LEIDSCH DAGBLAD Watersnood teistert noorden van Mexico Ook afdeling stalen ramen gaat dicht Grote orders voor werven JAMIN Rampzalige toestand door onafgebroken regenval Meisje valt uit trein Veranderingen aan top in Rood-China VAN HEUST (GEZOND) IN BELGIE ACTIEF W hf HF hf hf ©ucf f?ÏUei<iwo x)pgericht 1 maart 1860 plrecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1967 No. 31392 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 Vooral aan de kust van de Stille Iceaan is de toestand gisteren ver- rgerd. De grote autoweg van Mexl- naar Acapulco is afgesneden, een mg over de Papagayo is weggerukt. In het noorden van Mexico, bij de Amerikaanse grens, is een miljoen mensen door overstromingen getroffen: drieduizend boeren zijn geheel door het water geïsoleerd en moeten voor lopig aan hun lot worden overgelaten. Alle pogingen om hen met hef schroef vliegtuigen te redden of te bevoorraden zijn mis lukt. In het grootste deel van Mexico is de toestand rampzalig, door de onafgebroken regenval blijft het water wassen. ONGEDEERD De 15-jarige Meggy Klop uit Cou- um heeft een val uit een rijdende rein, die een snelheid had van bijna (0 km, overleefd. Het meisje, dat het lyceum te Sneek zit, werd uit trein gezogen, toen ze een zijdeur- Ie van een van de hallen in de trein ipende. Dat gebeurde tussen Hinde- »pen en Molkwerum. Zij schoof rer het, langs de spoorbaan liggen- grint en bleef bewusteloos voor rn sloot liggen. Toen zij weer by be- ustzijn kwam, strompelde zy naar boerderij van de heer J. de Koe. it meisje zat helemaal onder de odder en was totaal overstuur, ïeehoeder De Koe belde onmiddel- ||k de ouders van de scholiere. Met ihaafwonden aan haar benen en een linke buil op het hoofd ligt Meggy u op bed. Opmerkelijk is, dat de medescho- eren van het vyftienjarige meisje aar helemaal niet hebben gemist, ien vond wel een open deur en de oekentas van het meisje, die in het alletje van de trein was blijven taan. Ook toen de trein naar Sneek frugkeerde heeft niemand het be- usteloze meisje langs de spoor- aan zien liggen. dichtbij herfstrecord Van onze weerkundige medewerker) Tot heden hebben wij in deze duw alleen op 10 oktober 1921 in ie herfst een hogere temperatuur Waargenomen in ons land dan gistermiddag toen op de vliegvel- ien Eindhoven en Zuid-Limburg til graden werd bereikt. In het westen, midden en noorden van is land werd 25 graden waarge- wien. Een temperatuur van 28 traden werd ook op 27 en 29 sep- tember 1946 in Limburg gemeten Het herfstrecord blijft op ge minde datum van 10 oktober 1921 staan, toen De Bilt tot 27 traden, Brabant tot 29 graden kwam en in Zuid-Limburg zelfs 30 graden werd gemeten. In de 2/gelopen nacht is een frontje ge passeerd met plaatselijk een hitje. Daarmee is de zeer voch- Üge en warme lucht uit ons land verdreven, maar een nieuw hoge- irukgebied blijft voor zonnig weer zorgen. Dit houdt in dat de le laatste septemberweek met wn en een aangename tempera- har wil goedmaken waarin de voorafgaande driete koele en tombere weken tekortschoten. WEERBERICHT Zonnige perioden De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond zonnige perioden en op te meeste plaatsen droog weer. Van- techt en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind en weinig verandering in Ifimperatuur (Opgemaakt om 11.40 uur) 28 SEPTEMBER Zon op: 6.35 uur; onder: 18.26 uur. Maan op: 23.56 uur; onder: 16.43 u. Hoogwater te Katwyk te 9.39 en 22-22 u.; laagwater te 4.54 en 17.26 u. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De wegen in dit gebied zijn alle op een of meer punten door het wa ter afgesneden. Twintig plaatsen in de staat Guerrero staan onder water, in de staat Michichan zyn vier dor pen geïsoleerd. De meteorologische dienst heeft meegdeeld dat opnieuw stormactivi- tleten te verwachten zijh langs alle kusten. In de Golf van Mexico vormt zich een nieuwe wer^lstorm, scheep vaart en kuststeden zijn gewaar schuwd. Van Tampico tot Alvarado ten zuiden van de havenstad Vera Cruz staan talrijke plaatsen onder water. Het oostelijke deel van Mexico- stad staat eveneens onder water, in andere wijken zijn verscheidene ge bouwen door het water ondermijnd en staan op instorten. Malaria en tyfus dreigen, evenals in de andere delen van het land. In het gebied van Matamoros schijnt het wat beter te gaan, ae regen Is opgehouden, het water van de Rio Bravo zakt en de hefschroef- vliegtuigen konden hun werk begin nen, gesteund door een honderdtal kleine vliegtuigjes. Intussen nemen in de Amerikaan se staat Texas tengevolge van de or kaan „Beulah" nooit gekende vor men aan. De hele vallei van de Rio Grande, die nog steeds wast, staat onder water. Overal vechteh hulpploegen wanhopig tegen het wa ter, vele dijken zijn doorgebroken waardoor een grote binnenzee is ont staan. Te Harlingen aan de grens by Mexico heeft het water gis teren de handelswijk bereikt, maan dag waren daar de woonwijken on der water komen te staan. Ten noor den van Harlingen, in Raymondvil- le, is de toestand voor de weinige bewoners die hiet gevlucht zyn door de onophoudeiyke regenval precair geworden. Falfurrias, een stadje van 7.000 inwoners waarby zich 4.000 vluchte lingen hebben gevoegd, is nu ge heel geïsoleerd. De burgemeester van Mc Allen heeft zijn 40.000 burgers opgeroepen mee te helpen de stad te redden. De ziekeh van een sana- Volgens in Londen ontvangen be richten oefent de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen-Ji, zyn functie niet meer uit. Zijn taak zou zyn overgenomen door premier Tsjoe En-lai.Rode Gardisten hebben de laatste tüd herhaaldelijk hun afkeuring te kennen gegeven over Tsjen en zyn medewerkers. Het Pekingse blad Hoeng Wei Ping, een krant van de Rode Garde, waar van gisteren in Tokio een vertaling verscheen, bevatte voor het eerst een duideiyke aanwyzing dat Teng Hsiao-ping, de algemene secretaris van de Chinese communistische par ty, waarschijniyk uit zijn functie is ontheven. In een aahval op Teng be titelde het blad hem als „de gewezen algemene secretaris van de Chinese communistische party". Teng, die samen met president Lioe Sjao-tsji als grootste vijand geldt van party voorzitter Mao Tse-toeng, heeft zijn hoge functie in de partij niet langer dan een jaar bekleed. Hy heeft steeds aan zware kri tiek blootgestaan en is zelfs voor een tribuneel van Rode Gardisten ge daagd. Op zeker ogenblik gingen er geruchten, dat hy zelfmoord zou heb ben gepleegd. Van ohtheffing uit zyn functie is echter nooit officieel sprake geweest. In genoemd blad stond verder, dat de broer van Teng, Teng Hsoe-plng, die wordt beschreven als een „op de vlucht geslagen contra-revolutionair element" op 15 maart zelfmoord heeft gepleegd. Misschien heeft men uit berichten hierover ten onrechte opgemaakt dat Teng zelf dood was.' Het tijdschrift beschuldigt Teng er van zyn broer de hand boven het hoofd te hebben gehouden en be toogt, dat Teng hiervoor „duizend messteken verdient, door tienduizend messteken om het leven moet worden gebracht, verbrand dient te worden en in kokende olie moet worden ge braden". Van de broer van Teng wordt ge zegd dat hy op zyn sterfbed „het centrale comité van de party en party voorzitter Mao op gemene wyze had vervloekt". Hy zou beweerd heb ben dat de vervolging die tegen hem en zyn jongere broer, Teng Ken, was ingesteld „een voorbeeld is van: als je een man wil beschuldigen, is er altijd wel een beschuldiging te vin den". „Hieruit blijkt nog duideiyker", al dus het artikel in het blad, „dat Teng Hsoe-ping van top tot teen een con- tr?-revolutionair element was, een schurk, die zelfs op zyn doodsbed geen berouw kende". Over de 54-jarige Teng Hsoe-ping wordt verder gezegd, dat hy voorzit ter was geweest van een geheim ge nootschap, aan het hoofd had ge staan van de veiligheidsdienst, voor de machtsovername van de commu nisten bestuursambtenaar was ge weest onder Tsjang Kai-sjek en zich altyd te buiten was gegaan aan „moorden, brandstichting, verkrach ting, speculaties, lekker eten, drank, vrouwen en gokken". torium by Mc Allen zijn met een hefschroefvliegtuig geëvacueerd. Het water van de Rio Grande hoeft de inhoud van de riolen omhoog ge^ stuwd, zodat die door de straten loopt en gevaar voor het uitbreken van epidemieën oplevert. Terroristen in Israël opgeleid in Algerije Vele in Israël aangehouden terro risten hebben bekend een opleiding te hebben genoten in Syrië en Alge- rye, zo meldde radio-Tel Aviv giste ren. De terroristen zouden ook ont huld hebben dat sinds juni van dit jaar partyen wapens uit Syrië het door Israël bezette Arabische gebied binnengebracht zyn. Intussen zeggen Israëlische veilig heidstroepen, dat zy de rug gebroken hebben van de door de Syriërs ge ïnspireerde terroristische campagne. Mannen van de Israëlische veilig heidsdienst hebben het merendeel van de commandogroepen gearres teerd, die werken op de door Israël bezette westeiyke oever van de Jor- daan, naast kleine benden in het ge bied van Tilkarm. De grootste vangst tot dusverre was die van Moestapha Hamis. vice-leider van het Palestyn- Se Bevrydingsfront, die gegrepen werd in het gebied van Hebron met leden van zyn sabotagegroep. Zowel Syrië als Jordanië verlenen openiyk steun aan de terroristische activiteiten van het Palestynse Be vrydingsfront en de ,J"atah "-com mandobenden. die werken vanaf drie bases in Syrië, onder toezicht van Algerynse officieren die mannen op leiden voor sabotagewerk in Israël. De Israëlische pers heeft gisteren aangedrongen op krachtiger maatre gelen tegen de Arabische sabotage groepen nadat maandag een jonge tje van 3 jaar in een dorp er het slachtoffer van geworden was. Sjelepin uit partij secretariaat Het centrale comité van de Sowjet- russische communistische party heeft gisteren op een plenaire vergadering Sjelepin ontheven van zyn functie van secretaris van het centrale co mité, zulks met het oog op zyn be noeming tot voorzitter van het vak verbond. De vakbondsfunctie wordt beschouwd als minder belangrijk dan de posten, die Sjelepin in zyn blik semcarrière heeft bezet. Hy biyft lid van het elf man sterke politiebureau van het centrale comité. Sjelepin was de eerste van de ge neratie Russen van na de revolu tie die tot de macht in het Kremlin was doorgedrongen. De nu 49-jarige Sjelepin werd enige maanden na de Bolsjewistische revo lutie geboren. Zijn ster rees snel, eerst werd hy hoofd van de vereni ging van de communistische jeugd, de Komsomol, daarna van de veilig heidspolitie. Hy bezette hoge pos ten in de party en de regering en drie jaar geleden werd hy nog be schouwd als de man die eens de hoogste topfuncties zou gaan bekle den. In december 1965 echter werd hy afgezet als vice-premier, in juli werd hy benoemd tot vakbondsleider, een maatregel die erop wees dat zijn macht taande. Nu hy als party-se cretaris Is ontslagen is hy nog weer verder uit de machtsgroep van het Kremlin verwyderd, al blyft hy dan lid van het politiebureau. Terwijl de heer J. P. J. van Heijst (die thans weer gezond schijnt te zijn) in België plannen smeedt om via een nieuw Haags verkoopkantoor de Belgische radiatorenproduktie uit zijn fabriek in Grobbendonk in ons land af te zetten, is de som bere verwachting voor de toekomst van de stalen-ramenafde- ling in Den Haag bewaarheid geworden: de produktie zal wor den stopgezet, want het bedrijf is onverkoopbaar. Hierdoor zal het personeel deze afdeling werkt, 84 man, even als hun honderden collega's eerder, ook op straat komen te staan. Een gedeelte van het personeel kan nog korte tijd in dienst biyven om zo ver de voorraden reiken de lopen de orders af te werken. Geen kopers Dat er geen kopers zijn gevonden voor de stalen-ramenproduktie schry- ven de curatoren toe aan de geringe omvang van de afdeling van de bankroete radiatorenfabriek. Al is de orderportefeuille nog zo goed gevuld, voor een koper bleek de afdeling te klein. Dit besluit tot opheffing komt tege- lijkertyd met meldingen van nieuwe activiteiten van het Belgische Van Heyst-bedryf, waar president-direc- Uit palmboom gehaald Door tussenkomst van president Marcos is gisteren 'n 48-jarige PhUippijnse boer uit een 20 meter hoge palm boom gehaald, waar hy al 58 dagen had doorgebracht uit vrees voor zyn dorpsgenoten, die één van zyn zo nen zouden hebben var moord. De man was al die tyd met behulp van een mand aan een touw van voedsel voorzien door een buurvrouw. Zyn „redding" verliep niet gemakkelijk doordat hij zioh krachtig verzette. Hij is met uitputtingsverschijnselen in een militair ziekenhuis opgeno- teur J. P. J. van Heyst volgens zyn onmiddellyke omgeving energieker dan ooit de scepter zwaait. Van vroeg tot laat zou hy daar in zyn radiato renfabriek werken. In Grobbendonk is door de manager van hotel Mary land, waar de heer Van Heijst onder dak heeft gevonden, verklaard dat deze in Den Haag een verkoopkan toor gaat openen. De vriendin van Van Heijst zei vanochtend: „Natuur- lyk is hy in het begin wel ziek ge weest, maar dat is steeds beter ge worden. Nu is hij weer helemaal in orde". Butler r vrij De butler van Van Heyst is door politie vrijgelaten. De officier van Justitie, mr. A. W. Ro- singh achtte geen termen aanwezig om hem langer vast te houden. Dit houdt échter niet in dat de butler on schuldig zou zyn aan de verdwijning van goederen. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Het voor naamste doel is de opsporing van de verdwenen goederen. Een heerlijk herfstzonnetjei velen toas de verleiding gisteren Een bijna, warme temperatuur, te sterk, en een uitnodigend terrasje. Voor Verolme heeft van Esso in New York opdracht gekregen voor d» bouw van nog een derde mammoet tanker van 240.000 ton. Maar het Verolme Concern was niet het enige Nederlandse bedryf, dat zo'n verheugende opdracht ont ving De Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappy in Am sterdam heeft bekend gemaakt, dat zy voor de Deense rederij A. P. Möl- ler in Kopenhagen een tanker van 210.000 gaat bouwen. Het schip moet in het tweede kwartaal van 1969 wor den opgeleverd. Met deze order Is een bedrag van ongeveer vyftig miljoen gulden ge moeid. Het schip wordt een zuster schip van de voor rekening van de Shell te bouwen tanker „Melanie' welke nu op de helling is. Deze Mela nie is een van een serie van drie, zo dat de NJD.SM. dus nu vier maro- moettankérs in portefeuille heeft. De- portefeuille omvat by na één mil joen ton, volgens de ND.S.M. een absoluut record voor een Nederland- werf. Zoals in een gedeelte van onze op lage van gisteren kon worden gemeld heeft Verolme naast de opdracht voor de bouw van een derde mam moettanker ook nog andere orders kunnen verwerven. Het bedryf slaag de erin in één week bestellingen te veroveren voor niet minder dan twaalf schepen met een tonnage van ruim 350.000 ton. Hiermede is een be drag gemoeid van 400 miljoen gul den. Behalve de mammoettanker be horen daarby acht vrachtschepen voor Brazilië, een auto-veerboot voor ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilHIII,,,,,,,,, Engeland en twee visfabriekssche- pen voor Korea. Esso was deze week erg royaal. Het olieconcern plaatste ook nog een order voor één mammoettanker bU een Deense werf. Verder kregen twee Britse werven opdracht totaal vier reuzetankers te bouwen. In bei de landen werden nog nooit zulke grote schepen gebouwd. ADVERTENTIE duweuens Den Haag Rotterdam Amsterdam Haarlem - Lange Poten 11 - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 - Kalverstraat 123 - Grote Houtstraat 63 Eens komt de dag dat ook U een Omega zult bezitten. Gaarne adviseren wy U by de aankoop uit onze unieke collectie dames- en herenhorloges. VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN HOFJUWELIER BREESTRAAT 95 lllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIHIIIIIIIIIIIUIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIlllillllliiliiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiü ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 28 Sept. 1867: Bij den rector magnificus der Hoogeschool te Gronin gen zijn bij het begin van den nieuwen cursus 30 jon gelingen als studenten inge schreven. Het gebeurt zeker niet dik wijls dat iemand steelt om eens gevangen te zitten. Te Delden is echter met q»,en ander doel door inbraak een pet! gestolen. De dadei ga] zich zeiven onmiddellijk aan Maar de man is doodarm en had er dit op bedacht om ge durende den winter kosteloos onderhoud te vinden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1