EIDSCH DAGBLAD Egyptisch - Israëlisch !luel aan Suezkanaa! OLGA Huur veertien gezinnen in Vlissingeii opgezegd JAMIN |1 rtillerieduel en incidenten gebade Benin Grotere DAF in 1968 op de markt Politie belegt gespreksavonden Amer gedwongen om gif in te nemen Deel van Eldo-raket gevonden Gé VERHOOG ifS teuwb rericht 1 maart 1860 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1967 No. 31387 teur: E. A. E. van Dishoeck Ljjdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, 4,19 per maand (bij vooruitbetaling?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1„ Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 Vier Israëlische militairen zijn vanochtend om het leven ge- omen bij een beschieting door Egyptische artillerie in het ge- led van het Suezkanaal ter hoogte van El Qantara. Zes Isra- iërs werden gewond. Ondanks het feit, dat waarnemers van iVer. Naties hadden gelast het vuren te staken, gingen de fyptenaren aanvankelijk voort met schieten. Om negen uur aatselijke tijd werd het gestaakt, nadat het om acht uur, eneens plaatselijke tijd, was begonnen. Het was de tweede htereenvolgende dag, dat er zich langs het Suezkanaal vuur- vechten voordeden. 'adat de Egyptenaren waren be- jnen hadden de Israëliërs het onmiddellijk beantwoord. Eerst rd alleen met lichte mitrailleurs ioten. maar na twintig minuten rife on zwaardere Egyptische artillerie Israëlische stellingen op de ooste oever van het Suezkanaal te be ken. Volgens een Israëlische mili- woordvoerder zouden twee ëTïftgj rï'l (derale troepen van Nigerië heb- de stad Benin (100.000 inwoners) iverd en melden tevens de val vier andere steden in het mid- •westen. Dit gebeurde enkele uren ht het gebied zich tot onafhan- republiek had uitgeroepen, i, dat op 9 augustus werd in- Jmen door troepen van het af matheiden Biafra, viel eerst. De an- liH-b steden zijn Oeroma en Epkoma n.o. van Benin, en de rivierhavens Town en Koko ten z.w. ervan. Britse commissaris in Lagos (t bericht dat de buitenlanders Benin veilig zijn. De Biafraanse jdkrachten hebben Benin kennel verlaten zonder de federale troe- veel tegenstand te bieden, olgens de plaatsvervangend Brit- v Hoge Commissaris in Benin juich- A veel mensen de binnentrekkende k ierale troepen toe. lajoor Albert Okonkwo die woens- 'de staat van bet midden-westen Nigerië uitriep, tot een „auto- se en soevereine republiek" is ils de andere militaire leiders Nigerië als gevolg van de wrij- tussen de verschillende stammen ie politiek terechtgekomen. He 35-jarige majoor heeft in de een artsenopleiding gevolgd. Hij ietrouwd met een blanke Ameri- lase verpleegster. Okonkwo be- jürt tot de Ibo-stam. In 1965, kort zijn terugkeer uit Amerika, trad toe tot de medische dienst van Nigeriaanse leger, is thans niets over hem bekend, meld werd, dat hij en andere le- van de regering zich naar het nekten teruggetrokken hebben. WEERBERICHT t OPKLARINGEN KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Opklaringen maar ook hier en 0 ar een bui en in de nacht en och- »d plaatselijk mist. Vanavond en "anacht echter in het zuiden en van het land nog enige regen, tovankelijk nog zwakke wind uit inlopende richtingen, maar °rgen zwakke tot matige wind uit en tussen noord en west. verandering in temperatuur, imaakt om 11.40 uur). 22 SEPTEMBER op: 6.25 uur; onder: 18.40 uur. anop: 19.46 uur; onder: 10.25 uur. «gwater te Katwijk te 5.09 en 17.24 laagwater te 1.19 en 13.24 uur. nummer bestaat uit 22 pagina's Egyptische pantserwagens door Is raëlisch vuur zyn vernietigd. In Nabloes, in het door Israël be zette westelijke deel van Jordanië, hebben gisteravond twee Arabische politiemannen verwondingen opgelo pen, toen zU in een café door een onbekende werden beschoten. Een andere cafébezoeker zakte in elkaar als gevolg van een hartaanval. De Is raëlische autoriteiten, bij wie de twee getroffen politiemannen in dienst waren, hebben verscheidene arresta ties verricht. Vannacht om 1.15 uur plaatselijke tijd heeft zich een mysterieuze ont ploffing voorgedaan in de kibboets Givat Haim bij Hadera, op de weg van Haifa naar Tel Aviv. Er is enige materiële schade aangericht. Sporen van de daders leidden naar Arabi sche dorpen in de omgeving. Israël zal voor onbepaalde tijd de repatriëring van Arabische vluchte lingen opschorten, omdat Jordanië een afspraak voor een bespreking met Israëlische functionarissen niet heeft gehouden, zo hebben regerings functionarissen vandaag gezegd. Zij gaven er Jordanië de schuld van, dat (Van onze Eindhovense correspondent) De nieuwe middenklasse personen auto van Van Doorne's Automo bielfabrieken, de DAF 55, die naast de DAF 44 in de nieuwe fabriek in Born (L) zal worden geprodu ceerd, zal waarschijnlijk in febru ari 1968 worden geïntroduceerd. De DAF 55 zal als gevolg van de overeenkomst, die Daf en Renault onlangs hebben gesloten, een Re- naultmotor krijgen van ruim 1100 cc, aangepast aan een wat zwaar dere variomatic-bak. De motor, die de wagen een topsnel heid van bijna 140 kilometer zal kunnen geven is watergekoeld, telt vier cilinders en komt overeen met die in de Renault 10. De 55 zal de eerste DAF-personenwagen zijn met vier deuren. Tot nu toe had DAF alleen schijfremmen op zijn wagens, nu zullen er voor schijf remmen en achter trommelrem- men worden aangebracht. De prijs van de nieuwe DAF zal rond de f 7000 liggen. vanochtend geen begin gemaakt kon worden met de terugkeer van 6.775 Arabieren naar de westelijke oever van de Jordaan, welke op verzoek van Amman reeds zondag werd uit gesteld. GUINEE LAAT BURGERS VAN IVOORKUST VRIJ President Sekoe Toeré van Guinee heeft vanochtend bekendgemaakt, dat de in Guinee vastgehouden bur gers van Ivoorkust zjjn vrijgelaten. Toeré, die niet preciseerde waar en onder welke omstandigheden de gevangenen zijn vrijgelaten, heeft te kehnen gegeven, dat het politieke bureau van de Guinese Democra tische partij en de Guinese regering bereid zyn te allen tyde en waar dan ook „het dossier van president Boigny van Ivoorkust bekend te ma ken." Hoewel de Guinese president geen byzonderhedeh heeft gegeven ov^r de nationaliteit van de bevrijden, meent men algemeen, dat de be manning van de in februari in de Guinese territoriale wateren opge brachte vissersboot van Ivoorkust, waarvan ook twee Fransen deel uit maakten, hiertoe behoort. Wild-west- achtervolging door Den Haag Een Haagse politieman heeft gis termiddag een 25-jarige vertegen woordiger kilometers achtervolgd, met grote snelheden (soms van meer dan 100 km per uur). De agent loste eenmaal een waarschuwingsschot en drie maal vuurde hjj op de banden. De auto van de jongeman kwam pas tot stilstand na een slippartij op de Binckhorstlaan. Op de Herengracht was de verte genwoordiger aangehouden door de politieman omdat hy in verboden richting reed. Toen de agent de uit laat van de auto (een Renault) wilde controleren, gaf de vertegenwoordi ger plotseling vol gas. De politieman sprong in een personenauto, bestuurd door een student, en verzocht deze de achtervolging in te zetten. De rit ging met soms zeer hoge snelheden door straten in de saneringswyk Be- zuidenhout De vertegenwoordiger reed eenmaal byna twee kinderen aan en even later moest hy ever het trottoir schieten om een auto te ont- wyken. Een waarschuwingsschot van de politieman had geen effect, drie schoten op de banden evenmin. Na tweemaal geslipt te zyn kwam de Re nault pas op de Binckhorstlaan tot stilstand. De bestuurder trachtte te vluchten, maar de politieman greep hem. Er ontstond een fel gevecht. Personeel van een naby gelegen fa briek hielp de agent de vertegen woordiger te overmeesteren. De man kreeg een proces-verbaal wegens verzet, en wegens vele verkeersover tredingen. (Van onze Haagse correspondent) Hoofdinspecteur W. M. van Andel, hoofd van het bureau voorlichting van de Haagse politie, belegt woensdagavond 27 september en zaterdagavond 30 september in het hoofdbureau van politie twee gespreksavonden voor Haagse ouders. „De afgelopen zomer is het mjj gebleken dat veel ouders graag met de politie een gesprek zouden willen hebben over allerlei vragen, die in de begeleiding van hun kinderen een rol spelen", zegt de heer Van Andel. „Enkele van de knelpunten zyn het weglopen van huis, de hang van de jeugd naar vermaak in som mige jeugd-koffiebars, vermaak op het strand, slapen In de duinen, ge bruik van verdovende middelen, dief stallen uit warenhuizen, en spybe- len." Deze onderwerpen zullen nu op de ter tafel komen en na een inleiding door de hoofdinspec teur zullen de ouders en politiefunc tionarissen in besloteh kring open hartig van gedachte kunnen wisse len. „Dit contact tussen ouders en politie zal voor veel ouders nuttig kunnen zyn, omdat de politie uit hoofde van haar werk op de praktyk gerichte antwoorden zal kunnen ge ven, meent het hoofd van het bureau voorlichting. „Maar ook voor de po litie zyn deze avonden nuttig, want wy horen tydens dit openhartig vraag- en antwoordspel waar in de gezinnen de knelpunten liggen." Israël wacht nog steeds op een verklaring uit Amman waarom Jor daanse functionarissen de vorige week woensdag niet by de Allenby- brug zyn verschenen om de regelin gen voor de terugkeer definitief vast te stellen. Ook de vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis tasten in het duister over de reden waarom de Jordaniërs niet zijn ver schenen. Israëlische functionarissen hebben gewezen op Amerikaanse persberich ten uit Beiroet, dat Amman de te rugkeer van vluchtelingen naar hun woningen op de westelyke oever ver hindert. BEWONERS WEIGEREN DERTIG PROCENT MEER TE BETALEN Koningin Elizabeth van En geland heeft gisteren in Glasgow op de werf van John Brown het nieuwe vlaggeschip van de Cu- (Van onze Vlissingse correspondent) De N.V. Heykamp uit Amsterdam, eigenaresse van twintig flats aan de Boulevard de Ruyter in Vlissin- gen heeft aan veertien van haar huurders met ingang van 30 septem ber de huur opgezegd. De huiseige naresse had in augustus haar flat bewoners gevraagd akkoord te gaan met een huurverhoging van 30% met ingang van 1 oktober. Op deze datum komen namelyk in Zeeland de huren vrjj. Veertien huurders hebben deze verhoging afgewezen en de huur opgezegd gekregen. Zes andere huurders hebben nog niet beslist. De veertien huurders hebben de verhoging afgewezen, omdat de flats teveel defecten vertonen. Volgens mevrouw J. A. de Groot zou haar woning aan alle kanten lekken en zou de eigenaresse ook na een aangete kende brief over deze kwestie de woning niet voldoende repareren. (Wy zijn best bereid die verhoging te betalen, maar dan moet de N.V. Heykamp eerst maar eens wat aan de huizen doen", zegt zy). Volgens Britse bladen: Correspondenten van twee Britse bladen schrijven, dat maarschalk Amer, de voormalige plaatsvervanger van Nasser, niet efigener beweging zelfmoord heeft gepelegd, maar ertoe Is gedwongen. Stephen Harper van de Daily Ex press schryft dat niemand in Cairo geloof hecht aan de officiële lezing, dat Amer vrijwillig een eind aan zyn leven heeft gemaakt. Men zou heb ben gevreesd, dat Amer tydens zyn proces het regime in verlegenheid zou brengen. Amer moest terepht- staan wegens samenzwering tegen de regering. Een byzondere correspon- Een autochtone veehoeder heeft in de woestyn by Alice Springs in cen traal Australië een deel van de Eu ropa F-6 raket gevonden, waarmee de Europese organisatie voor de ont wikkeling van een draagraket voor satellieten Eldo vorige maand een mislukte proef heeft genomen. Het is vermoedelyk de Franse tweede trap van de raket die van zyn lanceerbasis in Zuid-Australië een vlucht van 4.700 kilometer over de Grote Oceaan had moeten maken maar reeds na 950 kilometer neer stortte doordat deze tweede trap niet tot ontbranding kwam. Eldo-functionarissen hadden ten tyde van de lancering verzekerd dat by mislukking van de lancering de raket in de lucht uiteen zou spatten in deeltjes hoogstens ter grootte van een luciferdoosje. Het gevonden deel bevat vele elektronische instrumen ten. dent van de Daily Telegraph schryft uit Beiroet, dat vertegenwoordigers van de generale staf Amer hebben gedwongen gif pillen in te nemen. Het Egyptische blad Al Achram meldt dat de procureur-generaal, die een onderzoek instelt naar Amers dood, familieleden van Amer zal ho ren. Al degenen die de laatste twee dagen van zyn leven in de omgeving van Amer zyn geweest, aldus het blad, zyn al gehoord. Export van bromfietsen verdubbeld Nu de Nederlandse bromfietsindu strie op de eigen binnenlandse markt wordt geconfronteerd met sterke bui tenlandse concurrentie is men met succes begonnen de verkoop in het buitenland te bevorderen. Blijkens cyfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is de uitvoer van bromfietsen in het eerste half jaar 1967 verdubbeld, vergeleken by zelfde periode van 1966: er werden dit jaar 8700 bromfietsen geëxpor teerd tegen 4300 in 1966. West-Duits- land is thans de belangrykste afne mer me t ruim 3700 eenheden, ge volgd door een traditioneel afzetge bied van de Nederlandse bromfiets leveranciers België met byna 2500. De N.V. Heykamp heeft op vragen van één van de huurders meegedeeld dat de huurverhoging gebaseerd is op de gestegen rentevoet van 5 mei (7%). De N.V. wil zich verder hele maal niet over de kwestie uitlaten Naar een woordvoerder van de huis eigenaresse meedeelde is er nooit sprake geweest van klachten over het onderhoud aan de woningen Hiermee zouden de huurders, vol gens deze woordvoerder pas na de aanzegging van de verhoging op de proppen gekomen zyn. Overigens zijn de 14 huurders niet van plan zich iets van de huuropzeg- ging per 30 september aan te trek ken. Volgens hen is deze opzegging niet juist, omdat de huiseigenaresse pas per 1 oktober de vryheid heeft zulke maatregelen aan te zeggen. De huurders biyven rustig afwachten of nog een nieuwe huuropzegging met ingang van een datum na 1 oktober krijgen. Bijstand van C.-'.V.V. Het Christeiyk Nationaal Vakver bond (CNV) zal de leden juridisch adviseren, indien zy menen tei volge van de huurliberalisatie per 1 oktober teveel huur te moeten be talen. Het CNV vreest dat hogere huren zullen worden gevraagd dan gerecht vaardigd is, want volgens het vak verbond is in lang niet alle van de 345 gemeenten waar de huren vry zullen worden, een normale woning markt. Wie weigert de hogere huur te be talen, kan na twee maanden uit het huis worden gezet, indien de weige ring ten onrechte is. Weigert men, zoals moet biyken voor de kanton rechter, terecht meer te betalen, dan kan het drie jaar duren voor de woning ontruimd moet zyn. Maar een ontruiming zal in ieder geval het gevolg zijn. ADVERTENTIE Wy brengen onze speciale dagschotels a f3,— inclusief Keuze uit 12 diverse schotels, tussen 122 en 5—8 uur. RESTAURANT SNACKBAR Peter Leenen GANGETJE 14 - TEL. 2490J Ons restaurant op de 1ste etage speciaal geschikt voor party en tot 40 personen. ADVERTENTIE U zag het op TV Koop vandaag nog I H eenVllcddzeem v.a. f 3.95 g^sjons nard Line te water gelaten en het de naam „Queen Elizabeth II" gegeven. Het schip is 289 meter lang, meet 59.000 ton en kost 300 miljoen gulden. De Queen Eliza beth II is een derde kleiner dan haar voorgangsters, de eerste Queen Elizabeth en de Queen Mary, maar kan ongeveer even veel passagiers vervoeren (ruim tweeduizend)Er is een grote ge wichtsbesparing verkregen door gebruik van aluminium en plastic, ivaardoor ook het brandstofver bruik slechts de helft bedraagt van de voorgangers. (ADVERTENTIE) UW SLAGER UW POELIER voor DUINKONIJNEN WILDE EENDEN - verse braadstukken PIEPKUIKENS, per stuk f 2.25. DOEZASTRAAT 39, TEL. 21415. ADVERTENTIE MEUBELSHOW .BETER WONEN' Anders dan anders Vanaf vrijdag 15 t/m zaterdag 23 september Vrijdag tot 10 uur nm. Haarl.str, 196-198-200-202-256-258 ADVERTENTIE ADVERTENTIE ©ucf Uit het Leidsch Dagblad van 23 Sept. 1867: Aan belangstellenden wordt kennis gegeven, dat de nieuwe Inrichting voor On- derwijs (Kweekschool voor kleuteronderwijs) op het Ra- 1,1 penburg Wijk 2 no. 41 (thans no. 133) door het publiek zal kunnen bezichtigd worden J Dinsdag en Woensdag 24 en 25 Sept. Namens het Bestuur, W. Pleyte. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 103 tut 124 volwassen personen en van 53 tot 71 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1