de beste tabak is NORTON tabak van Assen los leeruitspraak -rijp, vitaal, echt... Hg Noren eeuwen vóór Gereformeerde synode laat de Columbus in Amerika Het paradijsverhaal Zonde en zondeval VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Nieu wslezer kon niet in cel... Vanochtend hebben luisteraars bijna vijf minuten moeten wachten op de uitzending van de radio nieuwsdienst van zeven uur. De ver traging bleek een wonderlijke oor zaak te hebben: de toegang tot de cel van de nieuwslezer in het ge bouw van de radionieuwsdienst aan het Hilversumse Melkpad was ge blokkeerd. Deze blokkade moet op rekening worden geschreven van de schilders en behangers, die op het ogenblik de ruimte, waarin het ANP-nieuws wordt omgeroepen, een schoonmaak beurt geven. Omdat de nieuwslezer geen kans zag zijn domein binnen te dringen, was hij verplicht in draf naar de VARA-studio te gaan, waar hij buiten adem maar enkele minuten te laat de radioluiste raars toch nog het laatste nieuws verschafte. De tijd waarin de man van studio naar studio rende, werd gevuld met gitaarmuziek. Vele arrestaties in Hongkong In de Britse kroonkolonie Hong kong zyn gisteren weer enige bom men gevonden. Een van de vervaar digers van deze helse machines kwam om het leven toen een bom in zijn huis tot ontploffing kwam. Een Brit se officier verloor enkele vingers, doordat een bom die hij onschade lijk probeerde te maken explodeer de. In verband met de bomaanslagen, waardoor in de afgelopen twee da gen meer dan 40 personen verwon dingen hebben opgelopen, zijn onge- veer 50 verdachte figuren aangehou- 1 den. De autoriteiten verwachten nog 1 een toeneming van de gewelddaden In verband met de Chinese natio nale feestdag op 1 oktober. Radio-foto's van de zon Australische geleerden hebben „fo to's" vrijgegeven van de zon die ge nomen zijn door de eerste radio he- liograaf ter wereld bij Narrabri, in noordwest Nieuw Zuid Wales. De geleerden zeggen, dat de foto's we tenschappelijk van even veel waarde zijn als de eerste satelliet-close-ups De foto's laten radio vlammen zien in de atmosfeer om de zon als ge volg van ontploffingen die gelijk staan aan miljoenen waterstofbom men en die niet waargenomen wor den met optische telescopen. De foto's zijn overgezet van radio- ADVERTENTIE Impulsen van de beelden. De heHograaf ii uit een cirkel vai copen die elk een van ruim 13 meter. in zichtbare Narabri bestaat 26 radio teles- diameter hebben ADVERTENTIE Na de rampwedstrijd Kayseri Sivas in Turkije, waarbij 44 doden en 600 gewonden vielen, gingen inwoners van Sivas per bus op weg naar Kayseri om de 38 slachtoffers uit hun gemeente te wreken. Maar onderweg toerden zij door gewapende gendarmes aangehouden. Onverrichter zake keerden zij terug: de regering was vastbesloten te voorkomen, dat het aantal doden nog groter zou worden. Twee Amerikaanse onderzoekers zijn er na vijf jaar arbeid in ge slaagd het runenschrift te ontcijferen van stenen, die her en der verspreid in de Ver. Staten zijn gevonden. Uit de tekst blijkt, dat de Vikingen enige honderden jaren vóór Columbus in Amerika waren. De onderzoekers, de voormalige militaire cryptograaf Alf Monge. die in de tweede wereldoorlog belangrijk werk heeft ver richt bij het breken van Japanse codes, en dr. O. G. Landsverg, een autoriteit op het gebied van de Noordse geschiedvorsing. Volgens hen zijn sommige schijnbare spelfouten en inconsequen ties in de tekst, waardoor de autenticiteit van de inscripties in twij fel werd getrokken, in werkelijkheid cryptogrammen die data van de rooms-katholieke kerkkalender verhulden. Zo bleek op een bij B.vfield (Massachusetts) gevonden steen de datum 24 november 1009 voor te komen. 483 jaar vóórdat Columbus voet aan wal zette in de nieuwe wereld. Op drie stenen, die in de staat Oklahoma 2.400 km van Byfield verwijderd werden gevonden, kwamen de datum 11 november 1012 en de jaren 1015 en 1022 voor. Het jaar 1009 is zes jaar na de aankomst van Leif Eriksson in „Vinland", dat zeker in Nieuw-Engeland en vermoedelijk in Massachusetts lag. Dr. Landsverg verklaarde op een persconferentie in Los Angeles dat Eriksson en zijn gezelschap, waaronder enige Benedictijner kloosterlingen, vermoedelijk na hun aankomst in Vinland naar het zuiden rond Florida en daarna noordwaarts de Mississippi op zijn gevaren tot in het hart van het Amerikaanse vasteland. Als uitleg voor het gebruik van de cryptogrammen in de teksten van de stenen veronderstellen Monge en Landsverg, dat de Vikin gen niet bekend waren met het tientallig stelsel en cijfers weer gaven met symbolen van het runenschrift. De gereformeerde synode heeft gisteren in Lunteren met 66 tegen 2 stemmen bij 1 onthouding besloten, dat de uitspraak van de synode te Assen in 1926 (over de twee bomen in het paradijs, de slang en haar spreken) niet langer als leeruitspraak in de Geref. Kerken zal gelden. Sinds 1926 gold in deze kerken dat bomen en slang naar de klaar blijkelijke bedoeling van de bij bel letterlijk dienden te worden opgevat. Dr. J. G. Geelkerken werd door dezelfde Asser-synode afgezet en de predikanten en le den die hem volgden vormden de Geref. Kerken in hersteld ver banddie zich na de oorlog bij de N.-H. Kerk voegden. Na twee dagen van diepgaande en bij tijden spannende debatten sprak de synode in Lunteren uit, dat zij de zorg deelt, waarmee haar voorgang ster opkwam voor het gezag van de bijbel. Maar de synode acht zich niet bevoegd over de aard van het verhaal in de eerste bijbelhoofdstuk ken een zodanig gefundeerd oordeel te vormen, dat ze even exclusief als Assen een uitleg kan voorschrijven. Wat echter in de kerkelijke belijde nis over de oorsprong van de zonde en de zondeval staat, brengt duide lijk tot uitdrukking hoe fundamen teel het paradijsverhaal is en daar om dient die fundamentele beteke nis als gezaghebbend voor de predi king te worden gehandhaafd. Geen grenzen De discussies gingen gisteren voor al over de vraag, of de synode niet allerlei „zekeringen" moest aanbren gen om cue fundamentele betekenis I te bewareii voor neo-mouerne uit- I glijdingen. Men probeerde via amen- dementen daarvoor grenzen aan te geven, zodat een der sprekers moest constateren dat er in plaats van de vier bijzonderheden over bomen en slang er wel zestien andere ieken te worden vastgelegd. Dat was niet de bedoeling, want men was het erover eens geworden, dat de kerk geen theologie en taalwetenschap moet bedrijven. Aan de andere kant wilde men de „rechtervleugel" duidelijk maken dat met „Assen' de bijbel niet valt. Men wist elkaar te vinden. Tegen stemden ds. J. van der Schaft uit Oud-Beijerland en ouderling J. van Die uit Den Haag. Dr. J. Schelhaas uit Nieuwendam, die geen synodelid is, maar bij de voorbereiding van de besluitsvorming krachtig had ge pleit voor handhaving van de Asser- leeruitspraak, zei blij te zijn dat hij voor het besluit geen verantwoorde lijkheid draagt. Op zijn persoonlijke verantwoordelijkheid zou hij zich Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Twello (vac. J.B. Cats) S. Kooistra te Lisse. Aangenomen naar Hoevelaken J. G. Abbringh te Arnemuiden - Amsterdam-Buiten- veldert «als 2e stud. pred. voor de VU.) P. Bijleveld te Hoogkarspel- het ber. der gen. synode tot pred. voor b.w. (vlootpred.) M.B. Blom te Obdam c.a. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Orangeville (Canada) A.P. van Dijk te Den Hulst. Beroep baarstelling - De classis Harderwijk heeft ge-examineerd en beroepbaar verklaard de heer H. Kiezebrink te Wapenveld. Examens - Geslaagd voor het prop. ex. theologie de heer G.A. Snip te Groningen. CHRIST. GEREF. KERKEN. Bijbelcampagne in Londen Geestelijken en personen uit de to neelwereld zullen zondag samenko men om een campagne voor te berei den om in de straten en zijstraten van Londen hardop uit de bijbel voor te lezen. Dekomende weken zullen zij voor het Nelson-monument beginnen met voorlezingen uit 't nieuwe testament in moderne taal. Hetzelfde zullen zij doen op de trappen van de St. Paul's kathedraal en zelfs tussen midder nacht en 's morgens twee uur in de verdorven buurt Soho. Na elke lezing volgt een debat, waaraan iedereen die dit wenst, kan deelnemen. Tot degenen, die be loofd hebben mee te doen, behoren de lord mayor van Londen, de deken van St. Paul's, de generaal van het Leger des Heils, de cricketspeler Co lin Cowdrey. acteurs, journalisten en personen, die voor de tv optreden. „Pop'-mis mag niet meer Een groep rooms-katholieke leken, die onder de naam „de mensen" in Washington en omgeving „pop "-mis sen organiseerden, mogen op last van de aartsbisschop van Washington, kardinaal o'Boyle, daarvoor niet lan ger gebruik maken van rooms-katho lieke kerkgebouwen. Voor het ge bruik van versterkers en dergelijke instrumenten als guitaren, trommels bij een mis is uitdrukkelijke toestem ming van de commissie voor de ge wijde muziek nodig. De bisschop wil dat de groep ontbonden wordt omdat de liturgische praktijken niet te pas kwamen. Grote belangstelling o voor vredesweek Het initiatief van een groot aantal kerken in Nederland onder wie de R.-K. Kerk, de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken, om van 8 tot 15 oktober een interkerkelijke vredes week te organiseren, heeft een gewel dig onthaal gevonden, aldus een me dedeling van de zijde der Ned. Herv. Kerk. In ruim 1200 plaatsen in ons land zijn de voorbereidingen in volle gang voor deze vredesweek. die wordt gehouden onder het thema: „geen spreiding van kernwapens wel sprei ding van welvaart" De in opdracht van het interkerke lijk vdredesberaad vervaardigde vre- deskrant 1967, waarin artikelen zijn opgenomen om de discussies pp gang te brengen, is nu reeds aan de derde druk toe. Besloten is de oplage te verhogen tot 500.000 exemplaren. ernstig bezinnen. Daarbij doelde hij waarschijnlijk op de vraag of hij ge reformeerd zou kunnen blijven. Hier en daar gaan stemmen op van gereformeerden, die overwegen na dit besluit christelijk-gerefor- meerd te worden, maar men moet afwachten of de verontrusting zo verbreid en gefundeerd is als wel wordt beweerd. De consequenties van het verdwij nen van „Assen" voor hen die inder tijd de Geref. Kerken gedwongen verlieten (de meest bekende nog in leven zijnde predikant is ds. J. J. Buskes) worden bekeken door een speciale commissie. De synode be noemde deze commissie vanmorgen voordat zij haar najaarszitting van vier weken besloot. In februari komt zij voor nog enkele weken bijeen, dan zal de commissie voorstellen doen. ZWARE TOL AAN DE OORLOG IN VIETNAM In het afgelopen jaar zijn meer Amerikanen in Vietnam gesneuveld dan in de zes voorafgaande jaren van strijd tezamen, zo is door het Amerikaans opperbevel in Saigon bekend gemaakt. Van 1 januari tot 16 september van dit jaar sneuvelden in Vietnam 6.721 Amerikaanse militairen. In de periode van 1 januari 1961 het jaar waarin Amerika voor het eerst een klein aantal adviseurs naar Zuid-Vietnam zond tot 31 december 1966 werden in totaal 6.644 Amerikaanse militairen in de strijd gedood. In totaal zijn 83.443 Amerikaanse militairen in Vietnam gewond, van wie 45.705 in dit jaar. Volgens Amerikaanse gegevens zijn sinds begin 1961 in het zuiden 228.883 Vietcong-leden en Noord- vietnamese militairen gesneuveld, van wie 66.883 in dit jaar. Senator Robert Kennedy heeft tijdens een televisie-uitzending ge zegd, dat de oorlog in Vietnam niet Kan worden gewonnen aoor de Amerikanen als de Zuid-Vietnamc- zen niet een groter aandeel in de oorlogvoering nemen. Kennedy be treurt het zeer te moeten constate ren, dat de wekelijkse Amerikaanse verliezen op het ogenblik die der Zuid-Vietnamezen overtreffen. volle weelderige tabak NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerika's oude Zuiden. NORTON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak—de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dag! Omdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet was—gemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! 25 NORTON cigarettes ƒ1.50

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5