Geen shag zo pittig en zo zacht als halfzware !LAKE: WERKEN VAN DE OECUMENE eze originele èutelhanger Jrgens kopen SAMSOIM SHAG! krijgt hem GRATI bij aankoop an een es ANDY Lint U SAMSON NIEMEYER HALFZWARE SHAG Daling rentabiliteit in de tuinbouw AG 19 SEPTEMBER 1967 cretaris-generaal Wereldraad ,n Kerken in Nederland Eugene Carson Blake, de secretaris-generaal van de Wereld- }<j, is met vakantie gegaan na een bezoek aan Nederland, dat lag heeft afgesloten. Tijdens dit bezoek sprak hij met |van vertegenwoordigers van kerken, en de Oecumenische GROEIENDE MENWERKING 1ETR.-K. KERK vriendelijke, welbespraak- ian, dr. Blake. In het gebouw de Oecumenische Raad aan de fchtse Maliebaan vertelde hij r de vier hoofdzaken, die hem ie Wereldraad bezig houden en ook volgend jaar de assemblee worden voorgelegd (daar- üzjjn er tal van organisatorische gtles die hij nu niet zo „woest fessant" vond, zelfs niet voor een ttode). Wereldraad, aldus dr. Blake, door de kerken gesticht om de auenische beweging vorm te ge en de kerken die dat deden eh zijn grote kerken, die vast •d zyn in hun volksleven, je aan de conservatieve kant [Maar tegelijk is er een snelle ling (op zijn minst) of een aan de gang in de samen- En hoe kun je nu geldelijk mankracht steunen op derge- ivestigde kerken, terwijl je aan die revolutie deel wilt i, Hoe kan de Wereldraad de ienische beweging zo in bewe- houden, dat ze niet achter ;ussen treedt in de kerken [Terlies aan moed, of misschien san geloof aan de dag. Enkele :n zeggen dat het gewoon 'communicatiestoornis is, waar de verkondiging niet overkomt, eren geloven, dat het een echte or deze crisis worden twee re ts aangeboden: de stoere die preken in de oude woorden siemand begrijpt, én de oplos van de mensen, die de bood- lijken verloren te hebben en rade gaan bij het gewone le- maax in feite alleen maar de adaagse samenleving als echo :en: ze kaatsen naar de cul- terug wat de cultuur al lang mi ra B ma vL idai W ter igens dr. Blake hebben we iets dat even radicvaal duidelyk it wat het evangelie nu betekent, larth dat deed in Blake's jonge Maar zo'n profeet hebben we derde ontwikkeling is de jmde samenwerking met de r.k. L Weiliswaar is de Wereldraad een verzameling van landelijke of re gionale kerken, terwijl de kerk van Rome één kerk is (daarom behoeft men niet spoedig op organisatorische samensmelting te rekenen), maar i men kan wel zeggen dat er nu één oecumenische beweging is ,die voor de niet-r.k. kerken haar kanaal vindt in de Wereldraad, en voor de R.K. Kerk een eigen kanaal in het eenheidssecretariaat van kardinaal Bea. Een snelle verandering in de si tuatie, die tot voor kort toch wel een „koude oorlog tussen de kerken" mocht heten, is het feit dat de ge meenschappelijke werkgroep van We reldraad en Vaticaan onlangs ver klaarde: „Het Is nog niet de tijd voor toetreding van de R.K. Kerk tot de Wereldraad." Dat lijkt wei nig zoden aan de dijk te zetten, maar het betekent dat het thans officiële politiek van beide organen is over die samenstelling te praten. Vroeger vermeed men het onderwerp. Overigens is nog voor Uppsala een bijzonder initiatief van Wereldraad en R.K. Kerk te verwachten op het gebied van „gerechtigheid en vre de". Wat precies kon dr. Blake niet zeggen: een probleem is nog hoe dergelijke dingen aangekondigd wor den en door wie. Het vierde punt is het ontstaan van een wereldgemeenschap. Terwijl nog niet lang geleden de meeste men sen leefden en stierven zonder ooit verder dan vijftig mijl van huis ge weest te, zjjn. Kunnen de kerken het verdwijnen van afstanden een vulling geven? Over de samenwerking met de R.K. Kerk merkte dr. Blake op: ook al zou toetreding van die kerk niet binnen afzienbare tijd mogelijk zijn, vast staat dat in de komende jaren aan meer projecten van de Wereld raad meer en meer rooms-katholie ken gaan meedoen. En omgekeerd. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leens-Warfhuizen c.a. Mej. F. A. W. van 't Land, pred. te Parijs te Tzummarum (toez.) S. j Tijnstra, pred. voor b.w. te Bloemen- daal te Woudenberg (2e pred.pl.) j A. J. Timmer te Elspeet. Bedankt voor Reeuwijk J. A. de Bruijn te Krimpen aan de Lek voor Benthuizen I. Boot te Wijngaar den. Geref. Kerken. Beroepen te Veendam en te Nieu we Pekela F. de Jonge te Emmer - Compascum. Aangenomen naar Oostwold (Old.) K. Dijk, kand. te Amsterdam die be dankte voor Haamstede, Ooster-Nij- kerk, Visvliet, Westeremden-Zijldijk en voor Midwolda (Old.)-Belingwolde Christ. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-Zuid Joh. Prins te Rijswijk (ZH>. Geref. Gemeenten. Beroepen te Leerdam C. Wisse te Elspeet. Beperk invloed ondernemers op besteding van pensioenpremies In een brief aan de ministers van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben de unie van beambten en hoger personeel, de ka tholieke bond van leidinggevend en toezichthoudend personeel en de Ne derlandse bond van middelbare en hogere technici gevraagd de wette lijke bepalingen zodanig te wijzigen, dat de invloed van de ondernemers op de beleggingen van niet-herver- zekerde ondernemingspensioenfond sen en de hoogte van de premievor dering wordt beperkt. Ze hebbeh dit dringende verzoek gistermiddag ge daan na de deconfiture van de fir ma Van Heyst in Den Haag, waarbij met name vele beambten de dupe werden van manipulaties met pen sioenpremies. Het is de bonden al lang een doorn in het oog, dat niet- herverzekerde ondernemingspensi oenfondsen vaak aanzienlijke bedra gen wegens pensioenpremie van de onderneming te vorderen hebben. De pensioen- en spaarfondsenwet laat toe, dat ten hoogste een tiende ge deelte van de bezittingen van het fonds mag bestaan uit schuldvorde ringen op of aandelen in de onder neming. De praktijk heeft geleerd dat in een aahtal gevallen de on dernemingen hun verplichtingen te genover de risicodragende onderne mingspensioenfondsen niet zijn na gekomen. Maar ook al blijft een on derneming wel binnen de normen, dan blijken volgens de katholieke bonden niettemin voor de deelnemers van een ondernemingspensioenfonds op het moment van het faillissement van de onderneming de rechten en de nakoming van hun verplichtingen onvoldoende te zijn gewaarborgd. Jeugdhotel in Scheveningen In Soheveningen op de hoek van de Badhuisweg en de Nieuwe Parklaan zal het nieuwe jeugdhotel met 260 bedden voor gasten komen. De Haagse gemeenteraad garandeerde gisteren de rentebetaling en aflos sing van de lening van 3,2 miljoen gulden waarvoor de bouw kan wor den verwezenlijkt. Ook stelde de ge meente zich garant voor dekking van het exploitatie-tekort van het jeugdihotel tot een maximum van 25.000 gulden per jaar. Concurrentiepositie echter niet onhoudbaar De minister van Landbouw is van oordeel dat de situatie bij de Neder landse tuinbouw niet zo is, dat ge neraliserend gesproken mag worden van een voor de Nederlandse tuin bouw onhoudbare concurrentipositie. Naast bedrijven die thans in een on gunstige situatie verkeren, is er een groot aantal bedrijven met bevredi gende resultaten. De minister deelde dit mee in zijn antwoord op schrif telijke vragen hierover van het Tweede-Kamerlid Harmsen (B.P.) Wel bevestigt de minister, dat me de als gevolg van stijgende produk- tiekosten en minder gunstige op- brengstprijzen, de rentabiliteit in de tuinbouw de laatste jaren is gedaald, hetgeen ertoe heeft geleid, dat ver schillende bedrijven ln het West- land en elders in financiële moeilijk heden zijn geraakt. Op de vraag van de heer Harmsen of, indien de prijs beneden de mini mumprijs ligt, de EEG-grenzen niet gesloten dienen te worden, deelt de minister mee, dat de ten aanzien van de invoer van groenten en fruit uit derde landen te hanteren maatrege len reeds geruime tijd in EEG-ver- band onderwerp van bespreking vor men. Hierbij is de Invoer uit Oosteuro- pese landen, met staatshandel, een afzonderlijk vraagstuk, aangezien het bij deze landen de vraag Is ln hoe verre hierbij op directe of indirecte wijze steunwordt verleend. Bij de invoer uit andere derde landen rijst onder meer de vraag of de even tuele voordelen verbonden aan een grenssluiting bij invoerprijzen bene den de minimumprijs f referentie- prijs) wel opwegen tegen de mogelij ke repercussies voor onze export naar derde landen. Waarschijnlijk zal vóór november over deze zaak in de EEG- ministerraad een besluit worden ge nomen. Leiilenaartje (8) loopt tegen auto Een 8-jarige Leidenaartje brak zijn linkeronderbeen, toen het za terdagmiddag omstreeks kwart voor twee bij het plotseling oversteken van de Sumatrastraat tegen een juist passerende auto liep. De auto bestuurder heeft tevergeefs ge- vergeefs getracht door krachtig rem men een botsing te voorkomen. Plet ventje is door de EH.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht Twee personen omgekomen bij schoonmaken gierkelder De 52-jarige boer K. Dongstra uit Donkerbroek en zijn achttienjarige knecht A. Spek zijn dood aangetrof fen in de gierkelder achter de boer derij van Dongstra aan de weg naar Oosterwolde. Bij het schoonmaken van de gierkelder zijn zjj vermoede lijk door gassen bedwelmd geraakt en onwel geworden. Mevrouw Dongstra, die haar man en de knecht om twaalf uur zou roe pen voor het eten, trof hen in de kel der aan. Een dokter uit Donkerbroek paste nog mond-op-mondbeademing toe, doch dit mocht niet meer baten. Mevr, Anderson in hoger beroep Mevrouw Anna Anderson, die nu al 34 jaar traoht erkend te worden als de dochter Anastasia van de laatste Russische tsaar, heeft haar zaak maandag voor het Westduitse Hooggerechtshof gebracht. Haar advocaten dienden een be roep in tegen het verwerpen van haar aanspraken door een rechtbank in Hamburg in februari van dit jaar. Deze rechtbank kwam tot de uit spraak dat zij niet had kunnen bewij zen dat zij hertogin Anastasia is en Dit is de nieuwe Simca 11004ie op de begin oktober in Parijs te houden autotentoonstelling offi cieel zal ivorden geïntroduceerd. De wagen zal in vier typen lever baar zijn: vier deur s sedan, twee- deurs coach, combinatiewagen en bestelwagen. De motor telt vier dividers in lijn. Cilinderinhoud 1.118 cc. Vermogen 53 of 56 DIN pk bij 5.800 omw. per minuut, al naar gelang de uitvoering. De koeling geschiedt door watercir culatie. De versnellingsbak bezit vier gesynchroniseerde versnel lingen volgens het Porsche-sys- teem en is uitgevoerd met vloer schakeling. Op verzoek kan een semi-automatische transmissie worden geleverd. De vier wielen éijn onafhankelijk geveerd. Als draaicirkel geeft de fabriek elf meter op. Schijfremmen voor en trommelremmen achter. De wa gen heeft geen smeerpunten. De achterbank kan in alle types wor den iceggekanteld, ivaardoor de inwendige ruimte van de wagen in belangrijke mate toeneemt. Bij de luze modellen zijn de voorzit tingen als slaapstoel uitgevoerd. Over de prijs in Nederland heeft de fabriek nog niets bekend ge maakt wettige erfgename van de naam en het fortuin van de familie Romanow. Mevrouw Anderson is nu in de zes tig. Zij beweert dat zij als Anastasia vluchtte, terwijl de bolsjewieken haar vader, moeder, broer en drie zusters op 17 juli 1918 om het leven brachten. Verwacht wordt dat het Westduitse Hooggerechtshof de zaak niet voor volgend jaar zal behandelen. er» De ware shag-kenner ziet direct die lange draad en voelt hoe prettig Samson rolt. Hij proeft de pit en geniet van de zacht heid. Dat kan alleen maar halfzware Samson zijn: de koning van de shag! Als altijd lekker vers in het plastic pak. f 1,25. Z iy is het moderne schoonmaakmiddel, >i»i! irgeen vuil tegen bestand is. Andy met ammonia 'Slt met bliksemkracht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17