Sparen en bezuinigen I eger kruit verschieten IHOCt Illilldcr ^eu^ersch°°^ 3.Per maand duurder TROONREDE dringt aan op terughoudendheid bij lonen DINSDAG 19 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Koningin Juliana heeft vanmiddag om 1 uur de zitting van de Staten- generaal geopend met het voorlezen van de volgende troonrede: „Leden der Staten-Gene- raal, Met dankbaarheid denken myn familie en ik terug aan de belangstelling en de gelukwen sen die wij van velen in het Ko ninkrijk, meer in het byzonder van U. mochten ontvangen bij de geboorte en de doop van onze Willem-Alexander. De wereld waarin wy leven wordt door tegenstrijdigheden gekenmerkt. Velen, zo niet allen, verlangen en streven naar vre de; desondanks wordt in vele streken bitter gestreden. Velen, zo niet allen, verlangen voor een ieder in deze wereld een vol waardig menselijk bestaan; des ondanks moet op vele plaatsen een onophoudelijke strijd tegen honger, ziekte en onderdrukking worden geleverd. Het is deze si tuatie, waarin de idealen van vrede, gezondheid en vrijheid nog lang niet voor allen in ver vulling zijn gegaan, die ons dwingt niet alleen de ontwikke ling van onze eigen samenleving te bevorderen, maar ons ook in te spannen op die gebieden waar wy iets voor anderen kun nen betekenen. De regering ziet haar opdracht dan ook mede be paald door de gedachte, dat slechts een eensgezinde en in fi- nancieel-economisch opzicht ge zonde samenleving een vrucht bare bijdrage kan leveren tot het welzijn van de wereld. De regering is diep verontrust over de in Vietnam voortduren de en in hevigheid toenemende strijd, die een ontstellend men selijk leed veroorzaakt. Zij grypt elke mogelijkheid aan om het tot stand komen van vredeson derhandelingen te bevorderen. De gevechtshandelingen in het Nabye Oosten hebben an dermaal aangetoond, hoezeer het nodig is aldaar te komen tot een blijvende regeling die alle partijen aanvaarden. Daarbij zal het uitgangspunt moeten zyn het bestaansrecht van alle souvereine naties in dat gebied en de mogelijkheid van een menswaardig bestaan voor allen die daar wonen. De regering acht voortgang inzake wapenbeperking en wa penbeheersing van het grootste belang. Zy blijft dan ook krach tige steun geven aan het spoe dig tot stand komen van een verdrag ter voorkoming van ver dere verspreiding van kernwa penen. De Nederlandse defensie vormt een wezenlijk deel van de geïn tegreerde verdediging van de NAVO-landen. Een aan de om standigheden aangepast Atlan tisch bondgenootschap is ook na 1969 noodzakelijk voor de veiligheid en voorwaarde voor een verdere ontspanning tussen Oost en West. Het overleg mpt de landen van Oost-Europa wordt voortgezet en verdiept. Ons land geeft aan de voltooi ing van de gemeenschappelijke markt en aan de opbouw van de Europese economische unie zyn volle medewerking. Van centrale betekenis acht de regering in tussen de behandeling van dc verzoeken om aansluiting bij de EEG van Groot-Brittannië, Ier land en de Scandinavische lan den. Een wederom beletten van deze aansluiting, waardoor de splitsing in West-Europa zou worden gehandhaafd, zou de re gering zeer verontrusten en on getwijfeld een ongunstige weer slag hebben op de voortgang van de Europese integratie. De regering verwacht, dat de komende Benelux-regeringscon- ferentie zal leiden tot nog nau were samenwerking. Ontwikkelingshulp De positie van de ontwikke lingslanden vraagt bij de bepa ling van het beleid steeds gro tere aandacht van de regering. Zij stelt voor de bijdrage voor ontwikkelingshulp in 1968 aan zienlijk te verhogen. Bovendien wil de regering de in ons volk bestaande krachten meer dan tevoren tot werkzaamheid bren gen. De hulpverlening zal doel treffender worden gemaakt door deze te richten op een kleiner aantal landen. Ook in internationaal ver band. zoals op de aanstaande Tweede Wereldconferentie voor Handel en Ontwikkeling, zal de regering ijveren voor maatrege len ter versnelling van de so ciaal-economische groei in de ontwikkelingslanden De regering hecht byzondere waarde aan het handhaven van de hartelijke betrekkingen tus sen de landen van het Konink rijk. Zy zal aan de ontwikke ling van Suriname en de Neder landse Antillen bijstand blijven verlenen. Ongeveer een jaar geleden be gon de conjuctuur een aarzeling te vertonen. De aanvankelijk snelle toeneming van de werk loosheid die vooral regionaal een belangrijke omvang aan nam baarde de regering gro te zorg. Zij voelt zich nauw be trokken bij het leed dat uit deze werkloosheid voor de werkne mer en zijn gezin voortvloeit. Inmiddels zijn verschillende maatregelen genomen om aan de problemen tegemoet te ko men. De vertraging in de ont wikkeling van produktie en in vesteringen is beperkt gebleven. Thans wordt in het buitenland een geleidelijk herstel verwacht. De regering beoogt door haar beleid ertoe bij te dragen, dai ook in ons land een verbetering zal optreden. Ten einde dit her stel niet te verstoren door de overgang op het nieuwe Euro pese systeem voor de omzetbe lasting, waartoe zeer binnenkort een wetsvoorstel zal worden in gediend, wordt de investerings aftrek voor gebouwen hebben rer. steld. Mocht de werkgelegenhei in het bijzonder voor de jeugd zich toch niet bevredigend ontwikkelen, dan zal de regering verdere maatregelen treffen. Doelstellingen Ondanks de ontspanning op de arbeidsmarkt blijft het zorg wekkend, dat de betalingsba lans zich nog onvoldoende heeft hersteld en dat kostenstijgingen hun invloed op de prijzen blij ven uitoefenen. Dit houdt een ernstige waarschuwing in. Om in de toekomst een bevredigende groei van werkgelegenheid en welvaart te bereiken is in de eerste plaats een toeneming van de nationale besparingen nodig. Verbetering van de financiële positie van de overheid zal daar toe een bijdrage kunnen leve ren. Daarnaast is een grote te rughoudendheid geboden by de loon- en salarisontwikkeling. Een verdere kostenstijging moet in het belang van de concurren tiepositie worden vermeden. De ze doelstellingen drukken ook hun stempel op het begrotings beleid. In de regeringsverklaring is reeds de overtuiging uitgespro ken. dat een aanvaardbare be grotingsontwikkeling alleen kan worden bereikt door herziening van het uitgavenbeleid. Bij het opstellen van de begroting 1968 is duidelijk bevestigd, dat zon der een verdere belangrijke ver zwaring van de belastingdruk slechts dan voldoende ruimte voo>- essentiële vooreer»-be schikbaar kan komen, indien op perkingen worden aangebracht Zo zyn er een aantal beslissin gen tot herziening van iicc u.u- gavenbeleid genomen. Deze vin den hun weerslag in de rijks begroting die U heden wordt aangeboden; voor een deel zul len zij pas in volgende begro tingen doorwerken. tot 12 Tc te verhogen. De ver der benodigde middelen zullen worden verkregen uit maatrege len die reeds ter verbetering van de belastingstructuur nood zakelijk zijn. Daartegenover zal een lasten verlichting voortvloeien uit een verhoging van de Hanslaggrens voor de inkomstenbelasting. Niet alleen de rijksfinanciën, doch ook de positie van het Ge meentefonds en de financiën van een aantal vooral grote gemeenten, geven aanleiding tot zorg. De regering hoopt, dat door een samenstel van maat regelen binnen afzienbare tijd een belangrijke verbetering kan worden bereikt. Daartoe kan ook worden gerekend een ver ruiming van het gemeentelijke belastinggebied, waardoor de verantwoordelijkheid van de gemeentebesturen voor het ?igen uitgavenbeleid beter tot haar recht kan komen. veau der jaarproduktie van 125.000 te handhaven. Ten gevolge van deze hoog opgevoerde produktie is in gro te delen van het land een situa tie ontstaan, die het verant woord maakt het systeem van strakke regulering van de huren te verlaten. De regering zal de uitwerking daarvan nauwlet tend volgen. Voorsteilent ot wij ziging van de Huurwet en van de desbetreffende bepalingen van het Burgerlijk Wetboek zullen U in de loop van dit zit tingsjaar bereiken. De regering wil komen tot het vaststellen van een geheel van maatregelen, nodig om de eer ste fase van het beleid betref fende de ruimtelijke ordening te kunnen uitvoeren. Wegenaanle» De Landbouw De snelle ontwikkeling van de techniek, de voortschrijdende economische integratie en de gewijzigde kostenverhoudingen vergen vele veranderingen in de bestaande produktiestructuur van land- en tuinbouw, visserij, handel en industrie. Of de mo gelijkheden, die uit de voltooiing van het gemeenschappelijke Europese landbouwbeleid voort vloeien in voldoende mate zul len worden benut, is vooral af hankelijk van het tempo, waar in de structurele aanpassingen in het agrarische bedrijfsleven zich voltrekken. De begroting verzekert de voortzetting van het beleid dat deze aanpassing beoogt te ondersteunen. Ook de veranderingen die zich in het midden- en kleinbedrijf voltrek ken. wil de regering helpen ten goede te richten. De versterking van de indus triële structuur van ons land is zeer belangrijk. De regering hecht veel betekenis aan het doen van onderzoekingen die een beter inzicht verschaffen in de ontwikkeling per bedrijfstak. Verder zal de regering de uit voering aanmoedigen van indus triële projeoten die van veel waarde zijn voor ons land en met name voor regionale gebie den met een nog zwakke econo- Belastingen Hoewel door de voorgestelde maatregelen de uitgavenstij ging die bij ongewijzigd be leid zou zijn ontstaan, belang rijk kan wordeïi beperkt, noopt de resterende stijging in 1968 toch tot enkele belastingmaat regelen. De Regering stelt voor de verhoging van de benzine accijns die voor 1967 geldt, te handhaven en de omzetbelas ting op enkele artikelen van 10 Grote inspanning van indus trie en wetenschap op het ge bied van speurwerk en techni sche ontwikkeling blyft gebo den. De uitvoering van belang rijke ontwikkelingsprojecten bij de industrie zal de regering be vorderen. Woninge Met betrekking tot de wo ningbouw is het streven erop gericht in 1968 het bereikte ni- vegenaanleg zal met kracht worden voortgezet, mede ter versterking van onze econo mische positie. Ook de verbete ring van de vaargeul naar de Nieuwe Waterweg zal in dit ver band een gunstige invloed heb ben. Byzondere aandacht vraagt de moeilijke situatie waarin de spoorwegen, de open bare vervoerbedrijven in de grote steden en de binnen scheepvaart zich bevinden. Ten behoeve van de zeescheepvaart lal de regering de totstandko ming bevorderen van een wet die verweer tegeh ernstige vor men van vlagdiscriminatie mo- gelyk maakt. Ter uitbreiding van de socia le zekerheid hoopt de regering, dat de Algemene Wet Byzonde re Ziektekosten, waarvan het ontwerp by U aanhangig is. spoedig tot stand komt. Voor de welzijnszorg acht zij deze wet, naast hetgeen in de afgelopen jaren is bereikt, van grote be tekenis. De regering is voorne mens U in de loop van dit par lementaire jaar een ontwerp van wet inzake het minimum loon aan te bieden. Voorts zal U een wetsontwerp bereiken ter bestrijding van de 1 uchtverontr einigin g. Ook op andere terreinen ziet de regering erop toe, dat de rechtsontwikkeling niet ten achter blijft bij de snelle maat schappelijke veranderingen. Zo zijn voorstellen van wet te ver wachten op het gebied van het ondernemingsrecht, en wel be treffende de jaarrekening en de herziening van het enquête recht bij de onderneming. Ter bescherming van de persoonlij ke levenssfeer zal een wet aan hangig worden gemaakt om het afluisteren tegen te gaan. Een voorontwerp van wet tot uitbreiding van de verantwoor dingsplicht jegens de gemeente raad zowel van de burgemeester als van het college van burge meester en wethouders is ge reed. De instelling van de Staats commissie van Advies inzake de Grondwet en de Kieswet wettigt de verwachting, dat de bezin ning op deze staatswetten be langrijke vorderingen zal maken. Onderwijs Naarmate de maatschappij zich sneller wijzigt en wijzigin gen dieper ingrijpen in het le ven van de enkeling, worden aan onderwijs, wetenschapsbe oefening, culturele en maat schappelijke ontwikkeling ande re en zwaardere eisen gesteld. De regering wil de mogelijk heden blijven biedeh om de pro blemen die hieruit voortvloeien, tot een oplossing te brengen. Zy acht hierbij de invoering van de Wet op het Voortgezet Onder wijs en van de Wet op het Leer lingenwezen van veel belang; byzohdere aandacht zal zij schenken aan her- en bijscho ling. Zo mogelijk nog in de loop van dit zittingsjaar zal zij U een nota aanbieden betreffende de herstructurering van het weten schappelijk onderwijs en de ver korting van de studieduur. Ons land kent vele waardevol le culturele en maatschappelijke voorzieningen, die echter nog niet in voldoende mate gebruikt worden. De regering zal nagaan of de oorzaken hiervan liggen in onbekendheid of ongewoonte dan wel in gebrek aan midde len bij hen die zich tot nu toe afzijdig hielden. Het beleid dat de regering voert ter verbetering van de cul turele en maatschappelijke le- vensomstahdigheden van de ge hele bevolking, heeft naar haar mening slechts kans van slagen, als ook -algemeen de bereidheid leeft om medeverantwoordelijk heid te dragen voor de opzet en de uitvoering van de nodige voorzieningen. Dit geldt in hhet bijzonder ook voor de jonge ge neratie. De regering stelt zich voor deze zoveel mogelyk te be trekken bij de vormgeving van het beleid inzake onderwijs, vor ming, ontwikkeling en ontspan ning. Zij is bereid deze activitei ten naar vermogen te steunen. Leden der Staten-Generaal, De regering zal in de toekomst haar beleid steeds meer baseren op meerjarenplannen. Zy hoopt daardoor bij te dragen tot een evenwichtige groei en veelzijdige ontwikkeling van onze samen leving. Zij verwacht, dat de drang naar vernieuwing die in de laatste jaren alom valt waar te nemen en die gepaard gaat met een groeiende behoefte bij ons volk om mee te denken over de toekomst van ons land, aan deze ontwikkeling ten goede zal komen. Onder deze omstandigheden is een nauw overleg tussen over heidsinstanties en vertegen woordigende lichamen meer dah ooit noodzakelijk. Veel kan tot heil van het Koninkrijk en ons volk tot stand worden ge bracht bij een vruchtbare sa menwerking tussen regering en Staten-Generaal. Met de bede, dat Gods zegen op onze gezamenlijke arbeid moge rusten, verklaar ik de nieuwe zitting van de Staten- Generaal geopend". Ook het leger moet het volgend jaar zuinig aan doen. De Land- nacht zal het met 6600 man min der moeten stellen dan in het be grotingsjaar 1967. De uitbreiding an de legering van onderdelen i Duitsland zal tot stilstand ko nen, terwijl aan munitieverbruik, wrraadvorming en herhalings oefeningen paal en perk zal wor den gesteld. Landmacht, Luchtmacht en Ma rine mogen samen 3169 miljoen gul den kosten (vorig jaar was de raming Daarvan is 1450 miljoen be stemd voor de Landmacht, 730 mil- /oor de Luchtmacht; 705 voor de Marine en 219 voor wachtgelden n militaire pensioenen. De rest gaat ritten in algemene uitgaven en we tenschappelijk onderzoek. Tanks Voor de landmacht komt er een invullende begroting, waarin mach- zal worden gevraagd voor de inschaffing van hieuwe tanks die de Centurions moeten vervangen. De- zal vermoedelijk in de loop in het jaar beslissen welk merk s het moet worden. t bedrag dat voor de Lucht dicht is uitgetrokken zal mede op- Kan aan investeringen ten behoeve v»n de Northrop F-5 vliegtuigen, die i 1969 en 1971 beschikbaar ko men. Salarissen De algemene salarismaatregelen zul len voortaan ook gelden voor dienst plichtigen. Uit zuinigheid wordt er evenwel aan gedacht om salarisver beteringen alleen uit te strekken tot dienstplichtigen tot en met de rang van korporaal, die al langer dan 16 maanden in dienst zitten. Bezuinigingen Bezuinigingen kunnen worden be reikt door het oproepen van min der dienstplichtigen. Omvang en duur van herhalingsoefeningen zul len worden beperkt, opleidingen ge concentreerd. administraties vereen voudigd en geconcentreerd en een vijftiental verouderde kazernes plus een aantal magazijnen zullen wor den afgestoten. Andere bezuinigingen worden ver kregen door investeringslasten over een langere tyd te spreiden. Zo zul len de twee voor de Marine bestem de superfregatten niet in '68 maar een jaar later worden aanbesteed, terwijl de plannen voor de aanschaf fing van kerhonderzeeboten voorlo pig helemaal van de baan zijn. Nieuwe lichte tanks komen er voor eerst ook niet en op het stuk van de huur van oefenterreinen wordt de grootst mogelijke terughoudend heid getracht. Enig lichtpunt in de ze knellende materie is de komst van een militaire oefengelegenheid van 2600 ha in het droog te leg gen Lauwerszeegebied. Lelystad Voor het eind van het jaar zullen de eerste huizen van het nieuwe Lelystad worden bewoond. De bedoeling om van Lelystad in kor te tijd een plaats van enige omvang en allure te maken wordt kracht bijgezet door de 11 miljoen gulden, die het komende jaar extra worden uitgetrokken voor de IJsselmeerpol- ders. Het totaalbedrag voor het ko mende jaar komt daarmee op 80 mil joen. De onderwijsbegroting toont een aantal ingrijpende verschui vingen. Voor onderwijsdoeleinden wordt in 1968 een bedrag van 5,7 miljard uitgegeven tegen 5,3 miljard vermoedelijk in 1967. De rijksuitgaven voor het hele onderwijs zijn over een periode van dertien jaar verzevenvoudigd. De gedeeltelijke invoering van de wet op het voortgezet onderwys zal in 1968 enkele tientallen miljoenen Rotterdam Het Ryk zal vol gend jaar bijna twee keer zoveel geld besteden aan het Rotterdamse ha vengebied als in 1967 (108 miljoen tegen 56 miljoen gulden). Het geld zal ondermeer worden uit gegeven aan een versnelde verdieping van de vaargeul. Verder zyn onder handelingen met de gemeente Rot terdam gaande over de financiering van de verdere aanleg van de geul. die Europoort toegankelijk moet ma ken voor mammoetschepen, vergen. De subsidiëring van het vor mingswerk voor de leerplichtvrije Meer geld voor ruilverkavelingen 1968 komt 26 miljoen gulden r dan dit jaar ter beschikking verbetering van de structuur in de landbouw. Met het totale bedrag 273 miljoen wil de regering aan geven hoe belangrijk zyde verbe tering van de landbouw vindt. Twaalfmiljoen van de verhoging is bestemd voor voorschotten voor de Stichting Beheer Landbouwgronden, die zich bezig houdt met verbetering van doelmatig gebruik van landbouw grond Na aftrek van styging van appa raatkosten (f5 miljoen) blyft een be drag van 9 miljoen over, dat ge bruikt zal worden voor verhoging van de subsidies voor ruilverkavelin gen, waarvoor 154 miljoen beschik baar is. Niet alleen verhoging van het bud get, maar ook een daling van het pryspeil voor cultuurtechnische wer ken, draagt ertoe by dat de activi teiten ter verbetering van de land bouwstructuur kunnen worden uit gebreid. jeugd, dat overdag plaats heeft, zal opnieuw worden verbeterd. Hierte genover staat, dat de subsidiëring van het avondwerk enigszins zal worden beperkt. Aangezien de verhoging van de cursusgelden voor het beroepsonder- wys in 1965 is achtergebleven by de kostenstygingen, zullen de cursus gelden op 1 augustus 1968 worden verhoogd. Ook zal op die datum cur susgeld worden geheven van leer lingen, die een opleiding volgen op grond van een leerovereenkomst. In verband met onder meer de sterk gestegen kosten van het kleu teronderwijs heeft de regering beslo ten, per 1 januari 1968 het kleuter schoolgeld te verhogen met drie gulden per maand. Dit brengt zes tien miljoen op. Universiteiten Het totale bedrag; van de investe ringen voor het wetenschappeiyk on derwys bedraagt voor 1968 en vol gende jaren 411 miljoen. Een deel de styging in deze sector houdt verband met de grotere toeloop van studenten. De regering wil per 1 januari 1968 de byzondere universiteiten en hoge scholen en de universiteit van Am sterdam volledig subsidiëren. Er komt, zoals gemeld, een wets voorstel, op grond waarvan per 1 september 1968 het inschryfgeld aan de universiteiten en hogescholen wordt verhoogd van f 10 tot f 100 en de examengelden van f 60 tot f 100. Er komt een commissie, die de hele problematiek rond de collegegelden zal bestuderen. Daarin zullen ook stu dentenvertegenwoordigers zitting krygen. De kleuters spelen rustig door, onbewust van het feit. dat hun onderwijs duurder wordt. Voor ryksstudietoelagen Is voor 1968 een bedrag van f 120,5 mil joen opgenomen. Voor dit doel zal worden uitgegeven dan In 1967. Deze verhoging is onder meer nodig in ver waarschynlyk f 32,6 miljoen meer band met de afschaffing van de vrijstelling van het betalen van collegegeld door bursalen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5