■Voor nieuwe schouwburg is nog geen geld Grote rechtszekerheid voor Leidse bevolking Conferentie over jeugd in Oud-Poelgeest G.S. en B. en W. van Leiden zoeken naar een dekkingsplan NESBIC Nederlandse trofeeën uit drie oorlogen 3ER 15 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 LEroSCH DAGBLAD Hoewel aan de Leidse raad in zijn oktoberzitting het laatste woord is, mag worden aangenomen, dat de bouw van een vee markt-sporthal thans rond is. Nog dit jaar zal de aanbesteding plaatsvinden. Ged. Staten van Zuid-Holland, wij schreven daar gisteren reeds over, gaan akkoord, terwijl ook de financiering geen beletsel meer vormt om tot uitvoering van de plannen over te gaan. Reeds in 1953 waren er plannen Nu voor deze langslepende af faire eindelijk een oplossing is gevonden in de periode, dat de heer D. van der Kwaak nog ivet- Invaliden naar 3 oktoberoptoeht Zoals ieder jaar worden zieken en minder-validen op 3 oktober in de gelegenheid gesteld om op de Bree- straat, in de omgeving van de Stads gehoorzaal en het Postkantoor de optocht gade te slaan, zonder in het gedrang te komen of het uitzicht te belemmeren. Het publiek wordt daarom ver zocht om niet aan de noordzijde van de Breestraat 80 tot het belasting kantoor Breestraat 40 te gaan staan. Zij die niet kunnen lopen, kunnen worden afgehaald en weer thuisge bracht. Zij moeten dat dan schrif telijk aanvragen bij het afhalen van de plaatsbewijzen. De plaatsbewijzen voor minder-va liden kunnen worden verkregen op vertoon van een bewijs van invali- diteitsrente. van ongevallenrente of een lidmaatschapskaart van de A.N.I.B. of van een zusterorganisa tie. De plaatsbewijzen kunnen wor den afgehaald op maandag 25 sep- tember van 8 tot 9 uur 's avonds in het gebouw "Ons centrum", Hooi gracht 84 in Leiden. 3 oktober kunnen geen plaats bewijzen meer worden verstrekt. De kaarten zijn uitsluitend voor zieken en invaliden, dus niet voor ouden van dagen. Ziekenhuizen, zusters of verpleeg tehuizen dienen zich te wenden tot het secretariaat van de Algemene Nederlandse Invalidenbond, Verleng de Nassaustraat 5 in Leiden. Invaliden die in het bezit zijn van ;n auto kunnen op vertoon van een legitimatiebewijs eveneens een door- laatbewijs ontvangen aan het secre tariaat. In het Museum voor Volkenkunde is gistermiddag de afdeling Leiden van de NESBIC opgericht, het Ne therlands Students Bureau for International Co-operation. Het NESBIC is het coördinatiecentrum voor al wat er in de Nederlandse stu dentenwereld op het gebied van ont- wikkelings-samenwerking wordt ge organiseerd. Het landelijk bureau leze organisatie is reeds gerui- jd in Leiden gevestigd, doch er bestond nog geen afdeling Leiden. Het NESBIC wordt gesteund door ne gentien plaatselijke en landelijke stu dentenorganisaties. houder van Markt- en Haven dienst was lagen de plannen reeds op tafel wacht het Col lege van B. en W. nog een tweede, niet minder belangrijke, barrière te nemen: de bouw van een schouwbrug op het Schuttersveld, waarvan de plannen reeds uit 1953 dateren. Tijdens een onderhoud, dat het Col lege van B. en W. dezer dagen had met enkele gedeputeerden, is ook dit punt aan de orde gekomen. Gebleken Is, dat zowel G.S. als het College van B. en W. evenwel met uit zondering van wethouder Menken nog steeds op het standpunt staan, dat de nieuwe schouwburg er moet komen. In tegenstelling tot de bouw van de veemarkt-sporthal ontbreekt het voor dit laatste miljoenenproject echter aan financiële middelen. Nim mer, zo werd ons van de zijde van B. en W. verzekerd, hebben Ged. Sta ten bezwaar gemaakt tegen een exploitatietekort van de nieuwe schouwburg. Het schort uitsluitend aan de moeilijke positie op de kapi taalmarkt. Ook de rijksoverheid maakt geen bezwaar tegen de Leidse schouwburgplannen Minister Smal- lenbroek heeft indertijd het beroep op de Kroon om het Leidse raadsbe sluit tot de bouw van een nieuwe schouwburg niet goed te keuren ingediend door de KVP-raads-frac- tie niet ontvankelijk verklaard. In onderling overleg is tijdens de laatste bespreking met G.S. afge sproken, dat dit College in nauwe verking met het Leidse Colle- in B. en W. in februari nog de mogelijkheid onder ogen zal om een dekkingsplan voor de ve schouwburg te vinden. Restauratie ,oude" van Hangende deze reeds lang slepen de „kwestie": de bouw van een we schouwburg, heeft het be stuur van de Leidse Schouwburgver eniging enkele maanden geleden met het Leidse College van B. en W. con tact opgenomen om, in afwachting nieuwbouw, over te gaan tot restauratie van de oude schouwburg in de Oude Vest. In dit restauratieplan zijn o.a. voorzieningen opgenomen t.a.v. de schouwburgzaal, de vestiaire en de koffiekamer. Hoewel bij deze plan de „diepgang" van het toneel aanzienlijk zou worden uitgebreid, blijft de „toneelmond" toch nog zeer beperkt, waardoor grote decorstuk- aan Leiden voorbijgaan. Boven dien zou deze voorgestelde verbou wing het aantal zitplaatsen niet ver groten, integendeel: er komen min der plaatsen (circa 450) beschik- aar. Bij deze restauratieplannen, 'elke globaal op V/2 miljoen gulden worden begroot, heeft nog als over weging gegolden om de kleine zaal In de geprojecteerde nieuwe schouw burg te doen vervallen. B. en W. heb ben ook dit bekeken, waarbij uit ver schillende becijferingen bleek, dat Solglytt gaat iveer varen Het Leidse verpleeghuis Solglytt gaat voor de achtste maal een vaar tocht maken. De reis wordt gemaakt met het schip „Victoria Regia". Er gaan 65 verpeegden mee. De insche ping vindt plaats op 10 oktober. De volgende dag vertrekt het schip uit Leiden naar Rhenen. Via Duisburg, Diisseldorf, Königswinter en Coblenz vaart de „Victoria Regia" naar Rüdesheim, waar op 17 oktober wordt gemeerd. De terugreis ver loopt via dezelfde route. Veertig jaar bij G.A.B. In het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden werd gisteren het feit her dacht, dat de heer J. van der Most, die als beroepskeuze-adviseur aan het G.AB. Leiden is verbonden, 40 jaar geleden in overheidsdienst trad. Op verzoek van de jubilaris is de viering van dit jubileum zeer be scheiden gehouden. De heer J. Boon, hoofd-inspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening in Zd.-Holland vertegenwoordigde de Directeur-Ge neraal voor de Arbeidsvoorziening in Nederland. Hij bracht diens geluk wensen over onder overhandiging van een couvert met inhoud. De heer Boon schetste de arbeid van de heer Van der Most, die voor hem geen onbekende was door zijn arbeid in Nijmegen en Rotter dam. De heer J. Kooiman, voorzitter van de Personeelsvereniging van het GA.B. Lelden, bood geschenk aan. ADVERTENTIE Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten? Van Timtur wel. Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Welt-serie in drie breedtematen. verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid den in de mode zijn, best lekker mogen lopen. U bent welkom bij de Timtur Specialisten in uw omgeving: Fa. Oerlemans, Haarlemmerstraat 140, Leiden - Fa. Corona. Breestraat 165. Leiden - Fa. Oerlemans, Hogewoerd 2. Leiden - Fa. v. Keeken, Van Manderloostraat 27. Alphen a/d Rijn - Centrum Schoenmagazijn, Leidseweg 3. Voorschoten - Fa. Hogervorst, Grachtweg 37. Lisse. het niet opnemen de schouwburgplannen een minde re uitgave van 3% miljoen gulden zou betekenen. Men speelde dus „quitte", doch daarbij ontstaat het grote bezwaar, dat Leiden aan de Oude Vest een schouwburg moet ex ploiteren van circa 450 personen en aan het Schuttersveld één met circa 800 zitplaatsen. B. en W. zien de ex ploitatie van twee zalen beter ook om financiële redenen in één ge bouw ondergebracht. Vooralsnog staan B. en W. dan ook afwijzend te genover dit restauratieplan, Gemeentelijke exploitatie? Bij de besprekingen met het be stuur van de Leidse Schouwburgver eniging is tevens aan de openbaar heid getreden, dat dit bestuur het beheer en de exploitatie van de schouwburg „oude stijl" wenst over te dragen aan Leiden. Over deze zaak, waarbij ook het eigendoms recht moet worden bekeken, is het overleg nog gaande. kleine zaal Het voormalige Carmelitessen- klooster aan de Oude Vest, dat aan de gemeente te koop is aan geboden. (Foto LD/Holvast) Klooster te koop Het naast de schouwburg gele gen voormalige Carmelitessenkloos- ter van de Elisabeth-stichting is aan de gemeente te koop aangeboden. In het College van B. en W. is over de ze aankoop nog geen beslissing ge- Indien hiertoe wordt overgegaan dan zal de raad in deze geest een voorstel bereiken. Een eventuele aan koop, aldus vernamen wij van de zij de van het College, staat in geen en kel verband om dit pand bij het hui dige schouwburgcomplex te trekken. Indien de gemeente de beschikking over dit pand zou krijgen, ligt het in de bedoeling van het College om hierin enkele gemeentelijke diensten onder te brengen. Commissie voor beroepschriften Sinds enige tijd bestaat in Leiden een unieke instelling voor Nederland: de commissie voor beroepschriften. Deze commissie werd geïnstalleerd op 16 januari van dit jaar. De commissie be slist over beroepen, ingesteld tegen besluiten van het College van B. en W. Vroeger werd een beroepdat vanuit de burgerij ivas ingediend tegen een besluit van B. en W., behandeld in de raad. De raad kreeg dan een prae-advies van hetzelfde college van B. en W., dat het besluit nam, waartegen het beroep werd ingediend. Mede op grond van dit prae-advies nam de raad dan zijn besluit. Dit was dus een vorm van rechtspraak door een bestuurscollege, een tussen vorm dus tussen bestuur en recht spraak. Recht Nederlands-Duits gesprek in Oegstgeest Studie van drs. Kerkhoven in uitgave Legermuseum Voor de tweede maal verscheen .Armamentaria", een zeer verzorg de publikatie van het Legermuseum Leiden. Deze uitgave ontstond door het besluit het strikt zakelijke gedeelte van het jaarverslag en het wetenschappelijk deel afzonderlijk te doen verschijnen. In deze kostelijke tweede aflevering met tien prach tige prenten in kleurendruk, 23 in zwart-wit, alles gedrukt op uitstekend papier wijdt drs. J. G. Kerkhoven, conservator van het museum, een even uitvoerige als interessante be schouwing aan de „Nederlandse tro feeën uit drie oorlogen". Zoals bekend waren vele van de door Nederland in de loop der eeuwen veroverde vaan- n standaarden van Spanjaarden Fransen en Russen in de loop der eeuwen verteerd of althans sterk in kwaliteit achteruit gegaan. Maar ge lukkig is er na 1960 in Delft en Haar lem hard gewerkt aan de restauratie van wat er van deze „krijgsbuit" overgebleven. Drs. Kerkhoven geeft in zijn vlot leesbare studie een belangwekkend overzicht van de ge schiedenis van bedoelde trofeeën, waarvan er reeds tientallen in het gebouw van het Legermuseum in Lei den tentoongesteld zijn. De heer C. G. Boode, historisch illustrator, vervaar digde een aantal fraaie aquarellen, die met het artikel van drs. Kerkho ven een waardevol geheel Ook dit tweede deel van „Arma mentaria" aldus de aotieve direc teur van het legermuseum, de heer A. C. Paardekooper kon worden uitgegeven dank zij de belangrijke medewerking van de stichting „Vrienden van het Legermuseum", een stichting, waarvan het ledental zich voortdurend uitbreidt en nu reeds 465 bedraagt. Voor een gering bedrag kan de donateur van zijn be langstelling voor het werk van het Legermuseum blijk geven, waarvoor hij dan het gehele jaar vrij entrée tot de musea in Leiden en Delft geniet, alsmede toegang tot de rijk voorzie ne bibliotheek, de uitgebreide pren- tenverzameling en de goed geoutil leerde leeskamer. In het kader van het Duits-Ne derlandse culturele akkoord worden in kasteel Oud-Poelgeest in Oegst- geest gespreksdagen georganiseerd. Opende minister dr. M.A.M. Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk) enkele weken geleden een bijeenkomst tussen jonge Neder landse en Duitse politici, gisteravond opende de directeur-generaal voor de Volksontwikkeling en Recreatie, dr. J. Verhoeve, van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, een drie dagen durende studiebijeenkomst in het kasteel over het jeugdwerk. Mevr. Toxopeus. vice - presidente van de Nederlandse Jeugd gemeen schap, zei in een korte toespraak blij te zijn dat er zulke nauwe banden bestaan tussen Nederland en Duits land. Zij meende dat het maar al te vaak bij goede woorden is gebleven. Hier echter, zo vervolgde zij. zijn de resultaten van het praten: contacten. Vervolgens gaf zij het woord aan dr. Verhoeve die wees op de belangrijk heid van de jeugd. Deze heeft eigen muziek, eigen mode, eigen gedach ten etc. De ouderen, zo meende hij, moeten zich voor de moderne mens openstellen. Dr. Verhoeve vond, dat de internationale betrekkingen tussen de jeugd bijzonder goed zijn. Men neemt al heel snel iets van elkaar over. In dit verband noemde hij de uit Amerika geïmporteerde love-ins. Met de ouderen, zo meende de inlei der, kan de jeugd zich niet meer identificeren. Het toekomstperspec tief van de jeugd is vaag. Hij drong erop aan dat men overgaat tot het scheppen van mogelijkheden die de jeugd tot ontplooiing kunnen bren gen. Dit soort gesprekken, zei hij tot besluit, dragen daartoe bij. Daarna sprak dir. E. Obermayer, vertegenwoordiger van de Duitse am bassadeur in Nederland, de hoop uit dat men het werk van en voor de jeugd zal stimuleren en dat hier een continuïteit in zal optreden. Vervolgens hield drs. H.J.H. Brent- jens een lezing getiteld "Jugendwelt In Bewegung", waarin hij de proble men van de huidige jeugd en de ver anderingen die optreden, besprak. Op de foto: dr. J. Verhoeve met de vertegenwoordiger van de Duitse am bassadeur in Nederland, dr. E. Ober mayer (1). (foto L-D./Holvast). getiteld „Een historisch uur", dat gepubliceerd is in het tydschrift „Ne derlandse Gemeente" van 30 juni 1.1. dat rechtspreken iets is, dat kennis van de wettelijke bepalingen en fei ten vereist. Vervolgens concludeerde hij dat deze kennis niet bij leder lid van de raad mag worden verwacht. Tenzij een individueel raadslid bij de Indiener van het beroep persoonlijk nadere informaties inwon, moest de raad uitsluitend afgaan op het advies van B. en W. De raad van Leiden heeft daarom gebruik gemaakt van de mogelijkheid, geopend in twee ar tikelen van de gemeentewet, om haar beslissingsbevoegdheid inzake be roepschriften over te dragen aan een speciale commissie. Deze commissie bestaat uit drie afdelingen van vier raadsleden (dit mogen geen wethou ders zijn) onder voorzitterschap van een niet-raadslid. De commissie is dus volkomen onpartijdig. De verga deringen van de afdelingen zyn open baar, tenzij een tweederde meerder heid van de leden op verzoek van de voorzitter beslist dat dat zaak met ge sloten deuren wordt behandeld. Hier mee is de commissie voor beroeps- schriften ook de enige die haar ver gaderingen in het openbaar houdt. In de afdelingsvergaderingen wordt het onderzoek verricht. Hierbij kan de appellant worden opgeroepen om het beroep mondeling toe te lichten of te laten toelichten. Ook het CoUege van B. en W. is be voegd om zijn standpunt nader uiteen te zetten. Bovendien kan de afdeling het advies van deskundigen (niet ambtenaren) inwinnen. Toen de be roepen nog in de raad werden behan deld kwam het niet voor, dat de ap pellant mondeling door de raad werd gehoord. Als het onderzoek is beëin digd, neemt de commissie een „met redenen omklede beslissing". De commissie kan dus niet zonder meer een beroep afwijzen, maar moet de ze beschikking motiveren. De uitspra ken van de commissie zijn bindend voor B. en W. Als een beroep gegrond is, kan dus het besluit van B. en W., waartegen het beroep was aangete kend, nietig worden verklaard. Aan de hand van twee denkbeeldige gevallen kan dit wellicht ge'ülud- streerd worden. De heer X vraagt vergunning om op punt A een benzi nestation te exploiteren. B. en W. be sluiten de vergunning niet te verle nen en de heer X is het hiermee niet eens. Hij dient daarom een beroep schrift in en bij het onderzoek blijkt, dat een pompstation op punt A het verkeer daar ernstig zou belemme ren. De commissie wijst het beroep af en het besluit van B. en W. blijft gehandhaafd. Iemand krijgt van B. en W. een bouwvergunning, op voorwaarde dat hy een strook grond afstaat aan de gemeente. Bovendien moet deze strook grond worden bestraat op kos ten van de aanvrager. De aanvrager gaat hiertegen in beroep en de com missie beslist na alle partijen te heb ben gehoord, dat deze voorwaarde onredelijk is. Dan kan de commissie besluiten dat de bestrating ten laste moet komen van de gemeente. De beslissingen van de commissie voor beroepschriften worden bewaard en zullen zo jurisprudentie gaan vor men. Dr. Duyverman vraagt zich aan hefc slot van zijn artikel in "Neder- land6e Gemeente" af. of deze juris prudentie in de toekomst het beleid van Burgemeester en Wethouders zal gaan bepalen. Voorbeeld „Wordt Leiden een voorbeeld ter navolging" luidt een andere vraag van dr. Duyverman. In vele Nederlandse gemeenten gaan vaak stemmen op voor het aan stellen van een z.g. ombudsman, aan wie de burgerij haar bezwaren tegen het beleid van B. en W. kan voorleg gen. Zweden kent al zijn ombuds mannen en ook in andere landen denkt men over een tussenpersoon tussen stadsbestuur en burgerij. Lei den is met het instellen van een on partijdige commissie, die een bin dende beslissingsbevoegdheid heeft, al verder gegaan. De Leidse commis sie voor beroepschriften heeft sinds haar eerste vergadering op 7 april 1967 al verschillende beslissingen ge nomen. De meeste beroepen betroffen vergunningen tot het exploiteren van een benzinepompstation. Het ging hierbij vaak om persoonlijke be langen van de appellant, die werden afgewogen tegen het algemeen be lang, dat B. en W. voor ogen hadden bij het nemen van een bepaald be sluit. Hierbij is gebleken dan de pro cedure tussen het indienen van een beroep en het nemen van een beslis sing aanmerkelijk korter duurt dan bij de behandeling in de raad. De samenstelling van de commissie garandeert bovendien de grootst mo gelijke objectiviteit en door speciali satie in de afdelingen ook de grootst mogelijke kennis van zaken. Het werk van de commissie zal moeten leiden tot een betere behandeling van administratieve geschillen, dan voor heen het geval was. Het is dan ook geenszins onwaarschijnlijk dat de ge meente Leiden met het overdragen van haar beslissingsbevoegdheid in zake beroepschriften aan deze com missie inderdaad een voorbeeld ter navolging zal blijken te zijn. ADVERTENTIE <5WATgr ZAANSE. EN SCHIPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN. HORLOGERv.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3