LEIDSCH DAGBLAD Flat van Van Heijst bleek leeggehaald OLGA Franse regering is boos op haar gunsteling Rey f 5995,- Olieveld voor kust Israëlische stafchef tegen liet afstaan van strategische gebieden Mr. Geertsema doet felle aanval opA.R. CORTINA 1200 ©ud euwö Ook Belg voorstander van Engelse toetreding tot EEG Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1967 No. 31389 Directeur: E A. E van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling?losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Nog geen maatregelen Een olieveld van vijf kilometer de kust van ons land. Het werd gis pte en ongeveer anderhalve kilo- "1 eter breed bevindt zich thans voor WEERBERICHT IERFST BEGINT MET ZONNETJE onze weerkundige medewerker) )t herfst maakt vandaag met een tnetje officieel zijn entree. Van- ïDd om 18.38 uur staat de zon tr recht boven de evenaar. Deze itste week can september, die dus de herfst valt, kon zich weieens meer nazomers gaan gedragen de achter ons liggende drie te weken met 40 uren te weinig Ook gisteren is het op enkele in ons land nog weer tot buien gekomen, waarbij Lem met 41 mm. regen de kroon Inmiddels is de barometer tan stijgen en heeft het weer t stabieler karakter gekregen nnige perioden. Een zwak dat Engeland heeft bereikt, 'el naar het oosten en zal iets meer bewolking geven, slechts weinig en op de geen regen is te periode van wat beter septem- Ujkt voor de komende dagen waarschijnlijk nu de hoge- van iets meer beteke- en de depressies minder 24 SEPTEMBER op: 06.28 uur, onder: 18.36 uur. 20.24 uur, onder: 12.52 uur. in Katwijk 6.08 en 18.23 agwater: 2.09 en 14.14 uur. 25 SEPTEMBER op: 06.30 uur, onder: 18.33 uur. 20.56 uur, onder: 14.04 uur. in Katwijk 6.42 en 19.00 ater: 2.35 en 14.45 uur. ttmmer bestaat alt 20 pagina's teren het eerst gesignaleerd door de bemanning van het lichtschip Goe- ree. Toen bevond het veld zich op 9 mijl uit de kust ter hoogte van Oostvoorne, Van de zijde van Rijkswaterstaat werd gistermiddag meegedeeld, dat indien de gesignaleerde olievlek de zelfde richting blijft volgen, zij toch niet voor maandag de Nederlandse kust zal bereiken. Waar is niet te zeggen. Rijkswaterstaat overweegt niet om meteen maatregelen te nemen. Het badseizoen is thans afgelopen, zodat niemand er hinder van zal hebben als de olie eventueel op het strand mocht komen. De bestrijding zal dan te gemakkelijker zijn door de zaak weg te graven, (Van onze Parijse correspondent) Jean Rey, de Belgische president van de Europese Commissie in Brus sel, die nog maar kort geleden onder Franse pressie de Duitse professor Hallstein in die functie verving, heeft het sedert gisteren nu ook al bij Pa rijs verkoren! Hij heeft zich namelijk in Straatsburg uitgesproken voor on middellijke onderhandelingen met de Engelsen over hun eventuele toetre den tot de Euromarkt. De Franse regering, die ten tweede male Engeland buiten de deur van continentaal Europa zou willen hou den, is van oordeel dat alle aspec ten van dat Britse toetreden eerst zorgvuldig door de zes landen moe ten worden bestudeerd alvorens Lon den tot een officieel gesprek uit te nodigen. Toen Parys prof. Hallstein dwong zich terug te trekken, meende Frankrijk in de Belg Rey een figuur te hebben gevonden met begrip voor de Franse reserves. Diplomatieke kringen in Parijs vre zen dan ook al voor een nieuwe cri sis in de betrekkingen tussen Frank rijk enerzijds en de overige leden van de E.E.G. en de Europese Commissie aan de andere kant, nu dus blijkt dat de Franse regering met Jean Rey vermoedelijk op het verkeerde paard heeft gewed. 'Londen Enropeser dan Parijs Het Britse toetredingsverzoek was gisteren in Straatsburg onderwerp van een verklaring van de Britse con servatieve afgevaardigde Duncan Sandys. Dit verzoek, zo stelde hij, is belangrijk omdat het een duidelijk antwoord zal uitlokken op de vraag of de gemeenschap openstaat of een exclusieve club is. Het antwoord op die vraag zal bepalend zijn voor Eu ropa's toekomst. Sandys, die zei dat president De Gaulle's standpunt niet dat van de meerderheid van het Franse volk weergeeft, zette de bezwaren van de generaal op een rij om die vervolgens stuk voor stuk te bestrijden. De Brit se toetreding zal geen destructieve invloed op de gemeenschap hebben, omdat Engeland niet om verandering van de verdragen vraagt. Mijn land gaat akkoord met de fundamentele beginselen van het gemeenschappe lijk landbouwbeleid en verzoekt slechts om een overgangstijd. De be wering dat onze lonen zo zouden stijgen dat we niet meer concurre rend voor de buitenmarkt zouden kunnen produceren, is ónze zaak en óns risico. Wat het vrije kapitaalver. Sandys onderstreepte aan de an dere kant de grote bijdrage die zyn land aan de technologische ontwik keling van Europa kan leveren. Hij illustreerde dit met te zeggen, dat Engeland alleen al een bedrag be steedt aan onderzoek en ontwikke ling, dat overeenkomt met 70% van het gezamenlijke budget daarvoor van de gemeenschapslanden. Groot-Brittannië is Europeser dan generaal De GaulJe. Onze visie is ook meer Europees dan de zijne. Als we worden toegelaten zullen we ons aan deel leveren aan een sterk Europa, aldus de Britse afgevaardigde. Politie-onderzoek in administratie (Van onze Haagse correspondent In opdracht van de officier van justitie wordt door de Haagse recherche een onder zoek ingesteld in de admini stratie van de failliet gegane fabriek van Van Heijst. Als uit vloeisel hiervan is een arresta tie verricht. De aangehoudene is de voormalige butler van di recteur Van Heijst sr. De man wordt ervan verdacht, dat hij medewerking heeft verleend bij het weghalen van meubi lair en andere goederen uit 'n ontvangstcentrum van Van Heijst in Den Haag. De verdachte was eerst kok, daar na butler van de heer J. P. J. van Heijst en werd daarna benoemd tot „bedrijfsleider". Het voorheen zeer luxueuze ontvangstcentrum was in gericht voor de ontvangst van bui tenlandse relaties van Van Heyst. Gevonden Nadat de officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh, de Haagse politie opdracht gaf een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de N.V. Van Heijst en Zn., bleek al spoedig, dat het interieur van de rijk ingerichte flat m Boszicht voor het tijdstip van het verlenen van uitstel van betaling aan Van Heijst was verdwenen. Een deel van de goederen werd Inmiddels met behulp 'Weinig betrouwbare regeringspartner' VVD's mr. Geertsema heeft gis teravond een felle aanval gedaan op de Anti-Revolutionaire Partij. Op een bijeenkomst van de WD in Den Haag noemde de heer Geertsema de ARP „een weinig betrouwbare rege ringspartner". Factoren van die on betrouwbaarheid waren volgens de heer Geertsema de houding van de anti-revolutionairen tijdens 't recen te Vietnamdebat, maar vooral de verwarde uitlatingen van de heer Biesheuvel over de miljoenennota. Met de begroting 1968 heeft de regering bewust de weg van de mees te weerstand gekozen, alus de heer Geertsema. „Zy heeft met een ze kere wellust conflictstof aangedragen, maar de grote troef van de rege ring is ongewyfeld het ontbreken van een alternatief." Conflictstof voor de WD is: de verhoging van de kleuterschoolgel den, inschrijf- en examengelden van universiteiten en luister- en kijkgel den. „Financieel voordeel trekken uit het beurzenbeleid is een weinig taktlsche, uiterst delicate zaak', meende de heer Geertsema. Ook met het huidige omroepbestel zijn de li beralen het nog steeds niet eens. Positieve punten in miljoenennota en Troonrede noemde de heer Geert sema de uitbreiding van de gelden voor ontwikkelingshulp, de extra gel den voor de wegenbouw en de sa nering van de gemeentefinanciën. Generaal-majoor Rabin, de Israë lische chef-staf, heeft in Tel Aviv verklaard, dat Israël niet moet re kenen op enige hulp van buitenaf en geen Arabische „agressie-bases" dient terug te geven „wanneer zy zeggen, dat zjj ze opnieuw zullen gebruiken'" In een rede voor Palmach, ven vereniging van vroegere verzetsstrij ders, zei hij dat het bezette gebied van „grote strategische waarde" voor Israël is, omdat daardoor de grenzen zyn verkort en elke bedreiging voor de Israëlische centra is weggenomen. Op de westelijke oever van de Jordaan zyn zeker 150 Arabische in filtranten gearresteerd, die in het be zit bleken van grote hoeveelheden wapens en munitie. Het Israëlische kabinet zal zondag de terreur en sabotage in het be zette Jordaanse gebied bespreken. Verwacht wordt dat scherpe maat regelen genomen zullen worden om een einde aan de terreur te maken. De meeste saboteurs steken 's nachts de Jordaan over naar de westelijke oever. Ofschoon zij uit Jordanië ko men zouden de meesten van hen in Syrië zijn opgeleid en ook door Sy rië worden Fokker Friendship meest verkochte Europese toestel De Fokker Friendship mag zich het meest verkochte verkeersvlieg tuig van Europa (inclusief Enge land) noemen. De Fokkerfabrieken hebben gisteren bekend gemaakt twee nieuwe opdrachten te hebben ontvangen voor de levering van in totaal 12 F-27 toestellen. Dit aantal brengt Fokkers orderboek, ondanks een recente annulering van een con tract voor 2 toestellen, op 452 ver kochte F-27 machines. Daarvan zyn er 274 door Fokker verkocht en 178 door de Amerikaanse Fairchild Hil- ler fabrieken, die de Friendships in licentie bouwen voor de Amerikaanse markt. Fokker heeft nu het „magi sche getal" van 444 gebouwde En gelse Vickers Viscounts, tot dusver re het succesvolste Europese ont werp, ruimschoots ovesrehreden. Benzineprijs weer klein stapje terug De benzlneprys, sinds de crisis in het Midden-Oosten verhoogd met drie cent per liter, gaat weer schoorvoe tend omlaag: vandaag een halve cent per liter. Andere aardoliepro- dukten, zoals petroleum, zijn één cent per liter goedkoper geworden. Een verdere prijsverlaging is vol gens de bezinemaatschapplj en voors hands niet mogelyk". Zy wijten dit aan de nog voortdurende sluiting van het Suezkanaal en de situatie in Ni geria. De nu afgekondigde prijsver laging werd mogelyk doordat eerder dan werd verwacht weer meer ruwe olie uit het gebied van de Middel landse Zee kan worden aangevoerd, aldus de maatschappijen. Behalve de prijsverhoging van 3 cent per liter is op 1 juli de liter- prys van benzine met 0,3 cent geste gen. De oorzaak was toen de ver hoogde omzetbelasting. van de rijkspolitie teruggevonden. Een deel nam de politie in beslag op een luxe woonboot op de West- einderplas bij Aalsmeer en een an der deel werd bij de Belgische grens in beslag genomen De goederen werden op last van de politie terug gebracht naar de fabriek van Van Heijst. Het onderzoek gaat voort. De recherche heeft vooral grote belang stelling voor de boekhouding van het failliete bedrijf en gaat met de hulp van deskundigen na, of er soms gesproken kan worden van „bedriegelyke bankbreuk". Duistere zaak De heer M. Pit, districtshoofd van de Algemene Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid, zei gisteren op een vergadering van Van Hejjst- werkers: „Hoe dieper ik in de zaak duik, hoe duisterder het mij wordt". De schuld aan het Beambtenpen- sioenfonds is niet acht ton, maar ongeveer 13 miljoen gulden, zo deelde hij mede. Wat er met het bedrijf in Grob- bendonk (België) gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Het bedrijf heeft een schuld van 4,5 miljoen aan Van Heyst-Den Haag. Vol gens de heer Pit kan het wellicht het beste doordraaien. De heer Pit is gebleken, dat het machinepark in Den Haag vrij modern is. „Waarom werden ad- spirant-kopers dan verkeerd in gelicht?", zo vroeg hij zich af. Er lic^Xt een zware druk op de nog werkende mensen in de fa- fabriek. Werknemers zouden in veertien dagen grijs zyn gewor den, zo vertelde de heer Pit. HU achtte het niet langer verant woord deze mensen In het onge wisse te laten. De curatoren proberen op alles beslag te leggen. Werknemers helpen met het opsporen van goederen, zoals gouden horloges, die in grote hoeveelheden voor komende jubilea waren ingekocht. Het wagenpark wordt door de ANWB getaxeerd en tegen de hoogste prijs verkocht. Vele werknemers hebben de in druk, dat andere werkgevers nu trachten de werkloze Van HeUst- mensen tegen bijzonder lage lo nen aan te trekken. De heer Pit deelde ook nog mee, dat de heer J. P. J. van Heyst op dit moment heel hard ziek is. Afge zien daarvan verkeert hij in een bij zonder moeilijke positie. Alles wordt by hem weggehaald. HU heeft geen cent meer. Hy wordt door alle men sen, die in het verleden van hem hebben geprofiteerd en hem in feite hebben geleid, nu in de steek ge laten. Militairen zijn gisteren de ge hele dag in Corpus Christi, een Amerikaanse stad aan de Golf van Mexico, in de weer geweest om slachtoffers van de orkaan Beulah te evacueren en hen van voedsel te voorzien. Three Rivers, een stad van 2.000 inwoners, zal geheel ontruimd moeten worden. Andere zwaar getroffen plaatsen zijn Robstown, Sinton en Pettus. De dichtbevolkte vallei van de Rio Grande, waar Beulah woens dag voor het eerst heeft toege slagen, is geheel van de buiten wereld afgesneden. Het aantal personen, dat op een gebied van 100.000 km2 is geïsoleerd bedraagt bijna één miljoen. Op sommige plaatsen is bijna 75 cm neerslag gevallen. Alle grote verkeerswe gen ten zuiden van San Antonio zijn onbegaanbaar. Op de foto: een inwoner van het door Beulah getroffen stadje Fulton kijkt met zijn vrouw naar de ravage, die hem rest van zijn winkel in kruidenierswaren- Ne gentien huizen werden hier in to taal verwoest. MATRASSEN ADVERTENTIE Vanavond op deT.V. 2e net om 22.10 uur BREESTRAAT 173 l Uit het Leidsch Dagblad van I 25 Sept. 1867: De commissie van opper- toezicht en beheer over de S l kweekschool voor zeevaart alhier zal op den 30sten Sep- g tember e.k. alhier eene keu- ring houden van knapen, welke bij 's rijks zeemacht i eene verbintenis wenschen i aan te gaan. j Naar wij vernemen zal de Leidsche scherpschutter wer- eeniging donderdag bij goed l weder naar Katwijk mar- B I cheren om aldaar schietocfe- B I ningen te houden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1