RECORD TEKORT: 2,8 MILJARD Weer 125.000 woningen LEKKER BROOD Ni Minister Witteveen optimistisch ondanks sombere cijfers Huishoudboekje I van het kabinet 1 NIEUWE TAKEN MINDER IN WONINGWET SECTOR Investeringsaftrek opnieuw ingevoerd Ook huuraaiipassing in overige gebieden DIJSSELBLOEM DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 llllllllllltMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het samenvattend begrotingsbeeld 1968 ziet er als volgt uit: Vermoedelijke uitkomsten 1967 Ontwerp begroting 1968 GEWONE DIENST BUITENGEWONE DIENST GEHELE DIENST (in miljoenen guldens) 1968 is geen rekening gehouden met UITGAVEN Verhoging inkomen Kroon Verhoging subsidiepercentage tot 100 voor het gemeentelijk en bijzonder wetenschappelijk on derwijs Verhoging inschrijfgelden en examengelden bij het wetenschappelijk onderwijs Bijdrage in het kapitaal van de internationale ontwikkelings-associatie Te treffen maatregelen op personeelsgebied Gevolgen voorgenomen algemene wet (bijzon dere) ziektekosten ONTVANGSTEN Opbrengst heffing van huurders van woning wetwoningen Gevolgen voorgenomen algemene wet (bijzon dere) ziektekosten Verhoging aandelenpercentage gemeentefonds strekkende tot opheffing van het tekort van het fonds Voorgestelde belastingwijzigingen (bruto 473 miljoen) Vermindering van het tekort (Van onze parlementaire redactie) De regering wil volgend jaar f. 23.137 miljoen uitgeven en hoopt f. 20.360 miljoen te ontvangen. De begroting voor 1968 toont dus een tekort van f. 2.777 miljoen, het hoogste tekort dat ooit op een rijksbegro ting is voorgekomen. Bij de financiering van dit tekort moet er ook nog rekening mee worden gehouden, dat van de begroting voor dit jaar nog een tekort van 1200 miljoen gulden niet is gedekt. Van dit laatste bedrag wordt f. 900 miljoen inflatoir gefinancierd, d.w.z. door het drukken van extra bankbiljetten. Volgens de miljoenennota 1968 wil de regering volgend jaar bijna twee miljard gulden meer uitgeven dan dit jaar. Ook de ontvangsten zullen on geveer twee miljard hoger liggen. De extra uitgaven vloeien voor een deel voort uit nieuwe taken, die de rege ring wil aanpakken: uitbreiding ont wikkelingshulp (75 min.), invoering mammoetwet (123 min.), bijdragen aan de gemeenten voor stadsvernieu wing en voor openbaar vervoer (130 min.)een hogere bijdrage aan het -Rijkswegenfonds en aan de provin cies voor wegenaanleg, een bijdrage aan de Spoorwegen voor de bouw van viaducten, enz. (90 min.)hogere uit gaven voor de verbetering van de grote zeehavens, over he-t speur werk ten behoeve van de in dustrie, voor industriespreiding en industriële omschakeling in verschil lende delen van het land (135 min.) en ruilverkaveling in de landbouw. De uitgaven voor werkloosheidsuit keringen worden met 140 min. ver hoogd. terwijl onder de post onvoor ziene uitgaven honderd miljoen gul den wordt opgenomen voor bestrij ding van de werkloosheid, als dit no dig mocht zyn. Ook wil de regering het gemeentefonds saneren. Dit kost volgend jaar 75 miljoen. Om het tekort zoveel mogelijk te beperken wil de regering enerzijds 'n aantal belastingen en tarieven ver hogen en anderzijds bepaalde uitga ven beperken. Herstructurering van het wetenschappelijk betaalde onder wijs zal op den duur tot verminde ring van het aantal studenten leiden. Het aantal woningwetwoningen wordt verminderd, tenzij de bouw van ge subsidieerde huur- en eigen wonin gen beneden de verwachtingen zou blijven. De investeringen bij de Del tadienst, de Zuiderzeewerken en de Rijksgebouwendienst en voor de ci viele verdediging worden iets ver traagd. De bezuiniging voor Defen sie waartoe vorig jaar is besloten wordt niet in één jaar. maar in een aantal jaren ingehaald. In het ont werp algemene wet ziektekosten, dat in de plaats is gekomen van het wets ontwerp zware geneeskundige risi co's, is een lagere extra rijksbijdrage opgenomen dan aanvankelijk was be doeld. Bovendien zal de rijksbijdra ge tot 1972 niet meestygen als het prijspeil stygt. Brood duurder Beperking van de Rijksbijdragen is ook toegepast bij de landbouwvoor- lichtingsdienst, de ontwikkelings- en saneringsfondsen voor noodlijdende middenstanders en boeren, door het afschaffen van de consumentensub sidies op brood (waardoor het brood duurder wordt), door het niet instel len van een filmfonds en door be perking van de uitbreiding van het personeel van gesubsidieerde instel lingen op het gebied van de volksge zondheid. Zoals bekend wil de regering ook bezuinigen op enkele voorzieningen ten behoeve van de ambtenaren. De definitieve ziektekostenregeling voor ambtenaren zal in 1968 niet in wer king treden. De regering beraadt zich bovendien over een wijziging van de ze regeling, welke thans bij dc Twee de Kamer aanhangig is, waardoor dit geen extra uitgaven van de schatkist zal vergen. de tarieven voor verrichtingen van het kadaster, loodsgelden, octrooi rechten. onderzoek van meststoffen en veevoeder, tarieven schepenwet en scheepsmeting, verpleegtarieven, wa renwetrechten en biologische ijkin gen. Voorts verwacht de regering voor het eerst een bedrag van f. 46,- mil joen aan winst uit de winning van aardgas en f. 30.- miljoen opbrengst van bonussen voor opsporingsvergun ningen voor aardgas en olie op het continentaal plat. De rente van wo ningwetvoorschotten stijgt aanzien lijk tot een bedrag van f. 420,- mil joen, terwijl de heffing op huurders van woningwetwoningen, die volgend jaar zal moeten ingaan, f. 70,- mil joen zal opbrengen. De opbrengst van het kijkgeld wordt acht miljoen ho ger geraamd als gevolg van het toe genomen aantal t.v.-toestellen. De te levisie- en radioreclame zal f 62.- miljoen opbrengen. Tekort Inkomsten Aan de inkomstenkant wil de re gering de schatkist verlichten door een aantal belastingverhogingen, waarover elders wordt bericht. Daar naast zal een aantal tarieven wor den verhoogd: enkele schoolgelden, inschrijfgelden en examengelden, de laatste twee bij het hoger onderwijs zullen moeten stijgen. Van het be drijfsleven zal een bijdrage worden gevraagd in de kosten van bestrij ding van veeziekten. Verder stijgen Er wordt naar gestreefd, dat er in 1968 125.000 woningen zullen worden gebouwd. Het programma voorziet in de bouw van 100.000 gesubsidieerde woningen: 50.000 in de woningwet sector en 50.000 in de particuliere sector. Het aantal woningen dat zonder subsidie zal worden gebouwd wordt op 25.000 ge raamd. Als mocht blijkendat in de gesubsidieerde particuliere sector het aantal van 50.000 niet ivordt gehaald, dan zal het aantal woningwet woningen met het ontbrekeiide aantal worden aangevuld tot maxi maal 60.000. Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) verwacht, dat de werkloosheid in de bouw een wat gunstiger beeld zal vertonen dan het afgelopen jaar. In de eerste plaats wordt verwacht, dat de ar- beidsbezetting niet verder zal dalen en wellicht iets zal toenemen, zo zegt hij in de toelichting op zijn begroting. Bovendien gelden voor de bouwvakkers, die in 1968 in militaire De middelen v&hteV Rijk bedragen ca 23 miljard gld. DIT IS23 MILJARD GULDEN dienst moeten geen voorrechten r, zodat het arbeidspotentieel in de bouw aanzienlijk minder snel zal groeien. Dat betekent niet, dat de werkloosheidsbestrijding minder aan dacht zal krijgen. Daarom zal wor den nagegaan of en op welke ma nier de woningverbetering kan wor den gestimuleerd. Geschat wordt dat het bouwpro gramma f 9450 miljoen zal kunnen bedragen (6950 miljoen aan weg- en waterbouwkundige werken). Enkele punten uit het bouwpro gramma zijn voorts: Er zal voor ongeveer 170 miljoen gulden aan bouwvergunningen voor boerderijen kunnen worden afgege- 1020 miljoen gulden zal kun- ;n worden besteed aan „nijver heidsgebouwen" (fabrieken, werk plaatsen) 810 miljoen gulden voo gebou- voor handel en verkeer. 280 miljoen gulden voor gebou- voor gezondheidszorg en hy- 50 miljoen gulden aan kerken. 520 miljoen gulden aa n scho- len. 115 miljoen gulden aan bijzon- dere gebouwen. 155 miljoen gulden aa over- Ondanks de bezuinigingen en de verhogingen aan de inkomenskant resteert een tekort dat een record is in de geschiedenis van de Ne derlandse schatkist. Over dit tekort schrijft minister Witteveen, dat het in samenhang moet worden gezien met de flauwe economische situatie. Deze flauwe conjunctuur veroorzaakt met name een achterblijven van de belastingopbrengst en wel tot een bedrag van niet minder dan drie kwart miljard gulden. Om de con junctuur niet verder af te remmen, wil minister Witteveen di tbedrag voorlopig slechts met kortlopende middelen financeiren. Voor de finan ciering van de resterende twee mil jard kan de regering voor een be drag van f 1400- miljoen gulden over gelden beschikken, die van rijks wege worden belegd zoals bijvoorbeeld in het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. Het resterende bedrag van 500 k 600 miljoen zou op de kapi taalmarkt moeten worden geleend. Dit bedrag is ongeveer even groot als het deel va nde staatssch uld dat volgend jaar wordt afgelost. Net to worden dan geen middelen aan de kapitaalmarkt onttrokken, zodat het particuliere bedrijfsleven niet in zijn leningsmogelijkheden wordt be knot. Het kan nodig zijn, dat de genoem de driekwart miljard evenals het nog resterende tekort over dit jaar van 900 miljoen door het sneller draaien van de bankbiljettenpers (dus infla toir) moet worden weggewerkt. Mi nister Witteveen hoopt evenwel op een dusdanige verbetering van de conjunctuur, dat dit bedrag uiteinde lijk ook op de kapitaalmarkt kan worden opgenomen. Minister Witteveen: optimist ondanks alles Optimisme Ondanks de sombere omstandighe den van dit ogenblik verliest minis ter Witteveen zyn optimisme niet. Hij verwacht, dat de herziening van het uitgavenbeeld waarmee de rege ring een begin heeft gemaakt en dat de komende jaren krachtig wordt doorgezet zal kunnen bijdragen tot een „evenwichtige vooruitgang". De beperkingen die zyn aangekondigd, zullen vooral in de jaren na 1968 hun invloed op de begroting laten gelden. „Een krachtige ombuiging van het uitgavenbeleid kan niet volledig in enkele maanden worden verwezenlijkt en niet in één begro tingsjaar worden afgerond." De investeringsaftrek zal kort bet parlement worden inge- met ingang van morgen weer worden ingevoerd. De regering is tot dit besluit gekomen om een einde te maken aan de heersende aarzeling op het ge bied van de investeringen. De aarzeling hangt samen met de invoering van het nieuwe systeem voor de omzetbelasting, dat op 1 januari 1969 zal worden ingevoerd. Volgens dit systeem, dat geleidelijk in alle EEG-landen zal worden inge voerd. zal de ondernemer de omzet belasting over zijn investeringen te rug ontvangen. Veel ondernemers wachten met nieuwe investeringen tot 1 januari 1969 hetgeen tot een conjunctureel ongunstige werking leidt. De invoering van de investe ringsaftrek is als een tegenwicht be doeld. De aftrek zal geleidelijk ver dwijnen naarmate het nieuwe systeem omzetbelasting van kracht wordt. Het wetsontwerp inzake de nieuwe omzetbelasting zal binnen- De tydelyke verhoging van de vennootschapbelasting (het 47ste punt) komt met ingang van 1 ja nuari 1968 te vervallen. De verho ging werd twee jaar geleden in gevoerd. Hoofdlijnen Bedragen Tot nog toe werd in het bouw programma voor woningwetwonin gen het aantal steeds voorop ge steld. Voortaan zullen voor wo ningwetwoningen in de eex-ste plaats bedragen ^orden uitgetrokken. Het ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Lelden Hoewel het Nederlandse bouwlegioen de laatste maanden nogal wat klappen te verduren heeft gehadzal het volgend jaar toch moeten trachten weer 125.000 woningen te bouwen. aantal woningen, dat zal worden ge bouwd, wordt daarmee ook afhanke lijk van de sbichitingskosten. Wij ken die kosten af van de gemiddelde waarmee in de begroting rekening is gehouden, dan zal het aantal te bouwen woningen daarbij worden aangepast en niet het geraamde be drag. niet Bouwminister Schut overweegt een verandering van de huurwet voor de gebieden waar de huren per 1 ok tober niet vrij worden gemaakt, (voornamelijk het westen en de gro te steden). De wijziging zal inhou- I den dat jaarlijkse huuraanpassin- gen worden toegestaan voor huizen, die niet worden gesubsidieerd. De aanpassingen zullen gelijk mogen zijn aan de huuraanpassingen (van 4 pro cent) die gelden voor gesubsidieer de woningen. Door die maatregel hoopt men te voorkomen dat de huren v of niet meer gesubsidieerde gen achter blijven bij de rest. Ook ligt het in 1 om de voorgenomen heffing voor be woners van woningwetwoningen uit de hogere inkomensgroepen te her zien. De bedoeling is, dat de betrokken huurders (met een inkomen boven de f. 12.750,) een heffing gaan be talen, die het verschil bedraagt tus sen 10 procent van hun belastbare inkomen en de kale huur. De hef fing zal daarbij niet hoger zyn dan de huur, terwijl een aftrek van 10 procent per kind zal worden toege past. Voor zyn huur- en subsidiebe leid stippelt ir. Schut de volgende hoofdlijnen uit: 1. Invoering per 1 januari 1968 van een uniform subsidiesysteem uitslui tend in de vorm van jaarlijkse by- dragen. Het systeem zal geen in vloed hebben op de hoogte van de bijdragen. De rentefaciliteiten voor woningwetwoningen zullen vervallen. De rente zal worden afgestemd op de marktrente. In de jaarlijkse bij dragen zal daarvoor compensatie worden gegeven. 2. Verhoging van 4 tot 6 procent per l januari 1969 van de huuraan passingen van woningwetwonin gen, die nog subsidie genieten. 3. Via wijziging van de huurwet de mogelijkheid scheppen tot jaarlijkse huuraanpassing voor woningen, die niet of niet meer worden gesubsi dieerd. 4. Onderzocht wordt of woningbouw- contingenten voortaan zullen worden uitgedrukt in bedragen ln plaats van aantallen. Gecombineerde heffing f erhoging luister- en kijkgeld Het luister- en kijkgeld zal volgend jaar tot een gecombineerde heffing worden samengevoegd, zo blijkt uit de miljoenennota. De nieuwe heffing zal mede door de invoering van de kleurentelevisie hoger uitkomen dan de huidige heffingen samen. Het luistergeld bedraagt thans f 18 per jaar en het kijkgeld f36. Hoe hoog de nieuwe heffing wordt, geeft de miljoenennota niet aan, maar in po litieke kringen wordt gerekend op een bedrag van ongeveer f 75 per jaar.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7