LEIDSCH DAGBLAD VS. Ontvoerde Rus wil toch terug naar Sowjet-Unie ■JS Voetbaloproer in Turkije JAMIN 0 v. d. Velde Citroën Britten verhinderden „gedwongen vertrek" van jonge geleerde Jongelui kraakten automaten Opleidingscentrum beroepschauffeurs jla De thuisclub maakte een doelpunt: veertig doden en 600 gewonden ©ucJ euwo Directeur: E. A. E. van Dishoeck J Brouwer Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1967 No. 31384 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (btf vooruitbetaling?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden Giro no 57065 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) 5-jarige landgenoot, Wladimir Tkasjenko, die om politiek asiel ad gevraagd, op klaarlichte dag in een vliegtuig kon ont- oeren. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken protes- serde gisteren bij de Sowjetrussische regering tegen „onwettig schandalig gedrag" van het ambassadepersoneel, waaróp an Russische zijde werd gereageerd met een protest tegen het iruut geweld" van de Engelse politie. I De Britten zijn evenwel van me* ning, dat het ambassadepersoneel, in Britse politiemannen en leden van de immigratiedienst heb- XÏÏB^VTvliegtuiB^S? en zaterdag verhinderd, dat Russisch ambassadepersoneel een k0 ^ide ontvoeren. Ooggetuigen had den gezien, dat de jonge Rus in een auto van de Sowjetrussische ambas sade werd getrokken, terwijl hij luid keels om hulp schreeuwde. De am bassade had een Russisch vliegtuig, dat op het punt stond naar de Sow jet-Unie te vertrekken gevraagd nog even te wachten. Toen Tkasjenko aan boord was gebracht werd het straalvliegtuig door politie-auto's om ringd, zodat het niet kon opstijgen. Toen men de Rus niet wilde laten uitstappen volgde een handgemeen tussen politiemannen enerzijds en de bemanning van het vliegtuig en am bassadepersoneel anderzijds. Gochokt door hetgeen hem is «komen verblijft de jeugdige Rus, student, in een geheim gehou- dekenhuis. Tkasjenko was een de eerste jonge geleerden, die ofiteerden van een tussen Moskou Londen gesloten cultureel akkoord, voorziet in het uitwisselen van etudeerden, die zich in de we- injdse landen verder wensen te framen. Tkasjenko arriveerde vo- jaar oktober in Birmingham om de universiteit aldaar onderzoe ken te doen op het gebied van temperaturen. Hoogleraren en iestudenten beschouwden hem als bril jar t geleerde. Mgens berichten van hedenoch- zou Tkasjenko intussen „op verzoek en overeenkomstig het üsch advies" naar de Sowjetrus- he ambassade in Londen willen fkeren, aldus een mededeling van Britse ministerie van Buiten- Ise Zaken aan liet hoofd van de alaire afdeling van de Russische issade. Door deze ontwikkeling „ontvoering" in een nieuw He staan. De lezingen van Britten en Russen over de gang van zaken liepen sterk uiteen. Volgens de Russische ambassade was hy zaterdagochtend op de am bassade gekomen met het verzoek on middellijk naar de Sowjet-Unie te mogen terugkeren, omdat hij het verblijf in Engeland beu was. Hij ge droeg zich daarbij uiterst nerveus en stelde op een bepaald moment de vraag of de vrouw, die bij hem was, wel zijn echtgenote was. Volgens zijn vrouw was hij de laatste dagen om haar niet bekende redenen erg ze nuwachtig en gebruikte hij kalme rende middelen. Tkasjenko verliet vervolgens het gebouw omdat hij in de waan ver keerde. dat dit niet de Russische am bassade was. Toen men hem op straat achterhaalde kon hij overreed worden terug te keren naar de am bassade, waar 'n arts hem onderzocht en hem een kalmerende injectie gaf. Op het vliegveld weigerde Tkasjen ko te voldoen aan een bevel van de Britse politie het Russische vliegtuig te verlaten. De politie ging toen over tot gebruik van geweld, aldus de le zing van Russische zijde. Naar men in Londen verwacht zul len de Russen de affaire niet laten rusten. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko zou vandaag in Prestwick landen, op weg naar New York. Hem zou rapport v/orden uitgebracht door leden van de Sowjetrussische ambassade en men vreest, dat de minister het besluit zal nemen een uitwisseling van studen ten met Engeland stop te zetten. Juist deze week worden er tien Rus sische studenten in Engeland ver wacht, terwijl er vorige week 45 En gelsen naar Moskou zijn vertrokken. Volgens prof. Moon, hoofd van de natuurkundige faculteit van de uni versiteit in Birmingham, was er niets geheims aan het werk van Tkasjen ko. „Ik heb hem kortgeleden nog ont moet", aldus prof. Moon, „en voor zo ver ik weet was hij niet ziek". Acht personen zijn gisteren ge dood en twintig gewond hij een ongeluk met een bergtreintje, dat naar de top van de Mount Washington gaat en waarin zich vijftig passagiers, voornamelijk toeristen, bevonden. De Mount Washington is de hoogste berg (2000 meter) in het noordoosten van de Verenigde Staten. De ge wonden werden met brancards langs de berg naar beneden ge bracht. De trein van de Cog- spoorlijn, het oudste bergspoor ter wereld, onderhoudt de verbinding met de top van de berg over een afstand van 5,6 km, langs een zeer steile helling. De afbeelding is een archieffoto. In Alphen a.d. Rijn gearresteerd De rijkspolitie heeft in samenwer king met de Alphense gemeentepoli tie in de nacht van zaterdag op zon dag in Alphen aan de Rijn drie jon- I gelui aangehouden, die worden ver dacht van een groot aantal diefstal len van verkoopautomaten in Noord en Zuid-Holland en Utrecht. In to taal hebben zij reeds 28 diefstallen bekend. De drie knapen zijn voor verder onderzoek overgelverd aan de rijkspolitie in Mijdrecht. De rijkspo litie verwacht in deze zaak nog meer arrestaties te kunnen verrichten. Het gaat om een 15-jarige jongen uit het woonwagenkamp in Abcoude, een 17-jarige uit het woonwagen kamp in Duivendrecht en een 18- jarige uit Abcoude. De beide jeugdige woonwagenbewoners waren pas vijf weken op vrije voeten na een vorige veroordeling, waarvan zy nog een voorwaardelijk straf van drie maanden tegoed hebben. De knapen trokken bij voorkeur 's nachts er op uit en namen niet de „moeite" de inhoud van verkoopautomaten leeg te roven, maar ze sloopten de verkoop automaten en namen deze mee. Wat ze met de inhoud en daarna met de automaten hebben gedaan, is niet bekend. De jongens pleegden de diefstallen onder meer in Mijdrecht, Wilnis, Ab coude, Vinkeveen, Nieuwkoop, Zeven hoven, Ter Aar. Aarlanderveen, Waddinxveen, Boskoop, Bodegraven, Weesp en Breukelen. (Van onze Haagse correspondent) Door vertegenwoordigers van werknemersorganisaties van het wegvervoer worden thans bespre kingen gevoerd die reeds in een zeer vergevorderd stadium zijn om te komen tot het stichten van enkele opleidingscentra, ergens in Nederland, voor beroepschauffeurs. Tot deze opleidingscentra zullen l.t.s.-leerlingen, die het diploma automobielklasse hebbeh behaald, na een grondige selectie worden toe- AD VERTEN TLB MEUBELSHOW BETER WONEN' Anders dan anders Vanaf vrijdag 15 t/m zaterdag 23 september Vrijdag tot 10 uur n.m. Haarl.str. 196-198-200-202-256-258 gelaten. Het is de bedoeling, dat deze leerlingen, die dus nog nooit beroepschauffeurs werkzaam zijn geweest, een veelzijdige oplei ding krijgen. Plannen bestaan om de opleiding in totaal ongeveer twee jaar te la ten duren. Na een basis-opleiding en na enige tijd by een bedrijf prak tijkervaring te hebben opgedaan zal specialisatie volgen. Tijdens deze specialisatie zal niet alleen veel aan dacht worden besteed aan de keuze bijv. bus, tahk- of vrachtwagen maar zullen ook verkeers- en motor kennis, talen en sport in het lespro gramma worden opgenomen. ADVERTENTIE w ADVERTENTIE U zag het op TV Koop vandaag nog 1 eenVSlfidO zeem v.a. f 3.95 EjjjBj§jH§||^Bj| ADVERTENTIE ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 21156 v: ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372 WASSENAAR TEL. 3013 3 WEERBERICHT HU JDELIJK REGEN :l "I KNMI. in De Bilt verwacht teden- tot morgenavond: aavond nog plaatselijk een bul i?d door enkele opklaringen, ï?n overdag vanuit het Westen mende bewolking, gevolgd door regen. In de nacht en och- bier en daar mist. Overwe- matige zuidwestelijke wind en verandering in temperatuur toemaakt om 11.40 uur). 19 september 0 op: 6.20 uur; onder: 18.47uur, 11 op: 19.13 uur; onder: 6.52 uur °Water te Katwijk te 3.41 en uur, laagwater te 12.00 uur. I nummer bestaat uit 18 pagina's Braat Delft: Poort wijd open voor iverknemers Van Heijst De NV koninklijke fabriek F. W. Braat in Delft, waar o.m. stalen ra men worden vervaardigd, heeft laten weten dat bij het Delftse bedrijf „de poorten wijd open staan", voor werk nemers van het opgeheven Haagse bedrijf Van Heijst. Deze week zai met Van Heijst contact worden opge nomen inzake het overnemen van een aantal personeelsleden. Dit heeft de chef van de afdeling personeels zaken van Braat, de heer F. Faro. meegedeeld. Om hoeveel werknemers het gaat kon hij nog niet zeggen. Wel verklaar de hij dat de directie van de fabriek reeds overleg heeft gepleegd met de directeur van het arbeidsbureau in Delft, de heer P. J. Mors, en met en kele betrokkenen by Van Heijst. Tijdens een veldslag bij een voetbalwedstrijd voor de Turkse tweede divisie zijn zondag in Kayseri zeker veertig mensen om het leven gekomen en vele honderden gewond. De wedstrijd tussen Kayseri en Ri- vas Sport ontaardde in een ordinai re veldslag toen de thuisclub een doelpunt maakte. De 5000 supporters van Rivas Sport, die 175 kilometer gereisd hadden om hun club aan het werk te zien, uitten hun misnoegen over dit doelpunt door stenen naar de spelers van Kayseri te gooien. Direct daarop ontstond een enorm tumult. Er werd vanaf de tri bunes geschoten en toeschouwers gingen elkaar met messen en gebro ken flessen te lijf, waarby enkelen om het leven kwamen. Het merendeel van de doden viel echter in de pa niek. die ontstond toen een groot ge deelte van de 30.000 toeschouwers naar de uitgangen vluchtte en velen onder de voet werden gelopen. De politie en gealarmeerde mili tairen trachtten de vechtenden op het middenveld te scheiden met geweren met opgestoken bajonet. Niet alleen in het stadion werd gevochten, maar ook in de straten van het bijna 500. 000 inwoners tellende Kayseri. De vechtende supporters wierpen vele Zeshonderd Alle doktoren werden opgeroepen om hulp te verlenen aan de gewon den, van wie het aantal enkele uren na het uitbreken van de veldslag ruim zeshonderd bedroeg. Om verdere ongeregeldheden te voorkomen werden troepen naar de grenzen van de twee provincies, waaruit beide teams komen, gediri geerd. Toen de berichten van het oproer in Rivas binnen kwamen, werden daar door enkele heethoofden auto's met nummerborden uit Kayseri om ver geworpen en in brand gestoken. In de afgelopen weken hadden zich bij wedstrijden uit de Turkse tweede divisie ook al ongeregeldheden, voor gedaan waarbij een toeschouwer werd gedood en een tiental gewond. De Turkse minister van staat, Kamil Ocak, onder wie ook de sport ressorteert, zal vandaag na de ont vangst van het officiële rapport over de gebeurtenissen in Kayseri over wegen de Turkse tweede divisie op te heffen. De ongeregeldheden in Kayseri zyn de ernstigste na die welke zich in mei 1964 in Lima voordeden tij dens de wedstrijd Peru-Uruguay. Daarby werden 300 toeschouwers ge dood en ongeveer duizend gewond. Koningin Juliana wenst hier C. C. V. baronesse Bentinck geluk na het huwelijk van de 24- jarige dochter van de burgemees ter van Soest met ir. M. P. W. Evelein (29) uit Hilversum, die lachend het tafereeltje aankijkt Het huwelijk werd door de vader van de bruid voltrokken. Prinses Margriet was getuige. Van de ko ninklijke familie waren verder nog aanwezig Prinses Christine en mr. P. van Vollenhoven. Mej. Bentinck was op 10 januari van dit jaar een van de bruidsmeis jes bij het huwelijk van Prinses Margriet. Zij zat samen met de Prinses op de lagere school, stu deerde met haar in Montpellier en was daarna haar huisgenote in Leiden. In de P. v. d. A. Geen behoefte meer aan Kath. Werkgemeenschap De Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid is van oordeel dat door de ontwikkeling van de laatste jaren niet lahger behoefte bestaat aan de huidige positie van de werkgemeenschappen als consti tuerend element in de organisatori sche opbouw van de partij. Dit standpunt zal ter kennis van he partijbestuur moet zich zo spoedig een mededeling van de K.W.G. Het partijbestuur moet zicë zo spoedig mogelyk met vertegenwoordigers van de drie gemeenschappen beraden op de wijze waarop de bezinning tussen partijpolitieke keuze en levensbe schouwing binnen de partU tot recht kan blyven komen. In afwachting hiervan zal de K.W.G. haar werk zaamheden voortzetten. De K.W.G. heeft op haar zomer- conferentie, die van vrydag tot zon dag in Oosterbeek is gehouden, ge sproken over de verhouding tussen partijpolitieke keuze en de godsdien stige en ethische achtergronden van deze keuze. Zaterdag sprak een klei ne meerderheid van de conferentie zich uit voor opheffing van de werk gemeenschap. KOSMOS-177 De Sowjet-Unie heeft zaterdag 'n nieuwe onbemande aardsatelllet, de Kosmos-177 gelanceerd. De satelliet maakt elke 89.3 mi nuut een omloop om de aarde in een baan variërend van 292 tot 202 km hoogte van de aarde. Uit het Leidsch Dagblad v<tn 19 Sept. 1867: AdvertentieOmnibus- dienst van Katwijk Zee vee versa Leiden. De onder- geteekende bericht dat deze dienst Zaterdag 2 sept., na aankomst van den laazste rid, tot nadere aankondiging zal worden gestaakt. De Ondernemer, Z. C. Feun. De predikant Bryce te Al phen heeft een schriftelijke aanklacht ingediend bij den minister van binnenlandsche zaken tegen den hoofdonder wijzer der lagere school, door wien hij beledigd, zelfs mis handeld zou zijn geworden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1