mmm loorse archieven voor Wiesenthal gesloten fecussie over niljoenennota 't is fijn werken met In Milicien auto uit de bocht: DRIE DODEN Steun aan visserij vandaag programma m I®: 'AG 19 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD ten teleurgestelde Simon Wiesen- Pri jjl Itonde op een persconferentie in tótkolm een document, dat hy j aitvangen van de Noorse rege- t Hierin verklaarde men voortaan uchleven niet meer ter beschik te zullen stellen aan de „schrik eer nazi's'" fiesenthal, die oorspronkelijk van was om na zijn bezoek aan door te reizen naar Oslo, hy evenals in de Zweedse itad aanwezig zou zijn ter ge- iheid van de eerste uitgave van boek „Moordenaars zijn onder heeft hiervan afgezien. Vanuit lüiolm reisde hij direct terug West-Duitsland, zo deelde hij R i rga t.; :n' Oslo verschenen er inmiddels -ade commentaren in de pers, die aaide Duitse kringen in Noorwe- ervan beschuldigen de uitgave het boek tegen te werken, met mogelijke middelen. Dit werd •igens door de uitgever HAs, Cappelen, bevestigd. Wiesen- verklaarde reeds in Stockholm plan te Zijn zich te beklagen bij B3p4foorse regering over de weigering Inzage te geven van de archie- waarin de Noorse oorlogsmisda- t jJirs geregistreerd zijn. De moeilijk- in ontstonden toen Wiesenthals .mentatiecentrale in Wenen via -"h Noorse ambassade aldaar de re- de üet meedelen, dat men drie re o van de Gestapo had opge- 2E ,rd, die tijdens de tweede wereld- je j ](g scheepstransporten van Joden jiit Noorwegen naar de Duitse rcfntratiekampen hebben ver ijl. „Oorlog voorbij" üen verzocht om eventueel be- Noors materiaal in deze kwes- teneinde de arrestatie te kunnen :erkstelligen van deze oorlogsmis- igers. die verantwoordelijk moe- irorden geacht voor de dood van jenden Noorse Joden. Op zekere kreeg hy het verzoek op de Noor ambassade in Wenen te verschy- waar hem officieel werd meege- ld dat de Noorse regering itaan geen medewerking meer ut te verlenen by Wiesenthals erzoekingen. Motief: de oorlog is lang voorby. ADVERTENTIE tont Doublemïnt hauwen bevor- atde spijsvertering, 't Is heerlijk1 20 gezond. Doublemïnt reinigt tanden en verfrist mond en Jem. Koop vandaag nog een Bkje - plezier voor twee - en ieik zelf hoe goed Doublemïnt doet. torgenavond is er op de radio van ;uur tot half elf een discussie te iisteren over. de miljoenennota, gesprek waaraan drs. C. Berg, L V ;an de Tweede Kamer, prof. dr. Ijr Rsertje, hoogleraar economie aan Universiteit van Amsterdam en Ï-Kloos. voorzitter van het NVV !Eönen, wordt geleid door dr. C. falan, directeur van de Dr. Wiar- Sfckman Stichting. laste commissie voor plagiaat iH I «ut Anne Frank „Aanvankelyk was ik van plan hiertegen scherp te protesteren' zei Wiesenthal in Stockholm, „maar ik ben bang dat het weinig resultaat zal hebben. Kyk maar eens naar de „Sex is overal" half jaar op proef (Van onze Haagse correspondent) In een brief aan de verenigde hoofden van de protestants-christe- lyke en de rooms-kabholieke geeste lijke verzorging alsmede aan de hoofdraadsman voor de humanisti sche geestelijke verzorging heeft de minister van Defensie gevraagd de film „Sex is overal" op proef een half jaar te draaien in de vormings centra. De minister acht het produkt van Kees Brusse minder geslaagd voor vertoning in de grote bioscoopzalen van de legerplaatsen. Naar zyn me ning zou de discussie, die de film beoogt uit te lokken, het beste tot stand komen als zy voor kleinere groepen militairen wordt gedraaid eh er daarna onder deskundige lei ding over wordt gepraat. moeilykheden die ik had met de Oos- tenrykse autoriteiten, toen ik de man die Anne Frank had gearresteerd en die politieman bleek te zyn, eindeiyk had gevonden". „Overigens", zo voeg de hy eraan toe, „als Nederlander zal het u interesseren te weten, dat die man inmiddels weer op vrye voe ten is gesteld en natuurlyk meteen weer zyn vroegere baan bij de politie heeft herkregen". Wiesenthal slaagde er niet in zyn teleurstelling over de houding van de Noorse regering te verbergen en zei dit nooit verwacht te hebben van een land dat evenals vele andere landen zwaar geteisterd was geworden gedu rende de tweede wereldoorlog. Negers uit V.S. naar Liberia geëmigreerd Een groep van zevenentwintig Amerikaanse negers, onder wie vrouwen, mannen, kinderen en grys- aards, is geëmigreerd naar Liberia, zo is maandag in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia vernomen. De emigranten volgen het voor beeld van bevryde negerslaven on der hun voorouders, die sinds 1821 van de VS naar Liberia trokken. De zevenentwintig Amerikanen ko men uit Chicago, Texas. Kentucky. Alabama, Georgia en de hoofdstad Washington. Er zyn artsen, onder- wyzers, technici, kantoorpersoneel en zelfs priesters van de secbe der „Zwarte Moslims" onder. De Amerikanen zullen worden ont vangen door president Tubman, wiens familie oorspronkeiyk uit de Amerikaanse staat Georgia komt. ADVERTENTIE Strijd tegen vervuiling binnenwater (Van ohze Dordtse correspondent) Op initiatief van Esso-Nederland NV zullen binnenkort op tien plaatsen in Nederland „verzamelpunten" zyn ingericht, waar de binnenscheepvaart in staat gesteld wordt afgewerkte olie en met gasolie verontreinigd z.g. bil- gewater op een andere manier te lo zen dan op het water. De maatschap- py plaatst nl. 10 ako-olie en water af- scheiders op verschillende punten van het land aan boord van, of by haar bunkerschepen voor Ryn- en binnenvaart, die deze afvalstoffen kunnen overnemen en separeren. Het apparaat is van Duitse makely. De eerste installatie is inmiddels geplaatst aan boord van de Esso-Ne derland 39 van de firma Schless op de Oude Maas in Dordrecht. Na die in Dordrecht zullen er ach tereenvolgens worden geplaatst in Rotterdam (nog deze maand), Lobith (oktober), Amsterdam en Weurt (no vember), Maasbracht en Gorcum (december), Groningen en een nog nader te bepalen plaats in de route D.e danseres Zizi Jean- naar België (januari 1968). Tenslotte ma-ire w 171 Panjsdruk aan het is één installatie als reserve te ge- oefenen voor haar eerste ballet bruiken I am leuren °V de Franse tele- Tijdens zware regenbui TROS T. V.-directeur H. F. v. Loon legt zijn functie neer In verband met een verschil van mening over de afbakening van de bevoegdheden, heeft de heer H. F. van Loon, televisie-directeur van de TROS, gemeend z'n dienstbetrekking te moeten beëindigen. Het bestuur heeft de heer Van Loon ontslag ver leend, dankgezegd voor de door hem aan de TROS bewezen diensten. Al dus een mededeling van het bestuur van de TROS. Een auto, komende uit de richting Na arden en waarin gezeten waren de heren E. A. en P. L. Boomgaard uit Naarden is gisteren op de ryksweg in Muiden uit de bocht gevlogen. Ver- moedeiyk was de wagen geslipt door een zware regenbui, die was losge barsten. De auto kwam op de derde rybaan terecht, op het moment, dat uit de richting Amsterdam verschei dene andere auto's naderden. Achter elkaar kwam de auto ln botsing met vyf of zes auto's. De chaos was zeer groot. Vier auto's werden totaal ver nield en enkele andere minder ern stig. De heer E. A. Boomgaard over leed ter plaatse en zyn neef P. Boomgaard werd zwaar gewond naaf een ziekenhuis in Amsterdam over gebracht, waar hy by aankomst over leed. In een van de auto's welke uit de richting Amsterdam kwam zat de heer J. de Weerd, 52 Jaar, uit Apel doorn. Ook deze was op slag dood. Verder werden er nog één zwaar en vier licht gewonden. Op dezelfde plaats heeft vorige maand eveneens een auto ongeluk plaats gehad, waarby ook drie doden te betreuren waren. Op de foto's de wrakken van vier by de botsing be trokken auto's. KINDEREN IN DETROIT WEER NAAR SCHOOL Het onderwy zend personeel van Detroit heeft gisteren met overgrote meerderheid een nieuwe twee Jaar lopende arbeidsovereenkomst aan vaard, waarmee een einde komt aan de staking die 300.000 leerlingen van openbare scholen twee weken lang vakantie heeft bezorgd. De overeen komst houdt een jaariykse salaris verhoging van 850 dollar en een schooljaar van 39 weken in. In New York is het nog niet zover, maar men is optimistisch en ver wacht, dat de ruim een miljoen kin deren vah openbare scholen, die al een week vry hebben, spoedig weer naar school kunnen gaan. HET DUURSTE VAN AILES IN NED. Termijn verjaring oorlogsmisdrijven wordt verlengd De regering is vah plan de verja- ringstermyn voor oorlogsmisdrUven te verlengen. Volgens de thans gel dende wet verjaren de oorlogsmis- dry ven op 26 juli 1971. Een wets- wyziging zal tydig worden ingediend, zo biykt uit de begroting 1968. Over enkele maanden zal de rege ring een wetswyziging inzake de voorlopige hechtenis indienen. De herziening van het enquêterecht en het wetsontwerp over de jaarrekenin gen vah ondernemingen zyn op kor te termyn te verwachten. Het te voeren vissery-beleid van de regering beoogt door stimulerings maatregelen voorzieningen tot stand te brengen, die blyvend de structuur van de gehele bedryfstak met inbe grip van het be- en verwerkingsap- paraat en de handel verbeteren. Voor de verdere versterking van positie van de Nederlandse visse ry in de Europese markt wordt de toekomstige ontwikkeling van een gemeehschappeiyk beleid van grote betekenis geacht, deze ontwikkeling zal worden bevorderd. Het actieve structuurbeleid ln de vissery zal worden voortgezet. Aan gelden ten behoeve van de vissery komt in dit kader een bedrag van miljoen gulden beschikbaar, waar in 6 ton bestemd is ter financie ring ten behoeve van de sportvis- sery en de beroepsbinnenvissery. De beschikbare gelden zullen wor den besteed aan experimentele visse ry, kwaliteitsverbetering, sanering van de garnalenvloot, verbetering van de technische outillage van schepen en verbetering van de outil lage van de vishandel. Het nieuwe onderzoekingsvaartulg voor de visse ry zal begin 1968 in dienst kunnen worden gesteld. 30 JAAR RIJKSUITGAVEN R'JKSUITGAVEN 1939-'68 Nieuw plan voor civiele verdediging De regering heeft een nieuw plan aanvaard voor de civiele verdedi ging" in de jaren 1968 trn. 1971. Daarin blijft de inspanning in be langrijke mate gericht op het tref fen van voorzieningen om de gevol gen van aanvallen met kernwapens te beperken en het gevaar van radio actieve neerslag te bestryden. Overwogen wordt een interdeparte mentale commissie in te stellen, die de regering moet adviseren welke maatregelen en voorzieningen er ge troffen dienen te worden voor het be volkingsdeel dat thuis noch elders redelyke bescherming tegen fall-out weet te vinden. Voorts zullen waarschyniyk alge mene regels worden opgesteld voor het aanvragen en beschikbaar stel len van de noodvoorraden van de ci viele verdediging in geval van een ramp in vred'estyd. Het gaat hierby om medicijnen, verbandmiddelen, sera, vaccins noodvoedsel, zieken huisbedden en dergelijke. Voor de komende drie jaar is 338 miljoen gulden voor het nieuwe plan uitge trokken. Minder geheime uitgaven Ook de Nederlandse spionnen zullen het volgend jaar wat zuiniger aan moeten doen. De Buitenlandse Vei ligheidsdienst is niet ontkomen aan de algemene bezulnigingsslag in het overheidsapparaat. De post geheime uitgaven, die dit jaar 710.000 gulden bedroeg, is teruggebracht tot 600.000 guldeh voor 1968, zo biykt uit de begroting van het departement van Algemene Zaken. NEDERLAND 1 KRO 6.45 uur De Minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Dodenkust; filmimpressie 7.10 uur Batman 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur In Holland staat een.huis; documentaire 9.00 uur De wrekers; „De Spookstad" 9.50 uur Vanavond in Nieuwspoort 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sluiting NEDERLAND 2 - NTS 7.30 uur Prinsjesdag 8.00 uur Nieuws 8.05 uur De zoete smaak van de welvaart; documentaire 8.35 uur De perzlkdief; film 10.00 uur Laatste nieuws en journaal 10.15 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMAi Hilversum 1 8.35 uur Op de zomertoer; ontspanningsprogTamma 10.55 uur Uit AVRO's historisch archief; muzikale jaargang Hilversum 2 8.55 uur Verhalen op dinsdag: „Dirk ls dood" 9.45 uur Het Omroep Dubbelkwartet De VARA zond gisteravond via Nederland 1 een program ma uit over Buster Keaton, dat veel te lang duurde. Het is waar, dat Keatoh, onder alle omstan digheden somber kykend, een held van de eerste orde is ge weest in de periode van de stomme film. Het was dan ook best grappig om door middel van die onsterfelyke fragmentjes weer eens in die oude tyd te duiken: het waren voor de man met de grote, onbewogen kop, gekroond door de platste hoed ter wereld, de jaren van roem eh rykdom. Wat een Canadese filmploeg aan materiaal van de hedendaagse (overigens intus sen gestorven) Keaton verzamel de, was minder boeiend. In ie der geval niet boeiend genoeg om er een portret van een uur uit te destilleren. Ongehuwde moeders VARA's ..Achter het Nieuws" kwam tevoorschyn met een pro gramma over de ongehuwde moeder. Eén ding was jammer: Herman Wigbold had het min der goed getroffen met de keu ze van de „commentariënde" ze nuwarts, dr. H. F. Heijmans. Na indringend eeriyke, vaak dramatische gesprekken met zes ongehuwde moeders, van wie er één anohiem wilde biy- ven, kwam zyn slotconclusie in aanwezigheid van drie van deze moeders, die naar de studio wa ren gekomen, nogal conserva tief, onbegrijpend en vooral ongelukkig aan. Dr. Heijmahs vond alles goed en wel, maar in een geordende maatschappy, was hy van mening, horenon- gehuwde moeders toch eigenlyk niet thuis. Voorts nam de arts herhaaldeiyk in dit verband het woord „netjes" in de mond, het geen na de geheel franjeloze ge tuigenissen van de Jonge moe ders op zyn zachtst gezegd een weinig ter zake doende uitdruk king mag worden genoemd. Wigbold, die begreep dat de quintessens van zyn uitzending ln deze na-discussie lag, was het duideiyk aan te zien dat hy weinig gelukkig was met de Ingewikkelde, nauweiyks tot de moeders sprekende verklaringen. Wigbold benadrukte dan ook dat hy het vooral op één punt he lemaal eens was met de arts: we moeten goed voor elkaar cyn in deze wereld. Uit statistieken in het begin van het programma bleek voorts dat het aantal minderjarige on gehuwde moeders toeneemt, dat van religie een remmende wer- icing uitgaat en dat ongehuwde moeders zich vooral in de gro te steden bevinden. De ongehuw de wordt, zoals dertig jaar ge- ledeh niet meer „het slechte meisje" genoemd, maar discri minatie komt er tegenwoordig niettemin nog genoeg voor, ver namen wy. Met name wat be treft het zoeken naar werk, en het vinden van huisvesting. Ook zwygen „de buren" hog altyd stil als de vrouw „die de zon de begaan heeft", voorby komt. Met de bystandswet blijken de moeders niet zo ver te komen. Een van de moeders was er een voorstander van dat er een staatstoelage wordt ingesteld, die de verzorging van moeder en kind waarborgt tot het kihd vier jaar is. Op Nederland 2 liet de VPRO ons zien wie Norman Mailer is, zoals bekend de schryver van „The naked and the death" en vechter tegen ongerechtigheid op sociaal gebied. Het werd een zeer interessant flitsend portret van eeh ongeloofiyk veelzydige persooniykheid. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.80 Promenade orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Muziek mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Licht orkest met zangsollste. 20.35 Op de zomertoer, licht program ma. 21.50 Jazz spectrum. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Radio kamerorkest (opn.): oude muziek. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m KRO; 18.00 Licht pianospel. 18.20. Ultzendümg van d® Commjuaidstlsohe Party van Nederland. 18.30 De Spring- pdank: jonge artiesten met Llohite or kestbegeleiding. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Conclllepostbus. 19.35 Vaudeville. 20.00 Stereo: Radio kamerorkest en so liste: klass. muz. 20.55 Voordracht. 21.20 Instrumentaal ensemble (opn.): klass. muz. 21.45 Omroep dubbelkwar- tet: moderne liederen. 22.00 Geestebjke liederen (opn.). 22.30 Nws. 22.40 Over weging. 22.45 DDag. landtprogramma over Israël. 23.15 Nijmegen in dublo: gesprekken over het confessionele ka rakter van de Katholieke Universiteit. .45 Stereo: Licht orkest (gr.) 23.55- Hllversum 1, 402 m VARA: 7.00 Nws. en oohtgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammuz. 7.30 Van de voorpagina, persoverzicht. 7.35 Lichte gram.muzlek Ontwikkeling van noorden in studie De regering heeft opdracht ver leend aan een particulier onderzoek bureau om zich te oriënteren over de opzet van een ontwikkelingspro gramma ten behoeve van het noor den des lands. Dat blykt uit de toe lichting op de begroting van Volks huisvesting en Ruimtelyke Ordening. Om de verschillende aspeoten, die voor een goede ruimtelyke ontwik keling van belang zyn te kunnen coördineren, denkt de regering aan beleidsprogramma's voor een termyn van 4 5 jaar en een termyn van 12 jaar. Daarmee zal ook een beter in zicht worden verkregen in de kos ten. die met de ruimtelijke orde ning zyn gemoeid. (vervolg). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis praatje voor de hulsvrouw.) 9.00 Ste reo: Klass. gramjnuz. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gramunuz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Ste reo: Klass. stykkwartet (gr.). 12.00 Lichte gr muz. 12.22 Voor het platte land. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinb. 12.30 Stereo: Tango-rumba orkest en zangsollsten. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalecuder. 13.25 Vrij entree, ca- baretprogr. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Pianorecital: klass. en moderne muz. 14.30 Cello en piano: klass. muz. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 Lichte Nederlandse muziek (gr.). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Dansorkest met solisten. Hilversum 2, 298 m NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Oude muz. (gr.). 7.30 Nwi. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Licht or kest (gr.). 8.00 Nws. 8.10 Stereo; Ge wijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Ste reo: Lichte gram.muz. 9.00 Voor de zie ken. 9.40 Voor de hulsvrouw. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Lichte gramjnuziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Gramjnuz. eventueel act. 12.50 Operafragmenten (gr.). 14.00 Lichte gramjnuz. 14.20 Lichte gramjnuz. 15.05 Kamermuz. (opn.). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 De London-Melbournerace, hoorspel. 17.15 Lichte gramjnuz. 17.50 Overheidsvoor lichting: Zeker ls zeker, informatie» over sociale verzekeringen. Hilversum 3, 240 m en FM AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Ka- leidoscoop: AVRO-solisten en orkesten. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvitaminen. 12.00 Nws. 12.02 Operettemuziek. 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Licht platenpro- gramma. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: platenpro- gramma van AVRO's Jeugdafdeling 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and blues: oude en nieuwe opnamen. 17.35- 18.00 Hillbilly Time: country- en Wes- ternmuz. VARA: 17.00-17.30 Voor de Jeugd. NTS: 18.45 De Mlnlmolen. 18.50 Jour naal. NTS: 19.00 Charley Chaplin. 19.25 Openbaar Kunstbezit. 19.41 Uit zending van de Communistische Party van Nederland. SOC: 19.51 Uitzending Stichting Socutera: een filmpje van het Nationaal Bureau voor Reclasse ring. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. 20.10: Onder voorbehoud: AjaxReal Madrid te Amsterdam, re portage. 22.00 De raadselachtige Mr. Moto. speelfilm. (14 Jaar). NTS: 23.10- 23.15 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.06 Coronation Street. TV-fllm. 20.55 Ach ter het nieuws. 21.20 De weduwe, grie- zelkomedle. 21.45 Speurtocht in het verleden: documentaire over Lodewijk XIV. de Zonnekoning. NTS: 22.15- 22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11