ITALIË, land met teveel ambtenaren Is theosofie een moderne religie? Rijkspersoneel kan nooit ontslagen worden Onzinnige toeslagen Drie man in arrest na overval OUD MINISTER SEEB0HM (64) OVERLEDEN Cockroft overleden BEURS VAN AMSTERDA Vast voor internationals LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent in Home) Een land, groot of klein, dient tenslotte ergens in uit te blin ken, wil het door zijn medelanden voor „vól" worden aangezien. Italië blinkt in vele dingen uit, gelukkig vaak in heel mooie en gunstige. Maar het heeft nu eenmaal een flinke hoeveelheid eerzucht en daarom is het erin geslaagd nog weer een record aan de lange lijst toe te voegen. In verhouding tot de bevolking heeft het verreweg het grootste aantal ambtenaren van alle landen ter wereld. MAANDAG 18 SEPTEMBER ijj Sedert verscheidene Jaren zijn tal van commissies en subcommissies (ook daarin is men hier erg rijk) be zig na te gaan op welke wijze men de ambtenarij moet hervormen om op wat goedkoper manier dezelfde of liefst wat betere resultaten te verkrij gen. Eind september zal het „minis terie voor hervorming der bureau cratie" (zulk een ministerie is op zich zelf al veelzeggend) de uitkomst van al die jaren studie bekendmaken en dan gaat men, dat is tenminste de bedoeling, ernst maken met de her vorming. Een van de grootste moeilijkheden is, dat niemand weet hoeveel ambte naren er nu eigenlijk zijn. Dit klinkt misschien wat gek, maar het is ge makkelijk te bewijzen. De drie com missies voor „hervorming en vereen voudiging der bureaucratie" hebben uitgerekend, dat het gaat om éénmil joen driehonderdduizend man. Het Instituut voor Statistiek komt tot 1.430.000, terwijl het ministerie van Financiën, dat salarissen en lonen voor de dames en heren in rijksdienst moet uitbetalen en dus wel het best zal zijn ingelicht, het houdt op 2.300.000. Dat zijn nogal flinke ver schillen. Eénmiljoen personen meer of minder betekent per maand een verschil van ongeveer 250 miljard lire. Deining Toen de minister van Financiën in het parlement zijn zo bijzonder hoge cyfers noemde, verwekte hij heel wat deining en er waren Kamerleden, die volhielden, dat het Instituut voor Sta tistiek het bij het rechte eind heeft. Misschien is het wel zo dat die mil joen niet meer direct in dienst zijn van het rijk, maar onder een of an der semi-staatsbedrijf vallen. Daar die bedrijven vrijwel alle zijn aange wezen op staatssubsidie, komt het voor de belastingbetaler op het zelfde neer. Er zijn in Italië 2.300.000 per sonen, die betaald moeten worden uit de opbrengst van wat de overigen met hun arbeid produceren. En daar in Italië ongeveer twaalf miljoen personen (mannen en vrou wen) op een of andere wijze in loon dienst werken, van wie er echter weer tweemiljoen moeten worden af getrokken, omdat zij óf werkloos zijn èf in militaire dienst, kan men zeg gen, dat vijf Italianen werken om een zesde, die hem „bestuurt" aan een inkomen te helpen. Die verhouding ligt stellig in geen ander land zo ongunstig, al kunnen de Italianen natuurlijk zich troosten met de wetenschap, dat er ook ner gens zoveel paperassen op zo om slachtige wijze worden vervaardigd als in hun land. Nog niet genoeg Het bevreemdende bij dit al les is, dat er een groot gebrek is aan nog meer rijkspersoneel.... vrij wel alle ministeries klagen over een tekort aan technisch geschoolde mensen en dat geldt dan in het bij zonder voor het onderwijs, de politie, de zwakzinnigeninrichtingen en de spoorwegen. Men zal dus op korte of langere termijn meer „technisch geschool den" in dienst moeten nemen. Maar het Is niet mogelijk ook maar iemand van het thans in dienst zijnde rijks personeel te ontslaan, omdat rijksbe trekkingen nu eenmaal geen ontslag kennen. Naar het schijnt is eerst na de oor log het personeel op zo zorgwekken de wijze toegenomen. In 1939 had de staat .slechts" 755.000 man in dienst, in 1955 waren het er al 1.077.000 plus nog 10.570 „zwervenden", onder wie laatste naam werden de lieden aan geduid, die eenmaal deel uitmaakten van het opgeheven ministerie van Koloniën en die niet by een ander ministerie konden worden geplaatst. In 1965 waren het er, volgens de Sta tistiek (dus niet volgens Financiën) 1.342.818. Vergelijking Al deze cyfers zullen misschien wat meer zin krygen, indien men ze ver- geiykt met die van een ander land, dat ongeveer evenveel inwoners heeft als Italië: England. In het Jaar 1939 waren er in het Verenigd Ko ninkrijk 967.500 personen in ryks- dienst, dus ongeveer tweehonderddui zend meer dan in Italië. Maar in Lon den werd toen het grootste „empire" ter wereld bestuurd en bovendien re kende men daarby ook ruim vierhon derdduizend beroepsmilitairen, een veel groter aantal dan in Italië, waar men alleen een aantal beroepsofficie ren kent, ooit gehad heeft. In het huidige Engeland, dat vrijwel geen koloniën of „dominions" meer te be sturen heeft, is het aantal ambtena ren geslonken tot minder dan zeven honderdduizend, dat is dus de helft of als men de cijfers van .Finan ciën" neemt, minder dan een derde van wat Italië weet op te brengen. Salarisberekening niet eenvoudig Is het niet eenvoudig het aantal ambtenaren vast te stellen, nog veel moeilyker zou het vallen de vraag te beantwoorden, hoeveel zy kosten. Er Uit bakje van wagen DOOD NA VAL VAN 10 METER (Van onze Utrechtse correspondent) Op de Vleutense brug in Utreaht is vanochtend de 19-jarige volontair J. E. Krynen van een hoogte van 10 meter op het wegdek gevallen. De jongeman is in het Academisch Ziekenhuis overleden. Krynen stortte naar beneden in het bakje van een z.g. skyworker, een vrachtwagen met een installatie om neonbuizen van hoge straatlantaarns te bereiken. Met de wagen werden reparaties aan de verlichting van de Vleutense brug uitgevoerd. Het bak je raakte de bovenbouw van de brug. toen de chauffeur van de auto de wagen reed van de ene lantaarn naar de andere. De voorwielen van de wa gen raakten een meter van de grond en het bakje brak af. Het ongeluk schynt een gevolg te zijn geweest van een misverstand tussen de monteur en de jongeman in het bakje. De chauffeur zou heb ben begrepen, dat Krynen vanuit zyn hoge positie had gezien dat het bakje onder de bovenbouw doorkon. Sophie liet zich verleiden Sophie, het Rotterdamse gorilla wijfje, dat in Artis in Amsterdam logeerde, maar niet kon terugkeren naar de Maasstad, omdat ze het ver tikte in haar transportkist te stap pen heeft zich hu laten vangen. Ze is bezweken voor een tomaat en een koekje, die als lokaas waren gebruikt een waarmee via een ingenieus systeem een soort valluik verbonden was. Byna een week heeft Sophie de ze verleiding kunnen weerstaan. Het door de verzorger van huis meege- homen boterkoekje was echter te veel voor haar. Sophie heeft zich by de situatie neergelegd en is heel kalm. Vandaag zou zy de terugreis naar Rotterdam, die zy door haar weige ring in de kist te stappen een maand of drie heeft weten uit stellen, aan vaarden. natuuriyk wel een loonschaal, maar die geeft toch slechts „Dasls- aanwyzingen". In de eerste plaats zyn er allerlei toeslagen (kinderen, ouders of andere familieleden die ten laste komen). Verder hebben allen recht op „de dertiened maand" met Kerstmis en bepaald© categorieën op „de veertiende maand" in augustus. Dat is alles nog eenvoudig. Er zyn ook nog 918 punten, waarmee reke ning moet worden gehouden by het vaststellen van het maandsalaris: een prettige taak voor de Rekenka mer. By die 918 zaken, die het salaris aanvullen, zyn er sommige van heel byzondere aard. Voor het spoorweg personeel byv. ken men „vergoeding bloemen tooi" en „vergoeding onkos ten schyfschieten". We voelen het: hier is een verklaring niet helemaal overbodig. Stationsversiering Een veertig, vyftig jaar geleden meende het ministerie van Verkeers wezen, dat het veemdelingenverkeer er by gebaat zou zyn, wanneer de stations en him naaste omgeving met bloemen werden versierd. IJverig be gonnen de spoorweglieden viooltjes te zaaien en geraniumstekjes te plan ten. Er werden wedstryden uitge schreven en premies uitgeloofd voor het best versierde station. Dat ging een paar Jaar goed, tot degenen, die nooit een prys wonnen, ontevreden werden en men dus in arren moede besloot ©en „premie bloementooi' te geven aan allen. Als er maar ergens in of by het station wat groen of een bloempje te zien is, heeft het perso neel recht op die toeslag. Op zwaluwjaclit Nogvreemder is de „vergoeding onkosten schyfschieten". Daar moet men terug tot de eerste jaren der Ita liaanse eenheid. De spoorwegen wer den aangelegd en langs die spoorwe gen kwamen telegraafdraden. Die dure koperen draden moesten worden beschermd: hun vyanden waren.... de zwaluwen, die er vaak in groten getale op neerstreken. Het gewicht van honderden zwaluwen kon de dra den doen breken. Vandaar dat de spoorwegmannen er 's avonds op uit werden gestuurd om langs de spoor- ïyn met geweerschoten de zwaluwen zo al niet neer te schieten, dan toch te verdryven. zy kregen daarvoor een byzondere vergoeding. In onze tyd is het niet waarschyniyk, dat de spoorwegman 's avonds nog met het geweer erop uit trekt, maar de ver goeding is gebleven. In de ministeries kent men ook ae „toelage voor spaarzaam en verstan dig gebruik van het materiaal" en een „vergoeding voor het niet bevui len van de trap". Van dien aard zijn ongeveer alle 918 punten. Men ziet, er is alleen al een leg r van amo1'.-:- naren nodig om na te gaan op welke premies en vergoedingen ieder wel recht heeft en dan nog een heel legioen om de bedragen vast te stellen. De „wet" van Parkinson geldt voor Italië meer nog dan voor andere landen. Zy luidt: „in onverschillig welke bureaucratische organisatie Is de aanwas van per soneel geheel onafhankelyk van de hoeveelheid werk, die moet wor den verricht". wy wachten vol spanning af, hoe veel nieuwe ambtenaren er zullen worden aangesteld om de „bezuini gende hervorming" te kunnen toe- Marktberichten BARNEVELD, 18 sept. Vette kal- verenmarkt. Aanvoer 803 stuks, handel rustig. Prijzen: le kwal. 3.60-3.90, 2e kwal. 3.40-3.55, 3e kwal. 3.10-3.30. EDE, 18 september Coop Veluwse Elerveiling. Aanvoer 280.080 stuks, stemming: rustig. Prijsen (in f per 100 stuks): eieren van: 52/53 gram 11.04- 11.44, 56/57 gram 13.52-13.62, 60/61 gram 13.65-14.17, 64/65 gram 14.06 14.50. KATWIJK AAN DEN RIJN. 16 sep tember Groenteveiling: waspeer (per kist): A-extra 3,80-3,90; Al 2.90 3,50; A2 2,80-4,00; B-extra 4,70-4,90. BI 3,20-4,50; bospeen (per bos) 17; an dijvie 28-31; bloemkool (per stuk): 6 st. per bak: I 52-77; II 15-62; 8 at. per bak: I 29-56; n 16-35; uien (per kist) 2,80-3,70. Aanvoeren: waspeen 71.00 kg; bloemkool 12.00 stuks. KATWIJK 18 september Ha ringfront. Aanvoer: KW 51-100 kant jes, 202-84, 204-32, 121-298 en 3 ma kreel, 41-140 en 21 makreel, 3-6, KW 167, IJM 211-308. IJM 206, 207-151, 205, 221-164, 209, 210-219. Pryzen: volle haring klein 103-140, volle haring groot 76.60-93, steurha- rlng 68,10-70,60, yi« haring 54-63,90, makreel 40,80. RUNSBURGM. 10 sept Bloemen veiling Flora. Irissen 100-200, Asters 40-65, Freeslas: Golden 3ellow 65-85, White Swan 150-300, Chrysanten Gol den Delightfull 95-115. Koens Elite 65- 100, Davine 100-125, Indian Polls 200- 240. Lilian Hoek 85-100, Lyona 180- 200, Pinoccio 90-110, Tokio 190-220, Grace 75-100, Lucida 85-110 per bos. Rozen: Carol 5-7. Baccara 18-43, Gar net 5-7. Zorina 8-14. Anthurlum 100- 195, Gerbera 15-39. Am. Anjers: Carry Sim 19-25. G. J. Sim 17-23. Witte Sim 18-25, Crowly Sim 17-23, Rode Sim 20- 26. Rose Sim 19-24. Fara Dlbah 25-30, Arthur 18-24, Oranje Triumph 25-30, Dusty 22-28, Esperance 25-30. Keefer 18-24. Chrysanten Gazelle 30-35, Migoll 18-24, Bornholm 35-40, Alex Bedser 30-40 per stuk. Dahlia'6: 350-850 100. ROTTERDAM. 18 sept. Veemarkt, aanvoer totaal 1635, vette koelen en os sen 1248, varkens 387, Prijzen vette koeien extra kwad. 440- 465, le kwal. 390-420, 350-365, 3e kwal. 320-335, varkens 212-215. 206-210, 200- 206 195-200. stieren 400-460, worst- koelen 315-340, slachtzeugen 160-170, zware varkens 180-188, (alles ct per kg) Martoverzicht: (resp. aanvoer, han del. prijzen), vette koelen ruimer, kalm, even hoger, varkens, als vorige week, tamelijk, stabiel. De Utrechtse politie heeft zaterdag drie arrestaties verricht in verband met de mislukte gewapende overval in het kantoor van het Sociaal Fonds Bouwny verheid aan de Ramstraat in Utrecht. Vier mannen drongen vrydagmiddag het kantoor binnen, maar ze slaagden er niet in iets mee te nemen dank zy het kordate op treden van een van de employe's. Aangehouden zijn een 19-jarige fotograaf uit Bilthoven, een 21-jarige winkelbediende uit Utrecht en een 35-jarige hulpvakarbeider uit Utrecht De recherche van de Utrechtse poli tie wenst over de zaak verder niets mede te delen. De drie verdachten zullen morgen aan de officier van justitie worden voorgeleid. Ze wor den verdacht van medeplichtigheid of daderschap. De gele eend, waarin de overvallers zijn weggereden en die in tweede instantie werd gevonden omdat de politie eerst achter een an dere gele eend aan zat, staat op naam van de fotograaf. Voortvluchtige na 7 maanden gepakt Na zeven maanden vryheid is een 18-jarige Bredanaar gistermiddag in Den Haag gegrepen. Hy was in fe bruari van dit jaar uit een tuchthuis in Breda gevlucht. De jongeman werd aangehouden bij een autocoh- trole. Hy bleek geen rijbewys te heb ben. Hy zei Hendriks te heten. Op het politiebureau bleek by te voldoen aan het signalement van de voort vluchtige. Ook de vingerafdruk van „Hendriks" was identiek aan die van de gezochte. De Haagse politie hield vandaag ook eeh 16-jarige en een 14-jarige Jongen aan, die een tehuis in Nyme- gen waren ontvlucht. Hun vryheid had slechts één dag geduurd. De voormalige Westduitse minister van Verkeer Seebohm, is gisteren op 64-jarige leeftyd in Bonn overleden aan de gevolgen vah een lever- en nierkwaal, waarvoor hy enige dagen geleden werd geopereerd. Seebohm, die in 1960 van de con servatieve „Deutsche Partei" naar de Christen-Democratische Unie over ging, was een omstreden figuur door zyn veelvuldige uitlatingen als woordvoerder van de Sudetehduitse vluchtelingen. Hy verzette zich in het bijzonder tegen de eis de overeen komst van Münohen van 1938 nietig te verklaren. Zoals bekend, kwamen Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittan en Italië in München overeen, dat Sudetenland van Tsjechoslowa- kye zou worden losgemaakt en bij het Derde Rijk zou worden gevoegd. Seebohm was minister van Verkeer in het eerste kabinet van Adenauer dat in 1949 na de stichting van de bondsrepubliek werd gevormd. Hy behield deze fuctie ononderbroken .966, toen een coalitie van chris ten- en sociaal-democraten aan de regering kwam. De Oosteuropese lan den bestempelden hem als „re- vanchist" wegens zyn aanspraken op de Sudeten-gebieden. Gistermorgen werd in Café „Eigen- zorg" een voordracht gehouden voor de Geünieerde Loge van Theosofen onder de titel: "Theosofie, een mo derne religie?" De theosofie is geen "moderne" re ligie, want zy is zo oud als de mens heid, zy is de wysheid-religie, een religieuze wysbegeere, de bron waar uit alle grote godsdiensten zyn voort gekomen. Wanneer men tot de kern doordringt, ontdekt men, dat vele van de belangrykste leringen in al deze godsdiensten te vinden zyn. Maar in de loop van de eeuwen hebben de be- ïyders steeds meer aanvullingen en wyzigingen aangebracht, zodat de oorspronkeiyke fundamentele waar heden moeiiyk meer zyn te herken nen. De theosofie bestaat niet alleen uit religieuze waarheden, maar zy is ook een wijsgerig stelsel, een wereldbe schouwing, die eveneens alle weten schap omvat. Deze aloude wysheid Is van de ene generatie van grote wijzen aan de volgende doorgegeven. Op bepaalde tydstlppen ln de ontwikkeling van de mensheid zyn enkele van hen naar voren getreden om bepaalde waarheden opnieuw onder de aan dacht van de mensen te brengen. In historische tyden kennen wy wereld- leraren zoals Krishna, Pythagoras, Gautama de Boeddah, Plato, Jezus de Christus, Mohammed, e.a. Hun leringen hebben de grondslag ge vormd van wysgerige stelsels en gods diensten. Maar door wanbegrip, ydel- heid en onverdraagzaamheid van hun volgelingen zyn deze leringen vaak onherkenbaar verminkt. Daar om is ook de grondslag van de wijs heid-religie uit het moderne denken verdwenen, het leerstuk nl. dat geest en stof in wezen de twee aspecten zyn van het ene, het goddeiyke en onvergankeiyke. Vele leringen van de wysheid-reli gie zyn gedurende duizenden jaren ook onderwezen in geheime genoot schappen, zoals de Griekse myste- rieën, aan door strenge eden van ge heimhouding gebonden discipelen. In de 19de eeuw achtten de meesters van wysheid, de behoeders van de wysheid-religie, de tyd ryp om in het Westen enige van deze waarhe den te openbaren. Dit geschiedde bij monde van Mvr. H.P. Blavatsky, die in 1875 de Theosofische Vereniging oprichtte. In haar voornaamste boek "De geheime leer" heeft zy deze ken nis als een afgerond religieus-wijsge rig stelsel ter beschikking gesteld var allen, die zoeken naar de waarheid omtrent het goddeiyke in het heelal en in de mens, omtrent het doel van het leven, de betrekkingen tussen het goddeiyke, de cosmos en de mens. De crisis, waarin wy leven, is niet staatkundig of economisch, maar zy is in wezen zedeiyk. Meer dan iets anders is verdieping en verfrissing van het zedelijk besef in deze ontred derde wereld nodig; een wereld die, naar thans afdoende biykt, machte loos is orde te scheppen in de chaos, die zy voortbracht. De allesbeheersende vraag is: "Van welke zyde moet het zo broodnodige zedelyke "réveil" komen?" Want noch de wetenschap, noch materia listische ideologieën, noch de gang bare godsdiensten vermogen het te brengen. De zedeleer doet in onze tyd vooral een beroep op de emotio nele zyde van de menseiyke natuur en haar geestelyke basis blyft vrij wel geheel versluierd. Het enige, dat deze sluier kan opheffen en verbre ken is bestudering van de theosofie zoals deze in een voor het Westerse denken toegankelijke vorm is uiteen gezet door H.P. Blavatsky. De theosofie bestaat niet uit ab stracte metafysische bespiegelingen, zy is te bevatten door de minst ge letterden en zy spreekt tot het on bevooroordeelde, gezonde verstand van elk zuiver voelend mens, die zich de moeite geeft haar te bestuderen en haar grote praktische betekeni; De twaalfde traditierit van de Pionier Automobiel Club is voor vele oude wagens weer een beproeving geworden. De Dela- haye uit 1897 van de heer M. H. Lips had in elk geval een fiks duwtje in de rug nodig om de Hondsrug op het circuit van Zandvoort te kunnen halen. De befaamde Britse atoomgele^ sir John Cockroft is vandaag in zyn woning te Cambridge aani troffen. Hij is 70 jaar geworden.' Sir John Cockroft was in de jan kort na de oorlog direoteur van 1 Britse laboratorium voor kernondi zoek te Harwell. In 1951 werd onderscheiden met de Nobelprijs natuurkunde. Hy heeft zich intens bezig gehouden met de pogingen te geraken tot beheersing van kemfusieproces, dus het van de waterstofbom". |r Nieuwe winst l voor Adens NLF j Het Nationale Bevrijdingsfront Si Aden (NLF) heeft gisteren beke W gemaakt, dat het het bestuur infc 11 den heeft genomen in QaitI, i grootste van drie sultanaten in i oostelijke gedeelte van het pro:« et raat Aden, dat aan de Zuidaraba ID Federatie grenst. De machtsov® ui me zou zonder bloedvergieten i «1 verlopen. a Voorts heeft het NLF be^ «n geen vertegenwoordiger te sjj be naar Cairo, waar vandaag een ai vo meen congres van Zuidarabischt J t tionaiistische bewegingen zou be; id nen. De Arabische Liga had idv congres georganiseerd met de t» ling, dat de nationalistische berj jld gen de handen ineen slaan me: ret oog op het toekomstige vertrek bee de Britten en de onafhankelijk kop van de Zuidarabische Federatie, na) op 9 januari volgend jaar een i e moet worden. De NLF heeft wel je klaard dat zy met de andere t Mc nationalistische beweging, de wil onderhandelen over de von jiu van een regering. [Cc MAANDAG 18 SEPTEMBER ACTIEVE OBLIGATIES Staateleningen Vorige slotkoers BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marcel, z. v. W. van der Kooij en IJ. Bos; Paulus Jacobus Cornelius Ge- rardus Maria, z. v. C. W. Plasmeijer D. J. van der Veeken; Mark. z. v. F. de Groot en J. E. Groenendijk; Erik Alfred, z. v. J. M. G. Kauer en E. M. A. Welling; Jeannette, d. v. J. van der Steen en J. Treffers; Annemane, d. v. J. Wagenmakers en J. T. Kra mer; Bernhard, z. v. B. Uiterdijk en C. van Leeuwen; Francina, d. v. D. Barnhoorn en B. van der Panne; Peter Alexander z. v. F. A. J. Lugten en G. A. van aer Kraan; Iris Anne- Marie Josette, d. v. P. A. G. Dobben V. M. Zoet; Linda Maria Sophia. H. Janssen en L. J. M. F. Ver hoeven. GETROUWD B. Houthoff en C. Tlsseur; J. P. Planjer en C. J. Middelham. OVERLEDEN A. P. van Rhijn, 77 jaar, man; J. Oldenhage, 68 jaar, man; H. J. Kra mers, 81 jaar, man; E. Stikkelorum, 60 Jaar, wed. van J. Hillebrand. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 18 september. Beursplein 5 heeft zich voor de internationale waarden goed kunnen herstellen na de flauwe stem ming voor deze fondsen van vrijdag. Kon. Olie opende op 140.20. ex f3,25 interimdividend, tegen vrijdag als slotprys 141,80, cum interimdividend. Later daalde de koers echter tot 139.70. De vaste stemming voor Kon. Olie was mede te danken aan het feit dat dit fonds vrijdag in Wall Street dollar hoger sloot. Philips kwam goed voor de dag op 113.80 en steeg by het schelden van de markt zelfs tot 114. Unilever deed het heel goed op 109.30 tegen een voorgaande slot- prijs van 107.50. AKU was goed prys- houdend op 59.20, terwyi hetzelfde voor Hoogovens gold met een advies prijs op 93. De handel in alle fondsen was zeer kalm. Morgen, dinsdag, wordt de miljoenennota nabeurs ge publiceerd. Mede in dit verband bleef het publiek wat terughoudend. Wall Street sloot vrijdag wederom hoger waardoor het Dow Jones-ge- middelde voor industrie-aandelen er vier punten steeg tot 933.48. De delen van de computer-industrie wa ren vast, die van de auto-fondsen vriendeiyk. De scheepvaartsector zette de nieu we beursweek zwak in met koersver liezen van ca. één punit. Later trad echter een herstel op waarby Van Nievelt steeg van 114^4 tot 116 (115). Scheepvaartunie trok aan van 136% tot 137% (137%). H.A.L. echter was punt lager op 91%, Kon Boot on veranderd op 91%. Van de cultures moest HVA een kleinigheid prysge- ven. De staatsfondsenmarkt was voor de 7-pct leningen aan de vaste kant. Vooral beginbeurs. was de handel in als een werkhypothese te gebruiken, de staatsfondsenhoek koers v. heden Ned. 1966-1 7 105 A 105*8 Ned 1966-2 7 105 A- 105A Ned 1966 6% 100 A 100 A Ned. 1967 6 98A 98% Ned. 1965-1 5% 96 96 iV Ned. 1965-2 5% 96% 96% Ned. 1964-1 5% 92% 92% Ned. 1964-2 5% 92% 92% Ned. 1964 5 90% Ned. 1958 4% 90% 90% Ned. 1959 4% 89 88% Ned. 1960-1 4% 89 89% Ned. 1960-2 4% 87% 87% 87 87 95% 95H 87*j}* 87%* 85 85 n 85% 85% Ned. 1963-1 4% 85 85A Ned. 1963-2 4% 84% 84% Ned. 1961 4 85% 85%* Ned. 1962 4 83% 83% Ned. 1953 3% 81% 81% Ned. Staff.'47 3% 72% 72A Ned. 1951 3% 90% 90% Ned. 1953-1-2 3% 84% 84% Ned. 1956 3% 83A 83% Ned. 1948 3% 72% 72% Ned. 1950-1-2 3% 74% 74% Ned. 1954-1-2 3% 77% 77% Ned. 1955-1 3% 77 77% Ned. 1955-2 3% 83% 83% Ned. 1937 3 83% 83% Ned.Grbk. 1946 3 83 f 83} 3 Ned. Dlrling '47 3 89% 89 Ned. investeert. 3 99% 99%b Indië 1937-A 3 91fi 92% Alkmaar 1956 2% A'dam 1933 3 A'dam 1951 2% A'dam 1956-1 2% A'dam 1956-n 2% A'dam '56-ni 2% A'dam 1959 2% Breda 1954 2% Dordr. 1956 2%... Eindh. 1954 2% Ensch. 1954 2% 's-Grav. '52-1 2% 's-Grav. '52-n 2% R'dam 1952-1 2% R'dam 1952-n 2% R'dam 1957 2% Utrecht 1952 2% Z.-Holl. '57 2% Z.-Holl. '59 2% 85 iV 79% 76% 88% 87% 85% 104% 86% 87% NIET-ACTIEVE A AND EI va! Bank. en Kredietinstelling Alg. Bank Ned.... 251 48.90 Holl. Bank U. cert. 222 Holl. Soc. Lev.v. 468x Nat. Nederlanden 614% Ned. Midd. Bank 92 529 Bank. en kredietwezen BvNGemw.l 957 6 97% S id. 30-jr '58-59 4% 87H id. 25-j.'60-3-5 4% 88% 8 ACTIEVE AANDELEN A'dam Rubber a 61 61% HVA-Myen Ver. a 118% 118% 59.10 59,10 Deli Mij cert. 80.20* 81.50* Hoogovens cert. 92.80 93.50 112.30 113.80 Unilever cert. 107.40 108.90 Dordtse Petr. 649 650% K. Petr. 20 141.80 139.80 Holl Am. Lyn 92% 91%* Java China Paket 182% 183 KL.M 278 278.50 Kon. Ned. Stmb. 91% 91* Stoomv. My Ned. 111% 110% Nievelt Goudr. c. 114% 115% V. Ommeren cert 179% 177 Rott. Lloyd 156% 156% Ned. Schpv Unie 137% 137% NTET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov- en Gem. leningen A'dam '47 3% 83% A'dam '48 3% 88% R'dam '52-1 4% 88 Bankwezen B. N. G. '66 1-2-3 7 104A 104A 97% 95% idem '65 II 6 97% 95% Idem '65-1 5% 95% 95% Idem '65-n 5% 95% 95% Idem '65 5% 93% 93% idem *58 5% 93% 94 Idem '64 5% 91% 91% 90A 90H Idem '64-1 5 90H» 90% ld. NW B ^2 4% 90*5 90% id. Rentspbr. "52 165% 165%b idem id. f 500 *57 160 160% 99% 99% id Rentespbr '64 106 111 Id Rentespbr '65 111% 104% id. Rentspbr '66-1 104% 106 Industriële obligaties Hoogovens '66 6% 101 100% K. Zout-Ketj '65 6 97 97% N. Gasunie '66 7% 105% 105% 1003/4 100% Phil dlr-lng '51 4 82% 97% 97% 98 98% Industriële onderneming Amst.Ch. Farm. 159.90 Albert Heyn 999 Berkel's Patent 141 Blaauwhoed Bührm.-Tettero Byenkorf Beheer Calvé Delft eert. Fokker 420 V. Gelder Papier 112 K.N. Grofsmed. 91% D Gruyter pref6 122% Heineken's Bier 544 Holl Constructie 93.50 Ing. Bur. Bwnyv. 161 Intematio 289 v. Kemp, en Beg. 99% Kempkcs' Meubel K. Zout Ketjen Leidse Wolspinn. 295 Muller en Co. N.B. 272% Ned. TÉabelfabr. 316 Philips pref. Rijn-Schelde 210 E.M.S50 E.M.S. '66 39b Ver. Mach. fabr. 172 V. Touwfabr. c.v.a. 154 Vihamy Walvisvaart Wernink's Beton Wilt. Fey Bronsw. V. wyk/ Heringa 99.50 770x 67% 122% nder i'jiey diynbouw en petrolene Biltton 2e rubr. 120.30 K. Ptr. crt., 1 A 20 140.90 Particlpatiebewtjzen Goldmln, 1/5-1/1 112 Intergas 1 part. 77 Beleggingsmaatschappij Interlinie f50.— 183 In terwaarden 123% Nelo f 50.— 84.50 Robeco223.30 Rolinco 210 Unitas f60/— 410 Utillco 116.50 V. Bez. v. *94 f50 104.50 Europa I 10 pb 465 Chem Fund. c.va. 18% Can. er Amerikaanse Canad Pacific R 63 Intern Nlckei 109% Amer.-Tei en Tel 55% Anaconda 50A Bethlehem Steel 37 Cities Service 53 Gen Motors 86 IBM 520b Kennecott 48% Republic Stee) 48% Sheü Oi' 73% Union Pacific 42% ün. States Steel 47% VERKLARING DER TEKENS Tpdaan en laten 11 Ex dividend iilii tfpc

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 16