HERSTEL IS IN ZICHT Bittere pillen slikken Meerjarenplan voor overheidsuitgaven Ook Planbureau ziet toekomst niet somber in flinimum- onen wettelijk VOOR ARME LANDEN 75 MILJOEN EXTRA entering egonnen M INKOMSTEN KAMER LEDEN OMHOOG ZUINIG OOK NA 1968 Regering bezuinigt 15 min op ambtenaren OVERHEIDSFINANCIËN IN ONBEHAAGLIJKE SITUATIE Moeilijke erfenis Luchtverontreiniging 0JG 19 SEPTEMBER 1967 IEIDSCH DA OBI, AD HQEDESfAfflGUDENOWmi Dit jaar jr 1967 wordt een volumestjj- ovan de export met 6 procent BtjÜjnlük geacht tegen een toe ing van de invoer met slechts 3 id* at. Gevolg: een klein surplus op lopende rekening van de beta- net; Ütoister- Roolvink: bejaarden wi vakantiegeld krijgen. ier Roolvink (Sociale Zaken en port- pgezondheid) zal het komende wetsontwerpen ter hand ne- a, waarin wettelijke regelingen P',aanzien van het minimumin- ;n eu een minimumvakantie- ig werden geregeld. (0lf[ t wetsontwerp betreffende het mi- ardi önuminlomen hoopt hij het ko- isir tende zitingsjaar aan het parle- voo te leggen. De wet over vakantebijslag wil hij het ko ude jas: voorbereiden in samen- werking net de minister van Justi ce, g 73, ministei heeft geen bezwaar te- iwoeren van een vakantie- ure ••"?voor mensen die aow of l0C4 ww geniten. Dat zou moeten ge- ^uren dor reservering van een van de uitkeringen als het an-indscijfer stijgt. (?n «VERACHTING VOOR 1968. •Dep'roduWie u ^svandeinduslri® ■^islijgt-meh.» lingsbalans met honderd miljoentenstijging niet uitgaat boven de stij- hulden tegen een tekort in 640 miljoen gulden. Bij een volumevergroting van de particuliere consumptie met 3,5 pro cent bedraagt de groei van de pro- duktie 3,5 procent. De werkgelegen heid loopt naar schatting met 1 pro cent terug. Er wordt gerekend op een werkloosheidscijfer van 90.000 man (jaargemiddelde). Volgend jaar Voor 1968 verwacht het Planbu reau een verdere verbetering van de betalingsbalans, n.l. tot een over schot van 800 miljoen. Daarbij wordt uitgegaan van een gunstiger export positie door een herstel van de bui tenlandse vraag. Behalve de export delen de overheidsinvesteringen in de snellere stijging van het afzetvo- lume. De investeringen van bedrij ven blijven nog op het lage peil van 1967. Aangenomen, dat de loonkos- De regering gaat de hulp aan ont wikkelingslanden drastisch vergroten. Op de begroting van 1968 wordt 525 miljoen gulden voor ontwikkelings hulp uitgetrokken. Dat is 75 mil joen meer dan vorig jaar. Het kabinet-De Jong, dat grote voor rang toekent aan de ontwikkelings hulp, zal ook het initiatief nemen tot het oprichten van een financie ringsmaatschappij, die leningen zal verstrekken aan bedrijven die zich in ontwikkelingslanden gaan vesti gen. In die maatschappij zullen over heid en bedrijfsleven samenwerken. De maatschappij zal met staats garantie geld lenen op de kapi taalmarkt (totaal 15 milj. gulden). Dat betekent, dat Nederland vol gend jaar de arme landen met onge veer 90 miljoen gulden meer zal steunen dan vorig jaar. Bovendien wordt het bedrag voor mede fihanciering van niet-commer- oiële projecten vorig jaar 15 mil joen verhoogd tot 19,5 miljoen. Van het bedrag van 525 miljoen .1 133 miljoen in Suriname en de Nederlandse Antilleh worden besteed. Middenberm Begin volgend jaar zullen alle autosnelwegen voor zien zijn van een middenbermbevei liging, zo blijkt uit de begroting 1968. De totale lengte van de vangrails is dan ongeveer 670 kilometer. ging van de produktiviteit (hetgeen neerkomt op een loonstijging van 3 procent voor de kortlopende contrac- (Van onze parlementaire redactie). jet Centraal Planbureau is optimistisch over de economische ontwikkeling. wordt een verdere verbetering van de betalingsbalans verwacht bij een herstel van de dustriële produktie en een enigszins dalende werkloosheid. {ortom: een licht herstel van de kleine recessie, die wft hebben beleefd. kentering in de situatie doet volgens de prognoses van het bureau reeds in de tweede helft üt jaar voor.' Weliswaar ligt een jag van de bedrijfsinvesteringen niet in het verschiet, maar de jging van de directe belastingen, enchte programma's van open werken en de voorraadvorming ai nieuwe impulsen, ilangrijk is ook, dat de recessie fest-Duitsland over haar diepte- I heen is. Onder deze omstandig- ;n openen zich gunstiger perspec- en voor de ontwikkeling van de jjktie en komt er een eind aan jierke toeneming van de werk meid. Het lichte herstel wordt be rt door een verbetering op de ale rekening van de betalings ten) handhaaft de particuliere con sumptie haar stijgingstempo. Loonstijging Het Planbureau rekent voor 1968 verder op een gemiddelde prijsstij ging van 3 procent (dit jaar 4 pro cent), een blijvend krappe kapitaal markt en een langzame daling van de geregistreerde werkloosheid in de loop van het jaar, dit laatste mede als gevolg van een geringer arbeids aanbod. Gegeven een produktiever- groting van 4 procent en een stijging van deloonsom met 5 procent wordt een vergroting van het overig inko men met bijna 5 procent nominaal verwacht. De invoer van goederen neemt weer in een wat hoger tempo dan in 1967 toe, namelijk met 4,5 procent in volume. DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Cijfers in miljoenen guldens Kostprijs- verhogende belastingen (omzetbel., accijns etc.) 7753 Belastingen opjnkomen, winst en vermogen 9829 Winsten etc. Opbrengst v. bedrijven. Ivan .rente 206 1 573 Belasting-'-1 Luistergelden maal-regelen en en6em.fbnd5| kijkgelden ek <88 f 201 Domeinen 80 Oivemen 1230 Diversen 138B Buitenl. betrekk. Landbouw. Justitie t*olitie Alg. bestuur Vofksgez Waterst. Nation schuld Volks. ring5 Dnderw. Wèïenlcï Mlitaire uitgaver ®EI 608 911 1116 938 2813 2264 1635 2462 5764 3238 De regering wil het advies van de commissie-Götzen om de schadeloos stelling voor de leden van de Tweede Kamer op f40.000 te brengen, op volgen. Op het departement van Bin nen!. Zaken wordt thans gewerkt aan een wetsontwerp, dat deze ver hoging moet regelen. De commissie heeft de regering onlangs geadvi seerd de andere inkomsten, die Ka merleden genieten, op dit bedrag in mindering te brengen. Het is de be doeling van de commissie van het lidmaatschap van het parlement (thans f20.000) meer een volledige dagtaak te maken. Daartoe wil zij de vergoedingen koppelen aan de sala rissen in vergelijkbare ambtelijke rangen. Tachtig miljoen meer voor de werkgelegenheid De regering hoopt op korte ter mijn advies te ontvangen van de cen trale commissie inzake het in de naaste toekomst te voeren werkge legenheidsbeleid. Op de begroting 1968 is tachtig miljoen meer dan op de begroting 1967 uitgetrokken voor de bestrijding van de conjuncturele werkloosheid. Het bedrag is opgenomen in het hoofdstuk onvoorzien en bedoeld als stelpost. Vorig jaar stond in het hoofdstuk onvoorzien 20 miljoen voor de bestrijding van de werkloos heid. Ook de uitgaven ingevolge de wet werkloosheidsvoorziening en de uit gaven voor aanvullende arbeidsvoor zieningen zijn verhoogd. Vergeleken met de raming 1967 bedraagt de ver hoging 140 miljoen gulden. Volgens de filosofie, die sinds 1961 aan het uitgavenbeleid van de elkaar opvolgende kabinetten ten grondslag ligt, mogen de rijksuitgaven volgend jaar met 1250 miljoen stijgen. Als de stijging groter is, moet deze worden gedekt door belastingverhogingen. Aan de hand van dit uitgangspunt zet minister Witteveen in zijn mil joenennota uiteen, dat de begrotings ruimte voor 1968 met 123 miljoen wordt overschreden. De 'minister meent, dat deze overschrijding voor één jaar verantwoord is, omdat het kabinet overtuigd dat een ombui ging van het beleid noodzakelijk is tevens een aantal maatregelen voor stelt, die na 1968- tot bezuinigingen zullen leiden. Deze bezuinigingen na 1968 zijn: het niet indexeren van de rijksbij dragen krachtens de algemene wet bijzondere ziektekosten (zware ge neeskundige risico's gedurende drie jaren, financiering van de Wereldom roep uit de opbrengst van luister- en kijkgelden en geleidelijk terugbren gen van de kindertoelage voor amb tenaren tot het peil van de kinderbij slagen van de sociale verzekering. NEGEN MILJARD AAN LONEN EN SALARISSEN Aan lonen en salarisseh zal het (40 man), Centraal Bureau voor de Rijk het komende jaar ruim negen miljard gulden uitbetalen, zo blijkt uit de miljoenennota voor 1968. Ook bij het overheidspersoneelsbeleid zal rekening worden gehouden met de beperkte financiële mogelij khedeh. Enkele regelingen in de sfeer van de rechtspositie van het overheidsperso neel zullen worden beperkt. Dit be spaart de schatkist ongeveer vijftien miljoen. De vergoeding voor dienst gesprekken via de privételefoon van ministers en staatssecretarissen en hogere ambtenaren zal worden her zien. Verder zal worden voorkomen dat de overheid in bepaalde situaties meer premie voor AOW en AWW be taalt dat zij verschuldigd is. Door de ze maatregelen wordt ongeveer tien miljoen Twee pet. Op 30 juni van dit jaar had het Rijk 134.129 personen in dienst, ruim vijfduizend minder dan op de begroting voor dit jaar was geraamd. De begroting voor 1968 voorziet in 142.146 ambtenaren. Vergeleken met de vorige begroting is dat een toe neming van twee procent. Deze vermeerdering wordt vooral veroorzaakt door toeneming van de sterkte ten behoeve van ontwikke lingshulp (70 personen), politie, we tenschappelijk onderwijs (1163 man), invoering mammoetwet (150 man op departement van O. en W.), belastingdienst (70 man), sociale ver zekeringsfondsen (100 man), land meetkundige dienst vah het kadaster (177 man), luchtverkeersbeveiliging Statistiek (75 man) Daarentegen is het bij het depar tement van Defensie mogelijk geble ken, het personeelsbestand te vermin deren. giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiin Financieel commentaar op dans der miljoenen 9IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze financiële medewerker) Bittere pillen zijn moeilijk te verteren en de minister van Financiën heeft er heel wat moeten slikken voor hij zijn begro ting voor 1968 aan de Staten Generaal kon voorleggen. Ondanks het handhaven van enkele belastingmaatregelen van het vorige kabinet en de voortdurende groei van de belastinginkomsten, is er een begrotingstekort uit de bus gekomen, dat even groot is als het werkelijke tekort dat over 1967 wordt becijferd. Het tekort is zelfs groter dan kon worden voorzien, toen het kabinet-Cals struikelde over de uitgavendrempel. Het is allemaal wel begrijpelijk maar dat maakt daarom de pil, die ons volk moet slikken, niet minder bitter. ting en sociale voorzieningen zijn het kind van de rekening geworden en toch zijn de begrotingsuitgaven tot een zodanig peil gestegen, dat zij een groter deel van het nationale inko men in beslag nemen dan ooit het geval is geweest (29,3 procent tegen 28,6 procent in 1967 en bijv. 24,3 pro cent in 1960). Inflatoir Het kabinet zit met de moeilijke erfenis, dat het niet eenvoudig is om 'n eenmaal op gang gekomen stijging van het uitgavenpeil in toom te hou den. Vooral bfj de huidige conjunc tuur, die in sommige delen van het land ernstige moeilijkheden in het le ven riep, kan niet met het hakmes worden gewerkt om rigoureus te be zuinigen. De uitgaven voor het ko mende jaar worden niet telkenmale bij de begrotingsvoorbereiding geheel opnieuw afgesproken. Zij worden in belangrijke mate bepaald door eer der genomen beslissingen. Deze op merking in de miljoenennota doet haast oudtestamentisch aan van de zonde der vaderen, die worden be zocht aan de kinderen tot in het der de en vierde geslacht. Onderwijs, Defensie, Volkshuisves- overheidsuitgaven weer bij de ban ken terugkeert, waarna het opnieuw kan worden aangewend voor de aan koop van schatkistpapier. Zo blijft de molen draaien, maar het blijft in feite een inflatoire financiering. Komt de nood aan de man, dan zal Nederlandse Bank op de bres moe ten staan om te voorkomen dat de overheidsfinanciering vast loopt. Krachtens de Bankwet mag de over heid f 150 min renteloos voorschot opnemen, maar daarna bestaan kre- dietmogelijkheden, welke in overleg tussen het ministerie en de Neder landse Bank kunnen worden gescha pen. Zolang een dergelijke financie ring er niet toe leidt dat de beta lingsbalans verder uit het lood wordt getrokken kan een dergelijke finan ciering er toe bijdragen dat de con- punctuur over het dode punt heen- komt. Ten gevolge van de stagnatie in de conjunctuur blijven de belastingin komsten beneden het gewenste peil, de kapitaalmarkt is niet in staat om de leemte te overbruggen en dienten gevolge zal de staat in toenemende mate langs inflatoire weg financie ren. Dar kan door het plaatsen van schatkistpapier bij de banken, die wellicht door de salarisbetaling per bankgiro in de toekomst maande lijks minder geld nodig hebben om de schommelingen in de bankbiljetten- circulatie op te vangen. Bovendien is er een wisselwerking doordat het op schatkistpapier aan het Rijk uitge leende geld door de betaling van de Het ministerie van Financiën werkt aan een meerjarenplan 8en berusten, maar waarvan de uit- voor de overheidsuitgaven, aldus minister Witteveen in de miljoenennota. Het plan zal de uitgaven tot en met 1971 om vatten. Bij de samenstelling van het plan wordt voortgebouwd op een oude studie, die gebaseerd was op de begroting 1967. Werkgroepen uitgesteld De regering heeft een aantal werk groepen Ingesteld, die zich moeten bezighouden met de diverse uitga venposten. De werkgroepen moeten vóór 1 april 1968 verslag uitbrengen. De resultaten van de studies zullen worden gebruikt voor de begroting 1968 en voor het uitgavenplan tot 1971. Indien nodig zullen ook niet- ambtelijke werkgroepen aan de voor bereiding van de meerjarenplan ning deelnemen. Als voorbeelden noemt mimiüer Witteveen de So ciaal Economische Raad en de Academische Raad. Drie soorten De minister van Financiën vindt, dat bij de samehstelling van meerja renplannen drie soorten uitgaven moeten worden onderscheiden. De eerste groep omvat de uitga ven waarvoor een plafond kan wor den vastgelegd. De tweede groep omvat uitga ven die zonder meer uit wetten en regelingen voortvloeien. De derde groep bestaat uit uit gaven die ook op wetten en regelin- voering enige soepelheid toelaat. Bfj de eerste groep is het plafond bedrag het directe gevolg van het be leid, bij de tweede en derde groep zijn de uitgaven het gevolg van ba sisregelingen. Afspraken Bij de eerste groep kunnen bin dende afspraken worden gemaakt, die enkele jaren gelden. De uitga ven voor de andere groepen kun nen slechts worden geraamd met het risico dat de ramingen te laag uitvallen. Dit gevaar kan worden voorkomen door een deel van de uitgaven voor de tweede en derde uitgavengroep voor een paar jaar vast te leggen en daarnaast een marge aan te houden waarover zal worden beslist bij de samenstelling van de jaarlijkse be grotingen. Hachelijk De begroting heeft daarom ook belangrijke conjuncturele aspec ten, zolang voorkomen kan wor den, dat er door het financieren van het tekort geen impulsen wor den gegeven, die tot een nieuwe overspanning zouden kunnen lei den. De vraag is evenwel, wat er gaat gebeuren als het is haast ieder jaar het geval het uitein delijke tekort groter zal zijn dan de nu gegeven raming. Vooral als de betalingsbalans niet het ver wachte overschot gaat opleveren, dat door het Centraal Plan Bureau wordt voorzien, kan er een hache lijke situatie ontstaan. Een belangrijk deel van het tekort van het lopende jaar is al gefinan- vierd met middelen, die door het bankwezen in het buitenland zijn ge leend. De eigen buitenlandse reserves van de banken zijn al opgesoupeerd. In het internationale verkeer is het een stelregel, dat particuliere instel lingen niet minder middelen op de geldmarkt mogen opnemen dan de vorderingen, waarover zij zelf be schikken. Is er geen onderpand, dan heeft men geen krediet meer. De speelruimte is verdwenen, zodat de volgende fase is dat de Nederlandsche Bank zelf deviezen zou moeten af staan. Worden er deviezen bij de cen trale bank gekocht, dan verdwijnen de daarvoor betaalde guldens auto matisch uit de circulatie. Het gevolg zou zijn, dat er in het binnenland minder geld beschikbaar komt, het geen de financiering van de staat huishouding nog moeilijker zou ken. Leentjebuur Voor de buitenlandse geldgevers zou deze ontwikkeling niet onopge merkt blijven, hetgeen wellicht aan leiding kan geven tot het terugtrek ken van saldi. De betalingsbalans zou er nog benarder door worden. Uiteindelijk zal dan het Internatio nale Monetaire Fonds te hulp moe ten komen, doch dat betekent dat we geen baas meer in eigen huis zou den zijn. Het IMF komt onmiddellijk met voorschriften voor beperkingen, die de betalingsbalans weer in even wicht moeten brengen Het is daarom een onbehaaglijke situatie, waarin de overheidsfinan ciën verkeren. Het is te hopen, dat niet behoeft te worden overgegaan tot een beroep op de buitenlandse kapitaalmarkt. Die weg staat, als de geboden rente hoog genoeg is, na tuurlijk altijd open wanneer er in het binnenland niet genoeg midde len bijeen geschraapt kunnen wor den. Na de oorlog moest minister Lieftinck enige malen een dergelijke noodsprong maken, doch het zou be paald niet meer passen in de stan ding van ons land, dat eertijds een der grote financiële centra in de we reld was, om leentjebuur in andere landen te spelen. Voorzichtig Het is daarom verstandig, dat ge tracht wordt met de maatregelen, die de werkgelegenheid kunnen ver groten, heel voorzichtig te manoeu vreren. In de begroting is naast een uitgetrokken bedrag van f 140 min. een ruimte van omstreeks f 100 min voor eventuele calamiteiten. Daar om is ook de verzachting op de be perking van de fiscale investerings faciliteiten beperkt tot gebouwen. De investeringsaftrek, die in 1964 was opgeschort, blijft (voorlopig?) buiten beschouwing. Het Is goed, dat het Centraal Plan Bureau een betrekkelijk optimistische prognose kon geven van de verwach te ontwikkeling op economisch ge bied in het komende jaar, anders zou de begroting niet een bittere, maar een onverteerbare pil zijn ge weest. Met de veronderstellingen van het Centraal Plan Bureau is het ech ter net als met de begroting, dat hoop doet leven. „Als alles meeloopt, krijgen we een optocht", zei de oude schoolmeester. De regering Is van plan tijdens het nieuwe parlementaire jaar een wetsontwerp tegen de luchtverontreiniging in te dienen, zo blijkt uit de miljoenennota. In de loop van 1968 zal naar ver wachting een begin kunnen worden gemaakt met een meer gecoördineerde aanpak van de vuilverwerking en -verwijde ring. De regering is voorts van plan onderzoek en voorlichting inzake het verband tussen longkanker en roken uit te breiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9