premier Eskjol heeft een' op roep gedaan tot massale Joodse im migratie naar Israël en daarbij ge zegd dat de problemen van Israël (gedurende de oorlog met de Ara bische landen) „volkomen verschil lend zouden zijn geweest indien Is raël 4 miljoen in plaats van 2.5 mil joen Joden zou hebben geteld". Onrust in India Bij onlusten die zich zondag en maandag hebben voorgedaan in het dorp Soesjitpoer, ln het noordoosten van de Indiase staat Oettar Pradesj, zijn dertien personen om het leven gekomen en verscheidene andere gewond, zo is in Nieuw Delhi vernomen. De inci denten begonnen toen mohammeda nen een Hindoese lijkverbranding wilden verhinderen op een terrein dat zij als begraafplaats opeisen. Akkoord over luchtbus Afge vaardigden van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland hebben gisteren een overeenkomst ondertekend voor de Intrede van Europa op het ter rein van de luchtbus. De luchtbus is een supersonisoh straalvliegtuig voor korte en middelbare afstanden. Het plan is haai- in de jaren '70 te i gaan gebruiken. Het toestel kan 250 Zulder Apotheek, Lammenschansweg Breest Smallenburg wordt waargenomen door d« ApotheU HAAGSE AGENDA WOENSDAG 27 SEPTEMBER Chantant ..Sing along". Paviljoentheater. 20.15_ ouw ~*"J trouwd.of niet?" 1 ADVERTENTIE 25 c Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem: Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) onbew. 24 16 0 licht bew. 25 12 Eindhoven Zuid-Limburg onibew. onbew. half bew. onbew. 23 licht bew. 26 11 J half bew. 28 15 licht bew. 26 12 J half bew. 24 15 onbew. 23 15 1

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2