EIDSCH DAGBLAD Werkloze moet werk eerder weg aannemen Dr. Van Gulik overleden p RUSSEN BLIJVEN IN DE MAANRACE OLGA Margriet verwachting JAMIN Minister Roolvink wil dwang uitoefenen Legeling dnimum li komen Eén kind overleden Pensioen premies bijpassen KLM-ers weer vrij? Nadrukkelijke verklaring van prof. Sedow in Belgrado Van Kleffens treedt terug ©uc/ ©ïte. euwo pgericht 1 maart I860 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1967 No. 31391 Hrecteur: E. A. E. van Dishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling!, losse nummers 0,25 Witte Singe) 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent) Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid ril werklozen dwingen ook verder van huis een nieuwe baan te ccepteren. Indien zij ander werk buiten het eigen woongebied feigeren aan te nemen, kunnen zij daarmee het recht op werk- josheidsuitkering verspelen. De mobiliteit van de iverknemers, zo constateert de toelichting op Ibegroting van het ministerie van Sociale Zaken, vindt in ons land zekere beperking door de gehechtheid van de Nederlanders aan woongebied. De acute werkloosheidsontwikkeling geeft de mi- \ter in, de mobiliteit te bevorderen. van werk aan te laten bieden via de arbeidsbureaus. De bedrijfsvereni gingen moeten beslissen of werkloos heidsuitkeringen moeten worden be ëindigd op grond van werkweigering. Behalve de regeling van het mi- Hij denkt eraan om werklozen niet een in het eigen woongebied, maar de onmiddellijke omgeving daar- 'eg;; Westduitse contraspionage tft de afgelopen weken vijf Oost- itse spionageorganisaties opgerold twaalf agenten aangehouden, zo het ministerie van Binnenland- taken in Bonn mee. De agenten ren goed opgeleid en uitgerust met laatste spionagesnufjes. Volgens .ministerie werken er naar schat- ij 6.000 communistische agenten rmanent in de bondsrepubliek. «10 Vijf Oostduitse spionagegroepen opgerold nimuminkomen, waarvoor de wet dit zittingsjaar zal worden ingediend, wil minister Roolvink ook een mini mum-vakantietoeslag invoeren voor alle werknemers in loondienst. Het wetsontwerp gaat hu hiervoor voor bereiden. Vrij algemeen wordt nu een toeslag gegeven van zes procent, die bij de cao's zijn geregeld. De beoefenaren van vrije beroepen stelt minister Roolvink een pensioen fonds in het vooruitzicht met ver plichte deelneming. De plannen van de huisartsen hebben de minister de ze gedachte ingegeven. Hij wil ook voor andere groepen dergelijke pen sioenfondsen. Binnenkort zal de be windsman hierover advies aan de SER vragen. Diplomaat-oriëntalist-schrijver !a ongeluk in 3W eiden-Noord len van de twee meisjes, die ruim ver- weken geleden ernstig gewond kten bij het ongeval op de spoor- [overgang Willem de Zwijgerlaan -Leiden-Noord, is in de afgelopen Ttht in het Academisch Ziekenhuis rieden. Het is de 14-jarlge Beppie '9 W i den Berg uit de Sophiastraat. let meisje dat samen met een mdinnetje op de fiets reed werd ils bekend op de door knlpperllch- beveiligde spoorwegovergang ge ien door een locomotief en over afstand van twintig meter mee- leurd. ADVERTENTIE KRAMERS Voetcorrectie? STEUN- SCHOENEN Schoen- voetkundige Weerbericht ■S'WINDER WARM Bilt verwacht van heden- tot iwpf9 genavond: vanavónd en van- irini Iht tijdelijk enige regen of een l Morgen overdag opklaringen en de meeste plaatsen droog weer. Ie kust af en toe vrij itige wind tussen zuid en zuid- Minder warm. (Opgemaakt om 11.40 uur) TE»1 It nummer bestaat alt 20 pagina's In Den Haag is overleden dr. R. H. van Gulik, één van de by het pu bliek meest bekende figuren in de Nederlandse diplomatieke dienst, laatstelijk Nederlands ambassadeur in Tokio. Robert Hans van Gulik, die 57 jaai is geworden, werd geboren in Zut- phen. Hjj studeerde in Lelden Chi nese en Japanse letteren en Indisch recht. De heer Van Gulik begon zijn di plomatieke loopbaan in Tokio, waar hjj in 1935 aan de Nederlandse am bassade werd verbonden als adjunct1 tolk. Verdere standplaatsen van hem waren Tsjoengking, Washington, New Delhi, Beiroet, Koeala Loempoer en tenslotte weer Tokio, waar hij in 1965 werd benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur, te vens geaccrediteerd in Tokio, Er is van zijn hand een groot aan tal wetenschappelij ke publikaties, boeken en artikelen op oriëntalis- tisch gebied verschenen. Hij schreef boeken en artikelen over oosterse cultuur en kunst, geschiedenis en sociologie in het Chinees, Japans of Engels. Verder schreef hij romans, w.o. de detectiveverhalen van rechter Tie. In vele talen zjjn ze verschenen: Chinees, Japans, Nederlands, Duits, Engels, Frans, Zweeds, Fins, Joego- slavisch, Spaans en Italiaans. Reeds SER ADVISEERT BIJ WANBEHEER (Van onze Haagse correspondent) Als een onderneming financieel stuk loopt en daarbij blijkt dat aan de verplichting tot afdracht aan de pensioenpremies niet is voldaan, moet het tekort aan premies over het laatste jaar worden bijgepast uit het algemeen werkloosheidsfonds. Dit is het advies, dat de Sociaal- Economische Raad (werkgevers, werknemers en onafhankelijke des kundigen) de minister van Justitie geeft voor een wetswijziging met be trekking tot moeilijkheden van deze aard. zoals die de laatste tijd in en kele opzienbarende gevallen naar vo ren zijn gekomen. De wetswijziging die de minister zich voorstelde, beoogde alleen de aanspraken op pensioen voorrang te geven bij faillissementen. De SER, meent, dat dat weinig be tekent. Want er zijn nog meer voor rangen. Zoals voor de fiscus, de so ciale verzekeringen, en de pand- en hypotheekhouders. In de praktijk is het dan nóg de vraag of er vol doende geld overblijft voor uitbeta ling der gekapitaliseerde pensioenen. Voor hart- en vaatziekten moet een registratiecentrum komen, om een doelmatige iziekenhuisbehandeling en nazorg te verkrijgen. Om verdere sterfte door longkan ker te beperken zal het onderzoek en voorlichting over het sigarettenro ken worden geïntensiveerd. Het ver band tussen het roken van sigaretten en de sterke toeneming van sterfte aan longkanker staat volgens de toe lichting wel vast. Er zijn aanwijzin gen dat er straks ook meer vrouwen aan longkanker zullen sterven. geruime tijd kan men deze verhalen in stripvorm in ons blad aantreffen. De begaafdheden van de heer Van Gulik lagen echter niet alleen op het terrein van de letterkunde. Hij be oefende de Chinese schrijfkunst, sneel Chinese zegels en speelde de Chinese luit. In kringen van de we tenschap genoot hij aanzien door zijn kehnis en publikaties op het gebied van de Chinese en Japanse literatuur. De heer Van Gulik ver bleef al enige tijd in ons land, na dat hij tijdens zijn verlof ziek was geworden. Het stoffelijke overschot zal donderdag in het Haagse crema torium worden verast. A.o.w.-vakantie Degenen, die a.o.w.- of a.w.w.- uitkeringen krijgen, kunnen wat de minister van Sociale Zaken betreft, wel een vakantie-uitkering krijgen Een toeslag op de uitkering bete kent dit echter niet, want vakantie toeslag zal worden betaald uit de verhogingen van de uitkeringen, die gekoppeld zijn aan de loonstij ging. Uit het hoofdstuk volksgezondheid blijkt o.m. dat de vroedvrouwenop leiding voortaan alleen door ver pleegsters zal worden gevolgd. In studie is nog hoe de opleiding kan worden veranderd en bekort en hoe het examen beter geregeld kan wor den. Bij de wetswijziging zal tevens de titel van vroedvrouw worden be schermd. Longkanker Nog onbevestigd bericht uit Guinee Autoriteiten van de Verenigde Na ties hebben gisteravond in New York vernomen, dat Guinee en Ivoorkust lende nationaliteiten hebben vrijgela- lende nationaliteiten hebben vrijgela ten, die als represaille werden gevan gen gehouden in de respectievelijke hoofdsteden. Dertien Guinese staats burgers zijn gisteren door Ivoorkust in Abidjan vrijgelaten. In Conakry, Guinee, zijn in de loop van gisteren of eerder 27 per sonen vrijgelaten Onder hen zouden de vier Nederlandse employees van de KLM zijn. In de boodschap, die Oe Thant gisteravond heeft ontvangen wordt niet van de KLM-employees met zo veel woorden gewaagd, maar onder secretaris José Rolz Bennett zou in direct vernomen hebben dat zij ook vrij zijn. Het hoofdkantoor van de KLM in Den Haag, noch het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft hierom trent enige aanwijzing ontvangen. De KLM sluit echter de juistheid van het bericht niet uit, omdat de oor zaak van het conflict (de ruzie tus sen Guinee en Ivoorkust) is wegge nomen, en wijst erop dat de verbin dingen tussen Concary en Den Haag slecht zijn, zodat het wel even kan duren voordat een bevestiging wordt ontvangen. Het gaat om de volgende personen: H. A. van Dijck (31), hoofd van de KLM-vestiging in Guinee en boven dien honorair consul, H. Oostveen (34), H. Sejo (39) en J. M. Hoffe- naar (39). De Dalai Lama is gisteren in Tokio aangekomen. Het is het eerste buitenlandse bezoek van de Geen wedloop (Van onze redacteur ruimtevaart) Amerika en Rusland hopen nog al lebei het eerst een man op de maan te kunnen zetten. Van de Amerika nen is dat bekend, maar over de Russische verwachtingen was de laatste tijd twijfel gerezen. In een ge sprek, dat wij in Belgrado tijdens het 18-de congres van de Internationale Astronautische Federatie hadden met de „vader van de eerste spoetnik", prof. Sedow, ontkende deze ten stel ligste dat Sowjet-Rusland niet meer zou werken aan een spoedige beman- Prinses Margriet verwacht eind april een baby. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst voelt Prinses Margriet zich goed. Zij is voorlopig niet voornemens in haar dagelijks programma veel wijzigingen te brengen. In haar representatieve verplichtingen zal zij zich be perken. De Prinses staat onder normale controle van haar huis arts. In overleg met hem heeft zij prof. Plate uit Utrecht als specialist aangezocht. Tot zover de RVD. Prof. Plate wilde geen com mentaar op zijn opdracht geven. „Ik heb in april van dit jaar mijn leergeld betaald," zei hij. Prof. Plate kon niet zeggen of de geboorte in Apeldoorn dan wel in het Academische Zieken huis in Utrecht zal plaatsheb- de vlucht naar de maan. Daarover waren de laatste tijd berichten ver schenen. Hij wilde zich echter niet uitlaten over de vraag hoelang onder „spoedig" verstaan moest worden. Sedow gaf de Amerikanen een kans tegen 1970 op de maan te zijn. Over de Russische vorderingen merkte hjj slechts het volgende op: „Ons ruim tevaartprogramma is zeer veelzijdig en elk succes op enig terrein beïn vloedt de mogelijkheden en het tem po op een ander terrein. Op dit mo ment zjjn wjj nog niet in staat tot een landing op de maan. Misschien ge looft u niet alles wat ik zeg, en dat moet u ook beslist niet doen, maar als we er nu toe in staat zouden zjjn, dan zat er nu een Rus op de maan. Ik kan u echt niet zeggen hoe ons tijd schema is. Dat verandert elk ogen blik. Maar het is zeker niet zo, dat we de maan nu maar aan de Ameri kanen laten. Aan de andere kant is het ook zo, dat we langzamerhand af moeten gaan zien van het denkbeeld, dat er een wedloop aan de gang is in de ruimte. Er moet meer samenwer king komen en we moeten minder proberen elkaar vliegen af te vangen. Het gaat er echt niet om van welke nationaliteit de eerste maanreiziger is. Hy is een vertegenwoordiger van de mensheid, zoals de eerste ruimte vaarder Gagarin dat ook was". Amerika absent Prof. Sedow woonde in Belgrado met duidelijke trots de opening by van een tentoonstelling over ruimte vaart ter gelegenheid van 't reeds ge noemde congres. Deze groots opge zette expositie brengt een opmerke- lyke hoeveelheid natuurgetrouwe mo dellen van Russische ruimtevaartui gen van de eerste Spoetnik af, die 10 jaar geleden werd gelanceerd, tot de bemande ruimteschepen, communi catiesatellieten, Kosmossatellieten en ruimteschepen naar Venus toe. Over drie weken wordt de zachte landing van een dergeiyk Russisch Venus- vaartuig op onze buurplaneet ver wacht. Amerika laat op deze tentoonstel ling volledig verstek gaan. Aanvanke- ïyk zou een Apollo-maancapgule ge toond worden, maar deze is naar Amerika terug verscheept in ver band met proeven die genomen moe ten worden en door het treffen van veranderingen ter beperking van 't brandgevaar. Tydens de opening van het ruimte vaartcongres, waaraan ongeveer dui zend ruimtevaartdeskundigen uit 26 landen deelnemen en waar 350 voor drachten worden gehouden (al deze cyfers zyn aanzieniyk lager dan die van voorgaande jaren), werden van Amerikaanse eh van Russische zyde overzichten gegeven over wat in de eerste tien jaar ruimtevaart is be reikt. Vanzelfsprekend werd hierby door prof. Sedow en namens dr. Pickering, de leider van het Ameri kaanse onbemande-ruimtevaartpro- ject, vooral de nadruk gelegd op de eigen prestaties. Opmerkeiyk was echter dat de Russische spreker her haalde malen ook de Amerikaanse prestaties noemde en op enkele ter reinen van vreedzame toepassing van de ruimtevaart een Amerikaan se voorsprong erkende, byv. ten aan zien van de communicatiesatellieteh en kunstmanen voor weerkundige doeleinden. Het heeft er alle schyn van dat nu van Russische zyde naar samenwerking wordt gestreefd, zoals dat drie jaar geleden van Ameri kaanse zyde het geval was. Dr. E. N. van Kleffens trekt zich op 1 oktober terug als ver tegenwoordiger van de Hoge Au toriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal in Groot-Brittannië om terugge trokken te gaan leven in Portu gal, waar hij van 1950 tot 1956 Nederlands gezant was. Tibetaanse boeddhistenleider sinds hij in 1959 voor de Chinezen naar India vluchtte. De Daila La ma (32) zal een tentoonstelling van Tibetaanse kunstschatten be zoeken, met Japanse boeddhis tenleiders spreken en historische plaatsen bezichtigen. Hij is de gast van de boeddhistische mis sievereniging van Japan. Volgens het Chinese persbureau Nieuw China bezoekt de Dalai Lama Ja pan om „sinistere activiteiten tegen China uit te voeren. De Da lai Lama werd in de radio-uit zendingen „de weggelopen Tibe taanse verrader die in India woontgenoemd. Volgens de in New York wo nende broeder van de Dalai La ma, Gyalo Thondup, zijn in het begin van dit jaar 12 Chinese ge neraals het slachtoffer geworden van een grote zuiveringsactie in Tibet. Sindsdien staan de Chi nese troepen in het grensgebied met Sikkim rechtstreeks onder toezicht van Peking. „Daarom kan worden aangenomen, dat elk grensincident geen toeval is, maar een weloverwogen plan, dat in Peking uitgedacht werd", zei Gyalo Thondup gisteren in een korte persconferentie in New York. ADVERTENTIE MATRASSEN ADVERTENTIE caramels niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 27 Sept. 1867: Ook aan de burgeravond school van het genootschap Mathesis Scientiarum Geni- trix zullen, gedurende de ziekte van Mr. J. Luzac de lessen in de staathuishoud kunde worden waargenomen door mr. G. A. van Hamel, advocaat alhier. Rusland. Ongeveer 20.000 Ned. ponden voorwereldlijk ivoor worden ieder jaar uit Siberië naar Europa verzon den. Dit ivoor is afkom%.ty van fossiele mammouths waarvan jaarlijks ongeveer 100 stuks worden uitgegra ven, en de voorraad schijnt nog onuitputtelijk.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1