Sonia Gaskell wil ontsla maar Sonia Gaskell Jeroen Bosch, Voorloper van 7 surrealisme AFTREDEN OVER TWEE JAAR? Begaafd maar lastig HET KORT Gedenkscliriften van Malraux verschenen BEURS VAN AMSTERD LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 19 SEPTEMBER f Sonia Gaskell heeft de wens te kennen gegeven dat zij over enige tijd de leiding van het Nationaal Ballet uit handen wil geven. Het is niet de eerste maal dat de balletleidster het gezelschap wil verlaten. Maar het is wel de eerste maal dat dit besluit is gevallen zonder dat er ernstige conflicten aan ten grondslag liggen. Mevrouw Gaskell is sinds de oprichting van het Nationale Ballet in 1961 directrice ge weest, wier wil wet was, en die door betonnen muren stootte om haar zin te krijgen. Maar terwijl het in het verleden nimmer mogelijk bleek een langdurige samenwerking met andere topfiguren in hetzelfde gezelschap tot stand te bren gen, zegt zij thans bereid te zijn die leiding te delen met de choreografen Rudie van Dant- zig en Robert Kaesen en de za kelijke leiding met mr. A. L. Gerritsen en mr. E. Cornelis. De balletleidster denkt aan een periode van twee jaar waarin zij zich geleidelijk aan uit het gezel schap hoopt los te maken. Daarna zal het Nationale Ballet het (welicht) zonder haar moeten stellen en zal de oude vrouw, die nooit haar leeftijd heeft willen prijsgeven, na een emo tioneel leven een rustige levensavond kunnen genieten. Haar naam blijft onverbrekelijk met het Nederlandse Ballet verbon den. Want alle kritiek ten spijt, haar Nationale Ballet heeft zij weten op te werken tot een groep die interna tionaal niveau heeft bereikt. Onverbiddelijk Sonia Gaskell heeft geregeerd als een dictator in haar balletwijk. Zij is een bezeten vrouw, die nooit schip pert en nooit water in de wijn zal doen. die onverbiddelijk is als arties te en die steeds het uiterse eist van haar medewerkers, maar ook van zichzelf. Een „lastig mens", voor wie samenwerking met anderen zonder meer betekent dat zij de leiding neemt. Maar ook en wellicht door al die eigenschappen een boeiend mens. Mevrouw Gaskell stamt uit een welgestelde Russisch-Joodse fami lie. Als meisje viel zij op door haar grote intelligentie en haar kunstzin nige aanleg, die overigens door haar ouders zeer werd gestimuleerd. Als meisje van acht kreeg ze haar eerste danslessen en op veertienjarige leef tijd slaagde ze voor het eindexamen van een middelbare school (te ver gelijken met een hbs), waarvoor een speciale toestemming van het minis terie nodig was. Toen ze vijftien was beheerste ze de gehele Russische poë zie. De revolutie bracht de rijke fami lie Gaskell tot de bedelstaf. Het gezin vluchtte in 1921 naar Italië en kort daarna naar Parijs. Sonia bracht als enig bezit haar talenten mee. die haar een plaats gaven bij het Rus sisch ballet. Haar danscarrière werd echter spoedig abrupt afgebroken door een ernstige ziekte, die een sanatorium- verpleging van vier jaren noodzake lijk maakt. De ambitieuze Sonia Gas kell gesteld voor het feit dat zij zelf nooit meer mocht dansen zocht daar na nieuwe wegen om haar daden drang uit te leven, zy ging ballet les geven en schreef voor enkele films choreografieën, om daarmee eld te verdienen voor 'n studie van de Rus sische en Franse literatuur en de est hetica. In 1927 ontmoette zij een Neder landse architect, die haar mee naar Holland nam. Ook hier gaf zij dans les. In de oorlog had zij zelfs een clandestien balletschooltje. Eigen groep In 1946 presenteerde Sonia Gaskell onder de naam „Balletrecital" haar De Nederlandse voordrachts- kunstenaresse Nel Oosthout zal mor gen van Schiphol naar Montreal ver trekken om daar in het Nederlandse paviljoen van de wereldtentoonstel ling twee voordrachten te houden uit het werk van o.a. Louis Couperus en Theun de Vries. Zij zal dit in het Engels doen. Op 8 oktober zal zij voorts in New York voor studenten optreden. Na haar terugkomst in Nederland zal op een nog nader te bepalen dag in ok tober door haar de première worden gegeven van Otto Dijks ,,de bekente nis", onder regie van Ton Lutz. Uit het atelier van de beeldhou wer Wouter Wilgenburg (23) in de Haarlemmerhouttuinen in Amster dam zijn drie ca. 40 cm hoge non- figuratieve beeldjes ontvreemd. Vol gens de beeldhouwer hebben de uit brons vervaardigde kunstvoorwerpen een waarde van ongeveer f3.000. Zy zouden op 30 september worden ge- exposeerd bij kunsthandel Vlieger op de Amstel. De 31-jarige David Stein, een in Egypte geboren Brits onderdaan, die ervan wordt beschuldigd voor 165.000 dollar doeken van meesters verkocht te hebben, die hijzelf heeft geschil derd zal vandaag door het gerechts hof van New York gevonnist worden. Stein wordt ten laste gelegd een enveertig doek en aquarellen en gou aches vervaardigd en verkocht te hebben. Drieëndertig hiervan werden aan Chagall, zeven aan Picasso en een aan Matisse toegeschreven. Stein opende in 1965 in Park Ave nue een schilderijen-zaak. Twaalf schilderijenhandelaren in de V.S. werden zijn slachtoffers. Zij betaal den voor genoemde doeken 1.000 14.000 dollar. De justitie in Miinchen is een kunstzwendel op het spoor, waarvan de omvang nog niet bekend is. Pro cureur-generaal Wilhelm Lossos be vestigde maandag dat volgens twee klachten van schilderijenverzame laars tegen twee kunsthandelaars in Miinchen, zogenaamde „oude mees ters" voor ver over de miljoen mark zijn verkocht. Deze schilderijen wa ren wellicht slechts copieën of, in het gunstigste geval, werk van leerlingen. Het openbaar ministerie onderzoekt of bij de verkoop overgelegde echt heids-certificaten zelf wel echt zUn. In het middelpunt van de zwendel staan een schilderij van Veronese, dat voor 750.000 mark werd aangeboden, een zogenaamde Rubens en „Holland se meestérs". Het eerste deel van de gedenk schriften van de beroemde Fran se schrijver André Malraux, die sedert negen jaren tevens Frank- rijks minister van Culturele Za ken is, is gisteren in de Parijse boekhandels verschenen. Mal raux' uitgever, Gallimard, had deze herinneringen pas op 10 ok tober op de markt willen brengen, maar de uitzonderlijke belangstel ling die hij in en buiten Frank rijk overal sedert de aankondi ging al had verwekt, deed hem besluiten de verschijningsdatum te vervroegen. Van dit eerste deel, waarop in principe nog twee an dere delen zullen volgen die pas na de dood van de auteur zouden verschijnen, heeft Gallimard di rect al 90.000 exemplaren laten drukken, een ongemeen hoge op lage in Frankrijk voor dit soort geschriften. Uit alle delen van de we, eld zijn bovendien al aanvragen binnen gekomen voor de vertaalrechten. Het is juist 10 jaar geleden dat André Malraux zijn laatste bijdrage leverde aan een literair oeuvre van romans, kunsthistorische en politieke werken, dat nu 20 titels omvat. Van zijn „anti-memoires" heeft hij twee speciale exemplaren laten drukken, die hij aan generaal De Gaulle en aan mevrouw Indira Gandhi, de eer ste minister van India, liet toestu ren. De vader van mevrouw Gandhi was dan ook Pandit Nehroe, een van de grondvesters van het onafhanke lijke India aan wie een lang hoofd stuk in dit boek is gewijd. Ook de herinneringen aan zijn ontmoetingen met Mao Tse-toeng, de president van communistisch China, worden door Malraux uitvoerig en niet zonder sympathie uit de doeken gedaan. De figuur echter die in zijn „anti-me moires" naast de schrijver zelf, de belangrijkste plaats inneemt, is zon der twijfel wel generaal De Gaulle. Het is trouwens bekend dat André Malraux, die vroeger tot de militante communisten behoorde, een van de zeer weinige mannen is van wiens denkbeelden en inzichten Frankrijks huidige staatshoofd het de moeite waard acht soms nog weieens kennis te nemen. eerste balletgezelschap, dat bestond uit oud-leerlingen van haar eigen studio. Zy kreeg geen subsidie en het bleek uiterst moeiiyk de groep op de been te houden. Het lukte haar echter wonderwel en na enkele jaren had zy voldoende goodwill op gebouwd om de overheid het ver trouwen te geven in de oprichting van het Nederlands Ballet, waarvan als directrice werd aangesteld. Dat was in 1954. Het stichtingsbestuur van het Ne derlands Ballet heeft moeiiyke jaren doorgemaakt met de dynamische di rectrice die rechtiynig haar eigen weg uitstippelde zonder zich aan an deren te storen. Conflicten bleven niet uit. Eind 1958 liepen de interne meningsverschillen zo hoog op dat mevrouw Gaskell ontslag nam. Om dat men haar niet kon missen werd zy een jaar met vakantie gestuurd. Na een half jaar was zy echter weer in functie en enkel maanden later bood ze opnieuw ontslag aan nadat er nieuwe conflicten waren gerezen. Ook nu was ze korte tyd later weer in haar functie terug. In 1961 werd uit een fusie het Nationaal Ballet geboren. Sonia Gas kell moest de leiding delen met Mascha ter Weeme, maar de laatste ging in 1962 wegens meningsverschil len met ziekteverlof. In hetzelfde jaar trad de zokehjk leider mr. H. J. Waage na een ruzie af. Grootse hulde Uit conflicten met dansers ontstond het Nederlands Danstheater, dat een eigen succesvolle weg ging. In 1963 werd opnieuw ontslagaanvrage van Sonia Gaskell aangekondigd, maar een half jaar later verklaarde ze dat dit slechts geruchten waren ge weest. Ze bleef en zo kon ze in fe bruari 1966 het middelpunt zyn van een grootse huldiing waarby vrien den en zelfs enkele vyanden haar verdiensten moesten erkennen in de twintig jaren dat zy het Nederlands Ballet van niets tot een behoorUjk niveau opwerkte. Menigeen zal hebben geglimlacht by het horen van het nieuws dat mevrouw Gaskell wil aftreden. De verwachting is dan ook dat er voor alsnog weinig zal veranderen. Want zo lang ze leeft zal zy zich vast bijten in het ballet en meedogenloos doorvechten om een steeds hoger ar tistiek peil te bereiken. Die wonderlijke meester, omstreeks 1450 geboren in Den Bosch of althans in de naaste omgeving van deze Noord brabantse hertogelijke veste en in dezelfde stad begin augus tus 1516 als een welgesteld poorter overleden, wordt in diverse officiële bescheiden aangeduid als Hieronymus (ook wel Jhero- nimus) van Aeken. Doch oneindig beter kent men hem als Jeroen Bosch, zeer waarschijnlijk zo geheten naar zijn woon plaats, waar hij al tijdens zijn leven veel eer genoot, waar op de Grote Markt, niet ver van de plek waar eens zijn huis stond, in 1930 zijn standbeeld verrees, en op zaterdag 16 september een grootse, aan zijn kunst gewijde tentoonstelling werd geopend. Al gaat dat surrealisme niet voor elk van de bewaard gebleven pane- van Jeroen Bosch in geiyke ma te op: het geheel van zyn sterk oor- spronkciyke, soms verbysterende, maar altyd fascinerende scheppin gen geeft genoeg aanleiding hem als een voorloper van bedoelde beweging te karakteriseren. Wat overigens nog niet inhoudt, als zou hy een vreem de eend zyn geweest in de byt van een vreemde, enkele honderden ja ren te vroeg betreden wereld, want met al was Jeroen wel degelijk een kind van zyn tyd. Van een tyd, waarin men letteriyk spoken zag, en heksenvervolgingen aan de orde van de dag waren. Evocaties Ll en eventueel in hoeverre Bosch overtuigd was van het werke- ïyk bestaan van de in zyn „Diable- ries" verbeelde demonen en gedroch ten was voor zyn tydgenotcn geen vraag. Evenmin voor de Spaanse koning Philips II, die Bosch zeer bewonder de en o.a. in het Escorial enkele wer ken van de Brabantse meester deed opstellen. Maar de schrijver-politicus- theoloog Francisco Gomez de Qieve- do y Villegas, onder de volgende Philips een belangryke positie be kleedde, en die pretendeerde voor al les wat naar kettery rook een nog spitsere inquisitoriale neus te hebben, dan zyne katholieke majesteit, re kende Bosch tot de verdoemden. Vol gens zyn nogal pedante logica was het nameiyk uitgesloten, dat ie mand, die de satan vreesde, hem met zoveel plezier portretteerde als Boech zeer kenneiyk had gedaan. Diens dulvelstaferelen bewezen, aldus Que- vedo, dat hy de boze niet duchtte en derhalve schuldig was aan een een verderfeiyke overmoed. Boven dien, in een openbaring was hem Quevedo de hel getoond en had hy Bosch daar gezien, die, ondervraagd naar het waarom, hem geantwoord had: „omdat ik nooit in het bestaan van de duivel geloofd heb!" Conclu sie van Quevedo: ofschoon Bosch de reformatie niet had beleefd was hy toch al door en door besmet geweest met de doodzonde van een ketterse gezindheid Edoch, zelfs voor de inquisitie was die beschouwing wat al te gortig: Bosch' werken zyn dan ook nimmer uit het Escorial of uit het Madrileen- se Prado-museum verwyderd. Erfdeel zyn meesterschap was het erfdeel van een geslacht van schilders en kunstnyveraars, die al gedurende minstens twee generaties voor hem een welverdiende faam hadden ge had in s'-Hertogenbosch. Evenals zyn vader legde ook Jeroen zich in zyn Jeugdjaren veelvuldig toe op het polychromeren van heiligenbeelden, maar al spoedig ook op het vervaar digen van schilderijen en houtsny- werk, zomede op het ontwerpen van processie-benodigdhedenbezigheden die behooriyk lucratief moeten zyn geweest, en die het in 1482 de fami lie mogeiyk maakten, een royale wo ning aan de Grote Markt te betrek ken. Iets eerder omstreeks 1480 huwde Jeroen met een dochter van voorname huize, Aleid van de Meere- venne. In het jaar 1484 erfde hy van zyn zwager het kleine landgoed Rodeken, dicht by Oirschot. Twee jaar later liet hy zich in schrijven als lid van een lekenvereni ging, de „Illustre Onze-Lieve-Vrouw- Broederschap". Hij behoorde toen tot de notabelen van de broeder schap, voor welke kapel (in de Sint-Janskerk) hy een aantal fresco's heeft geschilderd. Een van zyn voorkeurs-thema's was de verzoeking van de Heilige Antonius, waarover hy wel het nodi ge zal hebben opgediept uit de ver dietste Legenda Aurea en Via Pa trum van Jacobus de Voragine. Wat hem niet belet heeft, de daarin gele verde motieven zeer vry te be handelen. Behalve religieuze stukken heeft hy ook vry wat genretafereeltjes ge schilderd, zelfs is hy als glazenier werkzaam geweest als biyken mag uit de gebrandschilderde vensters die hy in 1493 of 1944 voor de Sint- Jan in zyh vaderstad maakte. Een byzondere eer was 't voor de meester, toen tien jaar later Brabants hertog en Castilies' aanstaande koning Phi lips de Schone by hem een paneel bestelde met als onderwerp, het Laatste Oordeel. Koesterde hy vooral in zyn begin- tyd een diepe eerbied voor het werk van Jan van Eyck, een navolger van deze vermaarde Vlaamse voorganger die de wereld met koelklare ogen be keek is de zo volkomen anders-ge aarde Jeroen nooit geweest. Wel neemt men aan, dat in zyn „Johan nes op Patmos" enige invloed van zyn iets oudere Duitse tydgenoot Martin Schongauer is aan te wyzen. Bovendien ïykt de jonge maagd die op een van zyn verzoekingen van Sint-Antonius voorkomt wat manier betreft verwant aan Quinten Matsys doch alles byeen zyn dit bykomstig- heden, die Bosch" oorspronkelykheid onaangetast laten. Wat zyn techniek betreft: van aanleg was hy een miniaturist. Wan neer hy, omdat zyn opdrachtgevers dit van hem verlangden, in grotere formaten werkte, zette hy geen vast beraden contouren op, maar schets te hy zyn lineaturen als voortvloei sels „uit een samenstel van kleine gevoelige lyntjes" byna schuch ter. Dat schuchtere is ook af te le zen uit zyn peintuur, gekenmerkt door een stippel-procédé, dat naar verluidt door hem zou zyn bedacht en dat door veel latere Zuidneder landse schilders gretig is overgeno men. Microscopische figuurtjes to verde hy met verfdotjes, niet gro ter dan een speldeknop, in kleur op zyn panelen. De honderden minuscu le diertjes en gedrochtjes, waar zyn helle-taferelen van krioenlen, vragen er zogezegd om, door een vergroot glas te worden bekeken. Daar hy altyd op wit-gemaakte ondergronden schilderde kregen zyn tinten dat stralend-doorzichtige dat zoveel jongere confraters tot bewon dering en navolging heeft bewogen. Wonderlyk genoeg heeft Bosch in zyn eigen stad geen „voortzetters" gehad, maar des te meer elders in Brabant en speciaal i n Antwerpen. Van alle door hem geïnspireerden is er geen zo befaamd als Pieter Breu ghel, bygenaamd Boeren-Breughel, die nochtans Jeroen Bosch nooit heeft overtroffen. Grootheid Dat Jeroen Bosch reeds tydens zyn leven by zijn medeburgers hoog aangeschreven stond vormt wel een uitzondering op de zegswyze, dat een profeet i n eigen land of stad maar zelden wordt geëerd. De Onze - Lieve - Vrouwe - Broeder schap was trots op hem en toonde zich byzonder ingenomen met de koperen kroonluchter en het kruis, dat hy voor haar in opdracht ver vaardigde in de jaren 1511 en 1512. Niettemin: het ware inzicht in de grootheid van Bosch' genie heeft zich eerst naderhand geopenbaard. ZUn verfynde penseeltrant, het mys terieuze, by wylen nachtmerrie-ach- tige griezelige in zyn evocaties van het demonische (in zijn helse voor stellingen bijvoorbeeld), de evoca ties van het wrede (onder andere in de tronies van de menigte, die zyn aan de bespotting uitgeleverde Christus omstuwt), het verdroomde van zyn ontzagwekkende „Tuin der Lusten," zyn uit allerlei bestandde len saamgevoegde gedrochten, het feit ook, dat hij de eerste geweest is, die in zijn landschappen een be paalde stemming heeft weten op te roepen al deze factoren by elkaar getuigen van een oer-Nederlands meesterschap, dat in de analen van de beeldende kunst van alle tyden met het volste recht als uniek kan worden beschouwd. nillllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Toen André Breton in 1924 zijn Manifeste du Surrealisme publiceerde, zette hij daar- mee als het ware de sluizen open voor een nieuwe modern-artistieke stroming. En toch, al schijnt het een boude bewering, kan op bepaalde verdedigbare gronden naar voren worden gebracht, dat de eerste en grootste van alle surrealistische schilders ruim vier j eeuwen vóór Breton geleefd en gewerkt i heeft. Hl llllillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Bescherming van kunstschatten In Midden-Oosten Israël is met verscheidene Arabi sche landen overeengekomen dat in ternationale zaakgelastigden worden aangewezen voor bescherming van historische kunstschatten in het Midden-Oosten. Dit heeft de Unesco gisteren bekendgemaakt. Hiermee wordt de wereldconventie van 1954 voor de bescherming van cultureel eigendom voor de eerste maal toege past. De zaakgelastigden zullen wor den gekozen aan de hand van een lyst van internationale personen die is opgesteld door de Unesco, de Uni ted Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation, de VN- instelling voor onderwys. wetenschap en cultuur. De conventie wil komen tot be scherming van kerken, moskeeën, sy nagogen, historische musea en oud heidkundige plaatsen, zoals de klaag muur in Jeruzalem, de pyramiden en andere historische kunstschatten in Egypte. De betrokken landen, Israël, Egyp te. Jordanië, Syrië en Libanon, zul len de cultuurgoederen in eigen en andere landen eerbiedigen door te verbieden dat zy gebruikt worden voor doeleinden waardoor zy bescha digd of vernield kunnen worden, en maatregelen nemen om ze te behou den. De overeenkomst werd gesloten na besprekingen in het kader van de Unesco. De 69-jarige directeur van de General American Oil Company of Texas, heeft in Parys een proces te gen onbekenden aangespannen. Hy heeft daar in 1964 54 schilderyen en aquarellen gekocht voor 600.000 dol lar die aan bekende meesters werden toegeschreven, maar by onderzoek in de V.S. voor het overgrote deel vals bleken te zyn. BEURSOVERZICHt Internationali goeddeels vast Amsterdam, 19 Het merendeel van de intenu nale waarden heeft vandaag tg opening een vaste stemming^ gegeven. Vraag in de olie-hoek rekening van Londen plu kale kooporders brachten mirugsprijs van 14.50, waarin 142.40 werd gedaan tegen maa als slotprys 139.90. Unilever gfo gulden omhoog tot 109.90. opende 60 cent hoger op 114a te eerst in tot 113.90, doch her zich tot 114.80. AKU verbete cent tot 59.80. Hoogovens een halve gulden hoger geaó; op 94 doch KLM was lager. 1 dit fonds gisteren in Wall I ruim 2 dollar moest prijsgeven t Olie verbeterde op de Neri l? beurs Unilever dollar, ft ,5 del in de hoofdfondsen was fc Wall Street heeft, vooral^ 'C flatie-aankopen, vandaag de 1 2 beursweek ingezet met hogen "4 koersen by een vaste stemma *d De scheepvaartsector opende verdeeld. Later steeg Van s van 114% tot 115% (11%). was een halve punt hoger. De z, staking in de Engelse have^ r* weinig invloed op de scheep t1 aandelen in Amsterdam. De q d waren iets gemakkeiyker e zelfde moet worden gezegd n staatsfondsen. AMSTERDAM, 181 De Londen 10.01%—10.01%, Nei m 3.59H—3.59H. Montreal 1 3.34%, Parijs 73.32%73.37% sel 7.2474—7.25%, Frankfort 9 89.96%, Stockholm 69.79—69h rich 82.85%—82.90%, Milaan —57.74%, Kopenhagen 51&|rte Oslo 50.2750.32, Wenen 13# Lissabon 12.48%12.50. 5! DINSDAG 19 SEPTEMBER ACTIEVE OBLIGATIES Staateleningen Vorige slotkoers koers v. heden Ned. 1966-1 7 105H 105% Ned. 1966-2 7 105ft 105ft Ned. 1966 6% 100ft 100ft 98% 98ft Ned. 1965-1 5% 96ft 96 %b Ned. 1965-2 5% 96% 96 %b Ned. 1964-1 5% 92% 92 H Ned. 1964-2 5% 92% 92% Ned. 1964 5 90% 9(48 Ned. 1958 4% 90% 90% Ned. 1959 4% 88% 89%* Ned 1960-1 4% 89% 89% Ned. 1960-2 4% 87% 87% 87 87ft 95H 95H 87%* 88 85 fi 85H 85% 85% Ned. 1963-1 4% 85ft 85% Ned. 1963-2 4% 84% 84% 85%* 85% 83% 83% Ned. 1953 3% 81% 81% Ned. Staff. '47 3% 72ft 72% 90% 90% Ned. 1953-1-2 3% 84% 84% Ned. 1956 3% 83% 83% Ned 1948 2% 72% 7274 Ned. 1950-1-2 3% 74% 73% Ned. 1954-1-2 3% 77% 77% Ned. 1955-1 3% 77% 77 Ned 1955-2 3% 83% 83% Ned. 1937 3 83% 83% Ned.Grbk 1946 3 8313 83jg Ned. Dlrling '47 3 89 89% Ned. investeert. 3 99% b 99%b Indië 1937-A 3 92% 92% Bank, en kredietwezen BvNGemw.l 957 6 97% 97% id. 30-jr '58-59 4% 87 H 87% id. 25-J. '60-3-5 4% 88% 89 ACTIEVE AANDELEN A'dam Rubber a 61% 61* HVA-Myen Ver. a 118 117% 59,10 59.50 Deli My cert. 81.50* 83* Hoogovens cert. 9350 93.50 113.80 114.50 Unilever cert. 108.90 109.80 Dordtse Petr. 650% 654% K. Petr A 20 139.80 142.10 Holl Am. Lyn 91%* 92i/2 Java China Paket 183 182% K.L.M 278.50 271 Kon. Ned. Stmb. 91* 91% Stoomv My Ned. 110% 111% Nievelt Goudr. c. 115% 115% V. Ommeren cert 177 176% Rott. Lloyd 15674 156% Ned. Schpv Unie 137% 137% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov- en Gem. leningen A'dam '47 3% 83% A'dam '48 3% 88% R'dam '52-1 4% 88 88 VB Bankwezen B. N. G. '66 1-2-3 7 104ft 104 95% 98% idem '65 n 6 95% 98% Idem '65-1 5% 95% 95ft Idem '65-n 5% 95% 95ft 93% 93% 94 94 y8 Idem '64 5% 91% 92 90f2 90% idem '64-1 5 90% 90% ld. NW B *52 4% 90% 9074 id. Rentspbr. '52 165%b 165 idem ld f 500 '57 160% 161 Idem '67 6% 99% 99ft Id Rentespbr '64 111 111 Id Rentespbr '65 104% 104% Id. Rentspbr '66-1 106 106 Industriële obligaties Hoogovens '66 6% 100% 101 K Zout-Ketj '65 6 97% 97% N Gasunie '66 7% 105% 105 H 100% 101% Phil dlr-lng *51 4 82% 97% 97% 98% 97% 87 77 85% 85% 78% 77% 72% 75% 72% 88% 86% 88% 87% 86y4 103% 86% 48.20 91.80 770x 416% 162% 287% Alkmaar 1956 2% A'dam 1933 3 A'dam 1951 2% A'dam 1956-1 2% A'dam 1956-n 2% A'dam '56-in 2% A'dam 1959 2% Breda 1954 2% Dordr. 1956 2%... Elndh. 1954 2% Ensch. 1954 2% 's-Grav. *52-1 2% 's-Grav. '52-n 2% R'dam 1952-1 2% R'dam 1952-n 2% R'dam 1957 2% Utrecht 1952 2% Z.-Holl. '57 2% Z.-Holl. '59 2% NIET-ACTIEVE AANDlffc Bank- en KredietinsteHi iet Alg. Bank Ned.... Amro f20.— Holl. Bank U. eert. Holl.Soc. Lev.v. Nat. Nederlanden Ned. Midd. Bank R.V.S. eert Industriële ondernemlty Amst.Ch. Farm. 159.20 Albert Heyn 995 Berkei's Patent 138.50 Blaauwhoed 98.10 Btihrm.-Tettero A7« Byenkorf Beheer Calvé Delft eert. Fokker V. Gelder Papier K. N. Grofsmed. D Gruyter pref. 6 Heineken's Bier Holl Constructie Ing. Bur. Bwny v. Internatio v. Kemp en Beg. Kempkcs Meubel 681 K. Zout Ketjen 760 Leidse Wolrpinn. 298 Muller en Co N£, 2691 Ned. Kabelfabr. 311 Philips pref. Ryn-Schelde 216 E.M.S49 E.MS. '66 38; Ver Mach. fabr. 171 V.Touwfabr c.v.a. 154 Vihamy 125 Walvisvaart 320 Wernlnk's Beton 138 Wilt. Fey Bronsw. 162? V. Wyk/ Heringa Zaalberg 61%b P iynbouw en petroled Biliton 2e rubr. 121 K. Ptr crt., 1 20 140.90 Particlpatiebe wyzen Goldmin. 1/5-1/1 112.20 Intergas 1 part. 77.20 Beleggingsmaatschappij ft Interlinie f50.— In terwaarden Nefo f 60^— Robeco Rolinco ünitas 160. ütlllco V Bez v. '94 f60 Europa I 10 pb Chem Fund. c.v.a. Can. er Amerikaanse W 1* Canad. Paclflo R 62 Intern Nickel 113% Amei.-Tej en Tel 55% Anaconda 50% Bethlehem Steel 37^ Cities Service 53 Gen Motors 86% IBM 525 Kennecott 49% Republic Steel 48% Shell OP 71% Union Pacific 42% Un States Steel 47% 84.50 11650 VERKLARING OER TEKENS Gedaan en laten Gedaan aj bieder» Bieden I Ex dividend I Ex claim bl Laten

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 18