voor f.118,37 In de maand B. en W. van Vlissingen op bezoek in Leiden Doodkisten-op-wielen kostten bestuurders zeer stevige boetes NOG ONRUST BIJ V.P.R.O. Polyester autobussen voor dochters N.S. AMRO-LENING GOUDEN RING jjNSDAG 19 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Het prettige contact, dat direct na de tweede wereldoorlog is gelegd met de actie „Leiden helpt Vlissingen", is vandaag weer eens nauwer aangehaald. B. en W. van deze Zeeuwse gemeente waren vandaag de gast van het Leidse College van B. en W. Voor de burgemeester van Vlissin gen, mr. B. Kolff, was dit het laat ste bezoek, dat hij in deze kwaliteit aan de Sleutelstad bracht: op 1 oktober aa. zal hij zijn ambt neer leggen. Om kwart over elf werd het gezelschap in de kamer van B. enW. ontvangen. Burgemeester G. C. va:i der Willigen heette alleh hartelijk welkom en herinnerde aan de ban den, die Leiden aan Vlissingen bin den. In een moeilijke periode kwam het eerste contact tot stand. In ver band met het naderend afscheid van burgemeester Kolff bood spre ker hem namens de gemeente een exemplaar van „Rijnlands fraaiste gezichten" aan. Na deze ontvangst bracht het gezelschap een bezoek het Jeugddorp aan de Voor- schoterweg. De directeur van de LJ.A., de heer G. Steinbach, leidde de Vlissingse gakten rond en gaf een toelichting op deze speciale vorm van jeugdrecreatie. Na de lunch in restaurant „De Doelen" op het televisiescherm volgde men het uit- (Van onze Hilversumse correspondent) een enkele uren durende ver- fadering heeft gisteravond het per soneel van de televisie-afdeling van de VPRO een telegram gezonden aan Toorzitter ir. K. Kooy. Men is ver ontrust over de houding, die de di rectie in de publiciteitsmedia ver kondigt betreffende enkele medewer- ,De medewerkers van de VPRO zyn ernstig geschokt gewor den door het in de publiciteit bren- van opvattingen, zoals die in VPRO-direotie blijken te leven, met betrekking tot vier hunner col- te weten: A. Kleywegt, H Teeuw, W. Ris en B. Poelstra. Zij an mening, dat het in de pu bliciteit brengen van deze opvattin - zonder er de betrokken mede werkers in te betrekken volstrekt ontoelaatbaar Is. Zij menen, dat de vertrouwensbasisdie tussen werk gever en werknemers dient te be staan hierdoor ernstig in gevaar is gebracht;. Publicaties in ettelijke dagbladen, waarin de directie laat dunkende uitlatingen deed, achten tij onaanvaardbaar. Zij hopen met spoed te vernemen welke stappen u wilt nemen om het geschokte ver trouwen te herstellen", aldus het telegram. Dat er een conflict gaande is tus sen directie en de televisiesectie ontkent de VPRO. De voorzitter, ir. Kooy, heeft al eerder uitdrukke- de wens te kennen gegeven het voorzitterschap wegens drukke werk zaamheden te willen neerleggen. Hij drong toen aan op het uitzien naar n nieuwe voorzitter. „Er is geen sprake van, dat Bouke Poelstra zich beschikbaar heeft gesteld voor de functie van t.v.-hoofd", aldus een woordvoerder van de VPRO. Het ontslag van de televisl e - om roepster Lily van den Berg staat geheel los van deze zaak. .Zij stond op voorlopig contract, en dit is niet verlengd". In haar plaats is aangesteld Betty Snoek. De direc tie van de programmaleiding heeft rich tot nu toe nog van commentaar onthoud eai. de Troonrede volgde een rondvaart door de Leidse singels en grachten. Het bezoek werd beslo ten met een bezichtiging van het Molenmuseum in „De Valk". Om vier uur vertrok het gezelschap weer naar de Scheldestad. Tijdens hun bezoek aan Leiden bezichtigen de Vlissingse burge meester en loethouders het Leidse Jeugddorp aan de Voorschoter- weg. Ook burgemeester en wet houders van Leiden waren hierbij tegenwoordig. Het gezelschap met in het midden de Leidse burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, en rechts van hem de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, bekeek de hutten ook van binnen. (Foto LD/Holvast) Geel spoedig gemeengoed De felgele kleur, die de NZH kort geleden met haar stadsbussen in Leiden heeft ingevoerd, zal binnen kort gemeengoed zijn op de lyncn van vele NS-dochters. De ongeveer tweeduizend bussen van de zeven tien NS-busdochters, die de helft van het buspersonenvervoer in Nederland voor hun rekening nemen, zullen ge leidelijk worden vervangen door een nieuw type standaardbus. Dat is niet de „kanarie", welke de NZH nu reeds in Leiden (allexvoor stadsdienst) gebruikt, maar een gro ter type, geschikt voor de interlokale lynen. Het opvallendste technische snufje is de polyester carrosserie, maar merkwaardige verschillen met de tot nu toe gangbare bussen van de NS-dochters voor het streekver voer zijn voorts de grote en hogere ruiten, de stuurbekrachtiging, de gro tere lengte en de zwaardere motor om het acceleratievermogen te ver groten. De eerste serie (130 bussen) van het nieuwe type wordt binnenkort af geleverd door de auto-industrie Ver heul in Waddinxveen, die het nieuwe type standaardbus voor de streekver- voerondernemingen heeft ontworpen in overleg met de NS-busdochters en aan de hand van de In de loop der jaren met .standaardisatie opgedane ervaringen. Elke bus koet ongeveer f 75.000. De eerste bussen worden geleverd aan de N.Z.H. de Citosa en de WSM. De NZH krygt 54 wagens, die het eerst zullen worden gebruikt op de lijnen tussen Leiden en Den Haag en de diensten langs de kust. Alle bussen worden in de Leiden al bekende kanariegele kleur gespoten, waardoor in Den Haag ook geen verwarring kan ontstaan met de veel zachter gele stadsbussen. Het is overigens nog niet bekend of de nieuwe kleur ook zal worden gebruikt voor de nieuwe bussen van de ande re NS-dochters. Nieuw aan de standaardbussen zijn voorts de vormgeving (wat vierkan- ter), betere geluidsisolatie, betere ve ring, verwarming en luchtverversing, gemakkelijker in- en uitstappen en geen stijlen bij de zitplaatsen, dus beter uitzicht. Demonstraties zwemmend redden Begunstigd door prachtig weer werd de cursus Jeugdbrevetten door de Leidse Reddingsbrigade in overleg met „de Does" in Leiderdorp bij de aanvang van het seizoen opge zet afgesloten met de examens zwemmend redden, ingesteld door de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen (KNBVD) De kandidaten slaagden allen. De heer P. v. d. Berg van het District West, prees het initiatief tot deze cursus en de accommodatie van het zwembad „de Does", waarin de exa mens werden afgenomen. De diploma's werden door hem uit gereikt aan: Jeugdbrevet I: de meis jes: M. de Gunst, E. S. C. Lanzing, A. v. Lith, E. Stokman, L. Veldkamp en M. J. Vinkensteyn; de jongens: T. den Hollander, B. L. Lans, F. Neij- meijer, J. Pander, T. Rasser, N. v. Rooijen, P. Smit, B. Verdoorn, O. P. Vos. H. Welling. Jeugdbrevet III: de Jongens: B. Fintson, H. J. v. d. Pluym en W. v. d. Pluym. Na de uitreiking volgden er onder leiding van de heer L. Lans enkele demonstraties. Het nut van zwemmen en zwem mend redden werd niet alleen duide lijk uiteengezet, maar tevens onder streept met het uitvoeren van bevrij dingsgrepen in het water en op de kant, het demonstreren van de mond-op-mond-beademing met de adem-jet (pop) en een demonstratie van de auto (duik) cabine van de Leidse Reddingsbrigade. Mej. K. v. Vliet en de heer W. Karreman voer den een pantomime op. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats kunstgeschiedenis de heer Ch. Thiels (Rotterdam); doctoraal klassieke taal- en letterkunde de heer J. M. P. B. v. d. Putten o.l. (Wassenaar). Eeuwfeest Leidse zondagsschool In de Leidse Oude Vestkerk zal woensdag 27 september het feit wor den herdacht, dat de zondagsschool „Zaai uw zaad ln de morgenstond" een eeuw bestaat. Hoewel de me thode thans is aangepast aan de meer moderne opvattingen van het zondagssohoolwerk, staan na deze honderd jaar nog steeds centraal de bijbelse vertelling, gebracht in een voor de jeugd aansprekende vorm, en het zingen van bekende liede ren. Momenteel wordt de zondags school bezocht door circa veertig kinderen. ADVERTENTIE (als u in 24 maanden zou aflossen). Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van ƒ118,37. Rekent U nu even mee: 24 X 118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Kantonrechter was niet mals Tijdens de zitting van de Leidse kantonrechter, mr. W.de Ko ring, viel het zwaarste vonnis dit maal een 21-jarige straatmaker uit Leiden ten deel. Hoewel deze ver stek liet gaan, kreeg zijn zaak een openbare behandeling, waaruit bleek dat hij op het Levendaal werd aan gehouden, omdat zijn auto er opval lend slecht uitzag. Een nader onder zoek wees uit, dat de auto een der mate groot aantal ernstige gebreken vertoonde, dat het voertuig, aldus de politie, op een „doodkist-op-wielen" geleek. Bij zijn aanhouding bleek bo vendien, dat de straatmaker met dit levensgevaarlijk geval onverzekerd rondreed. De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug- ïn, was in zijn requisitor niet zuinig met zijn kritiek op het gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel, dat ver dachte aan de dag had gelegd. Hij eiste t.a.v. het onverzekerd rondrij den zowel een geldboete van f 150 subs 3Q dagen als een onvoorwaarde lijke intrekking van verdachtes rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maan den. Inzake de waslyst met gebreken vroeg hij ter correctie een totale boe te van f 150 subs 30 dagen en de ver nietiging van Rijkswege van het in beslag genomen vehikel. De kantonrechter vonniste bij ver stek met een totale geldboete van f 320 subs, 2 maanden, een onvoor waardelijke intrekking van het rijbe wijs voor de tijd van 6 maanden en gevraagde vehikel-vernietiging van Rijkswege. Scholieren en student Een 19-jarige scholier uit Sassen- heim bezat een auto, die eveneens in een dermate slechte staat van onder houd verkeerde, dat de politie inbe slagneming noodzakelijk achtte. Bo vendien was de scholier niet tegen WA verzekerd. Bij aanhouding van de „auto", zat zijn vriend, 18-jarige scholier eveneens uit Sas- senheim achter het stuur zonder hier toe de wettelijke bevoegdheid te be zitten. Beiden stonden gisteren voor de balie teneinde zich te verantwoor den. Eerstgenoemde verzekerde de rechter: „De auto werd vrijwel niet meer gebruikt en was bestemd voor de sloop. Wij deden t Zijn vriend had er geen gevaar in gezien om de auto even te besturen. „Wij zochten wegen op waar vrijwel geen verkeer was", zo voerde hij als zijns inziens verzachtende om standigheid aan. „Dergelijke ernstige feiten kunnen absoluut niet worden getolereerd", zei de officier in zijn requisitoir. Ter correctie eiste hij dan ook tegen de 19-jarige verdachte een geldboete in totaal f 150 subs 30 dagen en onvoorwaardelijke ontzegging tn de rijbevoegdheid voor de tijd in 6 maanden. De 18-jarige hoorde een geldboete tn f 140 subs 28 dagen tegen zich eisen. „Wy zijn scholier en kunnen zoveel geld niet betalen", protesteerden bei den achtereenvolgens. Beiden kregen can de kantonrechter ten antwoord: „Dat is geen bezwaar, want U kunt Uw straf gaan uitzitten". De 19-jarige „auto-eigenaar" werd niet alleen conform gevonnist maar am tevens nog, dat zijn in be slaggenomen auto van Rijkswege zal worden vernietigd. Zijn vriend kwam met f 125 subs 25 dagen af. Een 20-jarige student uit Den Haag werd op de Europaweg aangehouden met een vehikel met als voornaamste gebreken: een ondeugdelijke stuurin richting, gladde banden, lekke uitlaat, een hier en daar doorgeroest chassis. „Totaal onherstelbare gebre ken en een groot gevaar op de weg" stond o.a. in het deskundig opge steld politierapport. „Ook hier betreft het weer zo'n auto, waarmede maar al te vaak onschuldige weggebruikers ernstig worden belaagd," aldus de officier, die zowel een totale geldboete f. 190, subs 38 dagen als de nietiging van Rijkswege van het in beslag genomen voertuig eiste. De kantonrechter verlaagde 't geld boetebedrag tot f75, subs. 15 dagen, doch vonniste hiernaast met een voorwaardelijke ontzegging van ver dachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. „Hopelijk leert U ln c|ie 6 maanden wat onder veilig verkeer wordt verstaan," aldus het laatste woord van de rechter. Op politieauto De vijf glazen bier, die een 20- jarige monteur uit Oude Wetering in de avond van de 9de juli had ge dronken alvorens achter het stuur van zijn auto te kruipen misten hun uitwerking niet. Op de Ripsenlaan reed hij namelijk pardoes tegen een rechts van de weg staande politie auto op. „Hij stond onverlicht in de berm", beweerde de verdachte en wel ken nelijk tegen beter weten in. „De politie zet geen onverlichte auto langs de weg," repliceerde de kantonrech ter prompt. Welk feit overigens ook uit het proces-verbaal bleek. De of ficier eiste ter correctie zowel een geldboete van f. 100, subs 20 dagen als de onvoorwaardelijke ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. „Ik kreeg een hersenschudding en kan mij niets meer van die aanrij ding herinneren," probeerde verdach te nog als „verzachtende omstandig heid" aan te voeren. „Wonderlijk dat U zich alleen nog herinnert, dat die politieauto onverlicht stond", merkte de kantonrechter hierna droog op alvorens conform te von- „Wij zagen dat hij met twee wie len door de berm ging en reden hem achterna teneinde hem op deze fout te attenderen," verklaarde een Rijks politieman in de zaak tegen een 40-jarige scheikundig ingenieur uit Haarlem. De ingenieur negeerde ech ter het politionele stopteken en ging er (aldus verbalissant) met een vaart van naar schatting 140 km/u door. Dom genoeg, zo merkte de kan tonrechter o.m. op, want via het ken tekennummer werd verdachte nauwe lijks een uur later achterhaald. Ter zitting liet hy verstek gaan. Dit speet de officier zeer, want hij had verdachte gaarne persoonlijk verteld hoe hij over diens onhebbelijk ge drag dacht. Nu liet hij dit indirect weten en wel via de eis van f 150, subs 30 dagen Het vonnis luidde con form. Brommers op liol Het aantal jeugdige bromfietsbe rijders, dat onlangs in de avonduren de Vijf Meilaan onveilig maakten door met snelheden van circa 50 km per uur door de bochten te „scheu ren" en zich bovendien nog schuldig had gemaakt aan „gesleutel" tenein de zowel de snelheid van de brom fiets als het lawaai zo hoog mogelijk op te voeren, werd gisteren het meest opvallend vertegenwoordigd door een 19-jarige scholier uit Leiden. „Ik reed echt niet zo hard", ver zekerde de jongeman. Hoe hard hij dan wel had gereden liet hy wijse lijk in het midden. Inzake zijn ge knoei aan z'n brommer met als enig doel: harder en meer lawaai, voer de hfl als excuus aant „Ik heb mfl door andere jongens laten verleiden om aan mijn bromfiets enige veran deringen aan te brengen. Mede, omdat het niet de eerste keer as, dat de jongeman was gepakt wegens te hard rijden, was het rechtscollege van oordeel, dat een ge voelige straf diende te worden uitge deeld. Het vonnis werd dan ook een geld boete van f75 subs 15 dagen en de voorwaardelijke ontzegging van het besturen van een motorvoertuig (incl. bromfiets) voor de tijd van 6 maanden met een proef tyd van 2 jaar en de verbeurdverklaring van aantal (vrij prijzige) in beslag genomen onderdelen. De boetes, die de overige Vijf Mei laan-racers kregen opgelegd varieer den van f 60 tot f 75 en vermelde ver beurdverklaring. „Wij gaan bij dergelijke overtredin gen steeds strengere straffen toepas sen", kondigde het rechtscollege nog Een 65-jarige bedrijfsdirecteur uit Katwijk was met onverminderde snelheid een voetgangersoversteek plaats op de Zeeweg opgereden met als gevolg, dat een jeugdige voetgan ger een tik van zijn auto kreeg. „M'n uitzicht werd belemmerd door een ge parkeerde vrachtauto", voerde ver dachte als excuus aan. „Een reden temeer om eerst goed uit te kijken alvorens die oversteek plaats op te rijden", vond de officier. Gezien de ernst van het feit, eiste hij een geldboete van f 150 subs 30 dagen en de voorwaardelijek ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. De rechter wilde ditmaal nog niet aan verdachtes rijbevoegdheid tornen en vonniste na een ernstige waar schuwing met f250 subs 50 dagen. ADVERTENTIE voor dame of heer Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook ln briljant». Altijd voordelig. "5 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3