Pleidooi voor tweetrapsstudie met universitaire selectie Niet schromen voor doortastend beleid RITME '""/s/.. RITMEESTER f Oubaas K. van Rije districts commissaris pluimen voor Prof. Hidding droeg Leids rectoraat over Kwetsbaar en de dupe LE1DSCH dagblad MAANDAG 18 üEP TEMEER 186? ADVERTENTIE De tegenwoordige tijd eist van de universi teit een soepel en doortastend beleid, dat niet schroomt om snel aan te passen en dat op de mocratische grondslag afgestemd is op de eigentijdse maatschappij met behoud van ei gen karakter en doel. Niet alleen met betrek king tot bestuur en beleid stelt de huidige tijd andere eisen dan het verleden, ook ten aan zien van de studie. In de eerste plaats is daarbij te denken aan de opzet van een twee- traps-studie, namelijk een kortere die op de praktijk is afgestemd en een langere voor de bijzonder begaafden wier studie zich de we tenschapsbeoefening zelve ten doel stelt. De universiteit dient daarbij als enige deskundi- De positie van de Universiteit is kwetsbaar, aldus de aftredende rec tor omdat haar uitgaven (evenals die van het kleuteronderwijs) niet in de wet vastliggen zoals dit met het ove rige onderwijs het geval is. Deze groepen vormen dus de eerste-aan gewezen bezuinigingsobjecten, waar naar ook in een zogenaamde wel vaartsstaat maar al te dikwijls wordt gezocht. Bovendien hebben alle vor men van onderwijs te lijden van de politiek van de regering die nog al tijd de bevolkingstoename in de hand werkt door de kinderbijslag. Dit be tekent niet alleen een enorm bedrag aan geld maar tegelijk ook een blij vende en steeds toenemende overbe volking van het onderwijsapparaat. De Universiteit kan echter als zoda nig geen enkele invloed hebben op de politiek der regering, waarvan zij wel in verschillende gevallen de dupe is. De mate van de haar tot nu toe geschonken autonomie is helaas niet zodanig, dat zij zelf over die midde len kan beschikken die zij noodza kelijk acht. De Universiteit moet nu maar maatregelen treffen die er op gericht zijn, het beste te maken van de on bevredigende mogelijkheden. Ook daarbij botst de Universiteit echter op de poiltiek van de regering die door haar op zichzelf rechtvaardig beleid om gelijkwaardige ontwikke lingsmogelijkheden voor alle univer siteiten en hogescholen te scheppen tot de grootste onbillijkheden dwingt. Wanneer een oude universiteit als de Leidse na de bevrijding zoveel energie heeft ontplooid dat zü in verschillende opzichten vóór ligt op andere instellingen, kan men het uit een algemeen oogpunt rechtvaardig achten dat dit tempo verlaagd wordt. Dan dient zulk een matiging zich echter in een redelijk temp van tien tot twintig jaar te voltrekken. Men forceert echter het geheel ontwikke lingsproces (juist in deze tijd) als men die matiging voorschrijft voor vier of vijf jaar. Dan moeten de ge volgen desastreus zijn. Het verdelen van de „personeels- pot" wordt ieder jaar en meer onmo gelijke taak wil men niet tot af braak vervallen, en een wetenschap pelijk failliet te erkennen. Zekerheid nodig Als elke andere grote onderneming behoeft ook de universiteit een rede lijke zekerheid voor een bepaalde ontwikkeling en juist de onvoldoende zekerheid maakt de universiteit het meest bezorgd, vooral ook in een tijd van stormachtige ontwikkeling zoals de huidige. Verheugend is. dat een nieuw bestuursreglement tot stand is gekomen dat zoveel mogelijk vrijheid geeft voor allerlei veranderingen bin nen de universitaire wereld. Deze vrijheid is nodig om in het zich snel wijzigende sociale en geestelijke klimaat de oude idee van de univer siteit te handhaven, die de zin en de waarde van de wetenschap en de cultuur wil dienen en de mens tot waarlijk mens maken. Deze idee is boven alles te handhaven, waarbij men heel nuch ter moet beseffen hoe ontzaglijk zwaar het is om in de tweede helft van deze hondse eeuw, waarin oor logen en wreedheden niet van de ge "te bepalen wie voor welke categorie in aanmerking komt, en de universiteit moet ook het recht krijgen zonodig het bevel in plaats van het advies te geven tot beëindiging van de studie. Dit was de kern van het betoog van prof. dr. K. A. H. Hidding tijdens de traditionele overdracht van het rectoraat van de Leidse Universiteit aan prof. dr. P. Muntendam. De ze plechtige overdracht vond hedenmiddag plaats in een bijeenkomst in de Pieterskerk, welke werd bijgewoond door zeer vele verte genwoordigers van alle universitaire instan ties en groepen en gemeentelijke autoriteiten. Prof. dr. K. A. H. Hidd ADVERTENTIE Chrysanten 2,7na/fw ov®ra( welkomj lucht zijn, mens te zyn, te worden en te blijven. In zijn omgang met jonge mensen kan men zich maar over één ding tegelijk verbazen en verheugen, namelijk dat zij bij het wegvallen van haast alle oude gods dienstige en zedelijke zekerheden nog zo normaal zyn en nog zoveel goe de wil kunnen opbrengen. Slechts in dit licht mag men de niet weinige en vaak ergerlijke excessen, die ook aan de universiteit niet geheel ont breken, trachten te begrijpen en te beoordelen. Democratisering Met dit alles heeft ook de in het bestuursreglement erkende democra tisering van de universiteit te ma ken. Men komt daarmee alleen ver der door elkaar te laten gelden en als volwassen mensen voor elkaar open te staan. Men kan natuurlijk opmer ken, dat zeker niet iedere student als volwassen kan gelden en zich qls zo danig gedraagt. Dit geldt echter he laas niet alleen voor studenten, maar toch mag worden opgemerkt dat de vertegenwoordigers van de studenten vaak een uitstekend figuur slaan in velerlei contacten. Verder sprekende over studenten en studie releveerde prof. Hidding, dat van studentenzijde verzocht is het instituut van de mentoren te inten siveren. De bedoeling is om de aan komende eerstejaars door oudere stu denten die introductie te laten geven die er toe leidt dat zy zich zowel in hun eigen vakgebied alsook in de studentenwereld snel en goed oriën- tieren en er spoedig thuis raken. Er zal met dit initiatief verder worden geëxperimenteerd. Ook het op te richten bureau onderzoek van onder wijs zal hierbij worden ingeschakeld. Twee initiatieven Dit bureau onderzoek van onder wijs en de invoering van het twee- traps-studiestelsel zyn twee ingrij pende initiatieven die aan de orde zijn gesteld in verband met de im passe waarin het hoger onderwijs is geraakt en de vele klachten die hier over gehoord worden. In beide geval len gaat het om die verantwoorde vormen van doelmatig beleid die de idee van de universiteit intact laten maar aan de onontkoombare nood zaak voldoen om op efficiënte wijze jonge mensen voor de maatschappij klaar te maken die zij in onze tijd zozeer behoeft. Wat in een al te ne gatieve terminologie studieverkorting heet en te zeer naar een op mate riële winst gericht bedrijf riekt, is ook te bereiken met methodes die wel de aard van de universiteit stroken. Prof. dr. P. Muntendam kunnen krijgen, hetgeen voor de toe komst van Nederland absoluut nood zakelijk is, wil dit niet tot de onder ontwikkelde gebieden gaan behoren. Ingrijpen Wil een dergelijke ingrijpende structuurwijziging enige kans van slagen hebben, dan zal men, bij de huidige stormachtige ontwikkelingen yan ouds bestaande chroom moe ten overwinnen om wetswijzigingen en nieuwe wetten op heel korte ter mijn in te voeren. Al te vaak worde zoiets bij ons als een vorm van hei ligschennis ervaren. Maar wanneer een universiteit niet de bevoegdheid krijgt zelf te bepalen welke studie gang een student moet volgen, dan zal het nooit gaan. En ook zal er eindelijk in piaats van het advies om de studie te sta ken een opdracht tot staken van de studie gegeven moeten kunnen war den. Waarom zou dat aan de univer siteit niet kunnen, terwijl het op de middelbare school mogelijk is? tie kan echter ook desondanks geer. krachtige leiding geven zolang de lei ding van de onderbouw, en met name die van de faculteiten, te weinig hecht verankerd is. Met name is noodzakelijk, dat iede re faculteit een decaan voor vier ja ren krygt die niet alleen de interne zaken moet beheren maar tegelijk actief aandeel moet nemen aan het werk van het preasedium. Voorts moet er naar gestreefd worden om door aanstelling van directeuren van instituten en laboratoria het weten schappelijk korps te ontlasten zoals dit in enkele gevallen al is gebeurd, en door een effectieve bemanning van de verschillende faculteitssecre tariaten, aan de wetenschapsbeoefe ning een maximum van ruimte te ge- Dit mag echter niet betekenen dat men als hoogleraar meent zich nu voortaan in de ivoren toren van zyn vak te kunnen en mogen opsluiten. In onze tijd heeft men te beseffen dat de hoogleraar er is voor de uni versiteit en niet omgekeerd. Tenslotte wees prof. Hidding nog op de noodzaak van na- en herscho ling van afgestudeerden, op welk ge bied door de Boerhaave-cursusscn voor medici al tien jaar wordt ge werkt en nu ook een verheugend be gin is gemaakt met betrekking toe de moleculair-blologie. Prof. Hidding droeg hierna het rectoraat officieel over aan prof. dr. P. Muntendam. Leiding Prof. Hidding achtte het voor de Leidse Universiteit van zeer grote be tekenis, dat men in prof. Kuenen iemand uit eigen kring had gevon den. die bereid was gedurende vtff jaren de post van prorector te ve; vullen. De huidige bestuursconstella- ADVERTENTIE Door de grote omvang van het aan tal studenten en docenten en door het ontstaan van allerlei nieuwe me thodieken in onderwijs en onderzoek bij tentamens, examens en derge lijke blykt elk jaar meer noodzakelijk wat in vroeger tijd ondenkbaar en onvoorstelbaar en ook lang zo nood zakelijk niet was: het zich op weten schappelijke wijze bezig houden met wat men in de universiteit zelf doet n hierbij te werk gaat. Het praesidium was van oordeel dat het hier om zulke grote belangen gaat, dat het een van de weinige vas te plaatsen in dit bestuursorgaan prof. v.d. Geer heeft ingeruimd, wie het initiatief tot het vormen het bureau onderzoek van onder wijs is uitgegaan en die zelf een van de weinige deskundigen op dit terrein mag heten. Tweetraps-studie Men klaagt over de te lange duur van de studie zodat jonge mensen te laat hun taak in de maatschappij kunnen beginnen en hun opleiding en het gehele universitaire bedrijf tt kostbaar worden. Zakelijke en doel treffende veranderingen zijn daarom nodig. Zolang men hierby het initiatief laat aan het zogenaamde vrije spri der maatschappelijke krachten, is hiervan slechts teleurstelling te ver wachten, want op niet-rationele gronden van status en dergelijke zal men nu eens de voorkeur geven aan hen die een lange opleiding genoten en dan weer aan wat men vroe«,ei baccalaurei noemde. De enige oplossing is dat op ratio nele gronden de universiteit zelf als de enige deskundige bepaalt wie, ge zien hun kwaliteiten, de kortere op leiding krijgen die natuurlijk weten schappelijk zal en moet blijven maar niet te lang mag duren (zeg vier jaar) en ook op de praktyk is afge steld, en wie, dank zjj hun grote, zuiver wetenschappelijke aanleg, een diepercaande theoretische scholing waard zijn. Het is duidelijk dat uit laatste maar een heel klein gedeelte zal zyn. Door niet op de oude wijze allen over één kam te scheren maar na enkele jaren een gepaste scheiding aan te brengen tussen de normaal en de bijzonder begaafden, krijgt men een rationele opzet, die nader Is uit te werken in studieprogram ma's en dergelijke voor die facultei ten die voor zulk 'n gesplitste op leiding in aanmerking komen. Afge zien van de personeelskwesties en an dere consequenties is het van essen tieel belang om in te zien, dat allien langs deze weg zeer veel meer jonge a universitaire scholing Bloemen j brengen sfeer Planten geven venster persoonlijke noot Steden veroverd in Nieerië De Nigeriaanse federale troepen zeggen de belangrijke plaatsen Ek- wegbe en Akoe te hebben veroverd en nu op 45 km van de Biafraanse hoofdstad Enoegoe te staan. De twee steden waren na felle strijd geval len, waarbij op de Biafranen raket ten en Franse legerwagens waren buitgemaakt. Zo werd zaterdagavond in Lagos meegedeeld. Aan Biafraan se kant zouden honderd doden ge vallen zijn, aan federale kant 16 doden en 45 gewonden. In Delft hebben zaterdag in Ne derland verblijvende inwoners van Biafra de „Baófra Union in the Netherlands" opgericht. Vrijwel alle op het ogenblik in ons land ver blijvende Inwoners van Biafra heb ben zich by de unie aangesloten. Tijdens de oprichtingsbijeenkomst hebben zij, zo delen zij mee, om uiting te geven aan hun ongerust heid omtreht de moeilijkheden tussen Biafra en Nigerië telegrammen ver zonden aan minister- president De Jong en minister Luns, waarin zy de bewindslieden vragen te interve niëren in het geschil tussen Biafra en Nigerië. Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht de heer B. Fer- man (Leiden); kandidaats kunstge schiedenis de heer H. Reeuwijk (Bos koop). RITME licht en geurig RITME handige blikken pocket verpakking RITME voor de sportieve roker BLIK VAN 20 STUKS F 3.20 Poging geld te lenen Minister Malik naar Nederland De Indonesische minister Malik van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie in Djakarta bekend gemaakt, dat hij midden oktober naar Nederland, Frankrijk en West- Duitsland zal reizen om te pogen le ningen van die landen te verkrijgen. De minister zei van plan te zijn le ningen op lange termijn te vragen aan Frankrijk, dat „tot nu toe slechts leningen op korte termijn aan Indonesië had verstrekt". Minister Malik zal volgende week uit Djakarta naar New York ver trekken voor de zitting van de Ver enigde Naties. Wateroverlast in Hengelo De gemeenteretaiiging van Hengelo is gisterochtend in alle vroegte I gonnen om het stadscentrum y het slijk en vuil te ontdoen. Dat wa achtergebleven, nadat zaterdagavon vele straten blank waren komen t staan door de hevige regenval. Ook de Hengelose brandweer wist wat z I gisteren te doen had. Vele kelder moesten worden leeggepompt. Toen de bleef neergutsen en de intensiviteit af en toe ongekend hevig wer in Hengelo reeds worden verwacht dat de stad opnieuw een moeilijke avond tegemoet ging. Die verwachting kwam tegen het bit eind van de avond uit. Tegen de tijd, dat de regen minder we juist toen de verkeersdrukte w toenam, kon het rioolstelsel enorme watermassa's niet meer werken. In plaats dat het regenwa ter in de straatputten verdween, bor relde het juist naar boven. In een j oogwenk stonden de tunnels blank. Ook in vele straten stond het water van gevel tot gevel. Automobilisten, en met name hen die minder goed bekend waren, zochten hulpeloos hun weg door het trum. Telkens weer kwamen ze voor ware rivieren en meren te staan e moesten ze weer keren. Politie- e gemeentepersoneel deden wat i konden om regelend op te treden. Het werd een ijlings hekken den plaatsen, maar dat bleek geen eenvoudige zaak, want telkens l liepen andere straten onder water. Vele bewoners deden hun uiterste best het water buiten hun huizen houden, meestal vergeefs. Gisterochtend werd de hulp van de brandweer ingeroepen om kelders weer leeg te pompen. Ook het tea-, dat zaterdag over de straten stroomde was vuiler dan normaal, zodat de reinigingsdienst besloot de binnenstad, waar mogelijk, gister morgen in alle vroegte een extra schoonmaakbeurt te geven. ADVERTENTIE Het was zaterdagmorgen ln het pand 1ste Binnenvestgracht 20 alles padvinder en verkenner, wat de klok sloeg. Dat was ook niet verwonderlijk, want oubaas K. van Rije werd ge ïnstalleerd als districtscommissaris van het district Rijnland. Op een kort bevel van assistent-districtscom missaris A. Valkenburgh salueerde elke padvinder en hierna kwamen ou baas K. van Rije en hopman ir. F. Venstra binnen. Oubaas E. Moole- naar hield de vlag tussen hen in. Hopman Venstra zei, dat dit zijn eerste installatie was. Binnenkort zal er 'n reorganisatie plaatshebben bin nen de padvindersbeweging en dan zal de functie van gewestelijk-com- missaris worden geïntroduceerd. Hij hoopte, dat oubaas Van Rije, hoewel natuurlijk vrijwillig, toch de plicht op zich zou nemen om de regels van het spel mee te spelen. De taak voor de toekomst is minder strak beleid en meer spel. Hierna volgde de in stallatie. (Foto LD-Holvast) de manier waarop u het neen*

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6