EIDSCH DAGBLAD Duikers halen schat uit Hollandse zilverschuit Massale wapenhulp van Sowj et-Unie aan Hanoi Stuurman bij redden gedood JAMIN Al voor f600.000 aan munten gevonden Biesheuvel verwerpt de liberale kritiek Washington is „bezorgd" Dodelijke' vergissing d. Velde Citroën (9uc/ êföeuwb Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1967 No. 31390 jcteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling:!, loase nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 55 Expeditie 6 expeditie die uit „De Liefde" fortuin hoopt te halen, bestaat twee Engelse restauranteigena- twee ingenieurs en staat onder ing van de avontuurlijke Owen ider, een geoloog in dienst van de se Petroleum Maatschappij, die naai naar gas en olie in de rdzee zoekt. Gander „stootte" op wrak tijdens onderzoekingen in zeevaartmuseum en werd meteen lousiast. Hij vormde de expeditie, hij de wetenschappelijke naam >ntific research and survey com pany" gaf. Meteen, bij de eerste duik in 1965, haalden de mannen al een handvol duiten omhoog. Toch scheen het onmogelijk om van „De Liefde" rijk te worden, zoals een tweede po ging aanvankelijk leerde. Na lang wikken en wegen besloot men toch voor f 50.000 aan duikers materiaal te kopen en deze week sloeg de expeditie zijn slag. De pers was mooi afgeleid door de vangst bij „The Association" aan de zuidkust. Vierduizend zilveren dukaten ter waarde van naar schatting 00.000 gulden zijn door duikers gevonden in het wrak van de lollandse zilverschuit „De Liefde'', die sinds het begin van de chttiende eeuw, bedolven onder zand en gruis, op de bodem an de Atlantische Oceaan bij de Shetland-eilanden ligt. Andere Britse duikers hadden intussen 1500 gouden munten pgedoken van het Engelse admiraalsschip „The Association" ergaan in 1707 hij de Scïlly-eïlanden, ten zuidwesten van ngeland. „De Liefde reddeloos verloren )p de stormachtige nacht van 7 fember 1711 liep „De Liefde" van Oost-Indische-Compagnie, volge- :en met zilveren duiten en kost- e metalen, te pletter op de ge- irlyke rotsen bij de Shetland-ei- den .„De Liefde" was reddeloos loren. Slechts één van de drie- iderd bemanningsleden kon wor- gered. Tweemaal heeft de Oost- lische- Compagnie het daarop vol- ide jaar geprobeerd iets van de "ten omhoog te brengen, maar niet gelukt. vorige week, toen aan de estkust van Engeland duikers lden 1500 gouden munten van Association' te hebben opge- sloeg een andere kleine expe- in alle stilte haar slag bij „De noordoosten van Schotland, ulzend zilveren munten werden .oog gehaald; de Hollandse zil- schuit schijnt rijker beladen te dan de gouden „Association". Nog 2 een half miljoen munten, die schien wel 150 gulden per stuk ird zijn, liggen in kisten verbor- in „De Liefde", zo is de opti- tische voorspelling. Contract Het wrak van „De Liefde" is nog steeds eigendom van de Nederlandse regering. Na onderhandelingen met Den Haag heeft men nu een voor lopig contract opgesteld dat de cxpe- Rechtshoven op dit kaartje de Shetland-eilanden, waar „De Liefde" lonkt met zilveren mun ten. Linksonder de Scilly-eilan- den, waar het goud blinkt van „The Association". ditie het recht geeft op een flink per centage van de opbrengst. Hoeveel, is nog strikt geheim. De anti-revolutionaire fractielei der, mr. Biesheuvel, verwerpt de li berale kritiek op de houding van de A.R.-fractie tegenover het kabinet- De Jong. De kritiek van de liberalen kwam vijdag tot uiting op een par tijvergadering van de V..VD. in Den Haag, waar de tweede voorzitter van de liberale tweede-kamerfractie, mr Geertsema, de anti-revolutionairen „Een weinig betrouwbare regerings partner" noemde. De onbetrouw baarheid was volgens mr. Geertse ma tot uiting gekomen in de hou ding van de antirevolutionairen tij dens het Vietnamdebat en vooral ge bleken uit de verwarde uitlatingen van mr. Biesheuvel over de miljoe nennota. „Ik heb my in het debat over de regeringsverklaring positief opge steld en daarin is tot op de dag van vandaag geen wyziging gekomen", aldus mr. Biesheuvel in zyn reactie op de kritiek van mr. Geertsema. Hy zei deze kritik niet te begrypen. „By het Vietnamdebat hebben zowel de V.V.D. als wij gestemd voor een mo tie, waar minister Luns tegen was. Als er met ons iets niet in orde was, dan was dat ook het geval met de V.V.D.". „In myn commentaar over de mil joenennota voor de radio", aldus de heer Biesheuvel, „heb ik gezegd, dat het kabinet op zwaar terrein speelt en dat men daarom zyn kritiek zou moeten matigen. „De anti-revolutio naire fractievoorzitter wees voorts op zyn uitlating dat over de begroting 1968 overeenstemming mogelyk zou zyn. „Ik heb alleen gesproken over onze wensen inzake de werkgelegen heid. Overigens heeft de V.V.D. ook kritiek. Verder heb ik gezegd, dat de troon-rede teveel een opsomming is en te weinig visie heeft. Het liberale Algemeen Handelsblad noemde de troonrede een stuk zonder kraak of smaak", aldus mr. Biesheuvel. Prinses Beatrix en Prins Claus ibben zaterdagmiddag in Mid- '1 burg een krans gelegd bij het mument voor de gevallenen. waren naar Middelburg geko- tn op uitnodiging van het „Ve- ranen Legioen Nederland", dat deze stad zijn jaarlijks con- res hield. Na de kranslegging 'teg de Prinses een Urker pop lor haar zoontje van een van de ngresleden. Tijdens een onge vangen gesprek werden allerlei agen op het prinselijk paar af- vuurd. Een dame vroeg Prins kus of hij Willem-Alexander ?lf in het bad deed". „Nee, dat id ik te glibberig", antwoordde Prins lachend. (ADVERTENTIE) WEERBERICHT DEZELFDE EMPERATUREN st KNMI in Den Bilt verwacht heden- tot morgenavond: ver- «riyke bewolking met nu en dan Ie regen, maar ook enkele opkla- itn. Meest matige zuideiyke wind ianhoudend vry warm. (Opgemaakt om 11.40 uur) 26 september Ja op: 6.31 uur; onder: 18.31 uur. affahnm op; 21,40 uur; onder: 15.09 u. oogwater te Katwyk te 7.26 en l uur, laagwater te 3.06 en 15.21 onmmer bestaat (rit 16 pagina's Gander en zyn duikers hopen nu al het geld van „De Liefde" op te halen, maar het is een zwaar kwar- wei. Er ligt een dikke laag zand en rotsgruis over het schip. Alle kisten met het geld zullen moeten worden losgebikt. Ook hopen ze de kanon nen, potten en pannen en vele ande re voorwerpen aan wal te brengen. „De Liefde" was indertyd één van de modernste schépen en vooral de wapenuitrusting, zo is door de dui kers ontdekt, was zeer by de tyd. De Sowjet-Unie zal in 1968 aan Noord-Vietnam vliegtui gen, raketten, luchtdoelge schut, artilleriewapens, lichte wapens en munitie en uitrus ting, voertuigen, olieproduk- ten en andere goederen leve ren, die noodzakelijk zijn voor de verdere uitbreiding van de verdedigingskracht en de eco nomisch ontwikkeling van Noord-Vietnam, zo is zaterdag in Moskou meegedeeld aan het slot van de besprekingen tus sen de Sowjetrussische leiders en vertegenwoordigers van Hanoi. In het communiqué werd niets ge zegd over de omvang van de leveran ties, wel dat zy kosteloos zyn. De overeenkomsten werden in Moskou ondertekend door de Sowjetrussische vice-premier Nowikow en de noord- vietnamees NghL Het communiqué noemde de besprekingen „een nieu we mylpaal in de ontwikkelng van broederlyke vriendschap en solidari teit in de stryd van de Sowjetrussi sche en Vietnamese volkeren". Tot dusver was niet veel bekend over Sowjetrussische hulp aan Hanoi. Men wist alleen dat de Noordvietna- mezen over Russische vliegtuigen en raketten beschikten. In juli schreef de pers in Wash ington. dat de Sowjet-Unie tussen 1955 en 1966 aan Noord-Vietnam voor ongeveer vyf miljard gulden aan militaire hulp had geleverd. Deze zou meer dan tienduizend stuks artillerie en andere wapens hebben omvat. Er zou een gestage stroom nieuwe communistische wapens, waaronder verscheidene types raket ten. mortieren, mynen en terugstoot- loze geweren naar Noord-Vietnam zyn gevloeid. In februari van dit jaar zei een Amerikaanse militaire woordvoerder dat de Vietcong een nieuw door de Sowjet-Unie vervaardigd raketwapen in gebruik had genomen, dat doelen op meer dan acht km kan vernielen. Diplomaten in Saigon zeiden in januari, dat de Russen omstreeks twintig Mig-straaljagers hadden ge zonden, waaronder ten minste twaalf verbeterde Mig-21's, die de door de Amerikanen neergeschoten toestellen moesten vervangen. Geschat werd toen dat Noord-Vietnam 125 a 130 Mig-straaljagers had. De Sowjetrussische hulp wordt voornamelyk over zee naar de grote Noordvietnamese haven Haiphong vervoerd, en per trein door China. De Sowjet-Unie heeft de Chinezen er herhaaldelyk van beschuldigd deze zendingen op te houden. Teleurstelling in Washington en Rome Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag geen commentaar willen leveren op het bericht over nieuwe Russische wapenleveranties aan Noord-Viet nam. Amerikaanse functionarissen zeiden bezorgd te zyn over dit Sow jetrussische besluit, het zou hen diep teleurstellen wanneer dit als antwoord moet worden opgevat op de jongste vredesoproep, die Goldberg vorige week in de Algemene Verga dering heeft gedaan. Paus Paulus VI heeft gisteren een menigte 7an 40.000 personen toege sproken en kritiek geleverd op het Russische besluit wapens naar Noord- Vietnam te sturen. De menigte had zich op het St. Pietersplein verza meld. Het was de vierde keer dat de paus zich sinds hij op 4 september door een ontsteking van de urine wegen werd getroffen in het open baar vertoonde. Hy zag er veel beter uit. Hy zei, dat zijn herstel hem in zekere mate had toegestaan zyn werk te hervatten. Over Vietnam sprekend, zei hy, dat er onlangs tekenen waren ge weest van hoop op een vreedzame regeling, maar inplaats daarvan hebben we nu het droeve vooruit zicht op nieuwe wapens en nieuwe gevechten. De paus noemde Sowjet- Rusland niet by naam, maar zyn woorden betroffen op niet mis te verstane wyze de aankondiging van Van onze Roermondse correspondent) Een vergissing bij de afgifte van doden in de rouwkapel van het Kerkraadse ziekenhuis aan de Deutelerweg in Kerkrade heeft zaterdag tioee begrafenissen da nig in de war gestuurd. Een be grafenisplechtigheid in de kerk van O.L.V.-ten-Hemelopneming moest een half uur lang worden onderbroken. De begrafenisdienst in de Marla-Goretti-Kerk in Nul- land liep door de onzorgvuldig heid een kwartier vertraging op. Toen de begrafenisondernemer zaterdagmorgen kwart over tien het stoffelijk overschot van de vorige week overleden 66-jarige weduwe Theresia Dritty wilde af halen aan de rouwkapelbleek dat het stoffelijk overschot al was verdwenen. Na koortsachtig heen en weer geloop kwam men er achter, dat een collega-onder nemer de dode een half uur eer der had meegenomen naar de kerk aan de Nassaustraat, ivaar de begrafenisdienst van de even eens vorige week overleden 83-ja- rige weduwe Barbara Engels Speldthaen inmiddels al een kwartier aan de gang was. Een dochter van de overledene had de vergissing al eerder opge merkt. Op haar opmerking daar over had niemand acht willen slaan. Kapelaan Hartmann kon digde de onderbreking van de plechtigheid aan. „Er is een klei ne vergissing in het spel" stelde hij de familie gerust. Na tien mi nuten zei hij tegen de familie, dat de vergissing niet zo klein bleek te zijn als aanvankelijk iverd voorgesteld. De organist over brugde de (vooral voor de familie erg pijnlijkekloof in de liturgi sche plechtigheid met orgelmu ziek. Het duurde bijna een half uur eer beide kisten naar de juiste kerk waren gebracht. De begrafe nisdienst voor de weduwe Engels Speldthaen begon toen van vo ren af aan. Moskou, dat het overeenkomsten heeft getekend met Hanoi om vlieg tuigen, kanonnen, raketten en an dere wapens in 1968 te leveren. Vervolg op pagina 2 Dit zijn de drie duikers, die zoe ken naar de schatten van het ou de Britse admiraalsschip „The Association", dat in 1707 bij de Scïlly-eïlanden zonk. Van links naar rechts Douglas, Rowe en Upton. ADVERTENTIE Nederlandse vrachtvaarder pikt opvarenden brandend schip op Het Nederlandse vrachtschip „Schiekerk" heeft gisteren alle veer tig opvarenden gered van de 7.401 ton metende Joegoslavische vrachtboot „Trebinje", die in de Indische Oceaan voor de kust van Natal in brand was ger aakt. By de reddingsoperatie kwam de eerste stuurman van het Nederlandse schip, de 37-jarige C. J. Brouwer uit Heiloo, om het leven. Hy had zich aan een touw laten zakken om een verbinding tot stand te brengen met de sloepen, waarin de Joegoslaven de gehele nacht hadden doorge bracht. Doordat het touw losschoot verdween de heer Brouwer in de golven. Het zoeken naar hem moest na lang zoeken worden gestaakt. Enige opvarenden van de „Trebin je", die geheel is uitgebrand, hebben ernstige brandwonden opgelopen. De „Schiekerk", een 9.380 ton metende schip van de Vereenigde Nederland- Scheepvaart My, zette koers naar Durban. MASSAMOORD IN BENIN Vier personen, die door een spe ciaal tribunaal schuldig waren be vonden aan een samenzwering ter omverwerping van de Biafraanse re gering, zyn zaterdag door middel van de kogel terechtgesteld. Dit is gisteren in Enoegoe, de hoofdstad van Biafra, officieel bekendgemaakt. Het onderzoek naar de „mislukte staatsgreep" wordt nog voortgezet. Men gelooft dat de terechtgestelden legerofficieren zyn. Honderden Ibo-sprekende burgers, van wie er velen werden verdacht te rugtrekkende soldaten van Biafra tc hebben geholpen, zyn na de federale herovering van de hoofdstad van het afgescheiden „Midden-Westen". Be nin, afgeslacht. Toen de federale troepen ten oosten van Benin oprukten naar het gebied, dat hoofdzakelijk door ibo's wordt bewoond, ontstond de vrees voor grote aantallen slachtoffers onder de burgers. Van betrouwbare zyde wordt geschat, dat op zijn minst 500 personen gedood zijn sinds de fede rale troepen woensdag j.l Benin zyn binnengetrokken. Het grootste deel van het moorden zou de eerste twee dagen van de bezetting zyn gebeurd. ADVERTENTIE ZOETER'WOUDSEWEG 23 LEIDEN - TELEFOON 21156 ÓZÜYLEN v. NIJEVELTSTR. 372 WASSENAAR - TEL. 3013 De „Trebinje" had aanvankelyk een verkeerde positie opgegeven, waardoor een ander Nederlands vrachtschip de „Karachi", dat zich naar de opgegeven plaats begaf, niets kon vinden. De Schiekerk is met de geredden, die aan boord werden ver zorgd, op weg naar Kaapstad. I11 Kinsjasa zijn 15 Europeanen verdwenen Het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zaterdag be vestigd, dat sinds 5 juli j.l. 15 Euro peanen uit de Kongolese hoofdstad Kinsjasa zyn verdwenen. Dit was reeds gemeld door het Belgische dagblad „La Libre Belgique". Van de 15 Europeanen zouden er zes Bel gen zyn. Het blad beweerde tevens, dat de 15 mannen op 8 juli in een militair kamp in Kinsjasa zijn te rechtgesteld. Dit kon het ministerie evenwel niet bevestigen. Evenmin kon het ministerie de volledige iden titeit van de Europeanen verstrek ken. België heeft thans een groot deel van de technische by stand aan de Kongo gestaakt, speciaal op onder- wysgebied. omdat het van de Kongo lese regering veiligheid eist voor al le Belgen die er werken. Uit het Leidsch Dagblad van 26 Sept. 1867: Leidsche belangen. Eenige bewoners van het UtrzSnt- sche Veer, die zich verheug den in eenige verbeteringen en verfraaiingen van dit ge deelte der stad, zagen giste renmorgen tot hun leedwe zen, dat de sierlijke nieuwe ijzeren brug, nauwelijks vgI- tooid, weder gebruikt werd tot een drooghek van scha- pevellen. Dit is zeer te be treuren. Men verheugt zich te Dok- kum in Friesland dat de winteraardappelen vrij blij ven van de ziekte en t.en goed gewas beloven. Be,te zandaardappelen gelden f 1.50 a f 1.60 per mud en men verwacht daling dit prijzen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1