leer somber beeld van de wereldsituatie Fransen a.s. zondag naar de stembus Tropische storm zaaide verderf VAN PAUS GEREF. KERKEN BEZUINIGEN OP FINANCIËN m 2 Weinig Nederlanders wisten over bestaan concentratiekampen Volgens oordeel prof. De Jong RUIM 25 MILJOEN VOOR LELYSTAD Nederlands ruimte- program Katwijker verdronken GEZONDHEID Ijj de opening van de 22ste zitting de Algemene Vergadering der Naties heeft secretaris-generaal Thant een zeer somber beeld ge- (n van de toestand in de wereld. Ie internationale situatie is vol- hem in het afgelopen jaax aan- iHjk verslechterd en het vertrou- in de volkerenorganisatie is ge it door de oorlog in het Midden- ten en het voortduren van het iflict in Vietnam. ij conflicten neemt men vaker toevlucht tot geweld. Het gevaar laat daardoor, dat eenzelfde chaos dt geschapen als die, welke twee- I tot een wereldoorlog heeft ge- Massamedia prijzen geweld dik- aan. Angst en geweld vergifti- de menselijke en internationale rekkingen. bewapeningswedloop neemt ge- rMte vormen aan. De verschillen seft arm en rijk in de wereld ne- nog toe. Op de ontwikkelde, ar ook op de ontwikkelingslan- "7 rust wat dat aangaat, een verantwoordelijkheid. Verzoening drong bij de leden op ver- aan, te tonen dat de VN in vrede en vooruitgang te be- Zelf stelde hij voor dat de heidsraad een conferentie op isterieel niveau belegt om tot een re mate van overeenstemming te en over de belangrijkste proble- Hü zei bereid te zijn hier- een voorlopige agenda op te stel- Het geschiktste moment voor de te zittingen van zo'n vergadering hem de periode van de eerste zit- n van de Algemene Vergade- tijdens welke alle vier ministers Buitenlandse Zaken van de ite Vier in New York zullen zijn. ver Vietnam zei hij dat „bepaalde ite stappen" een verwijzing zijn oproep tot het staken van Amerikaanse bombardementen op urd-Vietnam tot vredesbespre- gen zouden kunnen leiden. Midden-Oosten oplossing van de crisis in het -Oosten stelde hij de benoe- van een speciale VN-vertegen - diger in dit gebied voor en gaf opsomming van de grondbegin- die bij totstandkoming van kkoord geëerbiedigd moeten onder andere territoriale ■tfiendbaarheid van de landen in gebied een aanvaarding van het ht op bestaan van deze landen, jgtrekking van vreemde troepen bezette gebieden, het recht op gkeer naar hun vaderland voor Palestijnse vluchtelingen en recht vrije vaart in internationale vaar- eren. Als de VN niet spoedig dit een oplossing hiervoor te vin- zal het volgens Thant zeker tot nieuwe oorlogsuitbarsting ko- Kernwapens en akkoord over het tegengaan verspreiding van kernwapens volgens Thant een eerste vereiste op gang brengen van de ontwa- ung. De huidige kernbewapenings- dloop kan gemakkelijk onvoorstel- afmetingen aannemen door een uwe wedloop om het bezit van i-raketraketten en vervolgens lei tot de aanleg van een geheel uw arsenaal van wapens en con- ïapens. Een clandestiene vuurwerk- bruk in Catanië op het eiland ilië is gisteren na een ontplof- ng geheel uitgebrand. De zeven nonen, die zich in het gebouw wonden en kennelijk te weinig wrzorgen in acht hadden geno- fn, zijn om het leven gekomen. Opnieuw bepleitte hij de toelating van communistisch China tot de VN. Indonesië heeft de VN-secretaris de verzekering gegeven dat het de belofte, in 1969 een volksstemming te houden in West-Irian over de toe komstige status van dit gebied, vol ledig zaJ nakomen. Volgens Thant zal de datum van het referendum later worden vastge steld. Krachtens de overeenkomst van 15 augustus 1962 over voormalig wes telijk Nieuw-Guinea nam Indonesië het beheer over dit gebied van Ne derland over met de toezegging dat in 1969 de bevolking zou worden ge raadpleegd over de status. Thant bevestigde dat voor de volksstemming een VN-vertegen woordiger zal worden benoemd ter verstrekking van adviezen en bij stand. De agenda bevolen van 88 punten. Daaronder zijn de kwestie Korea, het voorge stelde verdrag tegen verdere ver spreiding van kernwapens, Rhodesië. Aden, Zuidwest-Afrika en verschei dene punten betreffende vergroting van de hulp aan de ontwikkelings landen. Tot de agendapunten, die nog moeten worden overwogen, behoren het Midden-Oosten, de Chinese ver tegenwoordiging en een verzoek van Oe Thant om het geschil tussen Guinee en Ivoorkust op de agenda te plaatsen. Zoals bekend wil Guinee de in dat land verblijvende KLM-functionaris sen geen uitreisvisa verstrekken, voordat de Guinese VN-delegatie door de autoriteiten in Ivoorkust is vrijgelaten. Oe Thant wil een beroep doen op de conventie van de V.N. over voor rechten en onschendbaarheid van vertegenwoordigers van lid-sta ten in de uitoefening van hun functie bui tenslands. uitlatingen van Franse president De Westduitse bondskanselier Kiesing er heeft de uitlatingen bestreden, die president De Gaulle deed tijdens zijn bezoek aan Polen. Duitsers kunnen niet instemmen met de Gaulle's opvatting, dat het gebied ten oosten van de Oder-Neisse grens altijd Pools is geweest, aldus Kiesin- ger. „De geschiedenis leert dat dit gebied Duits land is, waar de inwo ners onrechtmatig uit zijn verdre- Kiesinger zei in zijn rede in Ham burg tot de Duitse vereniging van dagbladuitgevers, dat hij spoedig zal antwoorden op de brief van de Oost- duitse premier Stoph, die Bonn daar in verzocht Oost-Duitsland te erken nen en een niet aanvalsverdrag te te kenen. Op de lange duur, aldus Kiesinger, zullen zowel Oost als West hun tra ditionele denktrant moeten wijzigen om gelijke tred te houden met de werkelijkheid. Het grootste vraag stuk van het ogenblik, de verdeling van Duitsland, zal echter nog lang blijven bestaan en veel geduld en vastberadenheid vergen. De orkaan Beulah, een van de machtigste stormen uit de ge schiedenis, heeft woensdagavond de kust van Texas getroffen, dood en verderf zaaiend, oogsten vernielend, huizen verwoestend en kuststeden en dorpen isole rend. Daarna begon Beulah door wie 29 mensen het leven verloren sinds hij 12 dagen geleden op de Atlantische Oceaan begon van zijn kracht te verliezen, terwijl hij landinwaarts raasde naar de kustvlakten van Texas Duizenden begonnen toen terug te gaan naar hun huizen aan de kust. Ze troffen daar grote ver woestingen aan. Hele plaatsen zijn voor een groot deel vernield. Zo werd Port Isabel voor 85 pro cent door de tropische storm ver woest. In Laguna Heights, een plaats aan de kust tussen Corpus Christi en Brownsville, werd 75 procent van de huizen bescha digd, terwijl 40 procent er van als verloren moet worden beschouwd. In Brownsville, dat een tekort enorme schade nog niet te schat- aan levensmiddelen heeft, is de ten. Ten zuiden van deze 200.00 inwo ners tellende plaats in de VS is 't Mexicaanse dorp Valle Hermoso bijna volkomen vernietigd; de be volking was grotendeels geëvacu eerd. Op de foto: Op het Mexicaans ei land Cozamel, een geliefkoosd vermaakcentrum voor rijke Ame- i smakt. Ongeveer de helft van het rikanen, werd dit gebouwtje aantal gebouwen op het eiland dwars door een stenen muur ge- I ligt plat. De doktoren van Paus Paulus heb ben besloten, dat een operatie voor zijn prostaat noodzakelijk maar niet urgent is. De beslissing van de doktoren, dat een operatie niet dringend is. doet het ernaar uitzien, dat er voor no vember niet chirurgisch ingegrepen zal worden. De Paus zal dus in staat zijn van nabij het werk te volgen van de sy node van de bisschoppen, die in ok tober plaats vindt. In haar gisteren te Lunteren ge houden zitting heeft de generale sy node van de Geref. Kerken verschei dene rapporten behandeld. Het rap port van deputaten voor de kerke lijke arbeid onder studenten werd al lereerst behandeld. Rapporteur was prof. dr. R. Schip pers uit Amsterdam. In de discus sie kwam voornamelijk naar voren de grote betekenis van de persoonlij ke pastorale bearbeiding der studen ten. De vraag werd gesteld of het niet beter is in plaats van speciale studentenpredikanten in volledige dienst, in de universiteitssteden de plaatselijke predikanten gedeeltelijk voor dit werk vrij te stellen. Na beantwoording der vragen stelde de synode de voorgestelde conclusies vast. Zij bracht voorts verandering in de kerkenorde met betrekking tot de procedure van het uitschrijven van bid- en dankstonden welke zaak voortaan aan het moderamen blijft voorbehouden. De synode heeft zich vervolgens breedvoerig beziggehouden met de financiën van het totale kerkewerk, dat de Geref. Kerken verrichten en dat in de miljoenen loopt. De synode besloot het totale pla fond der uitgaven vast te stellen op 3.600.000 gulden, hetgeen een be zuiniging betekent van tien procent. De synode benoemde een commis sie ad hoc die voorstellen zal doen inzake de vermagering van de uitga ven over 1969, terwijl zij zich be raden zal over de mogelijkheid van samenvoeging c.q. opheffing van de- putaatschappen. Over het feit dat een aantal deputaatschappen de vast gestelde begroting heeft overschre den, sprak de synode haar ernstige afkeuring uit. Ten aanzien van het rapport van deputaten voor het contact met de Nederlandse Sportunie besloot de sy node een uitspraak voor te berei den over het onderwerp: „de plaats van de sport in het ohristelijk leven". ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat hst me f 100,- mindar kestsn... Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken. Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit Kantonnale verkiezingen (Van onze Paryse correspondent) Komende zondag zullen 15 miljoen Fransen ter stembus worden uitge nodigd om hun algemene raden te kiezen waarvan de helft wordt ver nieuwd. In Parijs, dat zelf niet by de competitie is betrokken, merkt men nu nog weinig of niets van di( komende gebeurtenissen en ook el ders in het land kan men moeilijk van een acute verkiezingskoorts spre ken. Niettemin hebben vele ministers en tal van andere politieke kopstuk ken van de regeringsmeerderheid en vam de oppositie zich in de cam pagne gestort. Hoewel deze bestuurs organen, die men gerust met onz< provinciale staten zou kunnen vergelijken, politiek niet zo heel veel om het lijf hebben, is het toch niet uitgesloten dat de resultaten van de ze komende kantonnale verkiezingen waarvoor vooral lokale en regionale notabelen zich kandidaat plegen te stellen, enige aanwijzingen zullen op leveren over de momentele krachte verhoudingen in het land. Open n vizier In dat licht bezien is het opmer kelijk dat de gaullisten bij voorbaat dat politieke karakter helemaal ont kennen, terwijl de linkse oppositie en de communisten de handschoen reeds wel hebben opgeraapt. De link se tegenstanders van de regering voeren hun campagne over het al gemeen met open vizier, in tegen stelling tot de aanhangers van het gaullistische kamp, die zich liever achter onschuldige etiketten als ver dedigers van gemeentelijke of regio nale belangen verschuilen en opstel len. Frankrijks algemene raden date ren al uit de tijd van het Direc toire, toen ze nog een soort provin ciaal parlementje vertegenwoordigden. Hun bevoegdheden, die vooral op fi nancieel en administratief gebied lig gen, werden sedertdien echter steeds verder door de prefecten, die regel- Grenswi j ziging Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg (Van onze parlementaire redactie) Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) geeft de voorkeur aan sa menwerking tussen gemeenten boven samenvoeging en grenswijziging. Al- leen kleine gemeenten, die niet zijn opgewassen tegen de eisen, die de te genwoordige tijd aan het lokaal be stuur stelt, komen in aanmerking voor opneming in een groter gemeen telijk verband. De minister wil, zo blijkt uit de toelichting op zijn be groting, gemeentelijke herindelingen bovendien zoveel mogelijk streeksge wijs realiseren. In de toelichting wordt een wets ontwerp aangekondigd tot wijziging van de grenzen van de gemeenten Katwijk, Noordwyk en Rijnsburg. recht onder de minister van Binnen landse Zaken staan, ingepalmd en al meermalen zijn stemmen opgegaan om de algemene raden nu maar helemaal op te doeken. Vrij stabiel Sedert hun oprichting hebben de algemene raden politiek gesproken altyd een bijzonder stabiel karakter vertoond en ook nu wordt niet ver wacht, dat deze verkiezingen by meer dan een half dozyn ingrijpende ver anderingen in hun samenstelling te weeg zullen kunnen brengen. Vermoe delijk zullen vele Fransen zich de moeite van een gang naar de stem bus trouwens ook wel liever willen besparen, want ook in het verleden placht meestal meer dan de helft der kiezers rustig thuis te biyven. Wanneer zondag dat percentage aan- zieniyker hoger zal liggen, dan zal men in elk geval van een politiek reveil kunnen spreken. Een reveil waarvan de oppositie, als gezegd, zich al by voorbaat overtuigd beweert te mogen achten. (Van onze correspondent) Prof dr. L. de Jong directeur van het Ryksinstituut voor Oorlogs documentatie, heeft vanmiddag in de aula van de Nederlandse Econo mische Hogeschool met een oratie zyn functie aanvaard als buitenge woon hoogleraar in de geschiedenis var de jongste tyd. •f De Jong sprak over „Een sterfgeval in Auschwitz," ontleend aan het eerste bericht uit dit con centratiekamp (september 1942), dat melding maakte van een sterfgevaL Toendertyd waren er al byna 16.000 Joodse" landgenoten naar Auschwitz- Birkenau gestuurd, van wie er 52 bericht hadden gestuurd over „cor recte behandeling" en „zwaar werk." Was er aanvankelyk weinig of niets bekend over het lot der ge deporteerden, allengs kwamen er Duitse getuigen, die hun belevenis sen uit de kampen doorvertelden. Op deze manier, weten wy nu, wist een kring van mensen van de ver gassingen uit de concentratiekam pen in Polen. Velen van hen geloof den de verhalen niet. Er is, aldus prof. De Jong. min stens één NSB-er geweest die ge tracht heeft Mussert niet alleen in te lichten, maar ook te waarschu wen. Niet bekeud is of Mussert er ooit vain geweten heeft, wed is zeker, dat een groep NSB-ers van een en ander op de hoogte was. Prof. de Jong stelde vast, dat er tussen NSB- ers en niet-NSB-ers tydens de be zetting nagenoeg geen contact be stand. Dat deze verhalen niet be kend werden had eigeniyk drie oor zaken: geheimhouding van de men sen die ze wisten, misleiding (men wist zelfs niet wat deportatie in hield) en ongeloof. De vernietigings kampen van het nazisysteem, aldus prof. De Jong, zijn voor de meeste mensen en dan nog maar tot op ze kere hoogte, eerst na de oorlog psychische realiteit geworden, na dat en doordat, zy in de feiteiyke realiteit niet meer bestonden. Kerkelijk Leven NED. HERT. KERK Beroepen te Giessendam-Nederhax- dinxveld J. Kruijt te Hilligersberg door de gen. synode tot pred. voor b.w. (vlootpred.) M. B. Blom te Ob- dam Aangenomen naar Tzummarum (toez.) S. Tynstra, pred. voor b.w. te Bloemendaal Bedankt voor Dussen F. J. Slnke te Ridderkerk voor Anjum (Fr). J. J. Winckel te Foudgum c.a.voor Zwyndrecht (vac. J. C. Stelwagen) J. A. Poelman te Terneuzen GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum P. van den Berg te Oldeboorn te Beverwyk- Heemskerk W. ten Kate te Huizen (N—H). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Ridderkerk G. Schip- aanboord te Apeldoorn (Van onze parlementaire redactie» De regering acht het gewenst dat er een eigen nationaal ruimtepro gramma komt. De beperktheid van de financiële middelen noodzaakt echter tot een keuze uit een tweetal ingediende projecten. Het ene project, dat momenteel door de industrie, de PTT en de technische hogescholen gezamenlyk nader wordt uitgewerkt, betreft de ontwikkeling van een experimenteel grondstation voor de telecommunica tie. Het andere project, waarover ad vies is ingewonnen by het Nationale Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium, betreft de produktie van een satelliet voor wetenschappeiyke doeleinden. De minister van economische zaken mr. L. de Block, deelt in de toelich ting op zyn begroting mee. dat van hem op korte termyn een beslissing te verwachten is. (Van onze parlementaire redactie) Er zal het komende jaar voor 25,1 miljoen gulden in Lelystad kunnen worden gebouwd. Speciaal met het oog op de ontwikkeling van dit toe komstige centrum van Oosteiyk Fle voland is dit jaar op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor bouw werken in de nieuwe polder 3,2 mil joen gulden meer uitgetrokken dan vorig jaar (41,1 miljoen tegen 37,9 miljoen). Nog voor het eind van dit jaar zullen de eerste bewoners zich in Le lystad vestigen. Tegeiykertyd gaan de eerste winkels open en begint de eerste lagere school Er zullen in Lelystad het komende jaar 300 woningen gereed komen. Met de aanleg van sportvelden, een zwembad en een dorpshuis zal wor den begonnen, terwyi voorts een be gin zal worden gemaakt met 17 win kels en nog 300 woningen. Verder zal om industrie aan te trekken meer industrieterrein worden ontslo ten, een derde insteekhaven worden aangelegd en een openbare loswal worden voltooid. Ook zal begonnen worden met een kantoor voor de Ryksdienst voor de IJsselmeerpol- ders. De andere dorpen in de polder Dronten, Biddinghuizen en Swifer- bant zullen niet worden vergeten. De woningbouw en het bouwryp ma ken van stukken grond zullen daar doorgaan, waarby de vorming van een gemeente op de achtergrond staat (kosten f 2.600.000). Met het oog op de recreatie zal aan het Ketelmeer een Jachthaven wor den aangelegd. Verder zullen er par keerplaatsen komen en aan de pol derwateren visplaatsen voor henge laars. Overboord geslagen tijdens NAVO-oefening In de nacht van dinsdag op woensdag is vanaf „De Zeven Pro vinciën" tydens de NAVO-oefening „Perfect play" in de Atlantische Oceaan, de gehuwde sergeant-hof meester W. J. Rasenberg, afkom stig uit Katwijk aan den Ryn, over boord geraakt. Hy wordt vermist. Gedurende de nacht en verdere dag hebben de .Karei Doorman". „De Zeven Provinciën", drie Franse fregatten en by dag tevens helikop ters van squadron acht, het gehele zeegebied zonder resultaat afgezocht. De zoekacties zjjn thans gestaakt. PERDAG 21 SEPTEMBER 1967 Thant tot de Ver. Naties Kiesinger contra

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13