kasjenko zou vandaag ar Moskou teruggaan Gecoördineerde strijd tegen hartziekten at gebeurde er vrijdagnacht? Gisteren in de stadsgehoorzaal Gevarieerde show van weekblad Cri Bromfietsers botsten „St. Joseph" vierde gouden jubileum Verzoening nog verre in Midden-Oosten pleidooi ortpolis voor (nog) ongehuwden en de eetrapsstijgingspolis oekhoudbur. J. van den Berg Adverteert in het Leidich Daablad AG 19 SEPTEMBER 1667 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 onze Londense correspondent) Sowjetrussische natuur- ge Tkasjenko, die in het «en weekeinde de oor- van spanningen tus- flnden en Moskou, zou ,edelijk vandaag naar Dd terugkeren. Zoals gis- reeds medegedeeld werd ige Rus maandag door de I autoriteiten naar de sche ambassade gebracht, de Engelsen hadden H ateld, dat er geen sprake ontvoering. Niettemin jven de Engelsen de Tkasjenko met ge- een auto is gebracht en leen vliegtuig gevoerd. De ilijkt op de een of andere de war te zijn en be- jnaar de ambassade van id terug te keren. Tkasjenko wel was bleek id, toen hy ln de wagen de Engelsen hem naar ijetrossische ambassade ver- i Tkasjenko was nauwelijks 1 op de been te biyven en zijn iras wasbleek, terwijl zijn Uiig waren. In de ambassade zijn vrouw Galina op hem. de Russen dus gelijk bleken tn toen zij zondag de Engelse ■ten weten, dat zij Tkasjen- :n meegenomen aangezien tsziefc was, was men gisteren reid het geval te vergeten. Brown zal ln Moskou laten ten tegen de gangstermetho de Russen. spita in Birmingham van paar Tkasjenko, mevrouw fAMILIEBERICHTEN ïomen uit andere bladen) «n: Regina, d. v. Van der en Viëtor, Vierhouten; Jac- d. v. Schuurman en Bom- isterdam; Yvette, d. v. Van Faber, Hoofddorp; Marco endrik, z. v. Van der Zalm en Krimpen aan de IJssel; v. Vos en Vieyrp,, Amstel- wd: M. Visser en T. van Zwolle; M. P. Evelein en C- itink, Soest; T. van Papta Dubbink, Den Haag. eden: Theodoor Johan de j., Schiedam; Johan Lo- lirbecker, 82 j., Rotterdam; m van Borselen, 72 j., Rotter- lette Wytze Hettema, 74 j., Caroline Nieuwkerk-Fischel, fassenaar; Dirk Hendrik van Leusden; Alida Jo- Hillegonda Riet, 57 j., Castri- heodorus Johannes Paarden- M J., Hilversum. CERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN ,z. v. W. G. Jaakke en W. A Sonja Cornelia d. v. P. J. E en C. Blankenstijn; Maria, d Slebert en G. C. W. van der tones, z. v. H. J. Rijneveen »lmoes; Maria Josephina. d. v. en N. T. Berrevoets; Marlko Nicole, d. v. M. B. Knape en len Bos, Geerllnge, d. v. J. W. ?l)k en J. M. Bos; Frank Go- G. C. Leendertse en H. E Eduard Andréas, z. v. J. A. in en W. H. Kempers; Meivin v. H. van den Engh en J iüeteniioff; Erik Johannes Ge- rerdinand, z. v. G. A. P. Vee- M. W. Kok; Elisa Helena Et- d. v. C. C. van Dinter en E Wk; Sandy, d. v. A. J. de. Ka ïn A. M. W. van der Ster; d. v. V. H. J. Rosse en M. Erwln Johannes Pieter, z. v. K. fr en I. J. F. Ramp; Arle Al- v A. W. Houwaart en S. M. Poel; Monique Elisabeth Ca- Marla, d. v. P. H. M. van der P. J. M. Koelman; Peter, z. v. en J, H. J. Rochat; Grietje d. v. A. J. van Houten en A Patrick Bartholomeus Au- v. W. Kooien en D. van Duu- iabeth Catharlna Adriana, d 'an Beek en G. Krom; Karin, tan Reeuwljk en A. de Bruyn; d. v. C. P. Bangma en E. van X Johanna Paulina, d. v. C m en H. Rahman; Hayo Aure- J. J. S. Busscher en M. Drost; Theresia, d. v. H. C. van Ï:n en A. G. van den Hurk; erre Johann, z. v. H. J. Wlt- en J. j. Lokker; Geesken Re- v. P. Dommerholt en S. C. J. I; Wllhelmlna Charlotte An il. Dekker en E. A. de Vos; Mara, d. v. A. I. van Ginkel tan Herwerden; Renec Otto v. O. J. H. Haspers en M. G der Redden. GETROUWD 'uaellnk en E. H. A. Maaskant. OVERLEDEN tohlbauer, 74 Jaar, man: u 79 Jaar, wed. van M. J. J. Rooijakkers, Banks, heeft intussen verklaard, dat de Rus en zijn vrouw vrijdagavond naar Cambridge waren gegaan al vorens voor een vakantiereisje naar Schotland te vertrekken. Tkasjenko was toen volgens haar mening vol komen normaal. „Er moet die nacht iets gebeurd zijn, dat de hele toe stand heeft veranderd", aldus mevr. Banks. In een felle nota heeft Moskou gisteravond geprotesteerd tegen de „ontvoering" van Tkasjenko door de Engelse politie en immigratiedienst. Volgens de Russen was deze hande ling een „opzettelijke uitdaging", be doeld om de betrekkineen tussen beide landen in gevaar te brengen. Zoals gisteren in een verklaring van het Engelse ministerie van Bin nenlandse Zaken werd gezegd, zou het incident nooit hebben plaats gevonden, indien de Russen de politie en de autoriteiten van Lon don Airport behoorlijk op de hoogte hadden gesteld. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromlko, gaf gis teren trouwens de indruk het geval liever te vergeten. Hij maakte een tussenlanding op het vliegveld Prestwick ln Schotland, waar de zaakgelastigde ln Londen. Wasew. hem verslag uitbracht. Tijdens dit gesprek kwam het nieuws van Tkasjenko's terugkeer in de Russi sche ambassade en Wasew verklaar de na afloop, dat de minister, die op weg was naar New York, tevreden was over deze gang van zaken. Desondanks kwam de Russische protestnota gisteravond niet als een verrassing. „Dit is de gebruikelijke procedure van de Russen", verklaar de een Britse zegsman ietwat iro nisch. Hij was evenwel van mening dat de Russen het hierbij zullen laten en zullen afzien van verdere repressailles. Dat ook vrouwen met een kleine beurs zeer elegant gekleed kunnen gaan bleek uit de modeshow, die het weekblad Cri gisteren tot driemaal toe gaf in samenwerking met Regina- Mode in de Leidse Stadsgehoorzaal. Er vielen een paar dingen op in jasjes onderling kan verwisselen. En deze show. De rokken en japonnen en ook de mantels waren vrijwel allemaal enigszins gerend. Soms werd dit nog geaccentueerd door een band aan de onderkant van de rok of mantel, waardoor nog meer een klokkend effect werd bereikt. Voorts waren de stoffen, die Cri voor deze show gebruikte vaak in een ge streept dessin uitgevoerd. Soms kreeg men bij het zien van deze show het idee, dat modegrapjes, die de Parijse modekoningen aan man nen voorschrijven, door Cri zijn ver werkt in de vrouwenmode, zoals bij voorbeeld het Mao-boordje, een klein, opstaand kraagje, dat vooral by de japonnetjes een paar maal was toegepast. Ook de kanten sjabot wil er by de mannen nog niet helemaal In. En aangezien vrouwen minder huiverig staan tegenover kantjes en ruches kon dit idee rustig worden overge nomen voor de damesmode. Zo wil len by voorbeeld sommige couturiers de heren in de komende winter laten rondwandelen in fluwelen pakken. De Nederlandse man zal zich echter niet zo gauw aan derge- ïyke excentriciteiten te bulten gaan. Dat meisjes er in precies het zelfde fluwelen pak (hier pantysuit genaamd) heel charmant uit kunnen zien, toonde Cri gisteren met een zwart fluwelen broekpak in de dan dy-look, waarmee men als een soort Kleine Lord naar een feest kan gaan. De show was overigens zeer afwis selend. Mantels, japonnen, deux- pièces en nachtgewaden, volgden elkaar in een snel tempo op. Ook voor hen die minder bedreven zyn met de naaimachine waren er mo delletjes bij, die eenvoudig zelf te maken zijn en waarin men er toch gedistingeerd uitziet. Opvallend was dat de lange ritssluiting, die in de afgelopen zomer toch nog niet hele maal in de Nederlandse mode was doorgedrongen, in deze show steeds weer opdook. De broekpakken zyn nog lang niet verdwenen, maar zy kunnen worden gecombineerd met mantelpakjes, waarvan men de rok en broek, maar ook de verschillende Conferentie over jeugdwerk De directeur- generaal voor de Volksontwikkeling en de Recreatie, dr. J. Verhoeve, van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe- ïyk Werk, opent woensdagavond in het vormingscentrum Oud-Poelgeest in Oegstgeest een studie-byeenkomst van Duitse en Nederlandse leiding gevende personen uit het jeugd- en jongerenwerk. De conferentie heeft plaats ln het kader van het Duits- Nederlands cultureel akkoord. Dra. H. J. H. Brentjes zal een in leiding houden over „De wereld van de jeugd in beweging" en de heer T. Thumreiter over „Taak en opdracht van het jeugdwerk nu Vrydag- avond wordt de conferentie gesloten. BONN VERWERPT BRIEF VAN OOSTDUITSER De Oostduitse premier Stoph heeft gisteren in een brief een beroep ge daan op de regering van Bondskan selier Kiesinger om het Oostduitse regime te erkennen en er een hiet- aanvalsverdrag mee te tekenen. Stolph herhaalde een eerdere op roep voor een byeenkomst met Kiesinger. De beide Duitse staten, zo schreef hy, moeten afzien van het bezit van atoomwapens eh niet toestaan, dat deze op hun grondge bied worden opgeslagen. De Inhoud van de brief werd door de Westduitse autoriteiten van de hand gewezen. Deze werd een her haling genoemd van de maximale w w i eisen van Oostduitse zyde. Bonn ^hteV;0'j.~M.~ Bakkér7~5~*Jaar" noemde een verdrag onaanvaard- J?* I baar, omdat dit gebaseerd is op een verdeeld Duitsland. 73 Jaar, man. man; voor de sportieve vrouw, die zich nog steeds niet wil wagen aan een pan talon of aan een broekpak, waren er grappige broekrokken, die zelfs ln sommige Japonnen waren toegepast. Er was in deze show „voor elk wat wils". Naast kleding voor de uitge sproken jonge vrouw en voor de oudere dames, waren er ook veel Jeeftydsloze" japonnen en pakjes te bewonderen. De show werd be sloten met een serie avondjapon nen en het traditionele bruidstoilet. VOORSCHOTEN Omstreeks kwart over elf zondag avond botsten op de Tolstraat in Voorschoten twee bromfietsers, een vrouw van middelbare leeftyd uit Voorschoten en een Jongen uit Al phen aan den Rijn. Het ongeluk ge beurde toen de vrouw naar links wilde gaan en de haar tegemoet komende bromfietser te laat be merkte. Beiden kwamen ten val. De jongen sloeg over de kop, hy was on gedeerd. De vrouw liep een hersen schudding en een wond aan het hoofd op. Nadat dokter J. E. James eerste hulp had verleend is zy over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. WASSENAAR De Wassenaarse afdeling van de Ned. Katholieke Bond van werkne mers in de bouwnq verheid „SC Joseph" heeft zondag het gouden i jubileum gevierd. De feestdag begon met een Hoogmis in de St. Willi- brorduskerk, opgedragen door pas toor H. A. R. Rouw, waarna de le den met hun echtgenoten zich ver enigden aan een feestelyk ontbijt in het Jeroenhuis. 's Middags hield het bestuur een receptie in de foyer van het Jeroen huis. Afgevaardigden van andere vakorganisaties kwamen voorzitter C. L. van Kuijen en zyn medebe stuursleden hun gelukwensen aan bieden. Er werden enkele toespraken gehouden. In de eerste plaats door burgemeester mr. W. J. Geertsema, die met zyn echtgenote de receptie bezocht. De burgemeester sprak waarderende woorden voor hen, die vyftig jaar lang het werk voor de bond verricht hebben de pioniers van 1917 en allen die daarop volgden. Mr. Geertsema vond belangrijker nog dan het indrukwekkende getal van vijftig jaren het feit. dat er in al die tijd steeds mensen bereid bevonden zyn na hun eigen zware dagtaak nog aan het werk te gaan voor de belangen van de collega's. Het gemeentebestuur heeft grote waardering voor al dHe mannen die in het heden en in het verleden werkzaam zijn geweest ln de vak organisatie. Het wordt in deze tijd steeds moeilijker mensen te vinden cue iets voor de gemeenschap willen doen. Met de beste wensen voor de toekomst besloot mr. Geertsema zyn toespraak. Er werden tydens de receptie ver der toespraken gehouden door de heer A. C. C. Goossens, districtsbe- stuurder van de bond, door de heer L .G. Oosterling namens de plaatse- lyke afdeling van het CNV. door de heer A. J. Noordover namens de afdel'ng van het Nederlands Katho liek Vakverbond en door de heer G. A. van LeijTihorst. oud-voorzitter van de K A B. Zondagavond was er in het Je roenhuis een feestavond voor de le den en hun dames, die verzorgd werd door 'Fred Bourgonje's cabaret gezelschap. Het bracht een pro gramma onder de titel „Kolderama". Na afloop was er gelegenheid tot Het Midden-Oosten komt bovenaan te staan op de agenda van de 22ste Algemene Vergadering der Ver. Na ties, aldus werd gisteren besloten door de spoed-Assemblee, die op 17 Juni op verzoek van de Sowjet-Unle byeen kwam en nu zijn laatste adem uitblies zonder de crisis in het Mid den-Oosten veel dichter by een oplos sing te hebben gebracht. Het besluit werd niet genomen zon der een sneeuwbalgevecht van be schuldigingen over en weer tussen de Russen en Arabieren aan de ene, en de Amerikanen en Israëliërs aan de andere kant. Ondanks alle geruchten over een ontslag, was de Rus Federenko weer van de party, waarby hy geen enke le verzoeningsgezindheid aan de dag legde. Dat de sleutelfiguren uit het Midden-Oosten-drama nog niet aan compromissen toe zyn, bleek ook uit scherpe redevoeringen van de Tune sische, Iraakse en Israëlische afge vaardigden. WM.K. organiseerde waterpolo-toernooi De zwemafdeling van de Wasse naars e sportvereniging W.IX. heeft zaterdagmiddag in 't sportfondsen- bad aan het Zanderypad een natio naal waterpolo-toernooi georgani seerd, waaraan behalve door WIK werd deelgenomen door de Rotter damse Zwem- en Poloclub RZPC, de Haagse Zwemvereniging Sport na Arbeid (SNA), de Zwemclub Resi dentie (ZCR) en de Leidse vwem- ver. „De Zijl". Er werd gespeeld in drie poules: voor heren, voor dames en voor jongens. In de poule voor heren boekte RZPC twee overwin ningen, waardoor deze Rottterdamse club op de eerste plaats eindigde, ge volgd door resp. WIK en ZCR. Bij oe dames won SNA door twee over- ningen de eerste prijs, ZCR de twee de en WIK de derde. In de poule voor jongens tenslotte behaalde De Zyl twee overwinningen en dus de eerste plaats, gevolgd door resp. WIK en SNA. dansen op muziek van „The Milk sops" onder leiding van Coen Aste- wischer. De enige verzoenende, woorden kwamen uit de mond van de Ameri kaan Goldberg, maar over het alge meen is men in het volkerenpaleis niet erg optimistisch over de kansen op een vredesregeling. Het Israëlische dagblad „Davar" heeft gisteren gemeld, dat de Britse minister Brown een pro-Arabisch plan voor het Midden-Oosten aan de Algemene Vergadering zou voorleg gen. Minister Dajan van Israël heeft de strydkrachten gewaarschuwd, dat zy een moeilyk jaar voor de boeg heb ben. Hy legde er de nadruk op, dat Israël zijn nieuwe grenzen moet handhaven om tot een duurzame vrede met de Arabieren te geraken. Tachtig vooraanstaande Amerika nen, onder wie zestien Nobelprys- winnaars hebben vandaag in een verklaring aan president Johnson hun regering verzocht te streven naar het. tot stand brengen van rechtstreekse vredesonderhandelingen tussen de Arabieren en Israël. zy zeggen dat de kans op het uit breken van nieuwe vyandelykheden steeds groter wordt als er geen vre desonderhandelingen komen tussen Israël en elk van de partyen waar mee dat land ln oorlog is. Hogere eis voor vechtpartij Tot f100, boete en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk was een 22-jarige metselaar uit Noordwijker- hout door de Haagse politierechter veroordeeld, omdat hy zich aan mis handeling had schuldig gemaakt. Na ruzie in een café, was buiten een vechtparty ontstaan, waarby ver dachte een slachtoffer dat op de grond lag, zou hebben geslagen en geschopt. Dit laatste werd door de metselaar ontkend. Hy gaf wel toe bij het gevecht betrokken te zyn geweest, doch schoppen had hy niet toegdiend. „Maar er zyn wel vier getuigen die het hebben gezien", zo consta teerde de procureur-generaal by het Haagse gerechtshof, die ondanks de getuigen k decharge, het tenlaste gelegde bewezen achtte. Hy vond de opgelegde straf te laag en eiste nu drie weken gevangenisstraf. Arrest over 14 dagen. Concert in Nederlands Duivenvoorde Tn kasteel Duivenvoorde in Voor schoten, zal 't Philopp Emmanueltrio m.m.v. Lous Goossens (viola da gam ba) donderdagavond, halfnegen, een concert geven. Op het programma staan werken van Joh. Chr. Pez, C. Ph. E. Bach. A. Vivaldi, C. Stanitz en M. Marais. Voorafgaand aan dit concert zal om half acht een rondleiding met, kaarslicht door het kasteel worden gehouden. Nederland heeft op de jaar lijkse bijeenkomst van het re gionaal bureau in Europa van de Wereldgezondheidsorgani satie in Dublin aangedrongen op een gecoördineerde interna- urantie-advlseur voor de voor jonggehuwden: MORSWEG 234 LEIDEN TELEF. 34533. Vraagt geheel VTybiyvend alle gewenste inlichtingen betreffende BOVENSTAANDE POLISSEN bij Assurantiekantoor J. v. d. Plas tionale bestrijding van de grootste vijand van onze volks gezondheid: de hart- en vaat ziekten. Voorts drong de Nederland se delegatie aan op een aparte post voor onderzoek naar het gebruik van LSD en aanver wante verdovende middelen door jongvolwassenen. Dit deelden de beide Nederlanders mee. die ons land te Dublin verte genwoordigden de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. R. J. H. Kruisinga, en de directeur-generaal voor de gezond heidszorg, dr. P. Siderius. „De hart- en vaatziekten vormen op het ogenblik de belangrykste doodsoorzaak", aldus dr. Kruisinga. „Vorig jaar zyn er omstreeks 40.000 Nederlanders aan overleden". Op het congres is voorts besloten meer aandacht te schenken aan de volksgezondheids-facetten van ver keersongevallen. Ook de vaccinatie-politiek in Europa had men onder de loep genomen. By de verge- lyking tussen de verschillende Europese landen is gebleken, dat het Nederlandse percentage van vacci- Het koninklijk paar op weg naar de Ridderzaal verlaat het paleis aan het Voorhout. Het vaandel neigt. LEIDERDORP Hoe de duiven vlogen De Leiderdorpse Postduiven Vere niging „De Rynklievers" hield een wedvlucht vanaf Roermond, afstand km. In concours 376 duiven. Ge- om 10.30 uur, met kalme Z.O.- wind. De uitslag luidt: 1. J. Bran- tenaar 12.29.50. 2. M. Jongeleen, 3. J. Zevenhoven. 4. Q. Bruines, 5. A. v. d. Dop ne Zn., 6. idem, 7. L. Klien, 8. idem. 9. H. Kettenis, 10. Chr. v. d. Pluym. OEGSTGEEST Bromfietser rijdt vrouw aan Een 17-Jarlge bromfietser uit Oegst geest heeft vanochtend omstreeks 8 uur op de Langevoort in zyn woon plaats een 39-jarige vrouw uit Oegst geest aangereden die plotseling de weg overstak. Beiden kwamen ten val. De vrouw liep een paar gekneus de ribben op, zy klaagde ook over pyn in haar voet. De jongen had een gekneusde linkervoet. Beiden konden naar huis gaan. natie relatief hoog is. Merkwaardig genoeg is het percentage in ons land van de vrywilüge vaccinatie (tegen difterie, kinkhoest, tetanus en kin derverlamming) hoger dan dat van de verplichte vaccinatie tegen pokken, ni. 90 tot 94 procent tegen slechts circa 80 procent voor de ver plichte inenting tegen de pokken „Wy vragen ons dan ook af," aldus dr. Kruisinga, „of het nog zin heeft die verplichting te handhaven. Zy wekt kennelyk weerstanden op". Een ander punt van discussie was gevormd door maagkanker, waarvan gebleken is, dat deze in verschillen de landen in zeer verschillende fre quentie voorkomt, b.v. in Finland en Oostenryk tweemaal zoveel als in Nederland. Zelfs treden binnen een land regionaal duidehjke ver schillen op. In Oostenryk treft men op het platteland veel meer maag kanker aan, dan in de stad. Natuur lijk denkt men daarbij aan het ver schil in voedsel. Een onderzoek zou alleen al aan de hand van de gevon den statistieken een sleutel kunnen vormen voor de deur, waarachter het mysterie van de kanker zich ver bergt. Reeds zyn er in deze richting conclusies mogeiyk, doch dr. Krui singa achtte die nog zo voorbarig en zo prematuur, dat hy het raadzaam vond hierover geen nadere mede delingen te doen. KN GV-d iploma voor mevr. A. v. d. Wilk Mevr. A. v. d. Wilk- v. d. Blom heeft gisteravond ln de gymnas tiekzaal aan de Moesorgskistraat uit handen van de voorzitter van de Turnkring Leideh, de heer H. de Geus, het KNGV-diploma van ver dienste ontvangen. Mevr. v. d. Wilk is veertig jaar lid van Brunhilde. zy heeft voorts al byna 25 jaar zitting in het bestuur van deze Leidse gym nastiekvereniging. Turnkring Leiden leed nederlaag De Turnkring Leiden (dames en meisjes) heeft haar eerste wedstryd voor de competitie van het district Zuid-Holland met groot verschil ver loren van de kring Rotterdam. De Leidse meisjes (D. Kromhout, W. Boelee, A. Harting, M. Stouten, A .de Haas, M. Breedveld en B. Ding jan) behaalden 164.161 pnt tegen Rotterdam 181.828. De beste Leidse was Berry Dingjan van Brunhilde die in het persooniyk klassement derde werd. Zy verwierf 29.766 pun ten tegen de beste Rotterdamse 33.032 pnt. By de dames was het verschil nau- welyks minder groot. Het Leidse to taal, byeenvergaard door Y. Brandt, R. v. Soest, A. de Vries, C. de Groot, T. Regeer en A. Piatt eel, bedroeg hier 178.625, terwyi de Rotterdamse da mes tot 193.060 kwamen. De beste Leidse dame was Anneke Platteel <DOS), die in de indiv. rangschikking de derde plaats innam. Haar punten totaal was 32.732. De beste Rotter damse behaalde 34.433. Gevaarlijk „spel" Geachte redactie, Gaarne zou ik via Uw rubriek „le zers schryven" het volgehde onder de aandacht van Uw lezers willen bren gen. Zaterdagmiddag j.l. werd er by my een brandend luciferdoosje met teer door de brievenbus gegooid. De mat raakte in brand en de gang stond vol rook. Ik zag een paar jon gens van een jaar of twaalf weghol len en stond volkomen machteloos. Omdat het kinderen zyn, zien zy mis schien de draagwydte niet van deze gevaarlyke daad. Gelukkig waren wy thuis, maar anders was er mis schien een grote brand ontstaan. Een waarschuwing vind ik hier toch wel op zyn plaats. De politie stelt een onderzoek in. U dankend voor de plaatsing verblyf ik. Met de meeste hoogachting, J.D.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15