Overzichtsexpositie van surrealist Rene Magritte Leidsche Kunstkring Voor Allen komt met afwisselende serie Internationale poule van jonge zangers Simpele requisieten worden tot poëzie Nieuw Operagebouw iu seizoen '72-'73 Bijzondere plaats in culturele leven ltDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD MTste overzichttentoonstelling van de Belgische (Waal- n-realistische schilder René Magritte in ons land was nog nauwelijks geopend in het Rotterdamse museum Boymans Bjuningen of men werd opgeschrikt door het bericht van dcod. Hij stierf 13 augustus van dit jaar in de leeftijd van jaar België verloor met hem zijn belangrijkste schilder van leeiuw. IgéMagritte werd op 21 november 1898 in Lessen in Henegouwen 0. In deze provincie bracht hij ook zijn jeugdjaren door. Hij uitte er Georgette Berger, met wie hij in 1922 trouwde. Hene- fflis in zijn leven niet zonder belang geweest. Deze provincie \teer veel surrealisten voortgebracht. Hij ontmoette er mensen, itlijn latere leven ook een belangrijke rol hebben gespeeld. Tus- werk en de streek ande banden. Vroeg begin feritte begint al vroeg te schilde- |li hü 12 jaar is krijgt hü schil- en bü een leraar aan een m Damprémy nabij Charleroi, teek komt de leraar naar Char- lar zijn ouders dan wonen, u- na de zelfmoord van zijn verlaat Magritte het Athe- m Charleroi, en vertrekt naar Daar laat hij zich inschrij- de Academie voor Schone Hu blijft er twee jaar. Re- jjgt belangstelling voor de inter ne avant-garde als hij van zijn de dichter Pierre Bourgeois atalogus krijgt, waarin futuris- iKhilderijen staan, is vervolgens een tijd ontwer en behangselpapier in een fa- liier ontmoet hij in 1922 Victor Nobelprijs voor Letterkunde winnaar van de Nobelprijs voor jjjtunde zal op 19 oktober in tholm worden bekendgemaakt, officieel in de Zweedse hoofd- meegedeeld. Juwelenbuit uit München? 37-jarige antiquair uit Ham- In wiens auto maandagavond tn controle op de Haagseweg in trilam een kostbare party an- Juwelen werd aangetroffen, is der zwijgzaam over de her- van de kostbaarheden, die waarde van ca. f 300.000 zouden (cnwoordigen. *taag in Duitsland en eigen heeft de recherche tot de gebracht, dat de partij af- moet zijn van een gerucht- Bde roofoverval bij een juwe- München begin augustus. Ze- I bestaat echter nog niet, om- politie van München nog officieel contact heeft opgeno- Wet haar collega's in Amster- Hft enige wat de antiquair, die zondagavond met zijn vrouw «ndvoort 'ogeerde, heeft losge- '8 dat hü de sieraden in con- '"e had van enkele relaties, tomen hü echter niet wil noe- hij is opgegroeid bestaan dan ook Servrankx, een schilder die de non- figuratieve schilderkunst heeft geko zen en affiches ontwerpt. De werken van Magritte in de periode 1920-1922 ondergaan die invloed van het futu risme en de abstractie. Verder komt hü in contact met Parüse dadaïsten en surrealisten. Tussen hem en hen die men „emblematici" noemt moet men evenwel onderscheid maken. „Nadat men de niet-traditionele schilderkunst heeft willen begrüpen, stelt men vast dat men ze niet hoeft te begrüpen. In beide gevallen is de verantwoordelükheid gering: noch begrüpen, noch leren züh noodza- lü'k. Maar als men de poëtische beel den wil begrüpen dient men te we ten dat begrüpen betekent: in zich opnemen en niet: verklaren". Simpel materiaal Het materiaal voor zün schilderd en is heel eenvoudig. Het is te vinden in zün eigen, burgerlük ingerichte huis. Een spiegel, karrebellen, een pijp (,,Ceci n'est pas une pipe"), een klok, een vogelkooi. Maar al die sim pele requisieten worden in zün doe ken verwerkt tot zichtbare poëzie. Thema's die telkens weer terugkeren. Zo spruit uit simpele bellen de ma gische stem van het luchtruim voort. Het schünen boodschappers te zün uit een andere wereld, vliegend over de duistere aarde. Maar is het wel de aarde? Magritte heeft altüd bewondering gekoesterd voor de Franse schrüver André Breton, een van de stichters van het surrealisme. Breton heeft ook altüd voor Magritte bewondering gehad, ondanks de verschillen, mis verstanden en onenigheden tussen deze twee, met name over de defini tie van het surrealisme zelf. Late erkenning In 1945 sluit Magritte zich aan bü de communistische partü in Bel gië. Hü wordt hierin teleurgesteld en trekt zich terug. Hü en zün vrouw haar portret is in vele schllderüen terug te vinden hebben in het be gin in armoedige omstandigheden ge leefd. Later vindt hij erkenning. Nederland heeft zich tot voor kort over het algemeen nauwelijks voor René Magritte geïnteresseerd. Voor zover bekend is ons land op het mo ment in het bezit van één schilderij van deze Belgische schilder. Het Is het werk „Op de drempel van de vrü- heid", dat in 1929 is geschilderd. Het bevindt zich in de collectie van Boy mans-Van Beuningen. ADVERTENTIE anno 1815rce(ls 150jaar natuurkwaliteit! 35ct. De Nederlandse Operastichting wil het komende seizoen met twee of drie andere Europese operahuizen een internationale poule van jonge zangers stichten. De leden van deze poule zullen afwisselend medewerking gaan verlenen aan produkties van de deelnemende operahuizen. Dit is in Amsterdam meege deeld door de intendant van de Ned. Operastichting, dr. Mau rice Huysman. De heer Huysman zei dat gedacht wordt aan poulevorming met Brus- Genève en Venetië. Voordeel de poule voor de Operahuizen is, dat zü uit een grotere hoeveelheid stemmenmateriaal keuze kunnen doen. Jonge zangers en zangeressen zullen per seizoen meer voor hen geschikte rollen kunnen zingen. Over de toekomst van de Ned. Operastichting zei de heer Huysman verder dat het bele'id tot de inge bruikneming van een nieuw Opera gebouw in Amsterdam in het sei- 1972—1973 drie hoofddoelen heeft. Dit zijn: het opleiden van die leiding kunnen geven artistieke, technische en admi nistratieve ploegen, het voorberei- n repertoire dat aan het nieuwe instituut van de opening af Componist Ostrwosky - 53 - overleden De bekende Russische componist in kinderliedjes Arkady I. strowsky is op 53-jarige leeftüd in Moskou overleden. Het grootste succes van Ostrowsky ,Laat er altüd zonneschün zijn" is büna het volkslied van de Russische kinderen. Het is een verheerlijking de eenvoudige vreugden en ge voelens in het leven. Ostrowsky's necrologie in de .Izweestia" was ondertekend door het ministerie van Cultuur en de vakbond van componisten. een voortdurende eenheid en een volledig gebruik garandeert en de voorbereiding van de artiesten, die het Operahuis leven in zullen moe ten blazen. Negen opera's In verband met de opening van het nieuwe Operahuis in Amsterdam wil men het aantal voorstellingen in deze stad van 42 nu, uitbreiden tot 120 in 1971. Hoe deze uitbreiding ge realiseerd moet worden is nog het onderwerp van besprekingen. (ADVERTENTIE) Voor het komende seizoen heeft de Ned. Operastichting negen ope ra's op het programma staan: Tann- haüser van Richard Wagner, Der Rosenkavalier van Richard Strauss, Madame Butterfly van Giacomo Puccini, II Trovatore van Verdi, Le Compte Ori van Rossini, Die Fle- dermaus van Johan Strauss, Die Zauberflöte van Mozart, Blauw- baard's Burcht van Bela Bartók en l'Enfant et les sortilèges van Mauri ce Ravel. Verder zal in samenwerking met dirigent Bruno Maderna, Peter Schat en Hugo Claus 'in theater Car ré in Amsterdam een voorstelling van optische muziek gegeven wor- Cristine Deutekom naar New York De Amsterdamse opera sopraan Christine Deutekom is van Schiphol naar New York vertrokken, waar zü als waarschijnlijk de eerste Neder landse zangeres bij de Metropolitan Opera van New York zal optreden. Zij zal er de rol van „Koningin van de nacht" in Mozarts „Die Zauber flöte" zingen, na met haar vertol king van deze rol reeds succes te hebben geboekt aan de belangrijkste Europese operahuizen. De 34-jarige Christine Deutekom, echtgenote van een laborant-foto graaf bü het Gemeentelük Energie bedrijf in Amsterdam, had reeds acht jaar bü de Nederlandse Opera gezongen voordat ze eind december vorig jaar in Barcelona werd ont dekt door haar huidige manager H. R. Rothenberg. Deze vergezelde haar gistermiddag ook naar New York. Voor het vertrek vertelde hü op de luchthaven dat Christine Deutekom naar zün mening de beste zangeres is voor deze, voor een hoogdramati sche coloratuur-sopraan geschreven rol. rMet deze rol, die ze ad 48 keer heeft gezongen, kan ze wereldbe roemd worden, omdat er tot nu toe een vacuum bestond voor deze rol. Daarna kan ze ook in andere ope ra's gaan zingen", aldus manager Rothenberg. Poëtisch De emblematici kozen voor hun zinnebeeldige voorstellingen vast staande symbolen met daaraan ge koppeld vaste betekenissen. Magritte n'iet. Hij schrijft zelf over zün w „Het geschreven gedicht is onzicht baar, het geschilderde gedicht heeft een zichtbare voorstelling. De dich ter die schrijft denkt met vertrouwde woorden, de dichter die schildert denkt met vertrouwde figuren van de zichtbare wereld. Het gedicht is een onzichtbare beschrijving van de gedachte, de schilderkunst is er de zichtbare beschrijving van". „Mün belangstelling gaat uit naar dé poëtische schilderkunst, die men niet moet verwarren met de litterai re schilderkunst. Deze houdt zich al leen bezig met gedachten en gevoe lens uitgedrukt in conventionele sym bolen, die er pseudo-voorstellingen zün". Uitreiking van J. H. Donnerprijs De oud-minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelük Werk, M. Vrolük, zal maandagmiddag in het Hilton-hotel te Amster dam de J. H. Donnerprijs-1967 uit reiken. Eerst dan wordt openbaar gemaakt aan wie zü is toegekend. Deze prijs is in 1957 ingesteld door de Nederlandse Boekverkopersbond die in dat jaar zün gouden jubi leum vierde en wordt om de vijf jaar toegekend aan iemand die zich langdurig en op bijzondere wüze verdienstelijk heeft gemaakt voor het boekenvak, in al zün geledingen, in het Nederlandse taalgebied. Zü bestaat uit, naar keuze, een bedrag van f. 1000 of een gouden medaille met de beeltenis van de heer J. H. Donner, die van 1931 tot 1946 voor zitter was van de Boekenverkopers- bond. De derde uitreiking valt samen met de viering van het 60-jarig be staan van de bond. In 1937 werd de prijs toegekend aan de directeur administrateur van de Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, de heer H. Wink; in 1962 aan de publicist en radiospre ker dr. P. H. Ritter. De Leidsche Kunstkring „Voor Allen", neemt reeds ruim 40 jaren een bijzondere plaats in het Leidse culturele leven in. Het streven van deze vereniging is om telkenjare een aantal kamer concerten van hoog artistiek gehalte te brengen. Het stemt tot grote voldoening, dat het bestuur hierin steeds weer slaagt en bovendien kans ziet zeer afwisselende en verfrissende program ma's samen te stellen. Ook de nieuwe serie getuigt van deze opzet. De beroemde pianisten Alexander Uninsky en Julius Kat- chen, het bekende Nederlandse Blazersensemble o.l.v. de veel belovende jonge dirigent Edo de Waart, het vanouds bekende Nederlands Kamerkoor van Felix de Nobel en het verleden jaar met zoveel succes opgetreden Quadro Amsterdam met de fluit en blokfluitust Frans Brüggen zullen dit jaar hun mede werking verlenen. Met recht mag worden verondersteld, dat deze namen een waarborg vormen voor evenzovele avonden van hoogstaand muziekgenot. Ned. Blazersensemble Het programma zal op 17 oktober worden geopend met een optreden het Nederlands Blazersensemble. Uitgevoerd worden werken van Mo zart, Vincent d'Indy, Luctor Ponse Antonin Dvorak. Het Nederlands Blazersensemble kan men tot de weinige gezelschap pen rekenen, die de herleving van de kamermuziek beogen. Een paar eeuwen gelden bloeiden de Nederlanden nog de z.g. „Collegia Musicum", de voorlopers onze huidige symfonie-orkesten, varen een eerste manifestatie van wüze van musiceren, die in de van Bach tot Mozart alleen in hoofse kringen op kastelen, in pa leizen en andere vorstelüke residen ties werd aangehoord. De belangstelling voor blaasinstru menten is de laatste decennia ge groeid, zowel bij de uitvoerders, de componisten als bü het publiek. Men kan dit ensemble als een re sultante van deze stroming beschou wen. Het legt zich toe op oude vor men als op het moderne genre. Het ensemble, dat geen gefixeer de bezetting heeft, doch wisselt naar gelang de muzikaal voorgeschreven groeperingen, aient beslist als een aanwinst voor deze „oud-nieuwe" vorm van kamermuziek te worden beschouwd. Julius Katchen Op 13 december zal de pianist Julius Katchen een pianorecital ge- Julius Katchen was een wonder kind. Reeds op elfjarige leeftüd maak te hü zün offieële debuut met het Philadelphia Orchestra. Kort daarna volgden concerten met de orkesten Alexander Uninsky speelt op een der Kunstkringconcerten. van New York, Chicago en Detroit. Voor een universiteire studie (phi- losofie) onderbrak hü zün carière een tüdlang. Naderhand zette hü zün loopbaan als pianist weer voort en oogstte overal enorm succes. Zün concertreizen brachten hem in alle werelddelen, waarbü hü in totaal in 45 landen optrad. Hü heeft vele grammofoonopamen gemaakt en ont ving de Grand Prix du Disque de l'Académie Charles Cros 1967 voor zün complete vertolking voor de plaat met alle solowerken van Brahms. Julius Katchen wordt niet alleen als een der grote levende vertol kers van de muziek van Brahms beschouwd, maar tevens als een der meest vooraanstaande pianisten van deze tüd. Neef. Kamerkoor bekende Nederlands Kamerkoor en wel op 22 januari 1968. Reeds meermalen heeft men kun nen genieten van de verrukkelüke zang van dit uitgelezen groepje ar tiesten, dat ondanks het feit dat al le leden bezitters zün van een so- liërende oapaciteit toch één onfeil baar reagerend instrument vormt. Niet alleen in Nederland heeft dit Kamerkoor triomfen gvierd, ook in andere Europese landen, 'de Ver. Staten, Canada en Afrika volgden de successen elkaar op! Overal roem de men het koortimbre, het gevoel voor stül en het zeer ontwikkelde interpretatievermogen, zowel in het religieuze en ernstige als in het gui tige en verstrooiende genre. Alexander UninsKy Op 13 februari 1968 treedt de pia nist Alexander Uninsky op. Vanaf de dag, dat hü de begeerde prüs won van het Internationale Chopinconcours te Warschau, was Alexander Uninsky's carrière een constante toeneming van erkenning, Hü heeft door zün ontelbaar aan tal grammofoonopnamen, door ra dio-optreden en concert-toernees telkens weer zün positie als groot meester van het klavier bevestigd. Quadro Amsterdam De serie zal op 4 april 1968 wor den besloten met een optreden van het Quadro Amsterdam. Wie deze musici verleden Jaar heeft beluisterd in hun perfect uit gebalanceerd en verfünd musiceren zal zeker niet verzuimen nogmaals te komen genieten van de volmaak te klankschoonheid die deze vier rasmuzikanten weten te verwezen lijken. Het Quadro bestaat uit de volgen de musici: Frans Brüggen, fluit en blokfluit, Jaap Schroder, viool, An- ner Bülsma, cello, en Gustav Leon- hard, claveoimbel.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7