Ei INKRIMPING VAN PAUSELIJK HOF Notarisgezin enkele uren zoek op wad ^4 HAAGS A G E N D DE BIJBEL IN ONZE TIJD Politieman schoot koopman in been Mobiele school MET EEN ENKEL WOORD cfencla C.A.VANKLE LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 18 SEPTEMBER J Paus Paulus heeft een speciale commissie van drie kardina- len ingesteld om het pauselijk hof te vereenvoudigen. Curie moderniseren Verwacht wordt, dat in het kader van deze hervorming oude ambten als voedselproever om de Paus te be schermen tegen vergiftiging zullen worden afgeschaft, dat de dienst van de edelgarde zal worden beperkt tot uitsluitend plechtige gelegenheden op hoog niveau en dat het aantal man schappen van de Zwitserse garde zal worden verminderd. De hervorming van het pauselijk hof wordt beschouwd als een logische consequentie van stappen om de cu rie te moderniseren en vrijer te ma ken van het conservatieve karakter van het verleden. Het betekent, dat het aantal edel lieden met geplooide kragen en knie broeken, die men overal in het pau selijk paleis in de pauselijke vertrek ken ziet, zal worden verminderd en misschien geheel zal verwijnen. Het betekent verder, dat de nobel- garden in hun prachtige uniformen, die thans tijdens de meeste grote ge beurtenissen in de basiliek van Sint Pieter om de Paus heen zijn, waar schijnlijk alleen nog zullen optreden, als de Paus bezoeken van staatshoof den ontvangt. Het betekent voorts, dat de rijen van de slinkende Zwitserse garde, die nog slechts 65 man telt, waarschijn lijk nog meer zullen worden gedund en dat er nog slechts een handvol van over zal blijven om de wacht te betrekken bij de toegangen tot het Vaticaan. De hervorming van het pauselijk hof zal een slag zijn voor het presti ge van de adel, die Is gecreëerd, toen het Vaticaan een wereldrijke macht was. Deze edelen worden de „zwarte aristocratie" genoemd omdat zwart de kleur is van geestelijke gewaden. De hervorming kan ook financiële gevolgen hebben. Leden van het pau selijk hof kunnen nu het recht ver liezen inkopen te doen bij het Vati caanse commissariaat, een belasting vrije Vaticaanse supermarkt, waar goederen, variërend van Engelse tweed tot Franse champagne, te krij gen zijn tegen prijzen, welke veel la- ADVERTENTIE Genieten doen we allebei. De Fransman van zijn cognac, wij van BOOTZ BRANDY SPÉCIAL. Een „Hollandse", door Bootz gemaakt. Vraag er naar, waar dan ook. BOOTZ - BESTE „KONJAK' NEDERLANDS FABRIKAAT f 10,40 PER HELE LITER uw goede keus ger liggen dan de normale Italiaanse prijzen. Sommige van de ambten van de hofhouding, zoals dat van pauselijk voedselproever, zijn al jaren niet be zet geweest, maar het is bekend, dat Paus Paulus zich min of meer ver legen voelt met het feit. dat derge lijke Vaticaanse ambten nog bestaan. Dr. J. Buitkamp, voorganger van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden in Rotterdam heeft tijdens de dit weekeinde in Heerenveen ge houden Zwingliconferentie gesproken over de betekenis van de bijbel in onze tijd. Nadat hij eerst over het rotsvaste godsvertrouwen en de ze delijke eisen die o.a. de profeten aan de mensen stelden, sprak, zei hij: het contact met de bijbel inspireert het denken van de mens. Wat daar in zo belangrijk Is, is dat door een nuchtere eerlijke levenshouding de culturele eenheid van alle mensen kan worden bevestigd. Men moet daarbij bedenken dat de bijbel niet joods, niet kathohliek, niet pro testants is, maar een levenshouding uitdrukt. De kern van het oude tes tament is, God lief te hebben met zijn gehele hart. ziel en verstand en de naaste als zichzelf. Dat betekent dat de mens zijn handelen in dienst stelt, dus dat de mens zich dienend instelt op het leven. De Schepper geeft als inspiratie de energie, maar zelf moeten we onze problemen van leven en dood oplossen of onbe grepen aanvaarden. Zondagmiddag werd door ds C. B. Burger (Utrecht) gesproken over Albert Schweitzer's werk. (Van onze Groningse correspondent) Notaris H. J. Ament van Terschel ling, die gistermiddag met zijn vrouw vier kinderen en drie kennissen met zijn motorboot een tocht maakte op de Waddenzee, is enkele uren ver mist geweest. De reddingboot „Car- lot" door de moeder van de notaris gewaarschuwd, voer omstreeks ha/f Massaal gevecht in Heerlen (Van onze Roennondse correspondent) Omdat een massaal handgemeen tussen dertig woonwagenbewoners uit Heerlen en vijftien politie-agen- ten uit Heerlen en Hoensbroek in de nacht van zaterdag op zondag in het nadeel van de politie dreigde te worden beslecht, heeft een brigadier van de Hoensbroekse gemeentepoli tie van zijn vuurwapen gebruik ge maakt. Hij loste daaruit drie scho ten. Een ervan trof een 47-jarige koopman uit Heerlen in het been. De Heerlenaar liep een ongevaarlijke vleeswond op. Hij is in een zieken huis in Heerlen behandeld en giste ren ingesloten in het Hoensbroekse politiebureau. Daar was al eerder die dag zijn 23-jarige zoon in een cel gesloten. Vader en zoon worden er van verdacht de vechtpartij op gang te hebben gebracht. Rond één uur die nacht kregen verscheidene families uit het Heer- lense woonwagenkamp vermoede lijk over al lang slepende vetes het met elkaar aan de stok in het café van W. Quadvlieg in de Hoens broekse Akerstraat. In minder dan geen tijd raakten een dertigtal man nen en vrouwen slaags en verplaatste de strijd zich naar de straat. Een drie man sterke politiepatrouille poogde vergeefs de orde te herstellen. De vechtenden keerden zich daarbij plotseling als één man tegen de politie. De woonwagenkampbevolking dreig de drie agenten door een etalageruit te drukken. Maar net op tijd werden ze door twaalf uit Heerlen en Hoens broek te hulp geschoten collega's ontzet. Het in totaal vijftien man sterke politieleger slaagde er even wei niet in de orde te herstellen. Aan weerszijden vielen enige licht gewonden. Toen de politie al te zeer in het nauw werd gedreven, greep de Hoensbroekse brigadier naar zijn dienstpistool. Het oproer was daarna snel bedwongen. Tegen een paar handenvol Heerlense vechtersbazen werd gisteren proces-verbaal opge maakt. tien uit en vond na enkele uren de motorboot van de familie drijvende in de buurt van de zandplaat ,,'t Griend". De bemanning van de „Carlot" trof later in de bewakers- hut van het vogelreservaat alle ne gen personen ongedeerd slapende aan Nadat de familie Ament was uit gevaren werd het mistig op het wad. Op 't Griend, een zandplaat tus sen Harlingen en Terschelling, zocht men zijn toevlucht en trok men de motorboot op het, strand. Door het opkomende water sloeg de boot los. De familie is daarna in de bewa kershut gaan slapen. De moeder van de notaris, die on gerust werd toen ze 's avonds enkele keren had getelefoneerd en geen ge hoor had gekregen waarschuwde de schipper van de Terschellinger red- diingboot „Carlot" die dadelijk uit voer. Tegen elf uur vond de beman ning van de „Carlot" de drijvende motorboot en het ergste werd ge vreesd. Met rubbervlotten werd In dichte mist het Griend afgezocht. Tenslotte vond men iedereen slapend in de bewakershut. Twee personen zijn direct mee terug gevaren naar Terschelling. De zeven anderen heb ben op het eiland overnacht en zijn vanochtend door de „Carlot" van 't Griend gehaald. Aan de Jacob Reviusstraat in de Hazerswoudse wijk Rhynenburch is een mobiele r.-k. kleuterschool in aanbouw. Deze vijf meter brede en twintig meter lange school, eigendom van de gemeente, zal te allen tijde be schikbaar zijn op plaatsen, waar zij nodig is. De gemeenteraad heeft in middels een bedrag van f43.000 (de prijs van dit verrijdbare gebouw) be schikbaar gesteld. De school zal bin nenkort in gebruik kunnen worden genomen. BINNENLAND Dood Willem Strobos De twee mannen (31 en 23 jaar) uit Oude Pekela. die eind juli werden gearres teerd in verband met de dood van de 65-jarige Willem Strobos, eveneens uit Oude Pekela. zullen opnieuw voor de officier van Justitie in Groningen worden geleid. Sectie en een toxicologisch onder zoek hebben namelijk uitgewezen dat Strobos is overleden nadat beide mannen hem gedwongen hadden driekwart liter jenever te drinken. Zy worden er tevens van verdacht Stro bos van een portefeuille met vijfen twintig gulden te hebben geroofd. Inbreker weggejaagd Een 85- jarige Hagenaar heeft gisternacht een inbreker zijn huis uitgejaagd. Door gestommel in de keuken had de be jaarde argwaan gekregen. Toen hij het licht in de keuken aandeed, stond hij oog-in-oog met een inbreker. De ze deelde mee. dat als hij geld kreeg de bejaarde niets zou overkomen. De 85-jarige ging rustig in een keuken kast rommelen, draaide zich om en loste met een alarmpistool een paar schoten. De inbreker, die door een openstaand bovenlicht was binnenge komen. koos daarop het hazenpad. Brandstichter gepakt Een uit Kruisland afkomstige man heeft be kend verscheidene malen brand te hebben gesticht in boerderijen en hooimijten in West-Brabant in een periode van oktober 1966 tot maart van dit jaar en meer recent nog in de nacht van 11 op 12 september, toen hij een hooimijt van de land bouwer A. Geers in Steenbergen in brand stak. De man stichtte de bran den onder invloed van alcohol. BUITENLAND Demonstratie in Milwaukee Een tweejarige Bianca Huisman uit de zaterdag in MUwaukee in een voor namelijk blanke wijk gedemonstreerd voor gelijkberechtiging van de ne gers bij de huisvesting. Er deden zich geeh incidenten voor. Elders in de stad werd in een park een t>gen- i demonstratie gehouden. Betoging in oost-Java Volgens persberichten hebben troepen te Gressik, in oost-Java, in de lucht ge schoten om een felle studentenbeto ging tegen de Soekarno-gezinde Na tionalistische Partij (PNI) uiteen te Jagen. Verscheidene leden van het tegen Soekarno gekeerde studenten actiefront Kami werden vorige week gewond bij botsingen met nationalis tische partijleden toen zij door de straten liepen en riepen „Vernietig de PNI" en Chinese winkels plun derden. China en India De Chinezen hebben zaterdag de lichamen van veertieh bij het grensconflict van 11 september in Sikkim gesneuvelde In diase militairen overgedragen aan de Indiase autoriteiten ter plaatse, zo heeft RadiorPeking gemeld. Ook z\jn buitgemaakte wapens en muni tie teruggegeven. Het persbureau Nleuw-China beschuldigde intussen India ervan, Sikkim te willeli inrich ten als militaire basis voor een aan val op China. Het maakte melding van belangrijke troepenbeweging in de staat. Abelew vermoord Daniël Abe- lew, een 16-jarige Belgische vrijwil liger. is gisteren dood aangetroffen in El Arisj, in door Israël bezet Si nai. Hij was begraven in een duin met een kogelwond in het hoofd. De politie vond het lichaam na vijf we ken naar de jongen gezocht te heb ben. Hij verdween spoedig na aan komst in Israël als vrijwilliger na de oorlog in het Midden-Oosten. Een lijkschouwing wees uit dat de jongen ook met een mes gestoken was en seksueel gemolesteerd, aldus de politie. Er zijn verscheidene Ara bieren gearresteerd. Muizen in opmars In de Ser vische industriestad KragoejevatsJ op 140 km ten zuiden van Belgrado zijn enorme aantallen muizen waar' genomen. De knaagdieren zitten in kelders, tuinen en opslagplaatsen, Ook zijn ze in massa binnengedron gen in de grootste autofabriek van het land, waar Fiats in licentie wor den vervaardigd. Er worden bestrij- dingsploegen gevormd die de muizen met chemische middelen te lijf zul len gaan. Genoemde stad is het meest oostelijke punt dat de muizen hebben bereikt nadat ze de gewassen te velde hebben verwoest in de centraal-gele- gen Republiek Bosnlë-Herzegowina. Staking Alitalia De piloten van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia zijn zondag met een aange kondigde staking van drie dagen be gonnen. Ook de dagelijkse retour vlucht van Rome via Milaan naar Schiphol is daardoor vervallen. Voor de passagiers waren echter voorzie ningen getroffen. Zij konden allen de voorgenomen reis met vliegtuigen van andere maatschappijen uitvoe- „Tophuwelijk" De 27-jarige Mar cello Bonafede en de 24-jarige Franca Zanvetto zijn zondag op de top van de 3.263 meter hoge Antelao in de Dolomieten in de echt verbonden na een klim van tien uren lahgs gevaar lijke met ijs en sneeuw bedekte berg wanden. Het bruidspaar legde zijn gelofte van eeuwige trouw af tegen over de priester Poletto, zelf een hartstochtelijk alpinist, en in bijzijn van twee gidsen die als getuigen op traden. Koning Olav in Argentinië Ko ning Olav van Noorwegen begon van daag een officieel staatsiebezoek van vijf dagen aan Argentinië. Hij werd vanochtend op het vliegveld vah Buenos Aires verwelkomd door pre sident Onga,nia en leden van zijn ka binet. Magie-bedrijvers vermoord In de omgeving van Djakarta zijn vori ge week de onthoofde en verbrande lijken van vier mannen en twee vrou wen gevonden, die zich schuldig zou den hebben gemaakt aan magische praktijken. De buren hadden hun slachtoffers ontvoerd en hen in een rijstveld vermoord. Moskou en Cuba De Sowjet-Unie en Cuba hebben een overeenkomst voor samenwerking bij het vreed zaam gebruik van atoomenergie ge tekend. Het akkoord voorziet in de opleiding van Cubaanse technici en samenwerking bij atoomonderzoek. Vliegtuig In park Een particu lier vliegtuig is zaterdag in een park in de Bronx (New York) neergestort, waardoor zes mensen gedood werden. Toen het toestel de grond raakte in het park bij do 149-ste straat, vloog het in brand. Tijdens een gezamenlijke zit ting van Eerste en Tioeede Ka mer heeft minister Beernink van Binnenlandse Zaken (links) za terdag de jaarlijkse zitting van de Staten-Generaal gesloten. De plechtigheid werd opgeluisterd door de Rijkspolitiekapel onder leiding van de res. officier der Rijkspolitie eerste klas H. Ch. Hoogervorst. Na de plechtigheid presenteerde de kapel (50 man en een drumband van 30 man) zich aan minister Polak van Justitie. Theologisch denken Het Diepgangcentrum in Hazers- woude (Hoge Rijndijk) organiseert morgenavond in restaurant „Groe nendijk" voor genodigden een bijeen komst. Dr. J. Peters (OCD), redac tiesecretaris van het internationale tijdschrift „Concilium", houdt dan een inleiding over het huidige theo logisch denken. Door zijn contacten met theologen over heel de wereld is hü een bij uitstek deskundige op het theologisch terrein. Overgang naar de Presbyteriaanse kerk In Zuid-Afrika zijn zes vooraan staande leden van de Nederduits Herv. Kerk en een van de Neder duits Geref. Kerk overgegaan naar de presbyterianen. Onder hen zijn twee hoogleraren van de universiteit van Zuid-Afrika en twee van de universiteit van Pretoria, te weten prof. B. J. van der Merwe, prof. A. J. Stoop, prof. A. S. van Selms en j prof. C. J. Labuschagne. Alle vier doceren theologie. Zij zeggen zich niet langer thuis te voelen in hun kerk. Ze willen naast hun werk aan de universiteit in de Presbyteriaan se Kerk het predikambt gaan ver vullen. MAANDAG Stadsgehoorzaal: Modeshow Week blad Crl en Reginamode, 2.30, 7 en 9.15 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur nam. WOENSDAG Rijksherbarium (Schelpenkade 6) Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Van huisvuil tot compost. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Op richtingsbijeenkomst afd. Leiden Ne derlands Studenten Bureau voor in ternationale samenwerking. 4 uur nam. Stadhuis (trouwkamer)Spreekuur sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. Veemarktterrein: Opening VEBO - fokveetentoonstelling 9 uur voorm. DONDERDAG Cantine PC en L (3de Binnenvest gracht) Contactruilavond I.V. Phlla- tel'lca afd. Lelden. 7.30 uur nam. Den Burcht: Kringvergadering KVP, 8 uur nam. Kasteel Duivenvoorde (Voorschoten) Kamermuziekavond, met rondleiding. 7.30 uur nam. Zaal Maria Gljzensteeg. Dahlia avond DEV. 8 uur nam. Rest. De Doelen. Receptie 25 Jaar Volkstuindersver. „Niet en Genoegen". 4-6 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jeugdconcert Mij voor Toonkunst. R'dams Philharmo- nlsch Orkest o.l.v. Edo de Waart. 2 en 3.30 uur nam. Haagweg 90: Openbare Bahai-ge- spreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Ned. Ver. van Huisvrouwen. Openingsmid Mevr. Nel Kars over „Toneel uit ver schillende eeuwen". 2 uur nam. Surinamestraat 1: Opening r.k. Ulo Stadsgehoorzaal: Openingsconcert K en O. Residentieorkest o.l.v. Bruno Ma- derna. Solisten Danlèle Dechenue, Herman Krebbers, Jean Decroos. 8 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZATERDAG Baptistengemeente (Oude Rijn 3) Jeugdbijeenkomst Spr. dhr. Th. Dikkes 8 uur nam. Restaurant 't Karrewiel: Receptie Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender 10.30 uur voorm. Oude Rijn 5: Gem. voor oorspronke lijk christendom, Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Wassenaar (Dutnrell)Hondenrallye Kynologenver. „Rijnland'.'. 1 uur nam. BIOSCOPEN Trianon: „Je leeft maar twee keer", 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Studio; „Blow-up", 18 Jr. Dag. 2.30. ;n 9.15 uur. Zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 Lldo: „Rauwe nacht in Jericho", 14 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lady Churchill, weduwe van Engelands oorlogsleider Sir Win ston Churchill, heeft in de West minster Abdij in Londen een her denkingsdienst bijgewoond ter gelegenheid van de 27ste verjaar dag van de Battle of Brittain", de gigantische luchtstrijd in het begin van de tweede wereldoorlog, toen de Duitse vliegers poogden het Engelse luchtruim te verove ren, maar door de Britten loerden teruggeslagen. Luxor: „Het intieme leven van strip-danseres". 18 Jr. Dag. 2,30, 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 e uur. Camera: „Onibaba", 18 J. Dat 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-5 uur 1-5 uur. Legermuseum (Pesthulslaan); uitzondering van zaterdag van io^! (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk", Molenmuseuni opend dinsdag t/m zaterdag io voorm.5 uur nam. Zondags 1.5 nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Volkenkm» Tentoonstelling: „Ball, beeld droombeeld". Geopend dagelijks 17 uur; 's zondags 13-17 uur (fo Rijksmuseum voor Voikenku; (Steenstraat 1): dag. 10-7 u.; dags 13-17 uur. zond. 1-4 uur. AcademiegebouwSchilderijen grafiek Ed Dukkers, maandag t/m dag 9 uur voorm.-5 uur nam. (tc oktober). 9. tel. 24807. Apotheek R. van Breest SmalletL te Leiderdorp en Apotheek Voorscl zijn de gehele week geopend. DINSDAG 20 SEPTEMBER Houtrusthal. 20.15 uur: dentle-Orkest o.l.v. Bruno Madem Willem Noske en Theo viool. WOENSDAG 20 SEPTEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur: To groep Centrum: „Yvonne". Poppentheater Frank Kooman, uur: ,.De kleine giraffe". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Kampen (n L. Meesters) P. de Ruiter te wijkerwold naar Noordhorn v. d. Berg te Kesteren. GER. GEMEENTEN Pater gaat trouwer] De 52-jarige pater Th. Kor broek, die gedurende negen jaar prior was in het klooster der nicanen in Venlo is buiten deze getreden en heeft zich bove: laten schrappen als lid van de Kerk. Hij gaat namelijk trouwe De heer Kostenbroek, die in een zeer geziene figuur is heefi besluit meegedeeld in een brief zijn vroegere collega's met het zoek dit aan de gelovigen te bekendmaken. Deze brief werdi dag in de Dominicanenkerk lezen. Oud-Kath. bisscho] De Rotterdamse pastoor G. A Kleef heeft zijn keuze tot bis van Haarlem van de Oud-Kath Kerk aanvaard. De aartsbis van Utrecht heeft als metropol keuze bekrachtigd. Over plaat tijd van de wijding is nog kend gemaakt. Bisschop Van is 45 jaar. Sedert 1953 is hij in Rotterdam geweest. Voer stond hij in Leiden en Gouds nieuwe bisschop geniet een bekendheid. Hij onderhoudt banden met andere kerkgf schappen, onder meer met de caanse Kerk. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uuri Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. onbew. geh. bew. regenbui half bew. geh. bew. regen zw. bew. licht bew. geh. bew. licht bew. zw. bew. licht bew. licht bew. half bew half bew. onbew.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2