Geslaagde opvoering Gombrowicz „Yvonne" „De architect en de Keizer van Assy rie" ónventies bedekken geestelijke armoede kijk, zuiver scheerwol Willem Brandt viert 40 jarig jubileum Arrabal-première bij toneelgroep Studio OISDAG 26 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 iet toneel-seizoen Toneelgroep „Centrum" opende «■avond het Leidse toneelseizoen het Schouwburgabonnement een zeer verzorgde opvoering .Yvonne" van de Poolse schrij- Witold Gombrowicz. Hjj werd 1904 geboren en studeerde in rschau en Parijs. Vóór het uitbre- van de tweede wereldoorlog week uit naar Buenos-Aires. Tot nu toe hij hier als auteur onbekend; Itn bovengenoemd toneelspel, dat 1935 schreef en hier en daar duidelijke kenmerken van de sa- loont, schreef hij nog één toneel- „De bruiloft" en verder nog aantal romans. „Yvonne" stelt hij de zaken zó, de wereld verstard is in een reeks icnti.es die slechts dienen om ar de van geest te bedekken. Hij plaats van handeling de iste omgeving van het hof van gefantseerd rijk, waar Koning atius en zijn gemalin Koningin rgaretha de scepter zwaaien. Daar ADVERTENTIE eens wat een mooi jongens- L Met V-hals. Een van de ves- a uit de fijne fully fashioned ïjaarscollectie van Delana. Zui- Tasmanie scheerwol, krimp end - vervilt niet. Op en top Wana kindermode! Maat 104- 54, prijs vanaf 19,50. £öe&Mta kindermode, tricotmode verschijnt Yvonne, een lelijk meisje zónder het masker der conventie, een leeg, bijna dierlijk wezen, dat na de aanvankelijk opgeroepen verba zing, na enige tijd een algemene er gernis te weeg brengt. De prins, ge dreven door nieuwsgierigheid, bal- lorigheid en verveling, geeft te ken nen zich met haar te willen verlo ven, waarbij Yvonne geen blijk geeft van enige reactie. Van dit tijdstip af loopt de zaak aan het hof in de war, er is een scheur in de conventie merkbaar, men geraakt in twijfel waarbij ieder voor zich op zoek gaat naar eigen tekortkomingen. De Ko ning herinnert zich een eens begane misdaad, de Koningin twijfelt aan de waarde van haar dichterschap, de hofdames bezien zich aandachtig in de spiegel, kortom, de hechte cirkel van conventie is doorbroken. Er is slechts één oplossing moge lijk, Yvonne moet sterven. De Ko ning, z'n gemalin, Prins Philip en z'n vriend Cypriën deinzen hiervoor terug, totdat de listige Kamerheer tenslotte de oplossing vindt. Yvonne sterft inderdaad aanzittend aan het verlovingsdiner. Verlost van haar die de beschermende ceremonie verbrak, knielt het gehele hof bij haar baar. Frans Vorstman interpreteerde op de juiste wijze (naar onze smaak soms iets te grof) de groteske figuur van Koning Ignatius, uitmuntend Een scène uit het toneelspel Yvonne" Foto LD/Holvast) terzijde gestaan zo niet overroffen door Ann Hasekamp, die als de Ko ningin charme en dwaasheid in wel overwogen dosering afwisselde. Joop Admiraal gaf een doordachte en doorwerkte uitbeelding van Prins Philip en Leen Jongewaard speelde de Kamerheer met een voorbeeldige radheid van tong. Van de kleinere rollen, die zonder uitzondering goed bezet waren, noemen we nog Sara Heyblom en Nell Knoop als de tan tes van- Yvonne. Een eresaluut voor Pieter Oosthoek _j Roger Chailloux, die als regis seur en dekorontwerper een aanzien lijk aandeel in deze geslaagde opvoe ring toekomt. Een schat van bloemen van het Schouwburgbestuur voor de vele da mes besloot deze interessante avond. Hedenavond volgt een reprise. B.H. Clir. Leeflang kreeg J. H. Donnerprijs De oud-minister van CRM, mr. M. Vrolijk, heeft gistermiddag in het Hilton-hotel te Amsterdam de J. H. Donnerprijs 1967 van de Nederlandse Boekverkopersbond (NBV) uitge reikt aan de heer Chr. Leeflang, boekverkoper en voorzitter van de stichting „De Roos" (uitgeverij van het welverzorgde bibliofiele boek) te Utrecht. Mr. Vrolijk sprak als zijn hoop en verwachting uit dat de heer Leeflang nog lang met de hem kenmerkende overtuiging mag voortwerken. In zijn dankwoord zei de heer Leef lang dat de image van de boekenvak genoten wordt bepaald door de fei ten: heli boek is het communicatie- en cultuurverspreidingsmiddel bij uit stek, dat mede de meningsvorming beïnvloedt. Het is tevens een han delsartikel. De onderscheiding en koppeling daarvan worden mede be paald door het verantwoordeljjk- heisdsgevoel van de boekverkoper. Diens image hangt ook af van zijn economische omstandigheden. De heer Leeflang zei het gevoel te heb ben dat enkele uitgevers dit niet helemaal verstaan. Hij wees voorts op het belangrijke probleem van „de vrije meningsuiting". Censuur noem de hij levensgevaarlijk'. De beant woording van de vraag of volledige vrijheid moet gelden vraagt wel zeer veel van het verantwoordelijkheids gevoel van de boekenvakman als ser vice- verlenende instantie, zo meen de hij. Kunstgeschiedenis voor Scotland Yard Vier rechercheurs van Scotland Yard gaan een cursus kunstgeschie denis volgen in een poging een eind te maken aan de steeds toenemende vervalsingen en diefstallen van schil derijen. De vier rechercheurs, waarvan één vrouwelijke, wordt geleerd vervalsin gen te herkennen. Zy hebben een uitgebreid kaartsysteem tot hun be schikking en namen van bekende vervalsers, kunstlieven en onbe trouwbare kunsthandelaren. Scotland Yard schat de waar de van de schilderijen, die elk jaar in Engeland worden gestolen en die weer opduiken in kunstgalerijen en op veilingen, op 300.000 pond (3 mil joen gulden) Eenzelfde bedrag, wordt nog eens opgestreken door de vervalsers, vaak geweldige specialisten op hun terrein. De kunstploeg van Scotland Yard bezoekt veilingen en tentoonstellin gen en let op de nieuwe aanwinsten van kunstgalerijen. De pl_>eg gaait nauw samenwerken met de grote kunsthandelaren, zo als Sotheby Cunningham, die de vroegere hoofdinspecteur van Scot land Yord in dienst heeft genomen als hoofd van de veiligheidsafdeling. Eis van ontslagen directeur Nieuwe Komedie afgewezen De per 1 september dit jaar ont slagen zakelijk directeur van De Nieuwe Komedie, Frans Vasen, zag gistermorgen zijn eis afgewezen nog een jaar alng salaris te krijgen. De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias, in kort geding uitspraak doende, ver wachtte niet, dat de kantonrechter een vordering zal toewijzen op grond van een bestendig gebruikelijk be ding: dat namelijk het contract tus sen Frans Vasen en De Nieuwe Ko medie voor 1 maart van dit jaar had moeten worden opgezegd. Ten overvloede nam hij in zijn uitspraak op, dat het niet onwaar schijnlijk is dat het gemeenschappe lijk administratiekantoor terug komt op zijn besluit om Frans Va sen geen uitkering krachtens de werkloosheidswet toe te kennen. Vorige week, bij behandeling van de zaak, was Frans Vasen ervan uitgegaan, dat de standaardovereen komst met acteurs ook geldt voor hem. Daarin staat, dat het jaarcon tract loopt tot en met 31 augustus, maar dat voor 1 maart van hetzelf de jaar de acteurs schriftelijk moe ten weten, dat hun contract wordt verlengd. Maar in net contract, dat Frans Vasen sloot, staat het niet. Als het een bestendig gebruikelijk beding is, dan is dit alleen van toepassing, vol gens mr. Witsen Elias als beide partijen dit beding hebben gekend en gewild. Daarvan was hij in dit geval niet overtuigd, daar het be- ding niet in het contract was opge nomen. ADVERTENTIE volop parkeerruimte, entree f 1 HOUTRUSTHALLEN DEN HAAG n KM teken vos GEZELLIG WONEN 1966 Sfeervolle MEUBEL EXPO met 10 unieke model kamers. MODE THEATER - 50 opwindende mo- deflitsen in een feeëriek lichtspel. NOVITEITEN. Doorlopende KAPDEMONSTRATIES. Echte Haagse Bakkerij in werking. Reserveer een middag of een avond op 26, 27, 28, 29 erf 30 september (Van onze oorrespondent) Zondag is het 40 jaar geleden dat de heer W. S. B. Klooster, beter bekend als Willem Brandt, in dienst trad van de N.V. Dell-drukkerij destijds te Medan op Sumatra. De heer Klooster, geboren in 1905, werd na een oplei ding bij het voormalig Utrechts Provinciaal en Stedelijk Dagblad onder wijlen dr. P. H. Ritter, in 1927 benoemd tot redacteur van de Deli-courant te Medan, waarvan hij in 1935 hoofdredacteur werd. Enkele jaren later werd hjj tevens vertegenwoordiger van de in Amsterdam gevestigde directie in het bedrijf in Medan. De oorlogsjaren maakte de heer Klooster in het voormalige Oost-In- dië mee. Hij nam als reserve-offi cier deel aan de krijgsoperaties te gen Japan en werd daarvoor later onderscheiden met het ridderkruis van Oranje Nassau met de zwaar den. Ook kreeg bij nog enkele an dere onderscheidingen. Na de capitulatie van Japan lich te hij het bedrijf in Medan opnieuw op, werd mede-directeur en hervat te ook zijn journalistieke werkzaam heden. In 1954 repatrieerde hij en werd h\j directeur gvan de NV De- li-drukkerij in Amsterdam. Sinds 1957 heeft hij de leiding van de in Bus- sum overgenomen drukkerij Markel- bach NV en de door deze uitgege ven drie maal per week verschijnen de Bussemse Courant, sedert kort Goois Nieuwsblad geheten. De heer Klooster is onder het spcu- doniem Willem Brandt ook als litera tor bekend geworden. Hij is o.m. voorzitter van de Nederlandse oen- club en president-curator van het Goois Lyceum. Zaterdagmiddag is er eerst een huldiging in besloten kring en daarna een receptie. Ton Lutz schitterde in: Het werk van de sinds jaren in Frankrijk wonende Spaanse toneelschrijver Fernando Arrahal is hij ons tot dusver alleen in heel kleine kring door jonge toneelwerkgroepen opgevoerd. Nu echter heeft de toneelgroep „Studio" het nieuwe seizoen in De Brakke Grond te Amsterdam ingezet met Arrabals nieuw ste toneelstuk „De architect en de Keizer van Assyrië". Daarmee krijgt voor het eerst een groter Nederlands publiek gelegenheid met deze interessante auteur kennis te maken. Arrabal heeft geleidelijk zijn ?igen persoonlijkheid en zijn eigen richting ontwikkeld, waarin hij verwantschap met het ritualistische theater van Artaud en Genet vertoont. Evenals in het toneelwerk van de laatste vormen bij Arrabal het drogbeeld, de pseudo-mys- tieke erotiek, het gefantaseer de ritueel, de schokwerking en de benauwenis van de nacht merrie belangrijke en effect volle elementen van het dra ma, waaraan hij echter in een heel eigen stijl de contrast werking van humor en tragiek, van gruwelijkheid en absurdi teit heeft toegevoegd. Fantastische droom De inhoud van „De architect en de Keizer van Assyrië" Is even on logisch als een fantastische droom. Het stuk speelt op een eiland waar niemand anders woont dan de „ar chitect", een merkwaardige fabel figuur die de natuurkrachten be- Schrijver Moravia deed eindexamen De beroemde na-oorlogse schrijver van Italië, Alberto Mo ravia, heeft gisteren in Rome op 59-jarige leeftijd het einddiploma van de middelbare school ge haald. Door ziekte kon Moravia in zijn jeugd niet naar school. Nu heeft hij met succes zijn mondeling examen gedaan. De Corriere Delia Sera in Mi laan bood Moravia onlangs een vaste aanstelling aan. De schrij ver, die vaak genoemd wordt als kandidaat voor de Nobelprijs, had hier wel oren naar, maar ontdek te dat volgens de Italiaanse wet beroepsjournalisten eindexamen middelbare school moeten heb ben. V oorstellingen in „Treslong" Onder het motto ,Deze winter in Treslong" zullen verscheidene voor stellingen in de grote zaal van Tres long in Hillegom wordtn georgani seerd. Het programma vermeldt: Hoofdstadoperette met „Wiener- Blut", het Tingel-Tangel-Kabaret, Max Tailleur, Wim Sonneveld ,Lia Dorana en „Pygmalion", waarin o.m. Johan Kaart, Jan Retel en Si- grid Koetse optreden. „Treslong-Talenten-Parade" zal, te beginnen 3 oktober, elke dinsdag avond plaatsvinden. Voor zaterdag staat een wijnfeest op de agenda. Tot slot zal voorjaar 1968 het gezelschap Rene Sleeswfjk met de nieuwe Jubi leumrevue waarin Snip en Snap op treden, naar Hillegom komen. Arrabal vandaag voor het gerecht De Spaanse schrijver en toneel schrijver Fernando Arrabal meet vandaag terecht staan op beschuldi ging van blasfemie en belediging van Spanje. /£)e officier van Justitie eist 16 maahden tegen hem. Arrabal werd in juli gparresteerd omdat hjj Spanje en God beledigd zou hebben in een opdracht in een van zjjn romans. Hij werd op borg vrijgelaten. Een aantal Franse intellectuelen, onder wie Gabriel Marcel, Francois Mauriac eh Marcel Achard, hebben om clementie voor Arrabal verzocht. Marianne Hilarides terug bij „Het Nationale Ballet" De Nederlandse ballerina Marianne Hilarides heeft voor het seizoen 1967-'68 een con tract gesloten met „Het Natio nale Ballet. Zij zal in de loop van dit seizoen verschillende grote rollen van het repertoire vertolken. heerst maar de beschaving niet kent. Na een vliegtuigongeluk komt de enige overlevende daarvan, een quasi-geletterde zelfbewuste man. die zich „Keizer van Assyrië" noemt, op het eiland terecht. Dit tweetal wordt nu verwikkeld in een reeks telkens veranderende onderlinge verhoudin gen: leraar en leerling, tyran en onderdrukte, dode en doodgraver, zelfs blinde en geleidehond. Tijdens een absurde rechtzitting blijkt de zo genaamde Keizer een sadistische moeder-moordenaar te zijn en wordt hij door de ander ter dood veroor deeld. Maar door het vonnis te vol trekken verandert de architect zelf in de Keizer en als deze meent, ein- delyk alleen te zyn, gebeurt er op nieuw een vliegtuigongeluk, waarvan deze keer de enige overlevende de architect is, gekleed als Keizer. Men zal begrypen dat de twee personen, die samen dit hele stuk spelen, niet als werkelijk levende Individuen zijn bedoeld, maar als geconcretiseerde voorstellingen van menselijke begrippen, gelijkenissen en droombeelden, die door Arrabal nu eens speels of satirisch, dan weer wreed, sadistisch of beklemmend ln steeds wisselend perspectief tegen over elkaar worden gesteld. Dat vergt nogal wat van de fantasie en het begripsvermogen van de toeschou wer. Het stelt al evenzeer hoge eisen aan de spelers, die hier een cere monieel moeten uitvoeren, dat met de geijkte vormen van toneelspel weinig of niets meer te maken heeft. Grandioos solotoneel De jonge regisseur Krijn ter Braak had de uiterst moeilijke taak, dit te realiseren en hij heeft daarbij een verfrissende fantasie aan de dag gelegd. Maar hij trok het spel wat te sterk in de richting van het kluchtige, waarbij de hallucinerende droomsfeer, die het geheel moet heb ben, vaak verloren ging. De twee spelers waren wel zeer ongelijke krachten: de uiterst ge routineerde Ton Lutz als de Keizer en de volkomen onervaren Marius Crans, rechtstreeks van het studen tentoneel, als de architect. Crans is ongetwijfeld een jongeman met veel talent, vooral in mimisch opzicht. Hij had dan ook verscheidene heel boeiende momenten, maar het ont brak hem wat zijn dictie betreft toch duidelijk aan scholing en techniek. Dat viel te meer op, omdat Ton Lutz als de Keizer, die uiteindelijk maar een griezelig burgermannetje met sadistische neigingen blijkt te zijn, een fenomenale prestatie te zien gaf. Door hem kreeg de voor stelling af en toe het karakter van grandioos solotoneel en dat is op zichzelf zeer de moeite waard, maar het kan nauwelijks de bedoeling van Arrabal zyn geweest. ADVERTENTIE Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem: Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet De bekende organist Piet van Egmond zal op 7 oktober a.s. zijn 40-jarig jubileum herdenken. Men ziet hem hier als organist in zijn miniatuurwereld temidden van lokaal- en expressetreinen, een ware hobby van hem, die in belangrijke mate bijdraagt tot de ontspanning, die een kunstenaar nodig heeft. Naar aanleiding van dit feit is gisteren een huldigingscomité gevormd dat zich zal belasten met de organisatie van een jubileum concert, te geven door de jubila ris m.m.v. zijn Amsterdams Ora toriumkoor. Dit concert vindt plaats op zaterdag 7 oktober a.s. 8.15 uur n.m. in de Mozes en Aaronkerk, Waterlooplein te Am sterdam-C. Het werkcomité bestaat uit: Pater C. de Lange (voorz.), C. W. Stier (seer.), J. J. Bönker (penn.- mj, Otto Bos, J. Krediet jr. en M. Scholtz Het Ere-Comité is als volgt sa mengesteld: dr. I. Samkalden, drs. M. Geerink Bakker, prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, J. N. Cramer, Bernard Drukker, pastoor A. Duindam, ds. Barthold van Ginkel, S. de Gor ter, Toon Hermans, dr. J. Huls- ker, J. Ingwersen, mr. J. W. de Jong Schouwenburg, mevrouw Caroline Kaart, Nico van der Lin den, Jan Mens, G. M. Oord, ds. R. J. van Pagée, Pierre Palla, dr. mr. K. L. Piccardt, J. J. F. Stokvis, mevrouw Jo Vincent en Charles de Wolff.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9