Beernink wil financiën grote steden saneren Zuid-Tirol bedreigd met bomaanslagen Burgemeester moet zich verantwoorden 13 00 Nwfi ig 10 Aot 13 3Q &te_ DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Wie eens wil bekijken hoe een televisie-uitzending tot stand komt kan in de Amsterdamse RAI terecht, waar ter gelegenheid van de Firato (vanochtend geo pend) een studio is ingericht waarbij ten gerieve van het pu bliek een tribune is opgebouwd. Daar worden door de NTS elke dag shoios opgenomen, in kleur nog ivel. De toeschouwer kan dan tevens zien welk effect de werke lijke kleuren op het beeldscherm hebben. Dagelijks worden er in die kleurentelevisiestudio shows op genomen om 11.30, 15.00, 16.00, 20.00 en 21.00 uur; op zondagen om 11.30, 15.00 en 16.00 uur. De toegang tot de studio is gratis. De programma's zijn elke dag aan een bepaald land gewijdvandaag aan Suriname en de Ned. Antil len, morgen aan Italië, zaterdag Duitsland, zondag Japanmaan dag Amerika, dinsdag Frankrijk, woensdag België, donderdag 28 sept. Spanje, 29 sept. Zweden, 30 sept. Groot-Brittannië en 1 okt. (de laatste Firato-dag) Neder land. M. Huybregts naar de KRO Tot hoofd van de afdeling gods dienstige uitzendingen van de KRO- televisie is benoemd aalmoezenier M. Huybregts (44) uit Breda. Hij zal per 1 november in dienst treden bij de KRO. Thans is aalmoezenier Huybregts hoofd van het bedryfsa- postolaat in het bisdom Breda en voorzitter van de „Landelijke con- tactraad voor het bedrijfsaposto- laat". Aalmoezenier Huybregts is een van de bekwaamste priesters van het Bredase bisdom. De regering wil zo spoedig moge lijk komen tot een sanering van de financiën van de drie grote steden. Overleg is gaande over de manier, waarop de financiële problemen van de drie steden kunnen worden opge lost, zo blijkt uit de begroting van Binnenlandse Zaken. Het is vooral de omvang van de moeilijkheden, die de regering zor gen baart. De steeds toenemende be grotingstekorten vormen enerzijds een onaanvaardbare doorkruising van het landelijk beleid en werken anderzijds frustrerend ten aanzien van het gemeentelijk begrotingsbe leid, aldus minister Beernink. Werk groepen zuilen worden geformeerd om de oorzaken op te sporen en de ADVERTENTIE WELLA FLEX tyellaj f l ex a HAIR SPRAY van 2,40 tot 7,50 mogelijkheid tot een oplossing aan te geven. De regering is voorts van plan een wetsontwerp tot uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied in te dienen. Openbaar vervoer In elk geval komt de regering de openbare vervoersbedrijven van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag met dertig miljoen gulden te hulp. Minister Bakker (Verkeer) meent, dat de verliezen zo zwaar gaan druk ken op de gemeentelijke financiën,, dat het stadsvervoer er ernstig door in het gedrang dreigt te komen. Om dat te voorkomen neemt het Rijk een deel van deze verliezen voor zijn rekening. Hoe die 30 miljoen zal worden verdeeld is nog niet bekend. Maar de verliezen worden voor vol gend jaar geschat op: bijna 40 mil joen in de hoofdstad, ruim 26 mil joen in Rotterdam en Den Haag met iets minder, maar nog altijd ruim 17 miljoen! Romam Cary winnaar van de Prix Concourt heeft zijn eerste filmscenario geschreven. In deze rolprent die de titel „Les oiseaux vont a pérou" krijgt, zal zijn vrouw, de Amerikaan se actrice Jean Seberg, de hoofdrol spelen, naast de Franse spelers Da nielle Darrieux en Maurice Ronet. De opnamen beginnen volgende maand in Parijs en in Spanje. Cary is Frans consul in Los Angeles ge weest. Bekende boeken van hem zijn ..Lea meines du del", en „Lady L". Spionage voor Jordanië Negen Arabieren van de plaats Oemm el Fahm zijn door een Is raëlische krijgsraad veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van anderhalf tot negen jaar wegens spionage voor Jordanië. De bewijzen van de spionage zijn door de Israëliërs eerst ontdekt toen zij. na de oorlog in juni, dossiers in beslag namen van de Jordaanse ge heime dienst in Nabloes. Het plaatsje Oemm el Fahm lag vóór het conflict van juni, niet ver van de Israëlisch-Jordaanse grens en uit de Jordaanse stukken bleek, dat verscheidene Arabieren in grens plaatsen inlichtingen overbrachten naar de Jordaniërs. Voorts zijn twee Arabieren uit Hebron, in het bezette voormalige Jordaans gebied ten westen vai Jordaan, tot gevangenisstraffen resp. 20 en 8 jaar veroordeeld gens het smokkelen van wapens, waaronder een Amerikaans geweer en 250 patronen. Aoht. Arabieren zijn gearrest in verband met een dinsdagavond gepleegde aanslag op de drukkerij van een Joods religieus blad in het oude deel van Jeruzalem. In Al Arish zijn elf jonge Arabie ren gearresteerd op verdenking be trokken te zijn bij de moord op de 18-jarige Belgische vrijwilliger Abe- lew. DE BLOCK WIL PRIJSOVERLEG Minister De Block van Economi sche Zaken, is van plan in de komen de maanden met het bedrijfsleven overleg te plegen over het volgend jaar te voeren prijsbeleid. De minis termeent, dat gestreefd moet worden naar een situatie, waarin sprake is van een minimum in prijsstijgingen in de komende jaren. Slechts wanneer bestedings- en De- loningsinflatie in ons land en bij on ze belangrijkste handelspartners ge durende een aantal jaren achtereen worden tegengegaan, zal dat mini mum worden gerealiseerd, aldus mr. De Block. „Dit betekent dat alleen een krachtige en aanhoudende natio nale en internationale inspanning om de inflatie te bestrijden tot resul taten zal leiden". Hoewel 1968 door een complex van oorzaken nog een niet geringe prijsstijging te zien zal geven, meent de minister toch dat de goede richting 'wordt ingeslagen naar de afbouw van prijsverhogingen (Van onze parlementaire redactie) Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft een voorontwerp (voor een partiële wijziging van de ge meentewet klaar, die de verantwoor dingsplicht van zowel de burgemees ter als die van het gehele college van B. en W. aan de gemeenteraad re gelt. Het wetsontwerp ligt thans bij de daarvoor in aanmerking komende instanties om advies. De minister wil de gemeenteraden voorts meer inspraak geven bij de benoeming van een nieuwe burge meester. Conform het Amsterdamse voorbeeld acht hij het van belang. dat de gemeenteraad de gelegenheid krijgt zijn wensen ten aanzien van een nieuwe burgemeester kenbaar te maken aan de commissaris van de Koningin. De commissarissen zijn bereid in deze zin mee te werken, deelt de minister mee. A.V.R.O.: Salariëring van Siebe v. d. Zee door Van Heijst is privézaak Van onze Hilversumsè correspondent. Bij de AVRO beschouwt men de eventuele salariëring van televisiedi recteur Siebe van de Zee door de in middels failliet verklaarde radiato ren fabriek Van Heyst en Z>n. „als een volkomen privézaak". Een woord voerder van de AVRO heeft de ge ruchten dat het dagelijks bestuur zich volgende week met deze zaak zou bezighouden, pertinent tegengespro ken. „Dit is geen punt van bespreking op de aanstaande bestuursvergade ring". Men acht het intussen „niet on denkbaar" dat enkele bestuursleden hierover vragen zouden willen of kunnen stellen. Over het feit dat de AVRO vorig jaar via de televisie aan dacht heeft besteed aan Van Heijst en Zn. en dat Siebe van de Zee vol gens uitlatingen van een personeels lid van de radiatorenfabriek voor Van Heijst public relations pleegde (waar voor hij ten bedrage van 20.000 gul den op de salarislijst zou voorkomen), zegt men: „Dat is dan heel toeval- Balletavonden Ned. Dans Theater Ter opening van het balletseizoen 1967/68 geeft het Ned. Dans Theater voorstelling in de Kon.Schouwburg in Den Haag (26 september), Stads schouwburg Amsterdam (27 septem ber) en De Rotterdamse Schouwburg (28 september). Het programma luidt: „Interludes" van de choreograaf Frans Verven- ne, gebaseerd op Brittens „Sea-In- terludes" uit „Peter Grimes" en een Passacaglia. „Pas de Deux" uit „Le diable a quatre" vam de choreo graaf Benjamin Harkarvy op mu ziek van Adolphe Adam. „Impressies" van Jb. Sanders op muziek van Glin- ter Schuller (Seven studies in themes of Paul Kleen) en „Dualis" van Hans van Manen. De voorstellingen worden begeleid door het Ned. Balletorkest o.l.v. Pe ter Erüs. Premier De Jong met vakantie De minister-president, de heer P. J. S. de Jong, is gisteren voor een vakantie naar het buitenland vertrok ken. Hij zal begin oktober terugkeren. GEWELDDADEN IN HONGKONG In Hongkong zijn gisteren tenmin ste 17 personen gewond geraakt door bomaanslagen. Bij gevechten tussen de demonstrerende Chinezen en de politie werden acht arrestaties ver richt. Ultimatum van Oostenrijkse neo-nazisten (Van onze correspondent in Rome) Oostenrijkse neo-nazisten hebben aangekondigd in het om streden grensgebied Alto Adige (Zuid-Tirol) bomaanslagen te zullen plegen. De bevolking wordt aangeraden zich niet op te houden in de buurt van bruggen, kazernes, politieposten, cafés of restaurants, die het eigendom zijn van Italiaans sprekende burgers, geen openbare gebouwen te bezoeken behalve tussen acht en twaalf uur en zich niet op te houden bij benzinepom pen. Ook kan het gevaarlijk zijn de grens te naderen tot een afstand van minder dan tweehonderd meter en zich na acht uur 's avonds op straat te begeven. Aanleiding tot dit drieste optre den van Oostenrijkse terroristen is vermoedelijk de arrestatie, verleden week, van de Oostenrijkei's Hans Jörg en Karol Schafferer. De heren heb ben een volledige bekentenis afge legd en verteld hoe ze aan verschil lende aanslagen hebben deelgeno men. Voorts hebben zij tal van na men genoemd van Oostenrijkse me dewerkers, waaronder een professor aan de universiteit van Innsbruck, die voor de ontplofbare stoffen zorgde. Arrestaties achten, en de Engelsen, die er altyd in groten getale pleegden te komen, beschikken niet over voldoende de viezen om zich een langdurig verblijf in dure plaatsen als Merano te kun nen veroorloven. Ook de Duitsers ge ven de voorkeur aan andere gedeel ten van Italië. Het gevolg is dat de grote hotels, die vroeger steeds vol geboekt waren, de afgelopen zomer slechts betrekkelijk weinig gasten zagen komen. Ook Oostenrijk onder vindt hiervan de gevolgen, daar de Italianen die in vroeger jaren bijzon der graag hun vakantie in Oostenrijk doorbrachten, dit jaar de voorkeur hebben gegeven aan andere landen, zijn gevallen, zodat ze niet va moord met voorbedachten rade wor den beschuldigd. Toerisme daalt Het ultimatum en het offensief dat door de terroristen wordt aangekon digd, is alleen geschikt om in Italië de toch al bestaande ontevredenheid over de slappe houding van de Oos tenrijkse regering nog te doen toe nemen. Wenen doet de laatste tijd wel iets tegen misdadige elementen, maar voor het merendeel lopen deze toch nog vrij rond. Zelfs een ma: Erich Oberleiter, Italiaans burger uit Alto Adige. die verantwoordelijk is voor tenminste zes, zo niet z moorden, gepleegd op Italiaanse mi- 10.25 ui 10.50 ui 10.55 ui NEDERLAND 10.20 i 10.35 1 11.05 i UIT HET RAD HILVERSUM 8.30 ui De Minimolen Nieuws De verrekijker: internationaal jeugdjournaal Van gewest tot gewest Kleur Firato '67 Toeristische tips Journaal en weerbericht Kleur Oltenia; Roemeens Nationale Ballet De vluchteling (slot) AVRO's Televizier Laatste nieuws Sluiting KRO Ls it true what they say about Dixie' Gamma; vorderingen in de wetenschap Winnaar vocalisten concours 's-Hertogenbosch Nijmegen in dubio; discussie Laatste nieuws en journaal Kerkleiders van Afrika Sluiting OPROGRAMMA: De internationale muziekweek van de stichting Gaudamus 1967 Beschermengel Pratti; radio-blijspel HILVERSUM 2 ew cjióteren „Achter het nieuws" Vara's „Achter het nieuws", dat via het andere net ope reerde. had een welhaast onmenselijk zware taak te ver vullen. Ze moest optornen tegen iets waarover de kranten al da genlang hebben volgestaan. Een deel van de rubriek viel met de Europacupwedstrijd samen, het overblijvende brok moest concu- reren tegen een vooruitblik in de NTS-programma's van het komende winterseizoen, pre sentatrice Anneke Bouman leed dan ook kennelijk onder de knel lende zekerheid, dat slechts een zeer pover aantal kijkers op haar had afgestemd. Na af loop van een interview met de Amerikaanse minister van De fensie. Mcnamara, over het in te voeren anti-raket- raket systeem („we weten niets van elkaar, daarom moeten we er voortdurend van uitgaan dat het vermogen aan de andere kant groter is"), sprak ze somber: „In vredesnaam, laten we maar even naar het Olympisch Sta dion gaan. Daar zagen we de allerlaatste seconden van de eerste helft van de voetbalwed- s trijd. Maar we bleven toch nog langer hangen dan we aanvan kelijk dachten, zy het dat de tyd meer dan 45 minuten werd teruggedraaid: op beeldband had den enige bekende staatsburgers hun prognoses over de ruststand laten vastleggen, dr. L. de Jong hield het i.vm. het gladde veld op 31, de wederhelft van Ben nie Muller liet het als deskun dige bij slechts 1-0, commentator Kuiphof geloofde wel in 20, Bert Haanstra hoopte door mid del van verrassend spel even eens op 20 en Arie Kleywegt tenslotte, die de afgelopen da gen heeft afgleerd de toekomst rooskleurig tegemoet te zien, voorspelde 10. Het heeft alle maal niet mogen baten: het werd allemaal nóg minder roos kleurig programma VOOR DONDERDAG 21 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Party van de Ar beid; Socialistisch bekeken. 18.30 Tout a tol, progr. uit Parys. 18.55 Gespro ken brief. 19.00 Vocaal ensemble: oude gewijde muz. IKOR: 19 30 Mens en Bybel: bijbelgesprek. 19.55 Kerk veraf Samenwerking V.S.-Duitsland in de ruimte West-Duitsland en de Ver. Staten maken plannen voor een gezamenlij ke lancering van een ruimtevaartuig ten behoeve van het onderzoek van de zon. Dit heeft de Westduitse mi nister voor wetenschappelijk onder zoek in Kaap Kennedy bekendge maakt. Hij gaf geen verdere bijzon derheden. Volgens een dergelijke lancering 1970 kunnen plaatsvinden. Franco Correlli en Mirella Freni tezamen met (in het mid den) de directeur van de Metro politan Opera in New York. Zij waren de sterren in de opera „Ro meo en Julia" tijdens de voorstel ling, waarmee het operaseizoen in New York geopend joerd. Hoewel men In Italië niet al te veel waarde hecht aan dit ultimatum, vermoedt men wel dat de beweging tekenen van leven zal geven. De vrije beweging van Zuid-Tirol is zwakker dan ooit tevoren, omdat enkele kop stukken de laatste tijd door de Itali aanse carabinieri zijn gegrepen en men wil bewijzen dat zij nog bestaat. De reeks arrestaties heeft de neo-na zisten. zo is de opvatting in Italië, j gemaakt en van nerveuze kan men van alles verwach- ten. Het proces dat eerlang zal begin nen, belooft zeer spainnend te wor den, daar de beide gevangenen be schuldigd zijn van samenzwering, i bomaanslagen op openbare gebou wen, waaronder de zetel van bestuur van het gewest Alto Adige en Tren- j tino te Trento, het bezit van ont- plofbare stoffen met het doel aan-1 slagen te plegen enz. Aan de waak zaamheid van de Italiaanse politie 1 en in sommige gevallen ook aan toe val. is het te danken, dat bij geen enkele van de aanslagen slachtoffers 1 litairen. kan zich vrijelijk in Oosten rijk ophouden zonder te worden ge- arresteer d. De ware slachtoffers van deze nu al jarenlang zich voortslepende zaak zijn natuurlijk de bewoners van het getroffen gebied. Hun voornaamste bron van inkomsten is het toerisme. Maar deze zomer is het aantal toeris ten in Alto Adige opvallend klein ge en dichtby. AVRO: 20.00 Nwb. 20.06 Kunstkroniek. 20.30 De Internationale Muziekweek van de Stichting Gaudea- mus 1967: Utrechts symfonie orkest: mod. muz. 21.20 Beschermengel Prat ti, radio-blijspel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Lichte gr.muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m NCRV: 18.10 Sportrubrlek. 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. en weerpraat- Je. 19.10 Radiokrant. 19.30 Veel ge vraagde gewijde muz. (gr.). 20.00 Fira to 1967: Licht orkest en zangsollsten. 20.30 De London-Melbournerace. hoorspel. 20.45 Avondpermissie: geva rieerd progr. voor de militairen. 22.15 Avondslulting. 22 30 Nws. en herhaling SOS-ber. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgelconcert. 23.05 Moderne gram. muz. 23.15 Zoeken naar woorden; in- tervieuw. 23.45 Tango's uit Japan (gr.) 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 22 SEPTEMBER Hilversum 1. 402 m VARA: 7.00 Nws en ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram .muz. Deze dag. 7.30 Van de voorpagina, persoverzicht. 7.35 Lichte grr 7 vervolg). VPRO: 7.5' VARA: 8.00 Nws 810 muz. 9.00 Stereo: Pianotrio (gr.):' sleke nmz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Oude muz. (gr.) 10.00 Lichte gram. muz. 11.02 Voor de hulsvrouw. AVRO: 11.30 Ansbaoher Barwoche 1967: King's college Chapel Choir van Cam bridge (opn.). 11.55 Beursber. 12.00 Licht ensemble met zangsollsten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12,30 Overheidsvoorlichting: Uitzen ding voor de landbouw. 12.40 Sport- Lente 1967: Tsjechisch PlvM- ïaranonaseh orkest: Klass. en moder- ie muz. 17.00 Voordracht. 17.10 Ste- eo: Nieuwe gram.platen. 17.45 Act. Hilversum 2. 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 9.40 Schoolrai tuinbouw. 12.30 Nw„ Platennws 13.00 Stereo Licht or HH ""6*~|13.30 Lichte gram.n Hilversum 3. 240 m en FM AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat lichte platen. 1000 Nws. 10.02 Arbeid? Nws. 12.02 1 12.05 Een 13.02 Buitel 4 I El Pée. 14.00 Nwsr 14 02 Buitenli persoverzicht. 14.05 2 x Top tien llcïue I platen. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Popu laire platen. 16.30 Sorbet licht muz - I progr. 17.00 Nws. 17.02 Act 1705-1800 Pop-party. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS NOT; 10.20-12.00 Schooltelevi sie. NTS: 18.45 De Minimolen 18 50 Journaal. VARA: 19,00 Kleurentelevi sie: De koninklijke palelzen van Engo- land. filmdocumentaire. NTS 20 00 Journaal. VARA: 20.20 De Forsvte Sa ge. TV-fUm. (deel 3). 22.00 Achter het nieuws: De lange hete zomer, program- de rassenonlusten in de V.s. NTS: 23.00-23.05 Journaal. Nederland 2 NTS: 20.00 Nws. In het kort. NCRV 20.05 _Igor Strawinsky. TV-portrvi. zu.iu Hulp en Heil: een gesprék neerslachtigheid. 20.50 De Lucv Show 21.45 één van ben heet Brett, docu mentaire film over het Softcnon pro-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5