AJAX SPEELDE KWARTIER VOORTREFFELIJK VOETBAL ■n Teleurstellend 1-1 spel tegen Real Madrid Europa Cup I Bekerhouder Celtic verrast door Kiew In kaart gespeeld ff g 3 S Johan wil je b I een stuk haas s uit hot I vuistje I ,In Madrid gaan we er nog eens tegen aan..' Ooievaar )NDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 PAGINA 9 eidsch dagblad leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad - sport - leidsch dagblad (Van onze Amterdam, woensdagavond Al half uichffid sprongen de 63.000 kijkers in het )lynpisch Stadion van hun plaatsen op. Zou iet tien minuten voor het einde dan och nog gaan gebeuren? Zou Ajax dan toch iog gaan winnen van de grootmacht Real Madrid? Op een lange dieptepass van Piet l (es:er was, op het juiste moment, Klaas toringa langs de verraste Madrileense ver- ;ied.gers gespurt. Met lange, snelle passen fcljgend verlieten kort daarop zelfs de meest verstokte aanhan- gee van de Meer-club het stadion. Ook voor hen was het duidelijk: nehet 1—1 spel, waarmee het vooral van Ajax-zijde teleurstellende tiefen werd afgesloten, was de „Koninklijke" uit Madrid plezierig lile kaart gespeeld. Vanzelfsprekend: een voetbal is rond en op pijer heeft Ajax over drie weken in het machtige Bernabeu Stadion coil mogelijkheden. Maar slechts weinigen zullen na de wedstrijd iir|isteravond nog in de realiteit van die kansen geloven Ajax' coupe om snel haar slag sportredactie) was de blonde ex-onderwijzer uit Groningen op de aarzelend uit zijn doel gekomen Jun- quera afgegaan, op het juiste moment ook had hij het leer langs de verslagen Real-doel- man getikt Een seconde later liet het legioen zich ont goocheld op de plaatsen terugvallen. Scherp had Nuninga het leer in de hoek van het doel geplaatst. Te scherp: van de binnenkant van de paal sprong de bal terug in het veld tende Suurbier onbehoorlijk zwaar en Zoco nam in de dertigste minuut een duik naar de benen van Cruijff liet in de 34ste minuut een staal tje van haar grote klasse zien. Een prachtige, gegroepeerde aanval van de Spanjaarden rolde de Amsterdam se defensie finaal op, waarna Pirri de fraaie actie afrondde met een vlijmend, voor Bals onhoudbaar schot: 11. Èllüi te slaan Is mislukt. Eén kwartier voortreffelijk voetbal in een meedo genloos tempo bleek niet toereikend in dit eerste Europa Cup-duel het gerenommeerde Real Madrid op de knieën te krijgen. Vyftien minuten speelde Ajax voor treffelijk voetbal, een periode waarin de Nederlandse kampioen bij voort during op de helft van Real opereer de en waarin de gladde acties van Cruijff vooral grote verwachtingen wekten. Het kwartiertje werd afge sloten met een nogal fortuinlijke tref fer, want de blunderende Junquera, die zijn eerste grote wedstrijd voor de formatie uit Madrid speelde, werkte zelf een effectvol schot van Johan Cruijff, nadat hij het eerst had gestopt, over de doellijn. Hinder Ook na dit doelpunt bleven de Amsterdammers overwegend in de aanval, maar hun offensieve kracht begon af te brokkelen. De passes verloren de precisie en het tempo, waarin de grootste kracht van Ajax lag viel in belangrijke mate te rug. Bovendien ging Sjaak Swart steeds meer hinder ondervinden van een blessure, die hij in de dertien de minuut had opgelopen tijdens een briljante één-twee-combinatie door het centrum, waarbij Cruijffs schot het doel op een haar na had ge mist. Daarbij kwam nog, dat Piet Keizer de vorm, die hij een week tevoren op dezelfde grasmat tegen Oost Duitsland had gedemonstreerd, in deze voor zijn eigen club zo be langrijke wedstrijd niet kon bereiken. De Ajax-linksbuiten, die na de her vatting nog sterker zou terugvallen, ontdeed zich verscheidene malen wel handig van zijn directe belagers, maar slaagde er daarna niet in van de veroverde vrijheid profijt te trek ken. De Madrileense „Koninklijke", die voor rust bepaald niet groots speelde en defensief nogal eens aan de noodrem moest trekken De Felipe tackelde eenmaal de sprin- AD V ERTENTIE VOEDZAAM MA*. g •K *ïrvw wvvzaaoA Op dit moment bood de strijd voor Ajax nog vele mogelijkhe den. Real Madrid-doelman Jun quera, nerveus en niet klemvast, heeft een verradelijk schot van Johan Cruijff zelf over de lijn geduwd. Het is 10 voor Ajax Klaas Nuninga's formidabele kans Ajax op 21 te brengen Rust Pirri's treffer bracht de rust terug in de Spaanse ploeg, welke na de hervatting steeds duidelijker haar stempel op de strijd ging drukken. Van Ajax ging in de tweede helft nog maar weinig uit. Met lange, meestal slordige trappen probeerden de ontmoedigde Amsterdammers Jo han Cruijff te bereiken. Maar zelfs van een zo briljante voetballer als Cruijff kon men het onmogelijke niet verwachten, al bleef hij met grote ijver nog lange tijd tenslot te zou ook hem de moedeloosheid bespringen proberen dit onmoge lijke tóch te realiseren. Cruijff bleef een eenzame, met nauwelijks steun van een in de tweede helft falende Keizer, zonder hulp van de zelden opvallende Nuninga Een wisseling van plaats tussen de geblesseerde rechtsbuiten Swart en rechtsachter Suurbier bracht al evenmin verbete ring. De kansen werden schaars voor Ajax. Er kwam er nog één: voor Nuninga. De kans van de dag Maar, zoals reeds verteld, hij schoot het leer tegen de binnenkant de paal Het geroutineerde Real Madrid speelde de tweede helft koel bloedig en voorzichtig uit. De Span jaarden, tevreden met een voor hen gunstig 11 spel, pretendeerden geen veldoverwicht. Aanvallers als een Amancio, Grosso en de snelle ver vanger van Gento zetten maar spo radisch door. Toch kwamen er voor de Spanjaarden nog voortreffelijke kansen. Een schot van Grosso (10de minuut) ging via de lat achter (Bals I stond te ver voor zijn doel), een I schuiver uit vrije positie, eveneens van Grosso in de 25ste minuut, prachtig voorbereidend werk Amancia, werd door Bals met een sliding gestopt en met eenzelfde „noodsprong' 'hield de Ajax-goalie tenslotte ook nog een inzet van Ve lasquez uit zijn heiligdom. In de Amsterdamse verdediging speelde Pronk een voortreffelijke partij, in tegenstelling tot Barry Hulshof en Vasovic. Henk Groot en Muller als schakelspelers werkten hard en deden veel nuttig werk, maar als geheel telde de ploeg van Ajax teveel kwetsbare plekken om deze woensdagavond een klasseteam als dat van Real Madrid uit het zadel te kunnen wippen. Op de derde dag van het in ternationale zeslandenwaterpolotoer- nooi, dat in Split wordt gehouden, heeft Nederland met 45 van Italië verloren. De tussenstanden waren 0—2, 2—0, 1—1, 1—2. Het was de tweede nederlaag van het Neder landse zevental na het 01 verlies tegen Oost-Duitsland. Ajax-doelman Gert Bals: „We hebben eigenlijk de hele wed strijd met tien man gespeeld en dat vind ik nou juist zo schlemie lig voor de jongens," zei een dui delijk teleurgestelde Sjaak Swart. De Ajax-rechtsbuiten, die onmid dellijk na afloop twee pijnstillende injecties had gehad van dokter Rolink, trachtte zijn teleurstelling niet te verbijten. Teleurstelling over het gelijke spel overheerste trouwens de gehele kleedkamer van de Amsterdammers, die zich echter geenszins kansloos achten voor de return in Madrid. Trainer Rinus Michels vond dat Ajax in de tweede helft, toen de Amsterdammers op alles of niets speelden, weinig geluk had gehad. „Natuurlijk kreeg Real door ons va-banque spel ook enkele kansen, maar dat is nu eenmaal een risi co dat je moet nemen," aldus de coach van de Amsterdammers, die verder vond dat Real over een sterk team beschikt dat echter veel minder hard speelde dan liy had verwacht. Johan Cruijff, die het enige doel punt van de Nederlandse kam pioenen scoorde, had weinig last gehad van zijn directe tegenstan der De Felipe. „Toen ik die goal gemaakt had, dacht ik nou gaat het goed, maar die defensie her stelde zich na dat nerveuze begin uitstekend." Doelman Gert Bals vertolkte de algemene gevoelens met: „Het is jammer dat die bal van Klaas in de laatste minuten tegen de paal ging. Want als die erin gegaan was, hadden we met een tienmansploeg toch een voor treffelijke prestatie geleverd. Maar in Madrid gaan we er nog eens tegenaan." In de kleedkamer van Real heerste een tevreden stemming. De Madri- lenen hadden met hun defensief spel bereikt wat zij wilden, een goed uitgangspunt voor de tweede wedstrijd. Miguel Munoz, de coach van Real, kon zijn lof voor Johan Cruijff niet op. ,,Wat een talent. Ik zou hem zo in m\jn elftal wil len hebben" en dat is toch lofprijzing waarmee de lieveling van het Nederlandse publiek te vreden mag zijn. Teleurgesteld verlaat Johan lijff het stadion-veld. Hij weet N* het zal over drie weken in fQtfnd moeilijk worden. SLECHTE DAG Het wisselvallige weer het stortregende kort voor de af- trap en de omstandigheid i dat de ontmoeting AjaxReal Madrid direct per televisie werd uitgezonden, hebben de 1 koersen voor kaartjes op de 1 zwarte markt sterk doen dalen. Rond zeven uur in de avond hadden de handelaren op het i stadionplein de grootste moeite 1 hun toegangskaarten voor het langverbeide duel tenminste a pari van de hand te doen. Daar- na brokkelden de koersen nog verder af, hetgeen een adspi- 1 rant-toeschouwer van duidelijk i Amsterdamse afkomst deed be- sluiten een bijzonder gunstig aanbod niet eens in overweging te nemen. „Ik wacht nog wel even," was zijn antwoord aan i door zorgen getekende han- delaar, „dan zit ik gratis Celtic Glasgow, de houder van de Europese beker voor landskampi oenen heeft gisteren op eigen veld met 12 verloren van Dinamo Kiew. Bij de rust had het Russisch elftal een voorsprong van 20. Doelpunten: Pusasch (3de minuut) 01, Bisjowetsch (28ste minuut) 02, rust. Lennox (62ste minuut) 12. Er waren 60.000 toeschouwers. Dinamo Kiew maakte goed ge bruik van zwakke momenten in de achterhoede van Celtic. Karl Marxstadt (O. Did.)Ander- lecht (Belg.) 13. Ruststand 13. Toeschouwers 45.000. Doelpunten: Mulder (twee) en Van Himst voor Anderlecht, Steinman voor Karl Marxstadt. De sterk spe lende Belgische kampioensploeg nam in 38 minuten een onaantast bare voorsprong door zijn uitblin kers Jan Mulder en Pol van Himst. Het tegendoelpunt van Steinmann kwam vijf minuten na de rust. De zwakke verdediging van de Oost duitsers was, ondanks zijn enthou siasme, niet opgewassen tegen de Belgische aanval. De tweede wed strijd wordt op 18 oktober in Brus sel gespeeld. Olympiakos Piraeus (Grkl.)Juven- tus (It.) 00. Toeschouwers 40.000. Een harde wedstrijd waarin de Grie ken lange tijd het beste van het spel hadden. De Italiaanse doel man Anzolin was echter in een uit stekende vorm. Bottinos van de Griekse kampioensploeg werd vijf minuten voor tijd van het veld ge stuurd na handtastelijkheden met Del Sol van Juventus. Olympiakos Nycosia (Cyprus)Sera- jevo (Zd.-Sl.) 2—2. Ruststand 2—0. 10.000 toeschouwers. Doelpunten: Kettenis en Dershanovic (eigen doel) voor Olympiakos, Bosco en Antic voor Serajevo. F. C. Basel (Zwits.)-Hvidovre (Den.) 12. Ruststand 01. Toeschouwers 13.500. Doelpunten: Hauser voor Basel, Larsen en Soerenson voor Hvidovre. Voetbal maakt Rus dorstig Igor Ohislenko, de Russische voet balster, die vorig jaar in de halve finale van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal, dat in Engeland werd gehouden, uit het veld is gestuurd, is door de politie van de Russische hoofdstad gearres teerd. De 28-jarige Ohislenko, die onder invloed van sterke drank ver keerde, was bij een druk kruispunt doorgereden en had daarbij een ver keersagent geraakt. De voetballer is door zijn club en de bond geschorst- De politieagent raakte licht gewond. Ohislenko heeft vanaf 1961 in het nationale Russische team gespeeld. Hij is de tweede international, die de laatste weken in moeilijkheden is geraakt. De vroegere aanvoerder Va - lery Voronin is ook van de Russi sche ploeg uitgesloten, nadat hij steekpenningen had aangenomen en zich teveel aan „wijn en vrouwen" overgaf. KNVB royeert Cees Groot Cees Groot is door de strafcom- missie van de KNVB geroyeerd als lid van de voetbalbond. Cees Groot, die enige maanden in de Verenigde Staten heeft gevoetbald bij de Pitts burg Phantoms meldde zich, na zijn terugkeer in Nederland, aan bij Zaandijk, dat in de tweede klasse van de amateurs speelt. In zijn ama- teurtijd was Groot ook lid geweest in Zaandijk. De Zaanse vereniging stelde Groot op 6 augustus op in de vriendschap pelijke wedstrijd tegen JOS. Kort daarna werd hij voorlopig ge schorst door de KNVB. De strafcom- missie is van mening dat Groot, door te gaan voetballen in de Verenigde Staten, de belangen van de bond heeft geschaad. Indien het ooit nog tot een fusie tussen de twee voetbal bonden in de VS zou komen is het zeer twijfelachtig of de KNVB het royement van Groot zal opheffen. Cees Groot heeft deze week her examen gedaan voor de trainersli- centie- d. Door zijn royement zal hij echter ook niet als voetbaltrainer in Nederland kunnen werken. Russinnen nemen 4 x 100 in record van Nederland over Tijdens de zweminterlandwedstrijd in Tiflis tussen de Sowjet-Unie en Groot Brittannië heeft een Russische damesploeg het Europees record op 4 x 100 meter wisselslag estafette verbeterd. De Russinnen zwommen de afstand in 4 minuten en 35,7 se conde. Het oude record stond sinds 25 augustus 1966 op naam van een Nederlandse ploeg bestaande uit Co- by Sikkens, Gretta Kok, Ada Kok en Toos Beumer met een tijd van 4 min. "1,4 sec. De Russische zwemster Galina Prozoemensjikowa won de 200 me er schoolslag in de schitterende tijd van 2 min. en 42,2 sec. De jonge Oostduitser Roland Mat- thes heeft gisteren in Leipzig het wereldrecord op de 110 meter rug slag verbeterd. Matthes zwom de af stand in 60,1 sec. Het oude record stond sinds 1958 op naam van de Australiër John Monckton met een tijd van 61,5 sec. Gornik Zabzre (Polen)Djurgaarden (Zweden) 30. Ruststand 10. Toeschouwers 60.000. Doelpunten: Lubanski (twee) en Lentner. Manchester United (Eng.)Hiber nians La Valetta (Malta) 40. Ruststand 20. Toeschouwers: 43.913. Doelpunten: Sadler (2), Law (2). Skeid Oslo (Noorw.)Sparta (Praag) (Tsj.-Sl.) 0—1. Rust 0—1. Toe schouwers 16.000. Doelpunt: Mraz. FC. Dundalk (Ierl.)Vasas Boeda pest (Hong.) 01. Ruststand 00. Toeschouwers 10.000. Doelpunt: Koersoes. St. Etienne (Fr.)Kuopio Paloseura (Finl.) 2—0. Ruststand 1—0. Toe schouwers 19.000. Doelpunten: Her- bin en Jacquet. Europa Cup II Torpedo Moskou kreeg Oostduitsers er niet onder Ook in het toernooi voor de Europa Cup (nationale bekerwinnaars) werd gisteren een groot aantal wedstrijden gespeeld. Tottenham Hotspur won in Split (Joego-Slavië) met 0—2 van Hajduk Split. Bij dit duel waren 25.000 toeschouwers. Torpedo Moskou kwam in de Russische hoofdstad niet verder dan 0—0 tegen het Oostduitse Motor Zwickau. Baijern München had weinig moeite met de Griekse bekerhouder Panathinaikos 5—0, en datzelfde gold voor AC Milan tegen Levski Sofia (Buig.)51. Overige uitslagen: HJK Helsinki- Wila Krakau (Polen) 1-4, Altay Gen- lick Izmir (Turk.)-Standard Luik 2— 3. Vasas Eto Gyoer (Hong.)-Apollon Limasol (Cyprus) 5—0. Lausanne Sports-Spartak Trnava (Tsj.-Sl.) 3— 2, Shamrock Rovers (Ierl.)-Cardiff City (Wales) 11, Aris Bonneweg (Lux.)-Olympique Lyon 0—3, Frederikstadt (Noorw.)-Vitaria Setubal (Port.) 15, Randers Freja (Den.)-Hamburger SV 0—2. Hambur ger SV plaatste zich daarmee in de volgende ronde. De eerste wedstrijd was door de Westduitsers met 58 gewonnen. De Spaanse bekerhouder Valencia won gisteravond op eigen terrein met 40 van Crusaders (Noord-Ier land) De ruststand was 30 voor de Spanjaarden. Ansola (2 x), Jara en Waldo scoorden. 30.000 toeschou wers woonden de wedstrijd bij. Voor de Jaarbeursstedenbeker wer den de volgende wedstrijden ge speeld: Eintracht Frankfort (W.- Did.)-Nottingham Forest 01, Dyna mo Dresden (O.-Dld.)-Glasgow Ran gers (Schotl.) 1—1, Argesul Pitesti (Roem.) -Ferencvaros (Hong.) 31, FC Zürich-FC Barcelona (Spr.) 81, Hibernian (Schotl.) -FC Porto (Port.) 30, FC Luik-Paok Saloniki (Griek) 3—2, Dinamo Zagreb (Joegoslavië, bekerhouder) -Petrolul Ploesti (Roe menië) 50, Nice (Fr.)-Fiorentina It.) 01, Atletdco Bilbao (Sp.)-Frera Kopenhagen 32. Renners van Televizier naar Frans merk? Dat de Televizierploeg hoogst waarschijnlijk zal worden opgeheven is blijkbaar ook ter ore gekomen van de Franse extra sportieve merken. Gaston Plaud- ploegbaas van Peu geot en Raymond Louviot, die samen met Raphaël Geminiani de leiding heeft van de Bic-Hotehinson-staL, hebben Kees Pellenaars al laten we ten, dat zij belangstelling hebben voor de renners van de Televizier ploeg. Beide heren komen volgende week-na de bespreking die „de Pel" maandagmiddag met de bij Televi zier gecontracteerde renners zal hebben -naar Breda om daar een ge sprek te hebben over de eventuele overneming van een aantal renners. Plaud zou vooral belangstelling heb ben voor Gerben Karstens, Jos van der Vleuten, Jan Harings en Eef Dol man. Tevens heeft Pellenaars contact met twee nog niet nader te noemen Nederlandse sponsors, die hem ploegleider willen maken van een nieuw te formeren Nederlandse ploeg. Pellenaars zou ook zijn aange zocht om in het komende seizoen een tweetal grote stad-tot-stad- wedsrij - den te organiseren waarvan er een in de omgeving van Breda zal wor den gehouden. Het was, ondanks het teleur stellende gelijkspel van Ajax, toch een „vruchtbare" avond in het Olympisch Stadion. Niet min der dan drie voetbalsupporters werden onder luid gejuich van de 63.000 toeschouwers, van een ge zinsuitbreiding in kennis gesteld. Er „arriveerden" zelfs twee twee lingen Toen er echter steeds meer be richten binnenkwamen van ge boorten, overal in den lande werd bij de Stadion-omroeper de zekerheid geboren dat hij bezig ivas het slachtoffer te worden van een grappenmaker. Een steek proef bracht aan het licht dat hij het bij het rechte eind had: de ooievaar maakte geen overuren

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9